AMERSFOORTSCH DAGBLAD AB8NKEMENTSPRI1S r3 ,Tr traen' DE EEMLANDER" EERSTE BLAD. kV. MIDDENSTANDS CREOIETBAMK MIDDEHSTW-GIRODIENST K0STE100ZE OVEUIMS BUITENLAND. „L'HlROfêDELLE" BINNENLAND. 22e Jaargang No. 59 tooit f 2.10. Idem tranco per post f 1—, per week (met craüs verzekering legen ongelukken) f 0.17». afzonderlijke nummers 1 C.05. DIRECTEUR-UITGEVER: J. VALKHOFF. BUREAU: ARNHEMSCHE POORTWAL 2 A. POSTREKENING N° 47910. TEL INT 5t3. Zaterdag 8 September 1923 PRUS DER ADVERIEHIIEN met inbegrip van tem bewijsnummer, elke regel meer 0.25, dienstaanbie» dingen eo Lieidadighelds-adve.tentiën voor de helft der prijs- Voor handel cn bedriji bestaan zeer voordccligc bepalingen voor het adverlecren- Eene circa'aire, bevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Ooherstelbaar verlies. Telken dage vermeldt de krant een reeks ongevallen. Er. zijn misdaden, branden, ver- keers-ongehikken. En de lezer loopt de rij door en trekt er zich niet veel van aan. Echter treft hem soms onder de dagelijk- sche rubriek een enkel bericht, dat hem schokt, alsof het hem zelf aangaat. Br is iets gebeurd, wat ook hém kan overkomen. Dit indrukwekkend geval kan voor ande ren iets zijn, dat heelemaal niet erg lijkt. Zij vinden andere rampen veel erger. Ieder meet naar zijn eigen maatstaf. Zoo geschiedde het mij dezer dagen, dat ik las van een «brand, waarbij alles was ver loren gegaan. Gelukkig waren er geen men- schenlevens te betreuren, maar overigens bleef niets gespaard. De ramp trof een koopman, die vele goederen in zijn magazijn had opgeslagen; de goederen waren ver zekerd, maar veel te laag. Ook ging de in boedel uit zijn woonvertrekken in de vlam men op. Doch er stond; nog meer in het bericht De koopman was niet alleen koopman, maar bovendien man van smaak en ontwik keling. Hij had zich behalve op zijn koop mansbedrijf toegelegd op kunsten en weten schappen en inzonderheid één studiegebied had zijn belangstelling getrokken. Op dat gebied bezat hij een uitgebreide verzame ling gegevens: boeken, handschriften, tee- keningen en voorwerpen. Ook diit alles ver nielde de brand. En dit verlies betreurde ik het meest met den getroffene mee, omdat het onherstel baar is. Koopmansgoederen en huisraad! kan men terugkoopen, maar die andere dingen niet. Al bestaan er van de verloren gegane boeken andere exemplaren, zij kunnen voor den bezitter nooit worden, wat de verbrande boeken voor hem zijn geweest. Het boek van den 'liefhebber is bijzonder eigendom geworden door de kantteekeningen en pot loodstrepen, die hij er in heeft gemaakt, door de vouwen, die hij er in heeft gelegd, kortom, door al die merkteekenen van studie en gebruik. Een belezen boek wordt een stuk van ons zelf, een onafscheidelijk deel van onze ziel- Gharivarius heeft eens in een rijm het Ic-enen van boeken aan de kaak gesteld, en inderdaad is er een groot verschil tusschen een geleend boek en een boek, dat men in eigendom heeft. Ga eens uit rijden op een geleende fiets; bivak eer in uw huis eens een week op een gehuurden stoel; draag eens een gelegenheidsjas van een vriend. Voelt ge,, lezer, het verschil met uw eigen karretje, uw eigen zetel, uw eigen daegsch pak? Een kast met boeken is voor den ernsti ge n boekenvriend wat een stal vee is voor den boer; hij kent van elk exemplaar de in timiteiten, die den vreemde ontgaan. Voor den vreemde is een boek een boek, gelijk een koe een koe is. Maar voor den eigenaar dragen boeken en koeien namen, hebben boeken en koeien een ziel. Boeken en koeien kunnen voorwerpen van liefde zijn, en wie voor een verbrand exemplaar een nieuw teruggeeft, troost den getroffene niet- Dertig' jaar had de man, wiens inboedel in