AMERSFOORTSCH DAGBLAD EU II NIKKEUS BEKKENS#! „DE EEMLANDER" BUITENLAND. Nappa en Snede lederen FEUILLETON. 22e Jaargang No 33 AMEMEKÏSPRIj^ per 3 nuandcD voor Amers» PRIIS OER ADVERTENIIEN per Dost f 3.—, per «reek (met cTatis verzekering tegen ongelukken) f 0.17^, afzonderlijke nummers 1 0.05. DIRECTEUR-UITGEVER: J. VALKHOFF. BUREAU. ARNHEMSCHE POORTWAL 2 A. POSTREKENING N°. 47910. TEL INT 513 Woensdag S Augustus 8923 I van 1 —4 regels 1.03 met inbegrip van een bewijsnummer, elke icgel meer 0 25, dienstaanbie» dingen en Licfdadigheids-adveitentiën voor de helft der prijs Voor handel en bedrijf bestaan zeer vooidecligc bepalinven voor het adverlecren bene circulaire, bevattende de voorwaarden wordt op aanvraag toegezonden. DUITSCHLAND. DE BEZETTING VAN HET ROERGEBIED. Het Japansche antwoord op de Britschc nota. Londen, 7 Aug. (R.). De Japansche ge zant heeft op het ministerie van buitenlandsche zaken het Japansche antwoord overhandigd op het Engelsche ontwerp-antwoord aan Duitsch- land. Een mantel tota begeleidde het Japan sche antwoord, waaruit blijkt, dat de Japansche regecring het vrijwel met Engeland eens is om- trent de schadevergoeding. 1 Een Britsche kabinetsraad. Het Britsche kabinet zal Donderdag bijeen komen om te beraadslagen over het ontwerp- antwoord op de jongste Fransche mcdedccling. Een Belgisch grijsboek. De Temps meldt dat de Belgische regeering een grijsboek zal uitgeven over de diplomatieke onderhandelingen in het tijdperk van de Parij- sche conferentie in Januari 1.1. tot en met dc maand Juli. De bescheiden, die betrekking heb ben op de laatste fase der onderhandelingen, zullen daarin ook worden opgenomen. Verkeersstremming wegens den aonslag te Dusseldorp. Cob 1 enz, 7 A u g. (B. T. A.) Wegens den (aanslag te Dusseldorp heeft de hooge commis saris besloten, in overeenstemming met den opperbevelhebber, om bij wijze van sanctie het verkeer tusschen het bezette en niet-bezette gebied voor een periode van acht dagen met ingang van 9 Aug. dag en nacht te verbieden. Gelden in beslag genomen. Frankfort a. d. Main, 8 Aug. (W. B.) Toen gisteren in den namiddag tusschen 4 en 5 uur boden van de Badische Anilin- und So- dofabrik met loongelden voor de arbeiders on der weg waren, werden zij op de Rijnbrug door Fransche soldaten aangehouden, die hun het geld, ten bedrage van 3 milliard mark, afna men. Inbeslagneming van levensmiddelen. Dusseldorp, 7 Aug. (W. B.). De Belgi sche bezettingsautoriteiten hebben in Xanten le vensmiddelen geroofd, die door het Roode Kruis voor minder bemiddelden ter beschikking k waren gesteld. De regeeringspresident eischte onmiddellijk teruggave van het weggenomenc, Een verbod. De commandant der bezettingstroepen heeft volgens een B. T. A. telegram in Dusseldorp een besluit uitgevaardigd, waarbij het verboden wordt in de kwaliteit van cokes willekeurig verandering te brengen. Beschieting van militairen zal met machinegeweervuur beantwoord worden. Dusseldorp, 7 Aug. (W. B.). De Belgi sche generaal Longville heeft aan den politic- president meegedeeld, dot in geval van een be schieting van Belgische militairen machinege weren in werking zullen worden gesfeld en elke bewoonde plek, die min of meer nabij het ter rein der misdaad ligt, onder vuur zal genomen worden. Sabotage. Naar uit Fransche bron wordt bericht, is ïc Stromberg een bom, die op de spoorstaven was gelegd, verwijderd kunnen worden, kort voordot een personentrein daar passeerde. Lijdelijk en actief verzet. Sinds eenigen tijd kan men in de Palts een eigenaardige kentering in de publieke opinie waarnemen, met betrekking tot het staken van het lijdelijk verzet, aldus de Tel. In dit verband zijn talrijke