s* UIT DEN OMTREK. SPORTNIEUWS STADSNIEUWS. Ik acht het een groot voorrecht, dat Het mij gegeven is geweest mijn krachten aan het Vaderland te wijden en onder lief en leed doarvoor te arbeiden. Mocht ik daar mede iets bereikt hebben, dan is dat dank rij den steun mij door geheel mijn volk zoo overvloedig geschonken, dank zij het be leid mijner opvolgend© raadslieden, maar bovenal dank zij God, waarop zoowel volk als ik bouwen en die het vertrouwen in Hem gesteld nimmer beschaamt Zoo hebben wij, toen het uur der be proeving sloeg en tot eendracht maande schouder aan schouder gestaan en het ge vaar onder de oogen gezien. Bvcnzoo zul len wij ook de duistere tijden van heden die onze welvaart bedreigen, klaren. Eensgezind cn onvervaard zullen wij aan de grondslagen eener betere toekomst bouwen. En nu, mijne Heercn, do talloos velen, die zich de moeite getroost hebben van beinde cn ver op te komen en wier tegen woordigheid op dezen dag mij zeer ont roert, mogen niet langer wachten. Nogmaals dank ik U oprecht voor de mij gezegde woorden en de heilwenschcn voor mij en mijn Huis uitgesproken en van ganscher harte sluit ik mij aan bij Uw be de, dat het mij weder gegeven moge zijn mijn geliefd volk eendrachtig en gelukkig te zien in een bloeiend en welvarend Vader land. DE HULDEBETOOGING OP DEN DAM. Terwijl de Koningin zich met enkele leden van het comité tot aanbieding van het Natio naal Huldeblijk onderhoudt, vult de Dam zich gestaag met een enorme menschenmasso, be staande uit bctoogers en betoogsters van ver- eenigingen uit alle provinciën van het land. Met extra treinen waren zij aangekomen en langs verschillende stadsgedeelten opgemar cheerd. Duizenden van deze mcnschen, wonende in plaatsen waar de nationale kleederdracht nog in eerc wordt gehouden, droegen hun schilder achtig costuum. Wij zagen in bonte mengeling betoogers en betoogsters uit Staphorst, Bun schoten, Volendam, Hindcloopen, bewoners van de Hollandsche kustplaatsen, van Urk en Mar ken, Zeeuwen en Brabanders, voorts Limburg- sche en Brabantsche boogschutters, te veel om op te noemen. En de ontelbare vlaggen en ba nieren, die in den stoet van 13 tot 14 duizend nienschen werden meegedragen, deden hem nog veel grooter lijken. Het was een schouwspel om nimmer te vergeten. Voor het Paleis wordt front gemaakt. Dan, plots, komt er het grootste moment H. M. de Koningin verschijnt op het balcon, buigend. Een daverend gejuich, zoowel van be- toogers als van het duizendkoppige publiek, doet de lucht trillen. De muziek zet het Wilhelmus in, oude toon zetting. En onder de klanken van het mooie lied brengen de duizenden betoogers en betoog sters met vlaggen en banieren een lang en eer biedig saluut. Nadat de laatste tonen der muziek wegge storven waren, heffen een duizendtal zangers het Huldigingslied aan ter eerc van H. M.'s jubileum vervaardigd door den heer A. E. Dudok van Heel, op toon gezet door don be kenden componist Cor Kuiler, uit Groningen. Wondermooi is de melodie. Don openen een tiental huzaren cn rijdende artilleristen den ban. Zuiver cn helder klinkt het klaroengeschal van deze „herauten" door de lucht. Het is een der plechtigste momenten van den dag. Niet zoodra heeft ook dit een einde genomen, of door alle betoogers en betoog sters klinkt forsch de eed van trouw aan „Wilhelmino van Nassauwe, Vorstin van Ne derland". Even was het stil, don barst uit duizenden en nog eens duizenden kelen een oorverdoovend gejuich los. Eindelijk verliet Hare Majesteit het balcon. Ten paleize werd Haar toen door 14 