Beslet onze speciale étalages gedurende de feestweek MANTELMAGAZIJN „DE ADELAAR" varkensmarkt a teussS: FQÜTMANN Hs HEHEN&AMPf Langesfraaf S3- Tel. 88. TAPIJTEN EN BEDDEN. msm complete ev1eu3ileering. eveneens prljsovereenkomsten hebben aange gaan. Het bestuur van de „Tuinbouw-aankoop-cen- trale" zegt, op grond van wat het riet gebeu ren op het gebied van prijsopdrijving door al lerlei kombinaties „Indien de Nederlandsche tuinbouwers tegen over deze vertrustingsaktie niet een krachtige aktie plaatsen, den zal zulks den Nederland- schen tuinbouw millioen gulden kosten". „Het dient hier gezegd", laat het bestuur voorafgaan, „dat voor vela artikelen de toe stand reeds zoo is, dat de importeurs en groot handelaren of fabrikanten, zoowel iedere groep afzonderlijk, als alle groepen gekombincerd, overeenkomsten gesloten hebben, die de be trokkenen verbieden lagere prijzen te vragen dan de vastgestelde, die, ongeacht de werke lijke waarde van het artikel, bepaald zijn. De in ons bezit zijnde bewijsstukken toonen zulks maar al te duidelijk aan. Het is hier niet de plaats om int te wijden over dc gevolgen van het kartel-, trust-, syndikeat- of ringstelsel, doch wjj wcnschen de Nederlandsche tuinbou wers er met nadruk op te wijzen, dat zij onder de huidige omstandigheden de dupe daarvan worden". „Er is" schrijft de heer Wibaut, „een zin snede in'de cirkuloire van de „Tuinbouw-aan- koop-ccntrale", waarop wij bijzondere aandacht willen vestigen. Het' bestuur zegt„Reeds hebben vooraan staande personen, door middel der groote pers, de regcering opmerkzaam gemaakt op dezen toestand. Toch zal het voor deze o.i. zeer moei lijk zijn afdoende maatregelen daartegen te nemen, omdat geheimhouding een eerste voor waarde is voor dergelijke kombinaties". Het bestuur van de „aankoop-oentrale" komt blijkbaar xuet op de gedachte, dat het juist de regeering is, en uitsluitend de regeering, die over het middel beschikt om, althans wat de in Nederland werkzame combinaties betreft, de geheimhouding op te heffen. Dit middel zou bestaan in een officieel regeeringsonderzoek ten opzichte van de werkzaamheid der combinaties. Merkwaardig is nu dat zulk een onderzoek, een z.g. trust-enquête, een paar jaar geleden door velen werd verwacht Bij Koninklijk be sluit van II Maart 1920 toch werd door de regeering ingesteld een „Staatskommissie tot onderzoek door welke wettelijke maatregelen en voortbrenging en verdeeling van goederen meer dienstbaar kunnen worden gemaakt aan het algemeen belang". Het was in den tijd toen ons socialisatie-rapport algemeen aandacht had De sociaal-democraten, die tot deze staatskommissie werden uitgenoodigd, voorza gen aanstonds, dat zij, om doeltreffend werk te tot liquidatie van de Vereenïging zou leiden, gerechtvaardigd is? En dan zeg ik hartgrondig: absoluut nietlll Indien een dergelijk besluit zou worden uitgelokt, dan zou dat n.m.m. het ge volg zijn van niet begrijpen, niet kennen van den werkelijken toestand, of wel van door angst of door praatjes van anderen ontstane verkeerde meening. Overzien wij de situatie nu eens onbevoor oordeeld. "Wij weten reeds eenige jaren, dat we een be langrijke financieele schade hebben in te ha len. Die schade is voor wat de Verbruiks Instelling betreft het gevolg van de enorme waardevermindering van vooral in het najaar van 1918 ingeslagen oorlogsgoederen, waarvan toen niet kon worden vermoed, dat ze als gevolg van de zich snel wijzigende omstandig heden ontstaan door den onverwacht ingetre den wapenstilstand niet meer verkoopbaar zouden zijn, dan op den langen weg en dan voor zeer lage prijzen. Waren wij bij het uit breken van den wereldoorlog alleen bezield ge weest met zuiver zake!ijken koopmansgeest, en hadden wij van den aanvang af met de in voor raad zijnde goederen en waren den