tportn1¥öws" "stadsnieuws- BERICHT. voorkomt, meer stemmen heeft, en 2 leden der Hervormd Gereformeerde Staatspartij, namelijk de heeren Michon en Hegi. Niet herkozen zijn behalve de reeds genoemde, de katholiek Ver burg, het christelijk-historische lid Ankerman, de Vrijheidsbonders Romeyn en wellicht ook de heer Joëls (dit hangt van de loting af), en de communisten Colthof en mevr. Nijhuis. Het aantal vrouwelijke raadsleden is van 3 op I teruggebracht. STAND VAN HET FRUIT EN DE WARMOE- ZERIJGEWASSEN OP 18 JUNL Het hieronder volgende overzicht, betreffende den stand van het fruit en de warmoezerijge- wassen onder glas en in de open lucht op iS Juni is, onder medewerking van de rijkstuin- bouw-consulenten, samengesteld naar gegevens, verstrekt door de correspondenten der directie van het landbouw. Fruit. Het koude natte weer is voor de ontwikkeling van het fruit nadcelig geweest. De bloei was over het algemeen rijk, doch ten gevolge van nachtvorsten liet de vruchtzetting, vooral van de peren, veel te wenschen over. De kersen en de appelen ontwikkelden zich ten gevolge van het gure weder langzaam, terwijl ook de wind nogal nadeel aanrichtte. Omtrent de verschillende fruitsoortcn kan het volgende worden opgemerkt Appelen. Op Zuid-Beveland en in Utrecht is de stand goedin Gelderland, Limburg en het grootste deel van Zuid-Holland vrij goedin Noord-Holland matig en in de overige deelen des lands vrij slecht. Peren staan vrij sleoht in Utrecht, Zeeland en Limburg vij slecht tot slecht in Gelderland en slecht in Noord- en Zuid-Holland en de rest des lands. Vroege kersen de stand is £oed op Zuid- Beveland vrij goed tot goed in Gelderland en Utrecht, vrij goed in Limburg en matig op de Zuid-Hollandsche eilanden. Late kersen beloven een vrij slecht gewas in Limburg en het Land van Maas en Waal en matig in de Bommelerwaard. De stand is goed in de Tielerwaard en de Neder-Betuwe en is overal elders vrij goed. Engelsche krozen zijn slecht in Gelderland en in Utrecht misluktop de Zuid-Hollandsch© en Zeeuwsche eilanden is de stand matig. Pruimen beloven in het algemeen een matig gewas; terwijl ze in de Bommelerwaard, de Neder-Betuwe, IJsselstrekk en in Limburg vrij goed en in de Tielerwaard, het Land van Maas en Waal slecht of vrij slecht zijn. Druiven staan overal goed. Perziken onder glas komen in stand met do druiven overeende volle-grond-perzikcn staan matig tot vrij slecht. Van het klein fruit staan de kruisbessen zeer goed tot goed, behalve in Friesland, waar een matige stand wordt aangetroffen. De aalbessen staan over het algemeen goed en ook de fram bozen geven een goeden stand te zien. Groenten. Ofschoon de bladgroenten betrekkelijk veel vocht verdragen kunnen, heeft het gewas van de weersgesteldheid toch geledenvooral de koude was oorzaak, dat de groenten in haar ontwikkeling ten achter zijnvan veel meer nadeel was echter de weersgesteldheid voor de boonen en de augurken zelfs na herhaaldelijk overzaaien moet de teelt van deze gewassen vrij wel als mislukt worden beschouwd. Voor centra van deze teelt als Venlo, Roelofarendsveen en Langeraar is dit een groote schadepost. Omtrent den stand der verschillende war- moezerijgewassen kan het volgende worden medegedeeld o. Warmoezerijgcwassen onder glos Komkommers. In het Westland, te Gouda e.o. en in den Sloterpolder is de stand vrij goed en in de omgeving van Delft en Rotterdam wordt een matig gewas aangetroffen. Tomaten. Behalve te Gouda is de stond in