SPORTNIEUWS \N PRETTIGE VACANTIE!" EN DAN EEN GOEDE RAAD: E/5CNT STEEDS DE ECHTE RANJA. WAAR U OOK HENEN G, UIT DEN OMTREK. STADSNIEUWS. oude federalistisch® grondslagen. Besloten I v/erd tot de stichting van een dergelijke orga- I nisotie. Deze organisatie zal deelnemen aan het stichtingscongros van een nieuwe Federatie van Transportarbeiders, welke plaats vindt op 12 Augustus te Utrecht. aan dat blad zijn verbonden, echter niet in hun functies, die zij voor dien bezetten. De heer Schroder zal werkzaam zijn te Pa- rijs, waarheen hij, naar verluidt, reeds a.s. week zal vertrekken. I INTERN. CONGRES VOOR DE 7 CINEMATOGRAPHIE. Van 23 tot 26 dezer te Parijs. Van 23 tot 26 Augustus a.s. zal te Parijs een internationaal Congres voor de Cinema tografie worden gehouden, waarin gepoogd zal worden samenwerking tusschen de bioscoop bonden internationaal te verkrijgen tot het voe ren van een actie tegen do in alle landen hoog- opgevoerde vermakelijkheidsbelasting en voor beëindiging van alle voor de cinematografie in het leven geroepen uitzonderingswetten, welke het bioscoopbedrijf benedeelen en de ontwikkeling van de cinematografie belemme ren. Vervolgens zal getracht worden interna tionale regehngen van bedrijfstechnischen aard te treffen. Het gemeentebestuur van Parijs zal de con gressisten ten stadhuize ontvangen. Aan den officieelen gala-maaltijd, welke door een der leden van de Fransche regeering zal worden gepresideerd, zullen tol van autoriteiten aan zitten. De „Nederlandsche Bioscoopbond" zal op dit internationaal congres vertegenwoordigd zijn door de heeren D. Hamburger Jz., te Utrecht, voorzitter, E. de Hoop Azn. te Bussum, pen ningmeester, G. van Laeken te Arnhem, lid van het hoofdbestuur cn A. de Hoop, te Amsterdam, administrateur, terwijl aan deze delegatie nog zal worden toegevoegd een dor leden van de bedrijfsofdeeling der filmverhuurders van den Nederlandschen Bioscoopbond, RADIONIEUWS. Radioconcerten voor zie kenhuizen. In Amerika komt het al veel voor, dat in gasthuizen en sanatoria het eentonige leven voor de zieken wordt opgevroolijkt door radio concerten. Het kan ook tot hun genezing bij dragen als muziek de stemming opwekt. Het bestuur van het Haagsche Sanatorium de Lighallen oan de Doomiksche Straat te 's Gravenhage heeft 't plan opgevat om er voor zijn inrichting een proef mee te nemen. De pa tiënten leggen, onder toezicht van een hunner, die van het vak is, zelf de leiding aan naar de zalen waar de zieken voor de maaltijden of 's avonds bijeen zijn. Vrienden van de Lighallen brengen de kosten bijeen, de benoodigdheden worden gratis of goedkoop geleverd, en zoo zal dit sanatorium binnenkort het eerste in ons land zijn, dat zijn zieken het sterkende genot van muziek verschaft. VACANTIE-CURSUS BINNENVAART. Joarlijkschc oefentocht. Het Instructie-vaartuig „Prins Hendrik" van Het Onderwijsfonds vertrok heden van Amster dam voor den jaarb'jkschen oefentocht van de directeuren en leeraren van de Binnenvaart- scholen in Nederland. De belangstelling in belanghebbende kringen voor dezen tocht, gedurende welke een va- cantie-cursus aan boord van het instructie vaartuig zal worden gehouden is zeer groot, en is ook dit jaar weer toegenomen. De tocht gaat naar Groningen, Friesland, de Zuiderzee en naar Noord-Holland. De voor naamste binnenscheepvaartcentTa in genoemde provincies en langs de Zuiderzee zullen worden bezocht. De