EEN TUIN-AMEUBLEMENT EMILIO» bq 1.A. SCHOTERMAN S Zn., ütr.str, 17 Tel. 145 JU. P.'s VANILLE-CRÊMEPUDDIHS. mwroenfen Per flesch f 1.60, per anker f 65.- voor f 35.— (Ziet de Etalage) TWEE FAUTEUILS TWEE STOELEN EEN TAFEL FIRMA J. W. v. ACHTERBERGH ca Jhr. Mr. A\ A. P. Sandberg tot Essenburg, voorzitter der K.N.A.C te Diepenveen. tot ridder in de Oranje-Nassau-orde J. E. W. Pos te Baarn; op verzoek eervol ontslagen met dank prof. 'A H. Blaauw, te den Haag, en L. Haan, te Nieuwstadt, als lid der Commissie van advies voor het Rijks-landbouwproefstation, en be noemd als secretaris dier Commissie J. Kamp huis Suermondt, te 's-Gravenhage. De Koningin in Engeland Reuter seint ons van gister: De trein, waarmee de Koning en de Koningin (van Engeland) naar Schotland gingen heeft een kwartier gestopt op het station Carlisle, waar zij werden begroet door de Koningin van Neder land, die met een auto uit het Lake-district was gekomen. HET REGEERINGSJUBILEUM DER KONINGIN. De huldiging op den Dam. Zooals men weet zal de huldiging van H. M. de Koningin haar hoogtepunt vinden in de na- tionalo betooging op den Dam te Amsterdam; bij deze gelegenheid zal het geschenk van het volk worden aangeboden. Nu is de Dam, voor een stad, en zelfs voor een hoofdstad, een plein van respectabele afmetingen. Maar voor een geheel volk is dit plein te klein. Men heeft berekend dat het Damplein plaats biedt voor ongeveer 13000 personen. Dit beteekent dat 13000 Nederlanders in de gelegenheid zullen 2ijn om het plechtig oogenblik mede te maken. 13000 Nederlanders zullen als vertegenwoor digers van ons geheele volk kunnen worden toe gelaten. Het spreekt vanzelf dat het noodig zal zijn de toegangsbewijzen naar recht en billijk heid te vordeelen. Het CentTaal Huldigings comité heeft dit op zich genomen. Het stelt zich voor deputaties met vaandels van alle vereeni- gingen, die zich tot deelnemen aan de huldi ging aanmelden, daartoe in de gelegenheid te stellen. De volgende vereenlgingen en organi saties hebben zich reeds mede uit naam van hun aangesloten vereenigingen en onderafdee- b'ngen, aangemeld: Chr. Nat. Vakverbond, R.-K. Vakorganisatie, R-K. Middenstandsbond, Ned. Jongelingsver bond, Alg. Ned. Verbond, Patrimonium, Bond van Ver. voor Chr. Middelbaar on Voorber. Hooger Onderwijs, Unie van Chr. Onderwijzers en Onderwijzeressen, Ned. Chr. Bouworbéiders- bond, R.-K. Volkszangver., Ne<L Volkszang- bond, Ned. Chr. Vrouwenbond, R.-K. Vrou wenbond, Ned. Meisjesbond, Ned. Afd. van de Union, Bond van Ger. Meisjesver., KoL School voor meisjes en vrouwen. Ver. voor Chr. Jonge Vrouwen, Alg. Ned. Politiebond, Ned. Mil. Bond, Alg. Ver. van Verlofsoff. der Ned. Lond en Zeemacht, Alg. Ned. Ver. voor Vreemde lingenverkeer. Het spreeekt van zelf dat het in verband met Ket betrekkelijk gering aantal beschikbare plaatsen, niet gemakkelijk zal zijn om allen te vreden te stellen. Het is zaak dat organisaties niet'te lang dralen en zich tijdig door aanmel ding bij het Centrale Huldigingscomité hunne plaatsen voor de nationale huldiging verzeke ren. Te Gent. In een Vrijdagavond gehouden, druk bezoch te vergadering van Nederlanders, gevestigd te Gent, is besloten, het 25-jarig regeeringsjubi- leum van Koningin Wilhelmina ook te Gent feestelijk te vieren, zoo mogelijk in de eerste week der maand September. In de regelingscommisisie zijn benoemd de heeren Joh. v. d. Schoot, voorzitter, ds. J. H. .Visch, secretaris, J. Andriessen, penningmees ter, J. Tiesema, H. Heymans, J. Heymani, ds. Holtrichfer, J. G. van Dillewijn, J. Mast, G. A. Standaert, J. Alink, M. Godsschalk, H. Anker smit en J. Goudstikker. Aan den Nedcrland- Schen consul, den heer J. C. Goeman, werd het eeievoorzitterschap aangeboden. Waarneming bevel Zeemacht Indië. Naar wij vernemen is de kapitein ter zee J. Tissot van Patot tijdelijk belast met de waarne ming van de betrekking van commandant van de zeemacht in Ned.