Bezoekt tyef Attractieterrein om tyet gebouw NECOFA. Entrée 20 cent. mm tB-£ KOK's Electrische Anthracietbrekeri] Bestelhuizen: Levert nog steeds de 1c kwaliteit gebroken anthraciet afmeting 20|30 en 30|50 n.m. a ff 3.50 per H.L. Anthraciet afmeting 1QJ20 n.m. voor kleine kachels f 2.75 per H.L. franco bergplaats. Utrechtscheweg 71 Tel. 539 Puntenburgerlaan 6 (Depot Ververij Palthe) Sumatrastraat 20 KOLENPARK SOESTERWEG Tel. 863. Monig's Puddingen STADSNIEUWS 0 MAISON DE JAGER EN Zn. Jub ileumbanket. Oranjecroquettes. NUTSSPAARBANK Wasrbori der gemeente Amersfoort UIT DEN OMTREK, verscheen .uit de Parkstraat een auto, den Ko ninklijken Standaard voerend. Een agent van politie maakte ruim baan voor de inzittenden Prinses Juliana met enkele leden der hofhou ding, die zich naar het paleis der Koningin- Moeder begaven, om vandaar naar het Malie veld te vertrekken. De niets vermoedende en niets verwachtende voetgangers er er waren ei heel wat op dat uur I gingen op zij, wer den dan opgeschrikt door het gejuich acnter hen, en pas dan kwamen ze tot de ontdekking, wat de reden dezer toejuichingen was I Snel groepeerde men zich dan aan den kont van het middenpad en bracht spontaan hulde aan de Prinses, die in haar auto stapvoets passeerde en vriendelijk wuivend de ovatie in ontvangst nam. Het was tegen half tien, toen de duizenden, die hadden postgevat voor het Paleis der Ko ningin-Moeder, den commandant der bereden politie, den heer Snethlage, met zijn ruiters zag naderen, die vast den weg vrij maakten voor het koninklijk rijtuig, dat dan ook even later, met daverend applaus begroet, volgde. De koningin, met de Koningin-Moeder en. Prins Hendrik, had in het eerste rijtuig plaats ge nomen in een gesloten auto volgde de Prin ses. Een hofdame met gevolg sloot den stoet, die later met meer leden van het gevolg werd aangevuld. Kalm rijdende, volgde de stoet het zitten wel eens ver legen met wat ze zullen opdisschen. Voor hetnagerecht behoeven ze nooit verlegen te zijn. want een pakje Honig's Pudding, gefabriceerd met Honig's Maizena, schaft altijd afdoende raad. meente, opper-, vlag- en hoofdofficieren van Zee- en Landmacht, vertegenwoordigers van Kerkbesturen, het Uitvoerend Comité voor de luisterrijke viering van de 25 jarige re geering van de Koningin, besturen van ver schillende Haagsche corporaties, Gemeente lijke Commissies enz. Dit aantal genoodigden kwam echter uit- teraard niet in vergelijking tot de duizenden gefnviteerden die op een groot voor hen gereserveerd gedeelte van het ruime veld een plaats was aangewezen. Enkele dagen geleden werd gemeld dat voor dat terrein- gedeelte een twaalf duizendtal uitnoodigin- gen waren rondgegaan. Men kan hier het journalistiek geijkte „daaronder werden op gemerkt" niet bezigen maar men lichtte ons in dat zich onder hen bevonden allen die behoorden tot de in deze feestdagen hun ge waardeerde medewerking verleenende cor poraties; tal van ambtenaren bij verschei dene gemeentelijke diensten en instellingen, de leden van de talrijke subcommies uit het hoofdcomité voor de luisterrijke viering van het jubileum enz. enz. enz. en allemaal, ge- looven we, met dames. Nu dan komt men al gauw tot het ge proclameerde getal van twaalf duizend en als 't er een duizend minder zijn, merk je 't niet eens... Toen de Koninklijke Familie op de tri bune verscheen speelde de Residentie Har moniekapel het Wilhelmus, en vervolgens tal van andere volksliederen. Het groote vuurwerk bestond uit de na volgende stukken: Opening met kanonslagen, bommen, tour- killons, zwermpotten en een bouquet vuur pijlen; Schitterende verlichting van het terrein door drie oranje magnesiumzonnen; Een letterstuk voorstellend W. R. (Wil- helnima Regina) in zilvervuur met opgaan de zon; het geheele stuk rustend op een gouden zuil; Triplex van rotecrende figuren met pijl en kegelspel; Tableau (Koninginnefontein) met draai ende zilveren en girandoles van Romeinsch licht; De Koh-I-Noor in magnesiumvuur en groen-licht; Rekwerker (gymnast in