bij 1.1 BMTEMM 8 Zn., ütr.str.Tel. 145 (Het besluit SPORTNIEUWS STADSNIEUWS. ST. EMSLIOI Per flesch f 1.60, per anker f 65.- Monies Pudaingen FIRMA L. VAN ACHTERBERGH Laatste week der laagste ANTHRACIET PRIJZEN. BRANDSTOFFENfVIAGAZIJNEN GRATIS UIT DEN OMTREK. wordt voor lijst I5b wordt rijn opvolgster mej. Hanin. 6 Vrijheidsbond. Mr. Droogleever Fortuin (gekozen in kieskring I en II), De Meester, Van Sandiok, dr. y. d. Meulen, prof. v. d. Bilt (Indien mr. Droogl. Fortuyn wordt gekozen verklaard bij loting in kieskring I wordt zijn opvolgster in kieskring III mej. Blaauw. In dien hij gekozen wordt in kieskring UI wordt zijn opvolger voor kieskring I de heer Joèls.) 2. Vrijz. Dem. Bond de heeren Merchant en Josephus Jitta. I Communistische partij de heer de Visser. I Middenst. Kiesver. de heer van Bommel. 1 Amusementsportij Willy Mullens. 2 Hervormd. Ger. Staatspartij, de heeren Michon en Hegy. Naar vernomen wordt, zal mej. Blaauw zich terugtrekken ter wille van den heer Joëls, ols de loting mocht uitmaken, dat zij en niet de heer Joëls een der twee, aan den heer Droog teever Fortuyn toegekende, plaatsen zal in nemen. In kieskring I volgt de heer Joëls op mri Droogleever Fortuyn,;' in kieskring III zou c.q. het eerst mej. Blaauw aun de beurt zijn, wier eerste opvolger op de lijst de heer Joëls is. Mej. Blaauw heeft den wensch hiertoe iri het belang van den Vrijheidsbond te kennen gegeven. Nederland en de bezetting van het Roergebied. Het departement van buitenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat blij kens van Hr. Ms. gezant te Parijs ontvangen telegrafisch bericht eigenaars van houtzendin gen, waarop vóór 15 Juni in het bezette Duil- sche gebied door de bezettingsautoriteiten be slag is gelegd, zich vóór I Juli onder overleg ging van de noodige justificataire bescheiden, moeten wenden tot de Services francais de Justition (Secteur Portal no. 180), alwaar zij hun reclamaties kunnen indienen. Volgens be doeld bericht kunnen eigenaars van zendingen, die na 15 Juni in beslag zijn genomen, hun reclamaties indienen 15 degen na het in beslag nemen. Het departement van buitenlandsche zaken geeft belanghebbenden in overweging, hun des betreffende stukken öf zelf ter plaatse in te dienen, öf hun stukken in te sluiten in een brief aan den consul-generaal te Frankfort, met verzoek, voor de doorzending zorg te willen dragen. De consul-generaal ware tevens zoo spoedig mogelijk telegrafisch nopens de indiening in tc lichten. Van regeeringswege is opdracht gegeven, er met nadruk op aan tc dringen, opheffing of al thans verlenging van den gestelden termijn te verkrijgen. Internationaal Congres voor Runvecteclt. Verschenen is een voorloopig programma van het te 's-Gravenhage van 29 Augustus tot 4 September te houden intei nationaal congres voor rundveeteelt, onder hooge bescherming van H.M. de Koningin. Daaruit blijkt, dat de officieele opening Woens dag 29 Augustus ten 3 ure zal plaats hebben. Daarbij is een officieele ontvangst van de con gresleden door' den Minister van Binnenland- sche Zaken en Landbouw. Donderdag worden de congresleden door het gemeentebestuur van 's-Gravenhage ontvangen, Vrijdag 31 Aug. al- gemecne samenkomst. Zondag 2 Sept. een in den namiddag nader vast te stellen tocht. Maan dag 3 Sept. 4 urn sluiting van het congres, 8 uur gemeenschappelijke maaltijd. Dinsdag 4 September excursie. Omtrent excursies en fees telijkheden zal later mededeeling worden gedaan. 