1. GIOOTEIBORST Heeren Zwarte Rijg Bottines vanaf f7.50 -9.00 -9.00 -8.00 -4.50 Bruine Zwarte Lageschoenen,, Bruine Pantoffels II Langesfraat 82 II AMERSFOORT Dames Laarzen vanaf f 5.O0 Schoenen „Opsn Schoenen Pantoffels - 4,25 S39 - 6.50 - 5.50 - 3.75 STADSNIEUWS. do onderlinge verdeeling der zetels als omtrent de personen, die deze zullen bezetten. In afwijking van hetgeen oorspronkelijk ver luidde, zijn als wethouder aangewezen de hec- ren A. Kruyver (A.-R.), J. C. Fermie (Midd.), J. F. Kamphuys (R-K.) en D. R. van der Laan (S. D.), zoodat het college geheel wordt ver nieuwd. Van het tegenwoordige hadden de heeren Duys en Donia, beiden S. D. A. P., zich niet meer als lid van den Raad beschikbaar ge steld, terwijl de heeren Van Velsen (R.-K.) en Brinkman (V.-D.) niet werden herkozen. De heer Van der Laan (S. D.) is reeds vroe ger eenigen tijd wethouder geweest. EEN VAKCENTRALE VOOR HOOFD ARBEIDERS. Bij dc R.-K. niet noodig geoordeeld. "Woensdag heeft een vergadering plaats ge had van vakbonden, aangesloten bij het Bureau voor de R.-K. Vakorganisatie, waarin hoofd arbeiders zijn georganiseerd, in verband met de pogingen, welke gedaan worden om voor de bonden van hoofdarbeiders een afzonderlijke vakcentrale in het leven te roepen. Het bestuur van het Vakbureau had tot deze vergadering uitgenoodigd de organisaties van onderofficie ren, apothekers-assistenten, handels-, kantoor- en winkelbedienden, werkmeesters, technici, spoorwegpersoneel en verzekeringspersoneel. Na ampele bespreking is een motie aangeno men, waarin de vergadering verklaarde, dat er naar haar oordeel geen aanleiding bestaat de hoofdarbeiders in een afzonderlijke centrale on der te brengen, te meer niet, wanneer binnen kort een reorganisatie van het Vakbureau tot stand komt. De vertegenwoordigers van den Bond van Technici stemden blanco. DE WETTELIJKE ARBEIDSREGELING VOOR HET SL AGERSBEDRJJF. Een beroep op de ministers en het publick. De Ned. R.-K. Slagersgezellenbond „St. Joris" heeft zich gewend tot de ministers van Arbeid en van Justitie met vrzoek nauwer toe te zien op de wettelijke arbeidsregeling. De Bond doet op het publiek een beroep, geen inkoopn te doen op het laatst van den dag en in winkels waar 's Zaterdags na 9 uur nog per soneel werkt TENTOONSTELLING VAN RUNDVEE EN TREKPAARDEN. Op 5 en 6 Sept. te Den Haag. Dc tentoonstelling op 5 en 6 September te 's Gravenhage op het Malieveld te houden door de vereenigingen „Het Nederlandsch Rundvee- stamboek" en „het Nederlandsch Trekpaard stamboek B- T." belooft zeer belangrijk te wor den. Op het Malieveld zal dan verzameld zijn van het beste, wat Nederland op het gebied van rundvee en trekpaarden heeft en zal men man Nienhuys, aan den reeds lang overleden uitnemenden financier en directeur in Holland, P. W. Janssen en aan J. T. Cremer, wiens ener gie in dienst van de landstreek Deli gesteld werd op een moment, dat dat land behoefte had aon een man met weidschen blik, die naast de goe de aanwezige krachten nog alle andere kwali teiten had. En Cremer had alle kwaliteiten. Men spreke hier niet van geluk. Een goud mijn ontdekken is geluk. Indien men op Dcli goud ontdekt had, had men er de drie genoemde pioniers niet noodig gehad. Dat goud zou men er wel weggehaald hebben, al was het er nog zoo'n janboel geworden. Men zie de lange lijst eens na van maatschappijen, die in Deli schip breuk leden om te beseffen hoeveel beleid er noodig