SPORTNIEUWS UIT DEN OMTREK. STADSNIEUWS waarover één der Zettensche inrichtingen de voogdij heeft aanvaard, en waarvan later blijkt dnt ze eigenlijk niet in Zetten thuishooren, maar in andere inrichtingen, b.v. in Ermelo of Rek ken. De vereeniging, die de voogdij heeft aan vaard, is genoodzaakt het verpleeggeld van de nieuwe inrichting te betalen; een verpleeggeld, dnt vaak veel hooger is dan de toegekende subsidie. Uit eigen middelen moet dan het te kort worden aangevuld, zoodat het geld wordt gebruikt niet voor eigen werk, maar voor andere inrichtingen. Spr. betoogde, dat voor hem de ideale op lossing zou zijn, dat die vereenigingen, die voog dijkinderen opnemen, een onderlinge overeen komst sloten, waarbij ze zich verbonden eikaars verpleegden, bij mogelijk voorkomende gevallen, &p te nemen tegen het bedrag van de subsidie, voor die verpleegden oorspronkelijk toegekend. Hij betwijfelde of een dergelijke regeling, we gens den ongunstigen financieelen toestand van de meeste vereenigingen, wel den eersten tijd tot stand kan komen. Een breede discussie volgde op dit onderwerp. Dr. Lammerts van Bueren antwoordde den sprekers, dat de moeders in Zetten kunnen wor den verpleegd en het Rotterdamsch Comité zich dan verder zou kunnen belasten met het toe zicht op moeder en kind. Ook hoopte hij, dat de finoncieele hulp uit Rotterdam grooter zal worden, daar ze niet evenredig is oan het aantal verpleegden uit deze stad. Mr. De Graaf en mej. Dudok van Heel braken een lans voor gezinsverpleging. Mr. De Graaf adviseerde om de gezinnen, die voor opneming von kinderen in aanmerking komen, financieel te steunen, in plaats van het geld in een nieuw ge bouw te steken. Na nog eenige gedachtenwisseling over dit on derwerp sloot ds. O. G. Heldring, directeur der Heldringgestichten, de vergadering met dankge bed. Nationale Woningraad. Zaterdagmiddag is te Amsterdam de jaarlijk- sche vergadering von den Nationalen Woning raad gehouden. Voorzitter was mr. G. van den Bergh. In zijn jaarverslag deelde de voorzitter mede, hoe hij met den secretaris een reis door Nederland had gedaan om de verschillende af- deelingen te bezoeken. Op dien tocht werden buitengewoon veel klachten gehoord over de hooge huren in verband met het dalende loon peil; vooral over de huurpolitiek van de regee ring werd in vele opzichten geklaagd. Zoo de bepaling van het percentage van het inkomen dat de huur moet bedragen, verder ook de be paling van het woningpeil. De Woningraad heeft allereerst gepoogd de woningen von vereenigingen weer onder de Huurcommissiewet te krijgen; hierin is men echter niet geslaagd. De woningraad heeft toen een plan ontworpen, waarbij vijf commissies van beroep werden ingesteld, waarin regeering en vereenigingen vertegenwoordigd zouden zijn. Hierbij zouden huurders en vereenigingen over de beoordeeling van de huur in beroep kunnen komen. Deze week heeft het bestuur over dit plan een onderhoud gehad met de regeering, do beslissing van den minister, die thans is afge komen, luidt echter geheel afwijzend. Vooral de hooge kosten vindt de minister een bezwaar. De Woningraad wil thans, zoo mogelijk in sa menwerking met andere centrales, trachten dit plan als initiatief ontwerp van wet ingediend te krijgen bij de Tweede Kamer. De raad is echter van meening, dat een goede oplossing alleen zal zijn te verkrijgen door algeheele afschrijving on der het hoofd crisislasten, van de geheele kapi- taliseerende staatsbijdragen. Resirmeerende zeide spreker, dat er in 1920 22,000, in 1921 40,000 en in 1922 46,000 woningen werden gebouwd; neemt men het