ST. EMILIOli bij J. A. SCHOTERMAN S Zn,, ütr.str. 17 Tel. 14b Per flesch f 1.60, per anker f 65.- A-g-P's IJS-PUDDING bouwwinterschool te Tiel, C. T. van der Meer, amanuensis-concierge dier school, J. F. Klunder, E van der Loan, als leeraren en D. Woiboer, als amanaensis-conrjeT- aan de Rijkstuinbouw- winterschool Alkmoor benoemd tot leeraar aan de Rijkstuinbouw- winterschool te Nijmegen, J A. Doortjes voor noemd, tot leeronr aan de Rijkslandbouwwinter- school te Schagen, E. van der Laan voornoemd benoemd tot lid der Commissie voor de Ne- derlandsch-Zuid-Afrikaansche handel, H. A. van IJsselstein, oud-minister van Landbouw, Nijver heid en Handel toegekend de bronzen eercmedaille in de Oranje-Nassau-orde aan A. Compier, arbeider bij de fa. Vermeulen, Scheepsbouwers te Woer den is te rekenen von 1 April 1923 af bevorderd tot odjuct-commics bij het Staatsboschbedrijf ter Standplaats Utrecht, de Rijksklerk bij dat bedrijf, Mcj. J. M. Noordhoff Bij K. B. is benoemd bij het reserveperso- necl der landmacht, bij den generalen staf, tot reserve-eerste-luitenont voor speciale diensten, de reserve-ecrste-luitenant mr. dr. L. Carsten, van het regiment grenadiers, zulks onder toe kenning van eervol ontslag uit zijne tegenwoor dige betrekking is, met ingang van 1 Aug 1923, met behoud van hun recht op pensioen, aan den luitenant kolonel J. G. C. Vermeulen, van het wapen der Koninklijke Marechaussee, commandant van het korps politietrocpen, alsmede aan den officier van gezondheid der 2e klasse C. Eggink, van het.personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht, een eervol ontslag uit den militairen dienst verleend ter zake van ongeschiktheid voor de verdere waarneming van den militairen dienst tengevolge van lichaamsgebreken. HET REGEERINGSJUBILEUM. Haogsche deelneming aan de huldebetooging op den Dom. Men meldt ons uit den Haag Naar aanleiding van de uitnoodigingen van wege het Prov Comité Zuid-Holland tot deel neming aan deze huldebetooging hadden de vereenigingen „Bijbel en Oranje", Kon. Oran- jebond" en „R. K. Volksbond" een 80-tal Haagsche vereenigingen uitgenoodigd tot een bijeenkomst, welke hedenavond gehouden werd Op deze vergadering zette jhr.mr. J. M. M. v. Asch v. Wijck de redenen uiteen, waarom de residentie, ondanks haar eigen huldebetoo ging op 31 Augustus z.i. vertegenwoordigd moet zijn bij de huldebetooging, gepaard gaande met tegen bestaat, het bestaande systeem, dat wei nig kostbaar is, prijs te geven. Waar de com missi e zich aansluit bij het betoog van de Re kenkamer, dat de werf-premiën dienen te ver vollen, wijst de minister er op, voor zooveel het departement van marine betreft, slechts aan personen, werkzaam op. de bureelen van de plaatselijke of garnizoenscommandanten voor het in orde brengen van de door dienst- zoekenden bij de zeemacht over te leggen stuk ken een bedrag van 5 wordt toegekend voor iederen persoon, die definitief bij de zee macht wordt aangenomen. Dit bedrag heeft dus niet het karakter van een werfpremie. Hoewel reeds in overweging is, voortaan de door het militair personeel van land- en zeemacht, waar bij zij niet dienen, kosteloos te doen verrich ten, zal het noodig zijn, speciaal wat de hooger bedoelde vergoeding betreft, in aanmerking te nemen, dat de dienstneming bij de marine af breuk kan worden gedaan, wanneer voor de on derofficieren der landmacht de prikkel wordt weggenomen, zich ten deze in te spannen. DE NIEUWE HUURWETTEN. Amsterdam krijgt een afwijkende regeling. Dc minister van Arbeid heeft aan B. en W. van Amsterdam het volgende schrijven doen toekomen JDe minister van Arbeid, Handel en Nijver heid, gelet op het bepaalde bij artikel 7 der wet van 2 Juni 1923 (Staatsblad nr. 235) tot wij ziging der Huurcommissiewet en dc Huurop- zeggingswet Gezien het schrijven van Burgemeester en Wethouders van Amsterdom van 20 Juni 1923 no. 3209. H. T923 Heeft goedgevonden ten aanzien van de gemeente Amsterdam te verklaren, dat het tegenwoordige huurpeil der woningen, waarop de Huurcommissiewet van toepassing is, een von de artikelen 1 en 3 dier wet afwijkende regeling vordert". Muntwerkzaainheden. De minister van financiën heeft aan de Ka mer doen toekomen het door den muntmeester opgemaakte verslag met de daarbij behoorende bijlagen, betreffende de mtmtwerkzaamheden over het Jaar 1922. Inlichtingen op een adres. De ministers van oorlog en van financiën heb- de aanbieding van het nationaal huldeblijk te j inlichtingen verstrekt op het adres van F. Amsterdam. I Vermeulen, le luitenant-magerijnmees- „Hot hcele Nederlnndsche volk" aldus ,er dor artillerie te Hellevoetsluis, houdende spr. - „maakt zich op om H. M. in Amsterdam "7°?kI,f. ^"°rderen' dat de dia te huldigen. Een Haagsche vereeniging heeft I ,Juh z.jn gehuwd en de bepahngen tot deze huldiging het initiatief genomen. Zou d" M,l"a,re Weduweiwet 1922 op ztch wen- Den Haag nu in Amsterdam moeten ontbre- aahan ,e eten toegepast met mgang van 1 Jul. j r> -j j» 1922 geen ïnleggelden ten behoeve van de ken? Niet alleen moet ook de Residentie in de 6,. j ij- t I voormalige weduwen- en weezenkns voor de hoofdstad aanwezig zijn, doch dient tot een j_ ,.„j een eigen huldebetooging krijgt, mag het van die aanwezigheid niet weerhouden." Verscheidene afgevaardigden verklaarden nog met hun afdeelings- of hoofdbestuur te moeten overleggen over ol of niet deelneming. EEN UITZONDERING. De gemeente Sneek geeft geen subsidie voor de jubileums feesten. In de raadszitting van Sneek werd afwijzend beschikt op een verzoek van het Comité voor de a.s. jubileumsfeesten, om toekenning van een subsidie uit de gemeentekas ten bedrage van 2000, ten behoeve van een algemeen school feest ter gelegenheid van het regeeringsjubi- leum van de Koningin. De wethouder Blok (A.-R.) was van meening dat in de huidige om standigheden de gemeentekas niet mag worden aangesproken voor het houden van feesten. Aan het particulier initiatief moet dit worden overgelaten. DE EX-KROONPRINS GAAT NIET VERHUIZEN. Het „Telegraaf*-bericht is va» allen grond ontbloot Naar wij von de best ingelichte zijde ver nemen is een in een bericht van „de Telcgraof* van gisterochtend- voorkomende medcdeeling vermeld) dat Hollandsche vrienden van den gewezen Duitschen kroonprins voor dezen een officieren I zijn. van de landmacht meer verschuldigd ORIGINEELE zeer aan te bevelen |Bord6aux, gewas 1917 2. Indien de eerste vraag bevestigend beant woord wordt, heeft de minister dan daarbij te vens overwogen, dat zich op korten afstand van deze overwegen in het Maanderpark een school bevindt, welker bevolking reeds vrij tal rijk is en die zich voortdurend uitbreidt, in verband met den aanbouw van vele arbeiders woningen nabij de Kunstzijdefabriek, voor wel ke kinderen het oversteken van deze overwe gen, in verband met het drukke spoorwegver keer op de lijn Utrecht—Arnhem, levensge vaarlijk is 3. Is de minister bereid, in verband met het gestelde in de tweede vraag, de afsluiting von deze overwegen in het steeds meer bebouwd wordende gedeelte der gemeente Ede te be houden TOELAGEN BU DE SPOORWEGEN. Gratificatie of loonsbcstanddecl Op de vragen van het Tweede Kamerlid Wijn koop betreffende de uitkeering cener gratifica tie aan de hoofd en eerstaanwezende ambtcna- en der Nederlandsche spoorwegen, heeft mi nister Van Swaay geantwoord Bij beoordeeling van de aan hoogere spoor wegambtenaren toegekende extra vergoeding