geweest is om de ondernemingen te grondvesten, welker somtijds grove winsten te velen in den waan brengen, dat het in de Su matra tabakscultuur zoo gemakkelijk geld ver dienen is. Maatschappijen die schipbreuk lijdcnl Hoe vele zijn er niet? Op elk gebied. Goat men de balans eens opmaken van hetgeen er verloren is door het publiek dat al maar opnieuw geld steekt in ondernemingen waarvan de leiders niet eens altijd geloof hebben in eigen bekwaam heid, dan zou men tot ontstellende cijfers ko men. Lees nu Cremer's necrologie. Hij laat op al'erlei gebied bloeiende maatschappijen achter. Het schijnt alsof alles wat hij in zijn leven aan pakt, goed is, slagen moet. Hij werkt altijd door met koel verstand, warme belangstelling en een zeer streng begrip van fatsoen. In dat opzicht was hij zou men zeggen als het voor menig tijd genoot niet kwetsend zou zijn bij het ouder- wetsche af. Iemand die succes heeft met zijn eerste noamlooze vennootschappen moet er par tij van trekken voor financieele manipulaties. Men brengt kleinere vennootschappen in groo- tere in, strijkt commissies op, profiteert in één woord op alle wijzen die bij het modeme finan cieele bedrijf behooren. Het lijkt wel alsof hét Cremer alleen om het plcizier dat een bloeiende onderneming biedt, te doen geweest is. Hij was ongetwijfeld wat men in belastingtaol noemt „een der hoogst aangeslagcnen", doch kon men de balans opmaken van de welvaart die hij voor duizenden geschapen heeft, zij mo gen dan kapitalist of arbeider zijn, dan zou ver moedelijk blijken, dat Nederland Cremer's ta lenten voor een koopje heeft gehad. Gelukkig heeft de zakenman Cremer nog juist ambitie genoeg gehad om zich niet van 's lands politieke belangen afzijdig te houden. Het zal den ter begrafenis aanwezigen ongetwijfeld op gevallen zijn met welken nadruk minister Colijn verkondigde, dat het slechts weinigen bekend was voor welke diensten wij aen gezant in Washington dankbaar moesten zijn en dat dit misschien de belangrijkste dien sten z ij n geweest, die Cremer den lande bewezen had. Dit zeide minister Colijn, die de vijftig jaar arbeid voor Neder landsch welvaart voorop gesteld hadl Vijftig jaar arbeid in dienst von welvaart maakt het gebruik van bijvocgclijke naamwoor- plichtingen tegenover d!e wet gedekt heeft met een verzekering van een millioen francs. Wij vernemen, dat in Nederland door de Reis- vereeniging mededeelingcn zijn gedaan over het overbrengen der lijken. Wij meenen teleurstelling te kunnen voorkomen door te melden, dot daarvoor veel formaliteiten noo dig zijn, voor welker vervulling door de auto riteiten spoed gelast is, doch die te omvang rijk zijn, don dat daar reeds thans mededec- lingen over gedaan kunnen worden. Toen ik gisteravond te Luz de oanwezige familieleden cn autoriteiten verliet was nog geenerlei bcslis- cing genomen. Ik moet mijn waarschuwing herhalen tegen alle mededeelingen, hoe goed ook op zichzelf bedoeld, cn in het bijzonder tegen verholen van ooggetuigen en reizende landgenooten. In het algemeen moet worden aangenomen, dat niemand iets gezien heeft, noch gemachtigd is geworden mededeelingen te doen, tenzij die genen, die als direct belanghebbenden door de autoriteiten op de hoogte zijn gesteld en voorts dat ook de redders en leiders van het reddings werk zich tegenover de nieuwsgierige buiten wereld onthouden hebben van mededeelingen, die niet anders dan verwarring zouden kunnen