noo- dig aantal leegstaande woningen op 2 pet. van het totaal aan, dan was het tekort op het eind van 1920 75,000 woningen, ulto 1921 68,000 en ulto 1922 55,000 woningen; neemt men aan dat er in 1923 en 1924 45,000 woningen per jaar worden gebouwd, dan zal per ultimo 1923 het tekort zijn 32,000 en per ultimo 1924 11,000 woningen; zoodat op den laatstgenoemden da tum de acute woningnood zal zijn overwonnen. De regeering steunde den vereenigingsbouw in 1921 van 20,111 woningen met 159 millioen gul den, in 1922 van 4821 woningen met 27 mil- Jioen gulden. Wat de gemeentebouw betreft werd gesteund in 1921 de bouw van 3741 woningen met 39 millioen gulden, en in 1922 van 2448 woningen met 17 millioen gulden. Tenslotte werd voor den premiebouw in 1921 uitgegeven 44 millioen gulden voor den bouw van 25,058 woningen, en in 1922 22 millioen gulden voor den bouw van 29,148 woningen. In de nomiddagzitting werden allereerst de af tredende bestuursleden, de heeren H. P. J. Bloemers, mr. D. Hudig, L. Kopnan, J. Kors, K. Kruitlof en M. Laernoes, herkozen. Aan de orde was hierna het volgende voorstel van de algemeene coöperatieve Enschedesche bouwvereeniging te Enschede, luidende: „De nationale woningraad trachte ingetrokken te krij gen den door den minister aan middenstands- bouwvereenigingen gestelden eisch, dat de huur moet bedragen een zeker percentage van het gezinsinkomen van den huurder." Aan dit voor stel was de volgende toelichting gevoegd: Het gevolg van bovenstaande eisch is, dat de huurders steeds varieerende huurprijzen moeten betalen en soms tot zoodanige bedragen, dat de huurwaarde niet onbelangrijk wordt over schreden. De besturen der bouwvereenigingen moeten bij het berekenen van de huurprijzen af gaan op de opgegeven inkomsten door de huur ders. Waar hierop dikwijls geen controle moge lijk is, kan dit tot groote onbillijkheden aanlei ding geven. De ervaring heeft althans geleerd, dat de huurders alles in het werk zullen stellen om onder de bepaling uit te komen. De minister zal de bepaling in het leven hebben geroepen om het batig saldo op de jaarlijksche exploi tatierekening, dat in 's rijks kas moet worden gestort, op te voeren. Het is de vraag of van die stortingen in 's rijks kas wel veel terecht komt. Het zou daarom meer aanbeveling ver dienen, dat bouwvereenigingen verplicht werden jaarlijks een vast bedrag in 's rijks kas te storten en dat zij vrij werden gelaten in het bepalen van de huurprijzen. Besloten werd dat het bestuur onderzoek zou doen of inderdaad ook de middenstendsbouw- vcrcenigingen van de bovengenoemde en ge wraakte eischen last hebben. Blijkt dit het geval te zijn, dan zal men in het vroeger genoemde plan voor beroepscom missies, waarvan men een wetsontwerp hoopt te maken, ook de middenstandsbouwvereenigingen opnemen. Hierna kwam in behandeling het voorstel der Woningbouv/vereeniging „Delfland" te Delft: „De nationale woningraad richte zich tot de regeering ten einde te verkrijgen dat deze zioh bereid verklaart op aanvrage van de gemeente te verstrekken fonds perdu het bedrag, dat een woningbouw vereeniging moet betalen aan hare architecten voor niet uitgevoerde opdrach ten, doch ook alleen dan, indien het niet door gaan van die pionnen kan worden aangetoond niet de schuld te zijn van de woningbouwver eniging. De voorzitter verwees hierbij naar hetgeen hij in zijn openingsrede had gezegd omtrent de hou ding van de regeering in deze kwestie. Besloten werd de beslissing van de regeering af te wachten. Bij de behandeling van de verdere voorstellen werden door verschillende der aanwezigen be zwaren