AMERSFOORTSCH DAGBLAD m RADIOS DE EEMLANDER FONGERS GOEDKOOP EERSTE BLAD. „L'HIRONDELLE" BINNENLAND, L. 1. VAN DUE Co. 22e Jaargang No 24 per post f 3.—, ptn* week (met gratis vertekenen legen ongelukken) f 0.17®. alxonderlijkc nummers 1 0.05. ff ff DIRECTEUR-UITGEVER: J. VALKHOFF. «NHEMSCH^TOORTWAL 2 A. POSTREKENING W*. 47910. TEL INT. 6«3. Zaterdag 28 Juli 1923 PKIIS DER ADVERTENTIEN met inbegrip van eca bewijsnummer, elke regel meer 0.25, dtenstaanbie» dingen en Uefdadigheidwdveitentiën voor de helft der prijs. Voor handel en bedrijf bestaan zeer ▼oordeellge bepalingen voor het adverlceren. £jne circulaire, bevattende de voorwaarden, wordi op aanvraag toegezonden. 1923 Wie een berijdt, rijdt niet alleen aangenaam, licht en veilig, doch ook Prijzen vanaf f 99.- Vert A. M. den HEIJER Eenige Fongers reparatie-inrichting. Tel. 58 voo! I p DUITSCHLAND. DE ALGEMEENE TOESTAND, e r 1 ij n2 7 Juli. (W.-B.). Do rijksregee- rinp onder voorzitterschap van den rijkspresi dent besloot maatregelen te overwegen ter be snijding van de momenteele crisis in het land- Buwbedrijf. Het belastingontwerp, dat de rfiark-inflatie zal tegengaan, werd aangenomen. Andere voorstellen voor het in overeenstemming brengen der vermogens-, erfenis- en omzetbe- Isting met de waardevermindering van het geld tollen worden onderzocht. Deze voorstellen zul len den Rijksdag bij het bijeenkomen worden Borgelegd. E BEZETTING VAN HET ROERGEBIED. Maginot's reis naar 't Roer gebied. P o r ij s2 7 Juli. (B. T. A.). Maginot heeft bfi zijn terugkeer uit de Roer tegenover journa listen verklaard, dat hij merkbare veranderingen had kunnen dbnstateeren sedert zijn laatste be zoek. Er was een duidelijke ommekeer gekomen onder de bevolking ten aanzien van de soldutcn. Hij «indigde met te zeggen, dat hij zeer getrof fen was door de hartelijke ontvangst door gene raal Godley. Veroordeelmgen. Wolff meldt uit Witten, dat aldaar in het bezette gebied twee kooplieden op 14 Juli in een koffiehuis Deutschland über alles hadden gjezongen, toen de muziekkapel de wijze ervan speelde. Een Fransche krijgsraad heeft, hen des wege tot 6 maanden gevangenisstraf en 5 mil- Jiden mark boete veroordeeld. Als bezwarend feit gold, dnt het gebeurde zich afspeelde op den Franschen nationalen feestdag (14 Juli). Uitbreiding der bezetting. DMannheim, 2 7 Juli. (W.-B.). Vanoch- ^•Apnd heeft een Fransche afdeeling Rheinau, een Broorstad van Mannheim, bezet. Tot dusver was plleen de haven van het plaatsje bezet. De Fransch-Belgische spoor- wegregie. SglDusseldorp, 2 7 Juli. (B. T. A.). De Fransch-Belgische spoorwegregie heeft, om te gemoet te komen aan de onstandvastigheid der nglonen. veroorzaakt door de voortdurende mark- [Sjbling, de loonen van het Duitsche spoorweg personeel in francs vastgesteld. Als grondslog is de gemiddelde markkoers gedurende de week gjbor, den betaaldag genomen. Dc opheffing van 't verkeers verbod. MiVolgens een bericht uit Frankfort a/M. is de jgrens tusschen' het bezette en het onbezette ge bied alleen overdag open. Er bestaat een ver keersverbod van 8 uur 's avonds tot 5 uur 's morgens. De grensafsluiting van het gebied om Aken is, naar uit Berlijn