stichten. In het bijzonder moet gewaarschuwd worden tegen dramatiseeringen, die onder de honderden in het Zuiden vertoevende Nederlan ders opgeld doen. Een minutieus onderzoek wet tigt de voor de hand liggende overtuiging, dat de betrekkingpn zich verzekerd mogen houden, dat de slcahtoffcTS bij den noodlottigen val on middellijk zijn omgekomen. Op grond der ver klaringen der eerste oanwezige redders-alpinis ten kan ik verzekeren, dat door hen niets werd waargenomen, dat erop wees, dat de slacht- fers nog met den dood streden, terwijl de be wegingen van den heer Kuipers, die eenigszins van de plaats van den val was weggeslingerd, duidelijk konden worden waargenomen. Ook herhaal ik, dat de plaatselijke gesteldheid geen ander vermoeden toelaat. Eveneens geven de vindingen, bij de schouwing opgedaan, geen aanleiding tot de griezelverhalen, die de ronde doen. Uit de mededeelingen, die hier aankomen, blijkt hoe groot de verwarring is bij de fami lieleden en ook bij de hier oanwezige familie leden heb ik teleurstellingen moeten constatce- ren, die tot eiken prijs voorkomen hadden moe ten worden. In dit opzicht zijn er verzuimen ge pleegd, waaromtrent ik mij voorbehoud ernstige mededeelingen te doen. De oorzaak. Do heer Joh. J. Zehnpfenning, schoonzoon van het slachtoffer der heer Joh. VerschuuT Pzn. te Dordrecht, die zich onmiddelijk na het on geluk naar de plaats des onheils begeven heeft, heeft aan het Dord. Nbld. gezegd, dat de oor zaak van de ramp beslist ligt in het niet el- leen snel maar ook onvoorzichtig rijden. On der het rijden zong de chauffeur Fransche lied jes, sloeg de maat daarbij met de linkerhand en stuurde dus met één hand, wat als onver antwoordelijk moet worden beschouwd. (Hoe korten tjjd te voldoen. De Pensioenwet geeft in haar facultatieve regeling een tydvak van tien jaren aan en ons college meent, dat ook deze gemeente dit als regel behoort te Btellen. Daarnaast evenwel behoort de mogelijkheid te worden opengesteld om, bij gebleken wensch van belanghebbenden, het door hen verschul digde bedrag in eens te doen betalen. Dit zou voor de gemeente risico en veel administratie voorkomen, alhoewel het zich niet laat aan zien, dat van deze bepaling veelvuldig gebruik zal worden gemaakt. Nu zou zich het geval kunnen voordoen, dat een ambtenaar in boven bedoelde periode van 10 jaren werd ontslagen zonder wachtgeld of pensioen, of dat hij kwam te overlijden. Dan vervalt de bron, waarop het verhaal mogelijk was en zou naar andex-e mid delen moeten worden gezocht, om de nog res- teerende termijnen in te vorderen. Ons college is evenwel van oordeel, dat in die omstandig heden niet met het verhaal moet worden door gegaan, behoudens het geval, dat een ambte naar by ontslag, recht heeft op uitgesteld pen sioen (b.v. wanneer een ambtenaar op 40-jari- gen leeftijd op eigen verzoek wordt ontslagen en in particulieren dienst treedt; bij bezit van minstens 15 dienstjaren wordt dan op 65-jari- gen leeftijd pensioen toegekend). By deze materie wenschen wij Uwe verga dering nog te doen terugkomen op een door U onlangs genomen beslissing, n.l. om de aan het Pensioenfonds verschuldigde premies voor inkoop van deze diensten ineens te voldoen. Bij nader inzien komt het ons evenwel ge- wenscht voor hiertoe niet over te gaan en wel om het feit, dat zulks de gemeente te duur te staan komt. De gemeente kan n.l. ook betalen in 10 jaarlijksche termijnen met rente