AMERSFOORTSCH DAGBLAD JUBILEUM i ZAKDOEKEN. MME LUIT [h< ABONNEMENTSPRIJS 75 7?*0 '°°r Amm „DE EEMLANDER' BUITENLAND. L' HIRONDELLE" voor FEUILLETON. In Eeuwigheidsiïcht Tennis- en Gymnastiek Kieeding JOH. VAN DIJK 22e Jaargang No 32 loort 1 2.10. idem lianco per oost t 3.per week (met gratis verrekering legen ongelukken) t 0.176. afzonderlijke nummers 0.05. DIRECTEUR-UITGEVER: J. VALKHOFF. ARNHEMSCHERpSÖWwAL 2/^ POSTREKENING N°.479lo. Dinsdag 7 Augustus 1923 PRIJS OER AOVERïENTIEN mei inbegrip van een bewijsnummer, elke regel meer t 0.25, dienstaanbie» dingen eo Liefdadigheids-advertentiên voor de helft der prijs. Voor handel en bedrijf bestaan zeer vooidccligc bepalingen voor het adverlecren. Eene circulaire, bevattende de voorwaarden wordt op aanvraag toegezonden. De Yankee-president. Coolidge geschetst door Bratter in de Vossische. Van Harding's opvolger, den automatisch resident der Vereenigde Staten wordenden, -.al vin Coolidge deelden wij reeds eenige bi nderheden mede. Ter aanvulling laten wij ier de karakteristiek volgen, die Bratter van em geeft in de Voss. Ztg.: Hij heeft rood haar en zomersproeten. Hij preekt weinig en voorzichtig. Hij houdt zelden Redevoeringen in het openbaar en zij duren ooit langer dan tien minuten. Hij kent de kun sten der politieke rhetoriek niet, of versmaadt ze. Wanneer hij spreekt, dan zegt hij, wat hij te zeggen heeft, zonder klimax, zonder harts tocht. Zijn stem klinkt hard, onbuigzaam en zijn oog staart op een eigenaardige wijze, naar der Tant der uilen. Hij klopt den kiezer niet op der -houder, zegt niet tegen hem, dat hij ontzet end blij is hem weer te zien, vraagt niet hoe ijn vrouw cn kinderen het maken, knijpt de aby van den kiezer niet in den wang, of iets lergelijks. Wanneer 't niet anders kan en hij en kiezer de hand wel moet geven, dan is geen sprake van de hartelijke handshake n den Amerikaunschen politicus, maar van Sn slappe parodie van een handdruk. Hij kan n diner van tien gangen meemaken zonder ;ok maar een woord te spreken, zonder van ijn tafelburen, al waren het ook locale'groot eden, ook maar de minste notitie te nemen. ,~ij kent hen na 't diner heelcmaal niet meer. ij heeft weinig intieme vrienden. Zijn jongens aan met dikgezoolde, voor de eeuwigheid be rekende, schoenen naar school. Eens werden zij aar huis gestuurd, omdat het kraken van de te plompe laarzen hinderlijk was tijdens de lies. Voordat hij gouverneur van zijn geboorte plaat Massachusetts werd, bewoonde hij in zijn eboortestod Northampton, in een bescheiden |ijstraat, de helft van een klein dubbel huis; hij etaalde daarvoor jarenlang 27, 'ater 32 dollar flfniur per maand. Dat was T30 mark in vredes tijd. Dit is Colvin Coolidge, de dertigste president der Vereenigde Staten van Amerika. Geen en kele teek van zijn beeld lijkt op dot van den Amerikaanschen politicus, des te meer op dat van den typischen Nieuw-Engcland-Yankee. Taai houdt hij vast aan de levensgewoonten van den Nieuw-Engelnnder. Hij is Yankee in zijn tot frugaliteit geworden eefivoud zijner levenswijze en hij spreekt het onvervalschte idioom van den Nieuw-Engclandcr: hij zegt niet „cow", maar „cyow", wanneer hij 't over een koe heelt Zijn politieke tegenstanders beweren, dat dit nadrukkelijk in 't licht stellen van den kouden, nuchteren, spaarzamen Yankee-aard voor het grootste deel aanstellerij is; hij stuurt als elk ander politicus aan op effect, alleen op zijn bizondere wijze. Zijp meer directe land- en partijgenooten wijzen deze veronderstelling met verontwaardiging van de hand. Is er van zijn eigenaardigheden sprake, dan zeggen zij welwillend glimlachend: „Just like Cal". Hoe het ook zij in de Nieuw-England- Staten van het Oosten is ontegenzeggelijk Coolidge niet slechts gezien, maar ook