ST. E Ml LI ON bij I.SCHOTERMAN 4 Zn., Utr.str. IZ Tel. 145 BINNENLAND. Per flesch f 1.60, per anker f 65.- GRATIS Ph RUSLAND. f' Nota van Litwinof aan Poincaré. Moskou, 14 Juni. (V.-D.). In een tot Poincaré gerichte nota deelt Litwinof mede, dat door de Russische regeeiing berichten zijn ont vangen, volgens welke de Fransche regeering ondanks de Russische protesten voortgaat met 'het gedeeltelijk te Marseille verkoopen van Rus sische schepen, waarvan enkele eenheden wel dra ondershands aan andere regeeringen ver kocht zullen worden. In de nota wordt krachtig geprotesteerd tegen den verkoop der schepen aan regeeringen, wier gezindheid tegenover Rus- üand onbekend isvoorts wordt te kennen ge geven, dat de handelwijze der Franschen strijdig is met de verzekeringen, vervat in het telegram van Poincaré van Maart van geen vriendschap voor de Russische natie getuigt. Overeenkom stig hare vroegere protesten stelt de Russische regeering de Fransche regeering verantwoorde lijk voor de gevolgen, wanneer zij weigert de Russische schepen onmiddellijk terug te geven. TURKIJE. DE CONFERENTIE TE LAUSANNE. Griekenland en een afzonderlijke vrede. Lausanne, 15 Juni. (B. T. A.) De hoof den der geallieerde delegaties hebben vandaag aan Venizelos geantwoord, dot zij den stap, waarbij Griekenland den wensch uitspreekt om, indien de vredesconferentie blijft talmen met een oplossing, zich direct met Turkije te verstaan, voor het minst ontijdig achten. De geallieerden zien niet in, hoe de Gricksche handelwijze den toestand, of alleen maar de Grieksch-Turkscho betrekkingen, zou kunnen verbeteren. Zij beves tigen bovendien, dat men fe Lausanne niet denkt over uitstel. De kwestie der coupons. Lausanne, 14 Juni. (B. T. A.) Vanmid dag heeft een levendige gedachten wisseling plaats gehad tusschen de hoofden der delega ties. Uit die gedachtenwisseling bleek de soli dariteit der geallieerden om tegenover de be staande moeilijkheden hun nauwe samenwer king voort te zetten en dot hun vastheid tegen over de Turksche eischen, met name wat be treft de coupons, steeds meer in alle delegaties uitkomt. VEREENIGDE STATEN. T HET DRANKVERBOD. De houding van Illinois. 7 P a r ij s, 1 4 Juni. (N. T. A. Draadloos). Het Huis van Afgevaardigden van den staat Illinois heeft een resolutie aangenomen, waarin aan de kiezers wordt overgelaten bij referendum te be slissen over het verwerpen of de handhoving 'der drankwet. Deze beslissing, die komt na die der staten New-York en Wisconsin, getuigt van een ver scherping der vijandige stemming in de staten aan den Atlontischen Oceaan en die van het [Midden-Westen ten opzichte van de drankwet. Kameroverzicht 7 Tweede Kamer. Vergadering van Donderdag. I Na de behandeling in comité generaal van het ontwerp adres aan de koningin, ter gelegenheid van het regeerings-jubileum wordt de voordracht opgemaakt in de vueature van raadsheer in den Hoogen Raad. Als no. I wordt geplaatst met 54 van de 83 stemmen Dr. J. v. GeleinVitrin- go, raadsheer van het gerechtshof te 's-Graven- hage. Voor 2e candidaat wordt gekozen Dr. A. Slo- temaker, raadsheer aan het gerechtshof te A'dam, met 44 van de 72 stemmen na 4 stem mingen. Als derde candidaat wordt nu 2 stem mingen op de voordracht geplaatst Dr. Pool vliet,, inadsheer aan het gerechtshof te 's-Giavenha- ge met 41 van de 69 stemmen. De wijziging in de Hooger Onderwijswet (ver- hooging van collegegelden) wordt aangenomen met 