WIJNHANDEL J. A. SCHOTERMAN Zn. •W" AMERSFOORTSCH DAGBLAD „DE E EM LANDER" Zaterdag 8 Sépt. 1923 Eigen gemaakte Kinderkleeding. TWEEDE BLAD. BINNENLAND. ftöagaz. „De Dom" M Goud- Zilver- en Uurwerken FEUILLETON. ZELFBEDROG. Katoenen en Flanellen. JOH. vm DIJK DTR.STB4AT 17 -r- TELEFOON 145 Per flesch Per Anker Gewas 1920 Raymond Macau F 1.F 40.— Gewas 1917 St. Emilion F 1.60 F 65.- HET REGEERIN GS JUBILEUM. Cour van gelukwcnschen. De Koningin hield gister van 10-12 een cour von gelukwenschcn. Hier verschenen de civicli autoriteiten o.a. het gemeentebestuur van Am sterdam, de consuls van vreemde mogendheden tc Amsterdam, de rechterlijke macht, de Raad van Toezicht en het bestuur van de Rijksverze keringsbank, de directie van dc Rijkspostspaar bank cru. Daarna volgden de rijks, gemeente, en kerkelijke commissies, de Ned. Bank en an dere bankinstellingen, de Ned. Handel Mij., de Koninklijke Academie von Wetenschappen, dc Universiteit van Amsterdam en de vrije uni versiteit, de commissie van toezicht der Rijks academie van beeldende kunsten, de raad van toezicht en discipline van de orde van advoca ten, de Raad van Arbeid, de Verzekeringska mer, het staatsbedrijf der artillerieinrichtingen, de raad van beroep. Ongevallen verzekering en Burgerlijk Armbestuur. Inspecteur en school opziener bij het Lager Onderwijs in Amster dam, de plaatselijke commissie voor het toe zicht op het lager en voorbereidend onderwijs, de verschillende kerkbesturen, de vrije gemeen te, het Leger des Heils, het Ned. Bijbelgenoot schap enz. In de 3e plaats volgden de particuliere com missies, de b'chamen op het gebied van scheep vaart, handel en nijverheid, liefdadigheidsge- nootschappen, kunstinstellingen, vrouwenorga nisaties, sportvereenigingen, patroons- cn ar beidersorganisaties, middenstandsvereenigin- gen, studentenbonden, buurtvereenigingen enz. Ten slotte kwamen de particulieren. Bezoeken van H. M. dc Ko ningin-Moeder. Om 10 uirr is de Koningin Moeder uitgereden tot het brengen van officieele be zoeken aan het Rijks Museum cn aan Aiti. H. M. nam in het Rijksmuseum het door de ver- ecniging „Rembrandt" tentoongestelde in oogen schouw en in Arti bezichtigde dc Koningin Moeder de tentoonstelling van portretten uit het Huis van Oranje-Nassau cn van die welke daarop betrekking hebben. Om kwart over 12 was H. M. weer in het paleis teruggekeerd. De aanbieding van Toorop's portret der Koningin-Moeder. Omtrent de te Amsterdam plaats ge had hebbende aanbieding aan H.M, de Koningin van het in opdracht von leden cn bestuur van de Koninklijke Kunstzaol Klcyknmp door Toorop geteekende portret van H M. de Konin- Moeder, meldt men ons nog, dat het geschenk werd aangeboden door een delegatie, bestaan de uit de heeren mr. J. van Hoboken, M Knoops, P. Kleykamp, C. G. en A. J. Kley- kamp cn mevr. P. Kleykamp-Hooger Smit. Mr. von Hoboken voerde namens de dele gatie het woord en merkte o.a. op, dat het een verheugend teeken was, dat onze tijd man nen voortbracht als Toorop, die van zoo'n por tret een teeken des tijds weten te maken. Hij bracht dank aan H.M. dc Koningin-Moeder voor het welwillend poseeren en verzocht H.M. namens de schenkers het geschenk te willen aanvoorden. De namen der schenkers zijn vermeld in een tevens aangeboden album, dat in wit peau de sucdc is ingebonden cn behalve een op dracht van dr. J. E. Schroder te Hilversum een reproductie van het aangeboden portret bevat. H.M., zichtbaar verheugd en getroffen door het geschenk, verzocht dc delegatie aan dc schenkers haar groeten donk uit te spreken cn zij verklaarde zich zeer erkentelijk voor de teergevoelige gedachte, die aan het geschenk ten grondslag lag. Na bezichtiging van het portret verklaarde H.M. zich zeer voldaan en verzocht zij nog maals haar dank