FaJ.W.van achterbërgh bezoekt onze SPORTNIEUWS WESTSINGEL 12-13 TEL. 233. MEUBELMAGAZMNEN STOFFEERDER! J J. A. van Zutphen geen Statenlid. De heer J. A. van Zutphen (S.-D.) zal naar thans blijkt geen zitting kunnen nemen als lid van de Prov. Staten van Noord-Holland, daar zijn geloofsbrieven te laat zijn ingeko men. Deze moesten uiterlijk op 16 dezer zijn ingekomen, hetgeen niet het geval was. Hiervan is mededeeling gedaan aan het hoofdstembu reau, dat binnen veertien dagen een ander lid zal aanwijzen. Wij vernemen, dot de oorzaak van deze kwestie is, dat de heer J. A. van Zut phen zijn geloofsbrieven heeft gezonden aan den voorzitter van het stembureau, den heer C. Maarschalk. Daar deze met vacontie was, zijn de geloofsbrieven tot na 16 Juni ongeopend blijven liggen. In de plaats van den heer Van Zutphen, sal thans de heer J. den Exter worden aangewezen. De Hemel zcgene u eri uw gezinnen er voor, dat uw deelneming zich tot een volk gericht heeft, dat buiten schuld thans de smartelijkste catastrophe von den wereldoorlog doormaakt. Neemt als beloooning hiervoor, de hoogachting en warme sympathie van het Hongoarsche volk, dat echter tevens wil getuigen, dat alles wat het Nederlandsche volk voor de Hongoar sche kinderen gedaan heeft, een waarachtig nobele dood was, vrij van elk egoisme en groot doenerij en alleen in het goede hart en de zui vere naastenliefde haar oorsprong vindende. Leve Hare Majesteit de Koningin der Ne derlanden, leve het edelmoedige Hollondsche volk, leve heel Nederland. ANTI-VLOOTWET-COMITÉ. De volgende circulaire is gezonden aan alle vereenigingen in den lande. Het voorloopig anti-vlootwet-comité, van meening, dat zoowel uit moreele uit uit eco nomische overwegingen het aannemen van de vlootwet van onherkenbare schade zou zijn voor ons volk 'de wet zal 300 millioen eischen, welke gevonden moeten worden uit bezuini ging op onderwijs, hygiëne, werkeloosheids voorziening enz. en crit hoogere belastingen van meening, dat dus door een zoo algemeen mogelijk protest daartegen moet worden ge tracht dat wetsontwerp te doen vallen, noodigt ook Uw bestuur uit zijn sympathie met dat voornemen te betuigen en op een nader vast te stellen datum en plaats één of twee afge vaardigden te willen zenden teneinde te komen tot de oprichting van een definitief anti-vloot wet-comité, dat zal kunnen spreken en han delen namens een overgroot deel van het Ne derlandsche volk. Adheesicbet uigingen worden ingewacht vóór 1 September. Do vergadering wordt uitge schreven in de eerste week van September. Het voorloopig anti-vlootwet-comité is als volgt samengesteld J. Pestman itoningVan HeirvenDr. A. Mank esZernike, secretaresse, Groene Zoom 190, RotterdamE. A. de JongJohnsC. G. CallenbachVon Gheel GildemeesterMej. E. hl van WijngaardenA. C. LuytenBlock C RemondtHirschmonDr. J. v. d. Bergh' v. EysingaEliasAletta JacobsC. Mulder van de Graaf—-de Bruyn. *j 7- Hongaarsche dankbaarheid. Men meldt ons uit Den Haag De Hongaarsche legatie zendt ons den t'èïcsv van een schrijven van den Hongaarschen minis ter van volkswelvaart, dr. Vass, en dat gister avond, tijdens een concert van het koor Budai Dalèrda in den Dierentuin, ter eere van de Nederlandsche pleegouders der Hongaarsche kinderen werd voorgelezen door den zaakgelas tigde van Hongarije, den heer Wettstein von Westersheimd. Dames en Heerenl De „Budai Dalhrda (zangver een!ging van Of en), welke dit concert arrangeert, heeft van uit Boedapest, de Hongaarsche hoofdstad, een