WIJNHANDEL J. A. SCHOTERMAN Zn. EII11S UITVOER VAN A&THRACIET UIT BELGIË VERBODEN Fa. L VAN ACHÏEILER5H losses 5-1 k|l. Yarksnsnwlit ïe'efoon 115 Baslilkanloor ÜIIIB BOISTEYÜ, Langestraat 10 BINNENLAND- arbeiders aan de 35 proefstations, met de mo dernste werktuigen, enz. En niet alleen geldt dit voor zaaikoren, maar ook voor erwten, boonen, allerlei groenten, veevoeder, enz. De roode kla ver is veel beter dan de Amerikaansche. Ook de suikerbiet is bijzonder goed. Wat de fokkerij betreft, Polen heeft altijd bij zondere zorg gehad voor het paard. Men fokt vooral werkpaarden, groote en kleine. Per jaar kunnen 100.000 stuks worden uitgevoerd. Vóór den oorlog was de veestapel zeer ongelijk ver deeld over de provincies. Dat wordt nu alles andersvooral zullen er veel melkkoeien wor den gefokt, zoodat or boter en kaas kan worden uitgevoerd. Voor den oorlog werd er veel gevogelte uit gevoerd. Er waren 60 millioen vogels (kippen, ganzen enz.) Men voerde 7000 wagons eieren uit en 6 ipillioen ganzen. Nu heeft de uitvoer van gevogelte nog niet weer zoo'n groote vlucht ge nomen, al doet men allerlei pogingen om dezen uitvoer weer belangrijker te maken. Tegelijker tijd wD men de kwaliteit verbeteren en de gan zen b.v. gemest en geslacht uitvoeren, en niet zooals vóór den oorlog, mager en levend. De Poolsche landbouw is genoodzaakt in 't buitenland enkele onontbeerlijke artikelen te koopen, in de eerste plaats kunstmest Voor den oorlog gebruikte Polen jaarlijks 120.000 wagons kunstmest, van allerlei soort, o. e. 9000 wagons Chilisalpeter, 48.000 wagons kali, enz. Maar na den oorlog is er, tengevolge van het dalen van de valuta, weinig ingevoerd. En 't lend zelf kan niet in de behoeften voorzien, al zijn er verschillende fabrieken en de mijnen te Kelusz, die kalizouten leveren. Daarom hebben da Poolsche landbouworganisaties, gesteund door de regeering, pogingen gedaan om mest in te te voeren, omdat dit van het grootste belang is. Polen heeft nu in O. Silezië industriecle in richtingen, die ook kunstmest leveren. Polen hoopt uit Frankrijk nog wat te kunnen invoeren. Verder moet Polen landbouwmachines en werktuigen uit den vreemde betrekken, omdat er in Polen zelf slechts eenvoudige types wovtltn gemaakt. De schr. betoogt ten slotte, dat de verdere ontwikkeling van den Poolschen landbouw met een uitbreiding van de transportmiddelen moet gepaard gaan. Verder moeten er tal van techni sche installaties worden opgericht en nieuwe hendelorganisaties m 't leven geroepen Voor dat alles rijn er groote kapitelen noodig, die bet buitenland gemakkelijk kan leveren. Het kapitaal zou zeer goed rendeeren, omdat de landbouw productie in Polen steeds toeneemt Goscieki wijst er op, dat in de eerste plaats noodig zijn, om den landbouw tot grooten bloei te brengen landbouwindustrieoprichting van opslagplaat sen voor granen oprichting van koelhuizen om de producten in te bewaren (vooral vleescn) uitbreiding van het spoorwegnet electrificatie van het land, vooral van de landbouwdistricten betere exploitatie van de kalaizouten, die men in Z. Polen rijkelijk in den grondt vindtoprich ting van stikstofmestfabrieken, die zouden kun nen partijtrekken van de groote hydraulische krachten in Z. Polenoprichting van fabrieken voor landbouwwerktuigen, zooals maaimachincs enz. GRIEKENLAND. DE ALGEMEENE STAKING. Athene, 22 Aug. (V. D.) De staking is thans algemeen, doch tengevolge der maatic- geVng van de regeering blijft de orde gehand haafd. De noodzakelijke broodvoorziening is verzekerd. Een beperkt spoorwegverkeer wordt onderhouden. De bladen komen niet uit. Een regeeringsdecreet beveelt, dat de sta kers zullen worden ingelijfd bij het leger. JAPAN. DE RAMP MET DE DUIKBOOT. Tokio, 22 Aug. (R.) De duikboot, die gisteren is vergaan, was