42 tegen 32 stemmen (tegen linkerzijde be halve de heer van Gijn: van rechts stemden te gen de heeren Bulten, Visser en Mevr. Brons veld—Vitringa). Bij de wijziging van Hoofdstuk IX. dringt de heer Hermans aan op meer economisch ad ministratief en technisch beheer der staatsmij nen en vraagt hij een onderzoek naar den lang- zamen voorbereidingsarbeid aan de mijn „Mau rits". Spr. klaagt over de nadeelen van particulie ren in Geleen door den langzamen aanleg van de mijn Maurits. Hij bepleit een betere loonre geling, daar het welstandspcil der arbeiders is verminderd. De heer Bongaerts bestrijdt de mededce- Iingcn van den heer Hermans over den aanleg van de mijn Maurits en bij brengt in tegendeel hulde aan het technisch beleid van de directie. Minister van S w a a y kan geen arbeiders- vertegenwoordiging in een adviseerenden mijn- xoad opnemen en sluit zich betreffende den aan leg van de mijn Maurits bij den heer Bongaerts can. Het voorstel over de dominiale mijn (ex ploitatie en eigendom in een hand) is om advies naar den mijnraad. Het stelsel Van minimum loon en on-economische leiding der directie zul len worden onderzocht. De heeren Hermans en Vliegen repli- cecren. De heer Vliegen trekt zijn amende ment betreffende aanstelling van een derder ar- beiderscontröleur in. De Minister deelt mede op een vraag van 'den heer van de Waerden, dat de Rijks opsporingsdienst zal worden omgezet in een particuliere maatschappij, die door particulicien en Rijk wordt gesubsidieerd. De heer Br a n t i g a m bepleit spoedige in voering der schipperswet 1920 en becindigen van het willekeurig ambtenarenregime; hij vraagt een billijker regeling van de kosten van het Stuurliedcnexamen. De Minister schrijft het uitstel van de in voering der Schipperswet toe aan financieele bezwaren voor de kleine reederijen en vissche- jij, maar belooft spoed. Na repliek van den heer Brantigam wordt het wetsontwerp goedgekeurd, evenals verschil lende kleinere wetsontwerpen. Sluiting 5.30 uur. Interpellatie. De heer T roelstra vroeg een interpella tie aan oVer de houding der Indische regeeiing tegenover de volksbeweging aldaar mede in yerband met de jongste spoorwegstaking, A Barichtew. De Staatscourant van heden 14 Juni bevat o. a. de volgende Kon. besluiten: benoemd tot ridder in de Oranje-Nossau- oide P. Kok, oudste firmant van de firma P. Kok en Zonen, te De Lier; op verzoek eervol ontslagen G. W. H. Her mans als burgemeester van Broekhuizen; idem H. A. Kroes, te Groningen, als leeraar aan de Middelbare Landbouwschool aldaar, tevens be last met het onderwijs aan de Rijkslandbouw- winterschool te Groningen; idem mej. M. R. E. J. Peeters, als leerares aan de R. H. B. S. te Zie- rikzee; benoemd tot adjunct-directeVrr bij den dienst der posterijen P. W. Gerbers, thans hoofdcom mies; tot 2e verificateur met den rang van hoofd commies bij de Grootboeken der Nationale Schuld W. H. Lubbers, candidaat-notaris, thans tijdelijk ambtenaar bij die Grootboeken. ORIGINLELE zeer aan te bevelen {Bordeaux, gewas 1917 Het regeeringsjubileum der Koningin. De gemeenteraad van Leeuwarden heeft, met 13 tegen 10 stemmen, een crediet van 2500 verleend ten behoeve van de te houden jubileum feesten. Intrekking wijziging Drankwet. In een brief aan den voorzitter der Eerste Kamer deelt de minister van Justitie mede, dat krachtens machtiging van de Koningin het bij de Eerste Kamer aanhangige wetsontwerp tot wijziging