I UIT DEN OMTREK. SPORTNIEUWS hl plevercn, dus 54CX) van dit ééne weekblad, on elk der grootste dagbladen zoude men op *ze wijze 20.000 h f 30.000 's jnars mogen crwochten, en aldus zoude terstond een krach tig Nationaal Journalistenfonds ontstaan en in stand worden gehouden, waaruit behoorlijke Juitkecringen zouden kunnen worden gedaan aan I' -Salie bona-fide beroepsjournalisten, die door 1 eenige oorzaak hun inkomen verliezen. Het J fonds zoude kunnen worden beheerd door een C Raad, waarin zoowel uitgevers als journalisten ^{vertegenwoordigd zijn, maar die de toekennin- [gen toch feitelijk in handen zoude laten van nkreukbare lieden, die geheel buiten het vak itaan. En het mag geen bezwaar zijn, dat ook lier de sterken lasten zouden dragen, die de iwakken niet kunnen torsen. DE BUSSUMSCHE HUTZERWEG AFGESLOTEN Een ramp vcor het verkeer. Men schrijft uit Bussum Een eigenaardige quaestie, die herinnert aan het verkeersconflict voor ongeveer 30 jaar in de obbemastxaat te Amsterdam, waar op een goe- Hen morgen dwars over den weg een schutting eplaotst was, dreigt te ontstaan in Bussum. De Nederl. Hervormde Gemeente aldaar heeft in I9T4 op het voor dit doel aangekochte buiten r'^Veldheim" een nieuw kerkgebouw doen venij- Ben. Een deel vdn het terrein, gelegen vóór de kerk, werd na voltooiing daarvan ten gebruikc éfgestoan aan de burgerlijke gemeente, onder Voorwaarde, dat dit zou worden bestraat, zoo dat een flink plein zou ontstaan. Dit is toen ge beurd en sedert dien, maakt dit ruime plein deel uit cn is 't het beginpunt van den onlangs ge heel nieuw verharden en verbroeden Huizerwcg, die daarna een der mooiste en drukste verkeers- ^Rregen van Bussum geworden is. Terzijde van de kerk, aan den kant van de Nic-uwstraat, werd op de oude grens van het buiten een hek geplaatst, dat thans den tuin omsluit Sedert eenige jaren is het gemeentebestuur van Bussum bezig om tol van wegen in de kom der gemeente te verruimen. De meeste eigenaars Van strooken grond langs die wegen zijn of wor den bereid gevonden, onder niet bezwarende voorwaarden die strooken gratis aan de ge beente of te staan. Ook de Nisuwstiaat zal op deze wijze worden verbreed en daarom is het 'gemeentebestuur in onderhandeling getreden met het kerkbestuur om de vrije beschikking te verkrijgen over een strook van den tuin aan die jijde der kerk. H De financieele toestond der kerkelijke gemeen te is evenwel van dien aard, dat kerkvoogden zich niet verantwoord -achten om £cn deel van het grondbezit, om niet in eigendom aan de ge- •itneente over te dragen vcor v/cgverbctering. Zij zijn wel bereid tot' verkoop van een strook grond, mits het gemeentebestuur ook hei gratis ten ge bruikc afgestane voorplein der kerk tegen beta ling overneemt. v' Alle dienaangaande onderhandelingen zijn echter tot dusver afgestuit op den onwil van B. en W. van Bussirm om voor aankoop van dit plein een crediet te vragen. Dit feit heeft kerk voogden en Notabelen der Hc-rvormde Gemeente aanleiding gegeven of hel niet mogelijk is dwin gende maatregelen te nemen. Het plan is geopperd, om na opzegging vnn .'bet contract, waarbij het kerkplein ten gebruike is afgestaan, dit weer in bezit te nemen door cr een hek of schutting omheen te plaatsen. I Waarschijnüjk zal in dc eerstvolgende verga dering in September a. s. een besluit in dien P_geest genomen worden, zoodat, mocht