5 en 6 Sept. organiseeren het „Ncd. Rundvee- Stamboek" en het „Nederlandsch trekpaarden- stamboek" een nationale tentoonstelling te 's-Gravenhage, waartoe de leden op vertoon van do lidmaatschapskaart vrijen toegang heb ben. De verschillende secties vergaderen op Don derdag 31 Aug. tot en met Zaterdag I Sept. en op Maandag 3 September. Dure kersen. Op de Maandag te Tiel begonnen dagelijk- sche kersenveilingen is de aanvoer nog zeer klein, veel te klein voor de groote vraag, die er naar deze vrucht blijkbaar bestaat, waarvan het groot aantal aanwezige kooplieden het beste bewijs is. De prijzen zijn ook dienten gevolge nog ongeleend hoog. Gister werd nog tot 8ü cent per K.G. besteed en Dinsdag van 78 cent tot 1, terwijl op de veiling der „Tielsche Veilingsvereeniging" zelfs niet min der dan tot 1.15 per K.G. werd betaald, een prijs zoo hoog, da^ men bij menschenheugenis die zich zeker niet zal herinneren en nooit zal mogelijk geacht hebben. Vele kooplieden moe ten onverrichtevzake huiswaarts gaan, ook door de fabelachtige prijzen. De campagne aan de vruchtenfabrick maatschappij de „Betuwe" te Tiel, die j.l. Dinsdag reeds zou aanvangen, is door den nog geringen aanvoer en de hooge prijzen uitgesteld tot 3 Juli. Voor vele vrou wen en meisjes is dit een tegenslag. zou zijn ingesteld tegen den gewezen directeur van het Christelijk Volksdagblad „De Amster dammer". Ten einde deze zaak tot hare wore propor tie terug te brengen, diene het volgende zegt het Hldb Op requisitoir van den officier van justitie bij dc arrondissementsrechtbank te Amster dam is door dot college een voorloopig on derzoek gelast betreffende de boeken en be scheiden, op de bewindvoering der N. V. „De Christelijke Amsterdammer", betrekking heb bende. Daartoe zijn verschillende boeken en andere ter zake dienende bescheiden door de justitie in beslag genomen, alsmede een aan tal personen door mr. De Vries, rechter-com- missans in Strafzaken, gehoord. Dat inwinnen van voorloopige informaties wordt voortgezet en eerst no het sluiten van dit onderzoek, waarvan hoogstwaarschijnlijk eerst op het eind van September o.s. sprake znt -zijn, moet door den officier van justitie worden uitgemaakt of hij termen aanwezig acht de rechtbank te verzoeken, op door heen aangegeven gronden een strafvervolging te gen dien gewezen directeur in te stelkn. Tot heden betreft het echter niets anders, dan het inwinnen vun voorloopige gerechtelijke infor maties. DE MOORDAANSLAG IN DE BOSCHJES VAN POOT. In de zaak tegen den los werkman K. L. 37 jaar, gedetineerd, beschuldigd van den bekenden moordaanslag, gepleegd in Februari j.l. op een 19-jarig meisje in de Boschjes van Poot, heeft de Rechtbank te den Haag een nieuwe instructie gela9t met instelling van een onderzoek naar de geestvermogens van den bekl. waartoe door de Rechtbank tot deskundigen b -noemde Prof. L. Bouman en Dr. H. J. van Oveibeek. Zedenmisdrijf. Door twee jongelieden uit Amsterdam weid het vorig jaar een meisje naar den Haag ver voerd, dat bij aankomst aldaar was overleden. Het bleek, dat de dood was veroorzaakt door handelingen genoemd in art. 251 bis, Wetboek van Strafrecht. Daarvoor werden gister wegens het plegen van het feit door de rechtbank te Amsterdam veroordeeld een kraamverzorgster te Amster dam tot een jaar en zes maanden gevangenis straf met aftrek van het voorarrest en tot de zelfde straf de bewoonster van het perceel, waar gelegenheid werd gegeven tot het plegen van het feit. Wegbrengen van schepen. De