zitting van de Nationale Vergadering het regee- ringsjubileum van onze Koningin herdacht. De President verklaarde dat het Hongaarsche volk sympathiseert met het Nederlandsche feest. Hongarije zal altijd erkentelijk blijven voor het geen Koningin Wilhelmina en het Nederland sche volk voor de noodlijdende kinderen in Hon garije gedaan hebben. Het voorste] van den pre sident om de Koningin uit naam van de Natio nale Vergadering en het Hongaarsche volk een telegram van gelukwensch te zenden, werd on der groot geestdrift aangenomen. Zondag is in de kerk op het Calvin plein een dankdienst gehouden, waarbij bisschop dr. Ra- vasz de gedachtenisrede hield. Ook in de ver schillende andere kerken werden dankdiensten gehouden. Dr. Cscrnsch heeft namens de katholieken hulde aan de Koningin gebracht. Van As' gedenkboekje Zilver op Oranje. Mr. H. J. van Heumen te Tiel h'eeft als een blij vende herinnering aan de jubileumfeesten aan de leerlingen der twee hoogste klassen van alle scholen aldaar geschonken het boek „Zilver op Oranje" van CV G. van As. Do terugkeer der Kon. familie naar 's Gravenhage. De Koningin, Prins en Princes, die heden avond 8.05 uur van het Centraalstation te Am sterdam naar 's Gravenhage terugkeeren, zullen aldaar ten 9.01 uur aan het Hollondsche Spoor station te 's Gravenhage aankomen. De Koningin-Moeder komt in denzelfden trein mede terug. ONDERSCHEIDINGEN IN VERBAND MET DE JUBILEUMFEESTEN. Bij Kon. besluit zijn benoemd: tot commandeur in de orde van Oranje- Nassau jhr. prof. dr. J. Six, voorzitter van de Huldigingscommissie ter gelegenheid van het Regeeringsjubileum te' Amsterdam; tot ridder in de orde van den Ncderlandschen Leeuw C G. Vattier Kraane, voorzitter van het Centraal Comité uit de Huldigings-commissie te Amsterdam; tot officier in de orde van Oranje-Nassau mr. dr. G. A. W. ter Peïlwijk, voorzitter van het Uitvoerend Comité voor de viering van het Regeeringsjubileum te 's Gravenhage; en mevrouw M. M. Havelaar—Van Beek Cal- koen te Ede, secretaresse van het Comité voor het Nationaal Huldeblijk; is bevorderd tot officier in de orde van Oranje-Nassau A. E. Dudok van Heel, te Naar- dun, voorzitter van het Comité van betooging ter gelegenheid van het Regeeringsjubileum; is benoemd tot ridder in de orde van Oranje- Nassau F. N. V. Quant, onder-voorzitter van het uitvoerend comité voor de viering van het Regeeringsjubileum te 's Gravenhage. DE POSTCHEQUE- EN GIRODIENST. Een moeilijke overgangs toestand. Het Hbld. schrijft Wij worden bestormd met ingezonden stuk ken ovct „den Janboel bij den Postchèque- en Girodienst", in verband met de centralisatie, •waartoe op 24 Augustus j.1. is overgegaan. Af rekeningen blijven uit, of zijn onjuist, aan op drachten tot overschrijving of uitbetaling wordt geen gevolg gegeven. Tal van kooplieden, in- dustriëelen etc. zijn ernstig gedupeerd, doordien bedragen, die voor loonbetaling etc. noodig wa ren, niet op tijd zijn uitbetaald, ondanks her haalde en dringende aanvragen bij de desbe treffende plaatselijke kontoren. Aan de soliditeit van den Girodienst twijfelt natuurlijk niemand, maar de populariteit van deze instelling, die in de laatste paar jaar op schier ongelooflijke wijze was toegenomen, moet door de moeilijk heden, waarin het bedrijf door den overgangs toestand is gekomen, niettemin ernstig, b'jderu Wij hebben ons tot de directie van den Post chèque- en Girodienst in Den Haag gewend, met de vraag, waaraan deze desorganisatie is te wijten, alsook, hoe lang het nog zal kunnen duren, eer alles weer behoorlijk marcheert De directie gaf onomwonden toe, dat zij de moei lijkheden, die aan den overgangstoestand zijn verbonden, had onderschat, en dat de gang van zaken in de afgeloopen week ook haaT zelf zeer heeft teleurgesteld. Die vertragingen zijn, naar zij ons mededeelde, eenerzijds een gevolg ge weest van het feit, dat het personeel nog niet voldoende geschoold is, om alles zoo snel te laten loopen, els men zich had voorgesteld. Daar komt echter bij, dat