kenmerkende feiten door de Fran sche autoriteiten opgeteekend. Men moet echter een nauwkeurig onder scheid maken tusschen het possieve en het ac tieve verzet. Dit laatste omvat de moordaan slagen en daden van sabotage. Indien al hei passieve verzet allengs zou afnemen, is het, daarentegen, te doorzien, dat de daden van sabotage, door de rechtsche extremisten ver richt, zullen voortduren. Deze indruk wordt verstrekt door inlichtingen, volgens welke minister Brauns zou hebben aangespoord, nog ernstiger daden von sabotage te verrichten. Hiertegenover dient echter te worden opge merkt, dat de pers en de publieke opinie in het Rijnland zich meer en meer van deze straf bare handelwijze afwenden. De ,,Neue Wiesbadcner Zeitung" schrijft o a.„De daden van sabotage, welke uit een oogpunt van misplaatste vaderlandsliefde wor den verricht, worden steeds talrijker. Derge lijke afweermiddelen dragen er echter geens zins toe bij, den toestand in Duitschland te verbeteren. Integendeel brengen zij de groot ste ontstemming met zich mede en maken den toestand in dc bezette gebieden hoe langer hoe moeilijker. Wij eischen, dat de daden van sabotage zullen worden gestaakt en wel in het belang van het geheelc vaderland! en von dc bezette gebieden. Wij verzoeken dringend allen, die, plannen tot daden van sabotage zouden op het spoor komen, al het mogelijke te doen om de uitvoering daarvan te verhin deren. Allen, die hun vaderland werkelijk lief hebben, zijn verplicht, al hun krachten tegen deze ziekelijke geestesafwijking aan te wenden. Het socialistische orgaan te Wiesbaden, „Die Volkstimme" schrijft onder het hoofd „De sabotage is een krankzinnigheid" het volgende„Dc berichten omtrent doden van sabotage, welke op verschillende spoorbanen gepleegd worden, vermeerderen iederen dag. Ieder redelijk denkend mensch kan slechts met ons instemmen als wij zeggen, dat derge lijke handelingen, misdadig zijn. Zij zijn daar om misdadig, daar onschuldigen hierdoor ge troffen worden. Zij zijn ook misdadig, daar zij tengevolge hebben, dat de toestand voor de landgenooten ven de bedrijvers er steeds moei lijker door wordt gemaakt. Wij kunnen ons dus slechts volkomen aansluiten bij de verkla ring van de „Regeering van de Palts" luidende als volgtrrDc regeering van de Palts ziet zich genoodzaakt zich wederom nadrukkelijk tegen de daden van sabotage uit te sptoken, zelfs indien de daders meenen uit vaderlands liefde te handelen. Dit bewijst slechts een on- begrijpelijke kortzichtigheid, waardoor hun misdadige gewetenloosheid geenszins wordt verdedigd etc." Deze enkele artikelen bevatten meer dan ieder verder commentaar, een weerlegging de verzekering der Duitsche regeering, volgens wélke het lijdelijk verzet een spontuan uit de Rijnbevolking opgestane beweging zou zijn. Zoo heeft b.v. de gemeenteraad, te Höchst een protest-resolutie tegen dergelijke doden eangenomen. De stad Pirmasens biedt een millioen mark aan voor de ontdekking van den doder ecner kortgeleden plaatsgevonden hebbende daad van sabotage. Te Bonn publiceert de „General Anzeiger" een artikel waarin de sabotage scherp wordt ifgekeurd. Te Worms publiceert de pers een brief van de Hessische regeering, waarbij de inwoners worden uitgenoodigd, zich van alle daden van sabotage te onthouden. Te Wiesbaden werd, op last van de regecring cn het stadsbestuur, de volgende bekendma king gepubliceerd: „De ondergeteekende auto riteiten komen met klem tegen de uitvoering van daden van sabotage op. Alle weldenkende menschen veroordcelen dergelijke daden ten scherpste. Zij kunnen niets anders bewerkstel ligen, dan een verzwaring van den algemecnen toestand. Dergelijke daden vernietigen rijk