en het is gebleken, dat die rente, welke het Pensioen fonds in rekening brengt, niet hoog is, n.l. pl.m. 3 1/4 9c, Betaalt de gemeente ineens, dan zal zy een geldleening moeten aangaan, het geen een aanmerkelijk hoogere rente zal vor deren. Wij stellen U daarom voor om over te gaan tot betaling in 10 jaarlijksche termijnen, en in te trekken Uw eerst genomen besluit. Behalve het hierboven bedoelde verhaal voor inkoop van diensten betreffende eigen pensioen der ambtenaren, is er ook nog een mogelijk, dat betrekking heeft op ambtenaren, die zich destijds (in 1905) voor hun na te laten be trekkingen hebben onttrokken aan de werking der weduwenwet. De betrekkingen dezer amb tenaren hadden tot de werking der nieuwe wet geen uitzicht op pensioen. De Pensioenwet 1922 bepaalde evenwel, dat de ambtenaren, die niet bijdroegen voor weduwen- en weezenpen- sioen, onder hare werking hun na te laten be trekkingen het recht op pensioen konden ver zekeren, mits door of voor hen al de premies zouden worden gestort voor weduwen- en wee- zenpensioen, welke zij zouden hebben betaald als zij zich niet onttrokken hadden. Nu dc nieu we wet het weduwen- en weezenpensioan aan merkelijk heeft opgevoerd, wenschen bijna al die ambtenaren thans voor hun betrekkingen dat pensioenuitzicht to verkrijgen. Evenwel moet de gemeente thans al de vroegere pre- er tijdens de -jubileumsfeesten hier ter stede te doen is. Waar het feestprogramma niet minder dan 80 pagina's telt, zullen wij volstaan met een kort overzicht uit den inhoud. Wil men meer bijzonderheden, dan schafte men zich het boekje, dat voor 25 cent in den handel is, aan. Maandag 27 Augustus wordt de tentoonstel ling betreffende Oud-Amersfoort in het gesticht „de Poth" aan de Coninckstraat geopend, ter wijl 's avonds in verschillende kerken gods dienstoefeningen zullen worden gehouden. Dinsdag worden de eigenlijke feestelijkheden geopend met reveille en klokgelui, officieele opening in Necofa door den burgemeester en tevens opening van de tentoonstelling der Chr. Jeugd-organisatie's cn van de Winkelweek. Des middags troependéfilé en bloemencorso; des avonds zanguitvoering in de Kampstraat en Varieté-voorstelling in Necofa. Woensdag is de dag van de sportdemonstra- tie's aan den Lcusderweg. Verder 's middags kinderfeest in Necofa met een keurig program ma. 's Avonds trekt de lichtstoet door de stad, terwijl wederom in Necofa een sportfeest ge houden wordt met variété tusschen de nummers. Donderdagmiddag wordt de uit 19 nummers bestaande allegorische optocht gehouden, ter wijl 's avonds wederom muziek- en zanguitvoe ringen zullen plaats vinden. Vrijdagochtend de groote cantate, onder lei ding van den heer M. W. Petri (de generale repetitie hiervoor wordt Donderdagavond in Ne cofa gehouden, (terwijl dien ochtend in Necofa een fokveckeuring en een kuikenbeurs gehou den worden .waaraan is verbonden een keu ring van kaas- en boter. 's Middags heeft een onderling springcon cours plaats voor officieren en onderofficieren uit het garnizoen, en een ringrijderij. 