het controleeren van do ge gevens omtrent de oude saldi etc. veel tijd in beslag heeft genomen. De eenmaal ontstane achterstand is dientengevolge hoe langer hoe gTOoter geworden. Als b'chtpunt valt thans te vermelden, dat in de laatste dagen betrekkelijk weinig nieuwe opdrachten zijn ingekomen. Natuurlijk is dit op zich zelf een ernstige zaak, omdat het be wijst, dat de aangeslotenen bij den Postchèque- en Girodienst den toestand voor het oogenblik bijna hopeloos achten, en derhalve zoo goed als geen gebruik meer van den dienst maken. Maar hier staat tegenover, dat door de tijdelijke vermindering der nieuwe opdrachten de gele genheid ontstaat, om de oude bij te werken. De directie doet dan ook alle moeite, om dezen achterstand op te ruimen, en hoopt hierin bin* nen een poar dagen te slagen. Al te vast durven wij hierop nog niet rekenen, daar immers dezelfde hoop werd gekoesterd, toen de centralisatie in werking trad. Wij willen echter het beste aannemen en hopen, dat het leed thans betrekkelijk spoedig zal zijn geleden, en dat de'ontstemming, welke door de gebeur tenissen van de afgeloopen week in de kringen der gebruikers van den Postchèpue- en Giro dienst zijn ontstaan, spoedig weder tot het ver leden zullen behooren. Intusschcn is de hoop op een spoedig inheien van den achterstand een schrale troost voor hen, die op het oogenblik om geld verlegen zijn. Wij vroegen de directie van den Postchè que- en Girodienst, of er middelen kunnen wor den getroffen, om althans degenen, die drin gend geld noodig hebben, in de gelegenheid te stellen, dit bij den Postchèque- en Girodienst op te nemen. Het bleek ons, det machtiging tot uitbetaling inderdaad kan worden verkregen, wanneer men zich hiertoe i^legrafisch tot de directie van den Centrolen Girodienst in Den Haag wendt. Gedurende de afgeloopen week heeft ook dit middel weinig gebaat, omdat men een geweldig aantal van dergelijke telegrammen ontving, waar bij den bestaanden achterstand geen doorkomen aan was. Thans begint echter in dit opzicht de toestand te verbeteren. Uitdrukkelijk werd ons dan ook verzekerd, dat degenen, <Be thans een dergelijk telegra fisch verzoek om uitbetaling doen, binnen een halven dog hun geld zullen kunnen krijgen, om dat deze aanvragen thans dadelijk worden be handeld, en de machtiging, wanneer blijkt, dat het aangevraagde bedrag werkelijk op de reke ning van den aanvrager staat, telegrafisch door den Centralen Girodienst aan het desbetreffende plaatselijke kontoor wordt gegeven. De tele- gramkosten, aan deze machtiging verbonden, neemt het Rijk voor zijn rekening, niet echter de kosten van het telegram, waarin de aanvrage tot uitbetaling wordt gedaan. Wij hebben van deze gelegenheid gebruik ge maakt, om de directie van den Postchèque- en Girodienst er op te wijzen, dat ook de afreke ningen zelve, voor zoover zij thans in handen van de betrokkenen komen, in tal van gevallen zeer veel te wenschen blijken te laten. Zoo heb ben wij afrekeningen onder de oogen gehad, die niet gedateerd zijn, zoodat men heeft af te gaan op den vaak half of geheel onleesbaren datum van het poststempel. Ons werd medegedeeld, dat dit een besliste fout is. Het ligt wel dege lijk in de bedoeling, de afrekeningen te datee ren. Deze grief zal derhalve wel spoedig in or de komen. Tenslotte nog ditIn verband met de, zij het ook naor men hopen mag tijdelijke, vertraging in den Girodienst hebben wij de vraag gesteld, of het openen van locale bijrekeningen, waarop men tegen betaling van een vast recht van 5 per jaar geld in ronde bedragen van 50 af kan opnemen, zonder dat deze aanvragen via het Centrale Girokontoor loopen, aan formali teiten gebonden is van zoodanigen aard, dat ook hiermede geruime tijd zou zijn gemoeid. Wij vernamen van de directie van den Giro dienst, dat ook deze aanvragen direct worden behandeld, en dat de machtiging voor het ope nen von zulk een rekening reeds twee dagen na het desbetreffende verzoek wordt verstrekt Ook dit is dus een middel, dat