Zuid-Holland vrij goed, evenals in Gelderland en Groningen. Overal elders kan de stand goed worden genoemd. Meloenen staan vrij goed in het Westland en in de omgeving van Delft en Rotterdamelders is de stand in het algemeen matig. b. Warmoezerijgewassen in den vollen grond Sliritkool. Aan den Langendijk, in Zeeland en in Overijssel is de stand vrij goed in Limburg en in de bloembollenstreek zeer goed tot goed en elders goed. Bloemkool vertoont in de belangrijkste gebie den een vrij goeden standin Friesland, Gelder land, Noord-Holland en het noordelijk deel van Zuid-Holland wordt een goede stand aange troffen. Vroege aardappelen staan zeer goed tot goed in de omgeving van Maastrichtgoed in Fries land, het Rijk van Nijmegen, oostelijk West- Freisland en te Venlo e. o., vrij goed aan oen Langendijk, in Zuid-Holland en Zeeland en ma tig in Gelderland, Utrecht en Groningen. Tuinboonen staan zeer goed tot goed in Limburg en goed in Noord- en Zuid-Holland. Wortels staan in de centra, waar dit gewas van beteekenis is, goed of vrij goed tot goed. Stoksnijboonen en stamslaboonen staan slecht of moeten als mislukt worden beschouwd. Erwten. De stand van de erwten is goed. Asperges gaven een matigen tot vrij slechten oogst. Sla is goed in de Hollandsche centra, behal ve in de Amsterdamsche slatuinen, waar het gewas matig is, en in Limburg, waar net vrij goed is. Aerdbeien. In Kennemerland is de stand zeer goed en in het Westland en de Bommelerwaard goed. Resumé. De gemiddelde stand der verschillen de gewassen kan worden aangeduid door de volgende cijfers Bij de vaststelling dezer cijfers is rekening gehouden met den omvang der teelt in de verschillende deelen des lands, terwijl de volgende schaal als grondslag is genomen (100 uitmuntend, 90 zeer goed, 70 goed, 00 vrij goed, 50 matig, 40 vrij slecht, 50 slecht, 10 mislukt.) appelen 58, peren 38, vroege kersen 62, late kersen. En. krozen 31, pruimen 53, druiven 70, perziken (onder glas) 70, perziken (vollen grond) 49, komkommers (onder glas) 56, tomaten (on der glas) 61, meloenen (onder glas) 59, sluit- kool 66, bloemkool 67, vroege aardappelen 67, tuinboonen 71, wortels 69, erwten 71, asperges 40, sla 59, aarbeien 74. NEDERLAND EN DE BEZETTING VAN HET ROERGEBIED. Een Ncd. autobus aangehouden. Ons werd gemeld, dat de autobus van den heer De Rijk te Arnhem, die een autobusdienst op Keulen vice versa, onderhoudt gister, op weg van Keulen naar Nederland, tusschen Kleef en Nijmegen door de Fransche bezet tingstroepen is aangehouden en in beslag ge nomen. De passagiers, waaronder Nederlan ders werden hierdoor ej-nstig gedupeerd. Voor reizigers naar Tirol Het Oostcnrijksche consulaat te Amsterdam deelt mede, bericht ontvangen te hebben, dat de totnogtoe bestaande verblijfsbelasting voor vreemdelingen in Tirol voor het jaar 1925 is opgeheven. Het kasteel Nederhorst. Het fraaie kasteel Nederhorst te Nederhorst den Berg komt 12 Juli onder den hamer. Het is een der oudste kostoelen in Nederland on is gesticht in de 12e eeuw door Philips van Was senaar. Baron van Lijnden heeft het geheel laten res- taureeren. Ontslag aangezegd. Wegens stopzetting is aan circa 100 werk lieden van de stroocartonfabriek Brittanië te Oude Pckela tegen a s. Vrijdag ontslag aange zegd. Staking. Bij de Kon. fabriek van metaalwerken W. J. Stokvis te Arnhem is een staking uitgebroken onder het personeel van de afdeeling verwar- mings-installaties. In tegenstelling met de sta kingen in andere plaatsen, loopt