ST. EMI LI Per fSesch f 1.60, per anker f 65.- 1.1. MflENM S Zn., Utr.str. 17 Tel. 145 Iliidervoedsel BINNENLAND. chcrche trouwens nog andere documenten ver schaft had. Na het uitvoerig getuigenis van Winter Sprak de advocaat van Judet den wensch uit slechts één vraag te stellen. Ik wilde den getuige vragen of hij niet <3e zoon is van den vroegeren kabinetschef van den heer Gemenccau. De president van het hof had toen de on handigheid zich tegen het stellen van deze vraag te wfTlen verzetten. Hij zeide Ik zie het belang van deze vraag niet in. De vraag zal niet gesteld worden. Doze houding van den president wekt merk bare verbazing in de zaal. De advocaat laat het er ook niet hij zitten en wijst op het zon derlinge van het vei bicden van zulk een vraag. De procureur-generaal geeft er zich dan reken schap van, dat deze weigering ook op de ge zworenen geen goed effect moet maken en handig vraagt hij dan zelf aan den president het stellen van de vraag alsnog toe te laten, r,al ware het slechts", zoo voegt hij er aan toe „om aan te toonen, tot welk peil men het debat wil neerhalen". De vraag wordt dan gesteld en door den getuige bevestigend beantwoord. De procureur-generaal weet dan later, na het hooren van den volgenden getuige, Bru- gère, nog eens behendig op het incident Win ter terug te komen om er door ironie alle be- teekenis aan te ontnemen. Als het getuigenis van Brugère, die ten gunste van de echtheid der documenten Jagow—Lancken is komen getuigen, afgeloopen is en de getuige weg zal gaan, komt de procureur-generaal plotseling nog vragen Pardon, bent U niet de zoon van generaal Bmgère, vroeger generalissimus der Fransche legers Ja, ik ben zijn zoon, luidt het antwoord. De correspondent der N. R. C. seinde Zon dag i Vandaag was het een groote dag in het pro- ccs-Judet. Mevrouw Bossard, vrouw van zijn vriend Bossard, met wen ze in echtscheidings procedure is, getuigde tegen hem. Naar men weet steunt de vervolging op haar verklaring en op de tusschen von Lancken en Jagow ge wisselde telegrammen. Zij houdt de verklarin gen, die zij voor den rechter van instructie af gelegd heeft, vol. De procureur-generaal wees er haar nadiukkelijk op, dot zij ze thans nog kon terugtrekken. Mevrouw Bossard ver klaarde echter de waarheid to hebben gespro ken. Het voornaamste punt van haar getuigenis was, dat ze trad in ondcrdeelen omtrent de gelden, die Bossard van de Duitschers zou ge kregen hebben, alsmede over den financieelen steun, dien Bossard aan Judet verleend zou hebben. Deze noemde het getuigenis van a tot z verzonnen. Zijn advocaat wist hoar op één punt te van gen. Volgens mevrouw Bossard was dit een fout van den ambtenaar, die haar verklaringen optcekende. Ook trachtte de advocaat haar ge tuigenis te verzwakken door van het de beves tiging uit te lokken omtTent haar veroordee ling wegens valschheid in geschrifte. Zij ant woordde, dot deze veroordeeling aan haar man te wijten was. Ook is ze in Zwitserland wegens beleediging van Judet veroordeeld. Maar zij heeft nu ook een klacht wegens be leediging tegen Judet ingediend. Deze zaak is nog hangende. De Zwitsersche advocaat, die haar in die piocessen bijstond, werd eveneens gehoord. Dit verliep voor dien Zwitserschcn advocaat niet heel goed af, daar hij en zijn cliënte hun belangen vereenzelvigd hadden. De discussie droeg een heftig karakter. Daarna werden verscheiden getuigen a dé charge gehoord, onder wie mannen van betee- kenis, gelijk de generaals Pau, Marchand en de la Croix, evenals gezanten. Allen gaven hoog op van Judet's patriottische actie vóór en tij dens den oorlog. Zijn kansen stijgen. AUTO-ONGELUK. Saint Antoine du Rocher (dep. Tn- dre et Loire), 2 Juli. (B. T. A.). Bij den wed strijd