mannen en vrouwen uit de Oranje-vereenigingen een oorkonde aongeboden. Deze oorkonde is ontworpen door den heer A. E. Dudok van Heel cn de heer d'Huy uit Middelburg. De laatste is tevens de vervaardi ger ervan. De tekst van deze oorkonde luidt: „Aan Hare Majesteit Wilhclmina, Ko ningin der Nederlanden, Prinses van Oranje Nassau, enz. wordt deze oorkonde ter her innering aan de Nationale Huldebetooging bij Hoar 25-jarig Regecringsjubileum eer biedig aangeboden, door vereenigingen uit alle oorden des land." Aan de rechterzijde ziet men een Oranje boom, met z'n wortels den bijbel omklemmend, terwijl in de kroon de laatste 4 regels van den eed van trouw in Gothische letters zijn aange bracht. De randen van de oorkonde worden gevormd door de wapens van de elf provinciën cn van de steden Amsterdam cn Rotterdam en worden weer verbonden door standaardvlaggen. De symboliek, in deze figuren gelegen, wil zeggen, dat het Huis van Oranje door het gansche volk wordt omringd en beschermd. Hare Majesteit betuigde Hare grooto ingeno menheid met dit geschenk. Even later trad H. M. opnieuw op het balcon van het paleis, hartelijk toegejuicht door de menigte, teneinde de défilé van de vereenigin gen, dat provinciegewijs plaats vond, gade te slaan. De duizenden betoogers en betoogsters ver lieten door de Paleisstraat en Mozes en Aaron- straat den Dam. DE KONINKLIJKE FAMILIE NAAR DEN STADSSCHOUWBURG. De groote plechtigheid van den avond het uitrijden van HL M. de Koningin met de be roemde gouden koets naar den Stasschouwbuig had reeds uren tevoren een enorme menschen- mosaa op de been geroepen, die zich in dc om geving van het afgezette Damplein verdrong. En allen wachtten in spanning het oogenblik dot Hare Majesteit met Haar Moeder, Gemaal en Dochter het paleis zouden verlaten orn plaats te nemen in de koets. In steeds stijgende spanning keek het publiek toe. De Damtribune was een deinende menschenzee, terwijl van de gebouwen in den omtrek geen venster onbezet was. Eindelijk acht uur, een langgerekt gejuich. De Koningin, gevolgd door Hare Moeder, het Prinsesje en tenslotte Prins Hendrik verlieten 't palcis en bestegen dc gouden koets. Noor alle kanten boog H. M., vriendelijk wuifde het Prin sesje, beiden goed zichtbaar in het inwendig electrisch verlichte rijtuig. Langzaam zette de stoet zich in beweging, in de richting van de Mozes en Aaronstraeat, luide toegejuicht door de ontelbare, tot een compacte massa ineenge drongen menschenmassa. Reeds vroeg was een aanvang gemaakt met de afzetting van den weg waarlangs de stoet zou gaan. In dichte drommen stonden de men- schen langs de N. Z. Voorburgwal, Leidsche straat en op het Leidsche Plein. Later werd begonnen met de afzetting van het Leidsche Plein aan de zijde van de Leidsche Boschjes. Te laat, want toen om ongeveer half acht met dit afzettings-werk begonnen werd kon de politie de menigte niet meer tegen hou den. Van echteren werd geweldig opgedrongen en longzamerhand kwam de massa verscheidene meters vooruit. Een keten van agenten, politic te paard en militaire ruiters trachten tevergeefs het vooruitdringen tegen te houden en de rij weg werd langzamerhand angstwekkend nauw. Daarbij liet de stoet geruimen tijd op zich wochten. Door het dringen en duwen van voren en van achteren vielen vele der wachtenden in onmacht De geneeskundige dienst liet een vier tal auto's aanrukken die allen in gebruik ge nomen moesten worden. De oorzaak van het opdringen log voornamelijk in het feit dat ver zuimd was een weg open te houden voor schouwburgbezoekers