uitkomst kan geven voor hen, die thans tijdelijk hun geld niet van den Girodienst kunnen loskrijgen. Summa summa rum Men kan zich öf helpen door een aanvraag voor het openen ven een locale bij-rekening, uitsluitend voor het opne men van geld, of door een telegrafische aan vraag tot uitbetaling. Voor het overige dient men nog enkele dogen geduld te hebben en in dien tusschentijd zoo weinig mogelijk gebruik te maken van den Girodienst. Men mag hopen, dat alles weder van «en leien dakje zal gaan loo pen, en dat de moeilijkheden, die een gevolg zijn geweest van de centralisatie dan weder zullen plaats maken voor de snelle en correcte wijze van afdoening van zaken, die wij tot nu toe van den Postchèque- en Girodienst gewend zijn geweest KINDERUlTWISSELrNG HOLLAND—VLAANDEREN In de Augustusmaand. Men schrijft ons: Is het niet een mooie gedachte: De vriend schap der volkeren voorbereiden door de vriend schap tusschen de kinderen? De Dietsche Bond voor Holland, het Vlaam- sche Front voor Vlaonderen, hebben het daar om ondernomen, jongens en meisjes van 10 18 jaar uit Holland en uit Vlaanderen tijdens de zomervacantie met elkaar uit te wisselen. Het vorige jaar is de proef genomen met 25 kinde ren; ze slaagde zoo goed, dat thans op grooter schaal kon worden gewerkt en dat ditmaal 76 jongelui hebben deelgenomen. Van Vlaamsche zijde waren ^vooral de drie groote steden ver tegenwoordigd: Antwerpen, Gent en Brugge. Voor Holland waren er deelnemers uit Amster dam, Arnhem, Amersfoort, Enkhuizen, Den Haag, Kedichem, Zandvoort, Groningen, Baflo, Delfzijl, Schiermonnikoog, Scheemda, Veendam en Winschoten; opmerkelijk en zeer verheugend is de levendige medewerking van Groningen en omstreken; men kon zich voorstellen welk een levendigen indruk zoo'n Groningsch kind ge kregen heeft van de uitgestrektheid van ons taalgebied, bij de lange reis van Groningen tot Brugge b.v. De leiding berustte bij de dames J. von Puymbrouck, R. de Guchtenaere, A. Ma- réchal voor Vlaanderen, bij dr. Minnaert (Utrecht) en mr. Schaap (Groningen) voor N. Nederland. Ook dit jaar is de uitslag alleszins uitste kend geweest. Teneinde de wederzijdsche kennis making te bevorderen, was afgesproken dat be zoek en tegenbezoek niet gelijktijdig, maar ach tereenvolgens zouden geschieden. Het eerst reis den de Hollandsche kinderen naar Vlaanderen, en werden daar gedurende de eerste helft der maand Augustus bij Vlaamsche gezinnen kosteloos ge logeerd; gedurende de meeste dagen werden ge meenschappelijke uitstapjes belegd onder des kundige leiding. De te Antwerpen verblijvende kinderen bezochten b.v. Brussel en Brugge, za gen den Juweelenstoet en de opvoering van Oidipous te Kolone. No 14 dogen heerlijk te hebben genoten, kwa men -de Hollandsche kinderen terug, en brach ten zij de Vlaamsche kameraadjes mee, die zij ginder hadden lecren kennc-n. Deze hebben na de tweede helft der maand in Holland doorge bracht, waar zij op hunne beurt zeer gastvrij werden onthaald. De Besturen van musea en In stituten in verschillende steden hadden met wel willendheid het bezoek toegestaan en voor lei ding gezorgd; zeer gewaardeerde medewerking werd ook ondervonden vanwege het spoorweg personeel, om de reisjes te vergemakkelijken. Een der mooiste uitstapjes was het bezoek aan Schoonhoven. De Utrechtsche kinderen, Hol landsche cn Vlaamsche door mekaar, waren 's morgens vroeg met de auto naar Vreeswijk vertrokken, en van daar de Lek af gevaren door het schilderachtige opene weidelandschap. Te Schoonhoven werden zij zeer hartelijk ten stod- huize ontvangen door den burgemeester, den heer F. H. van Kempen, bijgestaan door den gemeente-secretaris. De beiaardier, de heer Lense, had de bijzondere oplettendheid van op den toren „de Vlaamsche Leeuw" te laten weer klinken, gevolgd door allerlei Vlaamsche liede ren. De kinderen bezichtigden de edelmetaalbe- drijven van den heer Hooykaas, en werden ten slotte bij het hartelijke Burgemeestersgezin op versnaperingen onthaald. De prettige tijd