het geschil hier alleen over de loonsverlagiag van 2 cent per uur niet over de werktijdverlenging tot 48 uur per week. Het drama te Voorburg. Men meldt ons uit den Haag Omtrent het echtelijk drama aan de Schenk- kade vernemen wij nader dot Dr. Moelker van de Laan van Nieuw Oost-Indië ongeveer 5 mi- minuten voor half 2 reeds op de plaats des mis- drijfs aanwezig was, nadat men hem telefonisch ven het geval op de hoogte had gebracht. Dokter Moelker heeft echter geen verband aangelegd, en heeft een afwachtende houding aangenomen, omdat hij wilde afwachten hetgeen de recherche, die op het zelfde oogenblik was binnengekomen, wenschte te doen in het belang van het eerste onderzoek. De heer v. B. verkeerde toen nog niet in di rect levensgevaar, volgens het oordeel van de zen medicus. Er was zelfs geen enkele medische aanwijzing die op de onmiddellijke noodzakelijk heid van een verband wees. Dadelijk nadat de recherche was binnenge komen, werd de Eerste Hulpdienst getelefoneerd en zeer kort daarna reed de auto van genoem den dienst reeds voor. Dokter Moelker heeft nog eenige woorden met den heer v. B. gewis seld. Dat het slachtoffer bewusteloos in de auto gedragen zou zijn, blijkt niet waar te wezen. Zelfs gedurende het transport bleef hij bij ken nis. MISDAAD DTE EINDHOVEN. Men seint ons uit Eindhoven: Gistermiddag heeft K., verloofde van het verdronken meisje te Eindhoven, bekend het meisje om het leven te hebben gebracht. Man en vrouw. Bij sluis I achter Vrieseloo (Gr.) ontstond een hevige ruzie tusschen het echtpaar M. De man bracht zijn vrouw met een gewicht van 10 K.G. een hevigen slag op het hoofd toe, welke zeer ernstig aankwam, doch gelukkig niet doodelijk bleek. Daarna wilde hij zich den hals afsnijden. Ook deze poging mislukte, maar hij moest toch naar het ziekenhuis te Groningen worden overgebracht. Inbraak te Rotterdam. Gisternacht is ingebroken in het woonhuis van dr. E. Frenkel op den Eendrachtsweg te Rotterdam. De dienstbode ontdekte vanmorgen, dat de dieven een groote partij tafelzilver had den medegenomen. Daar de familie uitstedig is, kon niet precies worden opgegeven, wat er ver mist wordt Ongeluk op een onbewaakte spoor-overweg. Wij lezen nog in de Leeuw. Ct.: Maandagnomiddag even na halfvijf heeft op een onbewaakten spoor-overweg, bij wachtpost I van de lijn Leeuwarden—Sneek, onder Boxum, een ongeluk plaats gehad, het eerste in Fries land sinds de bewaking van sommige spoor overwegen is opgeheven, waarbij de 74-jarige veehouder IJ. J. Tamminga te Boxum het leven verloor. Tot 10 Juni werd de spoorweg-kruising bij dezen wachtpost op een weg van de halte Dei- num dwars door de landen naar de Sneekervanrt afgesloten door hekken, welke door de wegge bruikers zelf moesten worden geopend en ge sloten. Sinds dezen datum zijn de hekken (toch niet uit bezuinigings-oogpunt?) weggenomen en is een onbewaakte spoor-overweg ontstaan, wel ke door de bekende waarschuwingsborden is aangegeven. De vorige week nog had de heer Tamminga, een zeer voorzichtig man, de opmerking ge maakt, dat de weggebruikers nu op zich zelf moeten passen en gisternaroiddag viel hij als eerste slachtoffer. Toen hij n.l. met een wageg hooi de spoorlijn wilde passeeren, kwam juist de trein van 4 uur 26 uit Leeuwarden aansnellen. De oude heer be stuurde zelf den wogen, welke door een paard werd getrokken, terwijl een blinde zoon achter den wagen liep. En voor den weggebruiker èn voot den machi nist wordt het uitzicht