die te voet van de zijde van dc Leidsche Boschjes kwamen cn zich door do menigte moesten heendringen. Verscheidene hunner gelukte het na veel moeite zich door de menigte heen te worstelen, dikwijls tenkostc van hun avondtoilet. De menschenzee bleef dei nen, tot de stoet voorbijkwam. En toen stond ze stil, maar er was nog juist genoeg van den weg vrij om het voorbijtrekken van den stoet mogelijk te maken. Langs den geheel en weg ging een spontaan gejuich op toen de gouden koets passeerde en op verscheidene plaatsen werd het V' ilhelmus aangeheven. In het portaal van den Stadsschouwburg werd de vorstelijke familie ontvangen door burge meester B. de Vlugt on de wethouders J. ter Haar, Dr. I. H. J. Vos en F. J. S. M. Wierdels. De zaal was met groen versierd. Onder de zetels van de koninklijke bezoekers was een versiering van witte lelies en daaronder prijkte het Am- sterdamsche wapen in bloemen. Ook beven dc loge waren wite lelies aangebracht. In den Stadsschouwburg was een seloot pu bliek. Aon beide zijden van de Koningsloge, op de fauteuil d? balcon, zaten de voornaamste autoriteiten. Links van de Koningsloge waren gezeten de Ministers Ruys de Beerenbrouck, van Karnebeek, Mr. Heemskerk met Mevrouw Wcs- terveld cn De Graaf; daarnaast de Prinsen van Solo en Djocja met het bekende gevolg en ver volgens de vice-president van den Raad van State, Mr. Dr. W. F. van Leeuwen, dc Minister van Staat, Mr. P. W. A. Cort van der Linden, de president van de Ncderlar.dsche Bank, Mr. G. Vissering, de president van het Gerechtshof te Amsterdam, Mr. B. Simons cn de commandant van de Marine te den Helder, Schout bij Nacht Fock. Aan de rechterzijde van de Koninklijke familie hadden plaats genomen de voorzitter van de Tweede Kamer Mr. Kooien, dc Commissaris der Koningin Jhr. Röoll, de voorzitters van de Hul- 1 diginigscommissie, de heercn Jhr. J. Six cn C. G. Vattier Krnane, de president van het Int. Hof van Justitie Mr. B. C. Lodz, dc president van de Nederlandsche Handelsmaatschappij Dr. C. J. K. van Aalst Verder merkten wij opverschillende leden der Eerste Kamer, Tweede Kamer en Prov. Sta ten van Noord-Holland en een aantal raadsleden, curatoren en professoren van de Gem. Univer siteit en van de Vrije Universiteit en vele andere autoriteiten. De balustrade voor de Koningsloge draagt een versiering van varens, waartusschen lelies en anjers, waarvóór het wapen van Amsterdam uit bloemen is aangebracht. De bolconranden waren versierd met theerozen en venushaar, terwijl de met guirlandes omslingerde hoeken en de met groen en oranjebloemen getooide orkestruimte den fcestelijkcn aanblik verhoo- gen. Tot het vorstelijk gezin zijn plaatsen had ingenomen, ging het goudgele doek vaneen, dat dezen avond voor het eerst in gebruik is genomen en de vertooning van de fragmenten uit den Gysbrecht neemt een aan\ang. Ver toond werdende droomscène van Bodcloch, de kapelscène, de dood van Arend, het tafe reel voor de stadspoort en het slottafereel, waarin Enny de Leeuwe met toestemming van het Schouwtooneel als de engel Rafael op trad. In de pouze onderhield dc Koningin zich o a. met de ministers, den voorzitter van de Tweede Kamer en de wethouders. Prinses Juliana be woog zich ongedwongen tusschen de gasten. Na de pauze vond de opvoering ploats van het nationaal tafreel, samengesteld ter gele genheid van het jubileum door Charivarius en Cannegieter, getiteldRondom do Kronings linde. Bij het opgaan van het doek ontwaarde men rechts ter zijde een oud-Hol!andsch huis cn in het midden de