AMERSFOORTSCH DAGBLAD „de eemlander" BINNENLAND. DERDE BLAD. 21e Jaargang No. 295 Zaterdag 16 Juni 1923 DE HERZIENING DER SOCIALE VERZEKERING. Verschenen is het praeadvie, van Commissie Al van den Hoogen Raad van Arbeid, over vraagpunten betrelfcndc de herziening der So- ciale Verzekering'. Bij schrijven van 29 Nov. 1922 had de Mi nister van Arbeid aan den Hoogen Raad een vijftal vragen voorgelegd. De Commissie geeft de volgende samenvat- ting van hare conclusies. Zij vestigt er daarbij dc aandacht op dot deze conclusies niet met algemeene stemmen zijn genomen. Over elk punt werd afzonderlijk ge stemd en dc meerderheid, die zich voor die verschillende conclusies uitsprak, was niet al tijd uit dezelfde leden samengesteld. 1. Resumeerende is de Commissie van oor deel, dat bij de voorgenomen herziening der sociale verzekering ais gTondslag moet worden genomen eenheid ten aanzien van de categori- ën van verzekerden, die onder de verplichte ongevallen-, ziekte-, invaliditeits- en oudcr- domsverzekering vallen. 2. De Commissie acht het niet gewenscht de ziekenverzorging te doen geschieden voor rekening van het met de uitkeering van het ziekengeld belaste orgaan. Zij geeft de voor keur aan een afzonderlijke wettelijke regeling betreffende de geneeskundige verzorging van arbeiders en met dezen maatschappelijk gelijk- staanden. Het wordt niet noodzakelijk geacht aan de arbeiders de wettelijke verplichting op te leg gen zich bij een ziekenfonds aan te sluiten met een indirecten dwang, als is neergelegd in het eerste lid van artikel 93 van de Zieken- wet kan naar de meening van de Commissie worden volstaan. De Commissie is voorts van oordeel, dat de ongevallen, gedurende een bepaalden termijn bij voorbeeld twee maanden met betrek king tot het verleenen van geldelijke uitkeerin- gen als ziektegevallen moeten worden be schouwd Zij meent bovendien, dat de geneeskundige behandeling van den door een ongeval getrof fen arbeider zooveel mogelijk moet geschie den door het ziekenfonds, waarbij de arbeider is aangesloten. Daarbij zal gewaarborgd moe ten worden, dat de behandeling van de onge vallen patiënten evengoed blijft als zij op dit oogenblik is. De controle op de doeltreffend- Jieid van de medische behandeling zal moeten geschieden door een deskundig orgaan, dat on afhankelijk is van de bij de finantieele resul taten van de verzekering onmiddelijk belang hebbende risicodragers. Dat orgaan zal kunnen gevonden worden in een medischen staats dienst. Het is tenslotte gewenscht aan de zie kenfondsen door de organen, belast met de uit voering der ongevallenverzekering, vergoeding te doen geven voor de vanwege die fondsen ter zake van ongevallen verschafte genees- cn heelkundige behandeling. 3. De Commissie acht het gewenscht in de Invaliditeitswet te breken met het stelsel der individuele rentebepaling en daarvoor in de plaats te nemen eon stelsel van eenheidsrenten. Die wijziging zal gepaard moeten gaan met de vervanging van het stelsel van individueele verzekering door een stelsel van collectieve verzekering, terwijl de individueele boekhou ding zal kunnen worden afgeschaft. 4. Bij de ziekteverzekering moet eveneens cle individueele verzekering van eiken arbei der afzonderlijk worden vervangen door een collectieve ziekteverzekering van alle arbeiders in dienst van een bepaalden werkgever. 