EXTRA G0EDK00PE AANBIEDING in TENNISSCHOENEN JOH. BOTTINGA SPORTNIEUWS STADSNIEUWS. Dr. Hommers Haematogen VERSCHILLENDE MATEN -LANGESTRAAT 28 - GEEN ZICHTZENDINGEN UIT DEN OMTREK. 32 Als go Uw kind gezond, vroolijk m Irisch ran geest wilt zien opgroeien, geeft het dan Alom verkrijgbaar A I 2.50 per II wensch in vervulling te doen gaan; want, won neer de Herv. gemeente een nieuwe kerk sticht, dan v/are het mooie oude gebouw als aange wezen voor museum. Wij meenen zeker te weten, dat het kerkbe stuur bij den verkoop van het kerkgebouw de gemeente Laren niet „het vel over de ooren zal halen". Een gemeentelijk museum ware eigenlijk vanzelfsprekend. De schilderkunst en de gemeente Loren zijn één, zijn vergroeid, zijn zonder elkaar ondenkbaar. Maar wanneer het gemeentebestuur er anders over mocht denken, dan hebben we de overtui ging, dat er in Laren nog wel particulieren zul len gevonden worden, die dan tot de oprichting van een particulier museum zullen willen mede werken. Laren moet een schilderijenmuseum heb ben; dit is plicht en zal heusch wel blijken te Zijn voordeelig; op de een of andere manier. Nu de gelegenheid tot stichting zich voordoet, is de naam van Laren er beslist mede gemoeid. Velen in Laren zien dat in; getuige het feit, dat van verschillende kanten reeds schenkingen van schilderstukken van oude en moderne mees ters zijn toegezegd. Een mooi en interessant schilderijen-museum zal zijn voor Laren een groote aantrekkelijkheid te meer. Dus de groote weg dóór Laren en een Mu seum in Laren. Ecnige moeilijkheid zal daaraan verbonden zijn, doch onoverkomelijk lijkt die niet, al zullen ver gissingen te dien opzichte niet geheel uit te slui ten zijn. De rechter moet zich losmaken van de gedachte, dat alleen in zeer lichte gevallen geld boete op hare plaats ishij moet voor de meeste, voor de lichtere misdrijven de vermo- gensstraf als den regel aanvaarden en tot vrij heidsstraf slechts overgaan, wanneer naar zijn oordeel het noodzakelijke strafdoel met geld boete niet te bereiken is. Bij een voldoend hoog maximum zal dit in de meeste strafzaken wel liet geval zijn. „Wij pleiten dus voor een algemeenen regel, waarbij onder bedreiging van een vrij hoog ge steld maximum, bijv. van tien duizend gulden, de geldboete in plaats van de bedreigde vrij heidsstraf wordt toegelaten. Daarbij dient don nog de vraag te worden overwogen, binnen welke grens die regel mag worden gesteld en voor welke misdrijven de geldboete mag wor den toegelaten, en moet voorts worden nage gaan, hoe de regeling zal moeten zijn bij wan betaling van de opgelegde boete." V. D. contra H. N. Dinsdag a.s. 26 Juni zal de civiele kamer van de Haagsche rechtbank behandelen het schadevergoedingsproces tusschen het Persbu reau Vaz Dias te Amsterdam als eischer, en Het Hollandsch Nieuwsbureau nis gedaagde, in zake het ongeoorloofd opnemen en verspreiden van de voor het Persbureau Vaz Dias bestemde draadlooze telegrammen. Uit het transportbedrijf. In een huishoudelijke vergadering van den Ccntralen Bond van Transportarbeiders is be sloten, het collectief contract, dat 30 Juni zou afloopen, met drie maanden te verlengen, zoo als de Schecpvoartvcreeniging Zuid heeft voor gesteld. Geldboete. Het „Weekblad van het Recht" wijdt een ar tikel aan de herziening van ons strafstelsel, be paaldelijk van ons gevangenisstelsel „Eene eenigszins belangrijke hervorming van ons