kleinhandel gevolgd in het opdrijven van de prijzen, dan hadden wij een zoodanige winst gemaakt, dat wq daaruit een reserve-fonds hadden kunnen vormen, om daaruit weer het verlies wegens waardevermindering der oorlogsgoederen te kunnen bestrijden. Het tekort van thans ware ons dan bespaard. Van koopmans standpunt mogen wij dus verkeerd gehandeld hebben, van coöperatief standpunt deden wc toen een wel daad aan het Spoorwegpersoneel, dat in nood toestand kwam te verkeeren als gevolg van den snel stijgenden levensstandaard, terwijl daar voor nog niet dadelijk vergoeding gevonden werd in toeslagen of hoogere loonen. Het zou minstgenomen een hard oordeel mogen heeten, indien het Bestuur der „V. I." verantwoordelijk zou worden gesteld voor de geleden verliezen, zonder dat daarbij in aanmerking werden ge nomen de goede bedoelingen welke het des tijds had, bij het zoo lang mogelijk handhaven van de vóóroorlogsprijzenl Vet hier over de „V. I." is gezegd, geldt zeer zeker ook voor de Instelling „Levering aon Leden" ten aanzien van de levering van schoe nen, brandstoffen, enz. Vat het tekort van de Hoofdvereeniging be treft, is er misschien uit commercieel oogpunt geen afdoende verontschuldiging bij te bren gen, maar ook wel weer, als men de zaak eens wil bezien var. den ethischen kant. Zij heeft er moeilijk toe kunnen besluiten haar ethische werken stop te zetten, niettegenstaande deze Dit klemt te meer, nu het eenmaal een feit is, dat elk Kd bij liquidatie ian „V. A." niet alleen zijn aandeden kwijt is, maar bovendien nog 50.zal moeten bijpassen in het van zelfsprekend dön ontstane passief. Laat men zich niet vervoeren door engstaonjagerij, dan is in deze de keus voor het Spoorwegpersoneel niet moeilijk, n.1. onze Coopra te redden. De leden kunnen daarbij niet meer verliezen, dan ze zeker verliezen indien ze door als lid te bedanken de Verecniging tot liquidatie voeren, aangezien bq aanneming van de door het Hoofdbestuur voorgestelde wijzigingen der Statuten, waarin wordt vastgesteld, 'dat "bij event latere liquidatie, he bedrog waarvoor de leden in een event te kort aansprakelijk rijn, n.l. 50.verminderd wordt met de thans geëischte bijdrage ad 40, voor zoover deze dan nog niet door uitloting van de bctr. aendeelen door de leden werd te rugontvangen. GEVAARLIJKE BEMOEIZUCHT VAN VROUVEN. In zaken van verloving en huwelijk. Emmy J. B(elinfante) in De Midden standsbond: „Er zijn landen, waar de vtouw een eisch tot schadeloosstelling kon instellen wegens schen ding van trouwbelofte. De bedoeling is natuur lijk het meisje eenigszins te beschermen tegen de lichtvaardige beloften van mannen, die een verloving beschouwen als een goed middel tot een meer vertrouwelijken omgang met het fat soenlijk meisje, dat den man geen voorrechten zal toestaan, zoolang zij in hem niet den toe- komstigen echtgenoot ziet Intusschen zullen de meeste vrouwen, die zich baar waardigheid bewust zijn, als zij be drogen werden in haar genegenheid, haar leed in stilte dragen en niet haar intiemste aange legenheden prijsgeven aan een op sensatie be lust publick. Da financieele vergoeding kan haar niet teruggeven wat zij verloor aan geloof in het andere geslacht, aan hoop op geluk, aan vertrouwen in het leven. Een verbroken verlo ving, als blijkt, dat een def partijen als spel heeft opgevat, wat de andere heilig emst was, is altijd voor de teleurgestelde een uiterst bit tere ervaring; het verlies van een mooie illusie en daarmede van een stukje onbezorgde jeugd. Wanneer de ontgoochelde een meisje is, komt daarbij meestal nog de pijnlijke bezorgdheid voor wat de wereld zal zeggen of denken, de gekwetste ijdelheid van het zich versmaad ge voelen en dc vrees voor spot of onkicsche be moeizucht Want de wereld is menigmaal even onkiesch als wreed en het is