schrijven meegebracht, dot door het Hongaar sche volk aon u en uw persoon, tevens aan heel Nederland gericht is. Het zwijgend lijdende volk van een verbrokkeld land biedt aan het Neder landsche volk, dat zijn oprechte deelneming bij het ongeluk der Hongaarsche natie door edele daden bewezen heeft, hierdoor zijn groet aan. Tegelijkertijd brengt het schrijven echter ook den innigen dank over van vele honderden Hon gaarsche ouders, voor welker kinderen gi; uw huis en hart hebt opengesteld. Wanneer men de duizend-jarige geschiedenis van Hongarije doorbladert, zal men opmerken, dat deze natie, die zich, omringd door vreemde volken, slechts dank zij haar voornaamste eigen schappen kon staande houden en voor de christelijke cultuur van het avondland door de eeuwen heen het eenige bolwerk geweest is, nooit op Europa's medelijden of ondersteuning aangewezen was. Thans gaat het Hongaarsche volk over door nenpaden. Hoewel een slachtoffer der wereld- catastrophe zijnde, heeft het toch zijn zelfbe wustzijn niet verloren. En daarom doet het ons hart dubbel goed, dat het Nederlandsche volk ons de behulpzame hand geboden heeft zonder ons nationaal zelfbewustzijn te kwetsen, de hand, die onze lijdende kinderen aan het hart drukte. Met Christus' woorden kwam het Ne derlandsche volk tot onze behoeftige gezinnen, aan den huisclijken haard, waar geen nationale trots, doch ongeluk en naastenliefde den boven toon voeren. Aon de eene zijde de door ont beringen uitgeputte moeder, die in machtelooze smart de roode wangen van haar kleinen ziet verbleeken, aan de andere zijde een edelmoe- digen vreemdeling, neen, een goed vriend, die op de bleeke wangen weer de roode kleur weet terug te tooveren en de lijdende moeder de tra nen droogt. Want dit hebben de Hollanders voor Hongarije gedaan en deze weldadige gift moesten wij aannemen, omdat het onze kinde ren gold. Hiervoor willen alle Hongaren aan u en aan het geheele Nederlandsche volk hun hartelijken dank betuigen. En wij hopen, dat alles aan het welk dit schrijven geen uiting geven kan, u door het Hongaarsche lied verkondigd zal wor den! Van dit kostbare nationale bezit, van den Hongaarschen liederenschat, zenden wij u door de „Budai Dalérda" een bloemlezing als dank betuiging voor uw goedheid. Thans zijn wij niet in stoat u iets anders aan te bieden. Twee derde van ons land en millioenen van onze londgenooten kon men van ons wegnemen. Doch iets heeft men niet van ons kunnen schei den, iets waarin de hoop op een betere toe komst besloten ligt: ons duizend-jarig roem rijk verleden, onze taal en poëzie, onzen Petöfi Madóch, het Hongaarsche lied, kortom de Hon gaarsche cultuur. Deze nationale schat is te vens da sterke band, die onze onder vreemde overheersching geraakte landgenooten ook ver der met klein Hongarije zal blijven verbinden. Hebt donk voor alles, wat u voor de Hon gaarsche kinderen gedaan hebt! Hetgeen wij niet als een aalmoes, doch als echte vriendschap naar waarde weten te schatten. Gij zijt een edel denkend volk; niet medelijden zoeken wij, doch wij hopen door u gewaardeerd en, door onze kinderen, ook door u bemind te worden. Wij ouderen kennen u reeds en het na ons komend jonge Hongaarsche geslacht groeit op in. het bewustzijn, dat het Nederland tot grooten dank verplicht is. Hebt ook verder nog onze kinde ren lief en leert hun zooals wij dit thuis reeds doen steeds Hongarije hun vaderland, lief te hebben in zijn ongeluk, nog meer dan de kin deren van een gelukkig