leiding van den tocht berust bij den voor zitter van Het Onderwijsfonds, den heer G. de Jong. AARDAPPELMEEL. Een levendige fabricage. Ofschoon 1922 voor de aardappelmeelfabri- cage slecht was door de snelle prijsdaling van meel, hebben de fabrieken dit voorjaar hord gewerkt, om de 500.000 H.L. aardappelen, in de Veenkoloniën van '22 overgebleven, te ver malen. Ook voor de komende werkcampogne October e.k. verwacht men een levendig bedrijf. Een van de fabrieken der N.V. „Scholten's Aardappelmeelfabrieken", n.l. die te Stadska naal, welke nu 3 jaar heeft stilgestaan, zal de campagne weer meemaken. Voor den uitvoer naar Belgic is een gunsti ge beschikking, dat het invoerrecht van deze meelsoort tot 2.18 per 100 K.G. is verlaagd. Zooals men weet, lijdt deze Nederlandsche nijverheid steeds onder de scherpe concurrentie van Japan met zijn lage werklconen en van Po len, waar nu reeds 67 aardappelmeelfabrieken moeten werken. PRIMITIEVE WONINGEN. f Dorpen van plaggenhutten. Zoowel korte of langere werkloosheid, als ook de geleidelijke verlaging van loonen dwingen vele arbeidersgezinnen in Oost Drente om hun ne dure woningen van bouwvereeniging of wo ningstichting te gaan verlaten, en om te zien naar goedkoopere, zij 't ook meer primitieve woningen Zoo zijn er in de laatste paar jaar zoogen. „plaggen"-dorpen ontstaan, n. 1. hut ten cn kceten, waarbij vccn-heide-plaggen, ge naamd „zoden" het voorname bestanddeel vor men. Meerdere arbeidersgezinnen, die om ge melde realen moeten vertrekken, gaan zich nu vestigen in zulke kceten. Er moeten onder de gem. Emmcn reeds vijf gehuchten van deze primitieve woningen ge slicht zijn, van welke een den schooncn naam „Bloemendaal" draagt. DE DAG. Een viertal vroegere Tele- gToaf-redocteuren weer td~ug Naar de Avp. verneemt, hebben de leden der Dag-redactie hun vorderingen op den heer Broekhuys bij acte van cessie aan een hunner, namelijk den heer Rinse, overgedragen, die gis teren een eisch tot schadevergoeding heeft doen instellen. Voorts verneemt het blad, dat 4 leden der Dag-redactie, n.l. J. C. SchTöder, Werumeus Buning, Felix Hagemon en Johan Lüger, vroe gere redacteuren van de Telegraaf, thans weder STEUN VOOR ARBEIDERS NAAR FRANKRIJK. Uit dc Drentsche veen- streken. Uit de Drentsche veen- en landbouwstreken zijn nu vier ploegen landarbeiders naar Frank rijk vertrokken en er zullen wel meer volgen. Daar echter vele arbeiders, die van deze gele genheid zouden willen gebruik maken, gelde lijk onmachtig zijn om de reiskosten te beta len, heeft de raad der gemeente Emmen be sloten, om zoodanige werklieden, die goed ter naam en faam beleend zijn, te steunen met de benoodigde gelden. ONTSLAG PERSONEEL BOSSCHE HANZEBANK. Voor de gToote meerderheid van het personeel is het ont slag definitief. De Nederlandsche Roomsch-Kntholieke Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden „St. Franciscus van Assisi", deelt ons mede In een der persberichten, welke dezer dagen de ronde deden, omtrent het ontslag personeel Hanzebank den Bosch, werd medegedyld, dat het per I September gegeven ontslag meer ols een voorzorgsmaatregel bedoeld was en dat de genen, die noodig en geschikt werden bevonden, per genoemden datum wederom in dienst zouden kunnen worden genomen. Ons is gebleken, dat deze mededeeling een verkeerden indruk bij het publiek heeft teweeg gebracht, waarvan de betrokkenen de nedecligo gevolgen