UIT DEN OMTREK. SPORTNIEUWS .wordt geacht, vooral omdat het rijk daartegen over slechts een matige vergoeding stelt. Schoonhoven hoopt nog steeds, dat het rijk voor een doel, dat zoozeer de rijksbelangen raakt als de stichting eener rijksnormoalschool, een gebouw op hoar grond gebouwd en daar door volgens overeenkomst haar eigendom, in dien het rijk die gebouwen niet meer gebruikt, in werkelijk bezit zal willen teruggeven en heeft den moed nog niet opgegeven. Volgens het Hbld zijn deze week autoriteiten van Oorlog te Schoonhoven geweest, om zich te overtuigen of er elders dan in de veelbegeerde cantine, ruimte kun worden gevonden om de rijks militaire ei gendommen to hergen, welke thans voor de cantinegebouv/en zijn bestemd. Indien dot mocht gelukken, dan zal die mogelijkheid niet uitgesloten zijn en vindt het geschil een vreed zame oplossing. Mogelijk doet de uitspraak van de Haarlem- sche rechtbank de kansen ten goede keercnl DE ZOUTWINNING TE BOEKELO. In het jongste nommer van De Natuur schrijft de heer J. v. d. B.: Te Boekelo worden in den bodem onuitputte lijke voorraden zout aangetroffen ter diepte van 500 a 400 M. Verschillende verklaringen zijn daarvoor door wetenschappelijke onderzoekers gegeven. De meest waarschijnlijke is wel die van prof. J. Walther te Halle, uiteengezet in zijn „Das Gesetz der Wüstcnbildung" en in zijn „Geologie Deutschlends". Ook vindt men daar omtrent belangrijke mededeclingen in „Geologie van Nederland" van dr. W. N. G. van der SI een. In het kort zij hieromtrent het navolgende medegedeeld. Duizenden jaren geleden, in het zgn. secundaire tijdvak der aardvorming, strekte zich over Noord-Duitschland en ook over de omstreken van Winterswijk cn Boekclo-Buurse de zgn. Zechsteinzee uit, welke door een plaat selijke bodemverheffing afgesloten was van den oceaan, waardoor een binnenzee ter grootte van de Kaspische zee ontstond. De geheele omgeving van deze zee is te be schouwen als een woestijn, welke geen water kon laten afvloeien (randgebergte als Oeralgc- bergte, enz.), een gebied met hooge temperatuur, waar de neerslag, hoewel groot, toch ook weer spoedig verdampte. De Zechsteinzee was dus als 't ware te ver gelijken met een grootc zoutpon, later zich door de kleinere bodemverheffingen in talrijke klei nere splitsende. Allengs verdampte het water en Walther neemt voor het zoutgebied van Stosz- furt daarvoor een tijdsduur van 10.000 jaar aan. Deze zoutbeddingen zijn overstoven met het woestijnzand, het bontzondsteen van nu. Het gehcelc gebied daalde langzamerhand, 't klimaat veranderde en thans wonen wij op een gebied, dat eens een woestijnperiode door gemaakt heeft. Het bontzandstecn, dat in de omgeving van Winterswijk b.v. zich hier cn daar aan de opper vlakte vertoont, is dus te beschouwen als ge deelten van een „fossiele" woestijn. Hoe wordt nu het zout op 500 a 400 M. diepte uit den bodem gehaald? We verplaatsen ons in gedachten midden in de hei op ongeveer 20 minuten afstand van Boekelo cn ook van dc eigenlijke aldaar geves tigde „Koninklijke Nederlandsche Zoutindustrie". We zien daar een paar kleine huisjes. In een ervan bevindt zich een pompinstallatie, electrisch gedreven. Het pompen van de pekel uit de boorgaten geschiedt door twee concentrische buizen. De binnenste bereikt den' onderkont van het zand. Daaromheen zit een wijdeie buis, die tot den bovenkant van de zoutlagen reikt. Wordt water in deze buis onder druk ingepompt, clan wordt door de binnenste buis de pekel naar buiten ge drukt. Het ingebrachte water neemt zout van de omliggende legen op en zal langzamerhand in verzadigde pekel