om de Grand Prix voor automobielen in Touraine, reed een auto, die daaraan deel nam, tegen een paaltje aan en daardoor tegen een boom op 15 toeschouwers werden omver geworpen, die allen gewond zijn, van wie 4 zeer ernstig. De bestuurder en de mcanicien zijn licht gewond. ENGELAND. DE BEWAPENING IN DE LUCHT. Een verklaring van Baldwin. Londen, 2 Juli. (R.). In het Lagerhuis antwoordend op vragen, waarbij in overwe ging werd gegeven dat Groot-Brittannië het initiatief neemt tot het bijeenroepen van een internationale conferentie met het oog op de beperking van de bewapeningen in de lucht, zeide Baldwin, de premier, dot de regeering niet von plan wes daartoe over te gaan en voegde hieraan het volgende toeNaar mijn meening zou het praematuur zijn hoop te koesteren op het welslagen van een zoodanige conferentie, zoolang niet een aantal belangrijke zaken, die tot op het oogenblik in Europa nog onopgelost zijn, geregeld worden. HET PALESTIN AM ANDAAT. Draadloos uit Londen d.d. 2 Juli: In antwoord op een vraag om inlichtingen betreflende de bedoelingen van de regeering ten aanzien van de bescherming van de burgerlijke en gods dienstrechten der inwoners van Palestina, onge acht ras of godsdienst, zeide Ormsby Gore, on der-secretaris van koloniën, dat de regeering zeker de bedoeling had de rechten van alle inwoners te beschermen cn het land te be sturen krachtens dc bepalingen van het man daat. Aan de regeering was de taak opgedra gen de totstandbrenging door de Joden van een Joodsoh nationaal tehuis in Palestina te verge makkelijken. Het in het leven roepen van een Joodschen staat of regeering maakte van een dergelijke politiek geen deel uit. De Britsche regeering stelde zich als trustee van den Vol kenbond voor hei Heilige Land ten doel, de harmonie en de ontwikkeling van alle rassen en godsdiensten in Palestina te bevorderen en de overheersching van den een over den onder te verhinderen. In antwoord op een andere vraag zeide Ormsby Gore, dat de regeering nog altijd vasthield aan da Bolfourverklaring. STAKING VAN HAVENARBEIDERS. Wegens loonsverlagingen. Londen, 2 Juli. (R.) Hedenmorgen brak onder de havenarbeiders von Huil een niet te voren aangekondigde staking uit, die ernstige afmetingen dreigt aan te nemen. Tegen den middag hadden een 60,000 man den arbeid Westaokt. De stakers gedragen zich ordelijk Meer dan 10,000 colli aan bederf onderhevig ^uit liggen nog in de ruimen van Fransche, Nederlondsche en Belgische stoomschepen. Soortgelijke stakingen braken ook uit te Grims by, Bristol en Cardiff om dezelfde redenen, n.l. de inwerkingiredir.g vandaag van een nationale overeenkomst, waarbij de loonen met een shil ling per dag worden verminderd. De bond van transportarbeiders heeft geweigerd tot deze sta kingen machtiging te verleenen. Internationaal scheepvaar(congres. Londen, 2 Juli. (R.) Heden is te Londen door den hertog van York het dertiende inter nationale scheepvaartcongres geopend. Zesen twintig buitenlandsche regeeringen zijn op dit congres vertegenwoordigd, ook de volkenbond en de Donnu- en Rijncommissies. DENEMARKEN. De handels-overeenkomst met Rusland. Het Deensche ministerie van buitenlandsche Zaken doet mededeeling van een van de Sov- jet-regccring ontvangen telegram, waarin wordt medegedeeld, dat de haven-autoriteiten in Rus land van dc regeering reeds de noodig instruc ties hebben ontvangen betreffende de privile ges aan Deensche schepen, zulks in overeen stemming met de Deensch-Russische handels overeenkomst. ZWEDEN. VERLOVING VAN DEN KROONPRINS. Uit Londen d d. 2 Juli De aankondiging van de verloving van den Zweedschcn kroonprins met lady Louise Mount- botten wordt door de bladen met warmte be groet. De bruid is de tweede