's Avonds bioscoopvoorstelling in „de Arend" en muziek uitvoeringen. In Necofa is, evenals iederen avond het attractieterrein geopend, waar de heer J. van Riemsdijk zijn bekende Veluwsche Boe- renlieojes zal zingen. Na afloop op den Leus- derweg groot vuurwerk met een programma van niet minder dan 55 nummers. De Zaterdag geeft ten slotte een 1 KM. zwemwedstrijd van „Neptunus", terwijl de fees ten gesloten worden met een gezellige bijeen komst 's avonds in Necofa, waar tevens de prijsuitdeeling plaats vindt Zooals men uit bovenstaande ziet, maakt Amersfoort geen slecht figuur met zijn jubileum feesten. Zooals wij reeds zeiden, wij moesten kort zijn, doch alles kan men tot in de kleinste bijzonderheden vinden in den feestwijzer. Verlichting Koppelpoort. Naar wij vernemen zal de illuminatie van de Koppelpoort aanvangen a.s. Maandagavond om half negen. Godsdienstoefening. Op Maandag 27 Augustus des avonds om 7 uur houdt de Doopsgezinde Gemeente te zamen met de Vereeniging van Vrijzinnig Hervirmden een godsdienstoefening in de Doopsgezinde Kerk aan de Frederik van Blankenhtiji. xtraat 39 59 99 99 99 99 Teleioon no. 80 99 31 99 95 99 99 99 t t t ttt kunnen zien op welke hooge trap de fokkerij I van rundvee en trekpaarden staat Dat een groot bezoek van buitenlanders kan verwacht worden, mag men aannemen, nu deze tentoon stelling gehouden wordt in aansluiting met het veeteeltkundig congres, waarop 35 regcerings- vertegenwoordigers aanwezig zullen zijn. Bo vendien zendt Engeland een deputatie van 24 leden van de „British Frisian Herdbook". Uit Denemarken komen een elftal staatsconsulcn- ten; Zuid-Afrika zendt ecnige belangstellenden, terwijl de in ons land vertoevende Indische prin sen hebben te kennen gegeven de tentoonstel ling te willen bezoeken. Ook de demonstratie op 4 September door de vereeniging „Het Nederlandsch Trekpaard- stamboek B. T." georganiseerd met medewer king von de Nat Ver. ter Bevordering van de Paardenfoldserij in Nederland, welke demonstra tie met het bezoek van H. M. de Koningin zal vereerd worden, zal zonder twijfel een succes zijn, waartoe onze drie zjridelijke provinciën met hun versierde wagens, betrekking hebben de op de landbouw en de paardenfokkerij, voor een niet gering aandeel zullen bijdragen. J. T. CREMER. f Na Cremer's begrafenis. Aan een schrijven aan de N. R. Ct. ontkenen wij: We moeten over Cremer nog maar lang door praten. Niet om zijn nagedachtenis te eeren. Dat ken men niet met „praten" doen, maar om dat we al doorredeneerend toch Wel iets zullen ontwarren van de haast mystieke kracht, die hem leidde tot zooveel succes. J. T. Cremer's karakter, zijn kennis, zijn wijze van werken, zouden eigenlijk met Hollandsche degelijkheid ontleed moetenworden. Wellicht is ei sen boek te schrijven over de kunst om zulke resultaten to bereiken. De kunst zou een studievak moeten zijn op handelsscholen en waarom niet op andere scholen? Niet alleen in dezen tijd van malaise, ock in tijden van voorspoed zou nauwkeurig nagespeurd moeten worden, welke lessen er te putten zijn uit het leven van menschen met werkelijk groot maat schappelijk succes. „Vijftig jaar arbeid voor de welvaart van Nederlandsch-Indië en Nederland", was het eerste woord van minister Colijn aan Cremer's graf. „Van vader altijd een gezond en opbou wend antwoord op een vraag", sprak de zoon tot slot. Achter den lijkbaar, in een stoet met de fami lie, de eerste maar dan ook de allereerste pionier van Deli, de oude heer Nienhuys, de man, die goede kwaliteiten ontdekte in tabaksbladen, die de Sultan van Deli hem toonde. Er zijn niet veel producten, woar wij een wereldnaam voor hebben, Sumatra tabak is één dier weinige. Geen land ter wereld of naast een Hevana-sigaar wordt er een sigaar met Sumajra- dekblad gerookt. Wij donken dit resultaat