te willen overbrengen. De opdracht in het album luidt als volgt 't Verleden dringt heden tot jubelende klanken, tot uiting van vreugd op dit zilv'ren feesL Het dringt ons. Vorstin, voor alles te danken Wat Gij voor 't Vaderland steeds zijt geweest Het Heden zendt heden tot God den Almachte, Och zegen Gij mildlijk de Vorstelijke Vrouw En moeder haars volk bij elke gedachte Bescherming der Kunst, haor roeping getrouw. Het morgen breng' zorgen 't moog donker soms wezen, Het wisselende lot zij nu droevig dan schoon. Wij heffen het hoofd en kennen geen vrcczen, Zoolang, Oranje nog zit op den troon. Het gedrang op het Lcidsche- plein le Amsterdam. Wij lezen hieromtrent in de Tel. nog het vol gende: Om zeven uur begon de politic het Leidsche- plein af tc zetten. Dc afzettingslijn liep eener- zijds ongeveer van restaurant Trianon naar het American hotel tot ver in de Marnixstraat, an derzijds volgde zij de vluchtheuvels van het po litiebureau en voor het zijpleintje waar het tij delijke eindpunt van de Kraoienknip zich be vindt. In den aanvang wist dc politie het publiek op deze lijnen te houden, wat gezien de kalmte van de feestgangers in deze dagen niet moeilijk viel. De gezindheid van hen, die gekomen waren om de vorstelijke familie' in de gouden koets te zien voorbijrijden, was van dien aard, dat men de gehelmde manschappen in alles behulp zaam was. Er kwam echter steeds meer volk aanzetten. De Hobbemostraot vertoonde een breedon stroom van menschcn en uit de richting Over toom kwamen duizenden toestroomen. Alles ging naar het Leidscheplcin, waar de massa ten slotte tegen de afzetting vastliep. Tot kwort- over-zevenen reden de tramwagens der Üjnen I cn 2 nog over het plein, wat ten laatste ook ol niet meer doenlijk bleek. Zelfs de wagens die in de richting der buitenwijken gingen, ge raakten in de knel, zoodat de dubbele rij wa gens oorzaak was, dat het publiek nog meer in elkaar geperst werd. En nog altijd kwamen honderden nieuws gierigen opzetten. Er ontstond gedrang cn de afzetting werd, vijftig minuten voor de komst der gouden koets reeds, terug gedrongen. On geveer tien ruiters en veertig politie-beombten te voet moesten er aan te pas komen om een einde aan dezen toestand tc maken. Op dat oogenblik viel het eerste slachtoffer. Het was een oude vrouw, die door menschcn uit het publiek binnen het afgezette gedeelte moest worden gedragen. Spoedig volgde een tweede en derde. De situatie was zoo dreigend, dat de direc teur van den Geneeskundigen Dienst, de heer Heijeimnns, die zelf ter plaatse was, het voor alie eventualiteiten noodig oordeelde een auto brancard met verplegend personeel te requirec- ren. Dat dit geen verkeerde gedachte was bleek ol spoedig. Het gedrang werd zoo hevig, dat toen de klok half ocht wees, al vijf personen, die in de drukte onwel waren geworden, onder de peris tyle von den Stadsschouwburg gelegd moesten worden. De menigte won steeds meer terrein en tal van personen, die kaarten voor het thea ter hadden, moesten worstelen om binnen dc afzetting te komen. Er kwam politieassitentie en het wos met zeer veel moeite, dat een detachement van 14 be ambten met inspecteur Modderman aan het hoofd zich door de massa wrong. Maar ook deze politiemacht was nog niet voldoende. Van alle kanten kwamen nu agenten aanzetten, die allen naar de bedreigde plek, tusschcn Hirsch en het Amcrican-Hotel werden gedirigeerd. Het was intusschen een treurig gezicht de schouwburgbezoekers te zien, die in het ge« drang waren geweest. Een dame in décolleté was de bovenkleeding letterlijk van het lijf ge rukt. Een heer miste zijn hoed, een onder zijn jas. Boorden waren gescheurd, japonnen afge trapt. Om vijf minuten over halfacht verschenen nog II man van dc politie ten tooncele, ter wijl