AMERSFOGRTSCH DAGBLAD FOTOGRAFIE LEOPOLD. de eemlander buitenland. binnenland- feuilleton. ABONNEMENTSPRIJS r 3 7' A"erv MODE-MAGAZIJN „L' HIRONDELLE" 't LAANTJE 3. Carmen's Nederlaag. 21c Jaarrang No. 304 roort 2.10, idem franco per oost f 3.per week (met cratis verzekering fe^en ongelukken) f 0.176, afzonderlijke nummers C.05. DIRECTEUR-UITGEVER: J. VALKHOFF. ARNHEMSCHERpoORTWAL 2A. POSTAEKENINQ N-. 47810. TEL INTSIS. Vrijdag 29 Juni 1923 PRIJS DER ADVERTENIIEN met inbegrip van ee® bewijsnummer, elke regel meer 0.25, dienstaanbie» dingen en Llefdadighelds-adve.tentlën voor de helft der prijs. Voor handel en bedrijt bestaan zeer voordeelige bepalingen voor het adverteeren. Eene circulaire, bevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. DUITSCHLAND. Dc uitwijzingen. Duisburg, 2 8 Juni. (W. B.). Gisteren zijn opnieuw 200 gezinnen van spoorwegbe ambten, die uitgezet zijn, uit Duisburg ver trokken. Frankfort a. d. M., 2 8 Juni. (W. B.). Uit Moinz en omstreken, Bingerbrück, Bacha- lach en St. Goar zijn opnieuw 130 spoorweg arbeiders met hun gezin uitgezet. Arrestaties. Dusseldorp, 2 8 Juni. (W. B.). Ober- regierungsrat Tiemann is door de Franschen aangehouden. Geld in beslag genomen. Aken, 28 Juni. (W. B.). Vanochtend heb ben de bezettingstroepen de voornaamste ambtenaren van het filiaal van de Rijksbank in hechtenis genomen en weggeleid. Daarna keerden zij terug, openden de brandkast en namen een 'groot bedrag aan geld mee, naar schatting 600 700 milJioen mark. 's Mid dags vertoefden opnieuw vertegenwoordigen van de bezetting in het gebouw. Mgr. Testa en Krupp. Dusseldorp, 28 Juni. (W. B.) De in de gevangenis van Dusseldorp-Deerendorf opgeslo ten Krupp von Bohlen heeft bezoek ontvangen van den pauselijken zaakgelastigde mgT. Testa, die op het oogenblik hier vertoeft en die Krupp' de groeten van kardinaal-staatssecretaris Gas- parri overbracht De behandeling der gevangenen. Berlijn, 2 8 Juni. (W. B.) Volgens een bericht van de Voss. Ztg. uit Essen is de slechte behandeling der 19 Duitsche gevangenen, die te Vervier-s zijn opgesloten, door het gevangenis- bestuur gematigd. UIT HET SAARGEBIED. Saarbruecken, 28 Juni. (W. B.). Het verbond van bladen in het Saargebied zegt in een motie, dat de verordening van 18 Juni, die de noodverordening vervangt, uitgevaar digd is door een regeering, welke niet het vertrouwen van de bevolking geniet. Hét ver bond verwerpt de verordening, die het be schouwt als een middel om dc openbare mee ning op een dwaalspoor te brengen. De londarbcidersstoking in Beneden-Silezic. Ber 1 ijn2 8 Juni. (W.-B.). De gedurende 'de laatste dagen te Breslau gevoerde bespre kingen over de hijlegging der landarbeiders staking in Beneden-Silezië hebben volgens het Berl. Tagebl. tot een eenstemmig aangenomen uitspraak van een scheidsgerecht geleid. BELGIE. DE REGEERINGSCRISJS OPGELOST. Het kabinet blijft ongewijzigd. Uit Brussel wordt d.d. gisteren aan het Hbld. gemeld: Indien er op het laatste oogenblik geen kink in de.kabel komt, mag de crisis als opgelost worden beschouwd. Na vijftien dagen druk on derhandelen met de meest gezaghebbende leden van de liberale en de katholieke fracties, heeft Theunis een formule gevonden, die niemand anders dan de kabinetsformateur zelf en zijn ad judant Nolf tevreden stelt, maar die de toover- mocht bezit, dat vriend en vijand er zich nood gedwongen bij wenscht neer te leggen, althans tot nader order. De liberale linkerzijde, die vanmiddag andermaal vergaderde, heeft zich ten slotte bij meerderheid van stemmen bij de formule-Theunis aangesloten. De fractie bracht eerst hulde aan den ex-premier en verklaarde zich bereid in