gevangenisstelsel zal den bouw, de inrich ting" van nieuwe gestichten vorderen en za! reeds daarom en om andere redenen, in de toepassing van het stelsel gelegen, groote uitgaven met zich brengen. Dat men in de eerste jaren de daarvoor vereischte gelden zal willen beschikbaar stellen, is niet waarschijnlijk. Betere tijden zullen moe ten worden afgewacht voor het tot stand bren gen van grootsdhe hervormingen. Op dit oogen- blik moet de volle aandacht vollen op maat regelen van bescheidener aard, vooral op maat regelen die geen eischen aan de schatkist stel len, misschien zelfs meer kunnen inbrengen dan naar de geldende regeling. Uit dat ocgpunt ver dient vooral de geldboete de bijzondere belang stelling. Nadat het Weekblad erop heeft gewezen, dat in ons wetboek de geldboete onder zeer groote afwisseling wal de onderlinge verhouding be treft, afwisselend met de vrijheidsstraf bedreigd isdat er echter een *zeer groot enntal misdrij ven is, waarbij oplegging van geldboete bleef uitgesloten, stelt de vraag „Bestaat er aanleiding' door eene algemcene bepuling de geldboete in ruimere mate mogelijk te maken èn bij die misdrijven waarbij zij reeds bedreigd is, doch met een te laag gesteld maxi mum, èn bij die misdrijven, waarbij zij tot dus ver niet is toegelaten Het houdt dan een beschouwing over hetgeen in dit opzicht in Duitschlond is bepaald èn geeft toe, dat de korte vrijheidsstraf, uit verzet waar tegen in Duitschlond voor een deel de beweging ten gunste van de geldboete geboren is, bij ons in verband met de wijze van toepassing niet die groote nadeelen biedt, welke in Duilschland wer den aangewezen. „Toch gelooven wij dat de resultaten, welke met de vrijheidsstraf van korten duur werden verkregen, ook te onzent niet opwegen tegen de ernstige bezwaren aan die straf verbonden en dat in zeer veel gevallen met het zooveel minder ernstige leed van de geldstraf het nood zakelijke strafdoel evenzeer kan worden bereikt. In vele of in zeer vele gevallen, natuurlijk niet in alle. Daarom kan er niet aan worden ge dacht, het gebied van de uitsluitende bedreiging cn toepassing van de geldboet? belangrijk uit te breiden, dcch cr kan weinig bezwaar tegen be staan aan den rechter in een veel grooter aantal gevallen dan thans de gelegenheid te openen geldboete in plaats van gevangenisstraf op te leggen. Blijkens de gepubliceerde statistieken bestaat thans reeds bij vele rechtbanken een groote geneigdheid om met de vrijheidsstraf zeer spaarzaam om te gaan en het ligt op den weg van den wetgever die geneigdheid in de hand te werken, lrt de geldboete kan eene scherpe waarschuwing liggen en zij kan op die wijze afschrikkende, afweerhoudende werking oefenen. Natuurlijk kan haar verbeterende of opvoedende werking slechts zeer betrekkelijk zijn, doch wel kan zij de beteekenis van de ge stelde normen, van de geldende rechtsorde ster ker doen beseffen en langs dezen weg kan zij tot gehoorzaamheid aan wet en recht opvoeden. De noodzakelijke bescherming van de rechtsorde kon ook met de geldboete als sanctie op de ge stelde voorschriften worden verkregen en daar de minst ingrijpende, de minft ernstige sanctie altijd de voorkeur verdient, mag op dien grond aan de geldboete de haar toekomend? plaats niet worden onthouden. „Intusschen, wil de geldboete eene ruimere toepassing kunnen vinden, dan moet de rechter de gelegenheid hebben bij de oplegging met den persoon