rechercheurs, die bij den schouwburg op gesteld, eveneens gerequireerd werden om den menschelijken wal, die onverzettelijk de tram baan van lijn 10 naderde, tegen te houden. Plotseling klinkt uit het publiek een hevig gegil. Men schreeuwt tegen de bereden stads en militaire politie, doch door de herrie begrij pen de manschappen niet, wat er aan de hond is. Met geweld ruimte makend werd het slacht offer, dat een zenuwtoeval had gekregen en luid schreeuwend met armen en beenen sloeg, naar den outo-brancord werd gedragen. Een politiebe ambte wist nog bijtijds twee kleine kinderen, die op 't punt waren onder den voet te gera ken, uit de menigte te halen. Onder een hoeraatje van het nog immer blij moedige publiek komt een open victoria dwors door het opeengepakte volk aanrijden. Het is de burgemeester, dei zich naar den schouw burg begeeft. Het aandragen der slachtoffers duurt voort. Om kwart voor ocht telden wc er tien. Op last van den heer Heyermans werd het personeel van den Geneeskundigen Dienst telefonisch or der gegeven met vijf autobrancards naar het Leidscheplein uit te rukken en na eenige minu ten verkondigden de claxons, dat de wagens in aantocht waren. De vrouw met gehovende kleeren en met los hangend haar wordt in een der wagens gebor gen; een onder, die er nog slechter oon toe was, werd terstond naar een der gasthuizen ver voerd. Kwart voor 8. De politie wordt zenuwachtig. De bereden manschappen beduiden met de wit- geschoeide handen het publiek terug te gaan. De masso is gegroeid en beslaat een opper- lakte van het Leidschcboschje tot vlak voor de kruising op het plein. Eenige beambten zijn tusschcn het publiek en trachten van hier uit de massa te doen wijken. Het lukt niet Dc verwarring wordt steeds grooter. Mannen schreeuwen, vrouwen gillen. Als op een plek d< menschen teruggedrongen worden, puilt de af zetting aan den anderen kant weer uit. Een ver gelijking met een elastieken bal dien men in drukt is hier zekerlijk niet op haar plaats. Ten einde raad laten eenige manschappen der militaire politie hun paarden steigeren. Dit kon slechts de verworring vergrooten. En het resultaat is, dat nog een paar vrouwen en kin deren in de vestibule van den schouwburg, die een lazaret is herschapen, moeten worden binnengebracht. Het valt op, dat nu eerst de commissaris Van Santen, zich naar de bedreigde plek begeeft. Maar ook zelfs zijn aanwezigheid richt niets uit. Zeven ruiters der stadspolitie en drie der ilitaire politic probeeren thans met hun paar den de centimeter voor centimeter vooruit- dringende massa te stoppen. Hier cn daar wordt een paard teruggedrongen. Om vijf minuten voor acht ontstaat plots een doorbraak aan dc zijde waar deze niet verwacht wos, n.l. van de Weteringschans. Eenige agen ten, die er heen liepen zogen op de plaats die zij verbeten, weer andere menschen door breken. Om ocht uur gebeuren dir.gen, die aan een klucht doen denken. Een aantal meisjes op de voorste rij barst los in een „En van je hela, hola, houdt er den moed maar in." Een inspec teur von politie in uniform dirigeert en het gaat hem beter af dan het duwen, dat toch geen re sultaat hcéft. Dan vlucht, gelijk een haas uit het struikgewas een dikbuikig heer met een hoofdbedeksol zonder rand, uit het gedrang. De agenten geven, zooals de Londensche bobbics dat gewoon zijn, elkaar een arm, zetten zich schrap en probeeren zoo de menigte op haar plaats te houden. Men is nu tot over d© trambaan gekomon. Het aantal flauw gevallenen en onwel gewor- denen is tot ongeveer negentig gestegen en ver plegers zijn druk in de weer met hun flesch- jes vlugzout. De ongclukkigen, die tegen de zuilen der peristyle leunen, er tegen aan lig gen 'of in de vestibule zijn neergevleid maken een gehavenden en treurigen