bemind. Prccieser uitgedrukt: hij was het, voordat de taking der politic-agenten te Boston uitbrak. Toen heeft hij het bij de arbeiders verkorven. Tiet zoo zeer, omdat hij tegen uit dc band ge- prongen horden de machinegeweren liet op tellen, maar veeleer omdat hij uitmaakte, dat Je staking als zoodanig, als wapen in den ar- eidsstrijd, onwettig was. Op zijn voorzichtige anier zei hij dit niet recht op den man af; ij verklaarde, dot niemand het recht had „tot chade van de openbare orde" te staken. Toen Coolidge op het republikeinsche partij- ongres van 1920 eerst als mededinger naar de residentschapscandidatuur optrad, werd door 'e leiders van het congres duidelijk de wenk egeven, dat de arbeiders tegen hem waren en ijn benoeming tot candidaat voor het presi- ~ent$chap zou de kansen voor de republikein- che partij slechter kunnen maken. Hij werd aarna ongeveer op het spoor van candidaat oor het presidentschap „geschoven". Als zoo danig heeft hij tegenover zijn partij zijn plicht 1 gedaan, doordat hij hoar bij de verkiezingen een zeer aanzienlijk aantal stemmen uit de Nieuw-Englandstaten bezorgde. Als vice-president heeft hij zijn aanhangers ongetwijfeld teleurgesteld. Men had verwacht, dot deze naar 't scheen zeer krachtige, stellig zeer eergierige man zich niet tevredftn zou stellen met de traditionneele stomme rol van den vice-president, maar actief zou ingrij pen in de regeerings-handelingen. Men meende, dat deze verwachting te meer gemotiveerd was, daar Harding iets nieuws, dat zeer de aandacht trok den vice-president een zetel en £tcm in hot kabinet verleende. Maar Coolidge bleef stom. Men hoorde van hem niets meer. „Hier en daar", schreef een lejdend New- Yorksch blad, „houdt hij een rede of schrijft voor een vrouwentijdschrift een artikel, dat den redacteur tot razernij brengt; bij tijd en wijle laat hij zich ook op de stoepen van het Witte Huis in gezelschap van een Bostonsch dagblad correspondent fotografceren. Dot is alles." Men zegt, dat hij zich op verzoek van het partijbestuur deze terughouding heeft opgelegd. In aanmerking nemend, hoe het met de Ame- rijfiaanschc partijtoestanden is gesteld, kan wor den aangenomen, dat Coolidge ook als presi dent tegenover het partijbestuur op den achter grond zal moeten treden. DUITSCHLAND. DE BEZETTING VAN HET ROERGEBIED. De inhoud van het Italiaansche antwoord. Rome, 6 Aug. (B. T. A. Het Italiaon- sche antwoord op de Britsche nota is gein- spireerd op de gezichtpunten, die Italië in De cember 1922 op de conferentie te Londen heeft uiteengezet. De kwesties der intergollieerde schulden cn productieve panden in verhouding tot die van het vast te stellen bedrag en de be> taling der schadevergoeding blijven de grond slag van elke bevredigende en duurzame rege ling. Het antwoord stemt in elgemecnen zin met de bedoelingen der Britsche regcering in om een ontspanning in Europa tot stand te bren gen, met handhaving van de eenheid der gealli eerden, door een spoedige regeling der schade vergoedingskwestie en bijkomstige vraagstuk ken, in het bijzonder volgens de Italiaansche regeering met betrekking tot de intergeolli- eerde schulden. Het antwoord geeft vervolgens den wensch der Italiaansche regeering te kennen om zich bij de actie der Britsche regeering aan te slui ten, opdat deze actie inderdaad leiden, kan tot een spoedige en doeltreffende olgemeene en tente. Het handhaaft de reeds vaak geuite mee ning, dat Italic tegen elk lijdelijk verzet is, tegen een verdere bezetting van het Roergebied en voor een gradueelc vermindering der Fransch- Bclgischc bezetting, wonneer een overeenstem ming is bereikt en gewanrbprgd. Onderhandelingen tusschen Fron- schen cn Duitsche ïndustricelcn. B e r 1 ij n, 6 Aug. (W. B.) De Matin heeft een bericht van