-Indië tot hettijdstip waar op de nieuwbenoemde commandant schout bij nacht A. F. Gooszen in Indië zal zijn aangeko men. - De steenhouwerswet Bij K. B. is bepaald, dat de wet van II Nov. 1021, tot wijziging ven de Steenhouowcrswet, in werking treedt 16 Juli a.s. In „St.-bl." no. 207 is opgenomen een K. B. van 23 Juni j.l., tot intrekking van het K. B. van 20 Jan. 1015 en tot vaststelling van c-en algemeenen maatregel van bestuur, als be doeld bij de artt. 1 en 5 der Steenhouwerswet 392L Huurwetten en dienstwoningen. Ingevolge de Huurwetten vallen woningen van rijk en gemeente (dienstwoningen, ambts- perceelen) buiten deze wetten. De Huurcommis- Bie te Amersfoort heeft echter op verzoek van een op wachtgeld gesteld onderofficier beslist, dot de betrokken rijkswoning een huurperceel was in den ^in der wet, het rijk, dat de huur had opgezegd, in het ongelijk gesteld en den be trokken onderofficier een huurverlcnging van 6 maanden toegestaan. DE EERSTE KAMERVERKIEZINGEN. Voor de a.s. verkiezing van leden voor de eerste Kamer zallen candidaat gesteld worden door den Vrijheidsbond: Zuid-Holland. 1. Mr. P. Rink, 's Gravenhoge. 2. Mr. C. P. Zaayer, 's-Gravenhegc. 3. Dr. C. Lely, 's-Gravenhage. 4. Dr. M. J. Baale, Amsterdam. 5. Mr. A. C. Crena de Jongh, 's Gravenhage. 6. Mr. W. J. de Kanter, 's Gravenhage. 7. A. C. Volker Azn., 's Gravenhage. Noord-Holland Friesland. T. S. van den Bergh, Rotterdam. 2. Dr. J. E. van Weideren Rengers, IJs- brechtum. 3. E. W. Dyscrinck, 's Gravenhage 4. K. Breebaart, Winkel. 5- D. van Houten, Weesp. Zeeland Noord-Brabant Limburg en Utrecht. Y. R. R. L. de Muralt, Borculo. 2. J. Koster, Heerlen. 3. J. H. Th. O. Kettlitz, Utrecht 4. Mr. G W. van Ommeren, Heusden. 5. E. W. Dyserinck, 's Gravenhage. y 6. J. N. Pattist, Middelburg. Groningen Drente .Overijssel Geldcrlund. 1 Mr. H. Smecnge, Amsterdam. 2 Mr. dr. E. van Ketwfeh Verschuur. Groningen. 3: Mr. D. J. baron van Nagell van Ampsen, IWf Laren (G.) 4 Joh. Gelderman, Losser. 5. Jhr. mr. van Holthe tot Echten, Assen 6. J. Smit, Voorburg. 7. Mr. J. *an Gilse, Steenwijk. Den Plattelandershond: Noord-Hollond Friesland. T C Wolmerstett, Amsterdam, 2. A. G. Reitsma, Appelsga. 3. P. D. Bosch, Leeuwarden. Groningen Drente Overijssel -r» Gelderland. T. H. Klimp, Pcest-Norg. 2. F. Hornar, Noordhom. 3. E. Schrage, Assen. 4. Mr. C. Ver voorn. Her wijnen. 5. Joh. W. Bos, Lonneker. Zuid-Holland. 7. Mr. A. J. F. Fokker, Zierikzea. 2. J. D. van Beek, ZuidJand. 5. A. A. Bouwman, Pierschil Dc Staatkundig Geref. Part ij. In alle provinciesP. v. d. Meulen, lid Prov. Staten, Kampen. a De heer J. H. Blum te Aagtekerke heeft voor een candidatuur voor het lidmaatschap van de Eerste Kamer bedankt. De onti-revoL candidatenlijst voor de Eerste Kamer voor de groep gevormd door Zeeland, Noord-Brabant, Utrecht en Limburg is nu als volgt samenge steld I. mr. A. A. de Veer, te Middelburg; 2 C. C. d'Aumale baron Hordenbroek van Har- denbroek tc Lopik; 3 mr. J. F. van Beeck Col koen te Utrecht; 4 mr. P. J. van Bortel, te Mid delburg; 5 prof. dr. A. Noordzij te Driebergen en 6 H. J. E. Gerlach van St. Joosland, te Kou- dekerke. Near allo bladen melden heeft Mr. A. J. F. Fokken van Craijestein van Rengcrskerke, oud lid van de Eerste Kamer voor de liberale partij, later christ.