f RICKETS naif fl- „DE EEMLANDER" BUITENLAND. „VHIRQUDELLE" KINDER KGDSEH ZAKBOEKEii. müïïiïï KINDER KINDER TRUIEN HOEDEN MANTELS. FEUILLETON. In Eenwigheidslicht 22e Jaargang No. 16 MBBMC.'TTÏZr: per post f 3.—. per week (met gratis verzekering tegen ongelukken) f 0.175, afzonderlijke nummers 1 0.05. AMERSFJ DIRECTEUR-UITGEVER: J. VALKHOFF. ARNHEMSCHE POORTWAL 2 A. POSTREKENING N°. 47910. TEL INT 513. Donderdag 19 Juli 1923 PSUS OEÜ ADVERTENTIE mei inbegrip van een bewijsnummer, elke regel meer 0.25, dienstaanbie» dingen en Liefdadigheids-adveitentiên voor de helft der priji. Voor handel en bedrijf bestaan zeer vooideclige bepalingen voor het adverleeren Ecne circulaire, bevattende de voorwaarden wordt op aanvraag toegezonden. Nabetrachting over den gemeenteraad. fr De heer Boes heeft Dinsdag-avond eenige Successen mogen boeken, waarover wij ons, stiet alleen teT wille van den heer Boes, snaar ook voor de gemeente zelf, van harte (verheugen. In de eerste plaats werd zijn motie om de uitvoering van het raadsbesluit, waarbij de stortings- en ophaaldienst werd inge steld, op te schorten en de onderhandelin gen met de Nutsspaarbank te openen naar aanleiding van het aanbod van het spaar- fbandobestinrr, aangenomen. De heer Noord- rnan, die vorig maal tegen stemde, was )öv ans tijdens de stemming nergens te vin den, terwijl de heer Jori-ssen, die de vorige (vergadering niet bijwoonde, voorstemde. Daar de heer Kroes afwezig was spande het Ier dus nog om, én met sleohts 9 tegen 8 stemmen werd het voorstel aangenomen. [We hebben over deze kwestie al zooveel geschreven, dat we er ditmaal wel verder over kunnen zwijgen. 'Het tweede succes van den heer Boas be- (hoaWe hij met zijn voorstel srtzake wijziging der verordening van de inkomstenbelasting imet betrekking tot den aftrek voor nood zakelijk levensonderhoud voor ongehuwden1. (De heer Boas had voorgesteld al. 1 van art. 5 te lezen als volgt: „Ter vaststelling van het belastbaar in komen wordt van' het zuiver inkomen alge- trokken voor noodzakelijk levensonderhoud, indien de belastingplichtige gehuwd is een (bedrag van 700, indien de belasting plichtige ongehuwd! is een bedrag van ÖOO. Voor de toepassing van dit artikel wor den met een gehuwde gelijkgesteld weduwe of weduwnaar en gescheiden vrouw of man, indien één of meer minderjarige kinderen te hunnen kste zijn." Dit verschil in aftrek is algemeen in den lande ingevoerd en wij meenen, dat daar voor zeer goede gronden zijn aan te voeren. [Amersfoort had echter gelijken aftrek en de sociaal-democraten, bii monde van den (heer Noordewier, verzetten zich krachtig 'tegen het voorstel-Boas. Waarom? Wij kun nen het niet vermoeden, want, zooals de Iheer Boas zeer terecht opmerkte, is het vol- L'omen billijk, dat de gehuwden, dóe reeds 3 ton personeele belasting opbrengen, hier voor een geringe compensatie ontvangen. Dat nu de hoogere inkomens, en dat zijn dan die boven de 3300, iets ontlast wor den, kan toch niet zoo'n ernstig bezwaar .tnjn. Of rekent de heer Noordewier die ai ;tot de groot-kapitalisten, dóe het best missen kunnen? Dat mogen -we toch niet aan nemen. Heel wat van die „kapitalisten" (hebben een zwaarder strijd om het bestaan •dan de arbeiders, en het is heusch geen (overbodige weelde voor Amersfoort het (voor die inkomens hier wat aantrekkelijker ite maken. Bovendien ook de veel lagere in- omens genieten eenig voordeel van het voorstel-Boas, terwijl de groep van 12O0 3300 ongeveer gelijk blijft. Er was dus alles voor te zeggen dé ongehuwd en door verminderden aftrek iets meer te laten 'be talen, waar zooveel anderen er eenig vcor- deel van mogen verwachten. De Raad ver- eenigd-e zich dan ook met groote meerder