overgaan. Wij kunnen ons voorstellen, dot de uitloo- gingsholte gevuld is met een vloeistof, bovenin water, onderin verzadigde pekel en er tusschenin een geleidelijke overgang van water in verza digde pekel. Daar het s.g. van pekel 1.2 be draagt, bevindt zich de meest verzadigde pekel onder in de uitloogingsholte. Een toevallige omstandigheid was, dat bij twee der drie boringen naar water, voor de uitloo- ging noodig, dit verkregen werd uit een artesi sche bron. De artesische bron bevindt zich op een diepte van 100 meter. Buiten om de twee concentrische buizen, welke speciaal voor de uitlooging noodig zijn, bevindt zich een derde buis, welke het water van de artesische bron naar de pompen voert. De pompen voor de drie boringen zijn centraal in een houten gebouw opgesteld. De opgepompte pekel (25 zout) wordt ver zameld in een reservoir en stroomt van daar naar de reservoirs van de fabriek op ongeveer 20 minuten afstand. Dat geschiedt door een ondcrgrondsche buislciding. De vier reservoirs bij de fabriek kunnen elk 230 Ms. pekel bevatten. Telkens als er een vol is,.wordt het veraccijnsd dcor den belasting-ambtenaar. Uit die reservoirs wordt de pekel, nadat schadelijke bijzouten verwijderd zijn, opgepompt en onder druk door filters gestuwd, waardoor alle onreinheden eruit verwijderd worden. Ver volgens komt de pekel in een zestal zoutpannen, waaronder een vuurtje van ongeveer 1200 gra den gestookt wordt. Het overtollige water ver dampt don ook lustig. De pannen blijven steeds gevuld, behalve dan wanneer zij schoon gemaakt moeten worden a's gevolg van de afzetting van een soort ketel steen. Het zout slaat voortdurend neer. Dog en nacht wordt het uitgeschept en boven de pannen te drogen gelegd, hetgeen door de ontsnappende damp op zijn weg naar buiten geschiedt Na het drogen komt het zout in de silo's en na nog eens gezift tc zijn, wordt het afgewogen en verpakt in zakjes van 25 of 50 K.G., ter verzending aan de grossiers. Er wordt bijna genoeg geproduceerd voor ons geheele land, terwijl de productie steeds opge voerd wordt cn kon worden. De naamlooze vennootschap exploiteert de zoutlagen. De Staat is concessie-houdster. De concessie omvat 3030 H.A. Van de 2,000,000 aandeelen- kopitaal bezit de Staat er 150,000, terwijl de winstverdeeüng zoo is, dat de schot- kist er wel bij vaart en 't particulier initiatief er niet door geschaad wordt. STUURMAN TER KOOPVAARDIJ. Vanwege het algemeen bestuur der ver. van Ned. gezagvoerders cn stuurlieden ter Koop vaardij wordt ons geschreven Het groote aantal Zeevaartscholen in ons land heeft weder middels advertenties in do dogbladen bekend gemaakt, dat ouders en voogden hunne pupillen kunnen laten opleiden tot stuurman ter Koopvaardij. Het zal echter in vele kringen niet bekend zijn, dat een belangrijk deel der thans voor dit beroep opgeleiden, nimmer eene plaatsing sis stuurman zal vinden, en dat zij na eenige jaren tot de ontdekking zullen komen, dat zij tijd cn geld hebben verknoeid voor eene zeer een zijdige studie. Het aantal adspirant-stuurlieden dat jaarlijks wordt opgeleid, is nog steeds ge baseerd op het tijdperk toen ongeveer een ieder dacht het reederijbedrijf te kunnen uit oefenen Verblind door de hooge dividenden van oude gevestigde rcederijen, werd door alle mogelijke combinaties getracht om het goed geloovig publiek te verlokken tot deelname in het kapi taal van allerlei fantastisch opgezette stoom- vaarlondernemingen. Velen der geld beleggende Nederlanders hebben aan den lijve ondervonden, dat bezit van schepen, nog lang geen reederijbedrijf schept dot stand kan houden. Roemloos