-historisch, burgemeester von Zierik- zee, zich aangesloten bij den Plattelandersbond (de partij van den heer Braat). De Staatkundig Gereferomeerden in Zeeland hebben besloten met eigen candidoten voor de Eerste Kamer uit te komen en niet met de anti- rev. samen te werken. Inbreuk op de vrijheid van hot bedrijf. De gemeenteraad van Hengelo (O.), had op 13 Maart 1922 de verordening op de winkel sluiting in die gemeente, en het sluitingsuur in plaats van op 8 uur op 7 uur bepaald. Bij Kon. besluit is nu deze bepaling vernietigd op grond, dat een verplichte sluiting der win kels om 7 uur des avonds als regel meer dan met het oog op het algemeen belang noodzakelijk is, inbreuk maakt op de vrijheid van bedrijf in de gemeente en mitsdien moet geacht worden strijdig te zijn met het algemeen belang. Verplaatsing van ambtenaren. Het Staatsblad no .306 bevat een K. B. van 26 Juli 1923, tot regeling van de vergoeding van verplaatsingskosten waaraan het volgende is ontleend Aan de vaste burgerlijke en militaire lands dienaren, die in het belang van den dienst naar een andere gemeente dan die hunner standplaats worden verplaatst, kon een tege moetkoming worden verleend. Met verplaat sing in het belang van den dienst wordt gelijk gesteld verplaatsing op verzoek, wanneer de ambtenaar dientengevolge in hetzelfde dienst vak onder een hoogere schaal van bezoldiging valt. Met verplaatsing naar een andere gemeente wordt gelijkgesteld verplaatsing naar een an der onderdeel van eenzelfde gemeente, wan neer hieraan gedwongen verhuizing gepaard gaat. De tegemoetkoming bestaat uitIe. een bedrag voor de kosten der reis van den amb tenaar en zijn gezin, en voor de kosten van overbrenging van zijn inboedel, met dien ver stande; dat de kosten wegens vervoer van den ambtenaar en zijn gezin op de oude en nieuwe standplaats niet vergoed worden2e. een vaste vergoeding voor alle andere onkos ten, uit de verhuizing voortvloeiende. In geen geval zal voor kosten van over brenging van den nboedel meer in rekening mogen worden gebracht dan 10 pCt. van de jaarwedde, welke de ambtenaar laatstelijk in zijn betrekking vóór zijn verplaatsing genoot. Toelagen en vergoedingen blijven hierbij bui ten aanmerking. Indien de ambtenaar geen eigen huishouden heeft, of dit niet naar de nieuwe standplaats wordt overgebracht, zal het bedrog in geen geval grooter mogen zijn dan 3 pCt. van de jaarwedde, welke de amb tenaar laatstelijk in zijn betrekking vóóa zijne verplaatsing genoot De vaste vergoeding voor andere onkosten wordt bepaald op 5 pCt. van de jaarwedde, welke de ambtenaar laatstelijk in zijn betrek king voor zijn verplaatsing genoot. Toelagen en vergoedingen blijven hierbij buiten aan merking. Indien de ambtenaar geen eigen huishouding heeft, of dit niet naar de nieuwe standplaats wordt overgebracht, wordt in den regel de vergoeding niet toegekend. Indien bij zondere omstandigheden afwijking van dezen regel wettigen, zal die vergoeding niet meer mogen bedragen dan een zesde van de wedde per maand. De vergoeding wordt nit toege kend, indien de verplaatsing va nden betrok ken ambtenaar gepaard gaat met ecne ver hooging der jaarwedde van meer dan 500. Ingeval de ambtenakr met zijn gezin op de nieuwe stondplaats er niet in kan slagen, een geschikte woning te huren en ook de mi nister van Financiën