heeft aldus voor onze kinde ren een heele maand geduurd. De uitgaven zijn gering, eigenlijk niet veel meer dan de treinreis, en deze ook nog tegen zeer verminderden prijs (uitstapjesbiljet). Daarentegen is het nut wel zeer groot geweest I Vele kinderen hebben voor het eerst het ouderlijk gezin verloten, vele zijn voor het eerst van hun leven buiten de grenzen van NooTd-Nederland gekomen; zij heb ben durf gekregen en hun gedachten zdjn ver ruimd. Maar zij hebben daarenboven geleerd hoe ginds in Vloanderen een schoon volk leeft en strijdt voor zijne voor onze Neder-* landscKe taal, en zij hebben gezien hoe dat voü- bezield is door een grootsch idealisme. Dat kan voor hun verdere leven van onschatbare waarde zijn. De vriendschap die de kinderen van N.- en Z.-Nederland hebben gesloten, zal niet licht te loor gaan; alle willen zij een volgend jaar weer mee I Vele ouders ook hebben afspraken ge maakt om elkaar in den loop van het jaar te gaan opzoeken. Het is werkelijk verheugend, dat op dat vrij groot aantal deelnemende kinde ren en gezinnen, protestanten en katholieken, rijkere en armere, geen enkele wrijving is ont staan. Men kan vertrouwen dat de uitwisseling het volgend jaar wel weer in grooter stijl zal worden voortgezet ERNSTIGE DAAD VAN SABOTAGE Poging tot vernieling van het spanningsnet bij Hilver sum. Naar de Gooi- en Eemlander meldt heeft men klaarblijkelijk met de bedoeling gedurende de feestdagen te Amsterdam de verlichting te doen mislukken, getracht het hoogspanningsnet ge deeltelijk te vernielen. Gistermiddag kwam men op de Hilversumsch Meent tot de ontdekking dat 2 houten polen van het hoogspanningsnet midden door waren gezaagd. Zij zijn echter niet omgevallen omdat zij door de draden in even wicht werden gehouden. Onmiddelijk is. de poli tie gewaarschuwd en zijn maatregelen getroffen om ongelukken te voorkomen. Door gemeente en rijkspolitie wordt de geheele lijn tot Amster dam bewaakt. Indien de poging was gelukt zou Amsterdam gedeeltelijk en Hihersum geheel in duisternis zijn gedompeld. Nieuwe uitgaven. Tob nooit, door Jos. de Cock. Uitg. F. Luyten, den Haag» In zijn „Beheersch U zelf" heeft de schrijver zijn breed psychologisch inzicht gegeven om den grooten invloed van de kracht der gedachte te doen inleven. In dit boekje vervolgt hij zijn heilzaam werk en toont hij onomwonden aan hoe tal van tobberijen 's menschen leven veron aangenamen. Hij wijst de fouten in 's menschen denken aan en betoogt de groote beteekenis van een krachtig en welgeordend denken voor een gelukkiger leven. Het helder geschreven werkje kan voor menigeen een bron van ge luk zijn, dat vooral in dezen tijd van materialis me een ware verkwikking voor den geest is. De verluchting van het boek door G. H. Pannekoek Jr. i Uitg. W. L. en J. Brusse's Uitg.-.MM Rotterdam. De Nederlandsche toegepaste kunst bevindt zich in een tijdperk van herleving, dat, om streeks dertig jaren geleden begonnen, in onze dagen een hoe langer hoe voller wasdom en rijker bloei vertoont. Evenwel, deze heuglijke groei en bloei op alle gebieden der Nederlandsche toegepaste kunst, is noch in ons eigen land, noch in het buitenland volkomen op haar waarde geschat en naar verdienste erkend. De kunstenaars zelf hebben daaraan mogelijk eenige schuld, daar zij we! met groote artistieke energie en beginsel- trouw het nieuwe kunstwerk schiepen, doch zich daarnaast, althans in den aanvang, niet of wei nig stelselmatig toelegden op de theoretische voorlichting van het publiek aangaande die be ginselen en het streven der jonge kunst. Opdat in deze leemte zal worden voorzien heeft Brusse's Uitg. Mij besloten een saamvat- tend overzicht van de moderne Nederlandsche toegepaste kunsten in het licht te geven. De uit gave is gedacht in een goedkoope serie-uitgave van kleine, handige keurig verzorgde, uitne mend geïllustreerde boekjes, monografieën over de verschillende takken der sier- en nijver heidskunst. Een dier monografieën is „De verluchting van het boek" en dit