het ge- eentebestuur niet? toegeven, na den opzeggings- ermijn van zes maanden, dus in het a. s. vooi- ior, het plein vóór de kerk voor het publiek verkeer afgesloten zal woiden. Dit zou niet minder dan een ramp zijn voor verkeer ter plaatse. De keurig verbreede rHuizerweg zou dan uitmonden in een overblij- j vend nauw wegje, waardoor het verkeer zich met «noeite zou moeten wringen naar de Kerkstraat, andstraat en Nieuwstraot, die op het punt sa- enkomen, ongeacht nog den nieuwen weg die andaor gemaakt zal worden over het terrein i de vroegere villa van dr. Clinge Doorcnbos, •aarann het nieuwe politiebureau en het gebouw der Gooische Vakschool voor Meisjes zullen •orden opgetrokken. Het is daarom zeer te hopen, dat men alsnog Jtot een vergelijk komt. DE E. M. I. T. Het bedrijf gaat ongestoord voort, Naar aanleiding van een bericht als zoudo ?trgisteren op last van de rechtbank beslag zijn gelegd op de geheele E.M.I.T., verzocht de 'i- rectic van de E.M.I.T. ons mede te deelen, dat de reclame-exploitant, de heer van Vries'and Hzn., die in relatie heeft gestaan met de E M I.T. beslag heeft doen leggen op meubelen, die hi; r reeds eerder als zijn eigendom had opgec'scht De directie der E.M.I.T. had echter afgifte dezer meubelen geweigerd aangezien zij het eigen doms-recht van den heer van Vriesland betwist te Daarop is toen een beslaglegging gevolgd, die zich echter uitsluitend tot de bedoelde meu belen beperkte. Het bedrijf gaat geheel onge stoord voort, 1 De E M.J.T. failliet? Naar „Do Avp. verneemt, heeft mx. -M Tels I een faillissementsaanvrage van de E.M.I.T. bij de Haagsche Rechtbank ingediend Deze aanvrage zol Vrijdag a.s. ia behandeling komen, FRAAIE TOESTAND. Brieven, die 13 uur op een postkantoor liggen. Cp Vrijdag 3 Augustus, des avonds precies 9 uur, postten wij, aldus vertelt de Voorw. een brief in de bus aan de Van der Takstraat, te Rotterdam. Deze bus moet volgens hel rooster om 10 uur des ovonds gelicht worden, waar door het dus alleszins zeker is, dat de brief met den posttrein van 1.30 des nachts mee naar Amsterdam gaat. om des morgens om 7 uur in den aangegeven postbox te zijn. Deze brief kwam op Zaterdagmiddag 3.T5 te Amsterdam op de plaats van bestemming aan Dit beteekende, dat de brief net zoo goed I niet verzonden kon zijn, want men had aan den inhoud nu niets meer. Maandagmorgen belden wij onmiddellijk den directeur van het hoofdpostantoor Coolsingel I op. Deze bleek afwezig cn de waarnemende adj.-öirccleur stond ons tc woord. Hij zeide niet te begrijpen, dat onzerzijds altijd klachten kwamen, terwijl nooit iemand anders klaagde. In ieder geval kon hij geen opheldering geven omtrent de aanzienlijke vertraging. Er zou ech ter een onderzoek worden ingesteld. Dinsdagavond 9 uur postten wij weer een brief. Deze brief deed er een uur korter over dan die van Vrijdagavond hij kwam Woens dagmiddag om kwart over twee in Amsterdam! Donderdagmorgen hadden wij over dezo kwestie weer een telefonisch gesprek met den waarnemenden adj.