ST. EMILION bij I. A. SCKOTERMAH 4 Zn., fair. 17 Iel. 145 BINNENLAND. Per flesch f 1.60, per anker f @5.- 11. J. P.'s VANILLE-CRÊMEPU0Q1NG TURKIJE. JE CONFERENTIE VAN LAUSANNE. Overeenstemming tusschen Turkije en Amerika. Lausanne, 6 Aug. (B. T. A.) In Ouchy is tusschen Turkije en de Ver. St. overeenstem ming bereikt. Het verdrag zal heden geteekend worden. Het verdrag geteekend. Lausanne, 6 Aug. (B. T. A.) Het alge meen verdrag, dat de grondslagen legt voor de toekomstige betrekkingen der beide landen, alsmede het uitleveringsverdrag, zijn heden door de Amerikaansche en Turksche gedele geerden geteekend. De Amerikaansche gezant, die het woord voerde, verklaarde, dat de verdragen bestemd zijn om de betrekkingen der beide landen te regelen, teneinde een nauwe en nuttige samen werking, die zich, naar hij hoopte, ontwikkelen zal, mogelijk te maken. Ismet pasja legde den nadruk op de politieke vergaderingen, die zich in Turkije hebben vol trokken en tevens op het feit, dat Turkije den rong van een onafhankelijke natie heeft ingeno men, waardoor een regeling van de betrekkin gen met de andere landen noodig is geworden. De ontruiming van Constantinopcl. Uit Berlijn d.d. 6 Aug.: De berichten uit Con- stantinopel aangaande de ontruiming van de stad door de geallieerde troepen zijn tegenstrij dig. Volgens Engelsche berichten zouden de onderhandelingen daaromtrent vlot en gunstig verloopen, terwij! volgens semi-officieele Fran- sche agentschapsberichtcn uit Malta generaal Harrington bevel zou hebben ontvangen voor- loopig en in elk geval niet voor de ratificatie van het vredesverdrag maatregelen te nemen tot het vertrek der troepen. Uit Angora wordt bericht, dat de Turksche demobilisatie van de lichtingen, die ouder zijn dan 20 jaren, is begonnen. VEREENIGDE STATEN. DE DOOD VAN PRESIDENT HARDING. De uitvaart. Ma rion (O h io), 7 A u g. (N. T. A. Draad loos). Meer dan honderdduizend menschen wor den hier vernacht om de laatste plechtigheid van president Harding bij te wonen. Gisteren heeft men hier in tegenwoordigheid van mevr. Harding beraadslaagd over de plek, waar het lijk van den overleden president zal worden ge plaatst Men vermoedt, dat het lijk in het fami liegraf tusschen president Harding's moeder en zijn zuster zal worden bijgezet Gouraud vertegenwoordigt Frankrijk bij de bcgTafcnis. De droadlooze Fransche dienst meldt, dat generaal Gouraud als buitengewoon gezant Frankrijk vertegenwoordigen zal bij de begra fenis van president Harding. Poolsche deelneming. Warschau, 6 A u g. (P. T. A.) Zoodra het bericht van het overlijden van president Harding bekend geworden was, heeft de mi nister van buitenlandsche zaken, vergezeld door den chef van het protocol, e«n condoleantiebe- zoek aan den Amerikaanschen gezant afge legd. De vice-president der Kamer hield in een voltallige zitting een re<ïe over den overleden president Harding. De Staatscourant van gisteravond bevat o. m. de volgende Kon. Besluiten benoemd tot kantonrechter te Utrecht mr. P. J. du Pui, thans kantonrechter te Zwolletot notaris te 's-Gravenhage A. C. van Mourik Broekman en jhr. J. L. Stem, beiden candidaat- notaris aldaartot substituux-officier bij de rechtbank te Winschoten mr. J. C. van Hosselt, thans te Heerenveente Leeuwarden mr. J. N. Meindersma, thans ambtenaar O. M. en bij de kantongerechten in het arrondissement Amster dam benoemd bij de Verzekeringskamer G. C. J. van Wickevoort Crommelin te Amsterdam tot referendaris, dr. A. van