van het jongste type en had een waterverplaatsing van 600 ton. Toen het ongeluk geschiedde, stond er een hooge zee. VEREENIGDE STATEN DE DREIGENDE MIJNWERKSSTAKING. New-York, 22 Aug. (R.) Volgens de regeering zijn de voorraden opgenomen, voor dat het geschil in een stadium kwam, waarop staking van het werk mogelijk scheen. Er zijn voldoende voorraden om aan de normale be hoefte te voldaan, zelfs voor vier maanden. v HET REGEERINGSJUBILEUM. w-. De Koninklijke intocht in Den Haag. Naar wij vernemen zal de Koningin bij haar intocht te 'sGravenhage op 31 Augustus, des namiddags ten 1 ure, van de Witte Brug naar jhet Koninklijk Paleis in het Noordeinde, geze ten zijn in een gala-calèchê van het Hof be spannen met vier la Deaumont bereden paar den. Te Amsterdam. Bij Haar intocht op Woensdag 5 September te Amsterdam van het Willemsparkstation om streeks 2 uur 's namiddags zal de Koningin ge bruik maken van de sierlijke, met meerdere pearden bespannen roomkleurige calèche, toen maals door H. M. gebezigd bij feestelijkheden te 's Gravenhage. Nog vernemen wij dat Hare Majesteit, wan neer zij in denavond van Donderdag 6 Sep tember zich zal begeven van het Koninklijk Palels te Amsterdam naai de voorstelling in den Stadsschouwburg, plaats zal nemen in den gouden koets, het bekende geschenk van de Amsterdamsche bevolking aan de Koningin. De Koningin-Moeder bij de feestelijkheden. Naar wij vernemen zal de Koningin-Moeder, zoowel te 's Gravenhage als te Amsterdam, bij enkele plechtigheden en feestelijkheden tegen- woordig zijn. iHet troependefflê te 's-Grovenhage- Naar wij vernemen zal aan het défilé der te I 's-Gravenhage in garnizoen zijnde troepen voor de Koningin op e.s. Maandag nabij den Ruijgen- hoek, in onderstaande volgorde worden deelge nomen door de volgende troepen I. De Regimenten Grcnadieis en Jagers on der commando van den Commandant der Ie In- fenterie-Brigade (commandant van de Brigade I Grenadiers en Jagers). I 2. Een detachement van de Landstcrmgvoep I den Haag. j 3. Een detachement van de Ie compagnie politietroepen. I 4. Het 3e half Regiment Huzaren, (2 escor- dions) onder commando van den commandant van het De Regiment Huzaren. 5. Het 2e Regiment Veldartillerie (2 batte rijen) onder commando van den Commandant van het 2e Regiment Veld-artillerie. Het geheel zal staan onder het bevel van den Gouverneur der Residentie Voor de ingedeelte troepen is voor dit défilé als tenue voorgeschreven de vcldtenue met mo- i del decoraties. Zulks zoowel voor de onbereden els voor de bereden troepen. 1 De officieren en onderofficieren die de plech tigheid wenschen bij te wonen zullen verschij nen in de dagelijksche tenue (grijs) met model decoraties en vcor zoover ze er van voorzien moeten zijn met sabel en bruine handschoenen. UTR.STRAAT 17 TELEFOON (45 Per fiesch Per Anker Gewas 1920 Raymond Macau F 1.F 40.— Gewas 1917 St. Emilion F 1.60 F 65.- van het geheel e land groote biljetten worden opgehangen, om het publiek van de vestiging van dat bureau op de hoogte te stellen. Geen school op 6 September. De minister van onderwijs heeft, naar dc Msb. meldt, tot de gemeenten en schoolbestu ren, directeuren vai> gemeentelijke en bijzondere normaallessen het verzoek gericht, de onder hun bestuur staande schoolinrichtingen, in ver band met de groote nationale beteekenis van dien dag, op 6 September a.s. te sluiten, tenzij het regee rings jubileum van H. M. op de school zelve wordt hei docht. Géén tapverbod te den Haag. De raadsleden J. J. Muylwijk, L. F. Guit, D. B. Mich on en G. W. BleuminkLouman hebben den Haagschen raad voorgesteld te besluiten, dat de bepalingen van art IQOa juncto art. I90b der algemeene politieverordening van kracht zul len zijn op de dagen, waarop de feesten ter ge legenheid