indruk. Er zijn moeders bij die hun kinderen waren kwijtge raakt. Eindelijk om tien minuten over acht klinkt het verlossende gejuich. De stoet is gode zij dank in aantocht en spoedig zwenkt de gouden koets voorbij het front van het theater. Nauwe lijks is de vorstelijke familie uitgestegen en zijn de volgrijtuigcn opgereden, of de afzetting wordt losgelaten. Van orde is ook nu geen sproke meer cn alles dringt door elkaar. Ook de rijtuigen en auto's geraken in de knel, maar gelukkig deden zich geen verdere ongevallen meer voor en na een kwartier kv/am er weer eenige teekening in het verkeer. Volgens mededeeling van den Geneeskundi gen Dienst bedraagt het totaal aantal flauw gevallen personen negentig. Het is een onaangename geschiedenis ge weest voor de hoofdstedelijke politie en de commissaris die dnar de leiding had en het te ver liet komen mag zécr dankbaar zijn, dat het publiek de zaak zoo goedmoedig opnam. In aansluiting op het bovenstaande werd ons heden nog gemeld dat het totale aantol per sonen die gister tijdens de feesten onwel zijn geworden 150 bedraagt. Te Apeldoorn. Te Apeldoorn is het Regeringsjubileum met opgewektheid gevierd, niettegenstaande de groote feestdag gehouden zal worden op 26 dezer, ols de Koningin weer op Het Loo ver toeft. Apeldoorn is Woensdag gewekt orn halfacht door een reveille van vier de gemeente door kruisende muziekkorpsen. Van 8% tot 9uur werd bij de Gedenknaald, bij de Groote Kerk en bij het Gemeentehuis plechtige koraalmuziek uitgevoerd. En om half tien werden de klokken van kerken en torens geluid. De morgenuren zijn gewijd geweest aan de kerkelijke herdenking van de troonsbestijging der Koningin. Alle kerkgebouwen waren stamp vol. In de namiddaguren werden in alle buurten der gemeente kinderspelen gehouden, terwijl op het Marktplein een groote gymnastiekdemonstratic plants had met medewerking van „De Nieuwe Turnkring", K. D. O. en „Oiympin". Een groot vuurwerk aan den „Driehoek" be sloot 's avonds de feestviering. o Tc Leeuwarden. In dc Friesche hoofdstad hebben de jubileum feesten drie dagen geduurd. Maandag was het hoofdnummer een groot kinderfeest, waaraan ongeveer 4000 kinderen deelnomen. Dinsdag werd een motorrondrit ge houden, met motorwedstrijden tot slot. De gon delvaart, die op den avond van dien dag zou worden gehouden, moest wegens regen worden uitgesteld. Woensdag was er historische optocht. Na een godsdienstoefening in alle kerken, ving om on geveer halftyvee het historisch spel aan, ver beeldende den intocht van Willem Karei Hen drik Friso en zijn gemalin Anna van Hannover, op den llden Mei 1734, in Leeuwarden. Zoo veel mogelijk historiegetrouw werd dit gebeur de weergegeven. Dc Prins, den 24sten Maart 1734 in de St. Jameskapel te Londen gehuwd met de dochter van George II, kwam met zijn jonge vrouw den 9den Mei te Harlingen aan, werd daar ontvangen door zijn moeder, prinses Maria Louisa (Marijkemoai) en deed twee da gen later zijn intocht te Leeuwarden. Evcneis toen, had de magistraat der stad zich opge maakt ter „inhalinge van Siine Furstelijkc Door- luchtigkeid"; een rij van edellieden, een esqua- dron huzaren, de schutterij en een compagnie verensgezellcn uit de voorstad Het Vliet, „zin nelijk in het wit gekleed", brachten ook thans aan den prins hulde en eer. De stoet bestond uit ongc-veer 150 personen; vijf staatsiekoetsen vormden de hoofdmomen ten er van. De stoet trok naar het stadhuis, waar de huidige burgemeester de hooge gasten verwel komde (burgemeester Beilanus had reeds op de grens van het stedelijk rechtsgebied in een toe spraak van antieken vorm zijne doorluchtigheid hulde betuigd) cn daarna door de gansche stad, naar de Wilhelminabaan, waar ter eere van de vorstelijke personen een korte-baan-herddra- vcrij werd