5. Voor wat betreft de organisatie van de ziekte- en ongevallenverzekering kan de Com missie zich niet met een monopolie noch van een door dc overheid ingesteld orgaan, noch van een bijzonder orgaan, vereenigingen. Zij meent, dat 't onvermijdelijk is die takken der so ciale verzekering zoowel door openbare als door bijzondere organen te doen uitvoeren omdat er naar gestreefd moet worden beide soorten van organen zooveel mogelijk als gelijkgerech tigd naast elkander te plaatsen. Bovendien acht de Commissie het noodzakelijk te bepalen, dat slechts écn vorm van bijzondere organen wordt toegelaten. Ten aanzien van de vraag nopens de meest gewenschte organisatie voor de uitvoe ring der invaliditeits- en ouderdomsverzeke- ring weid in de Commissie geen meerderheid gevonden. Tegenover de leden, die van oor deel zijn, dot het gewenscht is de uitvoering der verzekering uitsluitend aan een overheids orgaan op te dragen staat het gevoelen van een even groot aantal leden, dot ook bij deze verzekering de uitvoering behoort te worden op gedragen aan openbare- zoowel als aan bij zondere organen. 6. Tenslotte meent de Commissie, dat in de richting van de vooraf gaande conclusies zoo veel goeds ligt, dat zij het gewenscht acht, op dien grondslag wetsontwerpen te doen uitwer ken. Eerst na kennismaking van deze uitge werkte voorstellen kan, meent zijeen defini tief oordcel over de hervorming in haar geheel worden uitgesproken. woonbaarverklaring van de woningen, die daarvoor in aanmerking komen. Ik roep daan toe de medewerking in van de gemeentebe sturen. Ter voorkoming van misverstand wijs ik er op dat deze onbewoonbaarverklaring in hoofdzaak ten doel heeft te voorkomen dat eigenaren va nvolstrckt slechte woningen pro- fiteeren van de mogelijkheid van huurverhoo- ging. Ten aanzien van de ontruiming, later, kan gehandeld worden naar gelang de om standigheden, met name den woningnood, mo gelijk maken of vorderen." Malversaties te Emmen. In verband met de in Drente's Zuid-Oosthoek loopende geruchten omtrent malversatiën bij het grondbedrijf der gemeente Emmen te Amster- damscheveld, is een spoedvergadering van den Raad gehouden, waarin de heer Veenstra (S. D. A. P.) eenige vragen aan den wethouder van fihanciën stelde. Deze weigerde eerst te antwoorden, omdat hem van justitiewege was verzocht te zwijgen, doch na een schorsing, waarin hij zich waar schijnlijk telefonisch in verbinding heeft gesteld met de justitie, ging hij tot beantwoording der vragen over. De wethouder verklaarde dat B. en W„ noch hij, noch eenig ander lid vaï\ het College een aanklacht tegen den oud-wethouder van open bare werken, J. K. (S. D. A. P.) wegens verden king van malversatiën hebben ingediend bij de justitie. Wel waren er feiten die dit zouden wet tigen, maar B. en W. hebben, omdat de balans er nog niet was, daartoe nog geen aanleiding gevonden. Deze feiten zijn, dat K. het geld voor in Sept. 1921 verkochte kunstmestzakken 22 Febr. 1922 nog niet had verantwoord. Deze verantwoording is eerst 17 Maart geschied, terwijl het aantal zakken, dat opgegeven is, niet klopt, zelfs na dere opgave nog niet juist is. Het Amsterdamscheveld is ruim 31 H.A. grootde aardappelenkoopmon van Wieren liet van 1 H.A. 900 K.G. aardappelen nazoeken al leen achter den cultivator. Van 30 H.A. had dan bij eggen, cultiveeren en naploegen de op brengst zeker 27,000 K.G. moeten zijn, wat te gen een gemiddelden prijs van 2,40 per 100 K.G. 648 maakt, terwijl maar 293,39}$ is verantwoord. De heer Veenstra beweerde nog dat K. de op brengst van de verkochte kunstmestzakken niet kon afdragen, aangezien hij ze gebruikte om de loonen van dc gemeente-arbeiders uit tc beta len, terwijl er geen geld in de gemeentekas was. De wethouder ontkende dit, daar de gemeente ontvanger toentertijd 94,000 in kas had en pas ƒ33,000 voor de aardappelen ontvangen was. De Huurwetten. De minister van Arbeid, Handel en Nijver heid heeft, naar de Tel meldt, aan de gemeen tebesturen de navolgende circulaire verzonden „Volgens het nieuwe lid, dat bij de jongste wijziging der Huurcommissiewet en der Huur- opzeggingswet aan art. 1 van eerstgenoemde wet is