verklaard heeft, dat geen woning voor hem beschikbaar is, terwijl de verplaatsing niet op verzoek geschiedt en niet kan worden uitgesteld, kan, indien daartoe ter men aanwezig worden geacht, 75 pCt. der pensionkosten, welke de ambtenaar voor zich zelf, met inachtneming van de noodige zuinig heid, moet maken, worden vergoed Deze regeling is alleen van toepassing, op die groepen van burgerlijke en militaire lands dienaren, welke reeds op 1 Jan. 1923 in het genot van een vergoeding voor verplaatsings kosten waren, en voorts op die groepen van burgerlijke en militaire landsdienaren, ten aan zien waarvan de regeling door het hoofd van het betrokken departement toepasselijk wordt verklaard. Dit besluit is inmiddels ingaand 1 Juli j.l in werking getreden, ORIGINEELE zeer aan te bevelen Bordeaux, gèwas 1917 IS WIT- ROOD- OF GROEN GESCHILDERD ALLES OPVOUWBAAR, DUS '3 WINTERS GEMAKKELIJK UP TE BERGER WESTSINGEL 12 13 Verlrisschena en Verkwikkend A. J. P.'s Frambozensaus over Puddingtabriek A. J. POLAK. Groningen Het is niet van toepassing op de verplaat singen, die vóór dien datum zijn bevolen. DE WERKLOOZENZORG KOST RUIM 36 MILLIOEN. Minister Ruys de Beerenbrouck heeft op de vragen von den heer H. Colijn, betreffende het verstrekken van gegevens nopens de uit gaven ten behoeve van de werkloozenzorg, nog nader geantwoord, dat de totale kosten van werkloozenzorg voor het rijk en de gemeen ten bedragen 36.067.000. Daarvan komt naar raming 11.364.000 ten laste van het Rijk. De raming van deze kosten kan slechts zeer gloabal zijn, ook doordat het subsidie in de kosten van steunverleening tot dusverre slechts voor een beperkt aantal gemeenten kon worden vastgesteld cn zulks nog ollecn voor een ge deelte van 1923. Van het ten laste der gemeenten komend bedrag moet worden afgetrokken het subsidie, welke enkele provinciën aan eenige gemeen ten in de kosten van werkverschaffing toeken nen, doch deze bedragen zijn betrekkelijk ge ring. Eenigszins juiste gegevens konden hier omtrent nog niet worden verkregen. als andijvie, postelein, stoof- sla, kool, enz. bindt men het gemakkelijkst met Honig's Maizena. Zuiver en fijn van smaak. Let op de filultzegels als bewijs van echtheid. GEP. LUITENANT-GENERAAL J. N. ROELANTS -|j- In dc ouderdom van bijna 81 jaren is in het Chr. Sanatorium te Zeist overleden dc gep. luitenant-generaal der infanterie J. N. Rolants, ridder in de orde van den Ned. Leeuw. De overledene is o.m. geruimen tijd bevelheb ber der Nieuwe Holl. Waterlinie geweest en was destijds in Utrecht een bekende figuur. Generaal M. Segov. f Een der meest bekende personen uit onze In dische krijgsgeschiedenis, generaal M. Scgov, is te Den Haag in den ouderdom van 82 jaren overleden. Ruim 35 jaren heeft de thans ontslaoenc deel uitgemaakt vnn het officierkorps van het het Ned.-Indische leger. In verschillende rangen heeft hij in zijn schit terende militoire loopbaan olijken van krijgs mansdeugd aan den dag gelegd. Hij was een van do weinigen, die het commandeurskruis van de Militoiare Willemsorde verwierven, nadat hem te voren het ridderkruis 4e en 3e klasse dier ordt en de eeresabel waren toegekend. De teraardebestelling van het stoffelijk over schot is bepaald op Dinsdag op de begraaf plaats Oud Eik- en Duinen. De stoet vertrekt ten half twoalf van het sterf huis. Nader meldt men ons In 1861 (op 20 jarigen leeftijd) ving hij als 2e luitenant bij het 6e bataljon infanterie zijn loopbaan aan. Na zijn bevordering tot le luite nant maakte hij