gekleurd dyna- mietvuur) Feestverlichting door twee meteoorzon- nen; Triplex in gekleurd magnesiumvuur; Niagarawaterval in brilliant magnesium vuur; Slotstuk het groot vlaggentablcau waar de edelmoedige behandeling welke in den groo- ten oorlog den Britschcn zeelieden en soldaten, die in Nederland geïnterneerd werden, ten deel viel. Voorts maakt de Doily Telegraph gewag van de moeilijke rol van Nederland tijdens den oor log. Het blad besluit als volgt „De inwoners van Nederland hebben, als zij de afgeloopen 25 jaren beschouwen, in derdaad goede reden met uitingen van aan hankelijkheid hun souverein te begroeten, de afstammelinge van een oud geslacht van regeerders, die in den waren zin, de dienaren van hun volk zijn geweest. Tro nen zijn opgericht en gevallen, doch die van Nederland staat vast, gevestigd in de harten en de levens van een ras met ccn groot verleden en, naar het Britsche volk vertrouwt, met een voorspoedige en geluk kige toekomst." Het Brussclschc blad „L'Indépendance beige" geeft een overzicht van de voornaamste poli tieke gebeurtenissen, welke zich tijdens de 25- jarige regcering van Koningin Wilhclmina af speelden en besluit, dat H. M. de algemeene achting van haar volk ten zeerste verdient. Gedurende de 25 jaar, aldus het blad, heeft H. M. goed al haar verplichtingen vervuld. On danks verschillende betreurenswaardige inciden ten constateert men, dat ook in België met vol doening en geeft men de Nederlandsche Ko ningin gaarne de eer, die haar toekomt. In België, zoo luidt het slot van het artikel, blijft men hopen, dat de Noorderburen terug zullen komen op de gedachte der entente cor diale, die door alles wordt opgelegd en die hun en ons scheen te bezielen bij de hartelijke ontvangst in 1910 der Belgische souvereinen te Amsterdam en het een jaar later plaats hebbende bezoek van Koningin Wilhclmina aan België. Onderscheidingen in de Huis orde van Oranje. H. M- de Koningin heeft de volgende on derscheidingen verleend in de Huisorde van Oranje I. G Barones Sloet van Marxveld, Eerste Hofdame van H. M. de Koningin, belast met de opvoeding van H. K. H. Prinses Juliana EeredameG. Ch. Baron Snouckoert van De slotsom der besprekingen was. dat terug werd gekomen op dit besluit en het wethou dertal weder op vijf werd gesteld. De verdeeling der wethouderszetels werd als volgt vastgesteld: cén anti-revolutionair en twee democraat, één anti-revolutionair en twee Roomsch-Katholieken. Als wethouders werden genoemd de heeren G. Serton (V.B.), mr. J. J. de Waal Malefijt (A.-R.), dr J. F. J. ten Berge (R.-K.), A. H. Smulders (R.-K). Wanneer de S. D. A. P. den eenen zetel niet wenscht te aanvaarden, stelt men zich voor de zen aan te bieden aan een vrijzinnig-democraat. Jubileumfeesten te Soesterberg. Op 5 en 6 September zullen te Soester berg de jubileumfeesten gehouden worden. Het programma vermeldt volksspelen voor kinderen en ouderen, bloemencorso, e. a. Dc feesten worden opgeluisterd door het muziekkorps der luchtvaartafdeeling en de mannenzangverecniging „Bergzangers". Raadsvergadering. Dc Burgemeester van Amersfoort; Gezien art. 41 der Gemeentewet: Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Raad dezer gemeente zal vergaderen op Maan dag, den ,3. September aanstaand, des namid dags ten 4 ure. Amersfoort, den 30. Augustus 1923. De Burgemeester voornoemd, v. RANDWIJCK. Agenda voor dc openbare vergadering van den Raad der gemeente Amersfoort, op Maandag 3 September 1923, des namiddags vier uur. 1. Ingekomen stukken en mededeelingen. 2. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van de gemeentebegrooting dienst 1923. Dc Jubileumfeesten. De versieringen Als dit nummer verschijnt zijn de feestdagen len dan ook in geen enkel opzicht eenig verwijt maken, maar mecneri toch er goed aan te doen er eens op te wijzen, dat een feestcommissie ook haar aandacht moet schenken aan de ver siering der stad. Een goed en oordeelkundig aangebrachte versiering toch is een groote voorwaarde voor verhooging der feestvreugde. Vele buurtcommissics hebben intusschen keu rig werk geleverd en had het weer een beetje meegewerkt, dan zou de indruk zeker op vele plaatsen nog beter zijn geweest. Heel wat werk was besteed aan de Kampstraat Daar zat een goed idee in de versiering en lijn en kleur warert over de geheele lengte volgehouden. Ook de verlichting was heel goed. De Weverssingel sloot zich hier waardig bij aan. De groote poort aan den ingang was heel mooi, terwijl ook de sobere straatversie- ring het verder goed deed. Het idee der ver lichting in bogen boven het water was prach tig. Jammer dat Pluvius telkens als spelbre ker optrad. Een oogenblik zagen wij echter het geheel branden en de indruk was in één woord schitterend. Gaande door de Breedesteeg komen we dan aan de Teut en omliggende straten, waar met UtXXLXHEHVEL S1GAREX b engt verkwikking door fijn AROMA en primaK.WALITEIP Sigarenmngazijn „SPORTHUIS". H. BOKKING ZOON. - LANGESTRAAT 80. in een „W." en daarboven een krans met j Q Koningskroon; tijdens dit laatste stuk een ioooooooooooooooooooooooooooooas LUNCHROOM - CONFISERIE TELEF. 115 LANGESTRAAT 56 Lange Voorhout, Kneuterdijk, Lange en Korte Vijverberg, Plein, Korte Poten, Heerengracht, Bezuidenhout, Boschweg, waar de duizenden feestvierenden opnieuw van de gelegenheid ge bruik maakten om van hun blijdschap en feest stemming de duidelijke blijken te geven. Op het Malieveld werd de koninklijke familie met daverend applaus begroetzij woonde daar het vwurwerk bij. Het vuurwerk op het Malieveld. Het traditioneele vuurwerk op den ver jaardag van onze Vorstin had dezen maal een bijzondere aantrekking en wel, Hare Majesteit de Koningin zou met haar Koninklijke Familie het vuurwerk bijwonen. Ieder uur dat de feestweek duidelijker aan de Hagenaars bewust wordt stijgt de geest drift. Het aantal personen dat nu naar het vuurwerk was gestroomd was zóó overwel digend groot dat deze samenkomst wel de grootste geweest zal zijn die onze stad ooit gekend heeft. Toen de Koninklijke Familie op de tribune verscheen werd zij door de zee van men- schen uitbundig toegejuicht. De Hooge Ju- bilaresse nijgde vriendelijk naar alle kanten. Het Prinsesje, dat tengevolge van haar lich te ongesteldheid zeer voorzichtig moet zijn, bleef weer, evenals hedenmiddag in haar auto en van daa; uit heeft zij het vuurwerk gadegeslagen. De groote tribune was, behalve door dc als gastheerer. optredende wethouders en de leden van den Gemeenteraad, gevuld met een groot aantal genoodigden van het Ge meentebestuur. Ultgenopdigd waren o.a. het corps diplomatique, de Ministers, hoofden der Departementen van Algemeen Bestuur, de Indische personen van Vorstelijken bloe de, vice-president en" leden van den Raad van "fate. de verdere hooge colleges van Staat, de Commissaris der Koningin in Zuid-Holland, de leden van Gedeputeerde Staten, de hoogste ambtenaren van het Rijk te 's Gravenhage, afdcelingschefs der Pro vinciale Griffie, Hoofdambtenaren der Ge lgrootbrilliant cascade van jasmijn vuur, geflankeerd door plantons mozaikvuur en contrabatterijen van Romeinsche kaarsen. Het vuurwerk wordt afgewisseld door een kwistige hoeveelheid vuurpijlen, en bommen van de nieuwste vinding, mag nesium tourtillons, luchtslangen, luchtfon- teinen, zwermpotten, donderbussen, tflles vervaardigd door de Koninklijke Pyrotech- nische Fabriek te Leiden, Directeur A. J. 1 Kat. Tijdens het slotstuk zette het muziek- corps weer het Wilhelmus in en het slot hiervan viel samen met de voorbereidse len voor het vertrek der Koninklijke Fami lie. Ook bij het vertrek van het terrein wer den de Koninklijke Personen van harte toegejuicht. De Koninklijke Auto's vertrokken in de richting van het Landhuis „de Ruige Hoek," langs de Koningskade. Tot de Ja- vabrug reed H. AA. de Koningin Moeder mee en sloeg dan links af naar Haar Paleis in het Lange Voorhout. Alles verliep in de beste orde. De ontzaglijke menschcn- stroom, komend van het Malieveld belem merde geruimen tijd alle verkeer naar de binnenstad. Gelukwensch der