dommen en brengen het leven van menschen in gevaar". Te Moinz werd, in een vergodering van het verbond van vakvereenigingen, de volgende motie aangenomen„De vokvereenigïngsbc- stuurders te Mainz spreken hun verontwaar diging en afkeuring uit over de daden van sabotage, welke den laatsten tijd in aantal toe nemen. De arbeidende klasse verwerpt iedere duad van sabotage, welke ook, ten zeerste. Zij verwacht van de regeering en de bevoegde autoriteiten dat alles in het werk zal worden gesteld, teneinde tot een oplossing van het huidige conflict te gei aken". Een Britschc beschouwing over cle noodlottige gevolgen der Roerbczctting voor don handel. De Engelsche draadlooze dienst bevat de vol gende officieuze nabetrachting over het Roer- debat in het parlement Uit Indië, Zuid-Amenka en van elders sta pelen rich berichten op, die erop wijzen, welk een verreikend gevolg de Roerbezetting heeft voor den wereldhandel. Zeer weinig landen heb ben er niet onder te lijden en zooals de eerste mi nister in zijn onlangs gehouden rede deed uit komen, zal, wanneer de toestand voortduurt, deze zich nog ernstiger doen gevoelen om de eenvoudige reden, dat er in het industrieele .le ven geen op zich zelf staonde eenheden be staanbaar zijn. Het resultaat van de handels beperking in het Roergebied heeft bijv. een merkbare uitwerking op het telegramverkeer tusschen Liverpool en Colculto en tusschen Li verpool en en Valparaiso. Chili is niet bij mach te aan Duitschland nitraten te verkoopen en zijn nationale handel wordt daardoor ernstig getroffen. Vele andere landen doen dezelfde ervaring op met betrekking tot hun artikelen. De eerste minister haalde het geval aan van Indië, dat een der meest bevolkte streken is von eenig land ter wereld en thans zonder zijn ge wone afzetgebieden in Centraal-Europa is voor rijst, jute, zaden en huiden. Kenmerkende reac ties zijn, dat Centraal-Europa niet de Indische goederen krijgt, die het noodig heeft, en als ge volg danrvnn wordt Indië op zijn beurt armer en kan het niet de voortbrengselen koopen, die het uit Lancashire wenscht te betrekken, terwijl de weverijen in dit district zonder werk zijn en daardoor weer minder ruwe katoen noodig is uit de verwijderde streken, waaT deze groeit. De bezetting van de Roer beteekent dus, dat een deel van de handelsmachine von de wereld stopgezet is. L' HIROftDELLE" I6|i8 Langestraat, Amersfoort. 39 CEINTUURS. NAAR DE AFSCHAFFING VAN DE PAPIERMARK, Onder bovenstaanden titel wordt d.d. gisteren aan de N. R. Ct. geseind Hedenmiddag verspreidden de communisten op streut vliegende blaadjes, waarin zooals ge woonlijk verschillende radicale eischen werden geformuleerd. Dat doen zij iederen dag. Met vette letter stond er ditmaal boven „De vol van de regeering Cuno." De strooibiljetten werden ijverig opgeraapt Velen, die er geen hadden machtig kunnen worden, wierpen vluch tig een blik over de schouders van ienuind die gelukkiger was geweest, cn hielden het papier voor een bulletin waarin de ol van de regee ring Cuno als medcdeeling was vervat. Als een loopend vuur verspreidde zich het gerucht door de stad, dat cle regeering Cuno verdwenen wos en op de Wilhelmstrasse reeds andeie man nen, in hoofdzaak communisten, plaats hadden genomen. Het gerucht verdween zooals het ge komen wos, man- het mog* woiden aongefee- kend als een bewijs van de zwoele stemming die het razend*, tempo va»* dc daling der mark heeft ei wekt. Inderdaad /al ie rifting vnn d«n R-jksdog onder andere omstandigheden worden geopend dan men gif.» en had verwacht. Men weet dat de vorige week een ieder overtuigd wes dat het zoo niet langer kon. doorgaan en daaruit de slotsom trok dat de regeering Cuno