gehouden. Woensdagavond vond de uitgestelde gondel voort plaats. Een vuurwerk was het slot van de welgeslaagde feesten. Te Groningen. Het programma van de feestviering te Gro ningen was sober in verband met het feit, dat de stad onlangs bijna een week feest gevierd heeft ter herdenking van het feit, dat Gronin gen 250 jaar geleden ontzet werd. Het gemeentebestuur heeft zich ditmaal be paald tot het zenden van een telegrafischcn gelukwensch aan H. M. Woensdagavond is het regeeringsjubileum in de kerken, ook in dc hoofdsynagoge herdacht. Dicht bij de stad, tc Paterswolde, werd het meer verlicht en werd gedanst. Donderdagochtend half-zeven trok een uit verschillende muziekgezelschappen gevormd corps naar het station om de Groningsche deelnemers aan de huldebetooging op den Dam to Amsterdam in den trein en irvde hoofdstad te vergezellen. In den middag hield de Vereeniging voor Volksvermaken in het Stadspark volksspelen Varkensmarkt Amersfoort- Speciale aldeellngr. Mais'on de Coiffure I m RTJERSSTRAAT 14. Tel. 205 Speciale behandeling tegen alt vallen cn albreken ran het haar. Haarzalt - Haarzeep voorkomt de roos cn het vet worden van het ha.tr. voor jongens en meisjes tot 17 jaar en voor meisjes tot 17 jaar cn voor jonge mannen en vrouwen, die dezen leeftijd overschreden heb ben. In enkele buurten werden kinderfeesten in gericht. In andere buurten zal men in den loop van deze en dc volgende weck dergelijke fees ten organiseeren. Helpman zal dit op ietwat grooter schaal doen. Gisteravond zou er een gondel vaart zijn en zou in de Harmonie een populair concert wor den gegeven, gevolgd door een dansconcours. Door de zorgen van den gemeentearchivaris, dr. H. P. Coster zijn ter gelegenheid van het regeeringsjubileum in het Museum van Oud heden portretten van Oranjevorsten en vorstin nen tentoongesteld. Te Arnhem. De jubileumfeesten zijn Woensdag te Am- hem voortgezet Des middags waren duizenden op de been om een optocht, door de vereeniging Oranjedag georganiseerd, gade te slaan. Ver schillende vercenigingen namen met een praal wagen aan den optocht deel, en ook handelaren cn industrieelen zorgden voer eenige versierde wagens. Over het algemeen stelde de stoet echter teleur. Des avonds werd een vuurwerk aan de over zijde van den Rijn afgestoken, waarna de feesten met een fakkeloptocht gesloten werden. Tot zeer laat bleef het in de straten en in de café's zeer druk. Te Haarlem. Tc Haarlem is de reeks jubileumfeesten op waardige wijze besloten. De geheele week wer den er op verschillende plaatsen van de stad fcestconcerten gegeven, en hadden muzikale wandelingen plaats. In den Stadsschouwburg en in den schouwburg aan den Jansweg werden ge legenheidsstukken gespeeld. Ook op het feest terrein was lederen avond concert Daar waren kermisvermakelijkheden. Donderdagmorgen werd de feestdag ingezet mei klokgelui von olie klokken der stad. Dear- no volgde koraalmuziek ven den toren der Groo te Kerk cn vervolgens carillonbespeling. Van 9 tot half 10 werd op de Groote Markt een aubade van 4000 schoolkinderen gehouden, die door verschillende autoriteiten werd bijgewoond o.m. het collego van B. en W., behalve den heer Reinalda. Na de aubade trokken de kinderen naar het feestterein, waar zij getxccteerd werden en ver schillende spelen gehouden werden. In den namiddag werd op het „HoarleirT-ter- rein aan den Schotcrweg een voetbalmatch ge houden tusschen een Haarlemsch elftal en een elftal van elders. Des avonds vond op de Dreef een wielrenwedstrijd plaats. Op de Groote Markt, op het Stationsplein en op het feestterrein werden fcestconcerten ge geven, terwijl op het laatst een schitterend vuur werk Haarlems jubileumfeesten besloot Te Breda. Ln opdracht van den raad van Breda hebben B. cn W. een adres van hulde aan de Koningin ge zonden, waarin herinnerd wordt aan do innige banden tusschen haar huis en Breda. Uit Hongarije, Het Korr. Bur. seint ons uit Boedapest: President Szeitoveky heeft bij de openings- Wilfiem Groenhuizen Langeslr. 