kroningslinde, getooid met oranje. De ambachtsheer (Louis Gimberg) en de ambachtsviouwe (Anna Sablairolles) her denken de ofgeloopen 25 jaar. Verschillende bezoekers bieden haar gaven aan. Zoo komt dc tuinman uit het Westlend met bloemen en druiven, de Rottcrdamsche bootwerker zingt een Hoezee voor de vloot I Dan komen mijn werkers en Brabenters. Een Urksch meisje brengt als gave van het eiland een steek voor den commissaris van de twaalfde provincie, de Zuiderzeeprovincic. Een artist (Jacques Reule) brengt een schitterend natuurtafreelDe Hof- vyver oftewel het onbebouwde Damterrein. Ook Mooie Kaïel ontbreekt niet en biedt een schit terende collectie diamanten aan, er bij voegend, onder veel gelach: Ik heb se niet gejat I Dan komen padvinders en het Roode Kruis met hun gelukwenschcn. Indië wenscht heil per radio. Een Surinaam- sche vrouw biedt bananen aan. „Ik hoop, dat u ze hebben wil", zegt ze, en (ter zijde) „Maar niet uitglijden op een schil". Als Reule don een lied op de banaan heeft aangeheven, gaan de becnen van den vloer. De bekende muziek uit de Bruiloft von Kloris en Roosje komt voor den dog en alles danst onder de linde, niet het minst kwiek de meer dan 80-jarige Meyer en Eveline von Beem. No of loop van dit goedgeslaagde zangspel verzocht dc Koningin dr. Royoards en mevr. Royaords bij haar te komen en betuigde zij haar buitengewone ingenomenheid met het haar aangebodene. Zij vond het een groet voor recht, dot Prinses Juliana bij dit eerste avond lijke bezoek aan den Schouwburg kennis had kunnen maken met een der grootste werken van onzen grooten Vondel. Voor de Koninklijke Familie weer vertrok hieven allen een luid Leve de Koningin aan. De terugtocht naar het Paleis had plaats langs denzelfden weg als waarlangs men ge komen was. Gclukwenschen van Koning Albert en cle Belgische regecring. Het B. T. A. seint ons uit Brussel: De koning van België zond aan Koningin Wilhelmina bij gelegenheid van haar 25-jarig regeeringsjubi- leum het volgende telegram: „Op dezen dag, nu Nederland viert den 25sten verjaardag der kroning van Hare Majesteit, bic den Koningin Elisabeth en Ik U onze meest hartelijke gclukwenschen aan, terwijl we den wensch uiten, dat Uwe Majesteit nog tal van jaren rejjpere en dat Uw Koninkrijk gTOoten voorspoed moge beleven. De minister van buitenlandsche zaken heeft gistermiddag een bezoek gebracht aan den Nc- derlandschen gezant jhr. Van Vredenbirrch, ten einde het felicitatie-register uit naam der Belgi sche regeering te teekenen, bij gelegenheid van het regecringsjubileum van Koningin Wilhel mina. De Nederlandsche gezant te Brussel heeft aan den correspondent der N. R. Ct aldaar gezegd verheugd te zijn over de vriendelijke gevoelens, waarvan men ten opzichte van zijn land blijk hnd gegeven. Hij was vooral getroffen door de uitingen van den Belgischen minister van bui tenlandsche zaken, den heer Jaspar, uit naam van het land en het Belgische volk. In het felicitaticregister is druk geteekend. Ook de leden van het diplomatieke corps hebben er hun handteekening in gezet. De Koning heeft Graaf Guy d'Outremont, groothofmaarschalk, opgedragen den Neder- landschen gezant te Brussel, jhr. van Vreden- burch, zijn gelukwenschcn ter gelegenheid van het jubileum over te brengen. Op zijn beurt heeft de heer Jaspar, minister von buitenlandsche zaken, uit naam ven België de gclukwenschen uitgesproken van dc Belgische regeering en de heele notie, die, zooals hij zeide, van ganscher harte aan het feestbetoon van het Nederlandsche volk deelneemt. De meeste