heid met het voorstel-Boas. Zonder noemenswaarde discussie werd het voorste] aangenomen aan de middel bare handelsdagschool een hoogere han delsschool met tweejarigen cursus te ver binden. Dit voorstel was weer verdedigd op Idle typisch Amersfoortsche manier; we kunnen het best doen, het kost tooh haast niets. We hebben dat hier al meer meege- maakt en later bleek dat „haast niets" den toch wel „iets". Zou dat ook hiermee zoo gaan? Overigens begrijpen we niet de nood zakelijkheid er ven, tenzij men zich op het standpunt stelt, dat Amersfoort zoo lang zamerhand te voornaam wordt om het slechts niet een middelbare handelsdag- school te stellen, een standpunt, dat o. i. al heel wat ellende over onze gemeente heeft gebracht. 'Die grootdoenerij, dfe haast nóels kost, kennen we nu wel. Temeer moet echter dit voorstel be vreemd-en. waar we den laatsten tijd zoo vaak hebben- moeten hooren van bezuini gingen op het lager onderwijs. Op dit ter rein toch is het el bezuiniging, wat de klok slaat. En de heer Stadig heeft reeds klan ken doen hooren, waaruit we mogen opma ken, dat het nog met ver genoeg gaat. Eerst als het de gemeente geen cent meer kost, den is het pas goed. Is het wonder, dat menig voorstander van goed ondierwijs met zorg de toekomst ziet? De slooper ten Ge meen tehuize zei de woorden van den heer Stadig wel als gulden woorden beschou wen. De „m ede deeling en van B. en W. ten aanzien van het magazijn ven openbare werken" kwamen ndet meer in discussie. De andere punten hadden reeds zooveel van de welsprekendheid der Raadsleden gevergd, dat dót kluifje tot een volgend maal moest worden bewaard. DUITS CH LAND. DE BEZETTING VAN HET ROERGEBIED. Het Britsche antwoord. Londen, 18 Juli. (R.). Het Britsche ant woord op de Duitsche note is thans gereed. Het zal morgen in het Kabinet een punt van bespre king uitmaken. Londen, 18 Juli. (R.). Curzon ontving hedenmiddag Sthamer, den Duitschen gezant, op het departement van Buitenlandsche Zaken. Een verboden Katholiekendag. Keulen, 18 Juli (W. B.) Het ministerie van buitenlandsche zaken heeft aan den voor zitter van het plaatselijke comité voor den al hier te houden Katholiekendag medegedeeld, dat de geallieerde Rijnlandcommissie dien dag verboden heeft. In verband hiermede ziet het comité zich ge-' noodzaakt zijn voorbereidende werkzaamheden stop te zetten. Het spreekt zijn leedwezen uit over het feit, dat in het Katholieke Rijnland he thouden van godsdienstige bijeenkomsten on mogelijk wordt gemaakt, terwijl de communis ten in het Roergebied vrijelijk mogen vergade ren. De rijksspoorwegraad heeft gisteren nieuwe tariefverhoogingen voorgesteld. De biljetten 3e en 4e klas zulien verdubbeld worden, die van de Ie en 2e klas verdriedubbeld. Tegen 1 Septem ber wordt de invoering van waordehoudende ta- riaven verwacht. ^Uitbreiding van het Rapollo-verdrag. B e r 1 ij n, 18 Juli. (V. D.) De Duitsche ge zant te Moskou, graaf Brockdorff Rantzau, is te Berlijn aangekomen en heeft daar met de Rijksregeering besprekingen gevoerd. Door hem eerden onderhandelingen ingeleid betref fende de uitbreiding van het verdrag van Rc- pallo. Intusschen is deze kwestie te Berlijn reeds afgehandeld De consulaire verdragen zijn op enkele punten na geheel geregeld, en ook is in werkelijkheid een landbouwverdrag afgesloten. Het Indexcijfer. Berlijn, 18 Juli (W. B.) Blijkens opgaaf van het Rijksbureau voor de statistiek bedroeg het rijksindexcijfer voor de kosten van het le vensonderhoud op 16 Juli 28,892. De ontvluchting van Ehrhardt. Twee helpers op het spoor. Het is zoo wordt uit Berlijn aan het Hbld gemeld de politie te Leipzig gelukt twee helpers bij dc vlucht van Ehrhardt op het spoor te komen