op de kruising daar be lemmerd door de woning van wachtpost I en dit zal de oorzaak zijn geweest, dat den heer Tam minga het ongeluk moest treffen. Personen in de buui-t van dezen wachtpost, die het ongeluk za gen aankomen, riepen hem nog toe, doch hun waarschuwing, dat de trein naderde, werd niet gehoord. Het paard steigerde even en werd op het zelfde oogenblik door de locomotief gegrepen en rechts van den weg gesmakt, terwijl de heer Tamminga links van den weg terecht kwam, aan het hoofd en bekken getroffen. Hij was op slag dood, terwijl het paard, van binnen ver brijzeld, kort daarna stierf. De wagen werd natuurlijk aan slinters ge re den. Links en rechts kwamen de stukken neer. De hoepels van den wagen werden nog door de locomotief meegesleurd naar wachtpost If, een eindje verder gelegen, waar de trein stopte. De machinist had oogenblikkelijk tegenstoom ge geven, toen het ongeluk stond te gebeuren. De ze was natuurlijk evenals de ooggetuigen zeer onder den indruk. De blinde zoon, die zijn vader steeds hielp in het bedrijf het melken verstond hij zeer goed stond te schreien op den weg. Hij had ge hoord wat er gebeurd was en riep aanhoudend: „Mijn arme vader!" Op een wagen werd de zoon thuis gebracht bij de moeder, die al ongerust was geworden door het lang uitblijven van man en zoon. Voor zichtig werd de vrouw van alles op de hoogte gebracht. BRAND OP DE DINTELDIJK. Reuter seint ons uit Londen: De Daily Mail meldt uit New York dat het s.s. Dinteldijk van de Holl. Amerikolijn in de Stille Zuidzee in brand staat en full speed naar de Panama-kust stoomt, waar het gisteravond hoopte aana te komen. De Dinteldijk is gisteren teCoIon aangeko men. Het vuur is 26 dezer gebluscht on is tot een laaggelegen ruim beperkt gebleven. Men vermoedt dat het schip niet veel schade heeft bekomen. Onvoorzichtigheid van schilders. Gisternacht is te Zwolle, vermoedelijk door onvoorzichtigheid van schilders, die aldaar werkzaam waren, het nevengebouw van het Stoomgemaal van het Waterschap Diezo afge brand. De schade wordt door verzekering ge dekt. School- en Kerknieuw». PROF. DR. E. C. VERSCHAFFELT. f Dinsdagavond is plotseling overleden prof. dr. E. C. Verschaffeit, hooglceraar in Physiologie der planten, en der Phormacognosie aan den ge meentelijken universiteit te Amsterdam. De overledene is directeur van den Hortus Botani cus aldaar. De prcsidcnt-curatOT der R.K. Universiteit Naar de T ij d verneemt, is tot president van het college van curatoren van de R. .K. Uni versiteit gekozen de heer F. M. A. van Schaeck Mathon. burgemeester van Nijmegen. Ds. N. v. Woudenberg Homstra. Na een diensttijd van ruim 60 jaar zal ds. H. van Woudenberg Hamstra, predikant bij de Ned. Herv. Kerk te Oijen (N.-Br.), eerstdaags zijn emeritaat aanvragen, tegen half October. Ds. D. J. Lecpel. Ds. D. J. L e e p e 1, predikant bij de Evang. Luth. gemeenten te Middelburg en Vlissingen, heeft, wegens gezondheidsredenen, dit ambt neergelegd en zal naar Oost-Indië terugkeeren. Ds. H. A. J. LÜTGE. f Men schrijft ons: Te Hardenberg in Overijssel, waar hij zijn laatste levensdagen, doorbracht, is in den ouder dom van 73 jaar overleden ds. H. A. J. Liitge, emeritus-predikant van de Ned. Herv. kerk te Amsterdam, welke kerk hij bijna een halve eeuw gediend heeft. Geboren te Elberfeld in T850 uit een oud ge slacht uit Oost-Pruisen, werd hij aanvankelijk opgeleid tot geheimschrijver van den Koning van Pruisen. Evenwel gevoelde hij meer roe ping voor den