dochter van mar kies Milfordhavcn, vroeger prins Louis Mount- batten gehceten. Zij is daarom de tweede nicht van koning George. Een zuster van lady Louise is gehuwd met prins Andrics van Griekenland, terwijl haar jongere broeder verleden jaar is gehuwd met miss Edwina Ashley, die een groot vermogen erfde van haar grootvader, sir Ernest Cassel. De bladen wijzen erop, dat deze verloving ertoe zal bijdragen, de banden aan te halen, die de koninklijke huizen van Zweden en Groot- Brittannië verbinden. Men zal zich herinneren, dat de eerste vrouw van den Zweedschen kroonprins, die in Mei 1920 is overleden, prin ses Margaret van Connaught was. met wie de kroonprins in 1905 in het huwelijk was getre den. ITALIË. Pietrovalle. Napels, 2 Juli. (B.T.A.) Pietravalle, on dervoorzitter ven de Kamer, het slachtoffer van den aanslag van 28 Juni, is dezen middag overleden. OOSTENRIJK. DE WERKLOOSHEID. W e e n e n, 2 Juli. (V. D.). Officieele mc- dedcelingen wijzen op een verbetering in den stand van het aantal werkloozen, wier aantal sinds weken steeds terugloopt. Het geheele aantal hunner is thans beneden 100.000 ge daald, tegen 170.000 in Maart. In Weenen zelf moeten nog 61.704 werkloozen van staatswege ondersteund worden. In de prijzen van de voor naamste levensmiddelen, vooral in die van brood en vleesch, zijn ook een daling te be merken. Met betrekking tct de textielgoedcren is een zeer groote prijsdaling ingetreden. POLEN. Pilsoedski geëerd. Warchau, 30 Juni. (P.T.A.) Het parle ment heeft heden een motie aangenomen, waar in verklaard wordt, dat maarschalk Pilsoedski in zijn functie van staatshoofd en opperbevel hebber van het leger den dank van het vader land heeft verdiend. Deze motie zal worden gepubliceerd in de Staatscourant en openlijk worden aangeplakt. DE CRISIS IN POLEN. Een dollar-betaling. Warschau, 2 Juli. (Orient.) De Pool- sche regeering heeft thans S 1,238.000 betaald aan vertegenwoordigers der Amerikaansche firma Baldwin Co. voor een vervollende ter mijn von betaling in verband met de leveTinj von locomotieven. BULGARIJE. Een proces tegen het ministerie-Stamfcoelinski. Uit Sofia wordt gemeld, dat de ministers van het kabinet-Stamboelinski wegens misbruik van vertrouwen ten koste van den Staat aan geklaagd zullen worden. Het proces zal in Juli plaats vinden. RUSLAND. DE POLITIEKE VERVOLGINGEN. T a r n o p o 1, 2 Juli. (P. T. A.) Uit Rus land wordt gemeld, dat voor de sovjet-recht banken nieuwe groote politieke processen zul len worden behandeld. Te Moskou zijn 284 en te Charkof 92 personen beschuldigd van deel neming aan een contra-revolutionnaire bewe ging. Te Wladikaukas worden 530 personen vervolgd, omdat zij geweigerd hebben de roode troepen te helpen bij de onderdrukking van een plaatselijken opstand. TURKIJE. DE CONFERENTIE TE LAUSANNE Lausanne, 2 Juli. (B.T.A.) Ismet Pasja heeft aan de hoofden der geallieerde delega ties een nota toegezonden, waarin hij zich er over beklaagt, dat er nog geen oplossing is ge vonden voor de kwesties van de ontruiming en van de coupons. Ismet verzoekt de conferentie over te gnnn tot de behandeling van deze es- sentieele kwesties, die nog steeds onbeslist zijn. Telegram van KemaJ aan Ismet. Berlijn, 2 Juli. (V. D.) Naar uit Rome bericht wordt, telegrafeerde Kemal Pasja na een stormachtigen ministerraad aan Ismet Pas ja te Lausanne in de kwestie der Ottomaan- sche schulden in geen geval toe te geven, daar Turkije de eischen der Fransche delegatie niet kan aannemen, zonder economischen zelf moord te begaan. ORIG1NEELE zeer aan te bevelen ^Bordeaux, gewas 1817 BEMOEILIJKING VAN HET REIZIGERS VERKEER. Constentinopel, 2 Juli. (R.) De Turksche autoriteiten, die paspoorten uitrei ken, weigeren aan andere dan