als adjudant bij den algemee nen staf de tweede expeditie tegen Atjeh mee; zijn bevordering als kapitein volgde in 1874. Voor zijn krijgsverrichtingen in Atjeh ontving hij de Atjeh-medaille, het teereteeken met de gesp (18731874), het ridderkruis 4e en 5e klasse in dc Militaire Willemsorde en de eere sabel voor de krijgsverrichtingen aldaar in 1876. Na als instructeur bij de Barissan van Bangkolang (Madura) werkzaam te zijn geweest, was hij, na zijn bevordering tot majoor in 1882, militair commandant van de residentie „Banka". In 1886 ontving hij zijn benoeming tot luite nant-kolonel, in welken rang hij eerst de func tie van plaatselijk commandant van Batavia, la ter die van militair commandant van Palcmbang bekleedde, In 1892 werd hij tot kolonel bevor derd, in 1894 tot generaal-mojoor cn onder bevelhebber von de expeditie naar Lombok. Ter zake van de krijgsverrichtingen aldaar volgde zijn benoeming tot commandeur in de Militaire Willemsorde. In 1895 was hij achtereenvolgens commandant van de tweede militaire afdeeling op Java, chef van het wapen der infanterie cn tijdelijk commandant van het Indische leger, zulks in afwachting van een defmitieve voorzie ning. Zijn eervol ontslag verkreeg hij op zijn verzoek in Mei 1897; in 1909 werd hem de tituloiare rang von luitenant-generaal toege kend. Luit.-gen. Segov was voorts o.m. d/ager van het commandeurskruis in de orde van den Witten Olifant, hem geschonken door den ko ning van Siam. Het vloekverbod. De gemeenteraad van Ameide heeft met één stem meerderheid besloten tot invoering von een vloekverbod. NEDERLAND EN DE ROER-BEZETTING Men meldt uit Essen aan dc N. R. Ct. Door bemiddeling van Nederlandsche koop beden heeft de bezettingsoverheid vergunning gegeven tot het herstel van den opgebroken spoorweg op het traject Gelsenkirchen—Bis marck—Buer Zuid en het zijspoor noar de mijn Unser Fritz. Door de stremming van het ver- keerop die lijn, konden de melk- en levensmid delen treinen niet doorrijden en de boterleverin- gen volgens het verdrag tusschen Duitschland en Nederland niet plaats hebben. Reizen in Duitschland. Een redacteur der Leeuwarder Cou rant heeft een reis in Duitschland gemaakt. Hij zegt dat de Duitsche autoriteiten thans allerweec de beminnelijkheid zeive voor den vreemdeling zijn. En de prijzen De prijzen zegt de schr. wisselen met den dag, omdat de waarde van het betaolmiddel met den dag wisselt. En prijzen passen zich daarbij aan. Zooals men zegt: de boer rekent tegenwoordig met den dollar. Wat dus zeggen wil dat wio vandaag koopt een spoorreis, hotellogies, onverschillig wat ook betalen moet met maken, die hijvan- daag gekocht heeft. Wie dat doet zal ervaren, dat ondanks alle weeklacht over de verduur- deiing von het leven een gegronde klacht van het beperkte gezichtspunt van den Duitscher be schouwd dat Duitschland, in vergelijking met den wereldstand, nog altijd bizonder goedkoop is, gemiddeld niet duurder dan de helft van den Hollandschen prijs. Kost hier een pond boter een gulden, voor den Nederlander komt het in Duitschland op vijftig cent. Het eenige bezwaar is, dat men te voren nooit precies weet „waar men aon toe is", en det, niet waar weten juist wij, Hollanders, graag. Maar daar juist de prijzen zich oonpassen aan den stand der vreemde valuta, dat wil zeggen zich richten noar de verhouding die tusschen de waarde van het Duitsche betaalmiddel en het Amerikaansche (Engelsche of Nederlandsche) bestaat, en deze laatste waarde vrijwel con stant, is, is die