evangeliedienst, en kwam hij reeds op zeer jongen leeftijd naar Holland, om aldaar theologie tC' studeeren. Ondanks het feit, o'at hij zich ook nog bekend moest maken met de Nederlandsche taal, blonk hij steeds door zijn examens uit en was hij spoedig afge studeerd. Daar zijn hoogc geestesgaven en innige vroomheid zeer de aandacht op hem hadden gevestigd, kon het niet anders of vele gemeen ten in ons land beriepen hem. Van die volgde hij de roeping naar Neder horst den Berg op. Echter van korten duur, want reeds op 24-jarigcn leeftijd, nadat 30 be roepen op hem waren uitgebracht, waarvan drie naar Amsterdam, vertrok hij naar deze gemeen te. De groote kerkstrijd in 1887, waarin hij te genover dr. A. Kuyper stond, deed hem kennen als een man met vaste overtuiging en onwan- kelboren trouw aan zijn beginselen. Velen is hij in de jaren, dat hij te Amsterdam werkzaam was, tot grooten zegen geweest, en even zoovclen zullen zijn heengaan dan ook diep betreuren. Niet alleen te Amsterdam, waar hij de ziel was van het „Amsterdamsche Zondagsblad", echter ook daarbuiten, ja zelfs ver buiten onze grenzen was hij bij velen bekend en geliefd. Zoo was hij, om van de verschillende instel lingen te Amsterdam, die zijn steun genoten, niet te gewagen, leider van het Oranje Wees- hiris te Huizen, hetwelk dien tijd een ongeken- den bloei genoot. Ook in Bohemen was hij, door zijn veelvuldige reizen en zijn grooten in vloed bij Keizer Frans Joseph, een gTOOte en krachtige steun der Protestanten, wier zielele- ven hij leerde kennen cn waarvan hot door hem geschreven boek „Böhmen and Mëhrcn" ge tuigd. Bovendien was hij een groot verzamelaar en bezat hij een zeer belangrijke bibliotheek, die in vele opzichten als een unicum geldt. Zij be vatte onder meer de prachtverzameling Bilder- dijk. De teraardebestelling van het stoffelijk over schot zal plaats hebben te Amsterdam op de begraafplaats „ZorgvHed", op Zaterdag 30 Juni a.s., des namiddags te 2 uur. Seriewedstrijden K. H. C. (Kampen). Zondag a.s. speelt H. V. C. in Kampen tegen K. H. C. I om een grooten zilveren beker. Wie K. H. C. de zwaarste nederlaag toe*- brengt, wordt eigenaar van den beker. De an dere vercenigingen, welke tegen K. H. C. moe ten spelen zijn ons momenteel niet bekend. Wie zich niet ingang ran 1 Juli a.s roor minstens één kwartaal) op het Aniersioortsch Dagblad abonneert, ontvangt de tot dien daiuui verschij nende nummers gratis. AUTOMATISCH 6IREEREN DER ABONREMENTSBELDEK. Wij vestigen de aandacht van hen, dlo bij den postcheqne en girodienst zijn aangesloten, op de gelegenheid, om voortaan het verschuldigde voor abonnement op ons blad, per kwar taal automatisch te doen verrekenen De voordeelen daaraan verbonden zyn besparing van Incassokosten en geen last van aanbieding van kwl- tantlën. Zij, die van deze gelegenheid wen schen gebrnlk te maken, gelleven bnn wenscli daartoe te kennen te geven. DE DIKECTIE. Magazijn Openbare Werken. IV. Zooals zooeven is gezegd werd voortgegaan met het ontwerpen van nieuwe plannen voor woningbouw en wel die voor den bouw van 288 woningen in het Soesterkwarticr. Op 18 November 1918 werden deze plannen in de Commissie van O. W. voorloopig behan deld en 14 Dec. 1918 goedgekeurd. In de raadsvergadering van 20 Dec. 1918 werd besloten tot den bouw van 304 arbeiders woningen, 8 winkelhuizen cn een administratie gebouw t je. Hierbij werd medegedeeld „dat met het oog „op de groote behoefte aan woningen het voor nemen is zoo