van het 25-jarig jubileum der Koningin daar ter stede zullen worden gehouden. B. en W. doen den raad als hun meening ken nen, dat het niet wenschelijk voorkomt, het be doelde verbod uit te vaardigen, op grond, dat op die dagen een druk vreemdelingenbezcek in deze gemeente te verwachten is en dat het verbod niet zooals gwoonlijk, voor een enkelen dag, doch voor een reeks van dagen zal moeten gelden en dit voor de belanghebbenden een aanzienlijke schade tengevolge zou hebben. Ook de hoofd commissaris van politie acht het niet wensche lijk, het tappen van sterken dronk op bedoelde dagen te verbieden. B. en W. geven mitsdien den raad in overweging, het voorstel niet aan te De viering te Kaapstad. Uit Kaapstad wordt ons gemeld Groote voorbereidselen zijn thans in vallen gong voor een waardige viering van deze ook voor ons zoo belangrijke gebeurtenis. Er is een groote algemeene commissie gevormd onder voorzitterschap van het Parlementslid Advo caat Wessel Roux. Deze hoofdcorpmissie is in onder-afdeelingen verdeeld. De heer J. L Schoeler, met een aantal hceren en dames, staat aan het hoofd van do „programma-com missie" en voorloopig heeft men het volgen de besloten i Op 31 Augustus zal er een kinderfeest ge- I Na zijn studiën aan het Pensionaat der eerw. broeder te Weert, leerde de heer de Wit prac- tisch het textielbedrijf en den handel. Als direc teur-eigenaar der De Wit Co's deken fabrieken te Helmond toonde hij zich een werkgevei, die de teekenen des tijds verstaat, door in 1916 in de groote textielindustrie het eerste collectief arbeidscontract af te sluiten met den R. K. Tcx- tielarbeidersbond. Ook de landbouw ging hem ter harte en met energie werkte hij mede aan" ontginningen als directeur-eigenaar der N.V. Landbouw Mij. „De Peel". Eige jaren was hij wethouder der gemeente Helmond en in 1916 werd hij gekozen tot lid der Provinciale Staten van Noord-Brabant. De heer De Wit is commandeur in de orde van den H. Gregorius den Groote. OUDEGEEST TE BERLIJN. Besprekingen met de soc.-dcm. ministers. Men meldt uit Berlijn aan de N. R. Ct. De heer J. Oudegecst, secretaris van het Int. Verbond van Vakvereenigingen, vertoefde Dins dag hieT ter stede, hij had een ondrhoud met het soc.-dem. partijbestuur en met da soc.-dem. ministers. Dezer dagen zal de heer Oudegeest verslag van zijn besprekingen uitbrengen in een zitting van het bestuur van het Intern. Verbond van Vakvereenigingen. In deze zitting zal de binnenlandsche toestand van Duitsch- land worden besproken DE ROTTERDAMSCHE WETHOUDERS ZETELS. Bespreking door dc raadsfracties. Gisteren is weer een bespreking gehouden door de verschillende raadsfracties over de ver deeling van de wethouderszetels, doch ook nu weer is geen overeenstemming bereikt Eind Augustus of begin September zal r.og eens een bespreking worden gehouden. In deze op initiatief van den heer J. ter Laan, voorzitter der S. D. frectie, gehouden confe rentie moet de S. D. A. P. twee wethouders zetels geëischt hebben. Daar hebben de andere fracties niet van willen weten. Men is nu zoo ver dat deze aan de S. D. A. P. een zetel willen laten, doch de voorwaarden, welke ze daarbij j IV»» hphi'in im deze sooit nojv een Hinken vourraart. Dsn- deze eeliter oie' onn':(»nr*-l h »i. RADEN WIJ AAN SPOEDIG TE BESTELLEN ltKJ. lt I.