juist de vrouwenwereld, die kost alleen een beetje pijn aan de betrokkenen. Het is niet noodig, dat de buitenwereld dat leed vergroot En dot doet de vrouw, die lief-mede lijdend de verloofde komt troosten, in plaats van hear de eenzaamheid te gunnen om haar evenwicht te vinden. Wie begrijpt, dat het ge luk van twee mcnschen op het spel staat bij iedere verloving en ieder huwelijk, zal wat voorzichtiger zijn met het geven van raad of aanmoediging of troost, in gevallen, die de be trokkenen met elkaar hebben uit te maken. De vriendelijkste bedoeling om twee menschen bij elkaar te brengen in dc meening. dat zq bij elkaar possen, kan evenveel ongeluk tengevolge hebben ais de hatelijkste stokerij tusschen twee, die dachten samen door het leven te gaan. Het zijn meestal vrouwen, die zich schuldig maken aan dergelijke bemoeiingen. Plagen op zichzelf is reeds gevaarlijk, maar de koppel- manie van sommige vrouwen kon een even groot kwaad zijn als de lasterpraatjes van haar zusteren. Over het algemeen lezen vrouwen nog altijd te veel romans, rijp en groen, en zoo willen zq in het leven nog altijd den roman ma ken, terwijl 't leven op zichzelf romantisch ge noeg is. Het is voor de moderne menschen, die in het drukke, gecompliceerde leven, zeer vaak hun evenwicht verliezen, zeer moeilijk een har monisch huwelijk te sluiten, maar daarom mag niemand hun moeilijkheden verzwaren. Men late hun vrij in het vinden van den partner, vrij in het scheiden van den partner en spare hun elke critiek, die hen zou kunnen doen wan kelen in hun besluit. Voor iedere vrouw moge de woorden verlo ving en huwelijk gedachten wekken aan den roman, laat zij haar belangstelling beperken tot haar eigen roman en kiesch de oogen slui ten voor den roman van een zuster." HET ZOMERKLIMAAT IN NEDERLAND. Een lezing van den heer Chr. A. C. Nell. Men meldt ons: Dinsdagavond heeft de heer Chr. A. C. Nell meteoroloog te 's-Gravenhage in Hotel Nas- sau-Bergen te Bergen aan Zee voor een aantal genoodigden een lezing gehouden over een on derzoek van het zonneklimaat in Nederland, de waarnemingen van den zonneschijn, de metho den van het onderzoek der hoogere luchtlegen en het belang-van deze waarnemingen voor het practische leven, voornamelijk in verband met de lichttherapie. Spreker begon met er op te wijzen, dat dc dampkring is als een luchtoceaan, op den bo dem waarvan wij leven. Het menschelijk li chaam ondervindt in hooge mate den invloed van de natuurkundige eigenschappen van den dampkring, die steeds aan het veranderen zijn. DE VERDWIJNENDE ZIER1KZEESCHE RECHTBANK. De laatste zitting. Scherpe redevoeringen. Woensdagmiddag werd in tegenwoordigheid van zeer vele belangstellenden de laatste open bare terechtzitting in civiele zaken gehouden van de Zierikzeesche Rechtbank, die, zooals be kend, met I Sept a. s. verdwijnt. Na afdoening van enkele zaken verkreeg de ambtenaar van het O. M. het eerst het woord. Het was niet alleen mot grooten weemoed, dat spr. voor dit college het laatste requisitoir uit sprak, maor ook, in het besef van ernstigen droeven plicht Want wat spr. thans moest eischen, was een vordering, z<5<5 vreemd aan ons recht, aan ons strafstelsel, aan ons volks- en rechtsbewustzijn, dat alleen het plichtsbesef die' eisch over zijn lippen kon doen komen. Di<= eisch was la mort sans phrasede doodstraf voor dit college. En dan zulk een requisitoir tc moeten nemen in het besef van de onschuld van den delinquent, maakte sp.'s taak oevindig zwaar der. Want wat heeft dit college misdreven cm zulk een lot te verdienen Niat anders dan dat het veranderen van een rechterlijke indeeling het rechtsgebied te klein had gemaakt. Dat feit heeft in verband met den allesfceheerschenden bezuini- gïngseisch de opheffing der rechtbank veroor zaakt Aan het slot dit