toegevoegd, zal het verboden zijn voor het gebruik van eene krachtens de Woning wet onbewoonbaar verklaarde woning tegen welker onbewoonbaarverklaring geen beroep meer open staat, als vernuurder eon hoogere vergoeding onder welken naam of in welken vorm ook te bedingen of aan te nemen, dan de huurprijs voor die woning geldende op of laatstelijk voor 1 Januari 1923. Opdat deze be paling tot haar recht kome en dus zooveel mo gelijk worde voorkomen, dat c.q. in verband met de wijziging van het eerste lid onbe woonbare woningen, zij het tijdelijk, tegen hooger prijzen wórden verhoord dan op .of laatstelijk voor 1 Januari en dat opdat de verhuurders weten in hoever zij zonder vrees voor spoedige gedwongen verlaging tot huur- verhooging kunnen overgaan, is het van be land, dat spoedig en althans vóór het inwer- king treden van de nieuwe bepalingen ver moedelijk op 1 Augustus e.k. de eerste stap pen worden gedaan om te geraken tot onbe- Kon. Ned. Verecniging „Onze Vloot". De algemeene vergadering van de Kon. Ver. „Onze Vloot" zal Vrijdag 29 en Zaterdag 30 Juni haar jaarvergadering te Helder houden. Vrijdag kwart voor 12 is de ontvangst in het Kon. Instituut der Marine, des middags wordt een bezoek gebracht aan de schepen der vloot, en als de weersgesteldheid het toelaat volgt een demonstratie met vliegtuigen en mijnenleggers, terwijl de Kon. Marine Jachtclub wedstrijden op de reede houdt. Verder staat nog op het pro gramma een bezoek aan het wntervliegkamp „De Mok" op Texel. Zaterdag te 10 uur ofti- cieele ontvangst ten raadhui ze door het ge meentebestuur, te II uur algemeene vergade ring in de Marineclub. De commandant der marine biedt in het Bosch achter het Paleis van 3 tot 4 uur een uitvoering van het stafmu ziekkorps aar» hoeve" een openlucht- en kampcermuseum te stichten, waar alles te zien zal zijn, hetgeen met jcugdleiding in verband staat. Dc eerste zomerhuurster van het gebouw is thans „Volksonderwijs", die propaganda maakt voor schoolreisjes van langer dan een dag, voor leerlingen van lagere- en mulo-scholen van alle gezindten. De eerste club uit Hoorn was thans aanwezig. De „Heemhoeve" is mooi gelegen en eenvou dig doch zeer doelmatig ingericht. De Wijnhuistoren Wij lezen in de Zutphensche Courant De betonwerken voor restauratie van den Wijnhuistoren zijn thans geheel gereed. Met de ontlasting der diverse constructies is aan gevangen. Maandag o.s. wordt met het aan brengen van de bekapping begonnen, als hot weer ten minste eindelijk eens wil meewerken, wat tot nu toe steeds heeft ontbroken. Van den regen en van den wind vooral, heeft men op groote hoogte natuurlijk veel last en dat heeft het maken van de betonwerken belangrijk ver traagd. In het bestek was bepaald, dat do eonnemer ten behoeve van de ramen van het traplicht in de hal van het Wijnhuis een post voor glas in lood moest opnemen van 500 in nadere verrekening. Thans is dat gereed. Het is ont worpen en vervaardigd in het atelier van Jan Schouten te Delft. Het bestaat uit een groot venster met twee zijramen. Het linksche zij raam toont het wapen van Zutphen met dit onderschrift„Tusschen 1616 en 1641 bouw de de stadsmetselaar Emond Hellenract dezen toren". Het andere zijiaom bevat het wapen 'on Gelderland met het onderschrift„In 1923 is hij onder leiding van bouwmeester De Clercq in den ouden toestand hersteld". Het midden raam laat den toren zien in rook en vlammen; de klok wijst half een, het uur waarop de toren vlam vatte. Er onder staat„Felle brand naast het Wijnhuis ontstak den toren in vuur op 27 Jonuuri 1920met hem stortten Hemony's heerlijke klokken to gronde". Een vondst uit de oudheid. Te Havelterberg is in een der aldaar aan de werkt. Ook nadat de vergadering z. I. onwettig gesloten was hadden de