De bestuurder van de voor de vlutht gebruikte auto is de 24-jarige koop man Götz uit Leipzig, die tot de Duilsch-natio- nale Volkspartij en verschillende rechtsche ge heime organisaties behoort. De tweede helper was de 23-jarige student 'Mnssow von Prince uit Berlijn. Deze moet reeds geiuimen tijd vóór de vlucht van Ehrhardt te Leipzig vertoefd heb ben, zonder dot hij zich bjj de. politie had aan- remcld. Waarschijnlijk heeft hij bij gelijkge zinden te Leipzig een ondei komen gevond<y>. ïn tegenstelling met Götz. die na de vlucht van Ehrhardt niet meer in Leipzig» gezien is, is Massow von Prince twee dagen nn de vlucht, op 15 Juli, daar nog gezien. Ten tijde van den moord op Erzberger werkte hij voor de orga nisatie C. in München, na den moord verhuisde hij naai Homburg, waar hij echter in de rechts- rodicale beweging werkzaam bleef. Wegens het vormen van geheime organisaties en een bom aanslag op een sociaal-democratisch blad zat hij te Hamburg ecnigen tijd in preventieve hechtenis. Men heeft ontdekt, dat Götz bjj de vlucht van Ehrhardt in de auto drie koffers met schietwapens heeft meegenomen. Het is de politic nog nie* gelukt de beide personen in honden te krijgen. Gisteren zijn te Leipzig nog verschillende personen gearresteerd, die ver dacht worden de vlucht begunstigd te hebben Terwijl de soc.-dem. „Leipziger Volksztg." de schuld aan de ontlvuchting van Ehrhardt op het rijksministerie van justitie cn het stoats- gerechlshof schuift, wordt in de ^Leipzigcr N. Nochr." gewezen op de verantwoordelijkheid van het Saksische ministerie van justitie. De regeering van den soc.-democrcat Zeigner, wier doel de strijd tegen de contra-revolutie is, was aan het rijksministeïie van justitie verantwoor delijk voor Erhardt's persoon. DAMES MODE - MAGAZIJN ie|i8 Langestraat, Amersfoort. Het is de Saksische regcering niet onbekend gebleven wie Ehrhardt was en evenmin hoe groot zijn invloed en de offervaardigheid van, zijn vrienden waren. Welk? speciale maatregelen heeft de Sak sische regeering genomen, waaruit blijkt, dat zij met de speciale beteekenis van den gevangene cn de haar bekende bizondere omstandigheden heeft rekening gehouden Hoe heeft zij zich vergewist, dat haar speciale orders ook wer den uitgevoerd vraagt de „Leip. N. Nnchr." Ondei de vier gisteren te Leipzig gearres teerde personen moet zich ook iemand bevin den, die aan Ehrhardt vóór zijn vlucht uit Leip zig huisvesting heeft verleend, om hem gele genheid te geven zich door het verwisselen von kleeren beter aan de nasporingen der politie te kunnen onttrekken De Berlijr.sche politieke politie is er heden in geslaagd een handlonger van Ehrhardt op te sporen en aan te houden. Zijn verhoor moet bezwarend materiaal hebben opgeleverd Omtrent de plaats, waar Ehrhardt zich op het oogenblik bevindt, heeft het onderzoek tot dusver nog geen aanwijzingen gegeven. De veronderstelling, dat hij zich naar Pommeren of Mecklenburg zou hebben begeven, berust slechts op gissingen Er bestaan integendeel aanwijzingen, dat hij naar het Zuiden zou zijn gegaan. Zaterdagmiddag zes uu* moet de auto, waarin Ehrhardt is gevlucht, met drie inzit tenden te Zwickau zijn gezien. Zij hield daar stil en de drie personen gebruikten iets in een restaurant. Vermoedelijk is Ehrhardt naar Beie ren gevlucht en men neemt aan, dot hij zich van daar uit reeds naar het buitenland, waar schijnlijk Tsjecho-Slowakije, heeft begeven. Er is thans een nieuw bevel tot inhechtenis neming legen hem uitgevaardigd, dr.t een dui delijker portret bevat dan het eerste en verder een beschrijving van de auto. Het staat vast, dat de auto gedurende de vlucht het nummer I M 5895 heeft gedragen. De correspondent te Leipzig