vaderland. Een hout-tentoonstelling. Volgens mededeeling van het BestuuT van de Nederlandsche Vereeniging voor Tcntoonstel- lingsbelongen zal, tijdens de najaarsbeurs te Lyon, van 6—21 October a.s. een internatio nale tentoonstelling worden gehouden op het gebied van hout, houtbewerking en aanverwan te vakken. Het bestuur van genoemde vereeni ging onderzoekt thans in hoeverre belangstel* ling in Nederland en Nederlondsch-Indië be staat voor deze tentoonstelling, teneinde zoo mogelijk te geraken tot een collectieve deelne ming aan deze tentoonstelling. Belanghebbenden en belangstellenden kunnen 2ich voor verdere inlichtingen tot het secreta riaat der vereeniging, Bezuidenhout 97, wen den. Heogsche Coop. Voorschotvereeniging. Verschenen is no. 3 van de Mededeelingen ann de Spaarders bij de Haogsche Coöp. Voor- schot-Vereeniging en Spaarbank te 's Grovenho- ge, dat grootendeels wordt ingenomen door een brief van het lid van de Commiséie van credi teuren Mr. J. G. Stencker te Amsterdam geti teld, „de Waarheid en niets van de waarheid." In dit artikel waarschuwt de schrijver tegen per sonen en combinotie die allerlei regelingen ont werpen en pogen deze door te voeren, waarbij de ware staat van zaken expres verbloemd wordt en diegenen gespaard worden, die voor den val der H. C. V. V. mede verantwoordelijk zijn. Schrijver van het artikel heeft dezen dagen een blik mogen werpen in de administratie van de gefailleerde vereeniging en wat hij daar ge vonden heeft, getuigt z. L van zoo grof plichts verzuim, dat van een „verbloemen" der ge maakte foutpn geen sprake mag en kon zijn. Verschillende staaltjes hiervan werden in dezen brief aangehaald. Resumcercnde oordeelt Mr. Steneker dat van een accoord von ±45 in dit faillissement geen sprake mag zijn, en dot leden en bestuur der Coöp. Voorschot Vereeniging verantwoor delijk zullen gesteld worden voor het tekort. Mr. Stender achtte het beter dezen brief te publiceeren dan met vertegenwoordigers van andere belangengroepen uit dit faillissement in debat te treden hetgeen hun aonageboden was. Dit nummer der Mededeelingen wordt beslo ten, met eenige mededeelingen van huishoudelij- ken aard. Men wenscht den Amsteldijk over dezen af stand te bregen op een breedte van 25 o 30 meter, waartjoe een strook Amstelwater ter breedte van 5 meter zal worden aangeplempt. Voorloopig wenschen B. en W. te volstaan met verbreeding van het gedeelte Amsteldijk van Trompenburg tot de begraafplaats „Zorg- vlied." Een daartoe strekkende voordracht zal binnenkort den gemeenteraad bereikenhet daarbij aan te vragen crediet voor de uitvoe ring der met de verbreeding verband houdende werkzaamheden zal 8 a 9 ton beloopen. Later zal een voordracht van B. en W. ver schijnen strekkende tot verbreeding van den Amsteldijk van „Zorgvlied" tot de Kalfjeslaan. Daarmede zal eveneens een crediet van 8 a 9 ton gemoeid zijn. Jaorverslag van het Staatsniijnbedrijf. Aan het jaarverslag van het bedrijf der Staatsmijnen in Limburg over het jaar 1922 worden de volgende algemeene mededeelingen ontleend De moeilijkheden ontstaan door de inzinking der kolenmarkt in het. begin van 1921, waarvan in het vorige jaarverslog gewaagd werd, deden zich ook in 1922 nog gevoelen. De daling van de prijzen der steenkolen zette zich tot omstreeks hot midden van het jaar voort, waarna de opbrengst meer stabiel bleef. Gemiddeld bedroeg de opbrengst voor het ge heele Stoatsmijnbedrijf per ton netto-productie 18.77 tegen 22.64 in 1921. Deze