weg moest. Maar de sociaal democraten hebben de grootc coaiitie voor de zooveelste maol niet aange durfd, omdat zij bang zijn daardoor den vro> geren onafhankelijkcn vleugel te verliezen In- tusschen hadden zij eenige eischen geformu leerd, maar de regeering-Cuno heeft een plan ontwikkeld dat nog veel verder dan die soci aal democrotische eischen ging. Ten gevolge daarvan scheen het vost te staan dat de nieuwe Rijksdagzitting een bij uitstek mat verloop zou hebben. Volgens het bovenaangeduide regceringsplan, dat gelijk gezegd nog verder ging dan de eischen van de sociaal democraten, zouden nieuwe belastingen worden uitgeschreven, die in het geheel 20 billiocn zouden opbrengen. Dit plan heeft evenwel na de ontwikkeling der laatste dagen eiken redelijken zin verloren. Het zou immers terecht als een bespotting van den nood van het volk werden gevoeld als de Rijks dag ging beraadslagen over- een toekomstige verhooging van de rijksinkomsten met 20 bil- Iioen op een oogenblik dat de papiergeld-druk kerijen in twee dagen een even hooge som nan nieuwe biljetten in het verkeer slingeicn. Nil zijn vanochtend de leiders der partijen bij den rijkskanselier geweest en zij hebben dam vertrouwelijk vernomen dat het kabinet dit heeft ingezien, en morgen don ook heel andere plannen zal ontwikkelen dan men aanvankelijk had verwacht. Om kort te gaan, de regeering wil nu alle inkomsten des rijks en niet alleen de uit- en ingaande rechten, waarmede zulks reeds het geval was, maar ook de inkomsten uit de belastingen, de spoorwegen, post en te legrafie op goudbasis biengen. Dc partijleiders hebben naar verluidt het beleid der regoering aan hevige kritiek onderworpen maar tegen de ze nieuwe plannen schijnt zich, althans in be ginsel niemand te hebben verzet. Men ziet hieruit dnt do regeering den weg uit gaat welke haar dcor den economischen Rijks raad is gewezen, die zich in hoofdzaak had aan gesloten bij dc denkbeelden van den gewezen staatssecretaris Hirsch, dat is de weg van de algemeene invoering van de goudrekening. In verband daarmede wordt de mark (de dol lar was in het avondverkeer over de 4 millioen) volstrekt niet meer gesteund. Alle maatregelen die tot dat doel genomen zijn, zullen inzoover dot nog niet het geval is, geleidelijk worden af geschaft. Men wil van de goudlecning, waarvan de ren ten zijn gewaarborgd door handel, industrie, banken cn landbouw, niet alleen een spaarmid- del, maar ook een betaalmiddel maken. Dit moet 4an worden opgevat als een begin van het scheppen van een nieuwe go#dmark. Het heele Duitsche productieproces zal dus op goudbasis moeten woidcn gevestigd. De re geering heeft het streven dit geleidelijk te be werkstelligen. Hoezeer dit streven toe te jui chen is, in de praktijk zullen door de druppels- wijze verwezenlijking van een stel montiogelen, die een organisch geheel moeten vormen en als zoodanig eigenlijk slechts zin hebben, tnl on onrechtvaardigheden ontstaan, die verwar ring zullen stichten cn wellicht de ontevreden heid nog zullen doen toenemen. Of en hoe Duitscldond dien overgangstijd kan doorkomen, ken niemand voorspellen. Voor dit cogenblik kan gezegd worden, dot het ge vaar voor een effectieven burgeroorlog niet meer zoo groot schijnt als eenigen tijd geleden; niet dat de menschen te eensgezind zijn om bij gelegenheid een burgeroorlog te beginnen, maar een burgeroorlog veronderstelt toch een splitsing in twee kampen, en zelfs voor die mo gelijkheid is de verdeeldheid eigenlijk te groot. DE ECONOMISCHE CRISIS. De levensmiddelenprijzen. Uit Berlijn wordt d.d. 7 Aug. aan het Hbl. gemeld Tengevolge van de doling der mark heeft zich van een groot gedeelte der bevolking een gewel dige opwinding meester gemaakt. De prijsverhoogingen op de levensmiddelen markt volgen elkander op met dc snelheid der sprongsgewijze stijgende deviezenkoerscn en de bevolking tracht overal in te slaan wat zij maar krijgen kan. Boter, die in het geheel niet ter merkt komt, wordt evenals in den oorlog in het grootste geheim aan speciale klanten voor meer dan een millioen mark per pond verkocht. Vleesoh kost reeds 300,000 mark, betere quali- teiten ca. 360,000 mark. Ook d.