volle vrijheid cn in een geest van onpartijdigheid, met den vurigen wensch de eenheid van het land te verzekeren, de voor stellen inzake de legerhervorming en het vraag stuk van de Gentsche hoogeschool te onderzoe ken. Dit beteekent natuurlijk niet een onvoor waardelijke steun, wat trouwens niet kon, want enkele bijzonder anti-Vlaamschgezinde leden verklaarden beslist tegen de formule-Theunis te zijn. De liberale fractie sprak eveneens haar vertrouwen uit in minister Devèze, die luid had verkondigd, dat hij geen portefeuille kon aan vaarden, daar hij niet wilde, dat men zou gaan denken, dat hij tegen heug en meug minister wenschte te blijven, nu zijn ontwerp inzake het legerstatuut zulke grondige wijzigingen heeft ondergaan. En Devèze liet, zooals werd ver wacht, de gelegenheid niet ongebruikt. Hij zal aanblijven op aandringen van zijn partijgenoo- ten. In de vergadering van de katholieke fracties uit de Kamer en den Senaat hebben o. m. mi nister Van de Vyverc, Van Cauwelaert en Huysmans andermaal het standpunt van de Vlaamschgezinden verdedigd, terwijl Renkin, Segers en Helleputte, die steeds de Vlamingen te elfder ure in den steek laat, vooral hebben gewezen op de noodzakelijkheid om Theunis in 's lands belang te steunen. De heeren waren het er over eens om hun vertrouwen in Theunis uit te spreken en den wensch uit te drukken, dat hij aan het roer zou blijven. Dit beteekent, dat de Vlaamschgezinde fractie van de katholieke partij ter wille van de eenheid der partij er het bijltje bij neergelegd heeft. Zooals ik voor een paar dagen heb voorspeld, is de eensgezindheid, als men dit zoo noemen mag, om Theunis aan het roer tc houden, tot stand gekomen ten koste van de levensbelan gen van het Vlaamsche volk. Na afloop van de vergaderingen heeft Theu nis zich naar den Koning begeven met de mede- deeling, dat hij de opdracht aanvaardde om de nieuwe regeering te vormen. Al de leden van zijn vroeger kabinet zullen hun portefeuille be houden. Dinsdog zal Theunis zijn program in Kamer en Senaat uiteenze'tten en het parlement verzoeken daarover uitspraak te doen. De beide groepen der meerderheid hebben weliswaar de handen vrij, doch men mag veilig aannemen, dat de meerderheid uit elke groep zich vóór Theunis zal verklaren. Daar er echter aan beide zijden nog onverzoenlijken zijn, is echter de kans nie-t buitengesloten dat de formules van Theunis nog enkele wijzigingen zullen onder gaan. Verwacht wordt ook dat de twee ont werpen, n.l. het legerstatuut cn de universi- teitsquaestie, op verzoek van Theunis onver wijld zullen worden behandeld. Het, zou dan kunnen gebeuren dat de tweedracht, nu de eens gezindheid op zulke losse schroeven staat, weer om den hoek komt kijken, want het ministerie- Theunis is slechts opgelapt. FRANKRIJK. DE BEGROOT1NG VOOR 1924. P a r ij s, 2 8 Juni. (Havas.). Poincarc heeft den voorzitter van de commissie van financiën uit de Kamer een brief gezonden, waarin hij aandringt op het aanvaarden voor 1924 van de grondslagen van de begrooting voor 1923 en aantoont, dot het niet te doen is om invoering van een tweejaarlijksche be grooting, maar om een overgangsmaatregel, die beoogt den terugkeer van voorloopige twaalfden in 1924 te vermijden en in geen en kel opzicht de parlementaire rechten of de constitutioneele gebruiken aantast. ENGELAND. DE UITBREIDING DER LUCHTMACHT. Afkeuring van de Arbeiderspartij. Londen, 28 Juni. (R.) Het congres van de Labour-Partij heeft een motie aangenomen ten gunste van een heffing van het kapitaal. Een andere motie veroordeelt de vermeerdering van de Engelsche luchtmacht in wedijver met Frankrijk, spreekt de meening uit, dat zulk