der artikelen T, 34, 39 en 50 der Drankwet wordt ingetrokken. Belasting op vrachtauto's. Naar wij reeds meldden heeft de Kroon de goedkeuring onthouden aan de verordeningen der gemeenten Arnhem en Nijmegen, volgens welke eene belasting op de vrachtauto's zou worden geheven. De regeering heeft zich vereenigd met de be zwaren, welke door Gedeputeerde Staten waren uitgebracht tegen die verordeningen en die in hoofdzaak neerkomen op het volgende Boven een gezamenlijk gewicht van 2400 K.G. wordt voor de bepaling van het belastingbedrag als maatstaf genomen het soort banden, waar onder „cushionbanden" genoemd worden, waar mede de auto gemonteerd is. Omdat bij den ge- monteerden band niet gemakkelijk is vast te stel len, of inderdaad sprake is van een „cusluon- band", dan wel van een „massieven" band, stelt de verordening dat een band, waarvan de hoogte boven den montagering ten minste 7.5 c.M. be draagt, zal worden beschouwd als een cushion- band. Aan dien eisch voldoen ook, zij het dan ook bij uitzondering, andere banden, en Gcd. Staten meenen, dat een dergelijke onzekere, moeilijk controleerbare maatstaf in een belas tingverordening niet mag voorkomen. Waar de heffing der belasting is gegrond op de overweging, dat zwaar beladen voertuigen, die buitengewone eischen aan de wegbedekking stellen, daarvoor ook eenige vergoeding aan de gemeente behooren te betalen, meenen Ged. Staten, dat zwaar beladen vrachtwagens met dierlijke trekkracht, wier moeizaam met horten en stooten voorwaarts gaan voor den weg uiterst nadeelig is, niet buiten de onderhavige belasting mogen worden gelaten. Het grootste bezwaar van Ged. Staten is evenwel gericht tegen de belasting als zoodanig. Ook vrachtauto's, die niet in de gemeente thuis hooren, worden in de belasting betrokken, het geen in strijd is met de eischen van het mo derne verkeer: ook andere gemeenten zijn be voegd eene verordening als de onderhavige in het leven te roepen. Welke belemmeringen en moeilijkheden hier door aan de ontwikkeling van het snelvervoer in den weg worden gelegd, welke lasten hieruit voor handel en bedrijf zullen voortvloeien, be hoeft naar de meening van Ged. Staten niet na der te worden uitgewerkt. De minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft nog medegedeeld, dat ook zijn ambtgenoot van Waterstaat van meening is, dot de belemmering, welke het verkeer door eene heffing als de onderwerpelijke zoude ondervin den, ontoelaatbaar is te achten. De vraag is nu, meent de Arnh. Ct., of men deze belasting nog niet eens in anderen vorm terug zal zien? Het onderhoud van den weg vor dert, niet alleen te Arnhem, maar overal, groote offers, mede tengevolge van het steeds intensiever wordende vrachtauto-verkeer. Een retributie daarvoor, mits in behoorlijken vorm, schijnt ten slotte niet onbillijk. Het is dan ook geenszins ondenkbaar, dat straks van rijkswege de vrachtauto als belastingobject naar voren wordt geschoven, waarbij dan de mogelijkheid ontstaat, om uit de opbrengst aan de gemeen ten een evenredig aandeel toe te kennen ter bestrijding van de kosten van onderhoud van wegen. De rongschikkingsregeling. De commissie in tweeden aanleg, tevens com missie van beroep voor de rongschikking van de onderofficieren der infanterie, heeft 228 ser geanten van het wapen der infanterie ingedeeld in categorie C. Eindexamen hoofdcursus. Bij Kon. besl. is de commissie, door welke in dit jaar het eindexamen