boekje doet zien. dat in het prospectus, waaraan we bovenstaand ont- leenen niets te veel is gezegd. Dc degelijke be werking en dc keurige verzorging beloven veel voor deze uitgave. Jubileumkaart van Neder land. Aangeboden door de N. V. Ziektekosten. Waarborg Mij. „Holland", den Haag. We ontvingen bovenstaande landkaart, welke wat uitvoering aangaat een goeden indruk maakt. De bedoeling is om, met behoud van het practische nut als kaart, door hare kleuren en decoratieve rand dezelve geschikt te maken als artistieke wandversiering ter herinnering aan het Regeerings-jubileum van H. M. Koningin Wilhelmina. Op de fries, die de kaart bekroont, domineeren de 2 groote figuren, die als 't ware de Regeering van H. M. het best symbolisee- ren, n.l. de Vrede en de Gerechtigheid. In 't midden: de wapens van Nederland, Ne- derlandsch Oost-lndië en West-Indie, gehouden door een paar als wapen-herauten gekleede kin deren, die in samenwerking met een Suri- naamsch en Javaansch meisje in hunne kleurige en karakteristieke kleeding deze drie wapen schilden met rozenguirlandes omwinden. Hierboven de met laurier omlijste beeldenaar van H. M. de Koningin, gedekt met den Ko ninklijken Kroon en gehuldigd met olijf- cn lau riertak door Vrede en Gerechtheid. Buiten hunne vleugels links en rechts staan dc horizonten in vlammen en de rookko lommen ballen zich tot onheilspellende figuren: de haat en de hebzucht van den oorlog. Door houding, gebaar en attributen wordt de bewa rende en verderf-werendc kracht van Vrede en Gerechtigheid tot uitdrukking gebracht. De kindergroep links, een visschersjongen met zijn botter en een Zceuwsch meisje zoeken hulp en bescherming bij de Vrede. De kinder groep rechts, een jongen als mijnwerker, Lim burg symboliseerend, stelt zich onder bescher ming van de Gerechtigheid en naast hem, een ar.der, getooid met wapenmantel, zijn rechten uit het Boek der Historie bepleitend. Ook de waakzaamheid van Leger en Vloot gedurende de mobilisatie wordt door een paar figuren levendig in beeld gebracht. De fries wordt bo ven afgesloten door opschrift en jaartallen. Ter weerszijden en beneden komen de wa pens der provinciën, op standaarden gedragen door heraldieke kinderfiguren, waarbij teven^ van elke provincie het meest karakteristieke of belangrijkste dpor eenige duidelijke attributen in beeld wordt gebracht. Flnantieel Overzicht. Het is slechts een uiterst korte beursweek, waarover wij dezen keer verslag hebben uit te brengen, of eigenlijk een periode, die niet eens dezen naam verdient, daar de Amsterdamsche fondsenmarkt in de laatste zeven werkdagen niet minder dan viermaal vrijaf heeft genomen, in verband met de Koninginnefeesten. Er zou dan ook nauwelijks aanleiding bestaan, om een beschouwing te wijden aan het verloop van za ken ter beurze, indien deze korte beursweek niet gekenmerkt ware door buitengewoon belangrijke gebeurtenissen, die een diepgaanden invloed zullen kunnen uitoefenen op den verderen gang van zaken. Het is moeilijk te zeggen, welke van de twee voornaamste gebeurtenissen der laatste acht dagen, n.l. het conflict tusschen Italië en Griekenland en do vreeselijke aardbeving in Japan ten slotte sterker uitwerking zullen blijken te hebben op de economische verhoudingen. Men zou natuurlijk allicht geneigd zijn, de ge beurtenissen, die zich thans in Zuid-Europa af spelen, als de belangrijkste te beschouwen, reeds derhalve, wijl zij zich op zooveel meer bekend terrein voordoen en de draagwijdte der halve zooveel gemakkelijker is te peilen. Men onderschat dan echter allicht de geweldige be teekenis, die do natuurramp in Japan in allerlei opzichten zal kunnen uitoefenen. Het schier ongelooflijke feit schijnt zich voor te doen, dat geheele steden, met bevolkingen van millioenen inwoners, van het aardrijk zijn weggevaagd, terwijl het aantal dooden in de honderdduizenden loopt. Dat de catastrophe een zoo geweldigen omvang heeft kunnen aanne men, is natuurlijk mede te wijten aan den lich ten Japanschen