een vermeerdering de inleiding van een nieuw oor logstijdperk beteekent en dringt er op aan, dat Engeland een internationale conferentie bijeen zal roepen voor de afschaffing van de lucht- bewapening. Een derde motie kenschetst de actie aan de Roer als een daad van aanvallenden oorlog en vraagt onderhandelingen of arbitrage om te bewerken, dat de belasting op voedsel voor andere belastingen worde afgeschaft. PORTUGAL. Leoto de Rego. f Uit Lissabon wordt de dood gemeld van ad miraal Leoto de Rego, bevelhebber dar Portu- geesche vloot gedurende den oorlog. De Rego was een der leiders bij de revolutie in Ï9I0, toen de revolutie werd geproclameerd, die een einde maakte aan de monarchie ITALIË. Het monument voor Pius X. Rome, 28 Juni. (B. T. AHeden is in tegenwoordigheid van den paus het monument voor wijlen paus Pius X plechtig in de basiliek van St. Pieter onthuld. AANSLAG OP DEN VICE-VOORZ1TTER DER KAMER. Napels, 2 8 J u n i. (B. T. A.) De vice-voor- zitter der Kamer, Pietravolle, werd door een on bekende door een schot in de maag gekwetst. De getroffene moest zich dientengevolge aan een operatie onderwerpen. HONGARIJE. Confiscatie van Kerolyi's bezit. Boedapest, 2 8 J u n i (B. T. A.) Het Hof van Appèl te Boedapest heeft het vonnis tot confiscatie van de goederen van graaf Michael Karolyi wegens hoogverraad bevestigd. ZUID-SLA VIE. DE AANSLAG OP PASITSJ. Belgrado, 28 Juni. (W.-B.). De dader van den aanslag op Pasitsj is niet wel bij zijn zinnen. OPSTAND DER MONTENEGRIJNEN Rome, 28 Juni. (B. T. A.). Naar het blad II Mondo meldt, zou de gedenkdag van de an nexatie van Montenegro door Zuid-Slavië aan leiding heblben gegeven tot het uitbreken van een opstand onder dc Montenegrijnen. Dezen zouden verscheidene Zuid-Slavische priesters hebben vermoord en kerken in brand gestoken. Dc overheid zou tal van personen in hechtenis hebben genomen en de levensmiddolen-toevoer voor Montenegro hebben afgesneden. I6|i8 Langestraat, Amersfoort. Nogeenigemantelsen mantel- costumes van prima qualiteit hebben wij aan de prijsver mindering toegevoegd. ZIE DE ÉTALAGES. RUSLAND. SPRINKHANENPLAAG. Riga, 28 Juni. (P. T. A.) Naar verluidt, wordt Rusland door een ernstige sprinkhanen plaag geteisterd. Geheele zwermen van deze beesten trekken voort en verslinden alles wat van hun gading is. Vooral in de provincie Wo- ronets is groote schade aangericht. Op de spoorlijn naar Tusjkent moest het verkeer ge stremd worden, tengevolge van een enorme zwerm, dié zich over een breedto van TT werst voortbewoog. Ploegen werklieden trachten de beesten te verdelgen, maar de bestrijding van deze plaag wordt bemoeilijkt door het ontbre ken van de noodige gelden. TURKIJE. DE CONFERENTIE VAN LAUSANNE.- Lausanne, 28 Juni. (B. T. A.). De ge allieerde gevolmachtigden, die thans alle in het bezit van opdrachten van hun regeering waren, zijn vanochtend met de financieele deskundigen bij Rumibold samengekomen. Men bleek het eens te zijn, behalve over de wijze van optreden. Er is besloten geen mededeelingen te verstrekken, voordat de Turken een offddeele mededeeling zullen hebben ontvangen. De vreemdelingen te Constantinopel. Constantinopel, 28 Juni. (R.) Er is een besluit uitgevaardigd, hetwelk voorschrijft, dat vreemdelingen binnen een maand verlof tot verblijf moeten aanvragen; anders zijn zij onder hevig aan een boete van vijf-en-twintig Turk- sche ponden. VEREENIGDE STATEN. HET DRANKVERBOD. New- York, 28 Juni. (R.). Een ambte naar heeft inzake de drankverbodskwestie als zijn meening uitgesproken, dat de biritcnland- sche reeders, door sterken drank in de Ameri- kaansche territoriale wateren te brengen, eerder hun zenuwen