aan een drietal pioniers, aan den geboren tabaks den overbodig. De tegenstelling kapitaal en ar beid bestaat niet voor hem, die onafgebroken gearbeid heeft Aon geen tegenstelling dacht ook zijn trouwe koetsier, die hem 35 jaar gereden had en op den bok van de lijkkoets zat voor den laatsten rit Wie naar het betraande gelaat van den ouden mon keek, dacht niet aan de hulde van een die naar voor zijn heer, niet meer aan arbeid en ka pitaal, niet meer aan succes van welken aard ook, maar aan het brok menschelijke genegen heid dat blonk onder een begrafenissteek. DE RAMP BU ST. SAUVEUR. De verhalen van „ooggetuigen". De redacteur van de Msb. van Luz-Soint-Sau- veur weder te Parijs aangekomen, seint d.d. 23 dezer De hevige en langdurige onweders, die in den nacht van Dinsdag op Woensdag in de Boven-Pyreneeën hebben gewoed en die ge paard gingen met een ontzaglijken regenval, hebben de Gave enorm doen wassen. De werk zaamheid voor het terugvinden der nog ver miste lijken is toen nog verdubbeld, daar dc bergbevolking uit ervaring weet, welke kan sen daardoor worden opgeleverd. In den och tend werd een der tijken ontdekt, hetwelk toen het naar 't gemeentehuis van Luz was ge bracht door de aanwezige familieleden her kend werd als dat van den heer Henneman. Tegen den avond werd opnieuw een lijk ge vonden. Het vermoeden is groot, dat men daarmede het stoffelijk overschot van den lei der van het gezelschap gevonden heeft. De schouwing van dit tweede lijk leverde vol- doendo op, om de familie met beslistheid de gegevens te doen bevestigen. Onder de 5 ont brekende bevindt zich nog steeds de chauf. feur. De geredde is naar huis teruggekeerd door de zorgen ven eenigc londgenooten en na de liefderijke verzorging door de Eerwaar de Zusters rn den dokter van Luz, waarover hij geen voldoende lof weet te vinden, evenals voor de hartelijke attenties van autoriteiten en bevolking. Op gevaar ccn indiscretie te plegen moet ik melding maken van de harte lijke zoggen, die hij ontvangen heeft van een te St. Sauveur vertoevende Nederlandscho fa milie, de familie dr. Meerdink en mej. van Eyken, uit den Haag, waarvan ook eerstge noemde een ware hulp is geweest voor de on der zulke moeilijke omstandigheden zoekende familieleden, vier pogingen door verschillende omstandigheden nog bezwaard zijn. De ge redde bevindt zich naar omstandigheden wel, doch is nog dermate onder den indruk, dot hij dc grootste voorzichtigheid moet in acht ne men. De Fransche wet gaat zeer ver in het be schermen der materieele belangen van hen, die zichzelf of de hunnen toevertrouwd heb ben aan reis- of vervoermiddelen. Het is daar om dienstig te weten, dat voorzoover het den eigenaar van de autocar betreft deze zijn ver weet do heer Z. dit allemaal Red. U. D.) Het ongeluk is gebeurd even vóór de Porte dTBspagne. De weg is daar zoo breed, dat gemakkelijk twee zware auto's elkaar kunnen pass eeren. Hij maakt een lichte kromming, die goed is te overzien. Voer een kolm rijder is er geen sprake van gevaar. Hier log het on geluk niet in een klein hoekje, want het hoekje is niet zoo klein. Het lijk van den heer Henneman herkend. Het 18e slachtoffer ge vonden. Het Dagelijksch Bestuur der Nederlandsche Reisvereeniging ontving een telegram van den Nederlandschen consul uit Bnyonne, meldende dat het lijk van den heer Henneman door zijn broeder is herkend. Verder is het lijk von het I8c slachtoffer gevonden, dat