van den dader, en hier dus met zijn ver mogenstoestand volkomen rekening te houden. Ook de vermogende moet gevoelig kunnen wor den getroffen. Daaiom is ook bij betrekkelijk lichte misdrijven een hoog maximum noodzake lijk. Onze wetgever liet zich door dezelfde ge dochte leiden toen hij in de artl. 416 en 4I7bis voor het opzettelijke en voor het culpooze mis drijf dezelfde geldboete als mogelijk stelde en de Duitsche wetgever nam voor al de misdrij ven, waarbij hij door zijn algemeenen regel de geldstraf toelaatbaar verklaarde, eenzelfde maxi mum aan. De rechter moet de gelegenheid heb ben en hij moet dit ook als zijn plicht aanmer ken bij de bepaling der geldboete zooveel moge lijk met den vermogenstoestand van den dader rekening te houden hij moet niet alleen letten op de waarde van het feit en op al de factoren, die gemeenlijk de straf bepalen, doch hij moet zich bepaaldelijk afvragen, hoe hoog de geld boete zijn moet om voor den veroordeelde als eene eenigermate gevoelige straf te kunnen wer ken. De daartoe vereischte gegevens moeten hem, zooveel dit mogelijk is, worden verstrekt. De malaise aan de gTcns. Nu de mark de laatste weken duizelingwek kende capriolen blijft maken, is het zakenleven in Zuid-Limburg, in de gemeenten langs en bij Duitsche grens, totaal lam gelegd, schrijft de „Msb." Onlangs, toen voor een gulden 3000 marken te koop waren, was er eengie verbete ring in de overigens ongekende slapte ingetre den. Er kwamen weer klanten jn de winkels cn zelfs Duitschers deden hun inkoopen in de win kels vart de grens-winkeliers. Maardat koopen van de Duitschers heeft niet lang geduurd. Nu de mark weer heel wat in waaide is verminderd, betalen de eigen lar.d- genooten duurder den over de grens, met het gevolg, dot de clientèle in de winkels is ver dwenen. Naar het blad van alle zijden hoorde, is de toestand van den middenstand zeer ernstig. Een' klont is in vele winkels een witteraaf. Het is een strijd, ook bij de groote zaken, om het hoofd boven water te houden. De aanhouden de, steeds in nieuwe vormen en grooter afme tingen optredende, malais heeft reeds vele slachtoffers gemaakt, dot er nog meer zullen komen, staat vast. Met den besten wil van de wereld kunnen de eindjes niet aan elkaar wor- d engeknoopt. Er is bovendien niets, letterlijk niets, dat een gunstiger perspectief voorspelt. De toekomst is donker voor den winkelai ij ven den middenstand in de grensstreken. Al wat „zaak" heet, lijdt in de mijnstreek een armzalig bestaan. D:> catastrophe nadert baar uitbarsting. Is er don niemand in staat te helpen s ApolloBroekhuijs. Mevrouw Esther de Boer van Rijk verzocht aan de Tel. plaatsing van het volgende: „Onlangs werd in de dagbladen per annonce bekend gemaakt dot ulle trekkende leden, d. w. z. reglementair uitkeering genietenden, van de maatschappij „Apollo" 10 per week zouden krijgen van een loterijbank door den heer Wil lem Broekhuijs bestuurd. *,,Ik schreef toen 15 Maart aan de Mij. „Apollo", dat wanneer de maatschappij op de j per annonce bekend gemaakte voorwaarde, die I schenking van 10 per week voor hoar leden I aanvaarden zou, het bedrog eventueel voor mij j bestemd, te vcrdeelen onder diegenen van de confraters of confraleressen, die niet meer in staat zijn door werken in hun eigen onderhoud te voorzien. „Op 21 Maart 1.1. ontving ik van de Mij. „Apollo" de mededeeling, dat de vorm waarin de Hollandsche