Britsche, Fran sche cn Iialiaansche reizigers toe te staan uit Constantinopel te vertrekken zonder eerst Angora te hebben geraadpleegd. Deze regeling wordt thans ook toegepast voor Smyrna en steden in het binnenland van Klein-Azië en heeft soms weken oponthoud tot gevolg. De nieuwe regeling heeft betrekking zoowel op aankomende als op vertrekkende reizigers. Verscheidene Amerikanen en Zuid-Slaviërs zijn reeds aan de grens tegengehouden, omdat zij niet in het bezit waren van de toestemming von de regeering te Angora om het land binnen te gaan of het te verlaten. CHINA. DE BRAND IN DE VERBODEN STAD. Arrestaties. Naar Reuter d.d. 2 Juli uit Peking seint, zijn de opper-eunuch en zeven van zijn helpers ge vangen genomen, omdat zij ervan verdecht worden de hand te hebben gehad in den brand, die onlangs in de verboden stad heeft plaats gehad en drie prachtige paleizen heeft ver woest. VEREENIGDE STATEN. HET DRANKVERBOD. Londen, 2 Juli. (R.) In het Lagerhuis weiden opnieuw aan de regeering tollooze vra gen gesteld betreffende het Amerikaansche drankverbod. Baldwin zeide, dat de regeering geen officieele kennisgeving had gekregen be treffende de beweerde bedoeling der Ameri kaansche aütoriteiten om de schepen in beslag le nemen, die sterken dronk onder zegel aan boord hebben en hun gezagvoerders te arres teeren. Arthur Samuel vroeg of de definitie, die het hooggerechtshof van de drankverbodswet had gegeven, de Amerikaansche regeering niet tegen hoor wil in een zoodanige positie had ge bracht, dot zij de risee werd van de heelc we reld, maar de spc.Ver kwam tusschenbeide. De minister gaf .".woord. moet aan hooge eischen vol doen. Het moet zuiver, licht verteerbaar en toch voedzaam zijn. Deze drie eigenschappen zijn op gelukkige wijze ver- eenigd in Honig's Maizena. Let op de slaitzcgels als bewijs van echtheid. De Staatscourant van I Juli bevat o m. de volgende Kon. besluiten verleend de zilveren eere-medaille der Oran- je-Nassau orde aan J. Honing, bode. bij het hoogheemraadschap Waterland te Purmerend cn aan J A. van Dijk, machinist aan het stoomgemaal van den polder De Vier Pannen van Duivelend te Nieuwerkerk eervol ontslagen met pensioen de kapitein mariniers G. J. van Loenen toegekend de eere-medaille der Oranje-Nas- sau orde in zilver aan H. M. Duinders, hoofd baas bij de Stoomvaart-Maulschappij „Neder land" te Amsterdam, in brons aan A. Agelink, te Gaanderen gemeente Doetinchem, arbeider op de cmailleerfabriek, ijzergieterij en Vul- caanoord te Terborg en aan P. de Kater, sub stituut-ontvanger der accijnzen te Uithoorn. DE WIJZIGING VAN DE HUURWETTEN. Treedt in werking op I Aug. Het Staatsblad no. 305 bevat het Kon. be sluit van den 26en Juni, tot vaststelling van het tijdstip van inwerkingtreding van de wet van 2 Juni 1925 (St.bl. no. 255), houdende wijzi ging van de Huurcommissiewet en de Huurop- zeggingswet. Daarbij is' bepaald, dat deze wet in werking treedt met ingang von 1 Augustus o.s. Het verkiezingsstelsel voor dc Eerste Kamer. Naar wij vernemen is de nieuwe regeling voor de verkiezing van de leden der Eerste Kamer, waaraan met grooten spoed door het departe ment van Binnenlandsche Zuken en Landbouw is gewerkt, thans geheel gereed. Wel heeft de onderteekening van het desbetreffend Koninklijk besluit ter uitvoering van de gewijzigde Kieswet door het verblijf van de Koningin in Engeland eenige vertraging ondergaan, doch reeds gister zijn aan de commissarissen der Koningin in voldoende getale de verschillende formulieren toegezonden, door de nieuwe regeling vereischt, ten einde deze tijdig, vóór 10 Juli, den dag der candldaatstelling, voor de Statenleden beschik baar te kunnen stellen, terwijl tevens daarbij een circulaire is gevoegd met