vlammen opgingv boeken verzameld. Heel zijn leven was aan die boeken verbonden. Aan zijn boeken en teekeningen en hand schriften. Wanneer teekeningen en handschriften verloren gaan, is dit nog erger dan het ver branden van een boek. Want van een teekening en een handsohrift bestaat vaak geen tweede exemplaar. Wordt dit papier vernietigd, dan verdwijnt daarmee de neer slag van een geheel eenige geestesopen- baring. Die krabbels en letters zijn de tee kenen, waarmee een scheppende geest zich heeft uitgedrukt. Wie zal dit voortbrengsel van die ééne, door eigen aanleg en karak ter gestempelde menschenziel herscheppen? Het lijkt soms, of de vernietiging van een kunstwerk zwaarder verlies is dan de ver nietiging van een menschenleven. Met welk een ontzetting ontving de wereld de tijding omtrent de verwoesting van de Ka thedraal van Reims 1 Een kunstwerk is geen massaproduct, het is een enkelvoudig, zelf standig getuigenis van geestesarbeid. Een merkte eken van beschaving, een belicha ming van liefde en kennis en van geniali teit. Wat zal de man doen, wïen alles ontvalt, wat heel een leven van arbeid en toewijding Voor Amersfoort en Omstreken. Langegracht 4 Telefoon 304 AMERSFOORT. voor rekeninghouders naar een ieder en naar alle plaatsen Sn Nederland. Vraagt giroboekje. inlichtingen cn vraagt rondom hem heeft opgebouwd? Moet de onherstelbaarheid van zijn verlies hem niet troosteloos stemmen? Wie geld1 verliest, kan het herwinnen; wie een huis verliest, kan het herbouwen;; wie zijn bedrijf verliest, kan opnieuw een bedrijf vestigen. Maar het weefsel van gedachte en gevoel, dat de ge duldige vorscher naar wetenschap of bemin naar van kunst om zich heen heeft gespon nen, is onherroepelijk geschonden. Toch leeft de main verder. Hij leeft verder gelijk allen verder leven, die iets heel dier baars uit hun bestaan zagen weggerukt; met een wonde in het hart. Een onheelbare wonde. Maar het zijn de moedigsten en de geloovigsten, die kunnen verder leven, ook zoo de gaafheid van hun levensbezit is ver broken. Het vermogen daartoe schonk hun de verloren gegane schat, waaruit 'het beste hun blijvend, innerlijk bezit is geworden, aleer het uiterlijk deel in de vlammen ver ging. Men klaagt niet, zingt Vondel, „zoo 't glas bekomt een breuk, als 't edel nat geborgen wordt", H. G. CANNEGIETER. DUITSCHLAND. DE BEZETTING VAN HET ROERGEBIED Inbeslagnemingen. Krefeld, 7 Sept (WB.) Het filiaal van de Rijksbank is opnieuw door de Belgen bezet, die 306 milliorden wegnamen. De geheele om geving van de bonk wordt door Belgische po litic bewaakt. Essen, 7 Sept. (W. B.) Van stedelijke be ambten, die op weg waren naar het stadhuis, hc-bbcn de Franschen 23 milliard afgenomen. Voorts bezetten de Franschen een drukkerij en namen er 160 milliard weg. Te Homborn werd 30 milliard, te Mülheim a. d. Roer 500 millioen weggenomen. Twee dorpen bezet. Frankfort a. d. M„ 6 Sept. (\V. B.) Volgens verklaringen van den Franschen com mandeerenden officier zijn de dorpen Runkel en Obertiefenbach bezet, omdat eenige vee handelaren, die van de onder Fransch bestuur staande spoorbaan hebben gebruik gemankt, door de opgewonden bevolking half dood zijn geslagen. Bezetting van Kruppfobrickcn Keulen, 7 Sept. (W. B.) Noor de Koln. Ztg. uit Essen verneemt, heeft de Fransche ingc- nieurscnmmissic gisteren de gietstoolfabriek van Krupp in Essen grondig geïnspecteerd cn ook alle er mee samenhangende takken van bedrijf. Men houdt het hier niet voor onmogelijk, dat deze fabriek van Krupp zal worden bezet. Fabrieken bezet. Berlijn, 7 Sept (W. B.) Uit het Roerge bied wordt gemeld, dat de bezetting van* Aug. Thyssen's hoogovenbedrijf in Hamborn opnieuw is uitgebreid. Thans