en spoorloos zijn ongeveer al deze oorlogsproduc- tcn verdwenen en doordoor is het aantal sche pen onder Nederlandsche vlak in niet geringe mate afgenomen. Zelfs goed gevestigde reede- rijen ondervonden tot hunne schade, dat te groote uitbreiding der vloot noodlottig kan worden en verschillende maatschappijen heb ben schepen moeten verkoopen of trachten dit te doen. Door een cn ander verloren tal van koop- vaardijofficieren hunne positie, cn veranderde het tekort aan stuurlieden, hetwelk ecnigen tijd geleden merkbaar was, in een niet onbedui dend overcompleet. Het tekort dat een paar jaar geleden bestond, werd veroorzaakt door eene geheel onverwachte enorme uitbreiding der koopvaardijvloot en mede door het feit, dat gedurende dc mobilisatie praktische op leiding geruimen tijd stilstond voor velen, die voor den militairen dienst werden opgeroepen. Indien de Nederlandsche koopvaardijvloot niet zoo was verminderd, dan zelfs zou het aantal stuurlieden, dat thans jaarlijks wordt afgeleverd, vee! te groot zijn voor de normale aanvulling. Thans is de toestand zoo, dat van het groot aantal pasgeslaagde derde stuurlie den (in Februari en Maart 100) nog geen 10 eene plaats vindt. Zelfs komt het herhaaldelijk voor dat bij groote reederijen jonge officieren worden onlslogcn zonder dot men hen zelfs ecnigen hoop geeft op herplaatsing binnen af- zienboren tijd. De zeer eenzijdige opleiding geeft weinig kans voor plaatsing in eene onderen werkkring en zij die zoo hoopvol hunne loopbaan aan vingen in de sierlijke Zeevaartschool-uniform, mogen dikwijls reeds blij zijn als zij met hun derde stuurmansdiplomo in den zak een plaats vinden als matroos. De directeuren der Groote Zeevaartscholen zulien niet schromen om te erkennen, dat de vooruitzichten voor hunne leerlingen slecht zijn, moor het komt voor dat men Zeevaart scholen tracht te bevolken door het voor te stellen alsof de opleiding tot stuurman, plaat sing als zoodanig medebrengt. Niets is echter minder waar en zelfs zij, die hunne opleiding ontvangen op de zoo gunstig bekend staande kweekschool voor de Zeevaart school te Amsterdam, zullen dit jaar lang niet allen geplaatst worden. Onder deze omstandigheden meenen wij niet te mogen wachten met ouders en voogden te- raden om eens goed te informeeren alvo rens zij hunne jongens naar zee zenden. Momenteel zijn misschien wel een 200 a 300 derde stuurlieden werkloos, en honderden zul len dit jaar weder de scholen verlaten, zonder zelis eenige kans op plaatsing als leerling voor voltooiing der praktische opleiding. Daarbij komt dot de gages, die in tegenstel ling met allerlei loopende geruchten nimmer buitensporig hoog waren, in jaar tijd circa met 30 zijn verlaagd. Op de doorsnee vrachtboot verdient een le stuurman thans 245 265 per maand, terwijl er weinig kans is op promotie, omdat oudere gezagvoerders wegens den onzekcren tijd zoo lang mogelijk blijven varen. Zij, die meerdere inlichtingen wcnschen, kun nen deze gaarne van ons krijgen en wij zijn ook bereid om den weg te wijzen ten einde deze informaties, dcsgewenscht ook buiten ons om te kunnen inwinnen. Ontevredenheid onder het trampersoneel te Haarlem. Onder het trampersoneel te Haarlem bestaat, zoo meldt men aan de T e-1., ernstige ontstem ming over de door de d'recties der E. S M. en N. Z. H. T. M. aangekondigde loonsverlagingen van 2 a 3 gulden per week. De Nederlandsche Vereeniging belegde Zater dagavond en gistermorgen tc Haarlem protest vergaderingen. Te voren hadden de vertrou wensmannen uit Haarlem en- omliggende plaat sen vergaderd. Uit de vergadering kwamen voorstellen