ondervinden. Bij sollicitatie door de bedienden wordt name lijk door den werkgever gemeend, dat het per soneel der Bossche-Hanzebank aan het werk zal blijven of althans groote kans daartoe heeft en hij laat een ander voorgaan. Dit is onjuist en zal zeker niet dc bedoeling zijn geweest van de Hanzebank-den Bosch, dio ook gaarne zal zien, dat het ontslagen personeel zoo spoedig mogelijk een andere betrekking vindt. Voor de overgroote meerderheid der bedien den, wien per I September ontslag is aangezegd, zal dit geldende blijven, zoodat gerust mag wor den aangenomen, dat zo per dien datum werk loos zullen zijn, ongeacht de bemoeiingen, welke in hun belang worden aangewend. UIT DE TEXTIELINDUSTRIE. Een bespreking van den toestand. De hoofdbesturen der Textielarbeidersorgani saties zijn door de besturen der Enschcdcsche Fabrikantenvereniging, Geldersche Fabrikan tenvereniging, Bond van Textielondernemingen in cn buiten Twente, Almelosche Fabrikanten- vereeniging en Hengelosche Fabrikontenverecni- ging uitgenoodigd tot een conferentie op Don- detdag 9 dezer te Enschede, ter bespreking van den toestand in de textielindustrie. ROOFMOORD Een baanwachter gedood. Men meldt uit Giessen-Nieuwkerk aan dc a.-r. „Rott" d.d. gisteren De baanwachter De Jong te Giessen-Nieuw kerk is hedenmorgen vermoord op zijn post gevonden. We vernemen nog, dat de vermoorde, onge veer 40 jaren oud, nog maar korten tijd den wachtpost bediende. Zijn dijk werd tusschen de rails gevonden. Hij laat een vrouw met vier kinderen achter. Roof schijnt de aanleiding tot dit drama te zijn. EEN SCHOT VAN EEN POLITIE-AGENT. Een militair getroffen. Vrijdagmiddag heeft te 's-Gravcnhage een agent van politie in burgerkleeding, toen hij bij het arrestecren van een man last ondervond van opdringend publiek, zijn revolver getrok ken, met de bedoeling aanvankelijk in de lucht te schieten. Door een ongelukkigen samenloop van omstandigheden heeft het schot een dienst plichtige van het 2e regiment veld-artillerie ge troffen, die daardoor een onbeduidende vleesch- wond opliep. Door den Eersten Hulpdienst werd de ge troffene naar het militair hospitaal vervoerd, waar hij ter verpleging is opgenomen. Eilerts de Haan benoemd de heeren C. J. van Paassen en A. B. te Winkel. Tot lid von den raad van beheer wordt, op voordracht van do Vcreeniging van kerkvoog dijen, benoemd de heer Joh. de Breuk tc Haar lem. De heer W. Stoel behandelt de considerotiën over de voorloöpig aangenomen toevoeging van een art. 34* aan, en invoeging in art. 35 RefH- Vacaturen (betrekking hebbende op de rege ling van verlof, aan predikanten te verleencn, omdat de bepalingen in art. 34 en volgende niet voldoende uitwerking geven aan het algemeene beginsel van art. 33). De minderheid der rap- portcercnde commissie adviseert tot afwijzing, omdat dit een gelegenheidsvoorstel is; en om dat men met een beroep op de letter van deze bepaling tegen hare bedoeling kon handelen. De praeadviseur, dr. Aalders vereenigt zich met dit gevoelen. Met dit artikel slaat men een weg tusschen den predikant en zijn kerkerand. Ook ligt er niet dc minste aanleiding in tot de regeling van eene vacantie, waarvoor anders wel iets tc zeggen zou zijn. Dr. Knappert cn de vice-president vereenigen zich hiermede. Overeenkomstig de conclusie der minderheid wordt de voorloopig oengenomen wetswijziging met 14 tegen 5 stemmen verworpen De heer Voermon behandelt