van het „8 Uhr Afcendblatt" verneemt, dat het hoofdbureau van politie te München heeft geseind onmiddellijk een beschrijving te geven van de auto, welke uit München afkomstig is, moar dnt uit Mün chen daarop nog geen antwoord is ontvangen. Diefstal in het paleis von keizer Wilhelm I. Berlijn, 18 Juli. (W. B.) Bij de laatste nbraak in het paleis van keizer Wilhelm I zijn gestolen een rood satijnen gordijn met wit te kronen, een zilver uurwerk van 20 c. M. hoogte en een zeer waardevol bronzen beeld. BELGIE. Het legcrontwerp. Brussel, 18 Jul). (B. T A.). De Kamer heeft met 76 tegen 69 stemmen r-n 8 onthou dingen het artikel van de militaire wet aange nomen, dat den diensttijd met twee maanden verlengt voor den duur van de bezetting van het Roergebied. 4 4 Aan de Msb. wordt gemeld De kamer heeft gister in eerste lezing de nog overblijvende artikelen van de militaire recru- tccringswet nongenomen. Dnt is evenwel niet von een leien dokje gegaan, wart de incidenten ,tusschen socialis ten en liberalen en de katholieken onderling waren niet van de lucht. Er werden scherpe redevoeringen uitgesproken door Vandervelde, Hijmans en Devèze. Andermaal is het rcgeeringsvoorstcl aan een echec ontkomen. Van Cauwelaert die Dins dag den diensttijd der regeering (10 maan den voor de infanterie en 13 maanden voor de andere wapens) had nongenomen, mankte thons oppositie tegen de supplementaircn diensttijd van twee maanden, die voorzien i; zoolang de bezetting van de Roer duurt. Spreker was von oordeel, dat deze bepaling tot dubbelzinnige besluiten aanleiding kan geven, wet ook het geval is, en sprak de vrees uit, dat zij clandestiene verlenging van den diensttijd zou kunnen uitmaken Daarom zag spr. deze bepaling graag vervallen. Devèze trachtte de rede van Van Cauwe laert te ontzenuwen en hij werd daarin niet weinig geholpen door den katholieken Vlaam- schcn staatsminister Helleput te, die regel recht tegen van Cauwelaert's opvatting in- roeide. Het optreden van Helleput te verwekte vooral ontstemming bij sommige vooruitgeschoven elementen van de katholieke Vlaamsche groep. Van Cauwelaert bleef met enkele katholieke Vlamingen in zijn houding volharden en toen het op stemmen aankwam, weidon de tweo maanden supplements» en diensttijd slechtr- met een kleine meerderheid gered. Tegenstem mers waren de socia'isten en enkele leden var de groep van Cauwelaert. Opmerkelijk was, dat bij deze stemming eenige leden, die tot nu toe steeds de zienswe- ze van Var Cauwelaert waren toegedaan, ge woonweg een geheel tegenovergestelde stem uitbrachten. De eindstemming in tweede lezing over de geheele recruienwet zal vermoedelijk Vrijdag plaats hebben. De vervlaamscbing der Gentsche hoogcschool. Brussel-; T8 Juli. (B. T A). De Senaat heeft met 74 tegen 55 stemmen en 5 stemmen in blanco het geheele wetsontwerp-Nclf betref fende de universiteit van Gent aangenomen. Keizerin Charlotte. Naar uit Brussel wordt gemeld, is keizerin Charlotte, weduwe van keizer Maximiüaan van Mexico, die den I9den Juni 1867 te Queratoro vermoord werd, en zuster van den vorigen Belgischen koning Leopold, ernstig ziek, zoo dot men voor haar leven vreest. De keizerin is 93 jaar oud. Gelijk men weet, is ze, sinds het drama dat zich met haar echtgenoot af speelde, volslagen krankzinnig. FRANKRIJK, De Duitsche suikerleveringen. P a r ij s, 18 Juli. (Havas). De Duitsche ver- -i'enwoprdigers bij de commissie van herstel hebben om een uitlegging van het verdrag van" Versailles met betrekking tot de suikerleverin gen door Duitschlond gevraagd. De commissie; zal later beslissen. ENGELAND. Een internationale conferentie voor telegrafie.! Londen, 18 Juli. (R.) Een commissie: bestaande uit de