opgesomd, verbonden aan de verorde ningen, voortvloeiende uit, de huidige huurpoli tiek van de regéering. Erfelijk rentmeesterschap. De Ambochtsvrouwe van de Heerlijkheid Sliedrecht jkvr. M. A. O. C. gravin von By- la'ndt te 's-Gravenhage heeft als opvolger van wijlen den heer L. M. Prins tot rentmeester harer goederen in voornoemde Heerlijkheid be noemd den heer A. Prins Thzn. te Sliedrecht. Met deze benoeming is dit Tentmeesterschap volgens oude traditie overgegaan op den oud sten mannelijken nakomeling van het geslacht der familie Prins, die in rechte lijn afstamt van den eersten rentmeester benoemd door den Ambachtsheer S. P. baron Collot d'Escury, heer van Naaltwijk en von Sliedrecht. Erfwa- tergraaf in de Nederwaart, Raat in de Vroed schap en Burgemeester der Stad Gorinchem in het jaar T777, zoodat dit rentmeesterschap nu ongeveer 150 achtereenvolgende jaren dooi' de familie Prins is waargenomen. Nederlandsche Roode Kruis. In de week van 24 tot en met 30 Juni is bij het Hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis aan giften ingekomen met bestemming voor Rusland 578,39. Kas der Vereeniging 5,75. Duitsche Universiteiten 12,87. Benevens talrijke fondsen en coupons voor Oostenrijk en Hongarije. Het Roode Kruis. Het dagelijksch bestuur van het Nederland sche Roode Kruis heeft het voornemen in de moond October van dit jaar een groote actie op touw te zetten, om gelden te verzamelen voor zijn vredeswerk. Meer bijzonder ligt het in de bedoeling te trachten leruging te brengen in den nood welke tengevolge van velerlei omstandig heden in ons eigen vaderland geleden wordt. Steenkolen- en zoutontginning. De Ned. Maatschappij tot het Verrichten van Mijnbouwkundige Werken te Haarlem heeft haar aanvrage om concessie voor de ontginning van steenkolen in de gemeente Winterswijk en Lichtenvoorde zoodanig aan gevuld, dat ze thans ook concessie vraagt voor de ontginning van het in het mijnveld voorko mende steenzout. Jopansche zijderupsen in „Artis". Door vriendelijke bemiddeling van Hr Ms. Gezantschap te Tokio is „Artis" in de gelegen heid gesteld de prachtige, reusachtige, groene met glanzende zilvervlekken versierde rupsen von den Japonschen zijdevlinder tentoon te stel len- Binnen enkele weken worden de groengele zij derupsen tusschen de eikebladeren, het voedsel der rupsen gesponnen, die in Aug. of Sept. door de imposante vlinders verlaten worden. Deze Japansche rijderupsen zijn een heel an dere, veel fraaiere en veel grootere soort dan de gewone Chineesche, welke ze binnenkort in het Insectarium tot buren zullen krijgen. Verscheidene jaren achtereen waren iederen zomer de Japansche zijderupsen in het insec tarium van „Artis" aanwezig, tot de wereldoor log hieraan een eind maakte. Nog in 't midden van de vorige eeuw was de uitvoer von levende eieren, rupsen, poppen of vlinders van deze soort in Japan streng ver boden en werd met den dood gestroft. In 1860 kwem ze voor 't eerst in Europa, zoodat een Franschman de eieren heimelijk naar Europa stuurde. En in 1863 smokkelde de Hollondsche Geneesheer Pompe van Meerdervoort de eieren naar ons land, waar verschillende entomologen de soort opkweekten. Ze werd toen in 't volgend jaar in hasr verschillende ontwikkelingsstadio beschreven en afgebeeld in het Tijdschrift voor Entomologie door E. A. de Roo van Westmaas. Kritieke toestand van „De Tribune". Het partijbestuur der Communistische Partij heeft, naar „De Tribune" mededeelt. Zaterdag j.l. langen tijd beraadslaagd over den financi eelen toestond von dit blad. Het resultaat daarvan is geweest, dat het Partijbestuur