nadere inlichtingen voor de commissarissen der Koningin. Boven dien zijn zij in kennis gesteld met den inhoud van het weldra in het Staatsblad te verwachten uitvoeringsbesluit. Met het oog op den spoed zijn ditmaal alle formulieren gereed gemaakt op de Algemeenc Landsdrukkerij. Vijf verschillende formulieren zijn voor de verkiezing benoodigd, te weten: I. formulier voor de candidaatstclling, 2. formulier voor de schriftelijke verklaring, bedoeld in art. I14c der Kieswet; 3. formulier voor personen, die gemachtigd worden om de lijsten te ver zenden; 4. stembiljet voor Statenleden; 5. pro- ces-verbaal van de stemming, dat in de zitting von Provinciale Staten wordt opgemaakt. Het Hbld. verneemt, dat het in de bedoeling ligt der anti-revolutionaire Statenfracties in de gToep Noord-Holland-Friesland, waarin zij op het afvaardigen van twee anti-revolutionairen naar de Eerste Kamer mogen rekenen, daarvoor in aanmerking te doen komen den heer W. de VIugt, burgemeester van Amsterdam en mr. J. Croles te Leeuwarden, beiden aftredend. Do Steenhouwerswet. Van bevoegde zijde meldt men ons, dot de Steenhouwerswet 1921 op 16 Juli a^. in wer king zal treden. Een der belangrijkste punten, waarin deze wet verschilt van de thans gelden de Steenhouwerswet, is dé regeling der arbeids tijden. Laatstgenoemde wet bepaalt het dag maximum voor. arbeiders van 17 jaar en ouder op negen uren, voor arbeiders beneden 17 jaar op 7)4 uur, een en ander met dien verstande, dat geen steenhouwersarbeid verricht mag wor den vóór cén kwartier vóór zonsopgang en na één kwartier na zonsondergang. Een weekmaxi- mum werd niet genoemd. De wet van 1921 bepaalt het dagmnximum voor arbeiders van 18 jaar en ouder op 8 uren en het weekmaximum op 45 uren, voor arbei ders beneden 18 jaar zijn deze maxima vastge steld op respectievelijk 7Y-> en 42^ uur. De werktijd moet liggen tusschen 7 uur des voor middags en 6 uur des namiddags, op Zaterdag tusschen 7 uur des voormiddags en 1 uur des namiddags op bovengenoemde datum zal tevens in werking zijn getreden het Steenhouwers be sluit 1923, dat strekt ter vervanging van het vigcerende Steenhouwersbesluit. Dc bestaande bepalingen zijn in hoofdzaak overgenomen. Aangehouden wagonzendingen in bezet Duitsch gebied. Het departement van buitenlandsche zaken maakt, onder verwijzing naar vorige mededec- lingen betreffende zendingen in bezet Duitsch- land aangehouden wagonzendingen, bekend, dat blijkens van Hr. Ms. gezant te Parijs ont vangen bericht, ook na den termijn van 10 Juni, genoemd in de reeds gepubliceerde veror dening r\o. 171 der Hooge Commissie voor het Rijnland, nog verzoeken van belanghebbenden om vrijgeving van aangehouden zendingen in overweging genomen zullen worden. De termijn van 10 Juni moet beschouwd worden als de aan- vangstermijn der liquidatie; als zoodanig is deze gehandhaafd. Er is ter zake opgericht een Comité liquida tes des merchandises en souffrance cn uil dut comité is een Sous-comité d'identification des merchandises gevormd, waarin de betrokken spoorwegnetten vertegenwoordigd zijn. Eerst na. gebleken onmogelijkheid om de goederen te identificeeren, zal eventueel de verkoop van de goederen in overweging genomen worden, Het comité zal door zijn organen eenige dagen vóór iederen verkoop een lijst opmaken en pu- bliceeren van de goederen, die niet geïdentifi ceerd konden worden. Goederen, waarvan de eigendom vastgesteld is kunnen worden, uilen uit de ten verkoop aangeboden partijen wor den teruggenomen. De geïdentificeerde goede ren zullen alleen uitgevoerd mogen worden langs spoorwegen, die in verbinding staan mot de Fransch-Belgische administratie en derhalve niet naar onbezet Duitschland. De artillerie-inrichtingen. Het