-directeur. En hetgeen deze ons mededee'de, grenst aan het ongelooflijker Na ons verteld te hebben, dat het méér en méér onbegrijpelijk werd, dat alléén klachten van óns kwamen, deelde hij mede, dat uit het on derzoek naar de vertraging van den brief van Vrijdagavond het volgende was gebleken de bus Van der Takstraat nota bene te midden van een winkel- en handelswijk was wel om 10 uur des avonds gelicht, maar.... het was zóó druk geweest, dat alle correspondentie uit die bus pas Zaterdagmorgen om II uur was be handeld I Dertien volle uren hadden de brieven dus maar kalmpjes op het hoofdkantoor Coolsingel gelegenl VAN EEN STOOMTRAM, DIE 6 UUR TE LAAT WAS. „Bloembollenstreeksch Volksleed" Men schrijft uit Hillegom aan „Dc Rsb.": Ons stoomtrammetje maakt den lqatsten tijd weer heel wat mee. Naast de vele per soonlijke ongelukken, die gebracht moeten worden, zijn er ook nog maar steeds andere narigheden, dié meer en meer het bewijs le veren dat het ouderwetschc vervoermiddeltjc spoedig door iets beters zal vervangen moe ten worden. 't Was Vrijdagavond, toen de man, die te half elf te Leiden moest aankomen, in Oegst- gecst nabij de Rijnhrug bleef steken, omdat voor de zooveelste maal een os van een wa gen was gebroken. Daar stond nu het armoe dige, hulpelooze monster. Dc reizigers, voor zoover dezen er nog in zaten, konden nu gaan loopen tot de Leidschc buurt, om dan van daar per clectrische trom naar Leiden gebracht te worden. 't „Bloembollenstreeksche Volksleed" was echter zoo gouw nog niet klaar. De conduc teur (nog tc ijverig voor zoo'n kipkar) be sloot bij daar in de buurt wonende menschcn een fiets te huren, daarop naar Leiden te rij den en dan Hillegom cn Rijnsburg op te bel- J len, teneinde van daaruit meotregelen te tref fen. 't Duurde echter ruim een half uur, eer "dc conducteur uit een der plaatsen gehoor kreeg. Nu zou het wel in orde komen en zat er niets anders op dan wachten 1 Na bijna twee uren, zegge 2 uren, gewacht te hebben, kwam er dan toch eindelijk hulp opdagen, 't Was in middels bijna 2 uren later, dus middernacht geworden (De tram zou om half elf te Leiden aankomen 1) Toen alle hens aan dek, om tc zorgen dat er dan nog wat naar Hillegom te rug kon. Nadat een cn ander zoover gevorderd was, dat weer gereden kon worden, meende men ('t was reeds ruim 3 uur geworden) naar Hillegom terug te keeren, natuurlijk na den gewonden wegen afgehaakt tc hebben. Maar ach jé I Tot overmaat von ramp was er niet oldocnde water meer in den machineketel en dus moest men eerst neg weer naor Leiden rijden. Reizigers waren natuurlijk niet meer te zien; alleen onze trouwe Hillegomsche brievenbe steller stond met zijn postzakken te wachten om naar Hillegom gebracht te worden. En ge lukkig, dit gebeurde. De machine was van wa ter voorzien en toen ging 't in volle vaart op Hillegom aun, waar «men te pl.m. half vijf 's morgens arriveerde. ZEEHONDENPLAAG. Dc regeering looft premicn uit. De iegeering looft premicn uit voor het j dooden van zeehonden, die eerste botdieven zijn en herhaaldelijk de fuiken der zeevisschcrs vernielen, om de zich daarin bevindende bot te rooven. Voor den Oosthoek van Groningen moeten de gcaoode zeehonden aan het gemeertehuis te Finsterwolde worden aangeboden ter beko- minp. der rijkspremie. Gisteren werd zulk een botdief aangebracht door iemand uit Beerta. Vroeger werden herhaaldelijk zeehonden ge dood, doch de laatste jaren niet meer Tel BEZUINIGINGS WOEDE. Zelfs op katten wordt bezuinigd Van een der regceringsbureaux is naar wij in „De Avp." lezen onderstaande circu laire d.d. 9 Augustus aan de verschillende rijks magazijnen verzonden „Gaarne zal ik van u vernemen voor hoeveel katten (bij het magazijn onder uw beheer) thans