- groenten- cn fruitprijzen stijgen tot in het oneindige. Aardap pelen zijn na urenlang geduldig v.ochten voor 16,000 mark per pond te krijgen, doch niet meer dan 10 pond tegelijk. Van morgen af kost een brood buiten de distributie 90,000 mark, een klein bróodje 5000 mark. DE STAKING IN DE BERLIJNSCHE METAAL-INDUSTRIE. Vandaag algemeene hervatting van 'I werk. Het besluit tot afkondiging der stoking onder het administratief personeel in de metaal industrie is door een gisteren gehouden refe rendum onder de employés weer opgeheven. Het werk wordt vandaag in de geheclc metaal industrie hervat. De Zecvisschcrsstaking geëindigd. Hamburg, 7 Aug. (W. B.) Het conflict bij de Duitsche buitenvisscherij, dot nu reeds bijna 10 weken duurt en waardoor vrijwel alle Duit sche zeevisschcrsschepen gedwongen waren stil te liggen, is heden na hernieuwde onder handelingen op het rijksministcrie van arbeid bijgelegd. Vermoedelijk zullen Donderdag de eerste trawlers weer uitvaren. ZWITSERLAND. Internationaal congres van postzegclhondelonrs. Het vierde internationaal congres van post zegelhandelaars zal plaats hebben te Bern van 30 Augustus tot 2 September a.s. ENGELAND. DE KANSELIER VAN DE SCHATKIST. Volgens de Times zou men in goed ingelichte kringen weten, dat McKenna besloten heeft de functie van kanselier van de schatkist, hem door minister Baldwin aongeboden, niet te aan vaarden. Volgens de Times, is het nog geheel onzeker wie kanselier zal worden; de moeilijk heden om een geschikt persoon te vinden zijn zeer groot. De Times acht het in 's lands be long, dat een zeer bekwaam conservatief staats man deze functie zal vervullen. De Monch. Guard, jbericht evenwel, dat gisteren in Dow ning Street nog geen bericht van de weigering van McKenna was binnengekomen. DE VERHOUDING TOT CHINA. Peking biedt excuses nan. Londen, 7 Aug. (R Reuter verneemt, dat de regeering te Peking haar volledige vei- ontschuldiging heeft aangeboden voor de be schieting, die onlangs heeft plaats gehad van en Engelsch consulair schip te Amoy. Het detachement Engelsche mariniers, dat daar als voorzorgsmaatregel was gekantonne»-rd, is nu teruggetrokken. SPANJE. Werkhervatting. Madrid, 7 Aug. (B. T. A.). Ho> peheele bankpersoneel te Barcelona en Sart c a heeft het werk hervat. ITALIË. De peus cn de klccding der vrouwen. In verbond met het indertijd door ons ver melde incident in het Vaticaan, waar onlangs 150 dames de toegang tot den paus werd ont zegd, omdut zij al te luchtig gekleed waren, heeft de pauselijke major domus voorschriften uitgevaardigd voor vrouwelijke bezoekers. Zij moeten voortaan ondoorzichtige kleeren dra gen, die aan den hals tot de kin en aan de armen tot den pols moeten reiken. Ook mo gen zij het figuur niet te sterk laten uitkomen. Er zijn drie controle-posten om toezicht te houden oji de naleving dezer voorschriften. OOSTENRIJK. Een grensincident. Wolff seint uit Ween enVolgens bericht uit Gassing in Burgenland is een inwoner, van Bur- genland op Hongaorisch grondgebied zonder waarschuwing door een patrouille doodgescho ten. Een onderzoek wordt naar anleiding van dit incident ingesteld. Beginnen is gemakkelijk, maar volhouden is een kunst. WILLEM GROENHUIZEN Langestr. 