onzekerheid voor den sterken Valutarier inderdaad minder werkelijkheid dan wel schijn. ■Voor wat men koopen wil moet men dage lijks marken neerleggen (het tienduizend mar kenbiljet geeft men thans uit als een kwartje, het honderdduizend markenbiljet als een riks); het aantal guldens, dat men op die wijze be steedt, blyft gélijk. Er kwam zelfs voor de prijsbepaling een gTondslag, er kwam een houvast-gevend systeem. Het rijksverbond der hotelindustrie, een orga nisatie von de badplaats- en kuuroordbelangen, werkt tegenwoordig met een vcrmenigvuldi- gingscijfe.r, dot wekelijks wordt vostgcsteld en voor het hcoele rijk geldt Men gaat nu van den vredesprijs uit. Rekent voor kamer met pension dus 6, 8, 10, 12 mark en zoo voort. Voor dc tweede week van Juni was dat index-cijfer 5500, voor de derde 8000, voor de vierde 11,000. Dat wil zeggen dot de hotelhouder, bij een vredesprijs van 10 mark, de eerste week ziin gasten 55,000, de tweede 80,000, de derde 100,000 mark persoon per dag in rekening bracht Een reusachtige prijsstijging dus. Moot de eerste week deed de gulden gemiddeld 35,000, de tweede week 45,000, de derde 55,000. Zoodat in de laatste week van Juni een vredesprijs van 6 voor den Nederlander op 2 per persoon per dag kwam te staan. Mits hij zijn hotelrekening betaalde met marv ken, die hij in die week had gekocht Wie het doen moest met marken van drie, vier weken oud, met marken bijvoorbeeld, waarvoor hij in Nederland 35 het millioen had betaald, was precies tweemaal zoo duur uit. En onder die omstandigheden zou het kunnen zijn, dat af cn toe de Nederlandsche prijs werd benaderd. Het leven in Duitschland is nog altijd goed koop, maar de marken, waarmee men betaalt, moeten versch zijn als een bokkerskadetje. Wie naar Duitschland wil ga8n neme dus niet meer marken mee dan hij onderweg denkt noo dig te hebben en dan doet men met een gulden of tien al heel veel. Bijkoopen kan men over al een bank of wisselkantoor vindt men, als bij ons vroeger een kroegje op eiken hoek van een straat en van nieuwen voorraad voor ziet men zich niet dan op het oogenblik!, dat men hem denkt noodig te hebben. Wel zijn de koersschommelingen groot den eenen dag stond in Juni de dollar op 132, den anderen op 115, den derden op 152, den vierden op 170, maar por slot ven rekening dualde de mark nog steeds. De koers is thans „officieel". Dat is een van de vele wanhopge en hopelooze pogingen hopeloos zoolang de bankbiljcttendrukpers nog davert die de regeering ondernam om de mark althans eenigermate te stabiliseeren. Dat wil zeggende banken mogen niet daaronder (daarboven) verkoopen. Zij mogen u 5 pet. pro visie in rekening brengen, waar dan nog 0.5 procent belasting bij komt .Ge zult ervaren, dat de hotelportier soms geneigd is u zónder eeni- gen aftrek den officieelen koers te betalen. Er schijnen dus nog wegen te zijn om daarbuiten <te gaan. Het rijzen voor een appel en een ei is nu uit voorloopig. Met 1 Juli j.l. posten de spoor wegen een voor Duitsches formidabelen tarief- opslag toein de eerste klasse een van 400, voor de tweede een van 350 procent. Het hak te er dus in. Daar de Duitsche spoorkaartjes vieT dagen geldig zijn vóchten in de groote ste den de laatste dagen van Juni de menschen om ze op te koopen. Prijzen worden reeds lang niet meer op de kaartjes gedrukt. Ge moet maar gelooven wat do beambte achter het loket u dienaangaande wenscht te vertellen. Een mid del van controle hebt ge als vreemdeling niet. De prijzen van de Duitsche spoorwegen