bouwtrant, waarbij geheele wij ken von hout, papier en stroo zijn opgetrokken. Indien dergelijke woningen al niet door de aard scholdien zelf zijn vernield, dan zijn zij natuur lijk zeer gemakkelijk een prooi geworden van de groote branden, die op de aardbeving zijn gevolgd. Hierdoor valt ook te verklaren, dat het aantal slachtoffers zoo schrikwekkend hoog is geweest. Maar toch schijnt de ramp zoo geweldig te zijn geweest, dat ook, indien men voor solider woningconstructies had gestaan, de schade schier onafzienbaar zou zijn te achten. Dit blijkt wel hieruit, dat niet alleen dc licht geconstrueer de woningen zijn bezweken, maar dat ook mo derne hotels, regeeringsgebouwen, spoorwegen, vuurtorens, tunnels enz. geheel zijn weggesla gen. Men poge zich eens in te denken, afgezien van het geweldige leed, dot door de catastrophe in het leven is geroepen, in de beteekenis van de financieele schade, die door zulk een uit barsting is veroorzaakt Indien het blijkt, dat de berichten niet overdreven zijn geweest (en men moet inderdaad wel vreezen, dat zij juist zullen bb'jken, nu alle seismographische inrichtingen ter wereld eenstemmig verklaren, dot nog nooit een zoo heftige eruptie is waargenomen), dan kan de schade, die door deze natuurramp is ver oorzaakt, zeker niet geringer zijn dan die, welke door de krijgsverwoestingen in Noord-Frankrijk etc. is aangericht Men zal thans geen vijand voor deze verwoes ting verantwoordelijk kunnen stellen en niet kunnen aandringen op een al of niet bereikbare oorlogsschatting, teneinde de kosten van het herstel te betalen. Zelfs de zoo voor de hand liggende oplossing, dat dé schade door verze kering, d. w. z. feitelijk door coöperatieve stor tingen van millioenen in binnen- en buitenlond, zal worden gedekt, schijnt in dit geval niet mo gelijk te zijn. Immers hebben de Europeesche en Amerikaansche verzekeringsmaatschappijen sinds de groote aardbeving in San Francisco in 1906 het risico van directe of indirecte schade tengevolge van aardbevingen bijna allo in hun polissen uitgesloten. Wij weten niet, of hetzelfde ook door de Ja- pansche maatschappijen is geschied. Het zou echter voor de getroffenen een schrale troost zijn, wanneer die maatschappijen inderdaad het risico van aardbeving hebben gedekt. Immers mag wel met stelligheid worden aangenomen, dat zij in dit geval niet aan hunne verplichtingen zullen kunnen voldoen. Er zullen jaren kunnen verloopen, eer de vernielde havenwerken, spoor wegen, gebouwen enz. hersteld zullen zijn. De ramp kan intusschen nog veel gTootere verhou dingen aannemen, doordien millioenen menschen dokloos schijnen te zijn geworden. In een Oos- tersch klimaat is dit weliswaar niet zoo erg, als dit b.v. hier te lende zou zijn. Maar toch zal men ook daar dc bevolking niet gedurende langen tijd onder den blooten hemel kunnen laten slapen, al ware het slechts, omdat de daaruit voort vloeiende zeer groote opccnhooping van men- schenmassa's onder ongezonde hygiënische ver houdingen ernstige besmettelijke ziekten in' het leven zouden kunnen roepen. Hoe men dezen toestand meester zal moeten worden, valt thans nog niet te voorzien. In elk geval zal echter de energie en de kapitaalkracht der Japansche markt gedurende geruimen tijd geheel in beslag worden genomen door het herstel van de scha de. Het algemcene wereldherstel, waarnaar met zooveel verlangen wordt uitgezien, zal hierdoor slechts kunnen worden vertraagd, daar thans een der meest nijvere volken al zijn aandacht zal moeten concentTeercn op herstel von geleden schade, in pleats van mede zijn krachten te kun nen wijden aan de bevordering van den econo- mischen wederopbouw van Europa- Deze dreigt overigens hoe langer hoe moei lijker te worden, nu opnieuw een ernstige com plicatie is ingetreden door de coup de main van Italië tegen Korfoe. Al blijft het nog de vraag, of de ramp in Japan ten slotte niet nog ernstiger gevolgen voor het economisch leven zal opleve ren don de Itolioansche gewelddaad, toch is ook deze op zich