teruggang in de opbrengst ging ge paard met een verdere daling van de zelfkosten, waarbij er uiteraard naar gestreefd moest wor den de productie zoo hoog mogelijk op te voe ren. Terwijl de netto-productie steeg vanl.855.362 ton in 1921 tot 2.085.928 ton in 1922, mocht het gelukken de zelfkosten incl. afschrijvingen van 23.57 per ton over 1921 terug te bren gen tot 18.15 over 1922. Het bruto-bedrijfsoverschot van het geheele Staotsmijnbedrijf over 1922 bedroeg 5.301.973,68, waarvan afgaat voor afschrij vingen 3.999.562.04 en voor reserve 302.411,64, zoodat voor uitkeering aan den Staat beschikbaar blijft ©en bedrag van 1000000.-. Ofschoon dus nog niet bereikt is dat over het door den Staot in het bedrijf gestoken ka pitaal van 78.000.000.een bevredigend dividend kan worden uitgekeerd, is de gong van zaken toch gunstiger geweest dan het zich liet aanzien bij het opmaken van het vorige jaarverslag, waarin de verwachting werd uitge sproken dot over 1922 geen winst-uitkeering zou kunnen plants hebben. Voor dc t .kolenmijnen Emma en Hen drik zijn thons de zelfkosten zoodanig, dat, in dien zich geen onvoorziene tegenslagen voor doen en de kolenprijzen niet een sterke daling ondergaan, voor het vervolg niet alleen van Staatsmijn Wilhelmina maar ook van deze beide mijnen bevredigende uitkomsten mogen worden verwacht. De uitgaven voor uitbreiding en vernieuwing van aenlegwerken daaronder begrepen de uit- De Vereeniging Personeel Ned. Spoorwegen bestrijding T. B .C. Het jaarverslag over 1922 van de Vereeni ging „Personeel Nederlandsche Spoorwegen be strijding Tuberculose" toont aan, dat het aan tal leden in het afgeloopen jaar steeg van 17,000 tot 20,000. Sympathie werd uitge bracht aon de directie del' Nederlandsche Spoorwegen, die niet alleen financieel, doch ook op andere wijze de vereeniging steeds steunde. De uitgaven bedroegen 66,210,56#. Alle posten konden geheel bestreden worden door de ontvangsten, zoodat de gehéele inven taris van het consultatiebureau en kantoor op de balans blijft staan voor twee gulden. Moderne Landarbeidersbond. Het Hoofdbestuur van den modernen Land- arbeidersbond heeft, door den ontzettenden teruggong van het ledental, ingrijpende bezui nigingsmaatregelen moeten nemen. Het ledental, dat in 1919 nog ongeveer 14000 bedroeg, daalde thans tot beneden 5000. Na gepleegd overleg met den Bondsraad, zijn door het hoofdbestuur met ingang van 1 Juli a.s. drie propagandisten ontslagen en wor den opgeheven de propagondistschappen in de provinciën Groningen, Noord-Holland en Zee land. Het dog. bestuur van den Bond blijft to Utrecht gevestigd, maar drie hoofdbestuursle den, die tot dusver te Utrecht woonden, gaan thans verhuizen naar Haarlem, Leeuwarden en- Emmen. Naar aanleiding van bovengenoemd ontslag bestaat er ontevredenheid bij een deel der le den, omdat het besluit daartoe zoo kort na het congres is gepomen. Deze leden meenen, als deze quaestie op het congres ter sprake was gekomen, dot dan indien tot ontslag was besloten vermoedelijk andere personen ont slagen zouden zijn. (Hbld.) Nieuwe plannen tot verbreeding van den Amsteldijk. Naar de Tel. verneemt bestaat bij B. en W. van Amsterdam het voornemen, eerlang over te gaan tot verbreeding over een aanzienlij ken afstand van den Amsteldijk en wel van Trompenburg tot aan de Kalfjeslaan. gaven voor den verderen aanleg van Staats mijn Maurits, konden ruimschoots uit het bruto- bedrijfsoverschot bestreden worden, zoodot nieuw kapitaal niet