om over te gaan tot lijdelijk verzet tot een demonstratieve staking van een uur of van een dag. Het hoofdbestuur zegde toe al deze voorstel len nauwkeurig te overwegen en kreeg machti ging, om wanneer het het tijdstip gekomen acht, een parool aan het personeel te geven. De vergadering stelde zich op het standpunt dot, indien vóór 15 Juli geen onderhoud met de directie zal hebben plants gevonden, de eisch zal moeten worden gesteld, de loonsverlaging zoo lang op te schorten, dat ampel overlegd kt»«i worden gepleegd tusschen directie en per soneel. Voorts werd besloten op een spoedig te bepalen dag een demonstratie van het tramweg personeel te houden. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Handelsinfor matiebureau van Van der Graaf Co.'s Bur. voor den handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 6 Juli in Nederland uitgesproken 82 faillissementen tegen 57 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 6 Juli 1923 2116 faillissementen tegenover 1487 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Straf voor de Duitschers. De Duitschers aan onze grens moeten zwaar boeten voor den bomaanslag in Duisburg. De geallieerde commissie te Koblenz heeft een Grenssperre ingevoerd tot 15 dezer. Onder geen voorwaarde mag een Duitscher uit het grensgebied naar Nederland komen. Vermoe delijk wordt de straf nog verlengd. Ontucht. Het O. M bij dc Haarlemsche rechtbank heeft 4 jnor gevangenisstraf geëischt tegen do vrouw M S. te Beverwijk wegens het bevor deren van ontucht. Oneerlijke postbeambte. Voor de rechtbank te Tiel heeft te rechtgestaan D- V., gewezen brievenbesteller te Vianen .Op 2 Augustus 1922 had Tcunis Bogert aldaar hem een bedrag van 22 ter hand gesteld met het verzoek dat ter vereffening ven landpacht toe te zenden aan deurwaarder Wer ner te Geldermalsen. Bekl. boekte het bedrag in het daarvoor bestemde register cn gaf een paar dagen later aan Bogert een behoorlijk re^u. Later bleek, dat hij het bedrag in den zak had gehouden. Hij is toen uit 's Rijks dienst ontslagen. Bekl. bekende, daarbij wijzende op de nete lige omstandigheden, waarin hij door ziekte zijner vrouw verkeerde. De eisch luidde 6 maanden gevangenisstraf, voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar eiï onder bijzondere voorwaarden. AUTO-BANDIETEN. De gclddrager De Jager van de Coöperatieve Vereeniging „Vooruitgang" te Rotterdam moest Zaterdagmorgen omstreeks elf uur, geld brengen naar 't kantoor van de Amsterdamsche Bank. In bankbiljetten van 100, 60 en 40 en in zilverbons van een rijksdaalder was hem een bedrag medegegeven van 7000, terwijl hem bovendien nog twee zakken specie van 500 elk waren toevertrouwd. Van het hoofd kantoor aan de Schooterboschstraat had De Jager order om aan den Noordsingel hoek Zomerhofstraat op de tram te stappen. Terwijl de man daar bij de halte op lijn 11 stond te wachten, kwam plotseling een auto langzaam aanrijden uit de Zomerhofstraat. Een man sprong er uit, vloog op Dc Jager aan, gaf de zen een slag en een stomp, zoodat hij viel, rukte het pak met de 7000 aan bankbiljet ten weg, wierp dat door het openstaande por tier in de auto, wipte in een oogwenk naast den chauffeur en in razende vaart stoof de auto, voor de omstanders zich er nog rekenschap van hadden gegeven, wat er gebeurd was, den Noordsingel af in de richting van den Berg weg. Onmiddellijk heeft men de politie gewaar schuwd, die in alle richtingen heeft getelefo neerd cn gewaarschuwd. De omstanders heb ben van de auto de volgende beschrijving ge geven zwart gelakt met grijze kaphet num mer zou 21015 zijn. De roover zou iemand