aan den Hoofdcursus zol worden afgenomen, samengesteld als volgt: A. lid en voorzitter: de kolonel der artillerie H. J. A. Feber, tijdelijk belast met de waarne ming van de functie van inspecteur van het militair onderwijs; B. leden: lo. de kapitein M. Woltheer, directeur van den Hoofdcursus; de gepensionneerde majoor der inlanterie van het«Nederlandsch-Indische le ger H. J. Voskuil; de kapitein der infanterie van het Nederlandsch-Indische leger C. F. P. D. van der Vecht; de kapitein der infanterie G. E. A. Themann; de eerste-luitenant der infanterie J, Termaten; de kapitein der militaire administratie van het Nederlandsch-Indische leger C. Tissot van Patot; de eerste-luitenant van de militaire administratie J. Bakker; de heer dr. H. J. van de Stadt, de heer C. M. J. Koorevaar, allen werk zaam bij den Hoofdcursus; 2o. de kapiteins der infanterie L. G. A. van der Reyden en F. B. Mensing; de kapitein der militaire administratie J, J. Mackenzie, van het instructie-butaljon; de majoor der infanterie van het Nederlandsch-Indische leger E. Sieburgh; de kapitein van de militaire administratie van het Nederlandsch-Indische leger H. J. C. Wolff; C. lid en secretaris; de kapitein der infanterie J. Veenbaas; D. plaatsvervangend voorzitter: de majoor der infanterie van het Nederlandsch-Indische leger E. Sieburght, tevens lid der commissie; E. plaatsvervangende leden voor de leden on der B. 2o.: de kapitein der infanterie P. Keg, van het instructiebatoljon; de kapitein der in fanterie van het Nederlandsch-Indische leger R. Legger, werkzaam aan den Hoofdcursus; de kp- pitein van den generalen staf van het Neder landsch-Indische leger A. J. A. van Overeem; de eerste-luitenant van de militaire administra tie van het Nederlandsch-Indische leger L. Kop- penol; F. plaatsvervangend lid en secretaris: de twee de-luitenant der infanterie T. Stoltz, van het instructie-bataljon. Arbeidsvoorwaarden Amsterd. gemeente werklieden. Gistermiddag is de voordracht van B. en W. van Amsterdam in zake de invoering van de 48-urige werkweek voor de gemeente-werklie den verschenen. B. en W. deelen den gemeenteraad voorts mede, dat op 15 Juni j.l. in de Centrale Com missie voor Georganiseerd Overleg in werklie denzaken o.m. het volgende is overeengekomen: Met ingang van de eerste loonweek in 1925 wordt a. Normale arbeidstijd, waarop de weekloonen berekend worden, vastgesteld op 48 uren per week. b Worden voor volwassen werklieden de weekloonen als volgt vastgesteld 5de loon- klasse 40.56 40.50)4e loonklasse 38,64 38,70)3e loonklasse 36,96 36.90) 2e loonklasse 35,52 35,55)Tste loonklasse 34.08 34.20)nulklasse mannen 25.92 26,10); nulklasse vrouwen 23.04 23,40); reserve mannen 22.52 22.50)reserve- vrouwen 20.16 20.25). c. Worden de loonen der jeugdige werklieden als volgt vastgesteldVoor vrouwelijke jeug dige werklieden, wier werkzaamheden wijzen op indeeling in de nulklasseleeftijd 20 jaar f 15,36 20.25)19 jaar 15.44 (ƒ17.10); 18 jaar ƒ11.52 (ƒ13.95); 17 iaar ƒ9,60 (ƒ11.25); 16 jaar 7.68 (f9); 15 jaar ƒ6.24 7,20)14 jaar 4.80 5.40). Voor manne lijke en vrouwelijke jeugdige werklieden, wier werkzaamheden wijzen op indeeling in de 1ste, 2de en 3de loonklasse leeftijd 20 jaar f 24 (ƒ30.15); 19 jaar ƒ20.64 (ƒ25,65); 18 jaar ƒ17,28 (ƒ21,15); 17 jaar ƒ14.40 (ƒ17,55); 16 jaar ƒ11,52 (ƒ13,95); 15 jaar ƒ8,64 (ƒ10.80); 14 jaur ƒ5.76 (ƒ7.65). Voor man nelijke en vrouwelijke jeugdige werklieden, ge