Sauerwein, zijn correspondent in het Rijnland, gepubliceerd omtrent voorge nomen onderhandelingen met industrieels in het Rijnlund over een verhooging van dc acti- viteitrder industrie in het Roergebied. De Deut sche Allgemeine Zeilung verneemt in dit ver band, dat inderdaad eenige industricelen aan de uitnoodiging gevolg hadden gegeven, maar dat het eenige punt van onderhandelingen was: bevordering van dc productie in #het bezette gebied met de Franschen, met voorbijgaan van de officieele personen te Berlijn, waarop de Duitschers onmiddellijk verklaarden, dat z.j daarover onmogelijk konden sproken. Inbeslagnemingen. Te Wiesbaden is een som van 8ji milliard mark, bestemd voor de stakende spoorweglieden, in beslag genomen en eveneens een som van 147 millioen mark, bestemd voor hetzelfde doel. De bomaanslag te Dusseldorp. Havas verneemt, dat generaal Simon, bevel hebber van het bruggehoofd Dusseldorp, we gens de correcte houding der Duitsche politie na den aanslag van den student Raabe den hoofdcommissaris van politie weder in vrijheid heeft doen stellen. Het zijn namelijk de Duitsche politiemannen, die het eerst de gewonde solda ten te hulp gekomen zijn en de gemeentelijke ambulance-automobielen hebben doen komen om de slechtoffers naar het hospitaal te bren gen. De aanslag wordt algemeen door de bevol king en de bladen veroordeeld. De eerste bur gemeester van Dusseldorp, vergezeld van zijn adjunct, is naar generaol Desvignes gegaan om hem te zeggen, hoezeer hij de lage misdaad veroordeelde; hij zeide ook, dat hij een ver klaring in denzelfden zin zou afleggen bij de binnenkort plaats hebbende opening van de ge- meenteraodszitting. In een bijeenkomst van Rijnlandsche auto- nomisten heeft de leider Matthes zijn betuiging van leedwezen voor de Fronsche en Duitsche slachtoffers uitgesproken en de politiek van haat en wraak van Pruisen gebrandmerkt. B e r 1 ij n 6 Aug. (V. D.). Naar de Berliner Ztg. am Mittag van bevoegde zijde te Dusseldorf verneemt, werd vastgesteld, dat de handgranaat geworpen was door een Duitschen werktuigkun dige, Raabe genaamd, die door de Franschen is is gearresteerd. Hij moet den aanslag hebben bedreven uit verbittering tegen Duitschers, waar schijnlijk separatisten, die zich niet ontzogen de Fransche wacht bij haren marsch door de stad demonstratief te begroeten en te begeleiden. De bestuurscommissie van het Saorgebicd. Volgens een V. D.-bericht uit Parijs zou Wnugh, de Canadees, die deel uitmaakt van de bestuurscommissie van het Saargebicd, zijn ontslag als lid dier commissie hebben geno- 93 I6|I8 Langestraat, Amersfoort. DE DEBACLE VAN DE MARK. Biljetten van 100 millioen te verwachten. Uit Berlijn d d. 6 Aug. aan de Tel Doller dan vandaag is het met den dollar nog niet geweest. (Ware de zaak niet tc ernstig voor grapjes, don zou, men hier een voordspe ling kunnen vermoeden.)1 Voor enkele dagen was de koers van 1 millioen bereikt en vandaag voorbeurs scheen het, alsof die koers zich ook heden zou handhaven. In het nobcursverkeer is de dollar echter met krankzinnige vaa;t op- gc-loopen tot meer dan 2 millioen cn zelfs nog hooger, al bleef de officieele kcers vastgesteld op 1.650.000. Tegen den avond werd in het onderling verkeer betodld 1.900.000, dan 2 mil lioen, 2.500.000, ja zelfs tot 2.600.000. Hei verkeer tusschen de bonken was nabeurs ech ter gering en tegen 7 uur 's uvonds kwamen er ook iets minder sterke koersen, die weer tot beneden 2 millicen daalden. Bij de opwinding over deze geweldige fluc tuaties kwam dan nog de onrust, ontstaan door geruchten omtrent de houding van de groote banken tegenover het vrijlaten van den devic- zenhandcl. De avondbladen kwamen uit met een Wolff-bericht, dat de z.g. Stcmpel-vereeni- ging den aangesloten banken had verboden, de