aanwezigen het recht te vergaderen en besluiten te nemen. Door mr. Tromp Meesters werd dit standpunt bestreden. Er zou uit volgen, dat de oppositie na het sluiten der vergadering in zulk een geval altijd kon beweren, dat niet alle punten der agenda volkomen waren afgewerkt en verder kon vergaderen en besluiten nemen. Zoolang het geldt een quaestie van beleid, zooals in dit geval, of het presidium te voeren was zonder juridisch adviseur heeft z. i. do voorzitter wettelijk en moreel recht de vergade ring te sluiten. In geen geval zou een gesloten vergadering nog wettige besluiten kunnen ne men. De president der rechtbank zou heden uit spraak doen. DE MALVERSATIES IN HOTEL DES INDES. Weerberichten. Clinge Doorenbos in de Tel.: 'k Sla op en ik 'kijk door mijn ruit Het regent alweer roep ik uit. Don kleed ik me „regenproef" an. Mijn vrouw zegthet recent weer man. Beneden zit ik aan 't ontbijt, Het regent, zegt Mina de meid- De postbode tref ik nog net Wat 'n regen Hij tikt aan zijn pet. Ik kom aan den trein. Controleur Zit boordevol regengezeur. Mijn vriend, met een vriendlijken lach, Zegtregen. En dan goeiendag. De juffrouw met boodschappentasch Zegt, dat het ook gister zoo was. En als geen verandering komt. Dan blijft het zoo, wordt er gebromd. De oude portier op kantoor Zegt goeiig het regent maar door; De boekhouder zegt met een zucht: De ïcgen is niet van dc lucht De man, die me scheert, zegt: meneer. Wat zegt U nou toch van zoon weer Mijn vrouw vraagt, als 'k thuiskom uit stad: Heb jij ook zoon regen gehad? Dan krijg ik twee lui op de thee. Die brengen óók regentaal mee. Het is één lang regenverhaal. Wat 'n zomer, het is een schandaal. Ze kijken wantrouwend omhoog, Misschien is het morgen wel droog. Om tien uur dan gaan ze weer weg: Het regent nog altijd maar, zeg. De meid, die haar uitgangsbeurt had, Komt binnen, zoo nat als een kat. Ze zegt (net alsof je 't niet ziet) Heel origineel, dat het giet. Dat 't morgen wel wéér zoo is, want Het is al voorspeld in de krant, De lucht is n o g trouwens heel dik, Wat zegt U er van Ik d e n k S loap lekker. Opening van de „Heemhoeve"» Men schrijft ons: Woensdag is de exploitatie begonnen van het buiten-centrum van het Jeugd-mstituut tc Am sterdam, in het landhuis de „Heemhoeve", nabij Epe op de Veluwe. Dit instituut is een sticn- ting van de afd. Amsterdam van „Het Nut die het jeugdleiders werk over heeft genomen. Men stelt zich voor in het najaar aldaar cur sussen te organiseeren voor leiders en leidsters van jeugdwerk. Alle zich daarbij aansluitende vereenigingen, von welke gezindte ook, kunnen daaraan mede doen. Reeds zijn hierbij aangeslotende Maat schappij tot Nut van 't Algemeen, de Arbeiders Jeugd-Centrale, de Christelijke Jeugd-Centrale, de Padvindersvereeniging. Een eigenaardig heid daarbij is, dat de vereenlging welke min stens 10 cursisten stuurt, zelf de docenten mag aanwijzen, zoodat dan de eigen sfeer gehand haafd blijft. Het is voorts de bedoeling op de „Heem- voet van de Bissohopsberg gelegen bosschcn van den heer mr. Linthorst Homan, commissaris der Koningin van Drente, door diens boschwachter bij het doen van graafwerk een bronzen voor werp van 4 h 5 d.M. lengte, eindigende in een punt, vrij fraai bewerkt en in zijn geheel dc vorm van een beeld vertoonende, gevonden. Waarschijnlijk is het een wapen uit den Ro- meinschen tijd. Enkele dagen te voren werden op ongeveer dezelfde plaats een paar urnen, ge vuld met houtskool en overblijfselen van ver brande beenderen, uit den grond opgedolven. Bedoeld bosch grenst aan den Ruiterweg, de voor ongeveer 2000 jaar door de Romeinen aangelegde heirbaan. Verboden uitvoer naar Nedcrlund. Tc Osnabrück is, naar de Berlijnsche be richtgever van hot Hbld. meldt, een koopman, die