43 Teleloon 852 - Postrekening 75821 EHD< Mi ti MlilIEl 2, H vanaf f 2.25 g ';£if In Eeuwigheiöslïcht van MARGREET DIJKSTRA. 27 „Ilske vergeef, me, dat bedoelde ik met, „je hebt een verkeerd vak 'gekozen"; je zit altijd te modderen in gedachten. In gedachten van anderen, van je zelf. 't Is zoo gevaarluk. t Is een dóód leven. Je moet wérken, wat. doen. Je kan ook te veel den ken, te veel zoeken. Geloof me' Heb je wel eens het verlossende van de daad gevoeld?" Ze kijkt hem verrast aan. 't Verlossende van de daad. Jawel, maar de gedachte, die er achter zit. die stempelt de daad tot wat ze is, zei Moeder. Wat heeft ze toch heerlijke jaren bij Va der en Moeke gehad! Altijd wezen ze haar, naar wat dieper vei> borgen lag. f Altijd wezen ze haar het innerlijke, den gouden kern. „Jongen", zegt ze, „het verlossende van de (laad! Voel je dan met, dat de daad, die verlost, rnoet voortkomen uit liefde. Dikke, hoor eens, je bent zoo goed. Je bent zoo'n beste kerel. Je helpt altijd ieder een. 't Is zoo'n weldaad in je kleine, vrien delijke varkensoogjes te zien ^maar hier- in kan ie me niet helpen. Ik heb aan de aarde alleen niet genoeg. Joü ontbreekt toch... de glans. „Weet je'en haar oogen beginnen te schitteren „weet je, ik heb zoo ontzettend veel van deze aarde gehouden, van elk bloempje, van elk vogeltje, van elk wolkje aan den mooien hemel, \an elke ster in den winternacht. En alles, alles sprak me van liefde. Weet je, dat ik met Guido Gezelle juichte: „mij is het kruid beleefd!" Heb je dat nu ook, dat alles, alles wat leeft, het licht in een paar goede menschenoogen. dat. a'lles je spreekt van Gods eeuwige trouw? Ken je dal? O, en de menschen! de mensch! Ik houd zoo veel, zoo krankzinnig veel van de menschen. Ik kan me zoo begrijpen, dat Christus in zijn gropte, alomvattende liefde zich gaf voor die arme menschen, die zochten en niet vonden en dwaalden zoo ver af." „O," ze is opgestaan en haar grijze oogen schitteren in plotselinge extase „Zooals Ilijzie'je... zooals Hij... ik wou» dat ik het zelf kon doen. Alles liefhebhen, alles hier heneden, alles daar bóven. Dat dat is het licht de glans dat is..." Ze kijkt hem verdwaasd aan en een gloei- enden blos overdekt, haar gezicht- ,,'tlser... o Dikke... 'tis er", fluistert ze en ze schreit, ze schreit als een kind, dat stamelend knielt voor 't onbegrepen wonder. De blonde student staat op. „Ilske Bonkoma", zegt hij ernstig, bijna plechtig: „je had gelijk: Tij koos het beste de^J. Die glans dat licht dat is het leven zelf.' De donkere dagen in Ilskes geloofsleven bleven niet uit; het zaadje was gevallen ln diepe duisterheid. Maar de akker was wel bereid en het sloeg zijn wortels hecht en sterk.in den goeden grond. De levensraadselen bleven: ze vermenig vuldigden zich, maar Ilske was gekomen lol levensaanvaarding, wat meerder nog is. „Ia", schreef Moeke haar, „en denk nu maar niet. dat ic er bent. Je bent er nooit. Er is alleen die nieuwe jaartelling nu. Je zult moeten klauteren en klimmen, klein Ilske, maar bedenk: van uit de vlakte heb je geen vergezicht! En zeg me eens, kind, voor welke dagen in 't leven ben je het mcc-st dankbaar nu?" Toon schreef Ilske haar: „Voor de donkere maar bij L' en Vader was het toch ook heerlijk! XI. In het tweede jaar gaan Pim" en Pit mee naar het Drentsche dorp. Pim heeft zich veertien dagen uit zijn werk los kunnen ma ken en Pitje wil nu eens zelf alle heerlijk heden van Ilskes oude huis zien, want ze gelooft de helft niet van al haar verhalen. Ook Boy gaat mee. Hans brengt den klei nen vent zelf aan den trein en 'tviel als een schaduw op Ilskes blijdschap dat hij alleen achterbleef. Ze stond in haar fris'sche zomertoiletjc