van middelbaren leeftijd zijn, gekleed in roodbruin pak. De gelddrager De Jager is een krasse man van 59 jaren, die meermalen veel grootero sommen heelt weggebracht. Meestal werden hem ten geleide nog éën of twee mannen me degegeven, die hem don volgden. Zaterdag morgen was dit in verband met de vaconties aan „Vooruitgang" niet gebeurd. Inbraak. Een conducteur van de Rotterdomsche tram zijn Vrijdagmorgen vroeg uit het huis van den mckelaar in schepen Jacq. M. Pierot aan de Mathenesserlaon te Rotterdam, drie man nen met gereedschappen onder den arm klim men.. De politie werd gewaarschuwd, die con stateerde dat inbrekers waren binnengekomen door een raam aan de achterzijde van het huis, uitkomende aan de Vierambachtstroat. Alles in het huis was overhoop gehaald. Wat er ver mist wordt, kon nog nie< worden vastgesteld, daar de familie Pierot buitenslands vertoeft. Veel zal het wel niet zijn, daar de heer Pierot gezorgd had zijn voorwerpen van waarde voor hij vertrok in veiligheid tc stellen. Treindicven. In den sneltrein Berlijn-Amsterdam hebben onbekende dieven van een vertegenwoordiger van een groote sigarettenfabriek een handkof fer gestolen, waarin zich o.o. een cheèque ter waarde van 14,822 gulden bevond. Spiritus smokkelarij. Donderdagnacht heeft de bemanning van het recherchevaartuig De Zeehond op den Eemsmond zevenhonderd liter Duitsche spiri tus, die gesmokkeld werden, in beslag geno men cn te Delfzijl aangebracht. Baldadigheid. 'Naar het Vod. verneemt heeft mr W. H. F. ba ron van der Borch van Verwolde zich genoopt gezien, het publiek te waarschuwen, dat, als de baldadigheden op het landgoed Verwolde gepleegd, niet ophouden, alle wandelingen zul len worden gesloten. Zooals men weet heeft ook baron Van Nagell van Ampsen, eigenaar van het landgoed Ampsen, kort geleden een dergelijke waarschuwing wereldkundig ge maakt. Achteloos De N. V. Eduard Goudsmit aon dc Ged. Bo- tcrsloot te Rotterdam heeft aangifte gedaan, dat iemand van hoor personeel bij aankomst van den trein uit Leiden aan het station D. P. is uitgestapt en in den trein heeft laten liggen een pakje, inhoudende 20 gouden trouwringen, 40 zilveren hangers en 10 paar zilveren schep jes. De „vermiste" brief ven 4000. De vermiste brief met 400, die niet nan- geteekend naar Amsterdam verzonden was, is door de afzendende kassiersfirma terug ont vangen De geadresseerde had strafport moe ten betalen cn daarom den brief geweigerd. Verdronken. De slager B. is onder Vught bij het baden in de Lunetto verdronken Het 3-jarig dochtertje van schipper C. Vis- scher uit Sliedrecht is te Dodewaard over boord geslagen en in de Waal verdronken. ERNSTIG AUTO-ONGELUK. Zondagmiddag heeft tc Ede op den Arnhem- schen weg een zeer ernstig au^o-ongeluk plaats gehad. Een Mercedès-automobiel moest uitwij ken voor een motor met zijspan cn kwam terzij de van den weg in mul zand terecht. Door de 'geweldige vaart slingerde dc auto naar de over zijde, draaide om het eigen achterwiel cn sloeg vervolgens om. De wogen vloog onmiddel-k in brand. Twee der inzittenden, de heer J. W. van S., hoofdcommies-bij het departement van Buiten- londsche Zaken, cn een Duitsche dame uit Keu len werden terstond gedood. Twee endere per sonen, waaronder de chauffeur, bekwamen geen letsel. De wagen werd geheel vernield. (Tef.J Treinontsporing. Van den trein, welke Zaterdagmorgen om 8 u. 42 min. uit Amsterdam naar Rotterdam is ver trokken, zijn aan de kromming bij de Haarlem mervaart onder de gc-meente Leiden, vermoede lijk ten gevolge van het uitzetten van de ïails door de hitte, de achterste twee personenrijtui gen