viezen in het vrije verkeer te verhandelen en af te wijken van de ojficieele noteering. Deze me- dedeeling bleek echter op een vergissing te be rusten. Er is wel in de kringen der groote bar ken over de kwestie gesproken, maar men is niet tot een besluit gekomen. Reeds aan de beurs trouwens was gebleken, dat de banken net niet eens waren en 's avonds gaf de Dis conto—Gesellschaft een tegenspraak van het Wolff-bericht. in tinoncicele kringen woidt de reusachtig' vraag op de deviezenmarkt vandaag wanr slechts een gering aanbod tegenover stond in de eerste plaats daaraan toegeschreven, dat de levensmiddelenhandel, vooral voor zoover die moet impofteeren, zich tot nu toe ingevolge de nu opgeheven verordening op den deviezen- handel de buitenlandsche betaalmiddelen niet heeft kunnen verschaffen, welke hij behoefde, en zich nu terstond heeft gedekt, zoodra daar voor de gelegenheid zich voordeed. Met de waanzinnige stijging van den dollar koers gaan allerlei andere symptomen van een nieuwe inflatie-golf samen. Zoo zal de produc tie van de bankbiljettenpers, die thans 6 bil- lioen mark per dag bedraagt, binnen enkele dagen opgevoerd zijn tot 8 billioen, waartoe behalve de rijksdrukkerij, 60 particuliere druk kerijen dag en nacht doorwerken, vooral ook voor de levering van groote biljetten. Het T00.000 markbiljet is al lang klein geld gewor den men zou er heden vier van hebben moe ten betalen voor een pond boter, als men een pond boter had kunnen krijgen en ook hef I millioen markbiljet en het 5 millioen mark- biljet, zoo jong als zij zijn, zijn reeds op weg om klein geld te worden. Nog in deze week zullen dan ook uitkomen bankbiljetten van 10, 20 en 50 millioen mark, en zelfs is het 100 millioen markbiljet reeds in uitzicht gesteld. Deze biljetten zullen met een eenvoudig stem pel op wit popier gedrukt worden. De eenige bescherming is een moeilijk na te maken we- termerk. Bovendien zal het ministerie van Fi nanciën om aan den niet te stillen honger noor betaalmiddelen tegemoet te komen, de stede lijke besturen machtigen tot het uitgeven vr.n noodgeld, zooals dat tijdens den oorlog gedaan werd. Het spreekt vanzelf, dat een catastrofale val der mark als van heden terwijl men reeds meende, dot het niet erger kon leidt tot scherpe commentaren in de pers, welke thans vooral gericht zijn tegen den president van de rijksband, Havenstein. Vooreen gaat daarbij, zonder ook maar het minst een blad voor den mond te nemen, de „Vorwarts", die dus heeft afgezien ven haar bij een vorige gelegi heid gevolgde methode om den val van de mark aan te grijpen als motief, waarop het af treden van het kabinet-Cuno geëischt moest worden. Thans eischt het blad het heengaan van Havenstein. Het geeft een overzicht van de door Havenstein gevolgde politiek, welke ten gevol ge hod, dat speculanten reusachtige sommen de wacht sleepten ten koste der gemeen schap en direct van den staat cn komt tot de conclusie, dat die politiek ronduit kronkzinni: is. Dan wordt aan Havenstein verweten, dat hij de door de regering ondernomen actie, tot steun van de mark heeft gesaboteerd en dat hij zich consequent heeft verzet tegen alle herstelmaat regelen der regeering. Het blad besluit met de vraag „Hoe hoog moet dc dollar stijgen, voor dat Havenstein zal vallen Beraamt prins Eitcl Friedrich een staatsgreep Dantzig, 6 Aug. (Orient.) De Gazeta Godanska meldt, dat prins Eitel Friedrich in gezelschap van verscheidene officieren van de Rijksweer in Loewenhagen is aangekomen met de bedoeling er eenige,weken rust te nemen. Daar de prins met verscheidene personen, die aan den Kopp-Putsch hebben deelgenomen, het land afreist, vreest men in anti-monarchisti sche kringen, dat Eitel Friedrich een staats greep voorbereidt om de monarchie te