Crcdietbonk het aanbed gedaan heelt, medebrengt, dat u het geld rechtstreeks wordt toegezonden", en dat ik het geld naar mijn goeddunken kon bésteden. „Nimmer heeft de Hollandsche Credictbank, onder directie, van den heer Willem Broekhuijs. mij iets gestuurd en confrateressen, die er nog slechter aan toe waren don ik zelf, moest ik teleurstellen, toen zij mij vroegen om hun te willen afstaan, wat ik nimmer ontvangen had. Daar ik het beneden mijn waardigheid vond om iets openbaar te maken van het spel dat uit reclame-oogmerken met ons werd gespeeld, heb ik nimmer in het publiek gereageerd. „Maar nu in de dagbladen, nog wel onder de rubriek „Kunst", een bericht verschijnt, dat de N.V. Hollandsche Creaietbank, directeur de heer Willem Broekhuijs, aon de 50 trekkende leden van de maatschappij „Apollo", die wekelijksch een uitkeering van 10 van deze bank ontvin gen, dit bedrag niet meer zouden ontvangen, cn bovendien ik zelf heden een door den heer Broekhuijs persoonlijk onderteekend schrijven ontving, waarin mij bericht werd, dot ik de weke- lijksche schenking niet meer zou ontvangen, meen ik u te moeten verzoeken, het bovenstaan de te willen opnemen, met mijn nadrukkelijke verklaring, dat ik nimmer een schenking van den heer Willem Broekhuijs heb ontvanger of willen aanvaarden.'* Poging tot moord. Dinsdag he^ft voor de Rottcrdamsche recht bank terecht gestaan de 28-jarige J. F., slijper aldaar, gedetineerd, afkomstig uit Nieuwerli (Duitschland), beklaagd van poging tot moord, althans doodslag, op een te Schiedam in be trekking zijnde Duitsche dienstbode. Beklaagde zou, na in kalm overleg het voornemen te heb ben opgevat en het besluit genomen, haar te dooden, ter uitvoering van dit voornemen en dut besluit, opzettelijk op korten afstand \an haar uit een revolver, dat met zes scherpe pa tronen geladen was, een aantal schoten op haar, althans in haor richting, gelost hebben; boven dien zou hij haar met een mes gewelddadig ge stoken, gesneden en geslagen hebben. Zijn voor genomen misdrijf is niet voltooid, door de van zijn wil onafhankelijke omstandigheid, dat het meisje aan de bekomen verwonding niet over leden is. Het slachtoffer heeft een aantal bloe dende verwondingen aan armen, rug en hoofd gekregen, o.a. aan den linkeronderarm, waarbij pezen en een zenuw werden doorgesneden, waar- dooi gedeeltelijke gevoelloosheid van den linker- pink en een deel van den ringvinger aan die hand ontstond. Zij is ongeveer drie weken in een ziekenhuis verpleegd geworden en heeft ook geruimen tijd daarna haar beroepsbezigheden niet kunnen uitoefenen. Subsidiair was beklaogde opzettelijk veroor zaken van zwaar lichamelijk letsel of mishan deling ten laste gelegd. Beklaagde erkende de feiten. Hij hod het meisje. Erna Abraham, in Berlijn leercn kennen, waar zij buffetjuffrouw was. Beklaagde kreeg in Rotterdam werk, cn zij is hem kort daarna daarheen gevolgd. Spoedig vond zij een betrekking bij de familie v. d. Poels te Schiedam. Met Kerstmis hebben bekl. en zij zich verloofd. Eind Februari werd het engage ment echter reeds weer verbroken. Kort daarna had bekl. haar met een anderen man zien uit gaan. Hij is toen naar Schiedam gegaan en heeft in een café in de buurt van de woning van de familie v. d. Poels op een gelegenheid gewacht, haar alleen te kunnen spreken. Na geruimen tijd wachten zag hij de familie v. d. P. uit gann. Even later ging het meisje