thans in ons land verblijf houdt, veroor deeld tot een boete van 27 millioen mark en 10 maanden gevangenisstraf wegens verboden uitvoer van machines en rijwielonderdeelen naar Nederland en wegens omkooping van ambtenaren. Te Losser heeft de politie G. J. G. aangehou den wegens frauduleuzcn invoer van een pan- tij gouden en doublé sieraden ter waaide van ongeveer 36 millioen mark. Slapte bij Palthe. De firma Gebrs. Palthe, ververij en wosscherij te Almelo, heeft tegen 19 Juni a.s. ontslag aan gezegd, wegens slapte in het bedrijf, aan alle vrouwen en meisjes, ongeveer 55 in getal, die buiten Almelo woonachtig zijn. Opponcerende aundcelhoudcrs. Tn een te Arnhem gevestigde vennootschap kon de directie het niet vinden met een aantal aandeelhouders, von wie sommigen tegen de vennootschap procedeerden. De aandeelhouders verlangden een buitengewone vergadering en door den president-commissaris werd ook een vergadering de algemeene jaarlijksche en met een buitengewone bijeengeroepen. De presi dent-commissaris achtte het gewenscht om zich I bij de leiding van de vergadering door een advocaat te doen bijstaan. De aandeelhouders I weigerden evenwel den adviseur van den voor zitter toe te laten, hoewel deze verklaarde zon der den jurist niet in staat te zijn te presidee- ren. Hij zou de vergadering sluiten tot het in winnen van advies. Inderdaad werd de vergade ring gesloten en de voorzitter ging met den directeur heen. Dc aandeelhouders bleven en vergaderden nadat zij een advocaat hadden laten komen om hen voor te lichten onder diens lei ding. De advocaat gaf als zijn meening te ken nen, dat het sluiten van de vergadering, voordat de agenda was afgewikkeld, onwettig was, daar om niet gesloten was, zoodat wettige besluiten konden warden genomen. Men vergaderde van 's avonds zeven uur tot s nachts halftwee, ter wijl een notaris, die ontboden was, bij proces verbaal alle besluiten vaststelde. Het resultaat van de besluiten was, dat de directie en de com missarissen waren ontslagen op grond van plichtsverzuim. Nieuwe commissarissen en een waarnemend directeur werden aangesteld. Daarop kwam een smid, die in het huis allo deuren en ramen van sloten voorzag en de voor deur met een flink hangslot verzekerde. Het kantoor was voor de oude directie ge sloten. Zondagavond werd opnieuw door de aandeel houders en de nieuwe commissarissen in het kantoor vergaderd. Een hunner bleef tot 's nachts halfeen voor de deur geposteerd. En 's morgens om halfzeven, toen de oude directie bij het kantoor verscheen, stond de nieuwe com missaris er weer. De afgezette directeur wist langs de achterzijde ongemerkt in het gebouw te komen, tot ontsteltenis van den wachter aan de voorzijde van het gebouw, die den ouden directeur met eenige bevriende aandeelhouders voor het raam zag verschijnen. De oude directie zetelt nu weer in het kantoor. Voor den president der rechtbank te Amhem is nu, naar het Hbl. bericht. Dinsdag in kort geding over deze zaak gepleit. De directeur was door de opponeerende aan deelhouders gedagvaard. Gesteld werd, dat de directeur wettig ontslagen was en men eischtö ontruiming van het kontoor en een schadever goeding van 250 voor iederen dag verzuim. Voor hem pleitte mr. Koch, betoogende dat een voorzitter niet het recht had een vergadering te sluiten alvorens een geheele agenda is ofge- Dcrdo dog» Gister ochtend te half elf is voor do Hnagsoh© rechtbank het geding tegen het echtpaar H. be treffende de malversaties in Hotel des Indes voortgezet. Het requisitoir. I Aanstonds verkrijgt het O. M., waargeno men door mr. Polman, het woord tot het hou den van zijn requisitoir. Spr. begint met een beroep op de welwillendheid der rechtbank, aan gezien hij eerst kort bij dc Haagschc rechtbank