leden van het diplomatieke corps hebben in den Icop van den dag een beleefd heidsbezoek bij den gezont afgelegd. Te Antwerpen. Tn een der zalen evan het feestgebouw de B.occk te Antwerpen heeft Woensdagavond naar aan de N. R. Ct. wordt gemeld de Hol landsche Club daar ter stede het jubileum van de Koningin gevierd met een feestmaal, waar aan ook aanzaten de Nederlandsche gezant te Brussel jhr. Van Vredenbruch, en de Nederland sche consul-generaal te Antwerpen, de heer A. Ruijs. Ook hadden twee Belgen door hun aan wezigheid uiting gegeven aan hun gevoelens van sympathie voor de Koningin van Nederland en hoor volk. De wanden der zalen en de feest tafel waren smaakvol versierd met de nationale kleuren en oranje-wimpels. Bij het nagerecht heeft de ccnsyl-generoal een uiteenzetting gegeven van de beleekenis van do gevoelens, die dc Nederlanders in en buiten het vaderland bezielen bij het jubileum van de Ko ningin. Een heildronk werd ingesteld op het wel zijn van Koningin Wilhelmino. De heer Van Mannen, voorz.ttier der Holland sche Club, sprak de erkentelijkheid van de in Antwerpen woonachtige Nederlanders uit voor de gastvrijheid, die zij hier genieten, en ver zocht aan de oanwezigen, met hem een glas te ledigen op het heil van het Belgische Konings paar, van het Belgische volk en land, waar ieder op' aangename rustige wyze kan leven. De gezant deelde mee, dot de consul-generaal is benoemd tot officier in dc Oranje Nassau- orde; onder algemeen gejuich overhandigde hij hem het onderscheidingsteeken. Na afloop van een prettigen maaltijd werden in een andere zaal, onder genot van koffie, enz. eenige aangename uren doorgebracht; op onge dwongen wijze onderhield dc gezar.t zich met verschillende aanwezigen. DE VRIJWILLIGE LANDSTORM AFGESCHAFT Bezuinigingsmaatregel van Minister Colijn. Nau. ,sb. verneemt, behoort tot een van dc door Minister Colijn geëischte bezuinigings maatregelen ook de afschaffing van den vrij- williigen landstorm, de zoogenaamde weerbaar- maken buiten het leger, waarbij thans een groot aanatal beroepsofficieren cn onderofficieren als instructeur werkzaam zijn. Deze vooroefeningen moeten jaarlijks onge veer zeven milliocn kosten, waarvan door de afschaffing en de als gevolg daarvan goheele militaire opleiding in het leger vele millioenén bespaard worden. De buitengewone vrijwillige landstorm, dot is de organisatie van geoefend dienstplichtigen, blijft echter bestaan. WETHOUDERS BENOEMINGEN. 's Hertogenbosch. Als wethouders zijn herkozen de heercn J. Scheffers, F. van Meerwijk en M. Krijgsman, olie drie r. k. Goes. Tot wethouder zijn herbenoemd de nccrcn D. D. van den Bond (v. b.) en mr. J. H. M. Stie- ger (r. k.). Gorinchcm. De nieuwe gemeenteraad heeft benoemd tot wethouder dc heercn S. Biegel (aftr.) en mr. E. J. E. G. Vonkenberg Leeuwarden. Tot wethouders zijn gekozen de heeren Tulp (v. b., aftr.), Loutcrboch (a. r.), Fransen (r. k.) en Scheltema (gemeentebelang). Door de sa menwerking van de rechtsche groepen met Vrij heidsbond cn Gemeentebelang zijn de beide soc.-dem. zetels voor de soc.-dem. fractie ver loren gegaan. Een wethouderszetel wenschten de sociaal-democraten, die II van de 27 raads- zetels bezetten, niet te aanvaarden. De heer Collet (soc.-dem.), die gekozen werd voor de vierde plaats, bedankte. Nijmegen. Bij de beëediging van de nieuwe gemeente raadsleden (33) heeft de voorzitter inzonder heid welkom geheeten mej. G. C. André de la Porte, de eerste vrouw in de zaal. Vóór haar zetel logen bloemen. Tot wethouders werden opnieuw benoemd de heeren W. J. H. von der Waarden, G. M. Bus- ser, H. H. A. S. Vroncken (olie drie r.k.) en J. L. Struik Daim (v. d.) met onderscheidenlijk 23, 19 en 25 stemmenbij de eerste drie benoe mingen waren telkens 9 en bij de vierde be noeming waren 8 briefjes niet ingevuld. De heer Corduwener (s.