bij een waterstoker warm water halen en toen zij daarvan terug kwam, is hij haar in huis gevolgd. In den gang ontstond een woordenwisseling, waarbij beklaag de zijn revolver trok. Thans ontkende hij toen geschoten te hebben. In de instructie had hij dit evenwel erkend. Het meisje vluchtte naai den achter de woning gelegen tuin. Beklaagde achtervolgde haar, loste rtog eenige schoten en richtte daarna het wapen op zich zelf. Er waren evenwel geen patronen meer in de revolver. Toen tiok hij zijn mes, bracht zijn slachtoffer, dat op den grond gevallen was, een aantel snij- en steekwonden toe en verwondde vervolgens zich zelf. De inmiddels toegesnelde politie arres teerden hem op dut oogenblik. Als eerste getuige werd de heer De Vries, inspecteur van politie te Schiedam, gehoord. Deze wns door de schoten gealarmeerd en had zich door de woning van oen buurman van de familie v. d. Poels en door over een schutting te klimmen toegang tot den tuin verschaft, waar hij bekl. cn zijn slachtoffer, aantrok Het meisje was bewusteloos en werd in huis gedragen, van waar zij naar het ziekenhuis vervoerd werd. Bekl. werd gearresteerd. Er zijn nog enkele brieven gevonden ven bekl. aan het meisje, waarin hij haar met doodslag bedreigde. Vervolgens werd Eme Abraham als getuige gehoord. Haar verklaringen kwamen vrijwel overeen met die van bpkl. Beklaagde had reeds in de gang op haar geschoten, o.a. had zij een ernstige schotwond in het rechter schouderblad gekregen. Voorts vei klaarde zij, dat bekl. meer molen geroepen had, dot hij eerst haar, daarna zichzelf om het leven brengen zou. Tenslotte legde zij nog eenige verklaringen af omtrent haar verhouding tot beklaagde, vóór en na haar verloving. Dr. v. Vliet, chirurg, gaf een uiteenzetting omtrent den aard der verwondingen en de heer K. Wolderdorp legde als deskundige eenige ver klaringen af omtrent de capaciteit van de in be slag genomen revolver. Hel O. M., waargenomen door mr. J. G. Holstein, eischte wegens poging tot moord acht jaar gevangenisstraf. Mr. W. C. H. van Dillen', die als verdediger optrad, pleitte clementie. Re- en dupliek volgden lrein-ontsporing. Gisteravond ongeveer half zeven is een wa gen van den werkliedentrcin naar de Hembrug te Amsterdam ter hoogte van het spoor langs de Zaanstraat uit de roils gcloopen. De wagen kwam dwars over de rails te staan, zoodat zoo wel het opgaande als het afgaande spoor waren versperd. Het ongeluk zelf liep nog zeer goed af. Niemand kreeg letsel. Daar de trein lung- zaam reed, gevoelden de passagiers nauwelijks een schok. Onmiddellijk werd materiaal uit Amsterdam aangevoerd en door samenwerking van perso neel en stoomk^cht, mocht het vrij spoedig ge lukken dén wagen weer in het spoor te lichten. Tegen negen uur functioneerde de dienst weer, maar alle treinen von en rit de richting Zaandom hadden natuurlijk een aanzienlijke vertraging, welke geleidelijk kon worden inge haald heid voorbij laten gnnn om een daad te verrich ten, die een werkelijke Mijlpaal in de geschiede nis van het Ncderlandsch Tooneel had kunnen worden. De Bond hoopt, dat de Kon. Ver. „Hot Ncderlandsch Tooneel" alsnog van hoar onge lukkig besluit zol terugkomen cn doen zal, wat ieder rechtgeaard Nederlander van haar ver wacht. HUBERT CUyPERS NAAR WEENEN? Wij hebben dezer dogen vermeld, dot dc heer Hubert Cuypers benoemd is uls professor aan de muziekacademie te Weenen. In een