\ l oltlU»» HOLI A V i.'SCME ea WALKS AVTISR VC1ET la TiTSeUilicu.le al' .t-liusen "l—ü-Ü. De Staatscourant van gister bevat o.a de volgende Kon. besluiten benoemd tot commssaris van rijkspolitie J. Boersme tevens commissaris van politie te Wa- geningen benoemd tot leer ar es aan de R. H- B. S. te Brielle Mej. Fortuijn Droogleever, leerares aan de R. H- B. S. te Oud-Beijerland toegelaten als privaat-dooent in de wis- en natuurkunde aan den Rijksuniversiteit te Leiden voor het onderwijs resp. in de physiologie en de giologio der tropische plantenwereld, de ver gelijkende ontwikkelingsgeschiedenis der onge wervelde dieren en morphologie en rystematiek der ongewervelde dieren Dr- C Kamerlingh te 's-Gravenhage, Dr. H. Bosscha en Dr. C. J. v. d. Klaauw. ONTVANGST TEN HOVE. Van den gezant van Siam. H. M. de Koningin heeft gister namiddag ten Paleize het Loo ontvangen Phya Prabha Kara- vongse, die aan de koningin zijn geloolsbrief aanbood als gezant van Siam bij Hr. Ms Ilof alsmede den terugroepingsbrief van zijn ambts voorganger. DE KONINKLIJKE FAMILIE. Van het Loo naar „den Ruïgcn- hoek". Het ligt in hat voornemen dat H. M. de Ko ningin met de Prinses a.s. Zaterdagmiddag ten 3 uur 46 minuten van het Loo zullen terug- keeren naar 'sGravenhage, waar deze trein ten 6 uur 21 aan het Staatsspoorstation zal aan komen. H- M. betrekt dan het landhuis „den Ruigenhoek"- Laatstbedoelde officieren en onderofficieren zullen ten half twaalf aanwezig zijn bij het Pompstation. De troepen die aan het défilé deel zullen ne men (met uitzondering van de Grenadieis en Jagers die vroeger aanwezig zullen zijn met het oog op de door die regimenten vóór het dofilé aan de Koningin te brengen hulde) zullen te 11.25 in coloone zijn opgesteld op den Harts- tenhoekweg te Scheveningen, front makende naar het Pompstation, het hoofd bij de Viaduct Verlichte fontein in de Hofvijver. Door het Gemeentelijk Electrisch Bedrijf te den Kaag wordt in den Hofvijver een instcl- lalie aangebracht voor eCn verlichte fontein, welke tijdens de Jubileumweek in werking ge steld zal worden in den avond waarop van ge meentewege de illuminaties worden ontstoken. Het ligt ook in de bedoeling in dien avond het monument op het plein 1813, gewijd aan Neêrlands onafhankclijkheid,door middel van schijnwerpers te belichten. Faciliteiten voor de journalisten. In verband met dc verwachte komst van bui- tenlondsche journalisten in de jubileumweek hebben B. en W. van 's-Gravenhage voor de voornaamste feestdagen, de oude Raadszaal van het Stadhuis ter beschikking gesteld als pers kamer. 1 Deze kamer zal geopend zijn Donderdag 30 Augustus 's avonds van 8—11 uur. Vrijdag 31 Augustus van 105 en van 8II uur en Zaterdag I September van I5 uur. De ingang is tegenover de Nieuwstraat. j Eenige leden van het perscomité hebben zich bereid verklaard hier aanwezig te zijn om de gewenschte inlichtingen te verstrekken. 1 Nog zijn sub-comité's gevomd voor de ïcge- lingen met de politie voct de huisvesting der buitenlandsche journalisten en voor de telc- gr aaf-aangel egenheden. Teg*u prijsopdrijving^ Namens de Vereeniging „'t Koggeschip" heeft de secretaris, de heer Jac. Th. Stom, ge confereerd met de leiding der afdeeling „Publi citeit", der Nederlandschc spoorwegen en met het hoofdbestuur van Horccaf, ten einde maat regelen te treffen om te voorkomen, dat van de, tijdens de jubileumfeesten naar Amsterdam ko mende landgenooten en vreemdelingen, al te hooge prijzen voor hun logies zullen worden gevergd. Voor de dagen van 5 t. e. m. 9 September a.s. heeft de directie der NederL Spoorwegen de 3de klasse wachtkamer niet rooken van het Centraal Station te Amsterdam beschikbaar ge- I steld voor een bureau van „'t Koggeschip", dat daar zal zetelen voor het verstrekken van be hoorlijk, billijk onderdak aan Nederlanders en vreemdelingen, gedurende de feestdagen. De gemeentelijke telefoondienst stelde voor het doel een telefoon ter beschikHng, de „Cetem" heeft eveneens hare diensten aangeboden. Voorts zullen in de spoorwegwachtkamers geven worden. Met medewerking van den Ker- keraad van Kaapstad heeft de „Ring ven Kaap stad" besloten om op 2 September (Zondag) H. M. de Koningin der Nederlanden in de ge beden te gedenken. In de Kaap zullen