behoefde tp worden opgeno men. De ontginning van de Staatsmijnen Wilhel mina, Emma en Hendrik, in bedrijf sedert onder scheidenlijk 1 Januari 1909, 1 Januari 1914 en 1 Januari 1918, had geregeld plaats. De aanleg van. Staatsmijn Maurits werd voort gezet de vordering der werkzaamheden was alleszins bevredigend. Het grondbezit van de Staatsmijnen, op 31 December 192T rond 788 H.A., werd in 1922 uitgebreid met rond 24 H. A., zoodat het to tale grondbezit op 31 December 1922 bedroeg rond 812 H. A. Het uanbod van werkkrachten, zoowel van geschoolden als van ongeschoolden, was vol doende om in de behoefte te voorzien. Het personeel, in dienst van de Staatsmijnen, bestond op 31 December 1922 uit 594 beamb ten en 13531 werklieden, totaal 14125 personen. Het getal ongevallen welke den dood van den getroffene tengevolge hadden bedroeg 13. Door het Fonds voor Sociale Instellingen ten behoeve van de werklieden der Staatsmijnen in Limburg werd het beheer gevoerd over de coöperatieve winkels aan de Staatsmijnen Em ma en Hendrik. De winkels hadden gedurende 1922 een omzet ven respectievelijk 114.355,74 en 56.641.18^. Voor de huisvesting van ongehuwde arbeiders der Staatsmijnen bestaan gezellenhuizen te Hoensbroek en Nuth, plaats biedend voor resp. 56 en 125 personen. Deze huizen worden be heerd door de Vereeniging „Het Goed Kost huis" te Heerlen. Aan het einde van het jaar was het gezel- lenhuis te Hoensbroek geheel, dat te Nuth na genoeg bezet. Haringconferentie. Het Visscherijblad van de N. VI. Ct. deelt mede dat een conferentie wordt gehouden von het Int. Zee-onderzoekingscomitc dat zetel heeft in Kopenhagen en waarvan ook Neder land deel uitmaakt. Daar wordt het onderwerp „Haring" behan deld. Vertegenwoordigers van alle landen welke daarbij belang hebben zijn vertegenwoordigd, alleen Nederland niet. Het blad vroogtIs dit juist Zoo ja, waar zit dan het verstand der verantwoordelijke hee- ren van Den Haag. T abakswet-varia. Verschillende systemen voor een anderen vorm van tabaksbelasting dan de tegenwoordige worden in den loatsten tijd kenbaar gemaakt. Met alle waardeering voor het werk der ver schillende vaders der verschillende systemen, wijst een inzender in „De Msb." op de verschil lende klippen, die omzeild dienen te worden. Men moet zich helder voor oogen stellen en er aan vasthouden dat o.a. niet: de vrijheid voor de richtige uitoefening van een eerlijk bedrijf noodeloos aan banden wordt gelegd, zooals nu; een paar groote fabrikanten ten koste van vele kleinere in eene bevoorrechte positie gera ken, zooals nu; het improductieve ambtenaars-werk dat in buitengewone mate tijdroof en dus belangrijk nadeel medebrengt, worde bestendigd, zooals nu; het vertoonen aan en het doen keuren door eventueele koopers van tabak onmogelijk wordt gemaakt zooals nu; zoo buitengewoon veel uitschotten van contan ten voor banderolles en waarborgsom noodig zijn, die toch voor een groot deel voor percep tiekosten moeten dienen, zoqals nu; het vervoeren van losse* tabak door den win kel naar de zolders van den fabrikant-winkelier in met sleutel en slot afgesloten kisten moet geschieden, zooals nu; het fabriek-winkelhuis moet worden verbouwd, enkel om redenen van een onbeholpen contrdle, zooals nu; de minder kapitaal-krachtige fabrikantendoor allerlei onkosten, die de banderolleering enz. meebrengt, veelal in de onmogelijkheid raken hunne leveranciers tijdig te betalen, zooals nu; zooals door een hoofdambtenaar der belas tingen in het