als officier van justitie werkzaam is. Bij zijn optreden vond hij het lijvig dossier dezer zaak liggen en het begin der instructie heeft spreker niet medegemaakt. Hulde brengt hij aan den rechter-commissaris mr. Ru eb voor de wijze, waorop deze dc instructie geleid heeft, alsook aan den gemeentelijken accountant Koper, die het eerst de knoeierijen ontdekte. De knoeierijen omvatten een bedrag van ƒ60,000, waarvan ongeveer een vierde ten nadeele von de ge meente zal komen. Spr. schetst in dit verband de verhouding van Rijk en gemeente tot het Hotel des Indes en merkt op, dat de ten laste- legging slechts een deel omvat van hetgeen het onderzoek heeft opgeleverd. In bijzonderhe den gaat Spr. de ten Instelegging nog eens na. De periode Tonnon-Scheur behcerscht feitelijk de geheele zaak. Voor de fictieve posten in de periode-Tonnon beschikt men over verschillen de getuigenverklaringen. Voor de volschhcid doet het er weinig toe van wie het initiatief is uitgegaan. Intusschen merkt spr. toch aan de getuigenverklaringen, dat het initiatief hiertoe is uitgegaan van de beide beklaagden. Het op zet en de schuld van de beklaagden acht spreker ten deze toch bewezen. Wat het opleggen der 10 betreft, wijst spreker op de draaiende hou ding van de vrouwelijke beklaagde. Iets minder draait de beklaagde H. De getuige Vuchtman heeft verklaard, dat knoeierijen in het hotel- bedrijf schering cn inslag zouden zijn. Indien dit juist was, werd het toch tijd, dut de justitie hier eens een kijkje ging nemen. Doch reeds heeft de president een telegram ontvangen van belanghebbenden bij het hotelbedrijf, waarin dit ten stelligste ontkend wordt. Spr. gaat hierop dc knoeierijen na met betrekking tot het lin nengoed, ten aanzien waarvan zeer stellige ver klaringen zijn afgelegd. De verklaring van get. C., die feitelijk voortdurend met bekl. H. ge konkeld heeft, acht spreker van weinig waarde. Het linnengoed moest blijkbaar op den achter grond worden geschoven cn daarom bracht men de kwestie van het meubilair ter sproke. De kwestie van de twee Smyrna-topijten, waar van de rekening 580 te hoog was, is toege geven, zij het met het noodige voorbehoud. Dan is er nog de famcuse kwestie van de nieuwe brandkast, die diende om het meubilair op to voeren. Ook de kwestie van de sigaren is door bekl. H. toegegeven. Dat hier werkelijk zou zijn teruggeleverd, acht spreker niet waarschijnlijk. In ieder geval is de post valschelijk ingeboekt en dit brengt altijd nadeel. Ook de gefingeerde leVcring van twee fauteuils staat voldoende vast. De knoeierij met de lakens en sloopen zijn door de bekl. zelf erkend. Deze punten van de dagvaarding leveren dun ook wat het feitelijk bewijs betreft, geen moeilijkheden op. Het is blijkbaar de bodoeling geweest het personeel zooveel mogelijk onkundig te houden. De mede- deelingcn van de getuigen, die verklaard heb ben uit de controle te zijn gedrongen, wijzen hierop. Spieker kan het zich zoo goed begrij pen. Het is aangenaam en gemakkelijk een spaarpotje te hebben Beklaagde H.Zeker. M r. Polman: vooral wanneer het ten koste van de gemeenschap geschiedt. Ongeluk kigerwijze voor bekl. is contröle geoefend van wege de gemeenschap en zoodoende zijn dc knoeierijen ontdekt, die onder andere omstan digheden wellicht nog jaren lang verborgen hadden kunnen blijven. Wat de verduistering betreft, n.l. de gefingeerde kwitantie van ƒ250, als spr. te kiezen heeft tusschen de getuigen verklaringen van get. Teunissen en die von den bekl. H., wiens onbetrouwbaarheid nu wel voldoende is gebleken, dan kiest spr. toch von getuige Teunissen. Wat het gebeurde met de estitutic von de electriciteit betreft, hier is de heling niet bewijsbaar, ofschoon spr. wel de overtuiging heeft, dat hier inderdaad