ook in de preeken op dien dag toepasselijke woorden worden gesproken om het heuglijk feit te hei denken, De Senior Président Ds. J. P. van Hoerden, zal den dienst houden in de Groote Kerk, Adderleystraet, die o.a. door den Burge meester van Kaapstad, Raadsheer Verster, en zijn echtgenoote zal worden bijgewoond. Op 6 September zal er des avonds een groot gemeenschappelijk feest gevierd worden, waarvan het programma reeds is ontworpen. Mevrouw H. Engers zal een gedicht van den heer J. L. Schoeler voordragen. Dr. K. de Lint heeft de leiding van de Fi- nuPcieele-Commissie Mevrouw de Jongh van Polsbroek en andere dames zullen voor de versieringen zorgen en verder is er onder Me vrouw Loopuyt een „ververschingscommissie", met vele medewerkende dames, die als de commissie van Dr de Lint haar plicht doet, veel belooft. DE SCHOENEN VET. Verlenging gevraagd tot I Juli 1925. De commissie van overleg voor da schoen en lederindustrie heeft er bij de regeering op aangediongen, de Schocnenwet tot 1 Juli 1925 te verlengen. Voorts is verzocht, de toepassing van de wet in dier voege te wijzigen dat voor leerloos schoeisel, dat zonder tegenprestatie kan bin nenkomen, het kwantum wordt gesteld op 1.6 van 1922 of op 1.062.500 en voor het schoenwerk met tegenprestatie op 2/16 van 1922 of 3.187.500 waartegenover dan de tegenprestatie zou worden 4 op eiken 1 invoer. t De Bond van Schoenwinkeliers, schoenma kerspatroons en grossiers van schoenen heeft dit verzoek ondertcekend. (N. R. Ct.) Mr. A. VAN DOORNINCK. Sinds Maandag in functie als thesaurier-generaal. Mr. A. van Doorninck, met ingang van I Sep tember benoemd tot thesaurier-generaal aan het Departement van Financiën, is, naar we in het Hbld. lezen, reeds van Maandag af op het departement werkzaam. JHR. MR. SASSE VAN YSSELT. Blijft Tweede Kamerlid. Naar de „'s Hert. Courant" meldt heeft jhr. mr. Van Sesse van Ysselt zijn benoeming tot Eerste Kamerlid niet aanvaard. Als senator zal nu voor hem in de plaats treden de heer P. J. J. de Wit te Helmond. Omtrent den heer De Wit meldt de Msb., dat deze een selfmade man is. Hij werd geboren te Helmond op 10 Juni 1869. stellen, zijn van dien aard, dat de S. D. A. P. er wel riet op zal ingaan. BEDRIJFSBELASTING EN ZIEKENHUIZEN. Een besluit van den Zwolschcn gemeenteraad. De Raad van Zwolle heeft besloten het vorig jaar de ziekenhuizen vrij te stellen van de zake lijke belasting op de bedrijven. Van Gedepu teerde Staten is bericht ontvangen, dot de Mi- nister van Binnen'andsche Zaken meent, dat men I geen bedrijven mag uitzonderen voor deze be- j lasting. Gedcp. Stoten gaven in overweging het Raadsbesluit in te trekken. De vraag echter, of I een ziekenhuis els een bedrijf is te beschouwen, i moet bij de oanslagregeling behandeld worden. Het voorstel van .B cn W., om het Raadsbe- sluit in te trekken, is verworpen; de Raad heeft i besloten een beslissing van de Kroon uit te lok ken. ANTI-VLOOTWET-COMITÉ. Vergadering tc Rotterdam. Onder voorzitterschap van mevrouw Pestman Koring, van Rotterdam, is gisteravond in Tivoli aldaar een bijeenkomst gehouden, belegd door het voorloopige anti-vlootwet-comité, waarin i een definitief comité is benoemd, j De voorzitster herinnert er in haar openings woord aan, dat het voorloopige anti-vlootwet- comité begin Juni aan vereenigingen en instel- j lingen een circulaire heelt gezonden, waarin de- zen gevraagd werd hun sympathie te betuigen en waarin gezegd werd, dat er in September een 1 vergadering belegd zou worden met afgevoar- digden, ten einde te geraken tot de vorming j van een definitief landelijk comité, bestaande uit i mannen en vrouwen. In verband met het aftreden I van minister De Geer en het voornemen van de rcgcering om de vlootwet onverwijld te be- handelen, opdat