wordt gemeld, practisch ge sproken tot 15 Augustus verlengd, daar vóór dien -datum geen vergunning tot het verlaten van het betreffende gebied verleend wordt. Amcrikoonsch minister naar 't Roergebied. De Amerikaansche minister van openbare ïrken Davis is van Londen te Parijs aangc- men om naar het Roergebied te vertrekken. Dc gratie van Gorges. Dusseldorp, 27 Juli. (Havas.) Mille- jVpnd heeft de aan den ingenieur Gorges van de densche Anilinefabriek wegens sabotage op gelegde doodstraf veranderd in levenslongen dwangarbeid Inbeslagnemingen. Essen, 27 -sLgi. (W. B.) Het katholieke zusterhuis „Das Herz Jesu" is gedeeltelijk door de Franschen bezet. Een gedeelte van de bu reau-meubelen der coöpotQtieve inkoopvereeni- ging is door dc bezetters in beslag genomen. De Duitsche rijksdag. Berlijn, 27 Juli (W. B.) De Duitsche rijksdag zal, zooals thans de toestand zich laat aanzien, niet vóór 9 Aug. en op zijn laatst 17 Aug. bijeenkomen. DE VOEDINGSMOEILIJKHEDEN. Berlijn, 27 Juli. (W.-B.). Rijkskanselier Cuno heeft aan de leiders van het landbouw bedrijf een aanmaning gezonden in verband met de aardappclleveringen. De rijkskanselier en de voedingsminister zullen dezer dagen met den landbouw in onderhandeling treden over de wegneming dcT vocdingsmoeilijkheden. BELG1E. DE VERVLAAMSCHING DER GENTSCHE HOOGESCHOOL Het ontwerp-Nolf aangenomen. Brussel, 27 Juli. (B. T. A.), De Kamer heeft met 108 tegen 56 stemmen en zeven ont houdingen het voorstel om in de vieT Vlaom- sche provincies een referendum te organiseeien over de kwestie der Vlaemsche hoogeschool verworpen cn vervolgens met 87 tegen 75 stemmen en acht onthoudingen het ontwerp- Nolf inzake de vervlaamsching van de hooge school van Gent aangenomen. FRANKRIJK. Poincaré. Een Fransch radiogram meldt, dat Poincaré gisterochtend Parijs heeft verlaten voor een kort verblijf op zijn landgoed te Sampigny (Maas-departement). Donderdag heeft hij gene raal Pellé ontvangen, die rapport kwam uit brengen over de onderteekening van het vre desverdrag van Lausanne. Poincaré dankte Pellé voor de diplomatieke tact, die deze bij de onderhandelingen heeft" betoond. Qucsnay de Beaurepoire f» Eergisteren is Quesnay de Bcaurepaire over leden, oud-voorzitter van het Opperste Ge rechtshof. De Beaurepaire is in tal van be roemde processen gemengd geweest, o.a. in dot tegen generaal Boulanger, Henri Rochefort, Ga briel le Bompard en den anarchist Ravachol. In het Dreyfus-proces verschilde hij met zijn collega's van meening en trad diengevolge of. ENGELAND. TUSSCHENTIJDSCHE VERKIEZING. Een conservatieve overwinning. Londen, 27 Juli. (R.) Bij de tusschen- tijdsche verkiezing in Central-Lee<is is Sir Charles Wilson (conservatief) met 13085 stem men tegenover Slcsser (arbeiderspartij) met 11359 en Stone (liberaal) met 3026 stemmen gekozen. Vergeleken bij de laatste verkiezing is het aantal stemmen op de arbeiderspartij sterk toegenomen, dat op de liberalen afgenomen. DE LUCHTDIENST OP INDIË. Nadere bijzonderheden. De Britsche regeering heeft, naar men zich herinnert, in het Lagerhuis mededceld, in be ginsel het plan van commander Burney be treffende een veerticndoagsche dienst met lucht schepen