Handelsblad werd geschreven: vele kleine fabrikanten slechts de keus hebben tusschen fraudceren of ten onder gaan, zooals nu. Een rare janboeL In de oorlogsjaren richtte het „Instituut voor de rijpere jeugd te Rotterdam" het clubhuis „De Arend" op. Het eigenlijke hoofddoel der vereeniging washet central isecren der vrije jeugdvorming en het verschaffen van steun en voorlichting aan bestaande organisaties. Het schijnt daar een frissche janboel te zijn. In „Volksontwikkeling" schrijft de heer W. E. van Wijk n.l. over zijn ervaringen in het eerste jaar van het clubhuis„De jongens kon den met hun honden niet van de dingen afblij ven „eiken avond waren de draden van de electrische bel losgewerkt, alle schakelaars van het electrisch licht werden den verkeerden kant opgedraaid, een van ons besteedde uren per dag aon de herstelling der kartonnen doozen van de damschijven enz. „Muar van feitelijke baldadigheid hebben wij betrekkelijk weinig last. Het gebeurt wel eens dat b.v. een stoffige mat van de trap wordt gegooid, of zij een fietsband leeg loten loopen of dat het electrisch licht wordt uitge draaid; maar dit blijven toch uitzonderingen en dnder de ver in de duizend jongens, die thans zijn ingeschreven en derhalve vrijen toegang hebben, zijn er natuurlijk heel wat, waar een kwade draai in zit of die niet heelemaal wijs zijn. „Maar wel is er een andere eigenschap, die mij in de jongens als geheel ergert en die aan baldadigheid na verwant is, doch die ik toch meer als een opvoedingsfout dan als een ka rakterfout aanziede sloopersneiging." Schr. geeft hiervan verschillende voorbeelden. Ook blijkt schr. getroffen te zijn door de onzindelijk heid en onsmakelijkheid der jongens. Omtrent de eerlijkheid is schr.'s ervaring, dat er onder de loopjongens zeer velen zijn, wier eerlijkheid te wenschen laat. Toch vertrouw ik al mijn jon gens wel met geld; dat er een boek weg raakt is een uitzondering. De oneerlijkheid lijkt me meestal als een (zij het ook onbehoorlijke) grap pigheid bedoeldvooral electrische lampen zijn dikwijls ontvreemd. Diefstal van petten komt helaas nogal eens voor; in veel gevallen kan hier ook wel van onopzettelijke verwisse ling sprake zijn, want er zijn soms tot over de 20 petten en zelfs vesten in één week aan de kapstokken achter gebleven. „Maar wat wij niet voorzien hadden en aller minst wenschten, was de daling van den ge middelden leeftijd onzer klanten; wurmen van zeker nog geen 10 jaar kwamen bij troepen binnen en trachtten ons diets te maken, dat zij al T4 waren, welken leeftijd wij als onderste grens hadden gesteld. Om hieraan een einde te maken decreteerden wij, dat voortaan de jongens onder de 14 toegang zouden hebben van 4 uur tot zeven en die von 14 jaar en ouder van zessen tot half tien. Het resultaat was ver- rassendf Eiken dag om half vijf was het geheele huis met inbegrip van de trappen en de closets, heelemaal gevuld met als maar kleinere jon gentjes, die met de handen in de hoogte zoo hard liepen te gillen els zij maar konden; zij wriemelden door elkaar gelijk mieren als er in hun nest getrapt is." „Wij zijn niet in staat geweest om iets met de kinderen te ondernemen daarvoor waren er veel en veel te veel. En het ergste was dat wij dood-op waren als het zes uur was en ons eigenlijke werk zou beginnen." Oplichting. Wegens oplichting stond gister voor de vier de kamer der Amsterdamsche rechtbank terecht de 37-jarige koopman M. E. A. Wolper. In de dagvaarding wordt hem ten laste gelegd, dat