het niet mogelijk acht het blad langer te handhaven, tenzij er van de partij- genooten en geestverwanten een buitengewone hulp komt. De toestand is derhalve uitermate kritiek. Het partijbestuur aldus wordt verder me degedeeld zal volhouden zoolang het kan, maar het kon zonder buitengewonen hulp slechts een kwestie van dagen zijn. Er zijn binnen enkele dagen minstens 3000 noodig om de meest dringende schulden af te doen. ROOFMOORD. Zondagmorgen is de 72-jarige vrouw F. Hou termans in haar woning te Heerlen vermoord gevonden. Door het parket uit Maastricht werd onmid dellijk een uitgebreid onderzoek ingesteld. Het was bekend, dat de oude vrouw niet on vermogend was. Vastgesteld werd, dat een per soon, zich door een gat in een der muren te boren, toegang heeft verschaft tot de woning, de oude vrouw in haar bed aangevallen en haar met een hard voorwerp het hoofd heeft ingeslagen. Het lijk was vastgebonden en ver keerde in verregaanden staat van ontbinding, waaruit werd afgeleid, dat de moord reeds eenige dagen vroeger gepleegd moet zijn. Een gouden kruis werd vermist. Daar de oude vrouw haar geld in vaste goederen hod belegd, waren in huis bijna geen contanten aanwezig. Na onderzoek door den aanwezigen genees heer werd het lijk begraven. Tot dusver heeft de justitie van de(n) de- der(s) geen spoor kunnen ontdekken. DRANKDRAMA. Zondagmiddag is de 70-jarige juffrouw R.. die met een 74-jarigen man in de z.g. Hoogka- raersgang aan den O. Z. Achterburgwal te Am sterdam samenwoont, gewelddadig om het le ven gebracht. De man had in den vroegen mor gen, omstreeks half vier, de woning verlaten met het doel te gaan visschen. Hij schijnt echter in verschillende café s te' zijn terecht gekomen. Toen hij althans om ongeveer drie uur in den middag thuis kwam, bleek hij niet al te frisch meer te zijn. Er is toen tusschen den halfdron ken man en de oude vrouw ruzie ontstaan, welke slechts kort duurde. Even Inter werd het stil en ging de man de deur uit. Op straat ge komen sprak hij een agent aan, wien hij mede deelde, dat hij zijn „kostjuffrouw" dood op den grond had gevonden. De agent ging met den man mede naar de Hcogknmersgang en trof daar inderdaad de vrouw stervend aan. Hij ver zocht den man even mede noar het politie bureau te gaan en aongezien de zaak erg vreemd leek, werd de. commissaris van de Pie- tershal, de heer Heeroma, gewaarschuwd, die met eenige rechercheurs een onderzoek instel de. In de komer, waar de vrouw met een wond aan het hoofd lag, werden bloedsporen waar genomen. De verklaringen van den ouden man, die maar volhield, dut hij de vrouw in dien toestand had gevonden, terwijl de buren verklaarden, dat er een hoogloopende ruzie- heeft plaats gehad, ge ven der politie aanleiding den 74-jarigen N. te airesteeren. Het lijk werd ter schouwing naar het Binnen gasthuis overgebracht. In den laten namiddag verscheen nog in de kamer, waar het drama zich heeft afgespeeld, de subst.-officier van justitie,, mr. dr. P. van Hevnsbergen, teneinde een onderzoek ter plaat se in te stellen. He. valt nog niet met zekerheid te zeggen, op welke wijze do doodslag heeft plaats gegre pen. Tot dusver werden nog geen moordwerk tuigen gevonden en onmogelijk is het niet, dat de vrouw door den man tijdens de twist tegen den grond werd geworpen, tengevolge waarvan een hoofdwonde ontstond en een bloeduitstor ting een einde maakte aan haar leven. De man blijft ontkennen, de vrouw van het leven te hebben beroofd. De bende van „Piet". Gistermorgen is door de Scheveningsche po litie de prlvaatput van het politiebureau der 7o sectie (voormalig