ontspoord. De reizigers in deze wagens zijn in wagens van het voorste gedeelte van den trein overgestopt, waarna de trein zijn weg vervolgde. Persoonlijke ongelukken zijn nieV voorgekomen. Koolzuurcylinder gesprongen. Zaterdagmiddag is in de Bilderdijkstraat in Den Haag, bij het gebouw van de openbare lees zaal, een koolzuurflesch, die daar op een euto lag, gesprongen, vermoedelijk door de groote hitte. In de omgeving zijn door de ontploffing verschillende vensterruiten verbrijzeld; persoon lijke ongelukken zijn niet voorgekomen; slechts is een jongetje door glasscherven licht gewond. Op de auto lagen nog vier andere koolzuur- flcsschen. No het ongeval werd dc wagen, die in de felle zon had gestaan, met spoed in de schaduw gezet. Schoot- en Kerknieuws. Hoogcre Handelsscholen. Dc Minister van Onderwijs heeft aan de be sturen der hoogcre handelsscholen en aan de besturen der gemeenten, waar gemeentelijke hoogere handelsscholen zijn, volgens de „N. R. Ct." modedecling gedaan van een nieuw reglement op het eindexamen der erkende hoo gcre handelsscholen (handelsscholen met vijf jarigen cursus, waarven de le en 2e klasse kun nen samenvallen met de le en 2e klasse eener hoogcre burgerschool met vijfjarigen cursus of met den onderbouw van een lyceum en de le, 2e en 3e klasse kunnen samenvallen met de le, 2e cn 3e klasse eener hoogere burger school met vijfjarigen cursus of met een hoo gere burgerschool met driejarigen cursus), welk reglement voor het eerst zal worden toegepast op de in 1923 te houden eindexamens. Het luidt: Artikel I. Het eindexamen heeft ten doel vast te stellen of de leerlingen het onderwijs der school, gegeven overeenkomstig het door den Minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen goedgekeurde programma, met vrucht hebben gevolgd. Artikel 2. Het examen wordt afgenomen door directeur en leeraren onder toezicht van gecommitteerden. Artikel 3. Het getal der gecommitteerden bedraagt ten minste vier. Zij worden benoemd door het schoolbestuur onder goedkeuring van den minister. Tot gecommitteerden worden zoo veel doenlijk gekozen personen, werkzaam in het bedrijfsleven en voor zooveel mogelijk ter plaatse, waar de school gevestigd is of in de omgeving daarvan. Artikel 4. Gecommitteerden benoemen uit hun midden een voorzitter en een secretaris. Artikel 5. De regeling von het examen ge schiedt door den directeur onder goedkeuring van gecommitteerden. Artikel 6. Het examen omvat alle verplichte cn desgewenscht, ook de facultatieve vakken, die in het laatste schooljaar zijn onderwezen, met uitzondering van lichamelijke opvoeding, teekenen, stenografie, machincschrijven en schrijven. Het examen is mondeling voor alle vakken, waarin geëxamineerd wordt en bovendien schrif telijk voor Nederlendsch, de vreemde talen, aardrijkskunde, technologie en warenkennis, boekhouden cn hendelsrekenen. Desgewenscht kan ook in andere vakken een schriftelijk exa men worden afgenomen. De opgaven voor het schriftelijk examen zijn onderworpen aan de goedkeuring van gecommitteerden. Leerlingen, die voor het schritfelijk werk in aardrijkskunde, technologie en warenkennis, boekhouden en handelsrekenen ten minste het cijfer 7 hebben behaald, kunnen van het mon deling examen in die vakken worden vrijge steld. Art. 7. Voor elk onderdeel van het examen wordt een leeriing een der cijfers van I tot 10 toegekend, waarbij 5 als even voldoende geldt. Uit de voor het mondeling en het schriftelijk examen in ecnig vak toegekende cijfers wordt een eindcijfer voor dat vak afgeleid. Bij de be paling van het eindcijfer, resp. van het cijfer voor