directeuren van de Engelsche,; Frnnsche en Italiaansche telegrafie heeft den; ïCden en den 17den te Londen op het bureau van den Volkenbond vergaderd en zich uitge sproken voor een voorstel van de Italiaansche regeering om een internationale conferentie1 voor gewone en dracdlooze telegrafie te hou den, met medewerking van den Volkenbond, in de eerste helft van 1924. Het Congres der geneeskundigen. Londen, 18 Juli. (V. D). In een rede tijdens een lunch; die door de regeering gegeven werd aan de leden van het Congres van de In ternationale Vereeniging van Geneeskundigen, zeide Chamberlain, de minister van Gezondheid, dat de grootste vooruitgang in de geneeskunde in de laatste paar jaren bereikt was en dat het de plicht was om te profiteeren van de resul taten die in andere takken van wetenschappen waren bereikt. Hij vervolgde „In ons land hebben wij ge durende de laatste twintig jaren het sterfteper centage van zeventien per duizend, tot iets on der de dertien weten te reduceeren. Dc verwach tingen zijn verre overtroffen en in tien jaar werd het cijfer van de kindersterfte gebracht van T33 per duizend geboorten op 77 per duizend. Dit zijn zeer bemoedigende cijfers, vooral als men er rekening mee houdt dat Enfgelond een groote industrie-mogendheid is." Het onderwerp von de besprekingen van de zitting van heden was de „Arthroplasty" of het kunstmatig aanbrengen van verbindingen waar de oorspronkelijke verbindingen beklemd zijn geraakt. Doctor Putti van Bologna illustreerde zijn eigen behandeling in gevallen van stijve verbin dingen door een viertal Italiaansche soldaten te laten zien wier knieën weigerden dienst te doen door een aontal toegebrachte wonden. Door zijn behandeling konden ze weer gewoon hun knieën buigen. De godsdienstvervolging in Georgië. I In het Engelsche lagerhuis heeft Snowden. aan de regeenng de vraag gericht, of het haar bekend was, dat in Georgië onder het thantf daar oppermachtig bolsjewistisch bewind ver volgingen op groote schaal p aats hebben en tal van personen worden terecht gesteld, ter wijl de democratische regeering is verjaagd. Voorts zouden de katholieke Georgiërs voor al worden vervolgd en tal van geestelijken, waaronder zelfs de patriarch, gevangen zijn gezet, omdat zij weigerden toe te geven aan de bevelen van de Russische geheime politia om te verklaren, dat het bezwaarschrift, door die geestelijkheid aan de conferentie van Genua destijds gericht, onjuist zou ziin geweest Voorts had men gepoogd van de geestelijken; een verklaring machtig te worden, dat er in Georgië godsdienstvrijheid bestaat, waartoe zij evenmin geneigd was. Snowden vroeg of de Engelsche regeering,' die evenals de andere geallieerde regeeringejj! de onafhankelijkheid van Georgic had erkend;! bereid was stappen te doen, ten behoeve der! Georgiërs. Mac Neill antwoordde, dat hij gecnerlei ken-| nis der feiten langs officieelen weg had verkre-| gen, doch. dat hij geen reden had aan de juist-j heid der mededcelingen van Snowden te twij felen. Daar de sovjetregcering evenwel prak-.j tisch militair heer en meester In Georgië was' en zij dit land gedwongen had zich aan te slui-j ten bij den bond van sovjetrepublieken, was) er weinig aan te doen, vooral nu Engeland'; wist, hoe weinig diplomatieke vertoogen niet. door militaire pressie ondersteund op daj sovjetreg?ering uitwerken. De bootwerkersstaking. Londen, 18 Juli. (R.) De bootwerkers staking heeft heden te Liverpool een groote uitbreiding ondergaan. Verscheidene duizen den mannen hebben den arbeid neergelegd. Hot vau MARGREET DIJKSTRA. 11 Nu op de zeevaartschool doet hij goed zijn 'best. I „De wijde wereld ingaan, vreemde landen tien en menschen, die anders doen cn zijn jien voelen, dan wij!" dat trekt hem aan. 