van 7 pet hunner jaarwedde behoort niet op ofen naam te worden afgegaan, maar dient re kening gehouden te worden met het wezenlijk karakter dier vergoeding, blijkende uit de wijze von ontstaan. Bij S. S. hadden vóór 1917 de hoofd- er eerstaanwezend ambtenaren volgens de statu ten aanspraak op een gedeelte der winst. Bij H. S. M. bestond een oud gebruik om den hoogeren ambtenaren telkenjere een met de bruto-opbrengsten veibond houdend tantiè me toe te leggen. Met het tot stand komen van de belangen gemeenschap tusschen S.S. en de H.S.M. is be doelde bepaling der statuten ven eerstgenoem de maatschappij geschrapt en werd, in verband met de ook destijds reeds in het R.D.V. neer gelegde verplichtingen om vergoeding toe te kennen aan hen, die ingevolge afschaffing van emolumenten in inkomsten achteruitgegaan, non hoofd- en eerstaanwezend ambtenaren van bei de maatschappijen de hierboven genoemde ex tra vergoeding toegekend, waarmede bij de vaststelling van de bezoldigingen van betrokke nen in het R.D.V. 1921 (S.S./H.S.) rekening werd gehouden. De vergoeding is dus feitelijk een deel van schap opgezegd, omdat zij zich niet kunnen verecnigen met de uitspraak der Executieve in het partij-conflikt, in het bijzonder wat betreft de opdracht om dc uitgestootenen weder in het partijverband op te nemen. Pogingen door de partijleiding ondernomen om deze partiigenoo- tcn, die voor het partijbestuur in zijn strijd te gen de oppositioneel e elementen een zeer krach tige steun zijn geweest, op hun besluit te doen terugkeeren, bleven zonder resultaat. Ook in de kringen der oppositie is echter de vredesgcdochte blijkbaar nog niet overheer- schend. In de jongste huishoudelijke vergadering van de nfdeeling Amsterdam, die Maandag avond in het kantoor van het partijsekretariaat aan de Prins Hendrikkade is gehouden, is dat bij de diskussie wel duidelijk gebleken. De partijleiding is n.l. zeer traag met het uit voeren van de besluiten die de Executieve ten opzichte van de geroyeerden en geschorsten heeft genomen. Zoo zijn b.v. de geroyeerde bestuursleden van de nfd. Amsterdam, mevr. Wesselius en Colly, nog niet in hun funkties hersteld. Laatstgenoemde heeft bovendien nog geen enkel bericht ontvangen omtrent het aan het werk gaan van het scheidsgerecht, dat over de ernstige beschuldigingen, aan het adres vnn Wijnkoop geuit, zal hebben te oordeclcn, Is het blad wel ingelicht, dan zullen als leden van dit scheidsgerecht voor Colly zitting nemen Carhalvo, de leider der Zeondamsche opposi tiegroep, en Brandsteder uit Amsterdam. Ook uit een door de afdeeling Zaandam aan genomen resolutie blijkt, dat de oppositie met den huidigen gong van zaken nog geenszins te vreden is. In deze resolutie, die door het afdee- lingsbestuur naar Moscou is opgezonden, wordt gezegd, ,dot een volkomen oplossing van de krisls in de C. P. H. eerst dan mogelijk wordt, nis het P. B. duidelijk toont een ruime en bree- de doorvoering van den wil der Executieve, niet slechts volgens de letter, maar ook volgens den geest van den brief der Executieve, mogelijk te willen maken." In dit verband spreekt de afdeeling uit dot zij voortaan ingelicht wenscht te worden omtrent dat wat in de bijeenkomsten van het partijbe stuur en den partijraad wordt besproken en dat zij zich niet langer tevreden kan stellen met dc ook door de Executieve veroordeelde methode van halve inlichtingen. „Het zenden van een geargumenteerd schrij ven aan de Executieve (dat de partijleiding de gegeven uitspraak verkeerd acht en in het na deel van de Kommunistische Partij) zonder daar- nenden, leerzamen, politieken. ethischen en re ligieuzen aard, bestemd voor allen, die daar naar wenschen te luisteren. Hiervoor