43. Tel. 852. Poatr. 75821 Goede nikkelen Pols-en zakhorloges 1 4.-, 1 4.Ï5 en I 4.50 naar het Noorsch van JOHAN BOJER door D. Logemanvan der Willigen. I. Het begon reeds te schemeren toen Knut Norby, in zijn arreslede met één paard, van een vergadering van de schoolcommissie naar huis reed. Het ijs van de Mjüscn was den laatsten tijd niet erg te \ertrouwen ge weest, waarom hij zijn vrouw beloofd had den landweg terug te rijden. Maar verschil lende ergernissen -dien dag hadden den ouden man opgewonden; bij de rotspunt onder aan den landweg gekomen trok hij plotseling de leidsels in cn draaide het groote meer op. „Het ijs heeft voor vandaag wel anderen gedragen", dacht hij in zich zelf, „waarom zou het mij dan niet hou den! Het paard spitste de ooren en liep met bange treden over de ijsbrokken heen, jnaar Knut zweepte het aan, zoodat de ar met hevige schokken op de gladde, blanke ijsoppervlakte terecht kwam. Als do ééne ergernis dicht op de andere volgt, is het alsof men nog een stoot krijgt daar, waar men op voorhand al een wond bekomen had. Eerst had hij zijn zin niet gekregen bij dc schoolcommissie het betrof een zaak over het ellendigo bestuur van de hoogere volksscholen. En toen te midden van die oreernis ziin schoonzoon een nieuw voor schot op de erfenis kwam vragen, had de oude man een gevoel of hij gewoon werd afgezet. Toen hij daarenboven een uur later hoorde, dat koopman Wangen failliet was gegaan, namen de paar duizend kroncp, die hij daar bij inschoot, een afmeting aan, dat hem van woede dc keel dichtkneep. „Ik zal weldra de halve streek te eten mogen geven," dacht hij. ,.'t Is of ze 't er op heb ben aangelegd de laatste penning van me af te stroopen." Het paard was een groote, zwarte hengst met roestkleurige, golvende manen, en dan- tcle bewegingen. De oude man zelf zat ver scholen in een dikken boercr.pels met hoog opstaanden kraag. Op het ijs begon de duisternis te vallen en over het sneeuw- bleekc landschap rondom het meer werd het ééne licht na het andere op do hoeven aangestoken. „En als je vrouw dit nu eens te weten komt?" dacht hij in zichzelf, terwijl dc bellen rinkelden cn liet ijs uit de paardehoe- ven sloeg. Hij had achter haar rug de ga rantie voor Wangen onderteekend. Het was zeker wel drie k vier jaar geleden en de borgstelling diende om Wangen meer cre- diet te geven bij een groothandelaar in do hoofdstad. Maar toen reeds had hij zijn vrouw beloofd nooit meer voor iemand borg tc staan. Zij hadden al genoeg verloren. En nu? „Wel verduiveld! Hoe had hij zich dien keer toch voor den mal kunnen laten hou den!" dacht de oude man. Maar de flinkste heeft wel eens een zwak oogenblik als ze goed en vriendelijk voor je zijn. Zij waren beiden in de stad en Wangen had op een goed maal in het hotel Carl Johan getrac- tcerd. En daarna was het gebeurd. En nu? Het was een duur maal geworden! En terwijl Norby er tegen op begon te zien, beschaamd \oor zijn vrouw te moeten ver schijnen en te bekennen, dat hij zijn woord gebroken had, kwam er tegelijkertijd een hevig gevoel van kwaadwilligheid in hem op tegen Wangen, di,e van alles immers de schuld was. „Hij had natuurlijk zijn bedoe ling met zijn invitatie, die kerel." En on willekeurig begon Norby zich allerlei slechte vanaf f 3.90. Lanseslraat 116 Tel. 70 dingen van Wangen te herinneren, omdat er nu eenmaal een soort zelfverdediging ligt in het zich woedend voelen op een ander. De schaduwen van de dennen hellingen werden zwart, dc sterren kwamen te voor schijn, terwijl er in het Westen een