voor hem, haar wangen bloosden en haar "blijde oogen vroegen het hem in honderd talen mee te gaan naar 't oude dorp. naar alle goede vrienden. Maar Hans kon niet weg cn 'twas Ilske, of hij liever ook niet wilde ook. „W adr breng je me", klaagt Pitje, als dc sneltrein door de groote. vlakke heide stoomt. „Wat is het. hier kaèl!" „Ze wou hier hergen hebben", lacht Pim, maar Boy valt Pitje bij. „Bergen, hè Tante, echte bergen! zóó hoog!" juicht hij enthousiast en Pitje enj Boy zitten tegenover elkaar, elk voor een® raampje en ze drukken hun neus plat cn ze zijn vol verwachting over dc dingen, die komen. Aan 't station staan Vader en Moeke en Tante Louise, die direct beslag legt op Boy. Boy vindt het maar half goed, maar Ilske vertelt hem, dat zc toch den hcclen dag sa men zullen zijn en Boy rijdt wuivend met zijn grootmoeder weg. Op Vader Ferdinands hoeve is Pitje dade lijk verzoend met de reis en de groote, kale vlakte „Béésten!" z^gt ze verlangend „geen kanarie in een kooitje, maar echte beesten!" Voor Vaders vier honden breekt een gul den tijdperk aan en Bles en Zwartje wor den Ilske bijna ontrouw. „Ik schrijf om mijn zadel", zegt Pitje op gewonden. „Phie kan het best opdiepen uit de koffer!" „Och toe, mevrouwtje", smeekt Vader Fer dinand, „'tkost mij mijn betrekking!" Pitje lacht. „Ben ik nu een mensch om „mevrouwtje" te heeten?" vraagt ze en nadien is het Pit en Pim. Pit zet het heele huis op stelten. Ze leert Aukje „nassie gorens" klaarmaken, ze zet een icgcnlijk aan 't werk, ze heeft met ieder een vriendschap gesloten en legt oneerbie dig beslag op dc allerbeste plekies van 't heele huis. Ze duikt weg in Moekes leun stoel, en zegt ook „Moeke". Poes ligt te spinnen op haar schoot, die ze twee maal zoo breed maakt en 't heele dorp liep uit, toen zii zich vertoonde met Moekes oorijzer op. Ook kleine Boy stoeit en ravot den heden dag en hij verdeelt goedmoedig al zijn gun sten. Hij draaft met zijn stevige stappertjes over de breede dorpsstraat, zijn hoed Is nooit te vinden en de veters bengelen langs zijn schoentjes, maar tóch valt hij niet- Zijn kleeren zitten heelemaal niet netjes meer, maar zijn vrooüjke kinderoogen stralen, I zijn wangetjes blozen van een vreugde, die1 hij niet óp kan, zijn stugge, blonde haren krullen om van plezier, zijn dapper stem metje schalt overmoedig cn blij cn hij bui telt als gen jong haasje, dat de heerlijke voorjaarslucht, naar 't hoofd, gestegen is, over zijn eigen geluk. In Moeders gezellige kamer, of buiten in 'l hosch of venier nog van huis op de slillc heide vertelt Pitje van Indië en Moeke kijkt ernstig naar Pim maar Pim ziet niets en hoven op hyn slaapkamer zegt vader: „hij moest gaan. Een jong, hef vrouwtje is meer waard dan een oude zaak!" „Hij ziet het heimwee in haar oogen niet", zegt Moeke. Pitje gaat veel mee met Vader Ferdinand. Ze gaat naar de weide, waar de koeien grazen cn de jonge kalveren dollen cn do honden blaffen en stoeien om haar heen. Ze is den geheclen dag buiten. Ze 'geniet met volle teugen van het heerlijke dorps leven. ze laat zich gaan als een dwaas, ge lukkig kind. Zo drinkt glazen vcrsche koe melk, waartegen ze griezelt en als ze wéér met Pim naar Amsterdam vertrekt, zijn haar wangen wat gevulder. Boy gaat nog met mee terug. Hij zegt. dat hij nog wel een heele maand, liij steekt 7.ijïi tien vingers overtuigend omhoog dat hij nog wel honderd dagen mag blijven Tante Ilske heeft ook nog een week vrij genomen. Ze gaat blij door oude 't huis en in haar Is de stille vrede van een gelukkig kind. Zc zit veel hij Moeke, en ze gaat met Vader Ferdinand mee de heide op. (V7ordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1923 | | pagina 1