spoedig mogelijk mot de uit voering een aanvofig te nemen. Zoonis U be- „kend is, zijn de materialen daarvoor reeds „voorradig." Gcd. St. maakten tegen het administratiege bouw bezwaar zoodat 25 Fcbr. 1919 werd be sloten dit uit het plan te nemen. Op 17 Maart 1919 keurden Ged. Staten het plan goed. Bij K. B. van 12 Sept. 1919 werden de voor schotten door het Rijk verleend. Verschillende aankoopen van grond noodig voor den bouw werden gedaan, doch van en kele belangrijke stukken giond mocht aonkoop niet in gelukken, waarvoor een langdurige ont- eigenisproccs werd gevoerd dat eerst Augus tus 1922 werd beëindigd. Zoolang de noodigc grond niet was verkre gen kon de bouw geen voortgong hebben, het gevolg is dan ook geweest dat slechts werden gebouwd 174 woningen, terwijl voor het volle plan de materialen waren gekocht. Ook kon een plan van 200 weningen in het Soester- kwartier waarvoor wij 20 December 1918 op dracht tot verdere voorbereiding gaven, niet uitgevoerd worden. Op blz. 7 werd het voorstel van de Commis sie van O. W. besproken omtrent de benoeming van eon Adjunct-Directeur, dit voorstel dateer de van 10 December 1917. Op 9 cn 15 Januari 1918 werd dit stuk in onze vergadering behandeld doch aangehouden. De benoeming kwam ter sprake in Gedr. Verz. No. T30 van 1918 en bleef met dat stuk wachten op het rapport inzake Gemeentelijken Woningbouw. In de raadsvergadering van 24 October 1919 wordt eindelijk besloten een adjunct-Directeur van Openbare Werken op te roepen op een salaris van 4550—5150, wij gaven aan dit besluit uitvoering. Op 6 Februari 1920 werd een van de 28 sollicitanten besproken in de Commissie voor Fabricage en besloten hem voor benoeming voor te dragen, 4 Muart 1920 worden de voor waarden medegedeeld waaronder die sollicitant de benoeming wenscht te aanvaarden, 14 April wordt de onderhandeling uiteengezet en besloten aan B. en W. voor te stellen een benoeming te doen. Wij zijn tot benoeming overgegaan doch de benoemde heeft ten slotte bedankt. Qp 16 Juli 1920 werd hiervan aan de com missie mededecling gedaan en tevens gezegd dat een nieuwe oproeping was gedaan. Een nieuwe benoeming is daarop niet ge volgd, omdat de noodzakelijkheid van de aan stelling niet meer werd ingezien, daar de werk zaamheden na dien sterk verminderden. Zoodra wij overtuigd waren dot alle materia len die aangekocht waren voor woningbouw, door de verschillende omstandigheden die hier voor zijn gememoreerd niet spoedig genoeg kon den werden verbruikt en het wenschclijk bleek ter voorkoming van grooter rcntieverlies en verdere achteruitgang in kwaliteit, tot afgifte van de materialen over te gaan, werd besloten die ook voor andere doeleinden dan woningbouw te bestemmen cn ook aan particulieren te ver- koopen. In een vergadering van 16 October 1919 van de Commissie van O. W. deed de Voorzitter dienaangaande eene mededeeling. Op 16 Juli 1920 deelt de heer Noordman mede dat er gezegd wordt dat er een aannemer 150.000 steenen had ontvangen en er 100.000 moest betalen, doordat bij de aflevering telkens meer werd gegeven don genoteerd. De Voor zitter vraagt namen en licht toe op welke wijze de aflevering is geregeld, waarbij blijkt dat dit theoretisch in orde is. De heer Noordman zal de zaak nog nader on derzoeken. Hic-rop is verder niets vernomen. Ook de heer Leinweber vraagt inlichtingen over de aflevering van steen, iemand zou er 1075 hebben ontvangen, terwijl er 1000 waren besteld. De Directeur zegt dat getracht