de vraag van den road van beheer, of Mjlligen (classis Nijme gen) moet worden aangemerkt als zelfstandige gemeente. Overeenkomstig dc conclusie van het rapport wordt deze vraag ontkennend beant woord. De heer Tromp bespreekt het verzoek van het classicaal bestuur van 's-Hertogenbosch, waar bij onder de aandacht von do synodale com missie wordt gebracht de mogelijkheid en de wenschelijkheid eener vereeniging van de ge meenten Dinthcr en Veghel. Deze combinatie wordt door de synode, conform het advies harer commissie, niét wenschelijk geacht. De heer Bongers behandelt ecne missive van den raad van beheer, waarin aan de jynode ter overweging wordt gegeven, als haar oordeel uit te spreken, dat dc tweede predikantsplnnts te Dokkum kan worden opgeheven. De meerder heid der rappportcurs rapporterende commissie adviseert zulks niet te doen. De mecning der minderheid (welke vóór opheffing is) woidt toegelicht door dr. Knappert. Over deze zaak wordt uitvoerig gehandeld, ook omdat hier de richtingskwestie in het ge ding komt. Aan de eene zijde blijkt, dat in de gemeente geen werk is voor twee predikanten, en haar finantieele toestand de opheffing zou rechtvaardigen. Aan de andere zijde moet wor den bedacht, dat de rechtzinnigcn bereid zijn, het traktement voor de tweede prcdikantsplaats bijeen te brengen als deze door een hunner geestverwanten mocht worden bezet. De con clusie der meerderheid ten gunste van het be- 1 houd der tweede predikantsplnnts wordt aange- I nomen met 14 tegen 5 stemmen. Dezelfde rapporteur bespreekt eene missive van het moderamen van het convent van gere- j formeerde kerkeraden d.d. 14 Juli 1923, met verzoek in gunstige overweging te nemen een „uitgewerkt plan naar de beginselen in het ver- j 1 zoekschrift met bijlagen d.d. 14 Juni 1923 van het Convent van Geref. kerkcraden aan de Aig. Synode der Ned. Herv. Kerk voorgesteld. Dit rapport zal later worden behandeld. De hooglceraar dr. Knappert behandelt ver schillende voorstellen tot aansluiting van dc Synode aan den „Wereldbond der kerken". Er wordt in het rapport op gewezen, dat de Alg. Syn. commissie alreeds beslaten heeft twee af gevaardigden te zenden naar een congres van wege de Nederlandsche afdeeling van den We reldbond eerlang te houden. De commissie acht het niet geraden een verdere schrede te doen. De bespreking over deze zaak zal morgen wor den voortgezet. Tot officieele vertegenwoordi gers op eene dezen zomer in Hongarije tc houden kerkvergadering van de Hongaarsche kerk wor den benoemd de heeren prof. dr. J. A. Cramer en prof. dr. F. M. Th. Böhl. In den namiddag wordt eene Synodus contrac- ta gehouden. den, waarin stond, dat hij zelfmoord zou ple gen, viel hij door de mand. Hij had zich met en kleine revolver eenigc verwondingen toegebracht, die in het geheel niet van ernstigen aard zijn, daar het kaliber van de kogels te klein is, om doodelijk tc ver wonden. Het gehecle „Wijsman" verhaal bleek dan ook verzonnen te zijn. a Wielrijden. De Wereldkampioenschappen. De Hollandsche kampioenstayer K. Storm zal afgevaardigd worden naar de wereldkampioen schappen te Zürich. Bij de Zondag gehouden wegwedstrijd voor amateurs over een afstand van 135 K.M. te AntweTpen wist de Hollander J. Maas zich no. 2 te plaatsen. De kampioen J. Oudenaarde wist zich niet te plaatsen. den zal worden. Gestart wordt Zaterdagavond II uur op de Groenmarkt, terwijl de deelne mers