Haarlemsche rechtbank heeft uitspraak gedaan in de zaak van het wegbrengen in Sep tember 1919 van de IJmuider treiler IJmuide'n 486, toebehoorend aan de maatschappij De Vriendschap. De. bedrijfsleider C. v. D. werd veroordeeld tot 9 maanden, de stoker J. J. P. T. tot 8 maanden en de machinist J. H. tot 7 maanden gevangenisstraf, alles met aftrek van den tijd in voorloopige hechtenis doorge bracht. Het O. M. had tegen hen geëischt on derscheidenlijk I jaar en 4 maanden, 8 maan den en 7 maanden gevangenisstraf. ORIGINEELE zeer aan le bevelen leaux, gewas 1917 zij de woning had verlaten. Toen zij terugkwam, waren deze mannen verdwenen. De politie stelde onmiddellijk een onderzoek in en vernam daar op van voorbijgangers, dat een man van zui delijk type in een grijs costuum naar boven was gesneld cn ook alleen was teruggekeerd, terwijl hij zijn handen aan zijn kleeren af veegde. Aangezien genoemde vrouw den laat- sten tijd met een Spanjaard samenleefde, ging men op onderzoek naar dezen man. In een wo ning aan den Kuipersgang werd bedoelden Spanjaard aangehouden, die te bed lag. In de kamer vond men een grijs pak en een scheer mes, waarop bloedsporen. De man werd naar het bureau geleid. Daar bleek echter, dat de aangehouden Spanjaard D. geen schuld aan de daad had, maar dat een andere Spanjaard in zijn woning was gekomen om van pak te wisselen. Aan deze had het grijze pak behoord dat in de kamer was gevonden. Vermoedelijk is deze man dc dader. De po litie is hem reeds op het spoor. Aan de gevolgen overleden. De bakker Knippenburg te Zevenaar, die voor enkele dagen een ongeluk kreeg met zijn motorrijwiel is aan de verwondingen bezweken Hij was gehuwd en vader. Verdronken. Het 30-jarige ongehuwde meisje M. N., te Roosteren (N.-Br.), is Dinsdagmorgen op tot nu toe onbekende wijze in de rivier de Maas te water geraakt cn verjdronken. Ofschoon zij kort na het ongeval uit het water werd gehaald, waren de levensgeesten reeds ge weken. Verongelukte motorwielrijder. De caféhouder L. H de G. uit Rotterdam, die de vorige week onder Oegstgeest met zijn motorrijwiel in volle vaart tegen een boom Is gereden, is in het academisch ziekenhuis te Lel den aan de gevolgen overleden. School en Kerknieuws. DE R. K. UNIVERSITEIT. De benoemde hoogleeraren. De Katholieke bladen vermelden thans offi cieel de lijst der door het bestuur van de St. Rad- boudstichting aan de R. K. Universiteit benoem de hoogleerarcn, waarvan een deel vroeger reeds officieus werd oangekondigd. Tot rector-magnificus voor het eerste acade misch studiejaar is benoemd Dr. Jos. Schrijnen, hoogleeraar te Utrecht. Verder zijn benoemd in do faculteit der god geleerdheid tot gewoon hoogleeraar: in dc Grieksche letterkunde, de staatkundige geschiedenis en de staatsinstellingen van Grie kenland: Dr. Engelbert Drerup, hoogleeraar aan de Universiteit tc Würzburg; in de Latijnsche letterkunde en de staatkun dige geschiedenis der Romeinen, tevens voor loopig belast met het onderwijs in dc klassieke archaeologie: Dr. .Aloysius Slijpen s.j., leeraar aan het R.. K. Gymnasium te Amsterdam; in de Nederlandsche taal- en letterkunde, de vergelijkende Indogermaanschc taalwetenschap en het Sanskrit: Dr. Jacques von Girmeken s.j., professor te Oudenbosch; in de Germaansche taal- en letterkunde: Dr. Theodor Baader, privaat-docent aan de Univer siteit te Münstcr; in de algemeene en vaderlandsche geschie denis der nieuwere tijden: Dr. H.. Huybers, do cent aan de R. K. Leergangen; in