onderhoud, dat de Tel. met den heer Cuypers had, deelde hij mede, dat hem niet al leen het professoraat, maar ook de leiding van dc muziekacademie is opgedragen. Cuypers zelf zou lesgeven in harmonieleer, contrapunt cn muziek-aesthetico. Het bestuur van de muziekacademie zal ver schillende buitenlandsche musici van naam aan de academie verbinden om zoodoende do Wecn- schc muziekacademie tot een internationaal mu ziekcentrum te maken. Dé heer Cuypers deelde mede, dat het bericht in een der bladen, waarin stond, dal hij de be noeming geaccepteerd had, onjuist is. Ofschoon deze eeryollc benoeming hem wel aanlokt, heeft hij nog niet beslist. De lieer Cuypers heeft zich voorbehouden er rijpelijk over na te denken, omdat hij notuurlijk naar Weenen verhuizen moet en zijn vele muziekrelaties in Amsterdam verbreken. Kunst en Wetenschap. Opvoering van „Mijlpalen". De bond van Nederlandsche Tooneelschrij- vers teekent met verontwaardiging protest nan tegen het door „De Telegraaf" medegedeelde feit, dat dc Kon. Ver. „Het Nederlondsch Too neel" te Amsterdam het Jubileumfeest, van de Koningin wil vieren met de opvoering van het Engelsche stuk „Mijlpalen", dat bovendien reeds talrijke malen is vertoond. Als reden van deze' bevreemdende keuze wordt opgegeven,, dat het monteeren van een nieuw Nedcrlundsch stuk tc veel kosten zou meebrengen. De Bond vraagt ontsteld, hoe het mogelijk is, dat een tooneelgezelschop, hetwelk zich Konink lijk en Nederlandsch noemt, en gedurende alle regeeiingsjaren der Koningin jaarlijks viji"-en- twintigduizend gulden subsidie van haar ont ving, dus tezamen reeds 625.000 gulden, welks leider voorts eere-doctor in de Nederlandsche Letteren is, zoo weinig koninklijk en zoo weinig Nederlandsch in zijn optreden kan wezen in een tijd, dat de gansche natie zich opmaakt om het zilveren jubileum van zijne Beschermvrouwe te vieren? De heer Royaards, die geen kosten ontzien heeft voor de opvoering van verschillende bui tenlandsche stukken, wil de kostelijke gelegen-; Utrecht. In het Jaarbeursgebouw heeft gister eon sa menkomst plaats gehad von fabrikanten cn in- dustrieelen, om te komen tot een draadloozen omroepdienst voor den handel. In deze vergadering zijn de statuten voor de eventueel op te richten Rodio-omroep-vcrecni- ging behandeld cn eenige wijzigingen zijn aan genomen. Binnen eenige weken znl men op een nieuwe vergadering tot oprichting van de ver- eeniging overgaan. De verecniging stelt zich ten doel een ol meer goede en krachtige radio stations te explciteeren voor liet geven von goede radioconcerten, -lezingen, cursussen, enz. Ter vergadering traden roeds een belangrijk anr.tal iirina's toe, welke voor een totaal bedag van 3000 oan contributie gclcekend hebben. De gelegenheid voor firma's om zich alsnog voor medewerking op te geven, is alsnog open gesteld tot I Juli a.s. Dc fraude op liet Radio-dorp. Dinsdag a.s. behandelt de meervoudige Ka mer der Arrondissementsrechtbank te Utrecht de zaak van Kootwijk, waar een aantal ra- dio-telegrofische ambtenaren zich zouden heb ben schuldig gemaakt non verduistering. Tegen een der voornaamste beklaagden is een dag vaarding-uitgereikt, waarin hem wordt ten laste gelegd, dat hij Xe. op verschillende dato in de jaren TÓ21 en 1922, althans omstreeks dien tijd te Rodio-Asscl, gemeente Barnovcld, althans te Apeldoorn, in elk gevol in Nederland, opzichter der rijkstelegrofie