deze I Januari 1924 in wer- j king zal kunnen treden, heeft het voorloopige I comité gemeend de actie te moeten vervroegen, j De secretaresse, mevr. Menkes—Zernike, deelt mede, dat er veel minder toezeggingen I ven vereenigingen zijn ontvangen dan het co- mité verwacht had. De vacantie is daar wellicht schuld aan. Vertegenwoordigd blijken te zijn: j De A'g. Ned. Vrouwen Vredebond, de Buurt- I vereeniging Bloemhof, de Christel. Sociale Partij, de Intern, anti-militaristische Vereeni ging, de Democratische Partij, Het Vrije Jeugd- verbond, de Jeugdbeweging van het Roode Kruis, de Vereeniging van Staatsburgeressen, de Vereeniging van vrouwen voor duurzamen vrede, het Soc. Anarch. Verbond in Nederland, de Bond van anarcho-anarchisten, de Vredes- kring, het Religieus Soc. Verbond, de Broeder schap in Christus, afdeeling Heerlen. Van parti culieren zijn 223 adhaesiebetuigingen ingeko men, en velen hebben te kennen gegeven plaat selijke comité's te willen oprichten. De voorzitster merkt op, dat er verschillende plannen overwogen zijn, b.v. om op den dag der opening van de Staten-Generaal in Den Haag een gróote meeting te beleggen; het vor men van plaatselijke comité's tot het beleggen van protest-vergaderingen; het afleggen van be zoeken bij da leiders van de gToepen in de Tweede Kamer; het ter teekening leggen van lijsten voor tegenstanders van de vlootwet Het woord is thans aan de afgevaardigden en belangstellenden. (Er waren er 17 aanwezig, behalve de leden van het voorloopig comité). Allereerst vraagt het woord de heer Van den Toorn, gewezen overste van de marine cn oud-chef van den torpedodienst te Soerabaya Hij zegt, dat de vlootwet de eerste 10 jaar meer dan een milliard zal kosten en dat wij daarvoor niets anders dan waardeloos materiaal zullen krijgen. De raad van defensie verklaart zelf, dot er slechts een zeemacht verkregen zal worden, die een uiterst minimum is voor het verrichten van haar taak. Spr. wijst er op, dat de duik- bQoten, die het buitenland heeft of bouwt, wat de grootste betreft 2000 tot 3000 ton meten; die welke in de vlootwet zijn opgenomen meten aan de oppervlakte ongeveer 800 ton. De steun punten, welke in de vlootwet zijn genoemd, zijn volgens Spr. absoluut waardeloos. Er wordt ten opzichte van het materiaal van onze zeemacht steeds over oud roest gesproken. De vlootwet zou aan dit stelsellooze oud-roest slechts stel selmatig oud-roest toevoegen. Het gaat niet om 300 millioen, maar om veel en veel meer. Spr. kent tal van actieve en oud-zeeofficieren, die tegen deze vlootwet zijn. Dr. Van de Laar meent, dat er meer moet gebeuren dan het houden van een demonstratie op den dag van de opening van de Kamer. Bij een volksstemming zou z. i. de vlootwet vallen. Er is, meent hij, zeer weinig noodig om het volk wakker te schudden. Indien de zaak overal in njeetings nader wordt uiteengezet, zal er een volksuiting openbaar worden, waarmee regee ring en parlement rekening zullen moeten hou den. Spr. wijst er voorts op, dat de tijd dringt De voorzitster wijst erop, dat bij deze actie verschillen achtergesteld moeten worden; dat het groote doel vóór alles moet gaan. Zijn eigen beginselen behoeft men allerminst op te offe ren, maar vóór alles late men zich leiden door het gemeenschappelijk doel. De gcdachtenwisseling loopt dan verder in hoofdzaak over de kwestie of vereenigingen als de Intern, anti-milit. vereeniging met dit comité en de andere vereenigingen kunnen samenwer ken. Dit blijkt niet het geval te zijn. Wederzijds meent men, dat een gescheiden actie het meest aan de bereiking van het doel ten goede zal komen. Ten slotte wordt het definitieve comité als volgt samengesteld: mevr. dr. A. Mankes— Zernike, mevr. Callenboch en de heer J. N. de Jong, allen te Rotterdam; mevr. Mulder—Van