voorloopig niet kan worden ge ïdentificeerd. HET AUTO-ONGELUK OP DEN ST. QOTHARD. Het lijk der verongelukte dame. Het lijk van mevrouw Kappelle, die bij het auto-ongeluk in Zwitserland om het leven is gekomen, zal naar Deventer overgebracht wor den. Pensioenen. B. en W. schrijven aan den Raad: Ons College ontving van Gedeputeerde Sta ten dezer provincie terug de door Uwe ver gadering d.d. 14 Maart; jJ. en 27 April d.a.v. vastgestelde verhaalregelingen van pensioens bijdragen op de gemeente-ambtenaren alhier, met verzoek hierin eenige wijzigingen aan te brengen. Enkele dezer behoeven wy niet na der toe te lichten, maar op sommige punten is het noodzakelijk Uwe aandacht te vestigen. Allereerst betreffende de wijze, waarop het verhaal kan plaats vinden voor inkoop van vroegere diensten. Uwe vergadering bepaalde destijds dat op de ambtenaren, wien zulks aan ging, het maximum verhaal (beloopende 1'4 deel van de door de gemeente verschuldigde inkoopsom) zou worden toegepast. Hoe dat verhaal zou plaats vinden, werd niet geregeld, omdat de Pensioenwet 1922 in artikel 138 re gelen aangaf, daarop betrekking hebbende. Thans is evenwel gebleken, dat genoemd arti kel 138 slechts facultatief is en derhalve de openbare lichamen vrjj z\jn om de w(jze van verhaal naar eigen goedvinden te bepalen. In de verhaalverordening zal thans dus moeten worden omschreven, op welke manier deze ge meente op haar ambtenaren dat verhaal zal toepassen. De meest doelmatige zal zijn in houding op tractement, wachtgeld of pensioen en wel over een tijdvak van een aantal jaren. Voor sommige ambtenaren is het te betalen bedrag vrij aanzienlijk en zou het bezwarend voor hen kunnen z\jn om het verschuldigde in mies voldoen. De Pensioenwet maakt het mo gelijk om het volle verschuldigde bedrag op belanghebbenden te verhalen, hetgeen ons col lege billijk voorkomt. In bijgaande ontwerp verordening, hebben wij zulks dan ook neer gelegd. Aangezien de gemeente dit bedrag vóór 1 Juli 1926 moet voldoen, en dit voor ieder ambtenaar persoonlijk niet bijzonder hoog is, zy'n wij van meening, dat ook belanghebbenden vóór genoemden datura het verschuldigde aan de gemeente behooren te hebben afgedragen en is de termijn van betaling op 2y2 jaar ge steld, telken jare 2/5 te innen. Ook hier be hoort o.i. ruimte te worden gesteld voor beta ling in ééns. Tenslotte komt ons .college opnieuw met het voorstel om de leeraren aan het Gymnasium alhier op denzelfden voet te doen bijdragen voor pensioen als de Rijks-ambtenaren. Wij hebben daartoe voldoende reden in het feit, dat de Minister van Onderwijs het als een uit drukkelijke subsidievoorwaarde voor het Gym nasium heeft gesteld, om te dezen aanzien het voetspoor van het Rijk te volgen en wjj achten het onverantwoordelijk om, bij langer in ge breke blijven hierin, het subsidie voor die in richting van onderwijs, dat toch werkelijk geen gering bedrag vertegenwoordigt, in de waag schaal te stellen. Weliswaar wenschte Uwe vergadering af te wachten de koninklijke be slissing in een soortgelijke aangelegenheid te Haarlem, waar men bezwaar maakte om de Rijksregelen voor de daar bestaande inrichtin gen voor M. O. te volgen, doch het is pas be kend geworden, dat de beslissing van den Raad van Haarlem ter vernieitging aan de Kroon is voorgedragen. Het zelfde is het geval met de gemeente 's-Gravenhage. Een en ander be weegt ons college U met aandrang te verzoe ken aan