de Fransche letterkunde: Jean Dagens, leeraar aan het Lyceum te Tulle (Corrèze); in de Hoogduitsche letterkunde: Dr. Wilhelm Kosch, hoogleeraar aan de Universiteit te Czer nowitz; tot buitengewoon hoogleeraar: in de empirische en toegepaste zielkunde: Dr. Frans Roels, hoogleeraar aan de Universiteit te Utrecht; in de geschiedenis der latere Middeleeuwen en de oorkondenleer, tevens bibliothecaris: Dr. Henri van der Velden, leeraar aan het Gymna sium te Nijmegen; In de Semitische taal- en letterkunde, tevens belast met het onderwijs in de vergelijkende liturgiegeschiedenis in de faculteit der godge leerdheid: dr. Anton Baumstark, hoogleeraor aan dc Universiteit te Bonn; in de schoonheidsleer en kunstgeschiedenis: dr. Gerard Brom, secretaris van de Unie der R. K. Studenten in Nederland; tot lector: in de geschiedenis der Grieksche en Romein- sche wijsbegeerte: Dr. Petrus Sormani, rector van stedelijk gymnasium te Nijmegen; in de Zeventiende-eeuv/sche Nederlandsche letterkunde (Vondelstudie in het bizonder): lec tor Bernard Molkenboer o.p., professor te Huis- sen; in de Fransche taalkunde: Bernard Weeren- beck, docent aan dc R. K. Leergangen. In de faculteit der Rechtsgeleerdheid: tot gewoon hoogleeraar: in de inleiding tot de rechtswetenschap, liet internationaal privaatrecht, ♦iet volkenrecht en het burgerlijk procesrecht: Mr. Paul Belief roid, advocaat en procureur te Utrecht; in het burgerlijk recht, handelsrecht en rechts- tijd I uur 12 min. 2. R. v. d. Sluis, tijd 1 uur 14 min. 3. M. Zuidam, tijd 1 uur 17 minuten. 4. IJ. Bakema, tijd 1 uur 14 min. 5. J. J. v. d. Starre 1 uur 18 min. 6. M. Tit ze 1 uur 14 min. 30 sec. 7. J. Invanissi I uur 21 min. 15 sec. 8. J. W. C. Nijhuis tijd 1 uur 18 minuten. 9. J. H. Thijsen tijd 1 uur 12 min. 30 sec. 10. Als donateur J. van Everdingen, tijd I uur 15 minu ten. Zondag eanstaènde zal de tweede bestuurs- bekerrit verreden worden over het traject Utrecht—Arnhem. Er wordt te 8 uur gestart. vanUwmaaltijdzij steeds een Honig's Pudding. Door zijn fabriceering met Honig's Maizena algemeen erkend als de fijnste. De Nederlandsche schepen en de drankwet in Amerika. Naar wij vernemen, heeft de directie van de Holland Amerika-lijn in verband met de toe passing van de Drankwet voor de schepen binnen de territoriale wateren van de Ver- eenigde Staten besloten zich vöor haar sche pen te houden aon deze wetten. STAKING BIJ DE HOLLAND-AMERIKALIJN. Men meldt ons uit Rotterdam: Het komt den laatsten tijd herhaaldelijk voor dat een deel der bemanningen van de schepen van de Holland- Amerikalijrt, die op Amerika varen na aankomst te New York deserteerden. Massa-deserties van 100 en meer leden van 't personeel weren niet buitengewoon. Aon de bemanning werd 'n ge deelte der gage de z.g. afstand-noot uitbetaald. Na te New York zijn aangekomen, trokken zij er tusschen uit, om daar werk te zoeken, hetgeen hen vaak gelukte. De Directie meende maatrege len hiertegen te moeten nemen en bepaalde dat de gage's niet eerder uitbetaald zouden worden, voordat men de haven van New York voor de terugreis had verlaten. De bemanningen gingen hiermede niet accooid. Zij weigerden de rol te teekenen (voor het s.s. „Rotterdam"). Zoodoende is gistermiddag een staking uitgebroken, die 5C0 man omvat. De voormalige Christelijke „Amsterdammer". Er is den laatsten tijd veel gewag gemaakt van een strafvervolging welke door de justitie U k CJ1 DE MALVERSATIES BIJ HET HOTEL DES INDES. De Haagsche rechtbank heeft