zijnde, opzette lijk geldswaardige bedrogen tot een totaal van 500, althans van ongeveer 240, in ieder gevol geldswaardige bedragen, tocbe- hoorend oan den Staat der Nederlanden, althans aan een ander den aon hem be klaagde en welke geldswaardige bedragen hij uit hoofde van zijn voormelde bedie ning ender zich had, doordat hij dezelve had ontvangen voor den Stoot der Neder landen ols betaling voor geleverde brand stoffen, toebehoorend als voormeld, heeft verduisterd en wederrechtelijk zich heeft toegeëigendalthans dat hij op tijd cn plaats voormeld opzettelijk von brandstof fen, zich bevindend op het terrein van Ra dio—Asscl gemeente Bamevtld en toebe hoorend aan den Staat der Nederlanden, al thans aan een ander don aan hem beklaag de en welke hij uls opzichter der rijkstelc^ grafie voor den Staat der Nederlanden moest bcheeren en welke hij alzoo anders dan door misdrijf onder zich had, zich tel kens hoeveelheden dier brandstoffen weder rechtelijk beeft toegeëigend 2e. op of omstreeks Maart T92T te Radio- Assel, gemeente Bnrneveld, althans in Ne derland, opzichter der rijkstelegrofie zijnde, opzettelijk van de opbrengst van een hoe veelheid oud ijzer, «jjnde T25,70, althans ongeveer dit bedrog, een en onder toebe hoorend aan den Slaat der Nederlanden, al thans nnn een ander dan nen hem beklaugde en welk voormeld geldswaardig bedrag hij uithoofde van zijn voormelde bediening on der zich had, doordat hij het van den Staat der Nederlanden ols betaling voor geleverd oud ijzer toebehoorend ols voormeld een geldswaardig bedrog van ongeveer 27.50 heeft verduisterd en wederrechtelijk zich heeft toegeëigend, althans dat hij op tijd en plaats voormeld opzettelijk van oud ijzer zich bevindend op het terrein van Radio- Assel, gemeente Barnevcld en toebehoorend als voormeld en welke hij ols opzichter vcor den Staat der Nederlanden moest be- heeren en alzoo anders dan door misdrijf onder zich had, zich een hoeveelheid van voormeld ijzer wederrechtelijk heeft toege- eigend. Voorts wordt in de dagvaarding ten laste gelegd wederrechtelijke teeëigening van een hoeveelheid hout, toebehoorend aon den Staat der Nederlander in den zomer van 1922 ver duistering von verschillende geldswaardige be dragen op verschillende data tuschen Mei en November 1922 tot een gezamenlijk bedrag van ongeveer 1826, althans van ongeveer 1230, althans van ongeveer 476, waarvoor hij o.m. te betalen hnd kosten van bestroting en herstrating tc Radio-Assel en tenslotte verduistering van een bedrog groot 60 in September 1922, dat hij aan een zekeren B. B. Strik heeft doen ter hand stellen zonder dat de Staat der Nederlanden dit bedrog aan voor noemden Strik verschuldigd wns. In deze zaak zijn dertien getuigen gedagvaard o.m. de hoofdingenieur d?r telegrafie jhr. W. M. de Braouw en een referendaris bij bet Hoofd bestuur der Posterijen cn Telegrafie, do heer H. Boeyen. Bepalingen voor de school-athlc- thiekwedstrijden van den U. P. A. B. te Utrecht. T. De wedstrijden hebben Zaterdag 30 Juni plaats op de terreinen van de U. V. V. aan do Lage Weide te Utrecht. 2. Voor deze wedstrijden kon ingeschreven worden met ploegen van zes jongelui, die leer lingen van dezelfde school moeten zijn. Allen verwerken dc nummers die voor hun ploeg zijn voslgestcld. 