zijn bezet het walswerk cn de schroeffabriek ITALIË. HET CONFLICT MET GRIEKENLAND. De bespreking von het geschil door den gezantenraad. Londen, 7 Sept. (N. T. A. Draadloos). De gezantenraad te Parijs is heden in een moed gevende stemming begonnen met de bespreking van de Grieksch-Itoliaansche crisis. Zijn besluit wordt met vertrouwen tegemoet gezien. De be handeling van de verder gevolgde gebeurtenis sen wordt beschouwd van minder dringend be lang te zijn, nu de misdaad die de crisis in de wereld geroepen heeft, ter hand wordt genomen door een groep ervaren staatslieden, wier gezag om het vraagstuk te behandelen, gisteren na drukkelijk uit de beraadslagingen van den Vol kenbondsraad is gebleken. Met het oog op den tegenwoordigen stand van zaken levert mon natuurlijk in officieele kringen geenerlei com mentaar op den toestand. Een nota van den gezantenraad aan Griekenland. Parijs, 7 Sept. (B. T. A.) Dc gezanten raad heeft vanmiddag den tekst vastgesteld van een nota, die onmiddellijk geseind is aan de diplomatieke vertegenwoordigers te Athene, teneinde aan de Grieksche regeering te worden overhandigd. Deze nota is eveneens aan dc-n raad van den Volkenbond medegedeeld. De tekst zal morgen worden openbaar gemaakt Een beslissende stap naar de regeling van 't conflict? P a r ij s, 7 Sept. (Hovas). Havas preciseert, dat de nota dc eenstemmige mcening van de geallieerde afgevaardigden vertegenwoordigt, hetgeen een belangrijke en zelfs beslissende stop naar dc regeling van het conflict beteekent. De autopsie der slachtoffers. Tirana, 7 Sept. (Stefani). Het resultaat van het onderzoek der lijken van dc Italiaan- sche slachtoffers van den moord is, dat alle leden van de missie dooi ontplofbare kogels getroffen zijn. Uit Rome wordt d.d. 7 Sept. aan de N. R. Ct. gemeld Een onderzoek von de lijken der bij Janina vermoorde officieren, dat onder leiding von een Grieksch professor plaats had, heeft aange toond, dot alle wonden door dum-dum-kogels zijn veroorzonkt. Dit resultaat is van groote beteekenis, omdat het bekend is, dat de Alba- neesche benden dergelijke kogels plegen te gebruiken. RUSLAND. VERKIEZINGEN. Warschau, 7 Sept. (B. T. A.) Volgens berichten uit Moskou is de uitslag von de ver kiezingen in de steden gunstig voor de commu nisten. In verschillende landelijke districten daarentegen bleek een anti-communistischc strooming met een verbazingwekkende rluide- J lijkheid. De gedetailleerde uitslagen zijn nog niet bekend. JAPAN. DE AARDBEVING. De Japansche banken. De vice-gouverneur van de Bank van Japan deelt mede, dat de bank de verhandeling von openbare fondsen op den ochtend van den 5den heeft hervat en verzekert, dat de specie, in het hoofdkantoor bewaard, onbeschadigd is. Dit be draagt 1050 millioen yen. De deposito's be dragen 2320 millioen yen. Nadere bizonderheden. I.ondensche particuliere Reuter-telcgrammcn d.d. gisteren houden hat volgende in: Uit Osaka wordt gemeld, dat ongeoorloofde winstneming bij den handel in noodzokelijke levensbehoeften strafbaar is gesteld met drie jaar gevangenisstraf en drie duizend yen boete. De verspreiding van geruchten, die onlusten of schade aan leven of eigendom zouden kunnen teweegbrengen, is strafbaar gesteld met tien jaar gevangenisstraf en drieduizend yen boete. Het moratorium, het verbod van onredelijke winstneming en het verbod van verspreiding van valsche geruchten zijn afgekondigd in den vorm van keizerlijke bevelen. Uit Nagasaki wordt gemeld, dot de minister president, Yamomoto, in een openbare mede- deeling er bij het volk op aandringt zelfbehecr- sching te toonen. Wij moeten zoo verklaar de hij zelfs in tijden van stoornis toonen, dat de