zullen, in afwachting van interna tionale regeling, golflengten van 1050 tot 1100 M. worden beschikbaar gesteld, terwijl vermoe delijk een retributie von ICO gulden per week uur per jaar zal worden geheven. Degenen, die voor een desbetreffende mach tiging wenschen in aanmerking te komen, hier onder medebegrepen degenen, die reeds me- dedeelingcn als vorenbedoeld rondzenden, be- hooren zich met een schriftelijk verzoek te wen den tot den directeur-genereal der posterijen en telegrofie, onder vermelding van de dagen er. uren, waarover zij zouden wenschen te be schikken, en onder opgaaf von de ligging van het station, van systeem, golflengte en te be zigen antennevermogen. Hieraan kunnen dan al die inlichtingen omtrent werkwijze als onders zins worden toegevoegd, welke den aanvrager nuttig toeschijnen. De verzoeken behooren vóór 15 Augustus te zijn ingekomen bij het hoofdbestuur der pos terijen en telegrafie, Kortcnaerkadc 12, 's-Gra- venhage, onder vermelding von den aard der mededeelingen, welke men rich voorstelt te ver spreiden. Daama zal overwogen worden op welke wijze door overleg met en somenwerking tusschen de arnvragers zoo volledig mogelijk aan de Ver zoeken kan worden tegemoet gekomen. BROEKHUYS BETAALT NIET. Journalisten van „De Dag" spreken hem in rechten aan. De heer W. H. Broekhuys is j.l. Zaterdag in gebreke gebleven, aan enkele leden der redac tie van het dagblad Dc Dog de verschuldigde wceksalarissen te betalen. Gisteren, 31 Juli, zijn de kwitanties van deze wceksalarissen over Juli aangeboden ten kantore van het dagblad De Dag aan de Sophialaan te Amsterdam. Noch bij deze aanbieding, noch op een later uur, zijn gisteren de verschuldigde salarissen betaald, meldt de N. R. Ct. Dientengevolge heeft een zestigtal leden van de redactie van De Dag, wier contracten op enkele uitzonderingen na alle op 1 Juli j.l. of vroeger waren ;nge- gaon, heden per deurwaarders-exploit en per advertentie aan den heer Broekhuys de ver breking van hun dienstbetrekking wegens drin gende redenen aangezegd, onder voorbehoud van hun recht op vervollen salaris en schade vergoeding. Het totaal bedrog van de aldus op den heer Broekhuys ontstane vorderingen loopt naar de twee millioen gulden. Mr. D. W. Stibbe, advocaat te Amsterdam, heeft zich bereid ver klaard als rechtsgeleerd raadsman van de ge dupeerde journalisten op te treden. niet langer met het inslaan van Uw l>e toestand in de kolenwereld ls zeer ongnnstig. Vraagt prijzen en monsters bi): Fa. L. VAN ACHTERBERGH üoeRleeg 5 7 b. d. Yarkensmarkt - Tel. 155 Bestel kantoor liüIB HOLSTEY.H - TANGESTRAAT 10. Volgens art. 30 van de statuten van de v.m. weduwen- en wcezenskes voor de officieren van de landmacht moest een oficier, die deelgenoot van die kas werd, als inleggeld een zekere som aan de kas bijdragen. Ten einde de voldoening van dit somtijds aanzienlijk bedrog eenigszins te vergemakkelij ken, was bepaald, dat het inleggeld in 60 of 120 maondelijksche termijnen kon worden vol daan, dan wel een gedeelte in eens en de rest in dergelijke termijnen Ingevolge art. 60 der Militaire Weduwen wet. is met het tijdstp van in werking treden van deze wet de weduwen- en weezenkas voor de officieren van de landmacht opgeheven en zijn de boten en lasten dier kas door het fonds, in gesteld bij de Pensioenwet 1922, overgenomen, buitenverblijf hier te lande zouden hebben gc- waaruit volgt, dat geen bevoegdheid bestaat een kocht waarheen hij von Wieringen zou verhui zen, van allen grond ontbloot DE CHEF VAN DEN MARINESTAF. De nieuwe functionaris aanvaardt zijn betrekking. Gister heeft Schout-bij-Nocht A. F. Goos- zen, die wegens zijne benoeming tot Com mandant van de Zeemacht in