merkwaardig requisitoir dankte spr. het scheidend college voor de aan gename samenwerking met het O. M. Daarna sprak de president, mr. S. F riezen- b e r g. Spr. wees erop, hoe verschillende stem men in den lande, speciaal in het „Weekblad van het Recht" zich hadden verheven ten aanzien van de wenschelijkheid van de opheffing, op ccn wijze die zwijgen zijnerrijds haast onmogelijk maakte. Toch heeft hij zich van kritiek onthou den. Zierikzee moet een offer brengen, zóó groot, cat men de vraag haast niet onderdrukken kan Kon dit offer worden gevraagd Het is het laat ste, wat Zierikzee kon offeren. Het is de ampu tatie van het laatste lid, dat Zierikzee verliest, waardoor het gedoemd is, afstand te doen van haar aansluiting aan een roemrijk verleden, hare geschiedenis als stad af te sluiten, om haar be staan voort te sleepen als eenvoudig landbouw- dorp. Zierikzeevifle morte I Dc Rechtbank was hier niet een dood willekeu rig instituut, ze was hier levende traditie, ze zat hier vast aan het verleden met een onafgebro ken draad, evenals het Huis van Bewaring, dat onafgebroken drie eeuwen lang als gevangenis is gebruikt X'jyiJWwffgri kunnen doen, een onderzoek ten opzichte van de prijsvorming, een onderzoek dus ten op zichte van prijs-combinaties, kartellen, enz., niet zou kunnen missen. Zij verzekerden zich er te voren van, dat de regeering tot de wette lijke instelling ven zulk een enquête te zijner tijd zou medewerken. De Staatscommissie heeft veie onderhoudende zittingen, waar min of meer belangrijke discussies werden gehouden. Van het instellen der bedoelde enquête werd echter nog niets vernomen. Gefluisterd wordt, dat er van die enquête niets zal komen. Te zijner tijd, wanneer het verslag van ge zegde Staatscommissie zal uitkomen, zal met preciesheid blijken, hoe de zaken in dit op zicht zijn geloopen. Doch mede op grond van de feiten, in de circuliore van de „Tuintouw- aankoop-centrale" op den voorgrond gebracht, mag worden vastgesteld, det, indien de en quête ten opzichte van prijsvorming achter wege blijft, het zeker niet is omdat prijsop- drijving niet op groote schaal, op vrijwel elk gebied van het bedrijfsleven plaats vindt Het bestuur van de afdeeling Aalsmeer van de „Tuinbouw-aankoop-centrale" schat de ge volgen van deze prijsopdrijving, indien zij niet kan worden belet, voor den Nedcrlandschen tuinbouw op „milli oenen guldens". Het is voor de tuinbouwers maar een geringe troost, dat die „mülioencn guldens", toch ergens ko men, n.1. in de zakken van de samenwerkende ondernemers in de fabrikage en den verkoop der artikelen". DE COÖPERATIE VAN SPOORWEG PERSONEEL „VOOR ALLEN" De oorzaken van het tekort Naar aanleiding van de op 2 September a-s. te Amsterdam te houden algemeen* ledenver gadering van de Coop. Vereen, van Spoorweg personeel „Voor Allen" schrijft de heer E. J. Ludding, lid van het hoofdbestuur, in een arti kel „Voor allen" in gevaar?", dat de bijlage gevoegd is bij het laatst uitgekomen correspon dentieblad der Vereen, over den toestand der Vereeniging o.m. Sedert de mededeelingen door den Voorzit ter van het Hoofdbestuur gedaan onmiddellijk na de opening van de Algem. Corresp.-Verg. va» Zondag 17 Juli j.l., inzake den door de Di rectie der Ned. Spw. gestelden eisch omtrent vermindering van het door haar verleende cre- diet, en de daarop gevolgde circulaire van het Hoofdbestuur, is „V. A." dermate zelfs in de Pers in bespreking gekomen, dat het m.i. riet ordienstig is nog een enkel woord tot de leden te zeggen, alvorens de Algemeene Leden vergadering op 2 Sept a.s. zal bijeenkomen, om over het al of niet voortnertaan van „V.A." tc beslissen Bestaat werkelijk <!c mogelijkheid, dat op 2 Sept a.s. zoodanige besluiten worden genomen, dat daardoor het voortbestaan van „V.A." in gevaar is? Inderdaad, jal