zelf ernstig genoeg, vooral om de complicaties, die er uit kunnen voortvloeien. Voor weerwraak van Gneksche zijde be hoeft men natuurlijk nauwelijks beducht te zijn. Mussolini heeft zijn tijd goed gekozen, nu Grie kenland door den oorlog met Turkije en de bin- nenlandsche revolutie vrijwel geheel is uitgeput. Voor Italië is het stellig von groote beteekenis, dat het door den gewelddaad vnn den dictator in het bezit is gekomen van Korfoe, dat de sleutel vormt van do Adriatische ree, waardoor de machtspositie van Italië oen dc wereldzee aan zienlijk zal worden versterkt, afgezien van het directe nut, dat het fascistische kabinet uit dezen maatregel trekt, doordien zijn eenigszins tanende populariteit er opnieuw belangrijk door wordt versterkt. Juist echter die grootore maritieme macht, die tftalië tengevolge von de „voorloopige" bezetting yan Korfoe (die wel eens eerst met St. Juttemïs kou kunnen worden opgeheven) zal verkrijgen, brengt het gevaar voor nieuwe ernstige verwik kelingen mede. Vooral Engeland ziet zijn eigen machtspositie in de Middellandsche Zee hierdoor sterk bedreigd. Dc geschiedenis heeft geleerd, dat Groot-Britarmië er altijd alles op heeft ge zet, om eiken concurrent te beletten, het Suez- kanaal en daarmede den weg naar Britsch-Indië te bedreigen. Zulk een bedreiging wordt echter thans van Italiaonsche zijde mogelijk. Geen wonder, det men van Britschen kant dadelijk op interventie door middel van den Volkenbond heeft aange drongen. In Frankrijk ziet men natuurlijk in ze ker opzicht niet ongaarne, dat Engeland voor nieuwe moeilijkheden wordt geplaatst. Ander zijds is het echter ook niet in het belang van Frankrijk, dat Ito lië's macht in de Middelland- sche Zee toeneemt. Men kan derhalve nog voor vreemde complicaties komen te staan, afgezien nog van de mogelijkheid, dot een eventueel ge wapend conflict tusschen Italië en Griekenlan ook den Balkan weder in vuur cn vlam zet. Ir vele opzichten biedt de tegenwoordige toestan treffende gelijkenis oon met die in 1914, al mo' men wel aannemen, dat de verantwoordeb'jke Staatslieden, met uitzondering dan van de Ita liaonsche, thans niet zoo onbedachtzaam de lont in het kruitvat zullen werpen. Daarvoor heeft men inderdaad toch te veel leergeld betaald. Die verwachting, dot alles tenslotte nog wel los zal loopen, heeft er toe bijgedragen, dat men ter beurze, althans voorloopig, het conflict nog al kalm heeft opgenomen en dat von groote zenuwachtigheid geen sprake is geweest. Wel is echter uit den aard der zaak de stemming zeer terughoudend geworden, en zijn de omzetten ver der ingekrompen, waartoe trouwens ook nog d' feestdagen hier en elders (in New-York is do beurs j.l. Maandag wegens „Labor-Day" geslo ten geweest) hebben bijgedragen. De speculatieve aankoopen von oandeelen, welke in de voorafgaande weken vielen waar te nemen, en waartegenover dan verkoopen van staatsfondsen stonden, hebben titans opgehou- I den, nu op de staatsfondsenmarkt de nerveuze stemming weder voor een kalme houding heeft plaats gemaakt. Zelfs zijn verschillende beleggers die door een panisch angst voor de waarde van onzen gulden waren bevangen, reeds weder tot 't terugkoopen hunner fondsen overgegaan. Over de geheele linie kon dan ook voor dc Nederland sche leeningen een herstel geboekt worden. Voor cultuurwaarden is de stemming, ondanks do geringe omzetten, na een aanvankelijke re actie vast geworden. Een artikel van den beken den suiker-expres Dr. Prinsen Geerligs in het weekblad „In- en Uitvoer", waarin gewezen wordt op de gunstige statistische positie van het product, is niet zonder invloed gebleven. Bere kend wordt dat Europa Rusland, welks pro ductie nog in geen geval voldoende zal zijn voor het dekken der eigen behoefte, buiten beschou wing latende) waarschijnlijk aan beetwortel-sui ker ruim 5 millioen ton zal voortbrengen. Dit is weliswaar 700.000 ton meer don het vorige jaar, doch is ook thans nog lang niet voldoende voor het dekken van het eigen gebruik, dat