Japanners in staat zijn hun geestelijk even wicht te bewaren, te doen wat rechtvaardig is, de bevelen te gehoorzamen en den vrede lief te hebben. De correspondent van een blad in Honoe- lceloc, die uit Tokio Scndai heeft bereikt, meldt dat de gebouwen in Tokio bij den eersten schok waren ingestort. De bronden, die volgden, zijn naar beweerd wordt - voor een deel ge sticht door Koreanen, die Fakkels in de inge storte huizen wierpen. Spoedig daarop was Tokio gehuld in een verslindend vuur. Vele menschen, die naar buiten Stormden verbrand den in het onbeschrijfelijke gedrang en spoedig bedekten de lijken van duizenden de straten. Een te Osaka ontvangen draadloos telegram van den correspondent der Associated Press te Tokio, gedateerd van Wocnsdog, maakt gewag an den ondragelijken stond der lijken in dt> kanalen van Yokohama, welke gevuld zijn met slachtoffers, die door het vuur het water waren ingedreven. De Amerikanen cn Britten te Yoko hama brengen de lijken der buitenlandors bij een om ze een graf in zee te geven. DAMES MODE. - MAGAZIJN I6|I8 Langestraat, Amersisort. DIVERSE - WOL - ARTIKELEN ALS: ERSEYS - JUMPERS - TRUIEN D1RECT0IRS - PIJAMAS - EN KOUSEN IN RUIME KEUZE VOORRADIG. In verband met de ramp worden naar uit Nagasaki gemeld wordt tal van voorbeelden van heldenmoed getoond. Te Yokohama weiger den Japansche kindermeisjes haar buitenlond- sche meesteressen en de aan haar zorg toever trouwde kinderen te verlaten. Zij gaven er de voorkeur aan te sterven boven alleen te ont komen. Japansche keukenmeisjes, chauffeurs cn anderen deden heldhafig hun reddingswerk en waagden daarbij hun leven. Een koelie stond midden in de vlammen en hielp vrouwen en kinderen buiten het gevaar te brengen. Hijzelf echter kwam door verstikking» om het leven. Volgens een priester, die den Akakocragcyser bezocht, is prinses Nagako, de verloofde van den prins-regent, die daar vertoeft, ongedeerd gebleven. De gouverneur van Kanagawa, de provincie aan de baai van Tokio, zeide, dat de Ameri- kaansche consul cn zijn echtgcnoote in het ge bouw von gouverneur waien gevlucht, doch door de vlammen waren achterhaald en verbrand. Cholera tc Yokohamo? Volgens een bericht uit Kobe is te Yoko hama cholera uitgebroken. Hulpverlecning. De Engelsche minister van koloniën heeft van den gouverneur van Hongkong een tele gram ontvangen, dat de wetgevende raad al daar 250.000 dollar voor hulp verschaffing heeft uitgetrokken. De Kamer von Koophan del heeft eveneens een hulpfonds geopend en zal medicijnen en verbandmiddelen zenden. 500 ton rijst zijn reeds onderweg terwijl er heden 80.000 pond vleesch en een groote hoeveel heid doktersbenoodigdheden worden gezonden. Het lol der buitenlanders. Warschau, 7 Sept. (W. B.) Het minis terie van buitenlandsche zaken meldt, dat de Poolsche gezant te Washington uit Tokio be-- richt heeft ontvangen, dat de Poolsche gezant aldaar in leven is en dat het geheele perso neel van het gezantschap te Tokio ongedeerd is. Het gczantschopsgebouw is gedeeltelijk be schadigd. VEREEN!GDE STATEN. HET TESTAMENT VAN PRESIDENT HARDING. Marion (Ohio), 6 Sept. (R) Het testa ment van president Harding, dat heden is geregistreerd, verzekert aan de weduwe het vruchtgebruik van 100.000, zijn huis en de helft van de rechten op het gebouw der Marion Star. De bejaarde vader van den president ont vangt 50.000 cn het huis waarin hij woont. In het testament worden geen gelden afgezon derd voor een monument, anders dan „een een- oudigen zerk" Het regeeringsjubileum. EEN VERREGENDE FEESTDAG. Dc verkccrsoptocht te Am sterdam. Men meldt ons uit Amsterdam d.d. gisteren Twee dagen had het weer zich goed gehou den, maar vandaag was het uit. Na