naar Indië te aanvaarden. Draadloos wordt thans nog bericht, dat de dienst door een particuliere maatschappij zal worden verricht met behulp van een staatssubsidie, dat ver hoogd zal worden naar gelang de dienst zich uitbreidt. Het eerste luchtschip voor genoem den dienst zal in Bedford worden gebouwd en een capaciteit van vijf millioen kub. voet be zitten. Het zal den omvang hebben van het s.s. Mauretonia en 130 tot 150 passagiers kunnen vervoeren. Een snelheid van 80 mijl per uur zal worden bereikt en het zal rcchtstreeksche vluchten zonder stoppen van 2500 tot 3000 mijl per dag cn nacht maken. Men hoopt het traject naar Indië in 74 uur te kunnen afleg gen. Het tarief voor passagiers zal ongeveer 70 tot 80 pnd. st. bedragen, d. w. z. iets min der don de stoomvnarttarieven. Er zullen met tertijd zes luchtschepen in den dienst worden opgenömen. DE STAKING DER HAVENARBEIDERS. Londen, 27 Juli. (R.) De bootwerkerspa troons kondigen aan, dat alle bootwerkers, die niet later dan 30 Juli het werk hervatten, weer zullen worden ^aangenomen en dat er in geen geval onderhandelingen zullen worden gevoerd met ongeregelde stakingscommissies. De bond van havenarbeiders heeft een oproep aon de stakers uitgevaardigd om het werk te hervatten en de met de patroons aangegane overeen komst gestand te doen. Het is niet mogelijk te voorspellen, wat de bootwerekrs zullen doen. Een wolkbreuk in Britsch-Indië. Allahabad, 27 Juli. (V. D.) Gemeld wordt, dat de geheele omgeving van Udici door een wolkbreuk verwoest is. Duizende hui zen zijn weggespoeld. ROEMENIE. DE CONFERENTIE VAN SINA1A. Boekarest, 27 Juli. (V.-D.) Het pro gramma voor de conferentie van de Kleine En tente, die op 28, 29 cn 30 Juli in Sinaia plaats vindt, is als volgt vastgesteld(I) besprekin gen over de schadevergoedingen; (2) vertegen woordiging der Kleine Entente bij den Volken bond; (3) opneming van Polen in dc Kleine En tente; (4) oplossing der Poolsch-Tsjechische te genstellingen; (5) het vaststellen van een ge meenschappelijke houding inzake de nieuwe po litiek in Bulgarije; (6) toenadering tot Grieken land om den weg te openen tot een eventueclc opneming in de Kleine Entente. Gevaar voor een revolutie? Boekarest, 27 Juli. (V.-D.) Gemeld wordt, dat de regeering in het bezit is geko men van overtuigende bewijzen, waaruit zou blijken, dot vooraanstaande personen uit lei dende officieele kringen aan zekere politieke organisaties deelnemen, wier program omver werping van de bestaande politieke orde staat De minister van oorlog heeft een onderzoek ingesteld naar de beweringen, dat ook officie ren aan deze beweging deelnemen. Nadere be richten zijn nog niet bekend.. TURKIJE. DE VREDE VAN LAUSANNE. De Engelsche koning heeft gisteren in audiën tie ontvangen Sir Horace Rumbold, den Brit- schen hoogen commissaris, die namens de Britsche regeering het vredesverdrag met Tur kije heeft geteekend. Uit Athene wordt gemeld, dat de koning van Griekenland een telegram aan Venizelos heeft gezonden, waarin hij dezen ook namens de natie dank zegt voor de diensten, die hij te Lausanne aan Griekenland heeft bewezen. De minister van buitenlandsche zaken Alexandris heeft een