'En dan vooral de zee, de zee met haar dei nende golfslag en de wijde open hemel er lboven. f. „Wat doen! wat ontdekken, wat zien van ede groote wereld, dat js leven, echt leven," ®egt hij en de enkele haartjes onder zijn peus krullen verwaand omhoog, „ik zou 'doodgaan, als ik altijd op ons dorp bleef!" I*wNou"; vindt Ilske bedenkelijk, hier al- Jtijd blijven, dèt zou ik ook niet willen' vMaar zoo ver weg van huis „Jij bent ook een moisje", troost hij mede lijdend. „Er zijn genoeg meisjes, die naar Indiö «aan, maar ik zou niet willen!" Ja daarvan is Karei zoo langzamerhand -overtuigd. t Hij is nu een iongen van negentien met jeen open, blozend gezicht en hij heeft zijn 'eerste reis gemaakt als stuurmansleerling. Ilske ziet nu toch wel 'eeri beetje tegen tem op. Hij is naar Indië geweest en op de reis 'daarheen heeft hij werk moeten leveren. Op cTe kleine vrachtboot was hem een taak aan gewezen en die om hem waren, hebben op •hem gerekend, 't Heeft zijn verantwoorde lijkheidsgevoel doen ontwaken en zelfbe wust heeft hij begrepen, dat hij liet leven ingetreden is- Hij heeft ervaren, dnt er ook voor hem een plaats is in de groote gemeen schap en dat hij schouder aan schouder staat mot vele medestrijders. Hij heeft be seft,dat hij een_schakel is in een lange ke en, noodig en nuttig voor t geheel en hij weet, dat hij in de groote menschenwereld. zijn plaats te veroveren heeft door goed., trouw en plichtsbetrachting. Nu gaat hij rechtop en „fier door 't oudi dorp en de vrouwen gluren over de horre tjes en knikken hem trotsch toe; de man nen, die aan de deur hun pijpje rooken, roepen hem hun groet en Arie, die vroegei matroos was, heeft een schoonen boezeroen aangetrokken en loopt een eindje met hem op. In 't dorp fluistert men over hem en Ilske. want ze zijn veel samen en Aukje is niel te genaken! Bas komt met allerlei fantastische verha Jen thuis over stille laantjes, gebroken fiet sen, gloeiende wangen en jonige menschen, die verlegen én geheimzinnig de drukke straten mijden. Zijn groote, domme ooger rollen van ontzetting over zooveel mensche- lijke slechtheid on hij staart Aukje ver dwaasd aan. Maar in de stal gniffelt hij van pleziei. Aukje zegt niets, ,.ze zou nog liever!" Ze drukt haar lippen stijf op elkaar en ze jaagt Bas de keuken uit Haar pannen moeten het ontgelden en ze bewaakt met nog ang stiger oplettendheid èl Ilskes gangen. Hans en zijn jonge vrouw zijn dit jaar' ook op het oude dorp geweest met hun kleinen, gezonden Boy en het was een ver kwikking hun jong geluk te zien. Jeannetje, het nerveuze, zwakke Jeannetje was rustiger, dan de moeder haar ooit ge kend had. Het oude mevrouwtje leefde op en de angst, dien ze diep verborgen voor menschenoogen in zich droeg, die altijd ge reed laag te voorschijn springen, gleed weg. Het ionge vrouwtje ging stralend door 't leven, ze aanbad haar kind, zooais ze haar man aanbad en dc aarde leek te klein voor haar geluk. Ze woonden in hun mooi, groot huis Hans was al lang klaar, en had zich in Amsterdam gevestigd. Hij werkte hard te hard, klaagde Jeanne, en hij kwam veel n de huizen der armen. Jeannetje had hem gesmeekt veel te ge- en. veel te helpen met het hare. Hij deed »at ze vroeg. Zelf kon en wilde ze niet meegaan en hii tad begrepen, hij mocht dat niet van haai ischen. Ze moest zich beperken, ze moest leven in zonneschijn en blijheid, ze kon geen leed zien, het ook niet helpen dragen. TOT DE BESTE SOOR TEN VOORHANDEN. JOH. VAN DIJK. Langestraat 116 Tel. 70 Hans Leemans wist: hij stond alleen in zijn huwelijk. Hij stond alleen tegenover de donkere levensraadselen, die hem aanraakten in ziin drukke dokterspraktijk, op alle vragen, die hem bestormden, zocht hij alleen het ant woord. Hij streed zijn verborgen strijd, toen kleine Boy Katholiek gedoopt werd en het werkelijke leven met zijn diepte en hevig heid leefde hij geheel alleen En tóch...? Was hij niet rijk en tóch gezegend? Hij gaf haar, wat ze dragen kon. Hij gaf al zijn bescherming, zijn trouwe zorg. zijn tecre liefde aan ziin jonge vrouw. die nam in vreugdevollen ovemoed en hij besefte: t Is niet de liefde, die we ontvan gen. 