waien lachwekkend. Op het oogenblik zijn ze dat dus niet meer, ofschoon nog altijd belangrijk lager dan die in ons land. Blijft echter de mark da len zooals tot nu, dan is ook dit weder umsonst gewosen. Bezoek Kopenhangschc gemeenteraadsleden. Twaalf leden van den gemeenteraad van Ko penhagen hebben, onder leiding van hun vice- piesident, den heer P. J. Pedersen, en verge zeld van den secretaris van den gemeenteraad, een bezoek aan Amsterdam gebracht. Verge zeld van wethouder Wibaut en eenige Amstcr- domsche hoofdambtenaren heeft het gezelschap een aantal scholen en het Centraal Bureau der Brandweer bezocht, benevens een groot aantal nieuwe woonwijken. Het gemeentebestuur bood een maaltijd aan, waarbij de burgemeester wees op de pogingen, welke het gemeentebestuur in het werk stelt, ten einde aan de moeilijke tijds omstandigheden zooveel als doenlijk is het hoofd te bieden. De heer P. J. Pedersen dankte namens de delegatie uit Kopenhagen voor hetgeen aan ge- zienswaardigs en belangrijks geboden was. Zaterdag zijn na een boottocht verschillende handelsinrichtingen en de havens, het Tesscl- schade Ziekenhuis en het Rijksmuseum be zocht. 's Avonds was er een lezing met licht beelden over het Amsterdamsch verkeer. Marktkaorten. De directie van de Nederlandsche spoorwe gen zal volgens de „N. R. Ct.," binnenkort een proef nemen met de uitgifte van marktkaarten van kleine naar grootere stations tegen buurt- verkeertarief. Zomerhitte en zuigelingen. De Directeur van den Gemeentelijken Ge neeskundigen- en Gezondheidsdienst te Am sterdam geeft de volgende wenlfcn in verband met de temperatuur Bij de hans hccrschende zomerhitte moeten zuigelingen zooveel mogelijk daartegen be schermd worden, De moeders moeten zorgen d tade kamers goed doorwaaien en dat de zuigelingen zeer luchtig worden gekleed en toegedekt. Houdt vooral het hoofdje koel. Do hooge temperatuur welke het gevolg is van het warm toedekken der kinderen uit vrees voor koude vatten, is voor zuigelingen zeer gevaarlijk. De melk voor de kinderen, die on gelukkigerwijze geen borstvoeding hebben, moet buitengewoon goed worden vercorgd en koel worden bewaard, door de flesschen of kom men in koud water te ploatsen en dit water zoo veel als noodig te ververschen. 341 sollicitanten. Voor de vacante betrekking van opzichter- teekenaar bij de gemeentewerken te Kampen (jarwedde 2800—/ 3300) hebbc zich 541 sollicitanten aangemeld. Mosso-onlslog. Een zestigtal tijdelijke ambtenaren van de Rijksverzekeringsbank is bij wijze van bezuini gingsmaatregel onlc!ag aangezegd tegen I Oct. (Tel.) Slapte. Wegens slapte in het bedrijf eindigt op ver schillende textielfabrieken te Enschede de werkweek reeds Vrijdagmiddags 12 uur; enkele fabrieken staan den geheelen Vrijdag en Zater dagmorgen stil. „DE DAG" De Nieuwe Dag niet uitgekomen. Naar wij vernemen is het blad „de Nieuwe Dag" niet uitgekomen. De redactie-leden van het dagblad „de Dagc hebben zich gistermorgen naar het bu reau van het dagblad „De Dag" aan de So« phialaan te Amsterdam begeven. Daar werd hun den toegang geweigerd, door mevr. Broek» huys. De redactie-leden hebben dit door den hen vergezel lenden deurwaarder doen consta- teeren. Bijeenkomst von het bestuur von den Ned. Journalisten kring. Het dagelijksch bestuur van den Nederl. Journalistenkring heeft de redactie-leden van „De Dag" opgeroepen tct een vergadering, te houden op Dinsdagmorgen ten half elf, in het

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1923 | | pagina 2