herstel len. UIT DE METAALINDUSTRIE. Heden begint de staking. Uit Berlijn wordt d.d. 6 Aug. aan het Hbld. gemeld In de Berlijrtsche metaalindustrie schijnt de staking onvermijdelijk te zijn. Heden werden in de fabrieken biljetten non- geplakt, waarin wordt verklanrd, dot, indien het Administratief personeel het werk neerlegt, ook de arbeiders in stoking zullen gaan. De besprekingen in het rijksdeportement van arbeid duren nog voort. Naar wij uit vakvereenigingskringen verne men, wordt de kans op overeenstemming niet groot geacht. De Berlijnsche correspondent telefoneerde gisteravond half twaalf Zoo even verneem ik, dat de onderhandelin gen In het rijksdepartement van arbeid tusschen werkgevers en personeel in de metaalindustrie zijn mislukt en dat de stoking, waartoe reeds voor eenige dagen met groote meerderheid is besloten, morgen. Dinsdag, zol beginnen. Men hoopt nog dat de stoking niet algemeen zal zijn. Intusschen kan reeds thans worden verklaard, dat met het oog op den juist thans zoo ge sponnen binnen- en buitcnlandschen politieken toestand de gevolgen dezer stoking te Berlijn gevaarlijk zouden kunnen worden. Voortduring van de stoking in het Ertsgebergte. Naar blijkens een Berlijnsch bericht uit Dres den bericht wordt, blijft de stakingsterreur in het Ertsgebergte voortduren. Naar soc.-dem. SoJcsische bladen berichten is de mijnwerkersstaking in het Saksische steen- kolengebied opnieuw uitgebroken. De schade, tot I Aug. ontstaan door het uitblijven van produc tie, wordt op 250 miliard mork geschat behalve nog omstreeks 73 milliard mork loonderving. Te Dresden kwam het Zaterdag en Zondag tot werkloozen-on lusten, waatbij politiebeambten gewond werden. ARRESTATIES TE DRESDEN. Ber 1 ijn, 6 Aug. (W. B.) De Vossische Zeitung verneemt uit Dresden, dot de politie er Zondag in geslaagd is bij een vergadering van revolutionaire werkloozen het geheele z.g. co mité van actie te,arresteeren. Er zijn te zomen 200 personen gearresteerd. Men hoopt hierdoor de voornaamste raddraaiers van de werkloozen- fceweging te Dresden te hebben onschadelijk ge maakt. BELGIE. De mijnen in Belgisch Limburg. In de (Brusselsche) Standaard schrijft de voorzitter der Katholieke mijnwerkersvereeni- ging van Limburg het volgende Limburg heeft op dit oogenblik 6 groote ko- lenmaatschappijen, waar vooral met Fransch kapitaal wordt uitgebaat. Drie groote strooken zijn nog in handen van den Staat. Wat zal deze er mede doen Groote vraag. Welke is de „Kolenpolitiek" van onzo i egeering Met enkele jaren zal Limburg ruim zooveel voortbrengen als de 116 maatschappijen van het Zuiden, die met 266 putten de hedendaag- sche voortbrengst verzekeren. 15 nieuwe putten zijn op dit oogenblik in constructie 10 in het Zuiden en 5 in Limburg. Nieuwe moeten er nog bijkomen. Nieuwe vraagstukken zullen daardoor oprijzen. Zullen wij, Belgen, nog voortgaan met onze gelden te plaatsen in het buitenland, ter wijl we onzo nationale rijkdommen geven in handen van vreemden. Zullen wij moeten voort gaan met ons eigen volk naar den vreemde uit te voeren, terwijl onze koolnijverheid door vreemden wordt bezet. Zullen wij in de toekomst menige onzer uitbatingen tegen een buitenland sche mededinging kunnen beschermen en alzoo in ons eigen belang ze van den ondergang red den. ZuHen wij, ondanks onzen grootcn kolen- voorraad, voortgaan met onze eigene kolen pe perduur te betalen, terwijl er ongehoorde win sten worden verzekerd door enkelen op den rug der gemeenschap. IERLAND. ONGEREGELDHEDEN TE DUBLIN. Londen, 6 Aug. (R.) De aankomst van de lersche gedelegeerden der Labour Party op het vakvereonigingscongres in het Mansion House te Dublin kenmerkte zich door woeste toonee- len. De menigte poogde tevergeefs het gebouw te bestormen. Een aantal gedeleerden werden ernstig gewond. De betoogers riepen: „Bevrijdt de gevangenen, leve Lorkin!" De politie was machteloos. HONGARIJE. Opheffing van het standrecht. Het wegens de staking der machinisten in Hongarije afgekondigde standrecht is gisteren na de mislukking der staking inderdaad weer opgeheven. Een edele daad beloont zich zelf. SOPHOCLES. van MARGREET DIJKSTRA. 