't is dc liefde, die we geven, welke het leven verrijkt en verwarmt". Was per slot niet alles toch goed geweest, .ooals het nu gekomen was, voor hem ook'? Was het niet goed en noodig geweest, dat hij, met zijn oogen, die al te gauw de duisterheid zagen, met zijn stille natuur, .net zijn neiging tot melancholisme zelfbe spiegeling, dat hij had moeten zoeken \oor haar het enkele lichtstraalje, dat »:r was? Hij had lèeren zoeken en hij droeg hei licht aan met stille, blijde handen en het wierp ook in zijn hart z'n helderen schijn on ook zijn oogen aanschouwden ue heer lijkheid. Op 't oude Drentsche dorp heeft Jeanne gedarteld, als een kind en Hans in lieve, teere zorg heeft haar laten gaan in haar uit bundige vroolijkheid. Kleine Boy, wijsbroe kemannetje, werd verwend op een afschu welijke manier door beide grootmoeders om het hardst en deze zomer was vól geluk kige dagen, was vol vreugde en zonne schijn. IX. Karei is weer terug naar de zeevaart school; het volgend jaar zal hij als derde stuurman uitvaren. Ilske zit nu in de vijfde klas van het gymnasium; ze studeert gemakkelijk en graag. Het dorpsleven brengt weinig afwisseling en vrij eenzaam groeit ze od, waar ze geen vrienden van gelijken leeftijd heeft. Vader neemt haar nu soms mede naar de kleine hutjes op de heide en Ilske leert met Aaltje samen bij Aukie soep en pap cn versterkende bouillon keken en de dokter fietst dikwijls regel recht van een nieuwen patiënt naar het huis van Tante Dieuwke, zooals allen op 't dorp Moeke nu noemen In de groote huiskamer worden vergado ringen beiegd en half afgedragen langt lurken van Ilske worden omgefooverd in korte rokjes en lijfjes. Ilskes schoenen wor den eerder afgeschreven en ze leert me' minder mooie dingen tevreden zijn. Dit laatste jaar zijn er véél zieken op he' dorp. Ilskes lessen gaan gewoon door; maar Moeder meent, dat het geen toeval kan zijn, dat haar meisje zoo gemakkelijk leert en dat de meerdere vrije tijd, haar gegeven door haar meerdere gaven, goed gebruikt moet worden. Ilske heeft een arm moedertje afgelost in de late avonduren, zoodat de vrouw de frjssche lucht in kon gaan, in de stille na tuur tot zich zelf kwam en kloeker en meer toegerust tot den strijd den nacht inging. Ilske heeft niet haastig mogen zijn in dat uur van waken; ze heeft de angst, die opkwam, weg moeten duwen; ze mocht en kon zich geen rekenschap geven van elk seutimeiitje: ze heelt geleerd de gevoelig* heid in zielig zelf om te zeiten in een daad van liefde voor den ander. Er waren véle zieken in het dorp en deze lente keek somber van dreiging en waal geheel verschillend aan den heerlijken zo mer van het vorig jaar. toen alles zoo véél schoons beloofde. Tantf Louise vertelde van Jeanne, hoe zé een tweede kindje verwachtte en op eotf dag hield de mooie wagen van het oudé mevrouwtje van Maren stil voor Moekei hoeve. „Ik kom eens bij u", zei ze met beleef den glimlach, ,,'t Is in huis zoo stil!" en Moeke dacht aan brieven van Hans, aan d4 angstige bezorgdheid, die uit elk woord sprak; ze dacht ook aan Louise Leemans; die een weekje'.in Amsterdam logeerde eo veel van Jeanne vertelde. ^Wordl jreiyoljL)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1923 | | pagina 1