hoofdcommissariaat aan het Alexanderveld) leeggehaald, omdat een der leden V8n de bende van „Piet" verklaard had, dat daarin gouden voorwerpen waren weggeworpen. Werkelijk werden dan ook. eenige gouden ket tinkjes en broches gevonden. Vermoedelijk zijn deze voorwerpen door P. v. d. Z., den eersten aangehoudene, die op heeterdaad betrapt werd bij de inbraak op den Houtweg, in het privaat geworpen. Bedriegelijke bankbreuk. De Leidsche recherche heeft een winkelier aldaar, die voor een aanzienlijk bedrag aan zijn boedel heeft onttrokken, terwijl de man failliet was verklaard, aangehouden en in arrest gesteld. De man was van plan het land te verlaten, doch werd nog te Utrecht gear resteerd Inbraak m een kerk. In den nacht van Zaterdag op Zondag is in de R.-Kath. kerk te Hazerswoude ingebroken. De dieven hebben een brandkast geforceerd en de voorwerpen van waarde, alsmede eenig geld- meegenomen. Inbraok in een zuivelfabriek. In de stoomzuivclfabriek „Erica" te Zelhem is een inbraak gepleegd, die hetzij gister nacht, hetzij in den nacht van Zater dag op Zondag moet hebben plaats gehad. Vermist wordt bijna 13000. De politie stelt een nauwkeurig onderzoek in. Vooralsnog ontbreken nadere bijzonderhe den. (Tel.) Motorongeval. Zondag zou te Bcemster een koppelwedstrijd voor wielrenners over 100 K.M. gehouden wor den. Een paar K.M. was men weg, toen een der beste rijders over de kop zou gaan. Plotseling brok zijn voorvork en kwam hij met een smek op de straat terecht. Hevig bloedend werd hij bewusteloos opgenomen en bij een der nanstbij- zijnde boeren ingebracht Zonder bij kennis te zijn gekomen is hij per boot naar een der gast huizen te Amsterdam vervoerd. In den put gevallen. Gisternacht is te Oldenzaal de 84-jarige Koehorst, oud-politieagent aldaar, toen hij zich even buiten zijn woning wilde begeven, in den put gevallen on verdronken. Vergiftiging. In het gezin van den postbeambte van T. in de St. Maartenstraat te 's-Hertogenbosch werd gisteren bij het middagmaal soep gegeten, die van Zondag was overgebleven en in een geëmail leerde pan was bewaard. De man, vrouw en vier kinderen gebruikten ervan, teiwijl acht kinderen er niet van medeaten. Na het maal begaf van T. zich naar den trein, waarop hij dienst moest doen, doch hij kreeg hevige krompen en moest voortdurend braken men bracht hem naar huis en vond daar allen, die von de soep gegeten hadden, doch deze ook alleen, met dezelf de vergiftigings-versöhijnselen. Direct werden dokters ontboden, men liet den man met zijn vrouw en de vier kinderen per auto naar het groote ziekenhuis overbren gen, waar de doktoren hun magen leegpompten. Zij gaven hoop, dat het geval goed zal ofloopcn. De politie heeft beslag gelegd op het over schot van het eten en alles wat bij het middag maal gebruikt werd. Hondsdolheid. Te Doetinchem is een géval von hondsdolheid geconstateerd. Een achtjarig jongetje is door het dier gebeten. Een muilkorfbevel is reeds uitge vaardigd. Kun9t en Wetenschap. ~CATEAU ESSER f. Cateau Esser, de ojmichtster en directrice van de School der Vereeniging tot bevordering der vocale en dramatische kunst te Amster dam, is Zondagavond overleden., Mej. Esser, studeerde, naar het Hbld. meldt, onder leiding van Jos. A. Verheijen, later on der Stockhausen, Heymann, Bohme, Pauline Viardot, Got en Regnier. In 1895 werd op hoar initiatief de Vereeniging tot bevordering van vocale en dramatische kunst opgericht aanvankelijk gaf mej. Essex haar lessen op een bovenhuis in de Vondelstxaatvier jaar later kon een eigen gebouw worden betrokken het nog bestaande aan de