Nederlandsch- Indiö met ingang van heden is afgetreden als chef van den Marinestaf, het Departe ment van Marine verlaten. Zijn opvolger als chef van dien staf. kapi tein ter Zee Sluijs, en de overige officieren van den staf. deden den Schoutrbij-Nacht tot aan den uitgang van het gebouw uitgeleide. Kapitein ter Zee Sluijs voornoemd heeft heden zijn functie van chef van den Marine staf aanvaard. DE VLOOTWET. Een actie van de I. A. M. V De afdeeling Amsterdam der Internationale Anti-Militaristische Vereeniging (I. A. M. V.) besloot op haar huishoudelijke vergadering van Maandag 30 Juli tot zoo sterk mogelijk te pr8- testeeren tegen de indiening der Vlootwet door dc Noderlandsche regeering. In verband hier mede noodigt zij alle organisaties te Ams*er- aan de kas toekomende bate kwijt te schelden. Er is dienaangaande geen overgangsbepaling in de wet opgenomen, aangezien het hier be treft een bestaande schuld, welke ingevolge art. 62 der Weduwenwet ten'bate van het fonds komt. Adr. verkeert niet in ongunstiger conditie dan ieder ander vóór I Juli 1922 gehuwd officier. Onder de werking von de statuten moest wor den betaald naast het inleggeld de contributie als deelgenoot, thnns zal hij moeten betalen het nog verschuldigde inleggeld en onderworpen zijn aan het verhaal krachtens art. 10, vijfde lid, der Militaire Weduwenwet 1922 von de door het rijk ingevolge art. 9 dier wet ver schuldigde bijdrage. Uit dien hoofde bestaat er van de zijde der regeering geen aanleiding, te dezer zake ten aanzien van requestrant eenigen maatregel te treffen. EEN HINDERLIJKE EN TIJDROOVENDE MAATREGEL. Het controlecren von passen aan de Belgische grens. De heer De Veer heeft de volgende vragen gesteld aan den minister van financiën Af en toe worden aan het station te Roosen- dam uit eenige afgevaardigden te zenden ter J daol de reizigers naar België gecontroleerd met bespreking hoe in Amsterdam door de organi- betrekking tot het^bezit van een pas of een be- saties, die zich tegen de Vlootwet willen ver zetten, het best gezamenlijk opgetreden kon worden. De vergadering vindt plaats op Maan dag 13 Augustus 's avonds 8 uur te Amster dam- Verslag der Algemecne Rekenkamer. De minister van marine heeft aan de Tweede Kamer een brief gericht naar aanleiding van het verslag der commissie, in wier handen is gesteld het verslag der Algemeene Rekenka- wijs van Nederlanderschap. Heeft deze sporadische controle eenig nut Zoo ja, kan de minister mededeelen welk nut Zoo neen, is de minister dan bereid, dezen maatregel, die voor de reizigers hinderlijk en tijdroovend is, in te trekken EEN ONAFGESLOTEN OVERWEG. Met een school in dc nabijheid. De heer Tilanus heeft de volgende vragen mer nopens haar werkzaamheden over het jaar gesteld aan den minister van waterstaat 1920. In dezen brief zet de minister uiteen, dat 1. Is de minister bereid mede te deeien het denkbeeld, bij de aanneming van personen het juist is, dat het voornemen bestaat, de af- voor de zeemacht voortaon ge>en gebruik meer sluitboomen bij dc spoorwegovergangen bij den te maken van de tusschenkomst der commissie bazaltweg en den Kerk weg, bediend van uit van aanneming niet tot de gewenschtc be*ui- het blokhuis no. 17 nabij het station Ede, weg r.iging zou leiden, zoodat er bij hem betwaar te nemen de bezoldiging en kon naar recht en billijkheid niet worden ingehouden. Intusschen heeft de directie onlangs bepaald, dat zij, die op of na 1 Juli j.l. tot de bovenbe doelde ambtenaren zullen gaan behooren, geen aanspraak op de extra vergoeding kunnen doen gelden DE BEZOLDIGING DER RESERVE OFFICIEREN. Een regeling is spoedig te ver wachten. Op vragen van den heer Duymacr van Twist, lid van de Tweede Kamer, betreffende