heling is gepleegd. Spr. komt thans tot het juridisohe gedeelte von zijn requisitoir. Inderdaad is hier spiake van vervalsching van de boeten door het doen opmaken van valsche posten. Dc peisonen, die de posten inboekten, waren do manus ministrae en bekl. hebben de vervalschingen doen plegen. Zij hebben ge tracht om binnen den voor de afrekening ge- stelden tijd zooveel binnen te slecpen ten koste van de gemeenschap. Uit alles blijkt wel, dat men hier to doen heeft met een paar gewiekste en geslepen zakenlui, die bang waren, dot zij ten slotte niet zouden krijgen wat zij meen den, dat hun toekwam en daarom maar bij voorbaat in de wacht sleepten wat hun toe kwam De beklaagden hebben echter onder vonden dat de waarheid de leugen toch altijd achterhaalt. Indien het hotel een particulier bedrijf was geweest, dan zouden de knoeierijen niet zoo gemakkelijk zijn ontdekt. Nu echter had men te doen met een lichaam, dat zijn onderzoekingen op allerlei terrein kon uit strekken, zoodat de znak sneller aan het licht kwam. Wat het aandeel in de schuld von ieder der beklaagden betreft, spr. vermag dit niet uit te maken. Zij hebben beiden het goed be doelde initiatief van den vorigen burgemeester van Den Haag misbruikt ten eigen voordeele* Toen den burgemeester een huldeblijk zou wor den aangeboden hebben zij daaraan voor 100 deelgenomen. Dat zelfs daarbij is ge knoeid, door dit bedrag op de hotel-rekening te boeken voor kindervoeding en kinderklec- ding. Do beklaagden hadden eigen geldmidde len te over. Hun contract met do N. U. M. was buitengewoon voordeclig geweest voor hen. Zij worden dan ook slechts door niets anders ge dreven dan door geldzucht en spr. ziet hier geen enkel verzachtend motiof aanwezig. Wat do handelwijze der leveranciers betreft, mot name van Tonnon, Scheur cn Verbrugge, spr. aarzelt niet tc zeggen, dat doze winkeliors blijk baar alle gevoel van moraliteit missen. Zij hebben een zeer minderwaardige rol gespeeld. Verzachtende omstandigheden zijn voor de beide bekl. niet aanwezig en zij verdienen een ernstige straf. Doorom heeft spr. dc ccr to requireeren wegens valschheid in geschrifte bij herhaling gepleegd en, wat bekl. H. betreft, bovendien nog ter zake van verduistering twee maal gepleegd, voor elk der beklaagden twee jaar gevangenisstraf onder aftrek van preven tieve hechtenis. Dc moord te Ter Apcl. De rechtbank te Winschoten veroordeelde Pietcr dc Bruin wegens doodslag te Ter Apcl gepleegd, tot vijftien jaren gevangenisstraf, met aftrek van de voorloopigo hechtenis. Geheime branderij. De rechtbank te Alkmaar heeft onlangs Q. J. E. tot twee gevangenisstraffen van 6 weken en E. J. v. d. W. tot twee gevangenisstraffen van 14 dogen veroordeeld ter zake van het te Ber gen in bezit zijn geweest van con bij de admi nistratie niet bekende branderij en van het ge bruik maken van dio branderij cn voorts we gens het voorhanden hebben van een in gis ting- gebrachte alcoholische vloeistof. Tevens werden de in beslag genomen werktuigen ver beurd verklaard. Beide veroordeelden hadden hoogor beroep aangeteekend, maar E. J. v. d. W. heeft zijn hooger beroep ingetrokken. Q. J. E., een 30- jarig handelsreiziger te Haarlem, stond nu gis teren voor het hof te Amsterdam in hooger beroep terecht. Hij ontkende in hot bezit tc zijn geweest van dc branderij. Hij hod dio enkel geleverd aan E. J. v. d. W., wien hij het dis- lilleeren had voorgedaan. Het perceel, een ren stal, had niet hij in huur gehad, maar E. J. d. W. Het bleek, dat beklaagde Q. J. E. bij het huren van het perceel zijn bemiddeling heeft verleend cn dot hij, evenals E. J. v. d. W., in het bezit van den sleutel ervan geweest is. Dc rijksadvocaat mr. Asser eischtc bevesti ging van het vonnis der Alkmaovschc recht