26 En in de stilte van haar hart groeide er pu een rustiger vertrouwen, dat leidde tot finders zoeken, ernstiger en vromer nu en héél langzaam heeft ze ervaren, dat het hart ontdekken kan dc eigen levensvoor waarden, dat achter al die zichtbare en uit wendige dingen van 't leven een ander, een innerlijk, een dieper en schooner gebeuren ligt. Ze leerde wachten stil en devotelijk ret wonder, dat niet. te verklaren, alleen te beleven is,'want ze wist: ze wilde aanbid den in aanbiddende liefde het mysterie, dat leeft in het kleine menschenhart, maar ook jubelend er boven uit. Een op een avond kwam Ilske later dan gewoonlijk thuis, 't Had flink gevroren, de straten waren glad en 't gaan was moeilijk. De hemel stond helder van lichtende ste^ ren en de menschen gingen opgewekt en vroolijk door de frissche winterkou. Ilske denkt aan haar tocht op schaatsen van verleden jaar. Wat was het dien mid dag heerlijk geweest en goed en stil! Ze kijkt op naar den sterrenhemel, ze ziet dc menschen. die gaan met yoorzichti- gen voet en over haar komt een sterk ver langen naar haar bruine philosoof. naar de warme intimiteit van haar gezellige sche merlamp. „Erica, kom je bij ons", inviteert Pitje, terwijl ze dc gang inkomt met een dikke overjas van Pim aan en een wollen bouf fante om haar hoofd. „Pit, kom hier", commandeert Pim, „je neus /.iet paars." „Laat maar", zegt Pitje eigenwijs, terwijl ze rilt. „Ilske kóm je. Mama is er ook!" „Mat zie je er uit", lacht Ilske en ze be denkt hoe wonderlijk vreemd het menschen hart toch wel is. Hoe je in alle drukte, die van builen komt, de stilte in je. veilig be waren kan. 'Geen klonk klinkt door tot haar werkelijk innerlijk. De stilte is er tóch. Ze gaat even mee met Pitje om de oude mevrouw van Alfcn te begroeten Pit gooit jas en doek op een stoel bij de deur. „Dat cr hier niet meer menschen dóód vriezen," moppert ze en ze rammelt aan de kachel, die rood gloeit. Mevrouw van Alfcn klaagt, dat liet juist de manier is om kou te vatten, straks buiten. „Ja, Pit, je braadt'" „Laat maar", vindt Pitje onverschillig, „of jc nou braadt of verdroogt! Hier in Hol land verdrogen dc menschen. Allemaal. Ze worden mummies!" „Blijf nu van die kachel af, Pit", ver biedt Pim, maar Pitje knikt hem vriende lijk toe. „Barthelomeus, je meent er geen steek van. Je bent net zoo'n koudkleum als ik! Anders had ik je nonit genomen. Erica, toen in Zwitserland: Hij zag er uit, als een ingebakerd luierkindje!" ,,'t Is mij hier te warm, ik ga naar bo ven!" lacht Ilske. „Doe Pims jas en doek om", inviteert Pit je, maar Ilske vlucht haastig weg. 1 Nu zit ze in haar bruine philosoof, dicht hij de vulkachel; het opvlammende vuur schemert gezellig rood door het mica heen. Haar dictaten heeft ze uitgepakt en alles staat klaar om straks aan 't werk te gaan. Zc staart drooraerig voor zich uit- Ze moet deuken aan dien tocht op 't ijs en ook aan die oude vrouw beneden, aan dien allereersteli avond hier, toen, enkel door het opglanzen \an een- beetje geluk over dat koele gezicht, zi| zich thuis voelde in den vreemdt. Ze denkt aan alles, wat ze dezen laatsten tijd doordacht, doorworsteld heeft en stiller en zachter droomt ze weg. tot ze opschrikt van groote, zware stappen op de trap, die nader komen. In de deur staat de blonde student. .,Ja", lacht hij. „schrikt u maar met. Ik heb me eenvoudig niet weg laten sturen en nu blijf ik vanavond