zal worden door nadere oontróle de vermeende fraude aan het licht te brengen. Op 26 Juli 1920 werden ons door den heer B Noordewier de volgende vragen gesteld en 27 Juli 1920 in den Raad medegedeeld: 1. heeft de gemeente aan particuliere aanne mers hout verkocht; 2. zoo ja, tot welke hoeveelheid of bedrag; 3. hoe was de verkoopprijs in verhouding tot den marktprijs; 4. welke soorten hout zijn verkocht; 5. waarom heeft deze verkoop plaats gehad; 6. voor hoeveel woningen is nog hout in voor raad. Dit schrijven werd dienzelfden dag in handen van den directeur van O. W. gesteld om spoedig advies. 30 Juli 1920 deelt de directeur ons omtrent de gestelde vragen mede: ad 1. Do gemeente heeft aan particuliere aan nemers hout verkocht wat ze zelf niet kon ge bruiken; ad. 2. Verkocht is ongeveer 80 M3. belkhout (verkoopprijs 5200) en 5000 M5. plank hout (verkoopprijs 5000); ad 3. De verkoopprijs kwam tijdens den ver koop overeen met den marktprijs 2e soort; M, ad. 4. Zie antwoord vraog 2; ad. 5. De verkoop heeft plants gehad, omdat de maten incourant waren of do kwaliteit te wenschen overliet (het hout heeft gedeeltelijk geleden, aangezien het langer heeft gelegen in de open loodsen- dan aanvankelijk was ge* dacht); ad 6. Er is niet op te geven voor hoeveel woningen nog hout in voorraad is, er is niet veel, in geen geval voldoende voor de nog te bouwen woningen en noodwoningen. In een afzonderlijk rapport geeft de toenma lige wethouder omtrent een en ander nodere in lichtingen, dit rapport was bij de laatst overge legde stukken. In de raadsvergadering van 30 Juli 1920 werden deze vragen besproken en uitgesteld tot een volgende vergadering. Op 7 Sept. 1920 geeft de wethouder van Hardcnbrock uitvoerig nadere inlichtingen en wordt na bespreking in openbare vergadering nog een geheime vergadering gehouden. Ten slotte werd nader onderzoek toegezegd. In een vergadering van de Commissie van O. W. van 20 October 1920, kort na het over lijden van den wethouder Van Hurdenbroek, wordt besproken een politierapport d.d. 3 Sep tember 1920 (bij de stukken overgelegd.) Alge meen werden de in dat rapport medegedeelde zaken voldoende toegelicht beschouwd, nadat was medegedeeld dot ten aanzien von de bons voor afgifte von steen andere mnotrcgelen wa ren genomen. In een schrijven von 26 Oct. 1920, worm een en ander uitvoerig medegedeeld, luidende: De kritiek die werd uitgeoefend op de wijze van verkoop van steen onn openbare werken cn de uitgesproken veronderstelling, dnt diefstal bij de uitgifte daarvan en ook van andere magazijn- goederen niet onmogelijk werd geacht, heeft aanleiding gegeven tot een uitgebreid onder zoek. Aon de hand van een uitgebracht politiè rap port kan omtrent onderstaande gevallen het volgende worden medegedeeld. /Ulerecrst dient te worden erkend, dot cr bij de afgifte van steen een bepaalde fout werd ge- 1 maakt, het gebeurde n.l. dat cr soms meer steen werd afgegeven dan de bon aangaf; wan neer zulks verlangd werd, had men eerst don bon moeten loten aanvullen. Tot goed begrip dient, dot de werkman op het terrein bij meerdorc af gifte don op de bon vermeld stond, wel de meer dere steen noteerde, zoodot deze v/el in reke ning werd gebracht; alleen dus als hij verzuimde dit op te geven zou cr verlies zijn en op grond daarvan is dan ook het niet geven vnn aanvul lingsbons niet goed te keuren. Zoodrn echter werd bemerkt dat de afgifte zonder aonvullings- bon geschiedde zijn andere maatregelen geno men. Een