lijk te stellen met de 4de en 5de loonklasse, worden de loonen als volgt20 jaar 25,92 (ƒ32,85); 19 jaar ƒ22,08 (ƒ27.45); 18 jaar ƒ18,24 (ƒ22,05); 17 jaar ƒ14,40 (ƒ17,55); 16 jaar ƒ11,52 (ƒ13,95); 15 jaar ƒ8,64 (ƒ10,80); 14 jaar ƒ5,76 (ƒ7,65). d. Voor de werklieden wordt het loon dat van de klasse, waarin hun werkzaamheden zijn ingedeeld, vermeerderd met 2,40 per week, indien hij medewerkt en de leiding heeft van werklieden, wier werkzaamheden zijn ingedeeld in de nulklosse met 3,36 per week, indien hij medewerkt met en de leiding heeft van werk lieden, wier werkzaamheden zijn ingedeeld in de eerste, tweede of derde loonklasse, en met 4,80 per week, indien hij medewerkt en de leiding heeft van werklieden, wier werkzaam heden zijn ingedeeld in de vierde of vijfde loon klasse, waarin zijn werkzaamheden zijn inge deeld, vermeerderd met 2,40 per week, in dien deze klasse is met 3,36 per week, indien zij de eerste, tweede of derde, en met 4,80 per week, indien zij do vierde of vijfde loon klasse is- De arbeidsloonen, vastgesteld onder I, b, c en d, blijven onveranderd tot de eerste loonweek in Juni 1924. een zakje A. J. P's Grenadine Saus in ieder pakje A. J. P'» Amandeltjes Pudding. TIJDELIJKF RECLAME! lecnsche maatschappij een contract gesloten voor de levering van een droogdok, bestemd voor Valparaiso. Geen tramverbinding met het Hcilige-Land. De Raad van Nijmegen heeft met 28 tegen 2 (R.-K.) stemmen aangenomen het voorstel van B. en W., om vooralsnog niet over te gaan tot het leggen van een tramverbinding over den Groesbeekschen weg tusschen Nijmegen en de Heilig-Landstichting. Autoverkeer in het bezette gebied. De Ncderlandsche Kamer van Koophandel voor Duitschlond deelt mede, dat- volgens or donnantie no. 179 Nederlanders voortaan ver plicht zijn aan de douanekantoren bij het bin nenkomen van het bezette gebied een rijvergun ning aan te vragen, waarbij vier fotografieën moeten overgelegd worden. De bezettingsautoriteitcn hebben bij circulaire no. 930 d.d. 1/5 '23 alleen de Alg. Ned. Wie!- rijdersbond als officieele Nederlandsche orga nisatie erkend voor het afgeven van triptieken, en behandelen deze organisatie op gelijken voet met de Fransche en Engclsche Autoclubs. Wanneer men zich per auto naar de bezette gebieden wenscht te begeven, zal men, ter ver mijding van teleurstellingen met het boven staande rekening moeten houden. HET REGEERINGSJUBILEUM DER KONINGIN. Scherp debat in den Rot- tcrdamschen Raad. De gemeenteraad van Rotterdam heeft gis teren behandeld een voorstel van B. en W. om voor de feestviering ter gelegenheid van het aanstaand regeeringsjubileum van de Ko ningin een extra-crediet aan het Comité ter behartiging van Nationale Belangen toe te staan van 16,000 en daarenboven een bijdrage van 15,000 beschikbaar te stellen voor het uitreiken van een aandenken aan het jubileum oan leerlingen van scholen in deze gemeente. Een scherp debat volgde, waarbij de commu nist Van Ravesteyn zeer onaangename dingen betreffende de Koningin zegde. In verband daarmede werd critiek geoefend op het beleid van den vooizitter, wethouder mr. S. J. L. van Aalten, die de woorden van den heer Van Ravesteyn toeliet. Naar aanleiding daarvan deelde de voorzitter mede, heden het college van B. en W. in de gelegenheid te zullen stellen, een ander in zijn plaats te benoemen. Het voorstel werd ten slotte aangenomen met 24 tegen 19 stemmen, die van de soc.