AMERSFOORTSCH DAGBLAD „DE EEMLANDER" PBUS DER ADVERTENTIE» met Inbegrip van een BUITENLAND. „L3 HSRO^DELLE33 FEUILLETON. ZELFBEDROG. 22e Jaargang No. 60 ABONMEMENTSPSIJS <~37'T* toort f 2.10, idem banco per post f 3.—, per «reek (met gratis verzekering leges ongelukken) f 0.17®, afzonderlijke nummers 1 C.05. DIRECTEUR-UITGEVER: J. VALKHOFF. BUREAU: ARNHEMSCHE POORTWAL 2A. POSTREKENING H*. 47910. TEL INT. 513. Maandag 10 September 1923 bewijsnummer, elke regel meer 0.25, dienstaanbie» dingen en Liefdadigheids-ad vei ten tien voor de helft der prys. Voor handel en bedrijf bestaan zeer voordeelige bepalingen voor bet adverteeren- Eene circulaire, bevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. VOLKENBOND. DE TOELATING VAN IERLAND VOORGESTELD. Genève, 8 Sept. (B. T. A.) De zesde commissie heeft besloten aan de Volkenbonds vergadering de toelating voor te stellen van den Ierschen Vrijstaat. DUITSCHLAND. DE BEZETTING VAN HET ROERGEBIED. Veroordeelingen. B e r I ij n, 8 Sept. (W. B.) De Fransche krijgsraad heeft den Regierungsrat Koehler tot 3 jaren en den districtsbestuurder gTaaf Spee uit Wavers tot zes maanden gevangenisstraf veroordeeld. Geen Duitschc nota over de Roerpoliüek? P a r ij s, 8 Se pt (Havas). Naar aanleiding van het Engelsche bericht, volgens hetwelk zeer spoedig de aankomst te Parijs wordt venvacht van een Duitsche nota aan Frankrijk en België, waarin wordt voorgesteld „in directe relaties te treden", schrijft de Matin, dat zulk een docu ment niet te Parijs is verwacht, maar dat het ze ker is, dat, wanneer Duitschland ten langen leste weer .iet woord wil nemen om tot een resultaat te komen, dit langs diplomatieken weg behoort te geschieden. Een Duitsch student ter dood veroordeeld. D u s s e 1 d o r p, 8 S e p t (B. T A.) De krijgsraad heeft den Duiischen student, die op 8 Augustus een bom wierp naar het detache ment, dat do wacht op het Stahlhof ging be trekken, ter dood veroordeeld. Naar het einde van de Roerpclie Uit Berlijn wordt d.d. 8 Sept. aan het Hbld. gemeld: Naar wij uit betrouwbare bron vernemen, is de Duitsche regeering thans tot het besluit gekomen, met het oog op den ontzettend moei lijken financicelen toestand van het rijk de Roer actie zoo spoedig dit slechts eenigszins mogelijk is te beeindigen. Zij zal daarom een poging doen om in de eerste plaats met Frankrijk en daarna ook met België en Engeland tot onderhandelin gen te komen. Een onvoorwaardelijke capitulatie komt ech ter voor de Duitsche regeering niet in aanmer king; haar streven zal er veeleer op gericht zijn met Frankrijk in dien zin tot overeenstem ming te geraken, dat van Fransche zijde wordt afgezien van den eisch tot staken van het lijde lijk verzet, waartegenover Duitschland vérgaan de concessies zou doen, die de definitieve Tege- ling van het schodevergoedingsvraagstuk moge lijk zullen maken. De Duitsche regeering is be reid de door Frankrijk te stellen materieele voor waarden aan te nemen, al zijn ze nog zoo hard en drukkend, onder voorwaarde, dat zij definitief zullen wórden vastgesteld en dat Duitschland, al moet het veel offers brengen, een vrije toe komst tegemoet gaat. Onaannemelijk zou zijn de afstand van Duitsch gebied en het verlies van de staats-souvereiniteit. Wij meenen juist te zijn ingelicht, wanneer wij zeggen, dat de Duitsche regeering in deze rich ting reeds voorzichtig de voelhorens heeft uit gestoken. DE KWESTIE DER SCHADELOOSSTELLING. Uitlatingen van Horne. Londen, 8 Sept (R.) Sir Robert Horne, vandaag het woord voerend op een tuin-partij van de conservatieve partij, heeft gezegd, dat dc bewering van Poincaré, dat GTOOt-Britannië zijn bondgenooten verzocht opofferingen te doen, terwijl het zelf er geen deed, onjuist was. Frankrijk eischte tweemaal zooveel als waarop het recht had, wanneer zijn schulden waren af getrokken van zijn aanspraken. Groot-Britannië vroeg slechts de helft van wat het vragen kon en men moest dit land niet vragen een onmatig groot aandeel in de oorlogslasten te dragen. DE ECONOMISCHE CRISIS. Het Algemeene Duitsche vakver bond bespreekt de huidige situatie. Berlijn, 8 September (W. B.). Het be stuur van het Algemeene Duitsche Vakverbond heeft zich gisteren met den tegen woordigen economischen en financieelen toestond bezig gehouden. In de beraadslaging werd, blijkens de avond bladen, eenparig uitgesproken, dat een red ding alleen nog te verwachten is van een defi nitieve en spoedige regeling von het vraagstuk van het herstel in verband met do oplossing van het Roer-conflict alsmede met de onver