-d.) las voor een brief van zijn fractie (8 leden) aan die der roomsch- katholieken, waarin was gevraagd, of deze laat ste voornemens was, als wethouder een soci aal-democraat te helpen benoemen, in welk ge val de benoeming zou worden aangenomen, in dien de s.-d. fractie het omtrent een werkpro gram eens zou kunnen worden met de r.-k. fractie. Het antwoord daarop, eveneens door den heer Corduwener voorgelezen, was, dat op dezelfde gronden als in 1919 de roomsch-ka- tholieke leden om principicele redenen geen vrijheid konden vinden tot de benoeming van een sociaal-democraat tot wethouder mede te werken, en dat er trouwens voor de roomsch- katholieke fractie geen reden was in de samen stelling van het college van B. en W. verande ring te brengen, daar dit in het afgeloopen tijdperk haar in de groote lijnen geen redenen tot ontevredenheid hod gegeven. Naar aanlei ding van deze briefwwisseling hield de heer Corduwener een betoog, waarin hij het stand punt van zijn partij uiteenzettehij werd door den heer Dobbclman beantwoord. Vlissingen. Alvorens de gemeenteraad tot de benoeming van drie wethouders overging, hebben ver schillende heeren een verklaring afgelegd. De heer van Oorschot verklaarde namens de S. P. fractie, dat zij in tegenstelling met voor 4 jaar, welaan de verkiezing zal deelnemen, om dat rechts als eisch stelde dat in de komende periode geen rvieuw ziekenhuis mag worden ge bouwd, en links mede wil werken het subsidie voor de burgerwacht te schrappen en het col- portage-verbod op te heffen, terwijl ook het plan van rechts om de kermis en muziek op Zondag af te schaffen voorkomen zal worden. De heer Lindcijcr deelde namens de S. D. A. P. mede, dat deze op haar plan niet mede te werken aan de verkiezingen is teruggekomen, om dat de ziekenhuis plannen door rechts wor den tegengewerkt. Namens de R. K. deelde de heer Andriessen mede, dat zij natuurlijk voor het R. K. ziekenhuis zijn, maar zij zijn tegen het gemeentelijk ziekenhuis toch in de eerste plaats op financieele gronden. Voor dc nntirev. zeide de heer van de Putte dat met het oog op de financiën rechts geen nieuw ziekenhuis wil bouwen. De heer Hensel zeide, dat de christ hist, niet met links willen samenwerken. Do heer Staverman, die bij geen partij is aan gesloten, meende dat de kiezers duidelijk heb ben aangetoond, niet met het tegenwoordig vrijzinnig beheer ocoord te gaan. De rechtsche partijen hebben z.L recht op een of twee ze tels en hij zal dan ook bij eerste stemming op een rechtsch lid stemmen. Hierna werden de heercn Van Niftrik (v. d.) cn Laernes (V.B) met 10 stemmen tegen 9 herkozon en do heer W. L. Huson (c.-h.) gekozen met hetzelfde stemmen aantal, waarbij vermoed mag worden, dat de heer Staverman rechts steunde en de heer Huson, die wel voor een nieuw ziekenhuis is, met links medewerkte. Zaandam. In de rnadsvergodering zijn tot v/ethouder benoemd de heeren J. C Fermie (middenst.), J. F. Kamphuijs (r.k.), A. Kruijver (e.-r.) en A. G. Verbeek (s.d.) Laatstgenoemde werd gekozen nadat de heer C>. R. van der Laan( s.