gister uit spraak gedaan in de zaak tegen M. F. R., huisvrouw van C. F. H. en C. F. H., exploitan ten van het Hotel des Indes in Den Haag, thans gedetineeid, beschuldigd van een zeer groot aantal feiten van het doen plegen van valsch- heid in geschrifte cn van het gebruik maken van vervalschte stukken, terwijl aan de eerste belcl. voorts nog een geval van heling en aan den tweeden bekL twee feiten van verduiste ring waren ten laste gelegd. De ejsch tegen beide bekl. luidde twee jaren gevangenisstraf met aftrek der preventieve hechtenis. De rechtbank heeft beide bekl. veroordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. De rechtbank achtte niet bewezen de aan den tweeden bekl. ten laste gelegde verduistering en de aan de eerste bekl. ten laste gelegde heling, terwijl het bewezene werd gekwalificeerd als het doen plegen van volsch- heid in geschrifte en het gebruik maken van de aldus vervalschte stukken als ware zij echt en onvervulscht, meermalen gepleegd. De rechtbank was van oordeel dat uit deze han delingen nadeel voor de gemeente was ont staan. De voorlezing van het buitengewoon uitvoe rige vonnis vorderde bijna 41 minuten. Uit den distributietijd. De Rechtbank te den Haag heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen den voormoligien Directeur van het Centraal Verrekenkantoor voor Suiker, thans zonder beroep, die terecht had gestaan wegens valschheid in geschrifte in verband met de afrekening met sirikerbouw en weshalve 4 maanden gevangenisstraf tegen hem was geëischt. De Rechtbank heeft den bekl. vrijgesproken. Een stekende Spanjaard. Gisternacht werden twee surveilleerende agen ten te Rotterdom aangesproken door een vrouw die hen vertelde, dat op haar kamer in de Zevenhuissteeg een dronken man geweest was, die haar last veroorzaakte. De agenten bega ven zich naar de woning en vonden daar den zeeman A. B. uit Den Haag, die in dienst bij de Holland—Amerikalijn" is. Deze bloedde he vig uit verschillende wonden in het gezicht en uit een groote wonde in de buik. De genees kundige dienst werd gewaarschuwd, die den man naar het ziekenhuis bracht. Zijn toestand is zeer ernstig. De bewoonster van de kamer vertelde, dat de man haar te lijf wilde gaan, waarop zij een melkflesch had genomen om zich te verdedigen. Op haar geroep van „moord I" waren twee on bekende mannen naar boven gesneld, waarop in de dogmatiek, dogmageschiedenis en apolo gie: Mag. Dr. Johan Kois o.p., professor te Huis- sen; in de moraal, mystiek, algemeene sociologie en de geschiedenis der godgeleerdheid: Mag. Gerard de Langen Wendels o.p., hoogleeraar aan de Universiteit te Freiburg (Zwitserland); in de exegese van het Oud Testament, het Hebreeuwsch en de Israëlitische kuituurgeschie denis: Dr. Paul Heinisch, hoogleeraar aan de Universiteit te Bresleu; in de exegese van het Nieuwe Testament, de algemeene inleiding tot de H. Schrift en het As- syrisch-Babylonisch: Dr. Leo Jansen o.p., pro fessor te Huissen; in het canoniek recht, tevens belast met het onderwijs in het canoniek recht in de faculteit der rechtsgeleerdheid: Dr. Frans van Welie, pro fessor te Haaren; in de kerkelijke geschiedenis der middel eeuwen en der nieuwere tijden, tevens belast met het onderwijs in de algemeene en vaderlandsche geschiedenis der middeleeuwen in de faculteit der letteren en wijsbegeerte: Dr. Willem Mul der s.j., leeraar aan het R. K. Gymnasium te Amsterdam; Een zakje A. J. P's Grcn»«5Ine-Saus ln ieder pakje V J. P's Amandeltjes