gelijkluidend telegram aan Venizelos gezonden. Do Nationale Vergadering. Angora, 27 Juli. (B. T. A.) Daar de ver kiezingen voor de Nationale Vergadering nog niet geëindigd zijn, ,is de bijeenroeping der nieuwe vergadering tot 12 Aug. uitgesteld. VEREENIGDE STATEN. EEN MOORD OP PRESIDENT HARDING BERAAMD P a r ij s2 8 Juli. (B. T. A.). Uit Londen wordt aan de bladen gemeld, dat volgens een tclegraïn uit Chicago de chef van den geheimen dienst van het departement van justitie verklaar de, dat er een complot is gesmeed om president Harding op zijn reis door West-Canada en Alaska te vermoorden. Twee Russische anar chisten, die streng bewaakt worden, zouden door een geheime organisatie zijn aangewezen om deze misdaad uit te voeren Een ongeluk met het schip van president Harding. Seattle, 27 Juli. (R.) Het transportschip Henderson, waarmee Harding en zijn gezelschap reisden, is op een torpedobootjager geloopen, waardoor deze ernstig lek sloeg en zijn achter steven werd ingedrukt. De botsing had plaats, juist toen de Henderson de Pugetsound in een zware mist binnenkwam. De Henderson bekwam geen schade en zal zijn reis naar Seattle her vatten. Beide machinekamers van de torpedo boot zijn ondergeloopen, maar allen aan boord zijn in veiligheid gebracht. ZUID-AMER1KA. Nieuwe bewapeningen. Rio de Janeiro, 27 Juli. (V. D) Ge meld wordt, dat, na de mislukking der pan- Amerikaansche ontwapeningsconferentie, de Argcntijnsche regeering ^riotpn heeft bij het parlement een crediet viïW 150 Tnillioen pesos aan te vragen voor de uitbreiding van het leger DAMES MODE - MAGAZIJN I6|i8 Langestraat, Amersfoort. Wij ontvingen nin schftltrcnde collectie fl| Halsboudscborten, met lange mouwen, korte mouwen, zonder mauwen, en ook kleine modellen ln de ntenwste dessins vanat 75 ct. B ZIE DE ETALAGES. H - De Staatscourant van gister bevat o. m. de volgende Kon. besluiten bevorderd tot luitenant ter zee Te klasse die der 2e klasse L. G. L. van der Kun; benoemd tot assistent bij de kliniek voor ver loskunde en buitenpraktijk aon de Veeartsenij-, kundige Hoogeschool te Utrecht J. Nip, aldaar. KONINGIN WILHELMINA OP DE TERUGREIS. Koningin Wilhelmina zal Dinsdag de terug reis via Folkestone aanvaarden. Twee Nederlandsche torpedojagers zullen morgen te Folkestone oankomen om de terug reis te escorteeren. DE REGEERINGSJUBILEUMFLESTEN. Kwijtschelding van straffen? Naar „Het Noorden" uit de beste bron ver neemt, is het de wensch van de Koningin ter gelegenheid van Haar a s. regeeringsjubileum, aan alle veroordeelden in Ned.-Indië algeheele of gedeeltelijke kwijtschelding van straf te ver- lecnen, maar in afwijking van de bestaande gewoonte, ditmaal de remissie te verdubbelen. De Koningin wenscht, dat de kwijtschelding het karakter zal dragen van een waar gunst betoon. DE VLOOTWET. Hulde aan Minister De Geer. Er wordt gemeld, dat er in den lande veel enthousiasme blijkt te bestaan om volgens den oproep van dr. v. d. Mijle te Heese, hulde te brengen aan Minister jhr. mr De Geer voo diens houding in zake de behandeling van het Vlootwetontwerp. Donderdagochtend was het eerste duizendtal adhaesiebetuigingen ingeko men. Uit alle oorden en uit alle kringen