-d.) voor een benoeming had bedankt Alvorens tct de benoeming van de nietrwe wethouders werd overgegaan, kwam in behan deling een voorstel van den heer Fermie (middenst.) om do wcthouderssnlarisscn van 2500 te verlagen tot 1000 cn tevens een wijziging te brengen in de regeling van de wethouderspensioenen. Op voorstel von den hoer Pelt (v.b.) werd besloten de jaarwedde te bepalen op 2000. De kwestie van de pen- sioenvoorwaarden werd aangehouden tot een volgende vergadering. Daarna kwam aan de orde een voorstel van socialistische zijde om het getal wethouders van vier terug te brengen op drie. Dit voorstel werd met II tegen 10 stemmen verworpen. Voor stemdefi de socialistische, te gen do burgerlijke leden. EEN VROUWELIJKE WETHOUDER. Te Gosselte. De gemeenteraad te Gosselte (Drente) heeft mej. E. ten Bos-Harkema tot wethouder be noemd EEN ERNSTIGE DAAD VAN SABOTAGE. Een brug verbrand. Een ernstige daad van sabotage heeft gis ternacht te Wildervank plaats gehad. Een der versierde bruggen over het Oosterdiep was met benzine overgoten en in brand gesto ken. Niet alleen de versiering doch ook al het houtwerk van dc brug werd door het vuur vernield. Het verkeer over dc brug is geheel gestremd. De politie die oogcnblikkelijk een on derzoek instelde heeft 2 personen gearresteerd, die evenwel ontkennen de brand geslicht te hebben. VERDUISTERING BIJ DE FEDERATIE VAN METAALBEWERKERS. Twee gearresteerden. De politie te Rotterdam heeft gearresteerd den secretaris der Federatie van Metaalbe werkers en diens vrouw, in verband met de verduistering van 4200 uit de werkloozen- kas der organisatie, waarvan onlangs werd melding gemaakt. NEDERLANDERS VERONGELUKT BU EEN SPOORWEGONGELUK. Bij het onder onze buitenlandsche telegram men vermelde spoorwegongeluk bij Hannover bevinden zich naar men ons seint onder de dooden 5 Hollanders, waaronder G. P. van Kempen uit Leiden en A. Loebel(?) uit Am- hem. Do lijken zijn naar Hannover overge bracht. De idenditeit von de 3 overige bij het ongeluk omgekomen Hollanders kon nog niet worden vastgesteld. Onder deze drie slachtof fers zijn 2 dames. Luchtvaart. VLIEGONGELUKKEN. De inzittenden gedood. Een B.T.A.-tolcgram uit Venetië meldt, dat daar gisteren twee vliegmachines op 600 M. hoogte met elkaar in botsing kwamen en in een lagune stortten. De vier inzittenden, van wie twee officieren, werden gedood. Volgens een bericht aan de Tribuna uit Pes- cara zijn bij den vaJ eener militaire vlieg machine beide inzittenden om het leven ge komen. B 1 a r i c u m. De Jubileumfeesten worden alhier Maandag en Dinsdag e.s. gehouden. Het programma vermeldt o.a. een optocht voor kinderen, keuring van versierde sjeesen, ring steken en vuurwerk. C r a i 1 o o. Ten huize von den heer L. Paar- denkooper vertoeft op het oogenblik Prins Fiiedrich Christian, Hertog von Seksen, welke te bestudeering van katholieke toestanden en ter bezichtiging van verschillende kerken en kunstwerken in ons land is. Hilversum. Het orgel in de Geref. Kerk aan de Torenlaan, dat geheel gerestau reerd is, is gisteren in gebruik genomen. Naarden. Op het concert dat Mevr. Noordewier-Reddingius Zaterdagavond in de Groote Kerk tezamen met Verheyen en den jon gen Noordewier zal geven, zal zij werken ten gehoore brengen van Bach, Schubert, Mahler, Dicpenbrock en Mozart. A. Z. cn P. C. De door bovengenoemde vereeniging georga niseerde 2 K.M. wedstrijd op Zaterdag a.s. is wegens lage temperatuur afgelost. Garnizoen. Het 5de regiment veld-artillcrie, in garni zoen alhier, zal van a-s. Maandag af bij wijze van oefening worden gemobiliseerd en op volledige oorlogssterkte worden gebracht. De manschap pen, die, voor herhalingsoefeningen, op dien da tum onder dc wapenen komen, worden