Weteringschans. Voorts is zij eenigen tijd (omstreeks 1910) artistiek leidster geweest van de toenmalige Noord-Ne- derlandsche Opera onder haar leiding gaf de Veieeniging tot bevordering van vocale en dramatische kunst ook een opvoering van Weingariner's Genesius. Van bekende opera-zangers en tooncelkun- sienaors, die geheel of gedeeltelijk door haar zijn opgeleid, worden genoemd Anion Dirks, Chris de Vos, Herre de Vos, mevr. Judels Kamphuizen, Hermann Schwab, Louis Moor, Royaards, Pine Beider, Else Mauhs. Schermen. DE GROOTE SCHERMWEEK TE s-GRAVENHAGE. Vrijdag is de strijd om het kampioenschap uitgevochten tusschen de Hollanders Ekhart en De Jong en de Franschen Perrodon en Con- raux. Toen Fraterman echter van Conraux wist te winnen, was de stand zoodanig, dat deze van De Jong moest winnen om zijn kans te behou den. Daar laatste geen verliespartij meer moest krijgen, omdat anders Perrodon hem zou voor komen, werd het een uiterst spannende partij, waar het I1 en 2—2 werd, zelfs 53. De partij was zoo vurig, dat De Jong tot drie maal toe een kling brak. Na een korte pauze werd de partij voortgezet en onder groote spanning wist De Jong de partij te winnen, zoodat he» zeker was, dot hij opnieuw het kampioenschap had veroverd, dank zij het minder aantal ont vangen treffers. Do uitslag was als volgt: Te. (Kampioen) A. G. W. de Jong met 10 gew. en 2 verl. partijen; 2e Perrodon met TO gew. en 2 verl. part., 9 ontv. tr. meer; 3e Wy- noldi Daniels met 7 gew. en 5 verl. port., 30 ontv. tr.; 4e Ducret met 7 gew. en 5 verl. part. 34 ontv. tr.; 5e Ekhart met 7 gew. en 5 verl. part., 34 ontv. tr.; 6e Conraux met 7 gew. en 5 verl., 35 ontv. tr.; 7e Fraterman met 6 gew. en 6 verl. part.; 8e Faillandier met 6 gew. .en 6 verl. part.; 9e Doorman met 5 gew. en 7 verl. partTOe v. d. Mandele met 5 gew. er. 7 verl. part.; He v. d. Wiel met 4 gew. en 8 verl. pait.; I2e Delaunoy met 4 gew. en 8 verl. port.; 13e v. d. Voodt, 0 gew. en 12 verl. partijen. Tusschen Ducret en Ekhart zol om den vier den en vijfden prijs worden geloot. In de Rotonde von den Dierentuin heeft Vrij dagavond de gala-maaltijd plaats gehad. Zaterdagmorgen werd de schermweek beslo ten met een personeelen wedstrijd op floret voor dames en een nationale equipewedstrijd op degen en sabel. Wielrennen. Van Nek naar de Londenschc zesdnogsche. Naar het Hbld. verneemt, zal KI. von Nek deel nemen aan de zosdaagsche te Londen, welke van 915 Juli aluaar wordt gehouden. Hij zal zeer vermoedelijk een koppel vormen met den Italiaan Verri. Paarden. Bij het te Groningen gehouden concours* hippique werden o.a. de volgende prijzen be haald w-dstrijd bestgaand officiersdienstpatxrd Ie pr. kapt. J. M. de Kruvff met Electro; 5e prijs ritm. Lobouchère met Gamin. Springconcours2e prijs ritm. Lobouchère met Dikkie Bigmans, 6e prijs kapt. J. M. de Kruyff met Electra; eervolle vermeldingen kapt. de Kruyff met Radje, Ericstonc van luit. J. Daniels. Kegelen. Bij het te 's-Hertogenbosch gehouden natio naal kegelconcours wist U. D. J. I. van hier zich in den korpswedstrijd no. 5 te plaatsen met 241 punten. In de vrije baan kwam onze stadgenoot de heer P. Wagenaar no. 16 te staan met 43.42. In de vrije boon dames kwam mevrouw Ok- huyzen, alhier als no. 10 met 37.35., terwijl bij personeel-enkele kaart de heer B. Kraal voor komt als no. 11 met 44. Het vergiftigingsgeval te Utrecht. Bij het door hoofdambtenaren der Utr. Gas fabriek ingestelde onderzoek in het perceel aan de Adelaarsstraat 6 te Utrecht moet, naar ver luidt, zijn gebleken, dat de vermoedelijke vergif tiging te wijten kan zijn aan het zich ontwikke