dan de Amerikaansche wet op de proef stellen. Zij* hebben deze niet krachteloos bevonden, hetgeen is gebleken uit het feit, dat geen hunner heeft beaproefd zijn positie wette lijk te laten vaststellen door een vervolging by wijze van proef te beginnen tegen het in beskvg nemen van den verzegelden sterken drank. In dien zou worden besloten om schepen op te brengen, zou daarvan aan de buitenlandsche regeeringea kennis worden gegeven. Londen, 28 Juni. (R.). In het Britschc Hoogerhuis heeft Curzon hij dc bespreking der Amerikaansche dronkverbodskwestie verklaard, dat het op T8 Juni ter kennis gebrachte Ameri kaansche voorstel thans in overweging is bij een door McNeill voorgezeten commissie. Het zou voorbarig zijn om te zeggen wat hot resultaat von de werkzaamheden dier commissie zal zijn, maar ik kan alleen verklaren aldus CuTZon dat er geen kans is, dat wij onder eenigerlei omstandigheid in het voorstel inzake do twaalf mijlsgrens zullen toestemmen. Washington, 28 Juni. (R.). Na een nieuwe conferentie tusschcn ambtenaren van het departement der schatkist en van dat voor het drankverbod werd heden medegedeeld, dat er nog geen beslissing is bereikt inzake Ihet voor stel om buitenlandsche passagiersschepen, die sterken drank onder zegel binnen de Amerikaan sche territoriale wateren brengen, in beslag te nemen. Kameroverzicht Eerste Kamer. (Vergadering van Donderdag). De Eerste Kamer heeft verschillende ont werpen w.o. de wijziging der Dienstplichtwet zonder stemming aangenomen. Het Hunzecie- diet ontwerp zal later in afdeelingcn worden on derzocht. Tweede Kamer. (Vergadering van Donderdag). Bij het wetsontwerp tot steun aan dc Honzc- credietbanken, doet de voorzitter mededeeling van de regecringswijze. De memoriepost heeft garontie door het Rijk aan A.C.B. en de Ned. Bank verstrekt voor crc- dietwaardige middenstandsbedrijven, die tenge volge van moeilijkheden met credietbanken hun bedrijf niet meer kunnen voortzetten. De heer van der Woerden cn, de S.D.A.P. zijn cr vóór, daar de minister aan dc hoofdbe zwaren is tegemoetgekomen. Het beteekent staatssteun voor werkverruiming. De heer v a n G ij n handhaaft zijn bezwaar, De heer D u y s is blij met de uitbreiding. De heer Dresselhuys wenscht beperkte premier-risque garantie door den Staat cn be noeming van een super-commissie, veel bezwa ren blijven er, maar hij stemt vermoedelijk vóór, mits dit niet een bewust precedent is. Het Hanzewetje is aangenomen met 74 tegen 3; tegen stemden de heeren Braot, Kersten cn Juffrouw van Dorp. t r B»richtc«. HET REGEERINGSJUBILEU MDER KONINGIN. Te Leiden. Men meldt ons uit Leiden, dat het programma voor de feestviering op 31 Augustus a.s. aldaar ter gelegenheid van Hr. Ms. Regeeringsjubileum thans definitief is vastgesteld als volgt: 8 uur reveille door muziekkorpsen; TO—T2 uur kerke lijke herdenking; T uur tot half vijf kinderfeest in de Stadszaal, groot militair- en sportfeest op het Schuttersveld; half vijf tocht de/ aan het militair- en sportfeest deelgenomen hebbende vereenigingen door de stad; 7—9 uur muziek op vijf plaatsen in de stad; 9 uur lichtstoet, Het adres der Eerste Kamer oon dc Koningin. Men meldt ons nog uit den Haag Alvorens de Eerste Kamer Woensdag haar at- deelingsonderzock van verschillende wetsont werpen waartoe zij ten 2 uur was opgeroe pen aanving, is in eene korte openbare ver gadering tot het richten van een adres aan H. M. dc Koningin in verband met haar regee ringsjubileum besloten, nadat de heer Wibaut namens zijn fractie had medegedeeld, dat de soc.