kosten aan het rijk in rekening worden ge-1 bracht en in welke gebouwen (mag.) die dieren zijn gehuisvest, alsmede het geldelijk bedrag per kat en per dog. Ook negatieve opgave wordt ingewacht Voorts gelieve u c.q. te overwegen of uit een bezuinigingsoogpunt het niet mogelijk zou zijn het aantal kotten eventucél te verminderen en zoo ja, in welke mate." zlglng noodzakelijk en eischt, dat bij het goed keuren van den ligger met de-minimum-bedra- gen van het traktement wordt gerekend. Moge lijk blijft, dispensatie te verleenen. Ds. Stoel rapporteertde conclusie is om de ze wijziging aan te nemen. Het rapport komt tegelijk in behandeling met dot van ds. Tom mens over toevoeging aan art. 27 van hetzelfde Reglement (bedragen, welke bij vacature aan den Ring worden uitbetaaldmaxima 1500 tot 2000) Na breedvoerige discussie wordt de conclusie van het rapport-Stoel aangenomen met 16 tegen 3 stemmen. Ook de toevoeging aan art. 27 wordt goed gekeurd, na een kleine wijziging. Dc heer Stoel heeft opgemaakt een circu laire aon de kerkeroden over de Generale Kas, welke onder dankzegging wordt goedgekeurd. De heer Wagter rapporteert over het vooi- slel tot wijziging van het Reglement op de predikantstraktementen, ingediend door P. den Duyn c. s. De meerderheid der commissie wil predikanten, die werkzaam zijn in dienst der kerk, b. v. bij philanthropischc inrichtingen of vereenigingen, ook doen deelen in de rechten van genoemd Reglement. Het voorstel wordt af gewezen. De vice-president brengt rapport uit over het voorstel van de, heeren Tammens en Tromp, om het Reglement op de Predikantstraktemen- len te wijzigen in dien zin, dat boven 4500 geen verhooging wordt toegekend, zoomede over het voorstel van de classicale vergadering van Sneek, om dit reglement te wijzigen. Deze rapporten worden ter inzage gelegd. Dc heer Voerman rapporteert over een ver zoek van den Raad van Beheer om combina tie van kleine gemeenten te bevorderen. De commissie adviseert dit verzoek over te bren gen bij de provinciale kerkbesturen om deze combinoties ernstig nader tc overwegen. Dit wordt aangenomen. De heer Tromp rapporteert over een verzoek om combinatie van de gcméènten Vierlings beek met Blitterswijk te bevorderen. Overeenkomstig de conclusie van dit rapport wordt besloten tot afwijzing, met het oog op de groote afstanden en de belangen der Pro testanten in N.-Brabant en Limburg. De heer Bongers brengt namens de commis sie rapport uit over een schrijven betreffende de persoonlijke kerkvisitatie te Renswoude. Dit rapport wordt ter visie gelegd. De vergadering wordt verdaagd. XX1L Vrouwen ook hulppredikers. De heci i ammens brengt rapport uit over de consideraties betreffende het nieuwe reglement op het Hulppiedikerschap. Prof. Aaldczs en ook prof. Knappert edvi- seeren voor, ook voor de toelating van vrouwen als hulppredikers. Hiertoe wordt besloten. Be zwaren worden geopperd tegen de benoem baarheid van lidmaten, die geen candidaten tot den Heiligen Dienst zijn. Met 13 tegen 6 stem- J men wordt besloten dat zij, die het kerkelijk j voorbereidend examen niet met gunstig gevolg hebben afgelegd, niet tot hulpprediker kunnen worden benoemd, aangenomen. Godsdienston derwijzers en zendelingen zijn olzoo niet be noembaar. Met *14 teger\15_ stemmen wordt het reglement, -aldus geamendeerd, aangenomen en zal aon de eindstemming