Pudding. TIJDELIJKE RECLAME! in de godsdienstgeschiedenis, de Christelijke archaeolpgie en de godsdienst-philosophie, te vens belast met de geschiedenis van de gods diensten der Grieken en Romeinen in de litera rische faculteit: Dr. Johonn Peter Steffes, lector aan de Universiteit te Frankfurt; tot buitengewoon hoogleeraor: in de patrologie en oude kerkelijke geschie denis: Dr. Desiderius Franscs o.f.m., professor te Bleyerheide. In de faculteit der Letteren en Wijsbegeerte: tot gewoon hoogleeraar: in de wijsbegeerte en de algemeene paede.go- giek, tevens belast met het onderwijs in de wijs begeerte van het recht in dc faculteit der rechts geleerdheid: Dr. Jan Hoogveld, Rector van het R. K.. Lyceum te Utrecht; in de geschiedenis der wijsbegeerte en de ge schiedenis der mystiek, in het bijzonder der Nederlandsche mystiek: Dr. Titus Brandsma O.Carm., professor te Oss; in de Grieksche en Latijnsche taalkunde, de algemeene taalwetenschap, de Romeinsche Staatsinstellingen en de volkskunde: Dr. Joseph Schrijnen, hoogleeraar aan de Universiteit te Utrecht; geschiedenis: Mr. E. J. J. van der Heyden, ad vocaat en procureur te Rotterdam; in het staats- en administratief recht: Mr. Dr. Joseph van der Grinten, secretaris der gemeente Nijmegen; in de staathuishoudkunde en economische sociologie: Mr. Dr. Charles Raaymakers s.j. provinciaal van de Orde der Jezuieten; tot buitengewoon hoogleeraar: in het strafrecht en strafprocesrecht: Mr. Wil lem Pompe, advocaat en procureur te Deventer; tot lector: in het Romeinsch recht: Mr. George Russel, advocaat te Amsterdam; in het huwelijksgoederen- en erfrecht: Mr. A. P. Louwers, Griffier bij het kantongerecht te Til burg. De benoemingen gaan in op den Tsten Octo ber a.s. Nog zullen aangesteld worden assisten ten voor de Fransche en Duitsche taal. In de toekomst zal volgen de benoeming van hoog- leeraren voor crimineele psychologie en voor de Engelsche Taal- en Letterkunde. Bibliothecaris der R. K.. Universiteit wordt Dr. H. E. J. M. v. d. Velden. Scherpenzeel. Te Renswoude werden gistermorgen voor schooltijd drie leerlingen der Chr. school door een auto van baron Ter- borg van Verwolden overreden. De auto reed een matige snelheid en gaf voldoende signaal, doch een der kinderen liep spelende voor de auto, die toen zwenkte en nog 2 kinderen over reed. Eén kind bekwam lichte kwetsuren, ter wijl het andere ernstiger werd verwond, een zelfs zoo, dat overbrenging naar het ziekenhuis te Amersfoort moest plaats vinden. De eige naar der auto nam de kosten van het vervoer en de verplcgingskosten op zich. De kinderen zijn van Wolswinkel, von den Ham en van den Broek. Wielrennen. U. W. C. de Arend. Bovengenoemde vereeniging hield haar eerste recordrit over het traject Utrecht—Amers foort— Pyramide—Gero—Utrecht, plm. 40 K.M. Er waren 13 renners aan het vertrekpunt en er werd om de vijf minuten gestart. Jammer dat drie renners moesten uitvallen door lekke ban den en een door het een verkeerden weg inrij den. Er heeft ook een donateur medegereden, die fraaien tijd heeft gemaakt, echter buiten mededingen. Zijn tijd was T uur 15 minuten. De uitslag iuidt als volgt: 1. G. A. v. d. Bosch, Jubileumsfeesten. Het Uitvoerend Comité heeft het volgend programma thans vastgesteld 27 Aug. Godsdienstoefeningen. 28 Aug. Reveille en klokgelui, officieele opening, opening van de Oranjewinkolweek, gevel en balconversiering, 's middags bloemen corso, auto's rijwielen, rijtuigen enz., muziek uitvoering. 