de Graaf, Den Haag, en dr. Van de Laar, te Gendringen. Dit comité kan worden uitgebreid. Het zal in hoofdzaak werkzaam zijn voor de vorming van plaatselijke comité's en het be leggen van meetings. N. R. Ct DE BELGEN OVER DE NEDERLANDERS. Zachtere klanken. Het Vaderland schrijft: „De Limburgei Koerier kan met voldoening tegenover het voor ons volk zeer onaange name artikel van Noirfalize \n de Expres», van Luik naar we lazen is de heei Noirfalize advokaat en lid van den LuJtschen gemeente raad sen mlikel sleilen von de Gazette de Licgc, geschreven or or Joseph Djmarteau, hoofdredacteur van «.<=t blad. Het is een verstandig artikel. De schrijver houdt zijn landgenooten eerst onder 't oog. dat het dwaas is de Hollanders en Engelschen te verwijten, dat ze van den lagen koers van den frank gebruik maken om de Belgische win kels leeg *e koopen, nadat de Belgen in Duitschland hetzelfde hebben gedaan. Boven dien, indien men geen vreemdelingen in België wcnscht, moeten de maatschap pijen, die voor het verkeer van reizigers uit het buiteniand werken, daarmee ophouden. Maar terecht doen ze dot niet, want hoe meer vreemdelingen er in België komen, hoe meer hotelhouders, winkeliers, spoorwegen en de schatkist ervan profiteeren. Hoe meer franken do reizigers ook kocpen, hoe beter voor den koers. Liten de ponden en guldens dus in Bel gië maar rollen, en laten we, zoo besluit schrij ver, tegenover Engelschen en Hollanders tege moetkomend zijn. zoo niet uit genegenheid dan althans uit eigenbelang. Als we geen vrienden in h*»n wilier zien, laten we ze dan behandelen als goede klanten. Een verstandig woord. Anders een ingezon- I den stuk in de Express, geschreven in het Waalsch (de Limburger Koerier geeft de ver- i taling van een stuk er uit). Als we zeggen, dat 1 onze landgenooten er „Hollandsche Moffen" in worden genoemd, begrijpt men de rest. We kunnen er ons alleen mee troosten, dat de En gelschen er weinig beter af komen. Grappig is wat de Limburger Koerier nog van de Expiess vertelt In haar nummer van 11 A.ugustus schreef de Express, dat ons vloot- ontwerp tegen Engeland was gericht. Daaruit verhoopte het blad een Engelsch-Nederland- sche verkoeling, hetgeen het reden gaf om er de Belg'sche regeeiing op te wijzen, dat ze nu een mooie kans had „om in den Haag op nieuw (haar) rechten een den Scheldekant te Ieten geiden". Maar houden wij ons aan de Gazette de Liège. Er zijn trouwens genoeg Belgen, we merkten onlangs nog op, die er zoo over den ken. Toevallig ontmoetten we dezer dagen een Hollander, die met zijn gezin sedert geruimen tijd in een hotel of pension in het Waalsche land verblijft. Ze hadden niets van een onwel willende houding van de Belgen gemerkt En hij geloofde, dat zoo we! de ervaring van de meeste Hollanders zal zijn, als ze zich behoor lijk gedragen en riet met grove manieren en door met nun guldens te bluffen aonstoot ge ven. We gelooven dot met hem". I ALG. NEDERL. ZUIVELBOND. Vergadering te 's-Gravenhage. De Algemeene Nederlandschc Zuivelbond heeft gistermiddag in Den Haag zijn algemeene vergadering gehouden. De voorzitter, dr. F. E. Posthuma, wees er op, dat door de toetreding van den Holl. Zui velbond het aantal pijlers, waarop de F. N. Z. rust, van 7 tot 8 is gestegen, en gaf een terug blik van het gedeelte van het jaar, dat achter ons ligt. In de eerste plaats is daarbij te wij zen op de steeds voortgaande ontreddering op internationaal gebied. Van welke beteekenis het voor onzen exporthandel in zuivelproduc ten is, dat Duitschland niet meer in staat is onze producten te koopen, moge blijken uit het feit, dat dit land in 1913 13 millioen K.G. kaas en 19 millioen K.G. boter uit ons land impor-

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1923 | | pagina 2