het middaguur begon de lucht te betrek ken regenwolken kwamen aandrijven, totdat de heele lucht egaal grijs was. En toen om twee uur dc afgezette Dam wacht te op de verkeersoptocht, begon het te mot regenen. En het bleef motregenen, somber en triestig. Wat zag de Dam er nu anders uit dan gisteren, toen de vaandels van het défilé glans den in de zonneschijn. Er was nu een parapluie- dak boven de menschcn-menigte op de tribune en op het middenplein en de afgezette wegen, breede voren tusschen. de donkere menschen- massa, glommen van den regen. De natte vlag gen klapptrden en de versieringen hingen slap. En boven alles de grijze lucht, die weinig goeds voorspelde. Om even over half drie kwamen de Koningin, Prinses Juliana en Prins Hendrik op het bolcon. Er ging een spontaan gejuich op, maar het klonk gedempt door den dreinenden regen. Tegelijkertijd klonk het klaroen-geschal van een drietal herauten, gekleed in oud-Holland- sche dracht met het wapen van Amsterdam op de borst. Het défilé begon. Eerst een rij praalwagens, getrokken door paarden Daar was een voertuig von de firma Donkmeijer en Rouday, waarop Hermes in moeilijke houding op den wereldbol stond, er waren eenige met bloemen versierde verhuis wagens en er teed een sleeperswagen van „De gekroonde Valk", bespannen met vier paar den, beladen met een gebeeldhouwd brouwers- vat en versierd met grondstoffen, waaruit het bier wordt bereid. Er waren nog andere wa gens, versierd met bloemen cn groen. Dan kwam de groep particuliere auto's, allen omwonden met guirlandes van herfstbloemen en slingers van groen. Mooi was een kleine auto, met witte dahlia's, in een bloemenmand her schapen. Een gejuich ging op, toen die auto, waarin vier dames zaten, voorbij ging. De volgende afdeeling was die van de model auto's, waarin maar weinig deelnemers mee reden. Daarna kwam de laatste maar grootste groep, die van de bedrijfs-auto'k. Er reden auto's van de verschillende firma's als Vroom en Drees- man en de Bijenkorf, die onders de bestelde artikelen th risbrengen, nu opgetuigd met roo- de, witte cn gele bloemen cn behangen met grocn-guii landes. Er waren aardige wagens bij, zooals die ven de Amsterdamsche Huidenclub, waarop een col lectie van alle soorten leder geëxposeerd was, dc auto van de biscuitfabriek „De Lindeboom", omgebouwd tot zegewagen, waarop de „Frou- Frou-Koningin" troonde, de drie wagens van de bierbrouwerij „Dc Amstel", waarop ons het vervaardigen von bier getoond wordt en nog •ele andere auto's. Een auto van de fabriek van Meijer's Sui kerwerken, een reclame voor „lolly's", moest een ovatie von de jeugdige toeschouwers in ontvangst nemen. Een auto van een carosserie-fabriek te V/eésp kwam met een vervaarlijk lawoai den Dam oprijden, dat voortgebracht werd door eenige smeden, die op den wogen carossericcn stonden te smeden. Ruim zeventig voertuigen reden in den stoet mee cn iedere groep werd voorafgegaan door een auto met muzikanten. Tegen drieën was de optocht voorbij het Poleis getrokken. Dadelijk verliet dc Vorste lijke Familie het balcon, want het was tijd voor uitrijden naar de waterfeesten op het IJ. Om precies drie uur namen de Koningin, Prinses Juliana, Koningin-Moeder cn Prins Hendrik plaats in een open rijtuig cn geest driftig toegejuicht door de mcnschenmenigte, werd longs het Damrak naar de Dc Ruytcrkade gereden. Waterfeest op het LJ. Tegen drie uur dat het Koninklijk Gezelschap oan de De Ruytcrkade zou komen om een tocht over het IJ te maken langs de revue vnn gepa- voiscerde vaartuigen, regende het dat het goot. Gekleed in een lange witte regencape evenals het prinsesje, wandelde de Koningin den steiger op om aan boord te gaan