Eldik, Heemstede en F. A. Engelhard te Amsterdam tol hoofdcommies benoemd tot leeraar aan de Rijks H. B. S. te Dragten J. Ch. Muller benoemd tot commissaris van politie te Til burg, tevens commissaris der rijkspolitei, P. A. M. Preusting, thens hoofdinspcctetur van politie aldaar. benoemd, met ingang van T September a.s., tot kantonrechter-plaotsvervanger in het kan ton: Zevenbergen, H. Scholten, notaris te Ouden bosch; Bergen op Zoom, mr. J. van Hasselt, advo caat en procureur te Bergen op Zoom; Maastricht, mr. F. Th. A. Tripels, advocaat en procureur te Maastricht; Ommen, N. Lever, ontvanger der registratie en domeinen te Ommen; benoemd tot rechter-plantsvervanger in de arrondissements-rechtbank te Amsterdam, met ingang van 1 September a.s., mr. F. Sleutelaar, lid van de Verzekeringskamer, wonende te Am sterdam; benoemd tot: a. substituut-officier van justitie bij de arron dissements-rechtbank te: Winschoten, mr. J. C. van Hasselt, thans in gelijke betrekking te Heerenveen; Leeuwarden, mr. J. N. Meindersma, thans ambtenaar van het openbaar ministerie bij de kantongerechten in het arrondissement Amster dam, ter standplaats Amsterdam; b. ambtenaor van het openbaar ministerie bij 'de kantongerechten: in het arrondissement Amsterdam, ter stand plaats Amsterdam, mr. A. A. L. F. van Dulle- men, thans in gelijke betrekking bij de kanton gerechten Zierikzee, Tholen en Bergen op Zoom; in het arrondissement Middelburg, ter stand plaats Middelburg, mr. F. M. Wilbrenninck, advocaat en procureur, tevens beëedigd klerk ten parkette bij de kantongerechten in het ar rondissement Zutphen, wonende te Voorst; Zierikzee, Tholen en Bergen op Zoom, ter standplaats Bergen op Zoom ,mr. P. P. H. Nooren, advocaat en procureur te Roermond, tevens waarnemend ambtenaar van het open baar ministerie bij de kantongerechten in het arrondissement Roermond en bij het kanton gerecht te Sittard; in het arrondissemnt Winschoten, ter stand plaats Winschoten, mr. B. van der Burg, ad vocaat en procureur te Haarlem, tevens be- eedigd klerk ten parkette bij de kantongerech ten in het arrondissement Haarlem/ is de sedert tot kapitein-luitenant ter zee bevorderde luitenant ter zee Ie klasse M. J. Verloop eervol onthfeven van het bevel over Hr. Ms. Wachtschip te Vlissingen en luitenant ter zee Ie klasse F. H. van Moorsel tijdelijk met dit bevel belast; is met 30 Juli j.l. de adelborst der 1c klasse van de Koninklijke Marine-reserve J. D. Jibben be-orderd tot luitenent ter zee 2e klasse van di Koninklijke Marine-reserve; benoemd tot plaatsvervangend voorzitter van den Raad van BeToep (O.) te Roermond mr. G. Dohmen, thans plaatsvervangend griffier van gemelden raad, onder toekenning van ge lijktijdig eervol ontslag uit laatstgomelde be trekking; te rekenen van 1 Juli j.l. de opzieners der visscherijen 2e klasse P. Hart, J. Jagersma en W. F. Penning de Vries bevorderd tot opziener der visscherijen der Ie klasse. DE DOOD VAN PRESIDENT HARDING. Deelneming der Kon. familie. Naar wij vernemen heeft de Groot-offcier van het Huis der Koningin jhr. C. L. van Such- telen van dc Haare jJ Zaterdag een bezoek gebrach taan den Amerikaanschen gezant te 's Gravenhage, den heer Tobin, ten einde, in opdracht der Koningin, den gezant Horer Ma- jestcit's deelneming te betuigen met het over lijden van den president der Vereenigde Sta ten van N. Amerika. Met gelijk doel heeft Zondag j.l. namens de Koningin-Moeder, haar kamerheer mr. S. W. B .Graaf van Limburg Stirum een bezoek