der Provinciale Kerk besturen worden onderworpen. Luchtvaart. LUCHTVAART. Dc Luchtvaarl-wcck te Gothenburg. Bij de gehouden estafette-wedstrijd voor vliegmachines behaalde de Nederlandsche ploeg, bestaande uit luit. Versteegh, Van Weer den Poelman en Jongbloed, den eersten prijs. Hieraan nomen zes ploegen deel, n.l. vijf Zweedsche' en een Hollondsche. VLIEGONGELUK TE LE BOURGET. Drie slachtoffers. L e B o u r g c t, 12 Aug. (B. T. A De vlie ger J. Pouloin en twee passagiers zijn bij een val van hun vliegtuig gedood. B a a r n. H. M. de Koningin-Moeder is voornemens op Zaterdag 25 Aug. e. k. haar zomerverblijf ten paleizc Soesidijk te verlaten. Woudenberg. In deze. gemeente zijn ge vallen van mond- en klauwzeer voorgekomen. School- en Kerknieuws. ALGEM. S/N. DER NED. HERV. KERK. XXI Combinatie van kleinere gemeenten. Medegedeeld worden de berichten van mr. dr Sc'noch, te Amsterdam, dat hij zijn benoeming tot lid der Synodale commissie, en van dr. Hoi- tjema, te Apeldoorn, dat hij zijn benoeming tot kerkelijk hoogleeroar heeft aangenomen. Benoemd tot lid van den Raad van Beroep jhr. mr. J. A. de Jonge, te 's Gravenhage. Aan de orde komt dc behandeling van de wij zigingen in art. 7 von het Reglement op het examen. Door het nieuwe academisch statuut kan iemand doctoraal examen in de theologie ofleggen, zonder zich meer speciaal op de sti- die van Oud- cn Nieuw Testament te hebben toegelegd. Ds. van Dijk rapporteert en de commissie concludeert tot aanneming van deze wijzigin gen, welke met algemeene stemmen worden aangenomen. Wijziging van art. 60 van het Reglement op de Vacaturen. De invoering van het Reglement cp de predikantstraktementen maakt deze wij- WATERPOLO. De uitslagen der gisteren gespeelde wedstrij den luiden: le klasse. A. Utrecht: U. Z. C—Maas 2—2 Amersfoort: A. Z. cr. P. C.—G. Z. C. 110 3e klasse. A. Hiilegersberg: Hillegcrsb.—G. Z. C. II 10* le klasse (dames). Rotterdam: R. D. Z.—H. D. Z. 2—4 Degradatie-wedstrijd. Weesp: U Z. C. II-D. J. K. iL Z. Z. C. II n. o. DE ZWEMWEDSTRIJDEN DER A.Z. EN P.C. Onder tamelijk groote belangstelling hebben gis'teren de zwemwedstrijden der A. Z. en P. C. plaats gehad, begunstigd door prachtig zomer weer. Kwart over twee opende dc heer P. Wa genaar en bracht een kort woord van hulde aan Ie. mej. Merie Vierdag, die in Alkmaar op den 2 KAL wedstrijd den len prijs behaalde 2c. C Bartelsman, die in denzelfden wedstrijd van de 45 heeren no. 6 uankwam 3e. H. P. von Haselen, no. I 200 M. borst- zwemmen, in Zeist, waardoor hij het kampioen schap behaalde in den tijd van 2 min. 43 sec.; 4c. J. C. Thoen, die in Zeist den 2en prijs schoonspringen behaalde. Inderdaad dus keurige prestaties. Direct hierop werd een aanvang gemaakt met 25 M. snelzwemmen met den polobal. De uitslag hiervan is I. E. van Es. van het Y, in T8 sec. II. J. van Goor, van A.Z. en P.C. in 18 sec. ILf. Gerritsen, van A.Z. en P.C., in 19 sec. E. van Es en J. van Goor zwommen over, waarbij van Es no. I aankwam. Het tweede nummer was geblinddoekt zwem men. Dit is een komisch nummer. De meeste deelnemers gingen uit de baan, waardoor zo in het geheel niet aonkwamen of eerst na geruimen tijd. De uitslag van dit nummer was nog niet bekend. Toen begon de polo wedstrijd A. Z. cn P. C. vorsus G. Z. C. I. Dit is een. groote débaclo voor de A. Z. en P. C. geworden, wat voorna melijk te wijten is aan