beslist hier". SPFXI4AL ADRES: Langestraat 116 Tel. 70 Hij rijkt haar dc hand. Zijn kleine, blau we oogjes, „de varkensoogjes", kijken haar zoo vriendelijk aan, dat haar ontstemming over den gestoorden avond wijkt. „Kom binnen. Dikke! inviteert ze, „en sluit de deur. t Is om tc rillen." „Zoo mag ik 't hooien", lacht hij en hij schuift een stoel dicht bij de kachel. Dan kijkt hij dc kamer rond- „Juffrouw Ilske, wat z.ijn wij mannen toch ongelukkige wezens' Moet u mijn hok zien'. En dan heb je goede vrienden, goede vrienden, niet waar," hij kijkt haar vor- gehend. aan „die je een beetje gezcllig- heid kunnen geven en die latcu je buiten kleumen. Ze sluiten zich op en af... en." zegt hij ernstiger,,'t is soms héél koud daar buiten!" Ilske staat op. „Je mag uit Vaders kop thee drinken. Dikke", zegt ze hartelijk, „cn ie krijgt sau- cijzebroodjcs. "Natuurlijk heb je weer hon ger!" Hij lacht en wrijft zich in de handen; hij steekt zijn voeten behaaglijk uit en zet zich om te genieten van al het goede, dat ze hem geven zal. Lang zit hij dien avond bij haar te piaten over Ilskes werk. over zijn eigen studie voor ingenieur en Ilske rilt van al die formules en getallen. ,,'t Is., om cr bij te verstijven!" zegt ze. „Je lijkt niet wijs, meisje", leeraart hij verontwaardigd, „omdat je er geen steek van weet. Jij! Weet je wel, juffrouw Ilske, dat u een verkeerd, een absoluut verkeerd vak gekozen heeft!" Ilske zet groote oogen op. „Een verkeerd vak! Dikke, je krijgt geen saucijzebroodje meer! En waarom?" Hij kiikt ernstig. „Mag ik opsteken? Dat helpt me altijd, als ik... iemand de les moet lezen. Ik ben eigenlijk een held op sokken ondanks mijn dikte.' „Gaat vaak samen", troeft Ilske; „wat heb jc op jc hart. Dikke?" Hii leunt behaaglijk terug in zijn gezelli- gen stoel, liii trekt langzaam en bedacht zaam aan zijn sigaar en je kan zien: hij rookt zich moed in. „Kijk eens", zegt hij ernstig. „Weet u, waarom ik hier vanavond gekomen ben?" „Til geenen deele", spot Ilske, maar hij blijft ernstig. „Ik was op weg naar huis, als je zoo'n ongezellig hok, zoo'n kast, „je huis" wilt noemen En daar zie ik boven mijn hoofd de sterren, die schitteren en een eigen aardige, stille taal spreken. En ik moest of ik wilde of niet. U weet, ik ben gehecht aan deze aarde, ik vrees, ik hou te veel van saucijzebroodjes maar waarachtig, ik moest denken aan verleden jaar. U herin nert zich?" Ilske knikte. „Ik ook toen dien middag was het al les zoo goed. En toch, dien avond voor 'teerst miste ik iets in mezelf!" „Ja" hij nipt de asch van zijn sigaar „wc maken allen wel eens een moeilij ken tijd door... Dat moet u niet zoo zwaar voelen. Dat kom terecht, 't Is alleen min der aangenaam, als je cr nog midden in zit. Maar die allerlaatste maanden... die aller laatste maanden!" Hij bukt zich en kijkt haar zoekend aan. „Ilske... is er wat? Heb ik je met iets ge hinderd?" Ze kijkt verbaasd op. „Dikke, hoe kom je er bij? Hoe zou dat kunnen!" „Jc trekt je van ons terug. Je bent anders geworden. Vroeger, jc weet wel, toen je midden in dc misère zat, die ieder denkend mensch door moet, gaf je jc toch. En wij hebben allemaal met ie meegeleefd, waar achtig, en we wilden je allemaal even graag helpen. En op eens... fut! uit! Daar hoor je niets meer van Ilske Boukema, dan dat ze hard werkt cn heel hef doet. akelig hef en zacht! Ta ja, stil maar, ik ken het: „te on waardig voor het boetekleed." Ilske reikt hem dc schaal met saucijze broodjes. „Je mag er weer een", zegt ze rustig en ze kijkt hem met haar grijze oogen vol aan. „Er was niets maar Dikke hier moet ik alléén door!" „En... bèn je er door?" vraagt hij ernstig. Ze schudt het hoofd. „O nee, (Wordt vervolgd1'

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1923 | | pagina 1