Een andere vraag evenwel is: „!s de toestand ran ..V.A." van dien aard, dat ecnig besluit, dnt werken steeds meer geld kostten, zonder vol doende dekking dier kosten door de van die werken profitecrende leden. Ook dat mag een fout zijn, maar het is geen onherstelbare, in dien we maar eendrachtig onze coöperatieve beginselen hoog houden en overwegen, dat de schade, welke wij hebben in te halen, nu bij de hoogere loonen beter te dragen is, dan dat wij de vroeger genoten voordcelcn hadden kunnen ontberen. Na er op gewezen te hebben dat koersver andering voor de vereeniging noodzakelijk is om debet en credit in overeenstemming te bren gen en er aan te hebben herinnerd det de netto winst over 1922 14000 bedroeg, vervolgt het artikel Eerst nu komt eigenlijk de eisch van de Di rectie der Nederlandsche Spoorwegen in ^et ge ding, en rijst de vraag, of de Directie dien eisch gesteld kan hebben alleen uit overweging van 'n minder gunstg financieelen toestand van .V. A." Het wil mij voorkomen, dat zulks niet het ge vel is. De gestelde eisch is m. i. het gevolg van op de Directie geoefenden drang, om gezien de slechte financieele uitkomst van het Spoorbc- drijf, gepaard aan den plicht van den Staat der Nederlanden, om 5 pCt dividend over het ge zamenlijk aandeelenkapitaal te garandeeren althans den financieelen steun aan een Vereeni ging van Spoorwegpersoneel te beperken. Wat nu de eisch der Directie betreft, gezien in het licht van onze Vereeniging en haar veel- zijdigen arbeid, ben ik van meening, dat die eisch afgezien van allerlei bijkomstige om standigheden niet onbillijk is. We moeten toch bedenken, dat slechts een bijzonder loyale opvatting als kassier of geldschieter het moge lijk heeft gemaakt det wij een zaak in stond kon den houden, welke pl.m. IY, millioen gulden aan waren per jaar omzet en dus een daaraan even redig bedrijfskapitaal behoeft, en dat wij dat konden doen met persoonlijk voor zegge 10.— (2 .aandeelen a 5.in die zaak be trokken tc zijn. Mogen wij het nu als een zoo belangrijke gebeurtenis beschouwen, det wij gezien de voorstellen ven het Hoofdbestuur onze financieele interesse voor die zaak moeten brengen van 10op 50en dot wij 40.daarvan renteloos ter beschikking stel len en dan nog wel tijdelijk, aangezien daardoor onze rentelast belangrijk verlicht wordt en het daardoor mogelijk wordt die rentelooze leening des te spoediger door jaarlijksche uitloting van een aantal aandeelen af te lossen Mogen we het nu aanzien, dot „V. A." in ge vaar wordt gebracht door verzet tegen den nu eenmaal noodigen maatregel, van het zij het slechts tijdelijk sluiten van een verplichte ren telooze leening onder de leden Zeker niet, zon der getracht te hebben de leden onbevooroor deeld hun stem te doen uitbrengen over het al of niet voortbestaan von „V. A." i vaak het scherpst kan worden, het grofste pijn doen. Het is of sommige vrouwen leedvermaak scheppen in de nederlaag van een zuster, maar het is in ieder geval of de nieuwsgierigheid en babbelzucht het bij sommige vrouwen winnen van het natuurlijk medegevoel en van de nei ging die lijden te ontzien, hun leed te eerbiedi gen. Vlucht de verlatene uit haar woonplaats, het ontbreekt niet aan venijnige toespelingen en vermoedens, blijft zij, men spaart haar niet on bescheiden te vragen, welke voor belangstelling moeten doorgaan, maar niet anders beteekenen dan ruw wroeten in een wonde, die nog niet is genezen. Hoe minder ontwikkeld de vrouwen, hoe min der zij te doen hebben, met des te meer genot mengen zij zich in de persoonlijke aangelegen heden van anderen, niet om te helpen en te troosten, maar om stof te vinden voor haar lecge praatjes. En de verbroken verloving levert zooveel stof. Er is de schuldkwestie, want de schuld van anderen is een van de ge liefkoosde