het slechte plaatsen en het ontbreken van uithoudingsvermogen. Het tevental zag er als volgt uit Houtzager. Boode. Kooiman.. P. Wagenaar. E. Wagenaar. Listige. J. Kleber. Reeds spoedig maakte IJselstein de eerste goal voor Gouda, spoedig gevolgd door no. 2 van de hand van Bokhoven. Bij het uitzwemmen haalt Listige den bal, gooit terug op Wage naar, deze plaatst weer bij Listige cn deze weet met een keurig schot te doelpunten. Dan is het echter gedaan met de A. Z. en P. C G. Z. C. voert nog voor rust den stand op tot 4—1. Na rust is het een spel van kot cn muis. Gouda doet cn laat wat hij wil. Geleidelijk komen de doelpunten, zoodat, wanneer dc scheidsrechter van Es, die uitstekend voldeed, inrukkenblaast, een TOI nederlaag geleden heeft. Keeper Houtzager heeft aan deze groote ne-' derlaag geen schuld. Hij heeft er misschien één doorgelaten, die wel to voorkomen was ge weest, maar dat is hem niet kwalijk te nemen' op zooveel schoten. Wel was zijn plaatsen niet altijd goed, dit was trouwens bij alle spelers bar slecht. Kooiman, Boode cn Listige speel den goed. Na den polowedstrijd zogen we nog een pantomine en een nummertje touwtrekken, waarbij J. de Boer uit Gouda uitblonk. De 50 M. wisselslag werd gewonnen door Kleber in 46 sec.; II. H. de Hoon, 48 sec.; III. J. van Goor 51 sec. 1 ot slot kregen we nog eenige go|d uitgevoerde sprongen van Thoen te zien, waarna ellen weer tevreden huiswaarts gingen. AMERSFOORTSCHE REDDINGSBRIGADE. Begunstigd door mooi weer werden heden in Den Bosch Nationale Zwem- en Reddings wedstrijden gehouden door de 's Hcrtogen- bossche Reddingsbrigade ter gelegenheid van haar 15-jarig bestaan, waarbij door de Amers- foortsche Reddingsbrigade de volgende resulte- ten werden bereikt: No. 1. 50 Meter borstzwemmen voor heeren: Te prijs A. Klasser Jr. 36% sec.; 2e prijs S. v. Haselen 38% sec. No. 5. 4 X 25 Meter Estafette -zwemmen met drenkeling: le prijs Utrecht 2 min. 28 sec.; 2e prijs Amsterdam 2 min. 35 sec.; 3e prijs Amersfoort 3 min. 5 sec. No. 7. 100 Meter gekleed zwgmmen, waarvan 25 Meter met drenkeling, daarna uitvoeren van een gegeven opdracht met betrekking tot het opwekken van levensgeesten: Ie prijs, Amster dam, tijd 2 min. 45 sec., medisch gedeelte 9 punten; 2e prijs Amersfoort, tijd 3 min. 7 sec., medisch gedeelte 6% punten. No. 9. Gekleed popduiken voor heeren: Ie prijs de heer Nicolaas, Amsterdam, 34% sec. (na loting); 2e prijs de heer Schenk, Am sterdam, 34% sec. (na loting); 3e prijs de heer I v. d. Heuvel, Utrecht, 36% sec.; 4e prijs de heer S. v. Haselen, Amersfoort, 39 sec.; 5e prijs de heer A. Klasser, Amersfoort, 44 sec. Waar de Amersfoortsche Reddingsbrigade slechtsmet vier man uitkwam en de andere Brigades met pl.m. tien menschen, zoodat onze jongens steeds in touw waren, mogen wij met de resultaten zeer tevreden zijn. DE ZWEMTOCHT OVER HET KANAAL. V/edcrom een geslaagde poging. Na de succesvolle poging van Sullivan is ook de Argentijn Tiraboschi er in geslaagd het Kar nael over te zwemmen. Athlctiek. DE INTERNATIONALE WEDSTRIJD NEDERLAND—BELGIE. Holland wint. Op het Spaitakosteel te Rotterdam vond dc wedstrijd Nederland—België plaats. Lezer, t was geen onverdeeld succes I En wel voornamelijk door een hoop organisatori sche fouten. Jammer, dubbel jammer, dat der gelijke factoren een succes dat verkregen had kunnen worden, moesten vertroebelen. Een