len van giftgas. Men heeft in het bloed der slachtoffers sporen van het uiterst giftige kool- monoxyde (C. O.) gevonden, dat uit het gewone lichtgas onder bepaalde omstandigheden zich kan afscheiden. Het is natuurlijk, zonder de meest officieele gegevens, niet te zeggen, dot het hier een geval van koolmonoxyde-vergiftiging is, doch uit wat men ons mededeelde is zeer zeker met vrij groote stelligheid als de vermoedelijke oorzaak de koolmonoxyde te noemen. Geduren de den bewusten nadht heeft een klein gaspitje in het slaapvertrek, dat vrij klein is, naar schatting een 15-tal kubieke meters en waar de vier slachtoffers hebben geslapen, heeft gebrand. Dit gaspitje wos een hang- gloeilichtje, dat zoo laag mogelijk gedraaid wos. Het is nu zeer wel mogelijk, dat deze vlam naar binnen is geslagen, wat de ontwikkeling van koolmonoxyde bevorderd heeft. Zooals men weet is de werking van dit gas op de menschelijke organen, juist door de zeer sterk oxydeerende eigenschappen, buitengewoon snel en verwoes tend. De reeds gedane proeven worden ondertus- schen door de scheikundigen tot op heden nog voortgezet. Men wil natuurlijk alle mogelijke zekerheid hebben, vandaar dat deze proeven des noods met behulp van levende dieren worden gedaan. Magazijn Openb. Werken. (Slot.) Met deze berekening blijkt dus dat de tij dige verkoop een minder verlies heeft opgele verd van 78.187.18 J*. Ter toelichting vap de gevolgde berekening voor de verschillende steensoorten wordt hier onder voor de soort rood een nadere omschrij- ving gegeven. Verkocht voor andere doeleinden dan ge meentelijke woningbouw van T Nov. 1920 31 Dec. 1922 2.121.765 stuks. Indien op 1 Januari 1922 er niet toe over gegaan was om de «boekwaarde der steenen te* rug te brengen tot marktwaarde, dan zou op deze partij groot 2.121.765 stuks rood een ver lies zijn geleden van 41.237.21 J*. De speci ficatie hiervan is als volgt Totale kostprijs (inclusief rente en telloon 102.572.57 Totale verkoopprijs 60.058.50 42.514.07 Meerprijs der in 1922 overge boekte klinkers - 88.23 42.602.30 Verlies op de voor den woning bouw der gemeente verkochte steenen (80.813 stuks) - T.365.08J*1 41.237.21 J* Waren deze 2.121.765 niet verkocht dan zou deze hoeveelheid op 1 Januari 1923 een boek waarde hebben vertegenwoordigd van 2.121.765 X 49.444°/eo 104.908.55 Meerprijs der in 1922 overge boekte klinkers t - 88.23 104.996 70 Deze hoeveelheid zou op 1 Janu ari 1923 franco a.d. wol hebben gekost 2.121.765 X 16.- 33.948.24 zoodot een verlies ware te boe ken van 71.048.54 ongerekend de op den verkoop vollende kos ten, als telloon enz. Zonder rekening te houden met de in het laatste geval genoemde kosten zou derhalve 71.048.54 - 41.237.21 VS 29.811.52j* meer verlies op deze partij rood zijn geleden dan in het eerste geval. Tot zoover hetgeen ten aanzien van het ma gazijn door ons in verricht. Uit alles blijkt dat onderzoek op onderzoek heeft plaats gehad, zoowel door ons, de politie en verschillende raadscommissies. Do groote fout waaraan wij ons volgens meerdere raadsleden zouden hebben sohuldig gemaakt, is het niet straffen na het bekend wor den van het standpunt van de Comm. v. O. W. In de raadsvergadering van 30 Januari 1923 werd te dien aanzien reeds een en ander mede gedeeld. Wij konden ten aanzien van den magazijn meester niet tot ontslag overgaan, omdat het feit, het maken von fouten door een ambtenoor, gezien in het licht dat de hem opgedragen taak te zwaar was geworden, niet voldoende aan leiding daartoe gaf. vooral niet zoolang geen opzet was gebleken. Toegezegd is in de laatste raadsvergadering