ten huize van den gezant afgelegd. HET REGEE RINGS JUBILEUM. De feestelijke verlichting en versie ring der hoofdstad. Het Centraal Comité der Huldigingscommis sie 1923 te Amsterdam deelt ons het navol gende mede In aansluiting op onze mededcelingen inzake de feestelijke verlichting van de Hoofdstad kun nen wij thans definitief berichten, dat het Ge meentebestuur ook den Westertaren zal ïllumi- neereneen herhaling dus van de Julionafees- ten, toen de verlichting van den slanken toren zoo uitnemend is geslaagd. Volgens een mededceling van den Minister an Marine, zullen deoorlogsschepen „Tromp" en „Heemskerk, welke van 5 tot en met 6 Sep tember te Amsterdam verblijven, feestelijk wor den verlicht en zal verder ook de Stoomvaart Mij. „Nederland" hoor prachtig passagiers schip „Johan de Witt" elcctrisch doen verlich ten. Nog verdient vermelding, dat, mede in over leg met de Verecniging tot Veredeling van het Volksvermaak, de fontein op het Frederiks- plein geillumineerd zal worden. Gedurende de geheele feestweek worden alle in de Amsterdamsche havens liggende schepen gepavoiseerd, hetgeen vooral tijdens de revue oop het IJ het schouwspel te water zal verle vendigen. Het is ons aangenaam te kunnen berichten, dat wij stéeds meer toezeggingen ontvangen vnn maatschappijen, firma's en particulieren tot feestelijke verlichting en tot versiering met bloemen en planten van hunne gebouwen en woningen. Verschillende buurtverecnigingen ne men de versiering hunner wijken ter hand, en er vormen zich steeds meer commissies om ge heele straten en pleinen te verlichten en met vlaggen en bloemen te tooien. Ondanks den steun dien reeds van vele zijden is ondervonden wenscht het Comité nogmaals een dringend beroep te .doen op de medewer king van alle bewoners van Amsterdam door hen op te wekken tot het verlichten zij het dan ook op eenvoudige wijze van ramen, ge vels of balcons, al dan niet vereenigd met een versiering met bloemen of planten. „Dienst als op Zondag" voor de garnizoenen. Aangezien de feesten ter gelegenheid van het 25-jarig regceringsjubileum van H. M. de Koningin in de verschillende garnizoenen wel licht verschillende dagen zullen worden ge vierd, zijn de garnizoenscommandanten bij legerorder gemachtigd om voor het onder hem ressorteerende garnizoen „dienst als op Zon dag" te gelasten voor den dag, waarop in het garnizoen de officieele feestelijke herdenking plaats heeft. DE CRISIS AAN FINANCIËN. Dc heer Colijn opvolger van minister de Geer Naar het Centrum verneemt zal in dc vaca ture van minister de Geer tot minister van fi nanciën benoemd worden de heer H. Colijn, de leider der anti-revolutionaire partij en oud- minister van oorlog. ZILVERBONS. Inwisseling van ingetrokken bons. De minister van financiën brengt ter elge- meene kennis, dat, ingevolge het Kon. besluit van 13 Maart 1923 (St.bl. no. 70), de ingetrok ken zilverbons van 2.50 (model 1915), als mede de ingetrokken zilverbons van 1 (mo del 1916), alsnog tot en met 31 December 1923 ter inwisseling kunnen worden aangeboden ten kantore van het agentschap van het ministerie van financiën te Amsteidam (Heerengracht 344 46). Desvcrlangd kunnen de bons per post een bovenstaand adres worden gezonden met dui delijke opgave van naam en adres vun den af zender. Ter bevordering van een spoedige af doening zullen de inzenders goed doen, bij de bons te voegen een behoorlijk gefrankeerd en aan hen zelf geadresseerd formulier van een postwissel of wel een behoorlijk