paar slechts van de vele te maken op merkingen zullen wij geven Men begon te Iaat. Men eindigde te laot. De mise-en-scene was slecht. Hic-r geen mooi en innig aandoende momentjes bij het opkomen der nat.onale ploegen De muziek speelde óf te laat óf verkeerd. De deelnemers sukkelden 'n beetje over het veld, zonder dat er cén oogenbiik ontroering ontstond, noch bij het verprutste „Nederlandsche" volkslied ('t leek vëel de nationale hymne van Honoloeloenoch bij het volkslied der Belgen, de Braban^onne. (Waarom bij het over groote deel Vlamingen der ploeg niet „de Vlaamsche Leeuw" ge speeld Het publiek was talrijk, doch het bestond bij lunge na niet uit het aantal, dat verkregen had kunnen worden irt de stad, waar de ath- I lc-tiek zoo populair is. Ooorzeak O. a. veel onvoldoende reclame. I Er waren dagbladen, waaraan vrijwel geen let ter over dit belangrijke sportgebeuren gezon- den was. Aanplakbiljetten zag men in Rotter dam bijna niet. En aan hen, die affiches voor omliggende plaatsen vroegen, werd medege deeld, dat ergeen biljetten aanwezig wa ren. Zoo zouden wij nog een lijd door kunnen gaan. Over de slordige kleeding der Nedeiland- sche athleten, waarvan de een in een oranje- bioekje, de ander in een geel of wit pantalon verscheen. De een in een geheel wit sliirt, do onder met roode biesjes of een rood-wit-fclouwa j vlag op de borstl Overmoor wij zullen j uitscheiden, en wat prettigers gaan vertellen ovci het sportieve verloop. Sportief is de dag 'n procht-succes geworden. De Hollondsche athleten hebben hun best ge daan als zelden te voren. En het gevolg is ge weest, dot we op bijna elk nummer een uitmun tend figuur geslagen hebben. Slechts op één nummer waren wij de minderen, nl. op het hor- denloopen. Op dit nummer ontbrak nl. onzo beste man Oscar von Rappard, en dientenge volge moest de reserve Van Kampen invallen Dc V.E.L.-man liep schappelijk, doch smee: een stuk of 200 horden om en weid dientongevolgo gcdisqualificeerd. De jury De eerste beslissing die genomen werd, was zóó dwaas, als wij In het vrij talrijke aantal athlctiek-jaartjes, dat wij beleefden, nog niet eerder hoorden. Bij de 100 M. hardloopcn toch verklaarde een der juryleden, tot verbazing van mede juryleden T. C.-gcdclegeerde deelnemers en toeschouwers den Nederlander Vcnlet, vierde. Terwijl het voor ieder maar don ook voor ab soluut ieder, geen enkele twijfel overliet, dat hij derde was. Niet met een paar centime ters, doch royaalZoo royaal, dat de werke lijke 4c aankomende, de Belg Cocqirit zijn Hollandschen tegenstander reeds met de der de plaats geluk wcnschte. Nochtans werd de Belg 5 geplaatst 11 Een tweede mal geval deed zich bij het verspringen voor. De eminente nthlect Boot sprong hier 6.98% M., dat is dus 8.5 c.M. boven het bestaande Nederlandsche record. Echterinstee, dat de prestatie met de re glementair voorgeschreven stalen meetband werd nagemeten, geschiedde dit met een on- reglemcntaircn band. Toen men tot besef der fout kwam stond do afstand reeds niet meer in het zand afgegeven, 't Eenige wat toen nog restte was het nameten van den onreflemcn- toiren band met een, die aan de bepalingen voldeed. Zoo is er nog een kansje, dat het record toch nog erkend wordt Dit nummer daargelaten hebben we overol el ders de punten gedeeld of de nummers gewon nen. 