van de Zaandam I. Een luid gejuich steeg op uit de honderden die den regen bleven trotsceren. Aon boord werd het Koninklijk Gezelschap ontvangen door het Bestuur van de Kon. Ncd. Roei- cn Zcilvereeni- ging. Dadelijk werd woggestoomd, het IJ op. De regen hield op dat oogenblik op. Langs beide oevers lagen gemeerd honderden gcpavoiscerde zeiljachten en motorbooten. Toen dc boot zijn vaart daarlangs begon, klonken sa luutschoten van de Tromp en de Heemskerk. Van alle kanten klonk over het water het hoerageroep. Achter op de Zaandam I zot iiet Koninklijk Gezelschap in een keurig versierd pe ril joen cn wuifde de talrijke aanwezigen op dc voortuigen toe. Achter het Koninklijk vaartuig i zeilden de bekende zesmet er jachten, terwijl een aantal stoomboot en met genoodigden volgden. Bij de oorlogschepen gekomen, klonk het Wil helmus en joelde de bemenning. Van het mail schip dc Johan dc Witt, die in het IJ lag, waar 1500 bezoekers waren, klonk luid gojirich. Het was een aardige tocht, die nog schooner zou zijn geweest als het weer wat beter had mede gewerkt. Bij de Houthaven werd gedraaid en werd den terugtocht aanvaard. Nu langs de andere zijde ven het IJ. De tocht duurde ruim een uur. Rijtoer naar het Koloniaal Instituut. De Koninklijke familie heeft, nadat zij het waterfeest op het IJ had bijgewoond, een rij toer gemaakt door het oostelijk deel van dc slnd en overal werden dc Koninklijke personen met groote hartelijkheid toegejuicht. De verpleegden in het Portugeesch Isroëlie- tisch Ziekenhuis boden Hare Majesteit bloemen aan. In het Koloniaal Instituut werden de vorstelijke personen ontvangen door het Tentoonstcllings- bestuur en den Raad van Beheer van dit insti tuut. De heer Vattier Kraane leidde H. M. rond op de jubileumtentoonstelling; de Koningin-Moe der werd begeleid door den heer Th. Delprat, de Prinses door jhr. dr. J. Six en de Prins door den heer Oderwald. Met groote oondacht volgde H. M. het ten toongestelde en bijzonder groote belangstelling legde zij aan den dag voor de diamantafdeeling, waar de geheele bewerking van de diamant ge demonstreerd werd en bovendien prachtige stee- nen uitgestald lagen. Toen H. M. op de eerste verdieping het Kolo- nieol Instituut binnentrad, sprak de vice-voorzit- ter Haar toe. Namens den Raad van Beheer van het Koloniaal Instituut heette dr. C. W. Jans sen H. M. hartelijk welkom ïh het bijna voltooi de museumgebouw. Hij herinnerde daarbij aan wat het instituut aan den heer Cremer had te danken, die het gebouw echter niet meer vol tooid mocht zien. Hij dankte voor het prnedicadt Koninklijke, dat door de Vorstin dezer dagen aan het Instituut was verleend. Dat praedicaot is geen bloot eerbewijs, het beteekent, dat de re geering het streven van het Instituut goed keurt. H. M. de Koningin, antwoordende, sprak al lereerst Horen donk uit voor de zoo juist ge sproken woorden en verklaarde, dat Zij zelve onder den indruk was van het tragische, hetwelk gelegen was in het overlijden van den heer Cre mer vóór de voltooiing van het Koloniaal Insti tuut, dot aan hem zooveel te danken heeft Het deed H. M. intusschcn genoegen, aan het Instituut het praedicaot Koninklijk te hebben verleend. Zij drukte er Haren spijt over uit, dat dit bezoek wegens dc korte spanne tijds zoo vluchtig moest zijn, doch Zij hoopte later in de gelegenheid te zijn, het Instituut nogmaals le bezoeken, en Intusschen was het al laat geworden en daar door kon H. M. geen gevolg meer geven aan Haar aanvankeijk voornemen, om in een fraai ingerichte salon van dc groote zaol de thee te gebruiken. Het was evenwin mogelijk om al het tentoon gestelde nog te bezichtigen. Naar wij vernemen zal H. M. vermoedelijk