verslag van de commissie voor onder zoek voor de artillerie-inrichtingen, onder voorzitterschap van het lid der Tweede Kamer den heer Van der Voort van Zijp, is gisteren aan den minister van oorlog aangeboden. Belangn'jkc militaire mutaties. Naar het V a d. verneemt zulcn de generaals J. F. B. Kalff, commandant van de ïlle Divi sie, W. L. F. C. Ridder van Rappard, comman dant van de IVe Divisie, en \V. H. C. Boel- loard, inspecteur der Infanterie; zoomede dc kolonels W. Laatsmon, plaatselijk commandant der Residence, en H. J. Furstner, commandant van de Ie Brigade Arttillerie, me 1 October a.s. den dienst verlaten. Uitkeering terzake van werkloosheid. Omtrent de uitkeering aan gehuwden en on- gehuwden uit gesubsidieerde werkloozenkasscn heeft de minister von arbeid het volgende be paald Ongehuwd samenwonenden, die geen kinde ren hebben, worden ook ter opzichte van de uitkeerir.gen niet als gehuwd beschouwd; on gehuwd samenwonenden, die kinderen hebben en demmede in gezin samenleven, mogen ten opzichte van de uilkeeringen slechts dan als gehuwd worden beschouwd, wanneer vaststaat, dat voor hen om wettelijke redenen voorshands g'en huwelijk mogelijk is een gehuwde, die zijn vrouw verloten heeft en niet voor het onderhoud van zijn kinderen zorgt, wordt ten opzichte van de uitkecringen met een ongehuwde gelijk gesteld. Leden, die ongehuwd bij hun ouders inwonen, worden voor het verdere verloop van 1925 als zoodanig beschouwd, tenzij zij na dat tijdstip huwen of als kostwinner kunnen worden be schouwd. Gcdep. Staten van Noord-Holland. De Zoterdag gehouden vergadering van Roomsch Katholieke Statenleden in do provin cie Noord-Holland heeft haar standpunt bepaald ten aanzien der verkiezing van de leden van Ge deputeerde Staten, welke op 3 Juli as. zal plaats hebben. eBsloten werd: Te. De vier aftredende leden, de hoeren Ger hard, Hcndrix, van Lennep en Michels te herkie zen. 2e. In de vacature Hubrecht te benoemen den heer mr. J. Bomans. 3e. In de vacature Ketelaar te benoemen den heer D. Kooiman. HET BURGEMEESTERSCHAP VAN ROTTERDAM. Mr. Limburg bedankt. Naar wij uit betrouwbare bron vernemen, heeft Mr. J. Limburg, die door de Regeering was aangezocht voor het burgemeesterschap van Rotterdam, voor de vervulling van dat ambt bedankt. Het dogclijksch bestuur van 's Gravenhoge, Naar „Het Vad." verneemt zullen, nu de heer Albardo geen herbenoeming tot wethouder wenscht, vele leden der linkerzijde in den Hoag- schen Raad bij de verkiezing van een wethouder hun stem uitbrengen op den heer Muylwijk, lid der Soc.-Dem. fractie. Mocht hij gekozen wor den, dan zal hij waarschijnlijk in de plaats van den heer Drees wethouder voor sociale aange legenheden worden, terwijl dan de heer Drees Onderwijs onder zijn hoede zou nemen. Vloekverbod. B. en W. van Den Haag praeadviseeren afwij zend op de missive vun B. en W. van Wyrobril- seradecl, houdende verzoek adhaesie te betui gen aan een adres van den Raad dier gemeen te, waarbij de Koningin wordt verzocht het daarheen te willen leiden, dat de openlijke Gods lastering strafbaar wordt gesteld in het Wet boek van Strafrecht. Zij mecnen, dat, hoe goed bedoeld het adres ook moge zijn, het onderwerp zich niet leent voor een wettelijke regeling. Een verbodsbe paling als adr. bedoelt, zal allicht tot verzet aan leiding geven en ten gevolge hebben, dat juist het omgekeerde wordt bereikt van wat ge- wenscht wordt. Bovendien' komt het B. en W. voor, 'dat de Raad zich slechts bij uitzondering bij wijze van motie moet wenden tot de regeering in aange legenheden, welke niet des Raads zijn. Het dagclijksch bestuur van Arnhem. Bij voorloopige besprekingen van vertegen woordigers uit de soc.