den wensch van den betrokken Minis ter te voldoen. Niet alleen evenwel voor het Gymnasium, doch ook voor de Handelsdag- en avondschool zijn de salarissen der Leeraren volkomen op Rijksleiddraad gebaseerd en wy achten, dat de consequentie ten deze eenzelfde toepassing vergt van het verhaal van pensioensbijdragen op deze leeraren als voor die aan het Gymna sium, waarom wij in bijgaande ontwerp-veror dening, waarin de ambtenaren onderscheiden lijk zijn opgenomen, daaraan uitdrukking heb ben gegeven. Nu de leeraren aan het Gymnasium wederom pensioensbijdragen zullen moeten voldoen, is het noodig, dat art. 12bis der jaarwedderege- ling voor deze leeraren vervalt, waarin de pre- mievrije regeling staat. Een afzonderlijk ont- werp-besluit gaat daartoe hierbij. De Jubileumfeesten; Het Feestprogramma. Wij ontvingen een exemplaar van het offici eele feestprogramma, waarvan de exploitatie in handen is van Valkhoff's boekhandel (Y. O. de Jong), een keurig net boekske, dat op dui delijke wijze een overzicht geeft van alles wat ter herdenking van het jubileum van H. M de Koningin. De Vereeniging van Vrijzinnig Hervormden, die gaarne ook van hare zijde wilde mede werken om dit feest in ccn godsdienstoefening te herdenken, maar niet slaagde met een voor stel, waardoor hare leden konden worden op gewekt om de herdenking in de Hervormde Kerk te vieren, heeft zich gewend tot het bestuur der Doopsgezinde gemeente. In volkomen samenwerking Is hieruit voort gevloeid het plan tot het houden van een ge zamenlijke godsdienstoefening. Als voorganger hierbij wil optreden ds. Boenders, em. pred. aan de Ned. Herv. Kerk, uit Utrecht. Zoowel de leden der Doopsgezinde gemeente als van de Vereeniging van Vrijzinnig Hervormden wor den derhalve opgewekt om door hun opkomst hierbij te toonen, dat zij van harte instemmen met de viering van het jubileum van onze Koningin. Alle plaatsen in het gebouw, ook de gehuurde, zullen voor deze gelegenheid vrij zijn om door de aanwezigen te worden gebruikt. De collecte bij den uitgang komt ten ba^« aan de Doopsgezinde Gemeente en van de Ver eeniging van Vrijzinnig Hervormden. De liede renbundel van den Protestantenbond wordt ge bruikt. Wijdingsure St. Joriskerïc. Maandagavond a s. zal in de St. Joriskerk een dienst gehouden worden ter herdenking van het 25-jarig Regeeringsjubileum van H. M. de Koningin. Aanvang half 8. Als voorganger zal optreden Ds. M. G. Gerritsen, terwijl eenige liederen zullen worden ten gehoore gebracht döor Mevrouw Mooy-Molenaar. Nieuwe uitgaven. Van de Vereeniging „Nederlandsch Fabrikaat" ontvangen we twee nieuwe uitgaven, n.l. een wandkaart, waarop zijn vermeld de kosten voor Werkloozenzorg. betaald door het Rijk in dc laatste jaren, benevens het bedrag, dat voor deze werkloozenzorg gedurende 1923 beschikbaar zal moeten worden gesteld door Rijk en Gemeente en een geschrift: „Waar gaan wij heen?" waar in behalve de hierboven genoemde bedragen nog zeer in het kort vermeld ziji/dc verschil lende wijzen, waarop de Vereeniging „Neder landsch Fabrikaat" werkzaam is in het belang van de Nederlandsche Nijverheid. Wc ontvingen eenige nummers van „De We reldpost", een weekblad dat wat inhoud en verzorging aangaat een prettigen indruk maakt Wat de illustraties aangaat is de Wereldpost ten opzichte der jongste gebeurtenissen in bui ten- cn binnenland zeer actueel.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1923 | | pagina 6