vuur- gelo streep in dc duisternis opgloeide en vlammen over het ijs uitschoot. Hot schitterde in de nikkelbeslagen van paardentuig en ar en wierp op het ijs van man en paard groote schaduwen, die voort durend op zij van de slede medereden. Op do verlaten ijsvlakte was nauwelijks één levend wezon waar te nemen. In de verte zat er een eenzame visscher bij een bijt, waar de gloeiende spiegel met de puntige bergschaduwen samen viel en ginds aan de landpunt zag men een klein stipje van een man die zich voortbewoog met een slee achter zich. „En Herlufsen van Rud? Nou die zal zich in de handen wrijven!" Omdat Norby zelf een strijdlustig heer was, die hard tegen anderen kon uitvallen, verbeelde bij zich ook, dat een massa men schen op de loer lagen om hem aan te val len. Als hij een voordecligen boschhandcl gedaan had was liet eerste wat hij met een soort welbehagen dacht: „Wat zullen ze nu lekker jaloersch zijn!" En bij mislukte ondernemingen wenschte hij het verloren gold naar clcn duivel. Wat hem nu vooral hinderde was, dat het nu de beurt van an deren was om zich in de handen te wrijven. Nu is hij midden op het ijs cn rijdt van den rooden vuurspiegel de donkere scha duwen in. Het paard hoort bellen rinkelen aan land, heft den kop op zonder den draf te verminderen on hinnekt. „Als het ijs nu eens niet houdt?" dacht Norby en een rilling voer hem door de leden. Zijn vader, een oude boer uit het Sölvdal, reed eens een zwaren last geslepen iera- nielblokken dwars het meer over en toen het ijs onder dc vracht begon tc kraken cn te buigen, vond de oude rnan het toch al te gek er een paar van de dure blokken af te werpen om den last te verminderen. Neen hij ging liever op de knieën lig gen cn bad tot Onzen Lieven Heer: „Als U mij veilig en wel aan land brengt, dan olfer ik tien mud \an mijn boste gerst aan den predikant." En veilig aan land kwam hij. Maar toen hij aan wal stond, keek hij eens over het ijs en zcide grinnekend: „Daar heb ik hem lekker beet gehad hoor!" En de predikant krec-e geen graan. De hellen rinkelden met frissche, genoeg lijke, zilveren tonen, maar de oude man verbeeldt zich den gehcelen tijd dat hot Ijs niet houden zal. „Als ik er nou doorzak, dan is 't misschien wel omdat ik Zondag niet naar het avond maal wil gaan," dacht hij. Want toen hij van huis ging, had hij zijn vrouw zoo wat half beloofd bij der, koster aan te gaan om te zeggen, dat zij Zondag aan het avondmaal zouden deelnemen. Maar op het laatste oogenblik was er een stukje van den ouden idealist in hem ont waakt en was hij den koster voorbij ge reden. „t Is immers tegen je «eweten," had hij gedacht. „Je gelooft immers niet aan de heilige communie, evenrriin als aan de ver zoening van Christus." Er waren twee verschillende menschen m den machtigen Knut Norby. De ééne had zijn idealen over scholen in de predikante woning. over reizen en allerlei boeken. Maar toen hij na den dood van zijn vador diens hoeve moest overnemen werd hij langza merhand ook ecnigszins aan hem gelijk. Het was of zijn vader zelf nog ging over het werkvolk, de bankboeken, de dichte bosschen, over onafgedane zaken, maar vooral of hij zelf nog de rang regelde die het geslacht Norby ln de streek innam. Het sprak bijna van zelf, dat hij door moest gaan met te wezen zooals zijn vader go- wecst was. En dikwijls als hij op het punt stond een nieuwen boschhandel te sluiten, was het hem of hij plotseling zijn vader was, en onwillekeurig zag hij dan met diens oogen, gebruikte kunstje? en had op dat oogenblik hetzelfde geweten als zijn vader. En de andere Knut Norby was in de weer met boeken en politieke en gods dienstige vrijzinnigheden als de eerste Knut Norby niets te doen had. (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1923 | | pagina 5