29 Aqg. Sportdemonstraties, Iidhtstoet 30 Aug. Allegorische optocht, zang- of mu- ziekuivoeringen. 31 Aug. Aubade, keuring van vee en van tuigpaarden, ringrijderij", vuurwerk en concert. 1 Sept. Kinderoptocht en kinderfeest. 's Avonds prijsuitdeeling in Necofa. Verder worden tentoonstellingen georgani seerd, o.m. in de keurig gerestaureerde zaal in het gebouw De Poth. Hier zal een verzameling schielderijen, zegels cn oudheden worden bijeen gebracht. De volgende weck, vermoedelijk Woensdag avond wordt in Amicitia een publieke vergade ring gehouden, waar de plannen van het Comité zullen worden toegelicht en waar belangheb benden zich nog kunnen aanmelden voor mede werking aan een ol meerdere nummers van het programma. Het Comité zal groote opkomst op hoogen prijs stellen. Per advertentie zal een en ander nog nader worden bekend gemaakt. Wij hopen dat vele stadgenooten o_an den oproep zullen gehoor geven. Garnizoen. De kapitein A. H. Drijfhout v. Hooff van het regiment vesting-artillerie is overgeplaatst bij het 5e regiment veld-art. alhier. Personalia. Onze oud-stadgenoot, de heer E. Hamburger is bij Kon. besluit van 25 dezer benoemd tot* leeraar aan de R. H. B. S. te Zierikzee, alwaar hij tot dusverre tijdelijk als zoodanig werkzaam was. Examens. Onze stadgenoot de heer G. van Alphen Jr. slaagde aan de Technische Hoogeschool te Delft voor Werktuigkundig Ingenieur. Gisteren slaagde te Utrecht onze stadgenoot J. A. v. d. Hoeve voor het candidaatsexamen scheikunde cum laude. De Kamer van Koophandel en de Pers. Klaagde de Kamer van Koophandel en Fa brieken te Eindhoven over het geringe contact dat er nog bestaat tusschen het publiek en de Kamers, dan kon daartegenover gesteld worden het feit, dat de secretaris van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Gcldersche Vallei al het mogelijke in het werk stelt om dit contact te bevorderen. Reeds hadden verschil lende somenkomsten plaats met personen uit groepen van handel en bedrijf. Dezer dagen had een veigadering plaats met de pers. Ver schillende vertegenwoordigers van de pers uit Amersfoort, Harderwijk, Nijkerk enz. woonden deze vergadering bij. De bedoeling van deze bijeenkomst was tc bespreken hoe pers en Ka mer van Koophandel, een instituut dat na de reorganisatie vooral zooveel goeds kan doen voor handel en bedrijf, lumnen samenwerken. Steun werd gevraagd en ook toegezegd om het bureau in kennis te stellen met alles wat han del en bedrijf betreft, met misstanden en moei lijkheden ook van de kleine zaken en bedrij ven. Anderzijds werd verzocht om het publiek in te lichten over het arbeidsveld van Kamer en van Handelsregister. Van de leeszaal van het Handelsregister aan den Arnhemschen weg 23 wordt b.v. nog een veel te min gebruik ge maakt. Inzage van het Handelsregister wordt ook veel te weinig benut. Bij het zaken doen moet men b.v. weten of de tegenpartij inder daad gewettigd is voor een zaak te handelen. Men moet weten of zulk een persoon met zijn particulier vermogen de zaak dekt, of dat hu welijksvoorwaarden dit voor een groot deel daarbuiten houdt. Over dit alles kan het Han delsregister inlichtingen verschaffen. Een meerdere publicatie van de Kamer van Koophandel en het Handelsregister in de pers kan de bekendheid van dit nuttige instituut ten zèerste bevorderen. Ha n z e b a n k. Het bestuur der r.-k. Middenstandsvereeni- ging de Hanze alhier, besloot in de heden Don*

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1923 | | pagina 2