hij tusschen October 1922 en Februari 1923 met het oogmerk zich wederrechtelijk te bevoordee- len, den heer L. Wins hèeft bewogen 7000 af te geven en met mejuffrouw E. Wins pen over eenkomst van vennootschap aon te gaan met een inbreng van 100.000 gulden door opzette lijk in strijd met de waarheid te verklaren: a. dat 't meisje, met wie hij verloofd was en trouwen ging 150.000 gulden zou bezitten, b. gehuwd zijnde en met den heer Wins sprekende over het oprichten van een bankzaak, in staat was 50.000 gulden in die zaak te steken, c. in te gen woordighedd van den heer Wins aan een no taris verklaarde in den boedel te brengen 150.000 gulden aon effecten en dollars in strijd met de waarheid en bovendien op 25 October in een authentieke acte van huwelijksvoorwaar den een valsche opgave heeft 'doen opnemen n.l. dot door Mabel Viola Kline ten huwelijk werd aangebracht een bedrog van 125.000 gul den in dollars en een bedrag aan contanten van 110.000 gulden, met het óógmerk die acte te gebruiken om aan te toonen, dat hij niet in ge meenschap van goederen gehuwd was, dat hij het beheer van het vermogen der vrouw zou voeren en welke goederen door rijn vrouw wer den ingebracht. De beklaagde Wolper ontkent zich aan de hem ten laste gelegde feiten te hebben schuldig gemaakt. Uit het getuigenverhoor blijkt, dat Wolper en Wins elkaar reeds jarenlang kenden en be sloten in navolging Broekhuys een bank op le richten. Daarvoor zou Wolper inbrengen 50.000 gulden. Wins 7000 gulden, terwijl de dochter van Wins zou inbrengen drie villa's, welke een waarde zouden hebben van 85.000 gulden. De getuigen Wins en zijn dochter meenden dta bekl. stellig kon beschikken over dat bedrag, van 50.000 gulden. Wins was erbij geweest, dat bekl. een notarieele acte liet opmaken van huwelijksvoorwaarden, waarbij hij opgaf, dat zijn aanstaande vrouw zou kunnen beschikken over 150.000 gulden. Ook aan de dochter had bekl. in dien zin verklaard. Deze mededeelingen en de handelingen hadden invloed gehad om met bekl. de transactie aan te gaan. De bank werd genaamd Mees Co.'s Bank voor handel en Bedrijf. Er werden obligaties uitgegeven met den naam van „de Gouden Zon". De heer Wins stortte 7000 gulden. Hij gaf die aan bekl. cn toen hij vroeg waar nu het geld was van bekl. zeide deze, dat hij geen geld had. Door een getuige decharge, overgekomen uit Keulen, werd verklaard, dat bekl. groote zaken met hem deed en dat bekl. inderdaad veel geld bezat. Dat is een handel in goud, zilver en pla tina. Nog in het laatst van het vorig jaar ont ving hij meer dan een ton aan effecten van (bekl. Het O. M. Mr. van Heijnsbergen, zegt in dezen de getuige Wins to kunnen gelooven. Deze had den indruk, dat bekl. geld had en hij zou nooit 7000 gulden gegeven hebben als hij die over tuiging niet gehad had. Wins merkte, dat hij was beetgenomen en is toen naar de politie ge- loopen. Daardoor ging de bank teniet wat ook ten nadeele van Wins was. Spr. meent dat de oplichting is bewezen. Ook dat de acte in strijd met de waarheid is opgemaakt, want bekl. heeft later zelf verklaard, dat hij geen geld had. Beikl. draait er geweldig omheen waar de effecten zijn gebleven. Hij had de 110,000 aan effecten niet, dus had hij ze ook niet in de notorieele acte mogen zetten. Die acte toch is opgemaakt om er gebruik van te maken, waardoor nadeel kon worden toegebracht aan derden. Bekl., zegt spr» staat als een groot flesschentrekker bekend. Ten slotte vraagt de officier twee jaar en zes