onderwerpen voor dergelijke vrou wen. Er zijn misschien ook verbroken verlovingen, waarbij geen sprake is van schuld, waarbij met wederkeerig goedvinden de twee, die zien, dat zij zich vergist hebben, uit elkaar gaan, eenige ervaring rijker en een beetje jeugdigen over moed armer. Het leven staat nog voor hen open, beiden hebben nog de kans een nieuw geluk te vinden, al zullen zij misschien iets voorzich tiger en wantrouwender de liefde ontmoeten. En al kunnen rij elkaar niets verwijten, al schamen zij zich niet over hun besluit, al zeg gen zij het rondui^ dat zij het beter vonden ten halve gekeerd, dan geheel gedwaald, er blijft toch voor hen:na het scheiden een leegte. Ook voor hen beteekent het besluit het opge ven van een illusie. Er is soms moed voor noo dig de waorheid onder de oogen te zien, dot men niet bij elkaar post Et kan aan een der beide konten, er kan bij beide partijen nog iets bestaan van de oude gevoelens. En dan partir c'est mourir un peu. Er is iets van wee moed bij elk afscheid en dan toch zeker bij een afscheid van twee, die dochten elkaar ge lukkig te kunnen maken. Zullen zij ooit den moed hebben opnieuw te beginnen Maar me vrouw X. verwacht een haorfqn relaas van de motieven, die hebben geleid tot het verbreken der verloving. Er zijn vrouwen, die bijzonder grof kunnen zijn en verloving is evenals hu welijk een teer onderwerp, waarbij de inmen ging van derden uit den booze is en meestal meer kwaad don goed doet Een verloving is nog geen verbintenis voor het leven, het is de gelegenheid voor beide par tijen om elkaar te leeren kennen en zoo zij niet bij elkaar passen is het veel beter, dat zij tijdig uit elkaar gaan, don den stap doen, die niet ongedaan is tc maken, al bestaat er ook echtscheiding voor de gevallen, waar het hu welijk onhoudbaar is. Echtscheiding beteekent ochter in vele gevallen vernietiging van het geluk van derden, verbreking van een verloving Bovendien is de dampkring een groot lichtfil- ter, dat het door de zon uitgestraalde licht ge heel, en voortdurend op een andere manier ge wijzigd, doorlaat, zoodat wij slechts een deel van het zonlicht ontvangen. Het is dus een be langrijk vraagstuk, hoe de invloed van den dampkring, els lichtfilter beschouwd, op het zonlicht werkt Om dit vraagstuk tot oplossing to brengen, moet men dus eenerzijds nagaan hoe sterk het zonlicht is, dat wij kunnen opvan gen, uit welke stralingen het bestaat, en hoeda nig de veranderingen in de sterkte zijn, terwijl anderzijds moet worden onderzocht, op welke wijze de fütreerende eigenschappen van den dampkring zich wijzigen en hoe deze verande ringen met de zonnestraling in verband kunnen worden gebracht Wanneer dat alles nauwkeu rig bekend is geworden, kan de medicus, die zijn patiënten aan de geneeskrachtige werking van het zonlicht wil blootstellen, uitmaken in welke jaargetijden en op welke dagmen de gunstigste therapeutische lichtwerking is te verwachten. Er is in verschillende landen een studie ge maakt van zonnestraling. In Nederland is door medewerking van de Ned. Vereen, van Thalas- so-Therapie, in 1921 een systematisch onder zoek te Scheveningen aangevangen, dat weldra gecombineerd zal worden met den aan het Me teorologisch Instituut te de Bilt ter vergelijking van kust- en land-lichtklimaat Reeds eerder in 1909, heeft de Ned. Weerkundige Vliegcr-Ver- eeniging te Scheveningen een onderzoek der hoogere luchtlagen met behulp van metorolo- gischo vliejcr-oplatingen op touw gezet, waar van thans belangrijke resultaten beschikbaar zijn. O.a. is gebleken, dat in de hoogere lagen van den dampkring aan zee eenigszins andere toestanden heerschen dan meer in het binnen land. Nadat spreker in het kort aan de hand van lichtbeelden de methoden van onderzoek had besproken en ook het een en ander had mede