'n Pracht-prestatie, waarvoor onze jongens een woord van hulde toekomt Deze uitslag bewijst zonneklaar de vooruitgang der Neder landsche athletiek. Hieronder volgt de punten telling. Nederland Bclgid 100 M. 5 5 4C0 M. 6 4 1500 M. 6 4 5000 M. 5 5 Verspringen 6 4 Hoogspringen 5 5 Polshoogspr. 5 5 Speerwerpen 7 3 Discuswerpen 6 4 110 M. horden 3 6 54 45 Hieronder de volledige uitslag. 100 M. hordloopen. I. H. Broos, Nederland, 10.9. 2 P. 3rochart België II. 3 Cocquit België 11.2. 4 W. Vcnlet, Nederland. Nederland 5 punten. België 5 punten. Nadat 3 maal verkeerd werd gestart, kon do loop doorgaon en kon men genieten van don schitterenden loop van onzen Hollander Broos, wat Brochart, nu niet bepaald aardig vend, wont de goede gewoonte om zijn tegenstander geluk te wenschen bleef van de Belg achterwege. Verspringen met aanloop. T J. Boot 6.98% M. Nieuw record. 2. Lefebvre, België, 6.74 M. 5. W. Kat, Nederland 6.53 M, 4 Pauwels, België 6.44 M. Nederland 6 punten. België 4 punten. Hier werd door Boot het Ned. tecurd vo ie- teid een pracht prestatie; vooral viel op zijn keurige stijl (Hjertberg). 400 M. hordloopen. 1. A. Paulen, Nederland, 50-7 sec. 2 Cocquit, België, 52.8 sec. 3. M. Menso, Ncderiand, 52.8 sec. 4 Van Hoorick, België. Nederland 6 punten. België 4 punten. Jammer dat Paulen geen tegenstand had; dit nummer bracht dus een verdiende overwinning voor Holland. Discuswerpen. 1. H. de Keyser, Nederland. 57.26 M. 2. Deloender, België, 36.75 M. 3. H. Bakker, Nederland, 53.80 M. ^4. Zinner, België, 30.25 M. Nederland 6 punten. België 4 punten. Ook hier weder Holland éénjammer dat Delaender zoo appcleerde, is dat soms Belgi sche gewoonte 5000 M. hordloopen. 1. Van Egdom, België, 16 m. 35% sec. 2. Jan Zcegers, Nederland, 16 m. 40.6 ace. 3. P. de Boer, Nederland, 17 m. 48 sec. 4. Lcpomme, Belgie. Nederland 5 punten. Beglië 4 punten. Op dit nummer toonde de Belg v. Egdom zich superieur, in een werkelijk schitterende stijl en voor de Hollanders ongenaakbaar. Polshoogspringen. 1. H. de Keyser, Nederland, 3.59% M. 2. Powell, België, 3.50 M. 5. Henrijean, België, 3.30 M. 4. Hartman, Nederland, 3.10 M Nederland 5 punten. België 5 punten. Wij kunnen niet anders dan met bewondering schrijven over onzen de Kcyzer hij was abso luut niet te kloppen, alles was af. Speerwerpen. 1. J. Knol, Nederland, 50 M. 2. G. Schild, Nederland, 47.25 M. 3. Haurnan, België, 42.85 M. 4. Wuijts, België, 41.12 M, Nederland 7 punten. België 3 punten. Ook hier toonden de Hollanders zich superi euren van de Belgener was van tegenstand geen sproke. 1500 M. hordloopen. 1. A. Paulen, Nederland, 4 min. 24 6 sec. 2. Van Achten, België, 4 min. 26.5 sec. 5. Ch. Krol, Nederland, 4 min. 29.3 sec. 4. Lep o mme, België. Nederland 6 punten, België 4 punten. Dit nummer was buitengewoon intressant, steeds van Achten No. 1 eiken aanval van de Hollanders werd door hem afgeslagen tot dot Krol hem passeerde, in de laatste rondede Belg ging spurten cn Paulen, die als nummer drie steeds hetzelfde tempo er in hield kwam bij het rechte einde onweerstaanbaar opzetten. Allen, Hollander en Belg werden gepasseerd en met een overbluffende voorsprong werd Paulen één. Hoogspringen met aanloop T. Henault, België, T.80 M. 2 en 3. Best, Nederland, en v. d. Kuyp, Ne derland, beiden 1.75 M. 4. Lecocq, België, T.70 RL Nederland 5 punten België 5 punten.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1923 | | pagina 3