een vak, waarin uitsluitend mondeling of schriltelijk is geëxamineerd, kan rekening wor den gehouden met de in het laatste schooljoar aan den leerling toegekende rapportcijfers. De cxamcncijfers worden vastgesteld door den leerear, die in het vak heeft geëxamineerd, in overleg met den directeur en den betrokken gecommitteerde. Artikel 8. De beslissing omtrent het al of niet slagen der candidaten geschiedt in een gecom bineerde vergadering vun directeur, leeraren en gecommitteerden, waarin de voorzitter van ge committeerden het voorzitterschap waarneemt. Toegelaten wordt de leerling, aan wien geen cijfer beneden 5 is toegekend. Afgewezen wordt de leerling, wiens cijfer voor twee der vakken Nederlandsch, Engelsch, Duitsch, Frensch, boekhouden cn handelsreke nen beneden 5 is. In alle ondere gevallen wordt bij stemming over de toelating beslist. Staking van stem men geldt als toelating. Indien bij een stemming alle gecommitteer den zich tegen toelating hebben verklaard, is de leerling afgewezen. Artikel 9. Aan den leerling, die geslaagd is, wordt een einddiploma uitgereikt, volgens een door den minister vast te stellen model. Aan het einddiploma wordt een puntenlijst toege voegd. Artikel 10. Indien zich bij het examen eenige onregelmatigheid voordoet, zijn gecommitteer den bevoegd het examen geheel of gedeeltelijk opnieuw te doen plants hebben. Indien zij van die bevoegdheid gebruik maken, geven zij daar van kennis aan den minister. Artikel II. Indien een leerling wegens ziek te niet of slechts gedeeltelijk aan het examen kan deelnemen, is de directeur bevoegd, onder goedkeuring van gecommitteerden, een afzon, derlijke regeling voor dezen leerling te treffen, waarbij van de bepalingen van artikel 5 kan worden afgeweken. Artikel 12. De directeur zendt binnen twee maanden na het einde van het examen een verslag daarvan aan den minister en aan het schoolbestuur. Aan dat verslag wordt een staat van de aan iederen leerling toegekende cijfers toegevoegd. Het verslag draagt de medconder- teekening van den voorzitter van gecommit teerden. De gecommitteerden zijn bevoegd van hunne bevindingen afzonderlijk verslag uit te bren gen aan den minister en aan het schoolbestuur; zij doen van zulk een verslag afschrift toekomen aan den directeur. Artikel 13. Waar in dit reglement gesproken wordt van schoolbestuur, wordt daaronder voor gemeentelijke scholen verstaan het college van burgemeester en wethouders. W. VAN KLOOSTER f. Eemnes. Zaterdag is alhier op 64-jarigen leeftijd overleden de heer W. van Klooster, lid der Staten van Utrecht en gemeente-ontvanger alhier. DE GOOISCHE HANZEBANK. Het voorloopige gerechtelijk onderzoek in zake de onregelmatigheden bij de Honzebank te Hilversum heeft uitgemaakt, dat het door den heer G. aan speculaties verspeelde bedrag 17000 bedraagt. Aan ongedekte posten is een bedrag van ongeveer 30.000 uitgekeerd. Voetbal. H. V. C.'t Gooi ui t gesteld. De wedstrijd H. V. C't Gooi werd gisteren wegens de enorme hitte afgelast. Boksen. Maas I-A. Z. en P C. 1 3-2. Gisteren moest het eerste zevental van A. Z. en P. C. naar Rotterdam, om aldaar tegen Maas I te spelen. Jammer dat L. Wegener verhin derd was, zoodat Klasser moest invallen. Ware dit niet het geval geweest, dan was het debuut in dc eerste l.lesse nog beter uitgevallen. In ieder geval kunnen onze zwemmers tevreden zijn. Zoo'n uitstag geeft vertrouwen voor de volgende wedstrijden. Als scheidsrechter S. Haaff de zwemmers in het water fluit, verschijnen de zeventallen als volgt Maas I. Beets Kretz A. H. C. van Senus Steenwijk. Van Hosselt P. v. Senus C. v. Senus E. Wagenaar P. Wagenaar Haas Boode Kooimans A. Klasser Van Ommeren, A. Z. en P. C. I Het begin is voor de Amersfoorters uitste kend. Hoos weet zich meester te maken van den bal en maakt het eerste doelpunt, dat ech ter door den scheidsrechter wordt geannuleerd. Na den uitworp krijgt C. v. Senus den bol en maakt zich vrij van Klasser en doelpunt van af I M. onhoudbaar. Eenige minuten daar na ziet Krotz kans om van denz.'