omstreeks 6.750.C00 ton bedraogt. Europa zal dan ook nog 1.675.000 ton uit andere werelddeelen moe ten invoeren. Het zal niet gemakkelijk gaan, de ze behoefte te dekken. Verwacht kan worden, dat de wereldvoorraad aan het eind van het sta tistieke jaar 1922/23 bijzonder klein was, klei ner dan in eenig voorafgegaan jaar uit den laat- sten tijd. Dr. Prinsen Geerligs raambt de voor raden op ongeveer 1.250.000 ton, tegen 1.755.000 ton op denzelfden tijd van het vorige jaar, en 2.820.000 ton in 1921. Hierbij moet in het oog worden gehouden, dat tusschen 1 Sep tember en medio October, het tijdstip, waarop de eerste beetwortelsuiker uit den nieuwen oogst voor het publiek beschikbaar komt, Java eigen lijk het eenige land is, dat suiker aflevert en dat er in die zes weken over de geheele wereld voor het gewone gebruik 1.875.000 ton noodig zijn, zoodat, indien Java niet aanvoerde cn zoo er niet nog onzichtbare voorraad bestond, een zeer merkbaar suikergebrek voelbaaT zou worden. De oogst van Cuba, die op 4.100.000 ton was ge taxeerd, heeft ten slotte slechts 3.600.000 ton voortgebracht, en ook op Porto-Rico en op de Philippijnen is niet zoo veel suiker voor den uit voer naar de Vereenigde Staten beschikbaar ge komen, als waarop men gerekend had. De Vereenigde Staten, die circa 5 millioen ton witte suiker per jaar noodig hebben, teren thans nog op onzichtbare voorraden, maar zullen spoe dig tot aankoop van alle in het Westelijk Half rond beschikbare suiker moeten overgaan. Euro pa zal dit jaar dus niet, zooals de laatste jaren geschiedde, een groot deel van zijn behoefte uit het Westelijk Halfrond kunnen dekken. Dat men zich in Groot-Britannië hiervan rekening heeft gegeven, blijkt wel uit de gToote aankoopen van Java-suiker uit den nieuwen oogst voor Erigel- sche rekening. Java heeft dan ook in dit jaar in de maanden Jurii en Juli reeds 9.785.000 pikol suiker afgeleverd, tegen 6.139.000 pikol in het vorige jaar en 5.498.000 pikol in 1921. Onder de bovengeschetste omstandigheden, is er, on danks de gTootere opbrengst van den Europee- schen beetwortel-suikeroogst natuurlijk geen sprake van een overproductie. De grootere op brengst in Europa zal alleen kunnen dienen, om in een dringende behoefte te voorzien en de uit geputte voorraden eenigszins te herstellen. Behoeft men zich betreffende een overproduc tie van suiker niet bezorgd te maken, anders staat het ten opzichte von de statistische posi tie van het product petroleum. Tengevolge von de groote voortbrenging der Califomische olie terreinen nemen de voorraden in de Vereenigde Stoten voortdurend toe. Op 30 Juni j 1. waren zij bijno 42 millioen ton grooter dan op het overeenkomstige tijdstip van het vorige jaar. In de-eerste helft von dit jaar is de voorraad gas oline in de Ver. Staten met 380 millioen gal lons gestegen, ondanks het grootere verbruik. De groote opcenhooping van voorraden heeft tot gevolg, dat verschillende producenten thans aanbiedingen doen beneden den productie-prijs. Deze toestand kan natuurlijk niet blijvend zijn. Zwakke meotschappijen zullen haar bedrijf moe ten stoken. Anderen doen moeite, hun bronnen tijdelijk of te sluiten. Bovendien zal, naar ver wacht wordt, de productie van vele nieuwe bron nen spoedig weer belangrijk verminderen. Wel licht dus, dat het hoogste punt der petrolcum- productie in do Ver. Stoten reeds bereikt of overschreden is. Dat de tegenwoordige toestand niet te wijten is aan minder verbruik, kan hieruit blijken, dat in de eerste zes maanden van dit jaar de consumptie die van het vorig jaar nog heeft overtroffen. Op de Amsterdamsche beurs hebben petro- leumwaarden, na een aanvankelijke inzinking, zich wedeT kunnen herstellen. Rubbers daarente gen waren aan den flauwen kont, evenals tabak ken. Van industriëele waarden konden Jurgens opnieuw een deel van het geleden verlies in halen. Schecpvaartoondeelen blijven onsreani- mcerd cn brokkelen verder in koers af.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1923 | | pagina 6