dergelijk geval heeft de heer Veis Heyn als wnd. Wethouder van O. W. eens gecontro leerd, cr zouden dan T40 steenen te veel zijn afgegeven. Hierbij bleek, dat er een bon was voor 1000 steenen en er waren er afgegeven 900; dus was die zaak in orde. Hoe het met die 140 steenen te veel gesteld was, was niet uit te vinden, de wagen was half gelost door v. d. Weem cn later door een ander de rest, gemakkelijk kan een van beiden te veel hebben opgegeven. De steenen waren toen dc politie onderzoek deed ook nergens te vinden. In het rapport staat veel, dat zijn oorsprong vindt in pdaatjes. Zoo zou Kallcveen steen ge kocht hebben van den magazijnmeester, van Kallcveen bleek van niemand steen tc hebben gekocht, cr was don ooi: niets bij hem te vin den, do man was verontwaardigd, het geheelo onderzoek liep op niets uit. Een ander geval. Er waren schepen met steenen gekomen, deze waren ofgekeurd en tci ruggc-varen, later zouden die zelfde schepen te rug zijn gekomen en weer goedgekeurd. Wat nu is het geval. Er zijn schepen steen ofge keurd, daarna is de leverancier gekomen om te onderhandelen en is de steen toch voor legeren prijs gekocht. De heer Ruitenberg verklaarde ook twee af gekeurde schepen steen te hebben gekocht. Als bezwarende omstandigheden wordt aangevoerd dat de magazijnmeester op een motorfiets reed. Gebleken is dot hij er een kocht voor 60.—, dat motor is gercporccrd en later heeft hij de fiets verkocht voor 160. Opzichter Pothoven zou voor een werkje aan het Belgenmonument tegen L. gezegd hebben dot zijn opgaaf van 65.te loog was en hij wel 75.— kon rekenen. L. had Pothoven 25 - aangeboden doch deze had dit geweigerd daarop liet L. 100 sigaren bij Pothoven aon huis bezor gen; Pothoven, die vermoeden kon van wien ze kwamen liet ze terug bezorgen. Wat werd hierop echter gezegd? Dat ze terug gezonden waren omdat er niet genoeg was ge zonden. Omtrent het ver/oer van bolken door v. d. Weerd, welke afkomstig zouden geweest zijn vun de gemeente het volgende: Bij onderzoek bleek, dat v.d Weerd had ge kocht voor 300.hout van de gemeente en van Keppel voor 1500.— gebruikt hout. Een gedeelte van dit hout is verkocht in Leusbroek. De wagen gemerkt A.R.M. waarop hout was ge laden behoort aan v. d. Weerd. In het laatst van September is al het hout van de gemeente opgenomen. Volgens de boekhou ding was er te veel plankhout cn een tekort aan balkhout. Daar er echter balkhout tot plankhout was verzaagd, hetgeen niet was geboekt, bleek de totaal voorraad in orde en kan er van ont vreemding geen sproke zijn. Naar aanleiding van het bovenstaand hebben wij de eer U te adviseeren dc raadsleden met een en ander in kennis te stellen en de gelegen heid te geven in Opcnbore Vergadering deze zaak te behandelen. In de volgende vergadering der Commissie van O. W. op 9 December 1920 deelt de wethouder Ruitenberg mede dat al het hout is verkocht en door de C.B. de juiste stand van zaken zal worden opgemaakt. Spr. stelt zich voor het re sultaat aan den Raad mede te deelen met op gaaf van de oorzaken die aanleiding hebben ge* geven tot het verlies. OmtTent de steen deelt Spr. mede dat doorge gaan wordt met den verkoop tegen marktprijs teneinde meerder renteverlies te voorkomen en de kans te ontloopen dat men over 2 of 5 jaar als de prijs nog lager is nog met die dure steen zou zitten. Op 1 November 1920 was de voorraad nog 10 millioen. (Wordt vervolgd),

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1923 | | pagina 3