gefrankeerd stortingsformulier van den poslchfeque- en gi" rodienst, ten beloope van het bedrag der door hen ingezonden zilverbons. Uit het bovenstoonde blijkt, dat de gc'egen- heid tot inwisseling niet meer wordt openge steld ten aanzien van de ingetrokken zilverbons van I, 2.50 en 5 van den ouden vorm (model 1914) en dat op het oogenblik nog al leen in omloop zijn de zilverbons van I en 2.50 van het nieuwste type. Van de laatst bedoelde zilverbons, welke dus niet behoeven te wordei\ ingewisseld, dragen de bons van f I de degteekering von 1 Februari 1920, terwijl dc bons van 2.50 ziin gedagteekend I Juli 1918 of later. ORIGINEELS zeer aan te bevelen ■Bordeaux, gewas 1917 DE HAARLEMSCHE INFANTERIEKAZERNE. EIGENAARDIGE TOLGELDHEFFING. l>e vragen van den heer ter Laan betreffende de verbouwing beantwoord. Op vragen van den heer K. ter Laan betreffen de de verbouwingswerken aan de Haarlemsche infonteriekazerne aan den Koudenhorn geduren de dit jaar en de bestrijding der kosten van die werken: Is de minister bereid aan de Kamer mede te deelen, welke verbouwingswerken dit jaar plaats gehad hebben of nog zullen hebben aan de Haarlemsche infanteriekazerne aan den Kouden horn? Om welke reden is uitstel van deze werken nh-*t raadzaam? Uit welken begrootingspost worden de kosten bestreden? heeft dc minister van oorlog "geantwoord: In de voormalige infanteriekazerne te Haarlem zijn in de eerste helft van dit jaar verschillende voorzieningen getroffen en wijzigingen aonge- bracht om het gebouw, voor zoover niet noodig voor legering, in te richten voor onderbrenging ven verschillende bureelen, magazijnen en ande re militaire inrichtingen, een en ander ten be hoeve von het garnizoen. De werkzaamheden, die reeds zijn afgeloopen, hebben plaats gehed ingevolge in het vorig jaar gehouden aanbesteding en verleende machtigin gen. Het uitvoeren van verdere werkzaamheden an ders dan hetgeen strikt noodig is voor het in be hoorlijken staat onderhouden von het gebouw ligt niet in het voornemen. In verband met het vorenstaande kan de twee de vraag geacht worden te zijn vervallen. De kosten worden bestreden uit art 138 van hoofdstuk VIII van de Staatsbegrooting voor het dienstjaar 1922. HET HExMBRUGRAPPORT. Dc publicatie wordt door den minister „overwogen". Op vragen van het lid ven de Tweede Kamer, de heer Ter Hall: I. Wil de minister mededeelen, of uit het feit, dat het dezer dagen aan hem uitgebrachte rap port von de commissie tot onderzoek naar de toestanden bij de Artillerie-Inrichtingen aan de Hembrug en Instructie-werkplaats te Delft, door zijn Excellentie aan den voorzitter der Tweede Kamer is toegezonden, met verzoek het ter grif fie te doen nederleggen, ter inzage varrde leden dier Kamer, moet worden afgeleid, dat dc mi nister bezwaren heeft, bedoeld rapport ter open bare kennis te brengen? II. Indien d!e bezwaren niet mochten bestaan, is de minister dan genegen te zijner tijd tot publi catie van het rapport over te gaan? III. Indien er bezwaren, b.v. van militairen anrd mochten zijn, kunnen deze dan niet ondervangen worden door een portieele, althans een zooda nige publiceering, dot het publiek een overzicht krijgt van de algemeene indrukken der commis sie, ten aonzien van de bij bedoelde Artillerie- Inrichtingen bestaande toestanden en de door de commissie aangegeven verbeteringen? heeft de minister van oorlog geantwoord: VTaag I. De reden, waarom ondergeteekende het rapport van de commissie tot onderzoek naar de