der be volking wordt er aan declgenom^v Opmerke lijk is ook de deelneming van tal van Indische personen, officieren zoowel als particulieren. Donderdag kwam er reeds een uit Assen met 53 handteckeningen De Eerste Kamerverkiezing. De berekening van den uitslag. Groep I. (Noord-Brabant, Zeeland, Utrecht en Limburg). Berekend naar de stemwaarde der onderscheidene provincies, werden in totaal uitgebracht 17,644 geldige stemmen, zoodat de kiesdeeler bedroeg I357'/i». De verdeeling der stemmen over de verschil lende partijen en de toekenning der zetels ge schiedde als volgt Chr.-Hist. Unie1321 stemmen 0 zetels 1321 I zetel. R.-K. Staatspartij 16673 stemmen 4 ze tels 4- 1244l/u 5 zetels. R.-K. Staatspartij II: 774 stemmen 0 zetels -f 774 0 zetels. Staatk. Gercf. Partij177 stemmen 0 ze tels 177 0 zetels. Verbonden lijsten S. D. A. P. en Vrijz.-Dem.2241 stemmen 1 zetel -f 883l0/n voor de S. D. A. P. 2 zetels. R.-K. Staatspartij III3800 stemmen 2 zetels 4- 11857/u 3 zetels. Vrijheidsbond: 1119 stemmen 0 zetels 4- 1119 1 zetel. Anti-Re vol. Partij 1539 stemmen 1 zetel -r 181"/,, 1 zetel. Gekozen: R.-K. Staatspartij 3, A.-R. Par tij 1, Chr.-Hist. Unie T, S. D. A. P. 2, Vrijheids bond 1. Groep II. (Gelderland, Overijssel, Groningen, Drente). Berekend naar de .stemwaarde der onder scheidene provincies, werden in totaal uitge bracht 17,147 geldige stemmen, zoodat de kies deeler bedroeg 1319. De verdeeling der stemmen over de verschil lende partijen cn de toekenning der zetels ge schiedde als volgt S. D. A. P.3565 stemmen 2 zetels 927 3 zetels. Staatk. Gercf. Partij120 stemmen 0 zetels 120 0 zetels. A.-R. Partij2992 stemmen 2 zetels 4- 354 2 zetels. Chr.-Hist. Unie2412 stemmen I zetel 4- 1093 2 zetels. Vrijheidsbond: 2173 stemmen 1 zetel 4- 854 2 zetels. R.-K. Staatspartij3883 stemmen 2 ze tels 4- 1245 3 zetels. Plattelandersbond644 stemmen 0 ze tels -f 644 0 zetels. Vrijz.-Dem. Bond1358 stemmen 1 zetel 4- 39 1 zetel. Gekozen: R.-K. Staatspartij 3, A.-R. Par tij 2, Chr.-Hist. Unie 2, S. D. A. P. 3, Vrijheids bond 2, Vrijz. Dem. Bond 1. Groep ITT. (Noord Holland en Friesland. Berekend naar de stemwaarde der beide pro vincies werden in totaal uitgebracht 16.504 gel dige stemmen, zoodot de kiesdeeler bedroeg 1375 1/3. De verdeeling der stemmen over de ver schillende partijen en de toekenning der zetels geschiedde als volgt Christ. Hist. Unie 2403 stemmen 1 zetel 4 1027 2/3 2 zetels. Vrijz. Dem. Bond1770 stemmen T zetel -f 394 2/3 1 zetel. Anti-Revol. Partij3557 stemmen 0 zetels 4- 1223 1 zetel. R. K. Staatspartij3557 stemmen 2 zetels 4- 806 1/3 3 zetels. Vrijheidsbond1907 stemmen I zetel 531 2/3 I zetel. Plattelandersbond 248 stemmen 0 zetels 248 0 zetels. Anti-Revol. Partij1223 stemmen 0 zetels -I- 1223 1 zetel. S. D. A. P.4173 stemmen 3 zetels 4- 47 3 zetels. GekozenR.K. Staatspartij 3, Anti Revol. Partij 2, Christ. Hist. Unie 2, S. D. A. P. 3, Vrijheidsbond 1, Vrijz. Dem. Bond 1. Groep IV (Zuid Holland). Berekend naar de stemwaarde van 208 werden in totaal uitgebracht 16016 geldige stemmen, zoodat de kiesdeeler bedroeg 1334 2/3. De verdeeling der stemmen ovct de verschil len partijen en de toekenning der zetels ge