.'den ofstand ongeveer no. 2 te maken. Het spel gaat dan vrijwel gelijk op. A. Z. en P. C. verdedigt zich met alle macht, doch vóór rust weet C. van Senus zich voor de tweede moal vrij te maken en verhoogt hij de score tot 3—0 voor Maos. Dan is het rust. Daarna krijgt A. Z. en P. C. den sterk opkomenden stroom tegen. Van Om meren drijft telkens in het doel, hetgeen zeer belemmerend werkt. Krotz speelt op C. v. Se nus, maar deze bevindt zich binden de 2 M. en wordt reglementair het water uitgezonden. Haas ligt nu vrij; hij zwemt op en weet na een schit terende rush het eerste tegendoelpunt te ma ken. Dan zijn nog minuut tc spelen. A Z. en P. C/s verdediging krijgt het vrij hard te verantwoorden; in deze periode weet Van Ommeren zijn doel goed te verdedigen, eenige lastige schoten verwerkt hij noar behooren. Bij een uitworp plaatst Van Ommeren den bal bij E. Wagenaar, die doorslaat naar Piet, die on houdbaar doelpunt. Kort daarop krijgt P. Wa genaar den bal vrij voor open doel, maar de keeper redt met de noodige dosis geluk. Kort daarop is het tijd. W Lte.rpolo. DE COMPETITIE-UITSLAGEN. Ie klasse. A. Utrecht: U. Z. C—G. Z. C. 2—3 Rotterdam: Maas A. Z. en P. C. 3—2 B. Amsterdam; D. J. K.—Dolfijn 4—4 2e klasse. A. Utrecht: U. Z. C. ITDolfijn II 0-2 B. Amsterdam; D. J K. II—H. Z. cn P. C. 0—I Amsterdam IJ. II—L. Z. C. 1—5 3e klasse. A Hillegersberg: Hiüegersb.—N. Z. en P. C. II 3-0 B. Rotterdam: Maas II—H. Z. en P.P. II 2—0 2e klasse (dames): A Rotterdam: O. D. Z.Hillegersbcrg 31 B Utrecht: U. Z. C.Zignea 0—5 f Zwemmen. Zaterdag zijn te Deventer de nationale en plaatsebjke tweednagsche zwemwedstrijden van wege de gemeentelijke commissie voor lichame lijke opvoeding begonnen. Het eerste zevental was uitgenoodigd ter gelegenheid hiervan een polowedstrijd te spelen tegen een Oostelijk ze vental De wedstrijden werden gehouden in de stadsgracht langs de Handelskade. Ofschoon onze stodgenooten nog niet veel gelegenheid tot oefenen hadden gehad, bleken zij veel ster ker dan de Oostelijke spelers. Zonder veel in spanning maakten dc Amersfoorters 4 doelpun ten, waartegenover de Oostelijken niet een maal het net wisten te vinden, zoodat do A. Z. en P. C. een gemakkelijke 4—0 overwinning boekten. 0 Athletiek. Op de internationale sportfeesten te Kopen hagen werd onze landgenoot no. - op de 400 Meter, door «lozen afstand te loopen in 49.3 sec. Ook op de Qthletiekwedstrijden te Norrköpmg kwam dc heer Paulen uit wis* op 2 eerste prijzen beslag te leggen. De 400 M. liep genoemde heer in 58.8 sec. en de 800 M. in 1 min. 59 sec. Wielrijdcn. 4 OM DE GRAND PRIX. 1 Tegen veler verwachting is onze landgenoot- wereldkampioen gisteren in Parijs geklopt door den Zwitser Kaufmann. De uitslag luidtI Kaufmonn ,2 Moeskops, 3 Moretti. 4 Degreeve. Ook onze amateur Peeters is er niet in ge slaagd om als eerste tc eindigen De uitslag luidt hier: 1 Cugnot, 2 Michoid, 3 Peeters» 4 Faucheux. Dc bokswedstrijd Sik iN i 11 e s. Heden had de bokswedstrijd tusschen Battlin: Siki en Nilles plaats De Senegalees behaalde de overwinning door Nilles in de tweede ronde den k. o. toe te brengen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1923 | | pagina 3