-dcmocraten aan deze huldebetuiging niet wcnschen deel te nemen. HET SCHOENENWETJE. Van bevoegde zijde'kan worden medegedeeld, dat het verbod tot invoer van schoenwerk he den (Vrijdag) in de Nederl. Staatscourant zal worden bekend gemaakt en met ingang van dienzelfden dag in werking zal treden. Van morgen af zal derhalve de invoer van schoenwerk slechts mogelijk zijn, indien wordt voldaan non de voorwaorden, vastgesteld bij K. B. van 25 Juni 1923 (Staatsblad no. 298). Het Eerste Komerlid Gillissen. Noor het Hbld. verneemt heeft de heer A< J. A. Gillissen de R.-K. Statenclub van Zuid- Holland medegedeeld, dot hij met het oog op zijn vergevorderden leeftijd zijn mandaat als Eerste Kamerlid niet wenscht vernieuwd te zien. DE PENSIONNEERING VAN OPPER- OFFICIEREN. Op de vragen von den heer Von Roppord in zake de pensionnecring van opper-offirieren, heeft de minister van oorlog geantwoord Voorop moge worden gesteld, dat in een tijdperk, waarin wegens de reorganisatie van het leger een belangrijk aantal officieren mid den in hun loopbaan het leger althans tijde lijk moeten verlaten, twee legerbelangen tegen over elkander staan, eenerzijds is het een steeds geldend legerbelang, dut niet een to snelle omwisseling in de hoogerc commando s plaats heeft met het oog op de gewenschto continuïteit in de leiding, anderzijds is het een thans geldend legerbelang, dat het bezet ten van de hoogere plaatsen niet remmend werkt op de doorstrooming, opdat niet do bezwaren van de gedwongen tijdelijke dienst- verlating worden vermeerderd. In de moeilijke periode, welke thans moet worden doorgemaakt, zal in hot algemeen het in de tweede plaats genoemde legerbelang den doorslag moeten geven, met dien verstande echter, dat d i e hoogere plaatsen bezet dienen tc blijven, waar de continuïteit in de leiding uit hoofde van bijzondere omstandigheden thaDs van overwegende beteekenis is, en dit ook al hebben de betrokken opper-officieren d<^\ pensioengerechtigden leeftijd bereikt. Het ligt in de bedoeling, ook in dit jaar op ovoreenkomstige wijze tc handelen. Het desbetreffende bezwaar zal moeten wor den aanvaard, gelet op ,de grootere bezworen, die bij anders handelen zouden rijzen. Het in 1922 niet bevorderen van kolonels tot gencrool-majoor, die in T923 pensioengerech tigd zijn, zou niet alleen voor belanghebbenden onbillijk zijn geweest, omdat zij dan door jon geren zouden zijn voorbijgegaan, maar boven dien wps het reeds uitgesloten, omdat de jon geren nog niet voor de hoogere functie in aanmerking konden worden gebracht. DE HAAGSCHE RAADSVERKIEZINGEN. Hieronder volgen de nomen van den gekon zenen TO katholieken de heeren Van Vuuren, Dr. Willert van Hoogland, Borgihols, Quant, Guit, Peters, Mooyman, Vulik, Hermans mr. en De Jong mr. T3 S. D. A. P. Albaro, Drees, Harms, Buur- lo, Spiesz, van Beieren, de KI eer, Vrijenhoek, Sibelts, van Longer^ mevr. Bleumink-Louman, Meulwijk en van Dtruren. 5 Anti-Rev., mr. de Wilde van der Loo, Deijmar v. Twist, v. Steenbergen, Vrolijk. 4. Ghr. Historische, Snoeck Henkemans (2 maal gekozen), Hurtmann, de Niet. (Indien de heer Snoeck Henkemans voor lijst 15 wordt gekozen, dan wordt zijn opvol ger mr. van Lijnden, wonneer hij gekozen De natuur is het cenige boek, waar op elke bladzijde een groote inhoud staat. Goethe. door C. N. en A. M. WILLIAMSON. Uit het Engelsch door W. J. A. ROLDANUS Jr. SO „Een verschrikkelijk aanstellerige kerel!" riep zij uit. „Met iedereen, dien hij te pak ken kon krijgen, beigon hij dadelijk over zijn familie en zijn vrienden en Oxford. Maar ik geloof geen van zijn verhalen. In het Oosten heb ik echte Engelschen ontmoet, die een prachtig accent hadden, maar lang niet zoo teemden als hij." Nick lachte. „U hebt het aardig bij het rechte eind." zeide hij en