gedeeld omtrent de reeds verkregen uitkomsten van de waarnemingen ven de rechtstreeksche zonnestraling, wees hij er op, dat het van het grootste belang voor het onderzoek van het hchtklimaat is, dat de waarnemingen gecombi neerd worden met die in hoogere luchtlagen en dat hij te Scheveningen dan ook sedert eenigen tijd de observaties daarnaar had inge richt. Een dergelijke werkwijze is echter ge heel nieuw en wordt nog niet elders op deze wijze toegepast. Het bestaan van een metcoro- ügische vlieger-station en van een inrichting voor het registrceren van de verschillende stra lingen, die in het zonlicht voorkomen, als te Scheveningen besteat, maakt deze werkwijze mogelijk, al kunnen daar om technische rede nen zijn idealen van het onderzoek niet verwe zenlijkt worden. Spr. eindigde met de verwachting uit te spre ken, dat het onderzoek veel belangrijke resulta ten zal geven, die wezenlijk zullen kunnen bij dragen tot verhooging van het menschelijk wel zijn. Naast materieele schade wordt ernstig nadeel toegebracht ook aan intellectueele belangen. Daarom is het een dubbele ramp, dat juist in deze miserabele tijden een der weinige kertien van ontwikkeling aan de stad wordt ontnomen. Zierikzee komt meer dan ooit in een achterland te liggen, een „Ultima Thule", een land aan de uiterste gTens van de beschaafde wereld. Wanneer de bevolking geen lust gevoelt jubi leumfeest te vieren, dan vindt spr. dat zeer na tuurlijk en begrijpelijk, maar dan moet deze onthouding voortvloeien uit rouw en niet uit wrok. Wanneer spr. kritiek wil leveren, dan geldt deze alleen die schrijvers over de rechtbank, die zich geroepen hebben geacht, om, soms op de meest onbeschofte wqze, de beteekenis van deze rechtbank niet alleen op overdreven wijze nog kleiner te maken, dan ze was, dcch zich zelfs niet hebben ontrien deze rechtbank be lachelijk te maken. Ze hebben hun doel be reikt. Straks zal het laatste spoor verdwenen zijn van het feit, dat Zierikzee van ouds de tweede stad van Zeeland was. Voor Zierikzee beteekent de opheffing van de rechtbank hetzelfde, als voor Den Hnag b.v. zou zijn de verplaatsing van het Hof de Mi nisteries en de Staten-Generaal, voor Amster dam het verlies van zijn handel. Dit offer is te groot voor deze stad, dit is de genadeslag, die haar wordt toegebracht I Ds. J- H. de Roode, voorzitter van den Voogdijraad, sprak uit naam van dien Raad een woord van erkentelijkheid voor de prettige samenwerking. Hij hoopte, dat den leden van het opgeheven college straks in een anderen werkkring de gelegenheid zal worden geboden, hun krachten dienstbaar te maken aan het alge meen belang. Spr. deelde het pessimisme ven den vorigen spreker niet, waar deze sprak over Zierikzee als ville morte. Spr. gaf de verzeke ring, dat alles zal gedaan worden, om het cul- tuecle leven hier zooveel doenlijk op peil te houden. Mr. J. P. Can de vorige president van de rechtbank, was het een behoefte geweest hier heen te komen, om aanwezig te zijn bij de be grafenis ven een goede bekende, een familielid. Hij herinnerde aan vroegere pogingen tot op heffing dezer rechtbank, welke evenwel alle faalden. Toen de oorlog kwam, heeft spr. voor haar behoud gevreesd en men kan zeggen, dat ze als slachtoffer van den oorlog is gevallen. Zierikzee behoeft niet te worden een ville morte, het blijft het middelpunt van een welvarende landbouwstreek. Aan het slot dankte de president alle opge- komenen voor de laatste eer, aan de rechtbank belezen.. Het speet hem zeer, dat in deze laat ste zitting het gemeentebestuur, vertegenwoor digd door haar dag. bestuur, niet aanwezig was. Hierop sloot hij de laatste openbare terecht zitting in civiele zaken van de arrondissements rechtbank vnn Zierikzee.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1923 | | pagina 2