geacht gemobiliseerd te zijn. Ten einde de kosten zoo veel mogelijk te beperken, worden geen particu liere paarden opgevorderd het benoodigde aan tal zal van andere korpsen worden geleend. Zoo zal het 2de regiment veid-artillerie in Den Haag ongeveer 200 paarden afstaan. Den I7dcn September zal in de omgeving van Amersfoort de voorgenomen huldiging van de Koningin door het leger plaats vinden, waar bij de 4de divisie zal optreden. Na het houden van een manoeuvre zal een défilé plaats hebben de sterkte von de troepen macht zal ongeveer 12,000 man bedragen. De luchtnfdeeling te Soesterbeig zal hierbij medewerking verleenen. Onderscheiding. Bij Kon. Besluit is aan den adjudant-onderoff. instr. W. H. M. Geene, van het 21 regt. infan terie toegekend de eeremedaille, verbonden aon de orde van van Oranje-Nassau, in zilver, met de gekruiste zwaarden. Optocht van leerlingen der Christ. scholen. Abuisief meldde we in ons blad van gistpren dat dc optocht voorafgegaan werd door een muziekcorps van het Rijksopvoedinsgesticht. Dit moet zijn door het muziekcorps van de Christ. Werkmansbond, terwijl verder de op tocht nog opgeluisterd werd door muziek van de jongens van het Rijksopvoedingsgesticht. Verlichting Koppelpoort en Weversingel. Gisterenavond konden we weer genieten van de verlichting van Koppelpoort en Weverssin gel. Druk was het in de stod, het was één groote menschenmassa, die de weg Groote Spui, 't Zand, Wevcrssingel, Lnngesraat en terug liep. De Koppelpoort prijkte nog eens voort 't laatst in zijn lijnen von lichtjes cn wekte weer de be wondering von een ieder. Ditmaal had de Weverssingel de medewer king van mooi weer en was het een prachtig gezicht, dc bogen met het trillende levende licht von vetpotjes, mooi weerspiegeld in het water. Aan de kanten zorgde een rij lampions voor afwisseling van kleur en 't vormde samen een prachtig geheel. Velen zullen dankboar geweest zijn dat ze nog eens de verlichting konden zien, die dezen avend op zijn mooist wos. Hulde non dc commissies van Wcverssingel en Koppelpoort, die op het goede idee kwa men op den officieelen Huldigingsdag ook onze stad nog iets moois tc geven. Uitslag der Toxatiewedstrijd u it geschreven door dc Havik- win k d 1 i e r s. Na beoordceling van de zeer vele ingeko men biljetten bleken het meest juist tc hebben getaxeerd J. C. ter Braake, Muurhuizen 153. Mej. G. v. d. Brink, Breestraat 68. Mej. M. Wey, Hessenstraat 3, wien resp. de le, 2e en 3c prijs werden toe gekend. Redactie Letterkunde. Binnenkort zal bij den uitgever J. F. van do Ven te Baarn verschijnen Vincent van Goglu Hcrinneringcn aan haar broeder door E. H. du Quesnc—vn Gogh, met een inleiding door Ben- no J. Stokvis. Het werk wordt geïllustreerd en is geheel hernieuwd. Bioscoop. In de Bioscoop Langestraat wordt vanaf he den vertoond de groote historische kunstfilm „Theodora". Het is een groot Byzanthijnsch dra- ma (in 7 afdeelingen) ten tijde van keizer Jus» tinionus in den jare 525. Deze film overtreft „Quo Vadis" en „Cobiria" zoodat ze zeker een bezoek overwaard is. Anti-Vlootwetcomité. Near wij vernemen, vindt het anti-vlootwet comité te dc-zer stede nog te weinig medewer- king. Vooral voor het loopen met de inteeken- lijsten is het aantal werkers te gering. Doarom wordt nogmaals een 'beroep gedaan op allen, die deze actie willen steunen om zich op te geven bij Mej. E. M. v. Wijngaarden, Arnh. weg. Nachtverblijf. Hedennacht werd aan zes personen nachtver blijf verleend.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1923 | | pagina 3