-dem en den communist. Een geschenk voor Ridders. Een inwoner van Den Haag, die onbekend wcnscht te blijven, heeft aan den algemeenen voorzitter van den bond van ridders in de Mili taire Willemsorde te kennen gegeven, dat hij, ter gelegenheid van het regeeringsjubileum van de Koningin, den ridders dier orde, alsmede hun weduwen, meer in het bijzonder hun, die in be hoeftige omstandigheden verkeeren, of te lijden hebben van een langdurige werkloosheid, een geschenk wil aanbieden. Een Nederl. Droogdok naar Chib'. De N. V. Eurgerhout's Machinefabriek en Scheepswerf te Rotterdam heeft met een Chi- Passen- cn douane-controle Olclenzaal. Naar het Hbld. verneemt, zal de passen- en douane-controle voor de D-treinen uit Duitsch- land voorloopig niet ven Oldenzaal naar Bent- heim worden overgebracht. Bedoelde D-treinen zullen dus niet, zooals in de officieele dienst regeling der Ned. Spoorwegen is aangegeven, te Oldenzaal öf doorrijden öf slechts een paar minuten stoppen, maar aldaar voorloopig het gewone oponthoud, noodig voor de visitatie, hebben. De pachtprijzen dalen. Zoowel uit Maas en Waal als uit den Gelder- schen Achterhoek wordt gemeld, dat ten ge volge van den overvloed de pachtpi ijzen van gras-, klaver- en hooiland aanmerkelijk daal den. De hooigrasverpachtingen in Beuningen b.v. brachten dit jaar 4335 minder op dan vorig jaar. In Gendringen gingen ditmaal perccelen voor 20, welke vorig jaar nog 70 en 80 deden. De werkloosheid. Op Zaterdag 2 Juni 1923 waren bij 186 orga nen der openbare arbeidsbemiddeling in ge meenten met 5000 of meer inwoners als werk zoekende mannen ingeschreven de aantallen achter de hieronder vermelde beroepsgroepen vermeld: a. bewerking van diamant 914. b. bouwbedrijven (waaronder 4100 grond werkers, 1100 metselaars, 850 schilders, 3100 timmerlieden en 2400 opperlie den) 15300. c. bewerking van stroo, hout en kurk 2550. d. klaeding en reiniging 771. e. leder en wasdoek 815. f. bewerking van metalen (waaronder 3900 te Rotterdam, 3000 te Amsterdam, 600 te 's-Gravenhage, 600 te Utrecht en 400 to Dordrecht) 12512. g. textielnijverheid 1551. h. voedings- en genotmiddelen (waaronder sigarenindustrie) 3857. i. kantoorpersoneel (mannelijk en vrouwelijk) 3557. Totaal in verschillende beroepsgroepen (waar onder ook zijn begrepen ingeschreven werkzoe kenden, die nift werkloos zijn) 41433. Bovendien waren bij bovenvermelde organen ingeschreven 32752 mannen, die voor een groot deel tot de ongeschoolde beroepen behooren en waarvan voorts een deel, nu en dan los werk, errichten, niet steeds onder deg eheel werkloo- zen kan worden gerangschikt. (Vun deze categorie waren er ingeschreven te Amsterdam, 6930, te Rotterdam 7070, te 's-Gravenhage 2070, te Utrecht 1620, te Schie dam 1620, te Dordrecht 603, te Groningen 662, te Arnhem 583 eh te Haarlem 600). Ingeschreven waren: op Zaterdag 12 Mei 1923, bij 188 organen, resp. 41599 mannen in bovenvermelde beroepsgroe pen en 33885 mannen voornamelijk behooien- de tot de ongeschoolde beroepen; op Zaterdag 19 Mei 1923, bij 199 organen, resp. 42408 mannen in bovenvermelde beroeps- gioepen en 33309 mannen, voornamelijk behoo- tende tot de ongeschoolde beroepen; op Zaterdag, 26 Mei 1923, bij 203 organen, resp. 41440 mannen in bovenvermelde beroeps groepen en 34074 mannen voornamelijk be- höorende tot de ongeschoolde beroepen. Faillissementen. Uitgesproken J. H. Borgman, schilder, Zwartemeer, gem. Emrnen. Rechter-commissaris mr. J. W. Surin- ~gar; curator als voren Groningen, 8 Juni. E. Brand, koopman, Gro ningen. Rechter-commissaris mr. F. J. Lisman; curator mr. U. P. Okken. 