Belgische regeering. Het B. T. A. seint ons uit Brussel Ter gelegenheid van het 25-jarig regeerings- jubileum heeft de minister van Buitenlandsche Zaken, Jaspar, heden in het felicitatie-register op het Hollandsche Gezantschap zijn handtee- kening geplaatst Buitenlandsche persstemmen. De „Daily Telegraph" wijdt, naar de Tel. releveert, een artikel aan het jubileum van de Koningin, waarin het blad er op wijst, dat reeds vroeg de verantwoordelijkheid voor de staatszaken op haar schouders kwam te rusten. In den loop der jaren verwierf de Koningin in steeds toenemende mate de aanhankelijkheid van haar onderdanen dooj haar zorg voor hun welzijn en door de fierheid waarmede zij de waardigheid van het lund handhaafde. Verder herinnert het Londensche bind aan de nauwe cn hartelijke betrekkingen, welke gedu rende zoo vele generaties tusschen Engeland en Nederland hebben bestaan, en die door vele gebeurtenissen nog vaster zijn geworden. In het bijzonder wijst het blad in dit verband op lOOOOO O O O OO O OOOOOOOOOOOOOOOOOOO?: Schauburg, Thesaurier-generaal van H. M. de bijna ten einde en gezien de drukte langs de Koningin GrootkruisJ. H. F. Graaf Dumon- ceau, opperceremoniemeestcr, grootmeester van het Huis ven H. M. de Koningin, kanselier der Koninklijke HuisordenGrootkruisJhr. V. E. A. Boreel, hofmaarschalk van H M. de KoninginGrootkruisF. Bauduin, adjudant- generaal, chef van het Militaire Huis van H. M. de KoninginGrootkruisjhr. C C. Th. Six, intendant van het Koninklijk Paleis te Amster dam Commandeur F. M L. baron van Geen, particulier secretaris van H. M. de Koningin Commandeur J. W. J. baron Toets van Ame- rongen, intendant der Koninklijke Paleizen te 's Gravenhage Commandeur R. A. baron van Hardenbroek van Lockhorst, kamerheer-cere moniemeester van H. M. de KoninginCom mandeur R F. C baron Bentinck, eerste stal meester, dienstdoende grootmeester van het Huis van H M. de KoninginCommandeur jhr. mr. dr. W. F Röell, kamerheer in bui tengewonen dienst van H. M. de Koningin Commandeur mevrouw A- NoordewierRed- dingius, zangeresccre-medaille voor kunsten en wetenschappen, in goudW Rauwenhof, chef van den dienst der exploitatie bij de Ne derlandsche Spoorwegen Commandeur mr. J. A. N. Patijn, burgemeester van 's Gravenhage Commandeur F. van 't Sant, hoofdcommissa ris van politie te 's GravenhageOfficier. De beide laatstbedoelde onderscheidingen, aan den Burgemeester en aan den Hoofdcon^ missaris verleend, werden gisterochtend door Z. K. H. den Prins persoonlijk aan deze hee ren overhandigd te hunnen woonhuize. straten mogen we wel veronderstellen, dat ieder stadgenoot in de verschillende wijken een kijkje zal hebben genomen van de vele versieringen door de omwonenden aangebracht. Toch willen we er nog met een enkel woord op terugko men, te meer, omdat de feestdagen voor jour nalisten altijd dagen zijn van buitengewone in- UTRECHTSCHEWEG 9 (9 Pensioengerechtigden ontvangen Itun pen sioen zee gemakkelijk door bemiddeling der Spaarbank Vraagt Inlichtingen ten kantore der Spaarbank. 11EXTE 3.60 «/o. heel wat moeite ook iets tot stand was ge bracht, dat ccn bezoek overwaard was. Menig Amersfoorter heeft daar dan ook in deze da gen ccn bezoek gebracht en zich kunnen over- tuigen.d at de Tcutbewoners iets goeds tot stand hebben gebracht, wat de versiering hun ner straat aangaat. Over Bloemend.straat naar het Havik gaande trof bij den ingang van 't Zand een aardige poort Het Havik zelf heeft in menig opzicht een buitengewone praestatie geleverd. De poort op de brug deed het heel goed, maar bovenal moet genoemd worden het „bloemenschip" in het water, waarin boven het borstbeeld van H. M. de Koningin prijkte. Ook de verlichting was hier schitterend. Wie Donderdagavond een be zoek aan het Havik heeft gebracht, zal onge twijfeld onder den indruk zijn geweest van het werkelijk grootsche effelct hier vèrkregen. Het hoofdnummer der verlichting „de Köp- pelpoort" werd hiér geëvenaard. Wij zijn twde avonden aan den Koppel-geweest en hebben ons