Zondagmiddag tusschen half drie en drie uur worden terug verwacht in het gebouw „Ve ritas" aan het Westeinde. Tot dusver schreven II deelnemers in: P. v. d. Kroon, J. von Dorp, W. Weber, W. Bruggc- mons, C. v. d. Mijl, J. van Keulen, W. Verkerk, J. van Rijn, H. Vlecschhouwcr, J. van Bentem cn H. Brouwer. De route is als volgt: Groenmarkt, de Schou we, Oegstgeest, Sossenhcim, Lisse, Hillegom, Bcnncbroek (rust). Hoofddorp, Aalsmeer (groo te rust), Leimuiden, Alphen a. d. Rijn, Leider dorp, Leiden, de Schouw of de Vink (rust). Groenmarkt Den Hang. Voor het volbrengen van den tocht is door de H. A. V. een fraai diploma beschikbaar ge steld, benevens een groote bronzen medaille. De leiding berust bij den heer A. Fresco, bij gestaan door den secretaris der H. A. V., den heer M. C. Noutse. Nadere inlichtingen wor den verstrekt door het inschrijvingsburcau Boekhoutstraat T. EEN MEISJE VERBRAND. Terwijl de woonwagenbewoner S. te Dedems- vaart met zijn vrouw afwezig was, wilde een dochtertje van 12 jaar pap van de kachel zetten, toen plotseling hare kleederen vlam vatten. In een oogwenk stond het meisje in lichte laaie. Omringd door vlammen vloog ze de wagen uit en den weg op. De brug wachter die den hopcloozen toestand van het meisje zag, wierp haar in de sloot, waarna de vlammen spoedig doofden. Geneeskundige hulp was weldTe aanwezig. De toestand is evenwel hopeloos. Een 14-jarig zusje, dat pogingen had aangewend, de vlammen te dooven, bekwam ernstige brandwonden. Nader vernemen wij, dat hot slachtoffer aan de bekorpen wonden reeds is overleden. AUTO-ONGEVAL. Een botsing met de tram. De automobilist, de heer S. uit den Haag kreeg te Velp bij het keeren een motordefect. Door handopsteken waarschuwde hij den be stuurder van de uit de richting Arnhem ko mende tram. Deze remde dadelijk, doch kon niet verhinderen dat de auto tegen de tram botste. De auto werd ernstig beschadigd, en de bestuurder, de heer S., kreeg een bloedende hoofdwond. Aan de tram werd lichte schade toegebracht. De auto kon op eigen kracht naar een garage rijden. Het verkeer ondervond eenige vertra ging. - Luchtvaart. VLUCHT OM DE WERELD. Cabral bestelt Fokkers. De bekende Portugecsche kapitein Sacadura Cnbral, die verleden jaar door zijn Oceaanvlucht van Lissabon naar Pernombuco zich een we reldnaam heeft verworven, heeft thans voor zijn voorgenomen vlucht om de wereld vijf spe ciaal voor dit doel tc bouwen Fokker-watervlieg tuigen besteld. Als bewijs, hoe hoog deze toestellen van on ze nationale industrie in het buitenland staan aangeschreven, blijkt wel, zegt het Hbld., dat kapitein Cabral tot aanschaffing van deze toe stellen is overgegaan, nadat hij eerst persoon lijk alle daarvoor in aanmerking komende pro ducten van dc Fransche cn Engclscho vlicgtui- industrie aan een ernstig en nauwgezet onder zoek had onderworpen. Een vliegdienst Praag—Londen. Volgens de Prager Presse zal een luchidicnst voor personen en post tusschen Plaag en Lon den op 15 dezer beginnen. Er zal dan tevens een dienst van Praag naar Warschau en van Praag naar Pressburg worden geopend School- en Kerknieuws. ALGEMEENE SyNODE DER NED. HERV. KERK. XV. De Wereldbond der Kerken. Tot leden von dc nieuwe commissie voor de diaconale vraagstukken worden nevens den heer EEN GEFINGEERDE MOORDAANSLAG. In den trein tusschen Bussum Hilversum. Men seint ons uit Hilversum: De politie alhier kreeg gistermiddag