daar hij in een opgewekte en vertrouwelijke stemming was, vertelde hij het verhaal van zichzelf en Mon tagu .Terrold. „Was ik geen echte sul?" vroeg hij, toen hij klaar was. „Een goed lesje voor mij om niet meer te probeeren een man de wereld van me te maken. Dat gaat nu eenmaal niet." „Maar ubent een man de wereld!" prote steerde Sara verontwaardigd.,. Hoe kunt u toch op die manier over u zelf praten?" „Ik heb in den laatsten tijd niet zoo te roemen op mijn geluk," antwoordde hij. „Hebt u ooit het verhaal gelezen van de mot, die een ster liefhad?. Ik vermoed, dat toen die mot over zichzelf en zijn kansen ging denken, hij zichzelf vrijwel zag zooals hij werkelijk was, de arme stakkert! Bruine vleugels, te veel pooten. voelhorens van ver keerden vorm, en een onhandige manier om ze te gebruiken. Tk heb een mot van- mezelf gemaakt. Miss Wilkins." „Misschien vindt de ster u geen mot of in ieder geval geen gewone mot," trachtte de kleine onderwijzeres hem te troosten, of schoon haar hart pijn deed, zooals het hart van een eenzame vrouw pijn moet doen, wanneer dc man, dien zij had kunnen lief hebben, als zij gedurfd had/ haar confiden ties doet over de „andere". Zij had heel goed geweten, dat er een andere was, maar nu zij dat door hem zelf hoorde bekennen, scheen zij de grijsheid van haar leven inten ser te voelen dan zij die vroeger gevoeld had. Toch verzamelde zij haar strijdkrach ten en wilde zij Nick Hilliard's strijd mede strijden en zijn banier doen wapperen in het aangezicht van den vijand als er een vij and was. ..Maar u bent een man de wereld!" prote- Nick. „Zij vindt mij een gewone mot." „Dat geloof ik niet," zeide Miss Wilkins diep verontwaardigd, „als zij tenminste een echte ster is. En u zult een imitatie toch niet voor een echte aanzien wel?" „Zij is de helderste ster van den hemel, zoo goed als een heel sterrrenbecld." „Dan kan zij u niet gewoon vinden." „Laten we het dan op een andere manier zeggen. Zij vindt mij „onmogelijk" on mogelijk voor haar; dat is het- Zij heeft het mij gezegd. Maar ik zou het geweten heb ben, zonder dat zij het zeide. Ik vermoed, dat zij dacht, dat ik het wist. Ik had de verwaandheid om te hopen, dat ik mij ge noeg zou kunnen polijsten, dat het. er bij door zou kunnen in een groote menigte, zelfs een groote menigte van haar soort men- schen, en dat zij omtrent mij een ander denkbeeld zou krijgen." „Alsof die afschuwelijke Montagu Jerrold u dat had kunnen leeren!" „Ik heb gemerkt, dat hij het niet kon. Niets, waardoor zij meer van mij zou hou den, omdat ik het weet" „Als zij u niet goed genoeg vindt, zooals ti bent. dan is zij niet waard, dat u haar liefhebt," hield de onderwijzeres vol „O, ik, weet heel goed, dat ik niet dezelfde soort vrouw ben als zij. Ik ben maar een klein „provinciaaltjc", zooals zij mij in gedachten nomen zal. maar r maar ik kan precies zeggen wat een man is, wanneer ik hem zie." „Ik dank u hartelijk, dat u het zoo voor mij opneemt," zeide Nick jongensachtig. „Maar hoe weet u wat voor soort vrouw mijn ster is?" Miss Wilkins bloosde en zweeg. Zij zag er niet aardig uit, wanneer zij een kleur kreeg, zooals Angela, maar Nick vond, dat zij een van de liefste gezichtjes in de we reld had. „Ik geloof, dat ik mezelf verraden heb," zeide hij. „Maar dat kan mij niet zoo heel veel schelen, want u bent zoo goed en voelt zoo mede. IT hebt mijn ster gezien en u kunt precies bcoordeelen wat een groote dwaas ik igcwcest ben, dat ik ooit heb dur ven hopen, dat zij werkelijk kon houden van zoo n ruwen kerel als ik genoeg hou den tenminste om haar heele leven met mij opgescheept te zitten." „Weet u zeker, dat zij u niet lief