3. In verbond met leeftijden, enz. worden de deelnemende ploegen in twee afdeelingen ge splitst en wel: A. voor leerlingen vnn 15 tot cn met 17 jaar, B. voor leerlingen van 16 jaar on ouder. In iedere nfdccling is bovendien keuze uit twee groepen nummers. Programma: Afdecling A. (15 tot en met 17 jaor). Groep I 80 M. hnrdloopen. Kogelstooton (lichte kogel). Verspringen met aanloop. Groep II 80 M. hardloopen. Speerwerpen (lichte speer). Driesprong. Afdecling B. (16 jaar cn ouder). Groep I 100 M. hardloopen, Kogclstooten. Hoogspringen. Groep II 100 M. hardloopen. Speerwerpen (lichte speer). Driesprong. 4. Als extra nummers zijn vastgesteld voor Afdecling A: 4 X 80 M. estafette. Voor Afdceling B: 4 X 100 M. estafette cn touwtrekken in ploegen van 4. Niemand kan echter aan meer dan één extra nummer deelnemen. 5. Het aantal ploegen waarmee een school kan uitkomen is onbeperkt. 6. In verbond met de groote kosten aon deze wedstrijden verbonden wordt een laag inlcggeld geheven van 0.20 per deelnemer aon dc ploog- wedstrijden 1.20 per ploeg) en von 0.05 per deelnemer aon een extranummer 0.20 per ploeg). Voor reserve's behoeft géén inlcggeld betuold ie worden. 7. Naast ploegprijzcn zijn voor de deelnemers, die aun dc hieronder vermelde minimum eischen voldoen, voaidigheidsdiploma's beschik baar. Afdeeling A. (leeftijd 15 tot en met 17 jaar) Groep I 80 M. hurdloopcn 11 sec. Kogclstooten (lichte kogel) 6j; M, Verspringen met aanloop 4 M. Groep II 80 M. hardloopea 11% sec. Speerwerpen (lichte speer) 18 M. Driesprong 9 M, Aldecling B. (leeftijd 16 jaar en ouder). Groep I 100 M. harloopen 13 sev. Kogclstooten 7 M. Hoogspringen 1.30 M. Groep II ICO M. hardloopen 13 soc. Speerwerpen 1. sp. 25 M. Driesprong 10% M. N e d e r 1. W i e 1 e r-B onft Behoudens goedkeuring van den minister van waterstaat zol de Nederlandsche WHpr-Bond de janrlijksche kampioenschappen verrijden op Dinsdag 10 Juli a.s. D start en finish heeft plaats te Soésterbcrg (Huis ten Halve.) S c h o k e n. Amersfoort—Bussum. Zaterdagavond zal er in hotel „de Zwaan" een massakamp plaats vinden tusschen leden van de schnakvereeniging „Amersfoort" en Bussumschc schakers. De wedstrijd vangt te 7.15 oan. Uit propaganduoogpunt hoeft deze ontmoeting groote waarde, daur het bestuur ook toegang verleent nan niet-ledcn. Juist voor beginnelingen is een dergelijke massakamp interessant om te zien, daar zoo wel de sterksten als de zwaksten tegenover elkaar komen Wij vesligen do aandacht van lien, die bij den postcheque en girodienst zijn aangesloten, op de gelegenheid, om voortaan het verschuldigde voor abonnement op ons blad. per kwar taal auto itaihcli te doen verrekenen Dc voordeden daaraan verbonden zijn besparing: van incassokosten en geen last ran aanbieding van kwi* tantiën. Zij, dl? van deze gelegenheid ven, schen gebruik te maken, gelieven hun vensch daartoe tc kenneu te geven. DE DIRECTIE. Geref. Kerk. Onze stadgenoot, Ds. J. E. Vonkenberg, em. pred. alhier, heeft een beroep ontvangen naar Culemborg. Zangersdag Gistermorgen kwamen uit alle deelen van het land op Oud-Leusden de zangkoren bijeen van de Hersteld Apostolische gemeenten. 't Idee was uitgegaan van den heer Oostbree te Amsterdam, welke dan ook de leiding gaf bij het gezamenlijk zingen der nummers uit do liederenbundel van dit godsdienstig genoot schap. De heer Oostbree wilde oan de kleine koren toonen, dat al was men gering in aantel op som mige plaatsen, men toch een groote menigte

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1923 | | pagina 3