nog vóór 30 Sept., de sluiting van de tentoonstelling, een bezoek aan het Koloniaal Instituut komen brengen. Bij het afscheid betuigde H. M. Hare ingenomenheid met hetgeen doör deze expositie bereikt is. Langs een omweg reed de Koninklijke stoet naar het Palcis terug cn al was het ook half zeven geworen, het publiek bleek het wachten niet moede. Overal stonden de menschen in groote getale longs den weg geschaard en hoe- ra-geroep klonk voortdurend bij het voorbij rijden van het Koninklijk rijtuig. Voor het gebobuv; van het Kankerinstftuut aan de Keizersgracht bood een klein jongetje namens het instituut bloemen aan en deze bloe menhulde herhaalde zich in de Utrechtsche straat. en Op het Rembrantplein, dot feestelijk verlicht was, stonden voor Mille Colonnes de leden van de buurtvereeniging „Rembrandt" opgesteld en toen het Koninklijk rijtuig stilhield, boden broertje en zusje Schiller mooie bloemen aan, waarvoor de Koningin cn de Prinses hartelijk dank betuigden. In galop ging het vervolgens naar den Dam. De Koninklijke familie naar het Concertgebouw. Het druilend weer had gisteravond de meeste menschen weerhouden te trachten een plaafcjje te krijgen op den Dam of elders, teneinde 1 it uitrijden van H. M. de Koningin naar het Con certgebouw bij te wonen. En daarbij kwam nog dot het programma vermeldde dat het uit rijden van de Koninklijke familie per automo biel zou plaats hebben. Misschien dachten velen dat de stoet te snel aan de cogcn voorbij zou trekken, waardoor een paar uur wachten niet voldoende beloond zou worden. Toch was omstreeks half acht in den avond de Dam en de wegen, waarlangs de stoet naar het Concertgebouw zou vertrekken, met een vrij talrijke menigte bezet. Op de Dom- tribune zaten slechts een tiental menschen. Het publiek op het'Damplein werd zelfs door do politie tot de tramrails langs de „kleine steen tjes" toegelaten. En al die mannen, vrouwen en kinderen wachtte een groote verrassing. Want om ongeveer half acht kwam in plaats van de erwachte automobiel, een veel mooier voer tuig voor de hoofdingang van het Dampaleis voorrijden. Het was de Gouden Koets, die reeds Donderdagavond door duizenden en nog eens duizenden menschen bewonderd was geworden. Dat het publiek opgetogen was, liet zich licht begrijpen. Er klonk tenminste menig hoeratje op. En tegen achten kwam weer het immer mooie schouwspel. De wacht van soldaten voor het Dampaleis presenteerde het geweer. Eenige minuten later verscheen H. M. de Koningin in den ingang van het Dampaleis, dadelijk in de koets stappende, gevolgd door de Koningin- Moeder en Z. K. H. Prins Hendrik. Er werd lang en hartelijk gejuicht door het publiek. Jammet was het, toen de koets met de volgrijtuigen door de Mozcs en Aoronstraat de Nieuwezijds Voor burgwal opreed, de verdere route in gestrekte ga lop werd afgelegd. Tot aan het Concertge bouw toe werden de Hooge Gasten lang en hartelijk toegejuicht. Het gala-concert in het Con certgebouw. 't Is half acht en de groote zaal van het Con certgebouw heeft zich gevuld met een select pubiiek. Het zijn bijna allen dezelfde personen, die Donderdagavond in den Stadsschouwburg wo ren. Ook nu zien we weer de Indische prinsen met het bekende gevolg. De minister-president jhr. Ruys de Becrenbrouclc met zijne ambtge- nooten jhr. van Kornebeek en mr. Heemskerk zitten op dc eerste rij. In dit verband zij mee gedeeld, dat de opstelling von de stoelen en zanl voor deze speciale voorstelling geheel ver- onderd is. Onder het balcon achter in de zaal is een podium gebouwd, waarop de zetels ge plaatst ziin voor de Koninklijke Familie met gevolg.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1923 | | pagina 1