schiedde als volgt Staatsk. Geref. Partij: 416 stemmen 0 zetels 4- 416 O zetels. Christ. Hist. Unie 2288 stemmen T zetel 4- 953 1/3 2 zetels. Plattelandersbond :t 208 stemmen 0 zetels 4- 208 0 zetels. Anti Revol. Partij3328 stemmen 2 ze tels 4- 658 2/3 3 zetels. Vrijheidsbond 1872 stemmen I zetel 4- 537 1/3 1 zetel. S. D. A. P.3744 stemmen 2 zetels 4* 1074 2/3 3 zetels. R. K. Staatspartij 3128 stemmen 2 zetels 4- 450 2/3 2 zetels. Vrijz. Dem. Bond 1040 stemmen 0 zetels 4- 1040 1 zetel. Gekozen R.K. Staatspartij 2, Anti Rev. Partij 3, Christ. Hist. Unie 2, S. D. A. P. 3, Vrijheids bond 1, Vrijz. Dem. Bond 1. De nieuwe Eerste Kamer zal volgens boven staande berekening als volgt zijn samengesteld R.K. Staatspartij 16, Anti Revol. Partij 8, Christ. Hist. Unie 7, S. D. A. P. II, Vrijheids», bond 5, Vrijz. Dem. Bond 3. Rechts 31 Links 19. De personenwisseling. In de nieuwe Eerste Kamer zullen zooals ge meld veertien nieuwe leden hun intrede doen. Van de oude 'eden keeren niet meer terug de volgende ied»n R.-K. Staatspa-tij dr. J. A. A. M van Loon, Den Haag rnr. A. J. I. M. Smits, Den Haag jhr. P. J. J S M. van der Does de Willebois, Dct Bo-c"n *ni. W. H. J. Th. van Bosten Ba tenburg, Utrecht, A. J. A. Gilissen, Den Haag; dr. A. M. A. A. Steger, Den Haag; jhr. mr. J. W. M. Bosch van Oud-Amelisweerd, Utrecht. An'ii-Rcvolutionniie Partij: jhr. J. Beelaerts von Blokland, Oost'rbeek mr. P. E. Briét, Lei den; mr. A Slob, Haarlemmermeer; S. Sytsmo, Aalzum; mr. S. de Vries Czn., Den Haag; G. C. D. d'Aumale Baron van Hordenbroek van Hor denbroek, Vreeswijk Vrijzinnig Democratische Bondmr. H. L Schönfeld, Winschc -en. Wij geven hieronder nog eens de nomen der gekozenen, gerangschikt naar de politieke par tijen. De nomen der gekozenen. Roomsch Katholieke Staatspartij: Jhr. Mr. F. X. A. Verheyen, Den Bosch; Mr. W. M. van Lanschot, Vught; H. M. J. Blomjous, Tilburg; Mevr. P. W. de Jong—van den Heuvel, Tilburg; Jhr. mr. A. F. O. van Sasse von Ysselt, Den Bosch; O. M. F. Haffmans, Helden; Mr. F. I. J. Janssen, Maastricht; Jhr. mr. L. H. L. J. von der Maesen de Sombreff, Hulsberg; J. F.*C. Arntz, Nijmegen; P. T. H. M. Dobbclmann, Nij megen; J. C. L. van der Lande, Ubbcrgen bij Nijmegen; Mr. J. N. J. E. Hcerkens Thijssen, Haarlem; P. J. J- Haazevoet, Amsterdam; W. Fronsen Jzn., Leeuwarden; J. J. G. Baron van Voorst tot Voorst, Arnhem; Mr. E. B. F. F. böron Wittert van Hoogland, Den Haag. Anti Revolutionaire Portij: Mr. A. A. de Veer Middelburg; Mr. P. A. Diepenhorst, Amster dam; Dr. H. Frenssen, Zwolle; J. J. Croles, Leeuwarden; W. de Vlugt, Amsterdam; A. W. F. Menburg, Den Haag; Prof. mr. A. Anema, Haarlem; J. H. do Waal Molefijt, Katwijk. Christeüjk-Historische Unie: Dr. J. R. Slote- maker de Bruine, Utrecht; Mr. W. L. baron de Vos van Steenwijk, Wijhe; Mr. O. J. E. baron van Wassenaar van Catwijck, Den Haag; Mr. H. Verkoutcren, Amsterdam; L. W. de Vries, Minnertsga; Jhr. N. C. de Gijselaar, Leiden; A. van der Hoeven, Rotterdam. Sociaal Democratische Arbeiders Partij: W. C. de Jonge, Den Bosch; P. Moltmaker, Utrecht Mr. M. Mondeis, Amsterdam; R.Stenhuis, Am sterdam; E. Rugge, Groningen; H. Polak, La ren (N.