tegen 12 uur kennis, dat de trein die omstreeks dien tijd alhier aonkomt uit Hilversum, bij de Ctailoi- sche brug tot stilstand was gebracht door het trekken oan de noodrem. Uit het onderzoek I bleek het volgende: In de laatste eerste klasse coupé van den trein werd een reiziger gevonden met ecr.ige revol verschoten in armen en beenen. Hij vertelde een verhaal a la den moord op mr. Wijsman, n.l. dot een medereiziger op hem zou hebben ge schoten. Hij kon zelfs een, zij het don vrij vaag, signalement van zijn aonronder opgeven. De Hilversumsche politie stelde aanstonds een uitgebreid onderzoek in den omtrek in, dat tot laat in den nacht duurde, en dot hoe langer hoe meer uitwees, dat van moordaanslag geen sptake was. Toen ten slotte ten huize van den reiziger, te Diemen een brief werd gezon Voetbal. Rotterdam Rotterdamden Haag 4—1. V ij f k a m p. Evenals andere jaren organifeert het Ned. Olympisch Comité vijfkampen voor officieren en onder-officieren, welke resp. op 21, 22, 23 Augustus en 28, 29 en 30 Augustus alhier ge houden zullen worden. Athlctiek. Dc Nederlandsche Athletiek-Karnpioen- schoppcn. De uitslagen luiden 200 Meter hardloopen. 1. Broos, Phlips S. V. 23 sec. 2. H. v. Rappard, V. cn L. 25.2 sec. 5. v. Kampen. Verspringen met aanl. dames. 1. R. Jansen, Hebe 4,56. 2. J. Brink, VI. en Kr., 4,46. 3. S. Joosten, Hebe 4,43.*'' Touwtrekken Zwaargewicht 1. Achilles, Arnhem. 2. T. H. O. R., Doesburg. 5000 Meter hardloopen. 1. J. Zcegers, A. V. A. C., 16 m. 51,8 sec. 2. F. Siemer, N. A- U. 17 m. 10 s. 3. D. J. Matze, Zeemacht 17 m. 34 s. Discuswerpen 1. H. de Keyser, Z. A. C. 36,50 M. 2. J. Sclman, A. A. C. 34,20 M. 3. F. Kroese, Rapiditas 32,05 M. 4 X 80 M. estafette Dames. 1. Vlugheid en Kracht, 43.7. 2. Hebe, Enschede 44.9. 4 X 100 M. estafette. 1. V. en L., Haag 3 m. 40,7 s. 2. A. A- C., A'dam 3 m. 42.2 s. 3. Ropiditas, Groningen 3 m. 454.7 s. 3500 M. Snelwandelen. 1. C. A. Gubbels, Pro Patria 16 m. 15 sec. 2. P. Minnes, Rapiditas 16 m. 40 sec. 3. P. H. v. Doesburg, Blauw Wit. 10 K .M. Snelwandelen. 1. C. Gubbels, Pro Patria 51 m. 49.2 se*.. 2. Ch Kragt, Pro Patria. 3. P. H. v. Doesburg, Blauw Wit. Kogelstootcn. 1. B. de Boer, 10,635 Zeemucht. 2. A. Kroese 10.61 Rapiditas. 3. H. de Keyser, 10,58 Z. A. C. Polsstokvcrspringen. 1. P. Spoor water Jr., A. A. C. 8.765. 2. G. K. Visser, Ropiditas 8,47. 3 F. Kroese, Rapiditas 8,38. Touwtrekken licht gewicht. 1. Thor I, Doesburg. 2. Achilles, Doesbui g. Hoogspringen zonder aanloop. 1. A. Ros, N. A. U. 1,433 M. 2. H. de Keyser, Z. A. C. T.38 M. Verspringen met aanloop. 1. Jb. Boot, N. A. U 6,775. 2. W. Kat, A. A. C. 6.355. 800 Meter hardloopen. 1. B. J. Menso, V. en L. 2 m. 1 sec 2. J. L. Klop, de Tubonters 2 m. 5.5 scc. DE WATERPOLO-COMPET1TIE. De uitslagen lc klasse. A. Utrecht U.Z.C.-A.Z. en P. C. 5-1 2e klasse. A. UtrechtU.Z C. II—Neptunus 0—8 3e klasse. F. DeventerDe*IJselde Aa 0—0 G. Zwolle Zw. P.C.