toestanden bij de Artillerie-Inrichtingen aan den voorzitter der Tweede Kamer heeft toege zonden, met verzoek het ter griffie te leggen, is gelegen in de omstandigheid, dat ondergetee kende den inhoud daarvan zoo spoedig mogelijk ter kennis wenschte te brengen van de Tweede Kamer, op wier wensch bedoelde commissie is ingesteld. Intusschcn wordt overwogen, in hoeverre het nuttig en mogelijk is, den inhoud van het rapport ter openbare kennis te brengen. Vroor II en III. De beantwoording van dezo vrogen ligt opgesloten in vorenstaand op dc eer» ste vraog. MEDEDEELINGEN UIT DEN H. R. VAN ARBEID. Geen duidelijk gestelde vragen. Op vragen van het Tweede Kamerlid Rut gers betreffende gedane mededeelingen om trent het behandelde in een vergadering van een commissie van den Hoogcn Raad van Ar beid, heeft minister Aalberse geontwoord Het doen van mededeelingen omtrent het geen zou zijn gesproken in een vergadering van een commissie van den Hoogen Raad van Ar beid is ongetwijfeld in strijd met de verplich tingen der leden van zoodanige commissie. Het is den minister echter niet geheel duide lijk geworden, welke mededeelingen bedoeld worden, die niet reeds voortvloeiende uit de openbaar gemaakte stukken in strijd met vorenbedoelde verplichtingen zijn gedaan. Ove rigens meent de minister, dat, ook al moch ten dergelijke mededeelingen gedaan zijn, hem geenerlei rechtsmiddel ten dienste stoot om het doen van mededeelingen te voorkomen. DE WETHOUDERSVERKIEZINGEN TE DEVENTER. Vertegenwoordigers der raads fracties. Near Dc Tel. verneemt hebben de besprekin gen tusschen verschillende raadsfracties over de a.s wethoudersverkiezingen tot resultaat gehad, dat de volgende groepen aun de samenstelling van het college van B. en W. zullen medewer ken: R.-K., Chr -H., S. D. A. P en Vrijz.-Dom. De raadsfracties hebben als haar vertegenwoor digers aangewezen: voor de R.-K den heer A. J. Schoemaker, voor de Chr.-H. den heer J. Krooshof, voor de S D A. P. den heer A. Teesink en voor de Vrijz.-Democraten den heer A Kelderman. Deze overwogen hierbij, dat al dus in het college de burgemeester feitelijk den Vrijheidsbond vertegenwoordigt. Bovengenoem de vertegenwoordigers hebben zich voorloopig bereid verklaard tot het bezetten van wethou derszetels, indien men daarin, wat de werk ver deeling in het college van B. en W. betreft, overeenstemming kan bereiken. „Anarchistisch gedoe." De heer E. Nnnnenberg, lid der Provinciale Sfhten van Gelderland, had de volgende vragen tot Ged. Staten gericht: 1. Is het Ged. Staten bekend, dat de tol gaarders nan de drie bruggen over de Linge in de gemeente Zoelen nog steeds de door hen eigenmachtig verhoogde tarieven eischen 2. Hebben die tolgaarders aan Ged. Staten of aan de Regeering verzocht, die verhoogde tarieven wettelijk vastgesteld te krijgen 3. Zoo jo, wat hebben Ged. Staten gedaan, om, zoolang geen beslissing op dat verzoek is genomen, een eind te maken aan het „anar chistisch gedoe", genoemd in vraag 1 4. Willen Ged. Staten besluiten of bevor deren, dat de wettige tarieven gehandhaafd blij ven Hierop hebben Ged. Staten geantwoord: 1. Ja. 2. Niet aan Ged. Sloten; oan de Regeering weten Ged. Staten niet. 3. Niets. 4. Ged. Staten missen in deze bevoegdheid. Is in onderzoek bi| de Regeering. De rechter heeft de zaak in handen. De rand heeft besloten, mede in verband met art. 155 der Gemeentewet, de oude toltarieven ter goedkeuring non Ged. Staten voor te dragen en daarbij een nieuw tarief in te voeren voor de nieuwe voertuigen INTERNATIONALE ZITTING VAN DE NEUTRALE GOEDE TEMPELIEREN. 