-H.); Mevr. W. C. B. Pothuis—Smit, Am- sleidam; F. M. Wibaut, Amsterdam; H. H. van Kol, Voorschoten; Ch. G. Cramer, Den Haag; A. B. do Zeeuw, Rotterdam. Vrijheidsbond: Jhr. R. R. L. de Muralt, Bor- culo; Mr. H. Smecnge, Amsterdam; E. van Kett- wich Verschuur, Groningnn; S. van den Bergh Jr., Wassenaar; Mr. B. Rink, Den Haag. Vrijzinnig Democratische Bond: J. B. Wester- dijk, Uithuizermecden; Dr. D. van Embden, Am sterdam; Mr. M. Slingenberg, Haarlem. Met ons prima ontvang-toestel k f70— geheel compleet bereikt men schitterende resultaten. Vraagt ons inlichtingen Hen demonstratie. Electr. Techn. Sanitair Bnreao v/h Langestraat 79 Telefoon 291 Nadere bijzonderheden. In Overijssel werden geen voorkeurstemmen itgebrocht. Een stem was ongeldig, waarschijn lijk doordat het lid der Staatk. Ger. Partij, voor welke in deze provincie geen lijst was inge diend, blanco stemde. In Limburg was de stem op de lijst van den Vrijheidsbond een eerste voorkeurstem op den heer J. Koster te Heerlen. In Groningen werden van de soc.-dem. lijst 2 voorkeurstemmen uitgebracht op den heer E. Rugge te Groningen. Op de katholieke lijst in deze provincie werd een eerste voorkeurstem uitgebracht cn wel be palende de volgende 1. v. d. Lande, Schoe- maker, Schneider. In Utrecht was 1 lid afwezig cn werd 1 stem, die kennelijk bedoeld was voor de R.-K. lijst, ongeldig verklaard. Van de 5 stemmen op de lijst van den Vrijheidsbond werden 4 eersto oorkcurstemmen uitgebracht op den heer J. Koster te Heerlen. In Zeeland was een Chr.-Hist. lid afwezig en werden geen voorkeurstemmen uitgebracht. In Drente was 1 Chr.-Hist. lid afwezig en werd 1 stem. bedoeld voor de Plattelandcrslijst, ven onwaarde verklaard, terwijl op de vrijz.- dom. lijst 1 eerste voorkeurstem was uitge bracht op den heer mr. H. I Schönfeld te Win schoten. In Zuid-Holland waren afwezig de leden P. A. Th. van der Weijden (R.-K.) en B. J. Gerret- son (C.-H.) en werden 3 stemmen blanco uitge bracht. In Noord-Holland werden 2 stemmen van on waarde uitgebracht, terwijl I lid afwezig was (vacnture-Ceton). Op den heer K. Breebaart van de lijst van den Vrijh. Bond werd hier een eerste-voorkeurstem uitgebracht. In Friesland waren alle stemmen op de lijst van den Vrijh. Bond eerste voorkeurstemmen voor den heer dr. J. E. van Weideren Rengers. Van het stemcijfer der S. D. A. P. waren 6 eerste voorkeurstemmen uitgebracht. In Noord-Brabant was een R.-K. afwezig. In Gelderlond werd op de R.-K. lijst 1 eerste voorkeurstem uitgebracht op den heer P. T. H. M. Dobbelmnnn en op de lijst der Vrijz.- Dem. 1 op mr. W. H. M. Werker te Arnhem. DE CRISIS AAN FINANCïëN. Een afgewezen verzoek. Op het verzoek der Communistische Partij ean de S. D. A P.-Knmeriroctié, om een buiten gewone vergadering der Kamer ter behandeling der ministercrisis bijeen te roepen, is, naar het Volk meldt, geantwoord: „Het ondergeteekende Bureau der Soc. Dem. Kamerfractie heeft de vraag overwogen, of er aanleiding bestond, op grond van art. 58 al. 1 van het Reglement der Tweede Kamer een ver gadering dier Kamer bijeen te roepen. Volgens dat artikel belegt dc Voorzitter der

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1923 | | pagina 1