had?" vroeg de onderwijzeres. Al had hij zichzelf verraden, daarom was hij nog niet. van plan Angela te verraden „Ik heb u gezegd, dat zij zeide. dat ik on mogelijk was," antwoordde hij omzichtig. „Maar ik dank u nogmaals, dat u naar mijn jammerklachten geluisterd hebt. Het heeft mij heel goed gedaan. En nu heb ik al ge noeg en eigenlijk te veel over mezelf ge praat. Laten we nu eens over u praten." „Over mij valt niet heel veel interessants tc zeggen," zeide Miss Wilkins met zulk een zacht zuchtje, dat slechts een man, dio haar liefhad, het gehoord zou hebben. .Maar we zullen over u ook niet langer praten als u dat liever niet wilt. Dat boek van Mr. Muis, dat u mij* gestuurd hebt, is heel mooi. Ik had er al zoo lang naar verlangd het te lezen." Zoo kwam het gesprek op The National Parks of America; maar Sara was er niet met haar hart bij, hoezeer zij het boek ook bewonderde. Zij dacht aan Nick en Angela „Ik kan mij niet voorstellen." zeide zij tot zichzelf, ..dat een vrouw, die zoo hartelijk voor een andere vrouw kan zijn als zij voor mij hoewel zij me toch in het igcheel niet kende, wreed zou kunnen zijn tegenover een man. dien zij kent en voor wien zij sym pathie voelt, zelfs al had zij hem niet lief. En zou een vrouw, die hij liefheeft, hem op haar beurt niet kunnen liefhebben?" Miss Wilkins had er reeds lang geleden in berust of gedacht dat zij het deed om aan haar eigen geluk niet meer te den ken. en toen zij dan ook 's avonds in haar klein kosthuisslaapkamertje te bed lag, zei de zij tot haar naar mos ruikend kussen: „Als ik maar iets voor hem doen kon! En haar hen ik ook een dienst verschuldigd, ook al verdient z.ij het misschien niet. Ik zou zoo graag weten wat ik kon doen!" HOOFDSTUK XV. De betoovering was voor Angela verbro ken. Zij wist nu. als zij het vroeger niet reeds geweten had, dat Nick Hilliard voor haar de wereld verlichtte met het licht, dat nöoit op land of zee (gezien wordt, waar geen liefde is. Dc zonneschijn was niet zoo hel der meer en de glorie der gouden papavers verwelkt. Nu zij weer in San Francisco terug was en in de kamers leefde, die hij door het da gelijks zenden van bouquetten mooi had helpen maken, besefte zij, hoe volkomen Nick voor haar de geest van het Westen geweest was- Omdat hij bij haar was, had den van 's ochtends vroeg tot 'savonds laat de levensvreugde en de blijde verwachting van een nieuwen dag. die steeds weer terug gekomen was, haar doortrild. Ieder oogenblik miste zij hem cn verlang de zij naar hem en zou zij alles (gegeven hebben hem tot zich te kunnen roepen; maar zij had geen recht hem te roepen, want wat kon zij hem geven om de smart, die het komen hem veroorzaken zou. te ver zachten? Angela gaf Kate reden tot bezorgdheid, tenvijl Mr. Morehouse een groote verant woordelijkheid op zich voelde rusten. Dc bankier zou gaarne zijn vriendinnen een be zoek hebben willen laten brengen aan Mrs. May, maar zij voelde zich niet in een stem ming om menschen te ontvangen. Dan op perde hij het denkbeeld, dat zij gedurende den zomer naar Del Monte gaan zou, om naar het begin van den bouw van haar nieuw „home" te gaan kijken, maar zij wierp dat denkbeeld verre van zich, omdat er toch niets interessants te zien zou zijn, daar de architect nog niet eens klaar was met zijn plannen. „We gaan allemaal 's zomers ergens heen," drong Mr. Morehouse aan. Waarop 4)rigela eenvoudig haar schouders ophaalde en zei de: .,U. die hier altijd woont, hebt misschien een verandering noodig. Maar ik heb al veranderingen genoeg gehad. Ik ben erg ge lukkig, waar ik nu ben." (Wordt vervolgd.)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1923 | | pagina 1