's Hertogenbosch, 8 Juni. J. van Balen, koop man, Oss. Rechtercommissaris mr. W. Ummels; curator mr. C. A. G. W. van de Pol Opgeheven: H. J. Posscher, Maastricht J. Strijthagen, Brunssum. A. C. Knops, Brimssum. Dirk Borger, smid, Hillegom. Geëindigd A. Boekholt, landbouwer, Buinerveen, gem. Borger. \V. Arnold, Zierikzee. (St. Ct.) DE MALVERSATIES AAN HET HOTEL DES INDES. Voortzetting der verhooren. De Haagsche Rechtbank heeft gister voort gezet de behandeling van de zaak tegen M. F. R. en C. F. H., exploitanten van het Hotel des Indes, Thans wordt begonnen met het onderzoek van de feiten, welke den bekl. sub B in de dagvaar ding zijn ten loste gelegd. Behalve de 12 getui gen a charge, waarvan gisteren reeds 10 meer dere malen over verschillende feiten zijn ge hoord, zijn nu ook eenige getuigen a décharge aanwezig. Bekl. H. erkent, dat hij omstreeks Juni 1919 met tusschenkomst1 van getuige Tonnon axmin- stertapijten voor 2420 heeft gekocht. Aan het Hotel werden de tapijten evenwel voor 3000 in rekening gebracht. Bekl. deelde met zijn vrouw het overschot. Getuige Tonnon bevestigt een en ander. De af rekening was gebeurd door middel van twee kwi tanties ieder van 1500. Het overschot van 580 heeft getuige op de gebruikelijke wijze aan de villa van mevr. H. afgedragen. Eveneens deelt getuige Tonnon mede, dat hij een rekening bij het Hotel heeft ingediend groot 415 voor geleverde gerstckoYrel, hoewel door hem geen dergelijke levering was gedaan. Bekl. H. had hem verzocht die rekening in te dienen, omdat hij de bekl. die levering aan het Hotel had gedaan. Bebl. H. erkent voorts, dat door T. een reke ning is ingediend in Mei 1920 groot 4030.10 voor geleverde spreien, tafelkleedep, handdoeken e, d., welke levering niet zoo was geschied. In hoofdzaak waren voor dit bedrag meubelen ge kocht. De President merkt den bekl. op, dat hij tot dusver daar nooit van gesproken heeft. Vroe ger heeft hij een volledige opgave gedaan van de aantallen linnengoederen die voor het be drag hadden plaats gehad. Bekl. zegt verder, dat hij het bedrag van 4030 van T. heeft ontvangen en niet in de kas van het Hotel heeft gestort. Hij meent trou wens, dat het hem volledig toekwam. Getuige Tonnon bevestigt wederom een en onder. De handeling was geschied bij een tus- schentijdsche rekening. Mej. Zellenrath, hoofd-linnenjuffrouw, ver klaart, dat zulke aantallen linnengoederen als voor het bedrag van 4030 zou zijn gekocht, niet in de dépendance van het Hotel aanwezig zijn geweest. Ook de boekhouder en de accountant worden over dezen post gehoord. Accountant de Gee verklaart voorts, desge vraagd door mr. Bourlier, dat bekl. H. wel eens had laten blijken, dat hij bang was, dat de ge meente later niet bij zou passen in een tekort. Ook is het den getuige bekend, dat over het con tract veel verschil van meening bestond, zelfs ook onder de accountants. Bekl. H. deelt vervolgens mede, dat hij siga ren hnd gekocht van de firma Verbruggen aan het Plein voor 19 cent per stuk. Hij kocht deze echter particulier. Later toen de sigaren zeer in prijs gestegen waren, had hij ze wederom aan het Hotel verkocht en wel voor 25 of 35 cent per stuk. De bekl. bevestigt de juistheid van de des betreffende rekeningen. De sigaren waren echter niet door