9 Augustus te den Haag. Men meldt 9 Augustus a.s. wordt te 's Gravenhage de internationale zitting van de Neutrale Goede Tempelieren gehouden. Indertijd traden vele tempelieren uit de oude orde en gaven den stoot tot het oprichten van de neutrale Orde, omdat verschillende bepa lingen in de statuten en de eigenaardige werk wijze, het werken in niet-protestante landen, dus in Mohammcdaansche, Katholieke, Boedhisti- sche kringen, moeilijk maakten. Dc oude orde, I. O. G. T., heeft zich echter aangepast aan een werkwijze, voor een wereld organisatie noodzakelijk en met het gTootstc succes werkt ze nu in alle landen der wereld. Er is dus niets, dat een terugkeer in den weg staat. Verfrisschend sn Verkwikkend A. J. P.'s Frambozensausover Puddingfabriek A. J. POLAK. Groniugen. Terwijl hier in den Haog de Neutrale Orde vergadert, komt de I. O. G. T. te Londen bijeen en op beide vergaderingen zal vermoedelijk tot hereeniging worden besloten. Tot de bezoekers van de neutrale-zitting zal in de eerste plaats behooren de eere-voorzitter prof. dr. A. Forel. Op I3-jerigen leeftijd werd deze door ^een wetenschappelijke academie bekroond voor een werk over het leven der mieren, waarover hij later nog vele standaardwerken schreef. Nu is hij in het bezit van de grootste micrenverzamc- ling der wereld. Zijn standaardwerk als medicus „Het sexu- eele vraagstuk" werd in 18 talen vertaald. De Tempelieren eeren hem vooral als één der voornaamste grondleggers van de wetenschap pelijke bestrijding van het alcoholgebruik. Tal loos zijn de werken over het alcoholvraagstuk door hem verschenen geschreven. Ongelooflijk is de meesleepende kracht van zijn geestdrift voor de onthoudersbeweging. Tot de overige gedelegeerden behoort o.a. prof. dr Joseph Longo uit Weencn, dr. K. Neyt- cheff uit Sofia, dr. K. Gracter uit Bazel, dr. A. Caport uit Brussel enz. Deze redenaars zullen iets over het werk in hun land vertellen in den feestavond von Zaterdag o.s. in het gebouw De Ruijtcrstroat 67 te 's Gravenhage. De internationale voorzitter der I. O. G. T. N., prof. dr. J. v. Rees uit Hilversum zal de voordrachten vertalen. DE EMIGRATIE NAAR AMERIKA. Een deputatie naar den Ameri- kannschcn minister von Arbeid. Nnor het Hdbl. meldt, zouden de hecjen Wol- rave Boissevain, voorzitter van dc bezuinings- commissie der Ncderlandsche Maatschappij van Nijverheid en Hondel, H. J. G. Hcngevcld, waar nemend directeur van dc Ncderlandsche Ver ecniging voor Landverhuizing, tevens vertegen woordiger van het departement van arbeid, de heer De Vugt, chef van de passage der Hol landAmerika-lijn, en mr Von Baumhauer, eerste secretaris van de Nedcrltmdsch-Ameii- kaonsche Kamer vun Koophandel, gisteravond naar Londen vertrekken, teneinde een bespeking te hebben met den hee Davis, minister van ar beid in de Vereenigde Staten, die op het oogen blik aldaar vertoeft. I De bedoeling is, den minister de wenschHtjk- heid uiteen te zetten vnn een betere regeling van emigratie en een ruimere ïOcluting van Ne derlanders in de Vereenigde Staten. Thans mo gen per fiscaal jocr, loopendc van 1 Juli tot 30 Juni, 3600 Nederlanders als landverhuizers in de Vereenigde Staten komen. Voor het loopendc fiscale jaar, eindigde dus 30 Juni 1924, is, zoo- als bekend, dit aantal thans reeds bereikt. Minister Davis heeft zich bereid verklaard de delegatie te ontvangen. AANBOD TOT BEHANDELING VAN PRO DEO