het over leg in zake de korting op de bezoldiging van onder de wapenen geroepen reserve-officieren, die tevens rijks-ambtenaar zijn, en de totstand koming van een regeling in verband met de toe kenning van een kleedingloelagede te nemen maatregelen voor het opkomen onder de wape nen der reserve-officieren gedurende dezen zo mer, heeft de minister van oorlog geantwoord Het overleg is afgeloopcn een ontwerp Ko ninklijk besluit is aan den Raad van State toe gezonden. De totstandkoming van de regeling is derhalve spoedig te verwachten. EEN BELANGRIJKE BESLISSING. Het roadslidmaalschap verccnig- baar met een functie bij het Nij verheidsonderwijs. Gedeputeerde Staten von Zuid-Holland heb ben besloten L. Bosch alsnog toe te laten als lid van den raad der gemeente Schoonhoven, op grond, dot een onderwijzer bij het Nijverheids onderwijs niet vervult een betrekking, welke in art. 23 der Gemeentewet onvereenigbeor met het lidmaatschap van den raad is verklaard. B. EN W. VAN ROTTERDAM. De S. D. A. P. voor de aan vaarding van wcthouderszetels. Dinsdagavond hield de Rotterdnmsche Fede ratie der S. D. A. P. een vergadering, waarin besproken werd de toekomstige samenstelling van het college van B. en Wop grond van de nieuwe samenstelling van den Rood- De ver gadering verklaarde zich voor de aanvaarding van wethouderszctels, als de raadsfractie ver wacht, dat onze vertegenwoordigers in het col lege vruchtbaar werkzaam kunnen zijn. Journalistiek. Collega Schotel van het Alg. Handelsblad heeft gisteren zijn zilveren ambtsjubileum ge vierd. Niet slechts door zijne collega's in enge- ren zin, maar ook uit naam von de Amstcrdom- schc Pers, wier ijverige secretaris hij is, en uit naam van den Nederlandschen Journalisten kring zijn hem bloemen oangeboden. DE ONEEN1GHEID IN DE KOMMUNISTI SCHE PARTIJ. van> de partij kennis te geven, is een voortzet ting van het negeeren van de partij, waartegen de afdeeling met kracht protesteert."' Voorts spreekt de resolutie uit „dat de ver houdingen in dc partij het noodig maken, dat de oppositie ook in het P.B. en in den Partij raad een-behoorlijke vertegenwoordiging heeft." Ten slotte acht de afdeeling het instellen van een nieuwe vakvcrecniging-skommissie noodza kelijk en meent zij, „dat in deze kommissie de oppositie vertegenwoordigd moet zijn op een wijze welke in overeenstemming is met hare in vloed in de vakbeweging." Op deze resolutie wordt door de partijleiding in „De Tribune" o.o. geantwoord, dat het op- eischen von verschillende rechten voor de op positie „geheel in strijd is met een juiste op vatting en met de bedoeling van de Executieve. Door de konkrete oplossing van het konflikt is immers het bestaan van „de oppositie" komen j te vervallen en hebben zich alle portijgenooten te beschouwen als portijgenooten, zonder meer." den minister van waterstaat, de gelegenheid te geven voor het rondzenden van mededeelin- De rust nog niet hersteld.gen aen allen, z.g. broadcasting, waaronder Naar het Volk verneemt, hebben eenige le- wordt verstaan het verspreiden van mededce- I den van de Kommunistische Partij hun lidmaat- j lingen van woord en tooninhoud van onlspon- KERKDIEFST AL. Tal van gouden voorwerpen gestolen. Er is ingebroken in de St. Ignatiuskerk van de Paters Jesuiten te Nijmegen. Vermoedelijk heeft de inbreker zich laten insluiten in een der to rens en heeft daarna gebruik gemaakt van het klokkentouw om zich langs het zangkoor in de kerk te laten neerdalen. Hij heeft zijn slag ge slagen in een kleine vitrine, waarin stond een miraculeus beeldje van O. L. Vrouw van Nij megen cn Gelre. Tol van gouden ex-voto's, ringen en medail les werden gestolen. Tevergeefs' heeft de in breker getracht het