bank, voor zoover dit bekl. Q. J. E. betreft. Do advocaat-generaal mr. Van Geuns eischto toe wijzing van de vordering der administratie. Mr. J. de Vriczc, die als verdediger optrad, pleitte vrijspraak, subsidiair een voorwaardelij ke straf of een geldboete. Uitspraak 28 Juni e.s. Pscudo-rcclussceringsambtcnaor. Voor de Rotterdomsche rechtbank moest gis teren terechtstaan een jongmensch van 22 jaar beklaagd van oplichting cn verduistering. Hij was in dienst van de R. K. i eclasseering ge- weost en had zich bij in strofzoken betrokke nen voorgedaan als ambtenaar dier reclassce- ring en voorgewend, dut hij ze uit hun preven tieve hechtenis kon helpen of althans het zijne te doen om hen voorwaardelijk veroordeeld te krijgen. Als getuige waren gedagvaard o.a. J. C. R., die veroordeeld is voor de bekende bc- roovingszuak von 6000 dollar. Deze getuige zou 100 hebben gegeven voor dc hulp die dc „reclasseeringsambtcnaar" aan zijn vrouw, eveneens bydc berooving betrokken zou be wijzen. Nog ccn jongen en zijn vader, die klei nere bediagen van 25, 10 cn 7 hadden gestort, waren eveneens als getuigen opgeroe pen. En verder enkele bestuursleden der Kn- tholiekc rcclasseering tc Rotterdam, waaronder de voorzitter, en een inspecteuT van politie. Daar de hoofdgetuige niet verschenen wod deze is op zee werd de zaak voor onbe- paaldcn tijd uitgesteld. Vcrrojcr Voor de Rotterdamsche Rechtbank stond Dinsdag een reeds tienmaal veroordeelde werk man tercqht, die een paar brooden en eenige pokken beschuit uit een bakkerswagen had ge stolen. Een vriend van den bekl. wos bij 't misdrijf tegenwoordig geweest cn was er bij» toen een paar rechercheurs den man aanhiel den. Deze vriend werd nu als getuige gehoord. Toen de vriend voor de balie kwam, sprong bekl., een onvolgroeid mannetje, dat zich on verschillig en brutaal aanstelde, plotseling op cn schoot voor de veldwachters net verhinde ren konden noor den getuige toe, dien hij woe dend een klap in 't gezicht gaf, uitroepende „Mot jij valsch tegen mijn getuige? Vcrrojcr van de peliesic" Door een paar veldwachters werd het woe dende kereltje naar zijn bonkje teruggeleid, waar hij nog na bleef zitten tieren, en nog maals vertelde, zooals hij eerst ook al gedaan had, dat juist de vriend de dief was en hem het gestolene had laten drogen, terwijl deze zelf een pijp opstok De rechercheurs hodden op den vriend geen pijp gevonden. De officier eischte één jaar ge vangenisstraf, terwijl voor het slaan van den getuige tegen den bekl. eveneens nog een ver volging zal worden ingesteld. (Hbld.) Oneerlijke bediende. Te Amsterdam is aangehouden een kantoor- looper, die in September van het vorige jaar met 3009 die hij voor zijn patroon, een Rot terdamsche expeditcuisfirma moest innen, was gevlucht. De man, die geen cent meer over had, is overgebracht naar Rotterdam. Financieel Overzicht. Het is merkwaardig, welke onvoorziene ge-* volgen de voortdurende verdere val van do Mark in verschillende opzichten op het Duit- scho zakenleven uitoefent. Wij denken hierbij natuurlijk niet aan den voortdurenden stroom von loonsverhoogingen cn den noodlottige cirkelgang tusschen loonen cn orijzen Immers kan deze allerminst als „onvoorzien" worden aangemerkt. Wat echter wel als zoodanig kan worden beschouwd, is het verlies van de on afhankelijkheid van verschillende groote Duit- sche maatschappijen, waarvan dc gebeurtenis sen, die zich thans bij de Phoenix Bergbau und Hutten A. G. afspelen, een zeer markant voor beeld zijn. Op zich zelf ligt het natuurlijk voor de hard, dat de groote depreciatie van de Mark goede Duitschc fondsen voor buitenianders koopwaor- dig kan maken en dat hieruit contróle-eankoopen

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1923 | | pagina 9