ZAKEN. Niet in overeenstemming met dc eer en de waardigheid van den advocatenstend. Het Wkbl. v. h. Recht geeft afschrift van de ambtshalve beslissing van den Raad van toe zicht cn discipline te Amsterdam, omtrent het aanbod tot behandeling van pro deo zaken, dat twee leden van de Amsterdamsche balie aan een groot aantal van hun Amsterdamsche con-r frères hebben gedaan, in een circulaire, waarin zij zich voor een honorarium van 10 25 per zaak bereid verklaarden de behandeling van hun pro deo zaken over te nemen. Wat de vraag betreft, of de inhoud dier circu laire als in strijd met de wet moet worden be- schoüwd, waarvoor de voorstonders van zooda nige meening steun zoeken in de bepolingen van artt. 18 cn 29 van Reglement III, overweegt de rand dat art. 18 van gezegd reglement ken- nelijk slechts beoogt te voorkomen, dat een bo. klaagde, doordien de toegevoegde advocaat zonder meer zou weigeren diens zaak te behan- delen zonder den door de wet gewilden rechtskundigen bijstand en dus onverdedigd zou blijven cn dat dit artikel geenszins de strekking kan hebben voor te willen schrijven, dat alleen de toegevoegde advocaat, en geen ander, in zijn plaats, den beklaagde zou mogen bijstaan, cn dat de raad noar analogie van art. 18 van ge zegd reglement aan art. 29 geen andere bedoe- ling meent te kunnen toeschrijven dan deze, dat worde voorkomen, dat een cliënt daar, waar vol gens de wet rechtsbijstand verplicht is, doordat de toegevoegde procureur alweder zonder men zich aan de zaak zou hebben onttrokken, rech teloos cn machteloos tegenover zijn wederpar tij zou komen te staan, doch een dergelijk geval I zich niet voordoet wonneer, zooals in casu, da toegevoegde readsman zorg heeft gedragen, dat in zijn plants aan den toegevoegden cliënt, door een anderen bevoegde, behoorlijk© rechtsbij stand wordt verleend. Overwegende echter, dnt wat de vraag be treft of de inhoud von gezegde circulaire in strijd is te achten met de eer en waardigheid I van den odvocatenstand, het verleencn von kos- teloozcn rechtsbijstand is cene verplichting, die de wet den advocaten oplegt en dus volgens de wet is een last dat dc Raad nu op zich zelf in het overdra gen von een lost aan een ander, mits daarbij E zorg worde gedragen, dat de keuze van den persoon,' aon wicn die last wordt overgedragen, eene aUeszins behoorlijke uitvoering daarvan waarborgt, niet vermag iets te zien, dat in strijd j zou zijn met dc eer of de waardigheid van den advocaat dat de omstandigheid, dat naar strekking van de bewuste circulaire die overdracht gepaard gaat met eene honoreering van de confrères, oan wie die behandeling wordt overgedragen, op zich zelf in deze beschouwing geen wijziging, kan brengen, daar er niets afkeurenswaardigs in ge legen kan zijn, dat eenerzijds een advocaat voor onverplicht door hem aanvaarden arbeid, ook van een confrère, een honorarium bedingt, an derzijds een advocaat vrij is, om aan een con frère, die zich voor hem tot het verrichten van arbeid bereid verklaart, daarvoor een honora rium toe te kennen; dat het echtoc steeds terecht als tot het nobile officium van den advocaat be- hoorend is beschouwd, dat de advocaat geen praktijk behoort te zoeken, in dien zin, dat van hem een verzoek van aanbeveling uitgaat om met de behandeling van zaken of bepaalde za ken tegen vergoeding van een honorarium te worden belast, of dot hij zich daarvoor aan het publick uitdrukkelijk aanbiedt of daartoe dc oondocht op zich tracht te vestigen dnt de