dat verder beraadslaagd zal worden over de lei ding van den dienst. Wanneer men het geheele bovenstaande ver loop van den aankoop, het niet doorgaan der verschillende bouwplannen de buitengewone werkzaamheden die van de leiding van den dienst in die dagen werden verlangd, nog eens overdenkt en zich stelt op het standpunt, waarop ieder zich zal moeten stellen, dat geen veroordeeling mag worden uitgesproken, zon der dot de overtuiging vast staat, dat er in de leiding bepaald te kort is geschoten, dan geloo- ven wij, dat de Raad het door ons ingenomen standpunt zal kunnen billijken. Hetgeen in 1917 door de Comm O. W is gezegd, zou bij een veroordeeling blijken een juiste veronderstelling te zijn geweest en wij zijn van oordeel dat de samenloop van omstan digheden zoodanig is geweest, dat men geen. veroordceling mag uitspreken over iemand die de leiding heeft gehad in een zaak waarin alle omstandigheden zoo tegen hem zijn geweest. Tot slot rest dus nog op een zaak de aan- docht te vestigen, In de raadsvergadering van 30 Januari 1923 werd meerdere malen verwondering uit gesproken, dat wij ons aan den Raad gericht schrijven van I Februari 1921 weer bij destuk ken voegden. Wij kunnen dat rapport ook heden nog hand haven, toegegeven moet worden, dat het on volledig was, omdat na de vaststelling nieuwe oorzaken zijn gebleken, doch dit doet de gron den waarop het rapport was gebaseerd nog niet vervallen. Volgens hetgeen ons thans bekend is, waren er meer oorzaken, wij wisten die ech ter op I Februari 1921 nog niet en gaven een verklaring van het verlies op gronden die ons bekend waren en aannemelijk voorkwamen. Ook de Commissie van O. W. noemde na haar onderzoek het rapport niet onjuist, het was niet volledig. Met onze mededeeling omtrent het verlies op steen is het precies zoo gegoen, er was een, o i. ook heden nog aannemelijke verkla ring, doch juist een paar dagen voordot dit stuk in den Raad komt blijkt de diefstal van 31.000 steenen, dit kon soms een ander licht op de zaak werpen. Ook hier bleek, dat er een oorzaak was die het verlies had vergroot, ons was die oorzaak bij het schrijven van ons stuk niet. be kend. Kan men ons daarvan een verwijt maken? De Raad drong en met recht steeds aan op bekendmaking van hetgeen door ons was ge daan, wij gaven dit ten slotte voor zoover wij iets wisten, doch gingen door met het instellen von onderzoekingen. Dat die onderzoekingen niet meer aan het licht hebben gebracht, daarvan is ons geen ver wijt te maken, wij hebben alles onderzocht wat onder ons bereik was. Hoe omvangrijk onze mededeelingen zijn ge worden, toch zal niet een ieder daarin nog vin den, hetgeen hij gaarne omtrent deze zaak zou willen vernemen, wij hebben ons gehouden aan de geschiedenis en daartusschen ons oordeel verwerkt. Wij zijn niet getreden m het verwerken van al hetgeen door de Centrale Boekhouding ten opzichte van het magazijn is verricht. Voor een juiste beoordeeling daarvan zouden alle boekhoudingen moeten worden nagegaan, men zou moeten weten hoe de boekingen hebben plaats gehad, balansen, winst- en verliesrekenin gen over ai die jaren zijn samengesteld, enz. Wij zijn van oordeel dat het enorme werk daaraan verbonden niet zou opwegen tegen het resultaat, een resultaat, dat toch in elk geval niets zou kunnen veranderen aan de uitkomsten, vooral ook omdat tot en met dienst 1921 allo cijfers vastgesteld zijn in goedgekeurde reke ningen. Alleen zou men kunnen bereiken, dat men nog eens ziet of er op een oogexiblik winst was ge-

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1923 | | pagina 3