-Nept. Zutf. 2-0 Adspiranten. Zaandijk Nereus—Neptunus 6—0 Buiten dc competitie. Vriendschappelijk. Zwolle Z.P.C. II—Neptunus Q 0—4 Zaandijk: Nereus—H.V.GB. 2-2 Deventer De IJsel II—de Ao II 01 Z. P. C. kampioen von de Oostel. Zwembond. Zwolle, 5 Aug. Door een 2—0 over winning op Neptunus werd de Zwolsche Polo club kampioen van den Oostelijken Zwembond. Haagsche Athletiek VcTeeniging. Gemeld wordt, dat door dc H. A. V. II en 12 Augustus a.s. de 100 K.M. wandeltocht gchou- Bokscn. SIK! SLAAT MARMONGET Heden had te Bordeaux een bokswedstrijd plaats tusschen Siki en Mermonget. Siki sloeg zijn tegenstander in de 3e ronde knock out. Zwemmen. De heer W. Kooiman behaalde gister te Utrecht een 3en prijs in het nummer Gekleed Popduiken voor heeren. Kennisgeving. B. cn W. van Amersfoort doen tc weten, dat door den Raad is vastgesteld de volgende ver ordening: Verodening, regelende het be bouwen van gronden, bestemd voor open bebouwing. Artikel 1. De terreinen, gelegen te Amersfoort en be grensd door: I. de Vondellaan, Marnixlnon, Van Lenneplaan en Jacob Catslaan; 2. de Jacob Catslaan enz., zooals die nader op de hierbij behoorende tcckening in roode kleur zijn aan geduid, zijn bestemd voor open bebouwing. Burgemeester en Wethouders zijn bevoegd van deze bepaling vrijstelling te verleenen. Artikel 2. De terreinen in art. 1 genoemd, mogen slechts bebouwd worden met woonhuizen, die, bij een bebouwde oppervlakte van minstens 60 M'., op den begonen grond twee of meer woonvertrek ken bevatten en verder drie of meer woonver trekken op ten minste één verdieping, van welke vertrekken de hoogte over de geheele opper vlakte tenminste 2.70 M. bedraagt en tenslotte een zolderverdieping, doorgaande over het ge heele woonhuis; een en ander met dien ver stande, dat dc bij de huizen behoorende keu kens niet als woonvertrek zullen worden aange merkt. Aon deze huizen mag geen andere bestem ming worden gegeven dan die van woonhuis. Burgemeester en Wethouders kunnen von het bepaalde in dit artikel vrijstelling verleenen. Artikel 3. Op de terreinen in artikel 1 genoemd, mogen de woonhuizen op geen kortcrcn afstand dan 8 meter van elkaar verwijderd gebouwd worden, met deze afwijking, dot wel zoogenaamde dub bele villa's mogen gebouwd worden, mits de af stand van deze dubbele villa's en andere dub bele villa's of enkele huizen niet minder dan 8 meter bedragen. Burgemeester en Wethouders kunnen van het bepaalde in lid 1 vrijstelling verleencn ten aan zien van den bouw van bij woonhuizen behoo rende stallen of andere bijgebouwen. Artikel 4. Het bepaalde in de nrtt. 1 en 2 is niet van toepassing ten aanzien van een gebouw, waarin oen inrichting wordt gevestigd, waarvoor een Hiijderwetsvergunning is verkregen. Artikel 5. Overtreding von de bepalingen dezer veror dening wordt gestraft: a. wat betreft de overtreding van een bepa ling, vastgesteld krachtens de Woningwet, met hechtenis van ten hoogste twee maanden of een geldboete van ten hoogste driehonderd guldei>; b. wat betreft de overtreding van een bejJaling, vastgesteld krachtens de gemeentewet met hech tenis van ten hoogste zes dagen of geldboete van ten hoogste vijf en twintig gulden. Artikel 6. De bestuurders van een rechtspersoon zijn ten aanzien van de naleving van de bepalingen dezer verordening door dien rechtspersoon aan sprakelijk. Tegen den bestuurder, van wien blijkt dat de overtreding buiten ziin toedoen is gepleegd, wordt geen straf bedreigd. Artikel 7. Deze verordening treedt in werking op den dag van hare afkondiging. Hinderwet^ Door J. v. d. Wetering en J. Regtie.n is een verzoek ingediend om vergunning tot het op richten van een slachterij in het perceel Coninck- siraat 50. Op 18 Aug. a. s. des v.m. huif elf bestaat er ten Raadhuize gelegenheid bezwaren tegen het oprichten van de inrichting in te brengen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1923 | | pagina 3