omstandigheid, dat de inhoud der eir- j culaire geen aanbod bevat aan wat men gewoor. is te begrijpen onder de uitdrukking „het pu- bliek", doch slechts gericht is tot een deel van het publiek, n.L dc Amsterdamsche confrères, hierin geen verandering kon brengen, omdat uit den aard der zaak in dit geval het publiek, waar voor het gedane aanbod belang kan hebben, beperkt is tot de leden der Amsterdamsche Ba lie dat voorts in de bewuste circulaire reeds van te voren cn ongeacht de besognes, welke aan ieders zaak verbonden kunnen of zullen blijken, een vast althans zich binnen zeer enge grenzen bewegend tarief wordt gepubliceerd voor de behandeling von die zaken dot een dergelijke prijsbepaling in den hon del, zoowel groot- als kleinhandel, zeker als volkomen normaol en behoorlijk is aan te mer ken, doch dit systeem ter bepaling van hono rarium voor intellectueelen arbeid en dus van advocaten-honoraria ongewenscht is en boven dien bedenkelijk, als zijnde weinig bevorderlijk aon eene juiste appreciatie van de toak cn de woorde van de verrichtingen van den advocaat Spreekt de raad op deze gronden als zijn oordeel uit, dot de inhoud van de ten deze be doelde circulaire niet is in overeenstemming met de eer en de waardigheid van den advo- catenstnnd. DE OUDSTE NEDERLANDER. t Een interessante vondst in Zuid-Limburg. Langen tijd hebben wc gemeend, dat de ge schiedenis van den mcnsch in ons land feitelijk begonnen is met dien beroemden uitgcholden boomstam van de Batavieren, waarmede die heeren de Rijn zijn komen afzakken. Voordien was ons land woest en ledig, maor zoodra de eerste possagiersdienstcn tusschen de Betuwe en het tegenwoordige Duitschland waren geopend, schijnt alles ven een leien dakje gegaan te zijn, immers op hetzelfde oogenblik dat de Batavie ren voor het voetlicht treden, lezen we ook van Kaninefoten, Katten, Bructcren, Tubanters, Friezen en nog een half dozijn andere stammen, zoodot die eerste Rijnscheepvanrtmnotschap- pij een goed zaakje schijnt te zijn geweest, waar in we wel een paar aandeeltjes hadden willen heb ben. Eerst later zijn we ons of gaan vragen of de voorstelling van dien uitgeholden boomstom wel juist was cn of er niet lang voor dien reeds menschen woonden in ons land, althans in som mige deelen* doorvan. Dit vermoeden heeft plot seling op ongedachte wijze bevestiging gekre gen door een interessante vondst voor ceesigen tijd in Zuid-Limburg gedaan, een vondst, dfe in ons land vrijwel onopgemerkt is voorbij gegaan en die dan ook terecht is gekomen door een be zoek, dot de Ncd. Anthropologische Vereen'ging dezer dagen aan Zuid-Limbuig heeft gobr/.cht. Twee Belgen, de heeren Hamol en Sa /ais, hebben n.l. in een ondiepe mergelgrot, tus schen St. Geertruid en Rijkholt een menschelijke schedel gevonden, die verreweg de oudste is, ooit in ons land gevonden. Dit blijkt uit de om geving, waar d:e schedel werd opgedolven. Deze omgeving toch is epn prae-historisch atelier van vuursteenen wapens. Naast prachtige ge slepen vuursteenen werktuigen vonden de on derzoekers talrijke onafgewerkte en gebroken vuursteenen voorwerpen en geweldige massa's vuursteenen-splinters, die bij de bewerking van de stecnen zijn afgesprongen. Vermoedelijk be hoort deze interessante werkplaats tot den jon geren steentijd, de z.g. noolitische periode, die toch altijd nog wel een ICOO jaren verder achter ons ligt dan de oudste Batavier met zijo

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1923 | | pagina 2