de firma V. aan het Hotel geleverd, maar door bekl. Deze wilde echter zelf niet als leverancier optreden cn daarom liet hij de reke ningen via de firma loopen. Getuigen Pfaff en Koning, bedienden van de firma Verbruggen, bevestigden dat dit zoo ge beurd is. De accountant Kooper, die ook nog over de zaak der sigaren wordt gehoord, deelt mede, dat bij de gemeente herhaaldelijk klachten bin nenkwamen over schandelijk hooge prijzen in het hotel, vooral van kleinigheden. Trouwens sigaren, die in den winkel verkocht werden voor 19 en 12 cent, kosten in het hotel respect. 75 en 50 cent. De bekl. zegt, dat hij in de transactie met de sigaren absoluut geen kwaad zag. Wat de klachten betreft, wijst hij er op, dat de bur gemeester deze eenige keeren onderzocht en daarna tegen hem gezegd had, dat deze klach ten niet juist waren gebleken. Een getuige a décharge, een huisknecht van het hotel, deelt mede, dat hij in Mei 1920 een aantal meubelen naar het hotel heeft overge bracht. Hij weet niet hoeveel deze waard wa ren en kon zich ook niet herinneren of er bui tendien linnengoederen bij waren. Getuige Schreur bevestigt een medcdeeling van de eerste bekl., dat een axminster-tapijt, dat aanvankelijk in haar villa lag, overgebracht is naar het hotel. Bekl. H. erkent van getuige Tonnon 2 fau teuils te hebben gekocht voor 240 per stuk. Deze fauteuils werden naar de villa gebracht. Door Tonnon werden aan het hotel 2 fauteuils in rekening gebracht voor 2 maal f 350. Bekl. zegt, dat hij hiervoor aan het hotel twee andere fauteuils had geleverd, welke tot dusver op zijn kantoor stonden e welke getaxeerd waren op een waarde van f 350. Getuige Tonnon bevestigt het eerste gedeel te van deze verklaring. Op verzoek van bekl. H. was het bedrag van f 700 over twee reke ningen verdeeld. Als reden hiervoor was op gegeven dat, wanneer het bedrag in eens zou worden geïnd, de rekeningen te zwaar zouden kunnen zijn voor het hotel. Mr. Bourlier merkt hierbij op, dat de bekl. zelf alles moesten financieren. Getuige Tonnon zegt nog, zich te herinneren dat op het kantoor van bekl. H. twee club fauteuils stonden, die, nadat de door hem ge leverde fauteuils waren aangekomen, verdwe nen zijn uit de villa. Of ze in het hotel gekomen zijn weet getuige echter niet. Nog geeft bekl. op, dat Tonnon op zijn last op de rekeningen posten van 320 en 130 voor geleverde sloopen en lakens zijn geplaatst, ofschoon deze goederen niet waren 'geleverd. Bekl. voegt hier echter aan toe, dat in plaats daarvan een smyma-tapijt is geleverd. Getuige Kooper verklaart nog, dat de door den accountant De Gee gehouden boeken rich- tig gehouden koopmansboeken waren. Getuige Teunissen deelt mede, dat in Januari 1921 bekl. H. hem geroepen had en gezegd, dat hij zijn vrouw een cadeautje had gekocht voor f 250 en dat hij dit geld terug wilde heb ben van het hotel. Getuige moest dan maar een ekening laten schrijven voor dat bedrag ten name van le firma Verbrugge. Deze verklaring wordt bevestigd door getui ge Kreuels, die er bij tegenwoordig was ge weest. Bekl. zegt, dat hij de desbetreffende rekening niet kent. Men moet hier ook te doen hebben met een kwitantie voor sigaren. Hierna is de zitting geschorst tot 2 uur. Na de pauze is de zaak tegen Haller voort* gezet met het onderzoek over het in de vierde plaats ten laste gelegde, n.l. verduistering dooi:

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1923 | | pagina 2