-democratische en rechtsche raadsgroepen van den (ouden) Am- hemschen gemeenteraad is gebleken, dat de rechtsche groepen op twee zetels aanspraak maken. Ook de soc.-dem. wenschen hun beide zetels in het college te behouden. Ten aanzien von de beide linksche zetels zijn er aan de rechterzijde twee stroomingeneenerzijds wil men de linkerzijde van den raad vrij laten in de beslissing, door wie deze zetels zullen wor den bezet, anderzijds wenscht men ze be kleed te zien door één soc.-dem. en door een vertegenwoordiger von de middengroepen. De heer C. Smeenk heeft zich, naar verze kerd wordt, bereid verklaard om b.v. den tweeden rechtschen wethouderszetel naast dien van den heer LJsselmuiden (R.-K.) te bezetten. Beperkte werkloozenzorg. De gemeenteraad van Groen loo heeft beslo ten, de werkloozen met ingang van 9 Juli slechts vier dagen per week te laten werken. Zooals de toestand nu is, zal de werkloosheid de gemeente per jaar ongeveer 18,000 kos- ten, dat is ongeveer de helft van de opbrengst van den hoofdelijken omslag. Men wenscht, dat de werkloozen er zelf op uit zullen gaan om werk te zoeken. Onze Vloot. Zaterdag heeft, gelijk wij meldden, in Den Helder dc jaarlijksche algemeene vergadering der Kon. Nederl. Verecniging Onze Vloot plaats gehad, onder voorzitterschap van den heer H. M. van Bemmelen. In zijn openings woord wees deze op de aanhangige vlootwet plannen hij sprak den wenseft uit, dat deze spoedig zouden worden verwezenlijkt. Het fi- nancieele bezwaar achtte spr. niet zoo groot de uitgaven zullen onze eigen begrooting met slechts 1 millioen drukken, en de Indische met 10 a 15 millioen. Andere uitgaven dienen naar spreker's meening achterwege te blijven ter wille van een goede vloot. Aan de Koningin, den Prins en de Koningin- Moeder werden telegrammen verzondenver- dor aan het eerc-lid den heer Koster te Parijs, die telegrafisch een sympathie-bewijs had ge zonden, en aan den secretaris, jhr. Van der JVijck, die wegens ziekte niet aanwezig kon zijn. Mevrouw de wed. Van Helden, geb. barones se Westpalm van Hoom heeft 500 aan de vereeniging vermaakt. De periodiek aftredende leden van het hoofd bestuur mr. C. H. Guépin, mr. L J. Plemp van Duiveland, jhr. mr. J. W. Schorcr en L. J. H "Willinge, werden bij acclamatie herkozen in de vacatures J. van der Eist (overleden) en jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman, die we gens ziekte en hoogen leeftijd bedankt had, de heer H. G. J. Uilkens, oud-gezagvoerder ter koopvaardij, en G. J. StaaJ, oud-gouvemeur van Suriname. In de vacature in den algemce- nen rood, ontstaan wegens het' bedanken van den heer Ch. Boissevain, werd gekozen' de heer H. N. A. Swart, vice-president von den Raad van Indië. Als plaats voor de volgende algemeene ver gadering werd Groningen aangewezen. Hcldringgestichten. Te Zetten is de algemeene vergadering gehou den der Heldringgestichten. Ds. Ter Haar Romeny, Ned. Herv. predikant te Engelen, sprak in de Vluchtheuvelkerk een kort woord van dank jegens de verpleegden voor hun zang en wees er op, dat het ernstige lied het sym bool behoort te zijn van het leven van den Christen. Daama werd de vergadering op den heuvel voortgezet. Dr. Lammcrts van Bueren deed uit komen, dot in deze moeilijke tijden de idealen moeten worden vastgehouden, ook al is er geen geld. Hij gaf een beknopt overzicht van de be langrijke gebeurtenissen in het afgeloopen jaor, cn doet mededeeling van datgene Wat niet in ver vulling is gegaan. Een onderwerp voor bespreking zou o.a. uit maken de' zorg voor de zwakzinnigen en psy- chopathen, waarvan er zoovele in de Zettenscho inrichtingen zijn. De vraag werd gesteld hoe gehandeld moet worden met verpleegden^

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1923 | | pagina 2