tabernakel te forceeren. De politie stelt een uitgebreid onderzoek in. EEN SCHILDERIJ VERDUISTERD. Men meldt ons uit Amsterdam Ten nadeele van een bewoner van de Hee rengracht is een schilderij, ter waarde van 2500, verduisterd. EEN IN- EN UITBREKER. Bijna ontsnapt. Men meldt uit Schijndel aan de Mslj.: De beruchte inbreker J. J. A. St., die in den nacht van Zaterdag op Zondag onder de ge meente Hecswijk werd gearresteerd en Zondag zwaar geboeid onder geleide der politiemannen onder het gemeentehuis alhier werd opgesloten, was wederom bijna ontsnapt In den nacht van Maandag op Dinsdag n.l. had deze beroeps in- en uitbreker op onver klaarbare wijze het slot van zijno cel weten te verbreken benevens de drie grendels waarmede de deur gesloten was weten terug te schuiven. De deuren, die het lokaal, waar de verschillen de cellen zijn, afsluiten had hij echter niet kun nen openen. Toen veldwachter Von Osch hem Dinsdagmorgen In zijn cel wilde opzoeken, had de sinjeur zich verdekt opgesteld, om zoo dra de deur openging, de plaat te poetsen, doch dit mislukte. Van Osch sloot den robusten in breker weder in een andere cel op. St., die in het politieblad gesignaleerd staat als zijnde verdacht van verschillend© diefstal len en inbraken, was bij zijne arrestatie nog in het bezit van een gestolen rijwiel, verschil lende andere gestolen voorwerpen, benevens eenige inbrekerswerktuigen. Gistermorgen werd St. zwaar geboeid naar 's Bosch overgebracht. Luchtvaart. ERNSTIG VLIEGONGELUK. Een doode en twee gewonden. Men meldt ons uit Rotterdam Gistermiddag ongeveer half vier stortte ach ter het vliegterrein Waalhoven onder de ge meente Roon een vliegmachine omlaag. Vermoedelijk is het een Zweedschc tweedek ker. die eenige passagiers naar Holland bracht om hier de groote rondvlucht, die op 3 Aug. wordt gehouden, van Gothenburg naar Rotter dam te regelen. Voor zoover bekend is een der inzittenden gedood cn 2 personen gewond. Nadere bijzonderheden. Twee dooden. Omtrent het vliegongevol vernemen wij nog het volgende Gistermorgen was een militair vliegtuig, type S. 18, van het vliegveld Malmsië.tt bij Gothen burg vertrokken naar de Waalhaven tc Rot terdam. Het was bemand met Zweedsche offi cieren en naderde om kwart voor drie uit de richting Gouda. Waar de wind West was, moest Het voornemen bestaat, om dagelijks tus- de machine, die gedreven werd door een Mer- schen 7 en 10 n.m". cn des Zondags bovendien cedes-motor van 260 paardekrachtcn, uit Oos- van 3 tot 5 n.m., na verkregen machtiging van telijkc richting komen. Zij vloog niet hoog en gevuld mei heerlijke 6el&: INTERNATIONAAL CONGRES VAN HUIS EIGENAREN EN BOUWONDERNEMERS. Nederland zal ook vertegen woordigd worden. O.p aanstichting van de Union de la Propriété Batie zal in October te Parijs een internationaal congres von huiseigenaren en particuliere bouw ondernemers worden gehouden, waaraan zullen deelnemen België, Denemarken, Spanje, Groot- Brittanië, Hongarije, Italië, Zwitserland, Tsjecho- Slowakijc en Nederland. De Nederlandsche Bond von huis- en grond eigenaren en bouwondernemers zal Nederland op dat congres vertegenwoordigen. Mr. Steinmetz zal behandelen de geschiedenis en de economische gevolgen van de huurwetten en mr. B. H. Vos de overheidssteun acn parti culiere bouwondernemers gedurende den oorlog. RADIOTELEGRAFISCHE EN -TELEFONI SCHE RONDZENDING. Op een golflengte van 1050 tot 1100 Meter. alles, ging goed, tot op een gegeven oogenblik het toestel op eene hoogte van ongeveer 150 M. voorover schoot in eene vrille. Vermoede lijk heeft de piloot de bocht te kort genomen en werd de machine kopzwaorzij kwam in

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1923 | | pagina 2