verbaasd, dat de drukte daar niet veel en veel grooter was. Want de aanblik der verlichte Koppelpoort was in vele opzichten sprookjes achtig. Van af den spoorwegovergang aan den Koppel kon men er langen tijd naar kijken en steeds bleef de blik geboeid door het buiten gewoon schitterend gezicht. Ook de Lnvendelstraat, speciaal de poort daar opgericht, inocht gezien worden, terwijl de lichten hier ook met goeden smaak waren aangebracht. Groenrnarkt.en Appelmarkt waren niet ach tergebleven, terwijl de bewoners van den Hof een tent hadden opgericht, welke 's avonds door de aardige aangebrachte verlichting het keurig deed. Avond en avond werden hier zang- en muziekuitvoeringen gegeven. De Arnhemsche weg met een soortgelijke ver kering als de Utr.straat deed het wel beter daar de groote boomen, hier een goede mede- Utrecht. De wethoudersver kiezing. Ten Stadhuize te Utrecht is Woensdagavond ónder leiding van den heer G. Serton (V.B.) als oudste Raadslid, een verga dering gehouden van alle raadsleden die in de nieuwe periode zitting zullen nemen, uitgezon derd de kden der sociaal-democratische raads fractie. die niet tot deze bijeenkomst waren uit- genoodigd. De besprekingen concentreerden zich in eerste instantie om het bekende besluit der drie fracties (prot.-christelijke, Roomsch-Katho- Iieke en Vrijheidsbond), waarbij het wethouder- t?I op vier werd bepaald. spanning, zoodat we van het vele dat te zien is, slechts met een enkel woord gewag kunnen ma ken. Wat ons in de eerste plaats heeft getroffen is het gemis aan eenige leiding. De buurtcom missics werkten ieder op eigen gelegenheid, zoo dat er van eenige eenheid in de versiering geen sprake was. Dit behoeft echter aan de waarde der ver sieringen nog geen afbreuk te doen. Erger is, dat op het laatste moment in sommige straten de bewoners, aangestoken door den ijver van diQ van reeds versierde straten wellicht, ook aan het werk trokken en, hoe kan het .anders, iets tot stand brachten dat nu juist niet door fijnheid uitmuntte. Zoo vonden we de versie- sing van de Utrechtsche straat vrij smakeloos en wanneer men deze straat, evenals de Arn hemsche, ook met de tallooze kleine vlaggetjes versierd had, dan zou het effect zeker grooter zijn geweest. Een en ander had kunnen worden voorkomen, als er bijtijds eenige leiding was ge weest. Wij weten wel dat het zeer moeilijk is in Amersfoort iets tot Stand te brengen en wil- I werking verleenden. Van af den ingang van I den Arnh.weg had men een goed gezicht op de verlichting van Amicitia welke eveneens een keurigen indruk maakte. Leusderweg en Aldegondestraat hadden kwistig met denneboompjes versierd. Vooral voor lange straten lijkt ons een dergelijke ver siering niet de meest aangewezene, daar de kans van eentonigheid te groot is. De Kon. Wilhelminaboom in de Fred. v. Blan- kenh.straat was passend versierd en vooral Woensdagavond met de vele oranje-lampions was hier een keurig geheel verkregen. De brug van de H van Viandenstraat was eveneens goed versierd. De witte palen met de bloemenmanden kwamen hier keurig uit. Van af de brug tot de Meisjesschool waren in het wa ter witte paaltjes geslagen, door ijzerdrnad ver bonden, waaraan des avonds tallooze lampions een fantastisch effekt maakten. Van den boven kant van het Plantsoen leverde dit een schit terenden aanblik. Op vele andere versieringen zoonis in Nijver heidsstraat, in het Soesterkwartier, Bisschop- weg e. a. wezen wij reeds. Veel moeite hebben de inwoners zich gege ven en al heeft de regen zich telkens als spel breker doen kennen, wij gelooven toch dat vele buurtcommissies groote voldoening kun nen hebben van het geleverde werk. Met een enkel woord moeten we afzon derlijk de aandacht vestigen op een versies- ring in dc Hellestraat nl. voor het huis van den heer Meester. Daar was de stamboom van H. M. de Koningin voorgesteld door een recks potrtrctten van de afstammelingen van Willem van Oranje cn van Jan den Ouden.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1923 | | pagina 2