maanden gevangenisstraf. Door den verdediger Mr. Mouthaan, werd aangetoond, dat de notarieele acte juist waa Er was wel degelijk 110.000 gulden aan effec ten. De Duitscher heeft verklaard ze te hebben ontvangen. Bekl. kon niet zeggen waar ze wa ren, omdat die handel er nu juist niet een was, waarmee iedereen zich zou willen inlaten. Het vermogen der vrouw van bekl. bedroeg aardig wat meer, want niet genoemd zijn de juweelen en andere sieraden. De acte is dus waar ge weest en niet valsch. Ook is geen oplichting gepleegd. Bekl. heeft van de 7000 van Wins geen voordeel gehad. Daar zijn de onkosten van de bank uit betaald. Bovendien had Wins een onderpand aan diamant PI. vraagt dies vrijspraak en zijn onmiddel lijke invrijheidstelling. Nadat de rechtbank in raadkamer is gegaan, zegt de president, dat aan het verzoek van den verdediger zal worden voldaan, maar dat ook dadelijk vonnis zal worden gewezen. De rechtbank spreekt beklaagde vrij. Kinderen uit het Roergebied De Ned. Centrale van Vacantiekinderen ie Leiden zal op 29 dezer voor de Commissie voor de plaatsing van kinderen uit het Roer gebied der N. V. V.S. D. A. P. de eerste kindertrein uit het Roergebied over laten ko men een tweede volgt vermoedelijk half Juli. Als gewone transporten rullen verder op 3 en 31 Juli kindertreinen naar Duitschland terug gaan, terwijl op 6 Juli en 3 Augustus treinen uit het bezette en onbezette Duitschland hier verwacht worden. Motorsport. JUBILEUMSFEESTEN DER K. N. A. G Te Bussum, 2, 3 en 4 Juli. Naar wij vernemen heeft Z. K. H. de Prins der Nederlanden een zilveren bokaal en een zilveren medaille uitgeloofd voor de snelheids wedstrijden op den Bussumer Grintweg. Deze races beloven buitengewoon interessant te worden. Tot heden kwamen bij het secreta riaat voor de te Bussum te houden wedstrijden pl.m. 80 inschrijvingen in. Het meest sensationeele evenement van de snelheidsraces zal zonder twijfel zijn de strijd tusschen Th. Wiemann, op 28/95 P.K. Merce des, met compressor, tegen den zeer bekenden Duitschen racer Hörner, op 200 P.K. Benz- racewagen. Deze 4-cylinder, met kettingtrans missie, heeft een cylinderinhoud van niet minder dan 21,5 L., terwijl de Mercedes een cylinder inhoud heeft van 7.25 L. Beide wagens rijden naast elkaar en zal het een zeldzaam emotioneerend schouwspel zijn deze beide buitengewoon snelle wagens om de overwinning te zien kampen. Hörner, een der beste beroepsrijders van' Duitschland, die dit jaar en het vorige zeer veel successen behaalde, en Th. Wiemann, amateur- rijder, die beide jaren te Scheveningen bewezen heeft met de 28/95 P.K. Mercedes ongelooflijk groote snelheden te kunnen bereiken, zullen thons te Bussum den bezoekers een ongekende sensatie van snelheid te zien geven. Wanneer wij de ongelijke cylinder-inhoudverhoudingen (21,5 L. tegen 7,25 L.) cn het rijden van een beroemden beroepsrijder als Hörner, tegen den amateurrijder Th. Wiemann in aanmerking ne men, kan de uitslag ditmaal niet twijfelachtig zijn. De sensatie zal er voor de toeschouwers daarom niet minder om zijn. Vele sportliefhebbers hebben dikwijls den wensch uitgesproken, dat er toch eens een wagen tegen den 28/95 P.K. Mercedes moest uitkomen, die kans had hem te slaan. Scheveningen bracht dien wensch niet in vervulling. Te Bussum zul len echter de beide beroemde en oudste Duit- sche merken, Benz en Mercedes, om den voor- Tang kampen. Het zal er spannen I

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1923 | | pagina 6