wijlde invoering van een waardevasten munt- standeard waarin men vertrouwen kan stellen. Daarbij moet zich aansluiten een snelle inbe slagneming van zakelijke waarden en voorbe reiding van een groote productievo werkver schaffing, om de dreigende werkloosheid te be strijden. De besluiten betreffende de munthervorming en hel vraagstuk van de werkloosheid zullen met bijzondere voorstellen onverwijld aan de rijksregeering voorgelegd worden. Berlijn, 8 SepL (W.). De prijzen van de levensmiddelen hebben vandaag in do centrale markthallen overal den hoogsten prijs van gis teren bereikt. Zoo Jcostte reuzel 8.2, margarine 7.2 millioen. Boter was nergens te zien. De aanvoer van eieren was grooter dan gisteren toch kostte een ei 600.000 mark. De vleesch- prijzen waren ongeveer zoo hoog als gisteren. Het grootst was de aanvoer van visch, die onge veer evenveel kostte als verleden week. Op do fruit- en groentenmarkt kostten vandaag ap pelen, paddestoelen, tomaten, boonen, pruimen en peren een millioen per pond. De hotels te Hamburg dreigen te sluiten. Berlijn, 8 Sept. (V.). Uit Hamburg worde aan de avondbladen gemeld, dat de hotelhou der sbond van Gro.ót-Hamburg besloten heeft in verband met de aangekondigde belasting op dranken,op' 15 Sept al het pcrsop.ce] te ont slaan en op Oct. alle zaken te sluiten. Het Poolsch-Duitsch scheidsgerecht. Kattowitz, 7 Sept (Orient). Bericht wordt, dat het Poolsch-Duitsche scheidsgerecht van 1013 September zitting zal houden te Berlijn om de Duitsche klachten te onderzoeken en van 2024 Sept te Warschau om de klach ten te onderzoeken der Poolschc burgers, die gebaseerd zijn op art 304 B van het verdrag van Versailles. Een verboden congres. Berlijn, 8 Sept (W.-B.) De Berlijnschc hoofdcommissaris van politie heeft het raden- congres voor Berlijn en Brandenburg, dat mor gen te Berlijn zou plaats vinden, verboden. FRANKRIJK. POINCARÉ's ZONDAGS-REDEVOERINGEN. Het standpunt van altijd. Haudainville, 9 Sept (Havas). Ter ge legenheid van de onthulling van «en monument verklaarde Poincaré, dat Duitschland's krachten ten einde loopen, maar dat het zich nog ver beeldt, dat de Fransche minister-president veel eischender is dan het land zelf. Evenwel is aan de gestelde eischen niets meer te veranderen. De regeering is slechts de tolk van de natie, welker duidelijke gestelde wil is, dat Frankrijk betaling zal verlangen en niet zal zwichten. P a r ij s, 9 Sept. (Havas). Bij de onthulling van een monument voor de gevallenen te Dam- villers (departement de Maas) wees Poincaré erop, dat de debacle van de merk, waarover Duitschland zich beklaagt, het ge-volg is van het feit, dat het enorme sommen heeft verspild in het Roergebied. Wij hebben geleidelijk over het Duitsche verzet gezegevierd, dat geheel vanzelf begint ineen te storten. Duitschland heeft den strijd in het Roergebied verloren en zal zich herstellen, wanneer het er mede ophoudt het lijdelijk verzet te financieren en de bevolking van het bezette gebied vrijlaat om aan het werk te gaan en met ons tot overeenstemming te komen omtrent de leveringen, die aan ons gedaan moeten worden. Wij geven de voorkeur aan de positieve panden, die wij bezitten boven de door Stresemann voorgestelde edelmoedige waarborgen, welke uitstekend 2ijn op papier, maar waarvan de opbrengst ons zou ontgaan. Wij willen reëele waarborgen en zullen heen gaan, wanneer wij betaald zullen worden. Het is waar, dat Frankrijk, dat ertsen voortbrengt. er voordeel van zou hebben tot overeenstem ming te komen met Duitschland, dat kolen pro duceert, maar wij zullen slechts de mogelijk heid voor het sluiten van economische verdra gen in overweging nemen, wanneer Duitschland zekerheid zal hebben gegeven inzake de scha deloosstelling en iets meer dan beloften voor onze veiligheid. Duitschland kan zich nog red den, maar indien het bij zijn handelwijze vol hardt, zal het zich een catastrofe op den hals holen, waarvoor wij niet verantwoordelijk zul len zijn. ITALIË. De beslissing van cfen Gezanten- raad in het Grieksch-Italiaansche conflict, Londen, 8 Sept (N. T. A. Draadloos). Men merkt hier op, dat de door den Gezanten- raad ean de hand gedane procedure, te volgen bij het onderzoek in de moordzaak en de vorm, waarin vergoeding en sancties van Griekenland worden gevraagd, een nauwe overeenstemming vertoonen met hetgeen ter bijeenkomst van den Raad van den Volkenbond van Donderdag is aangegeven. Men zal zich herinneren, dat de Raad toen aan do gezanten een gedragslijn heeft voorge steld die, wanneer de motie aangenomen was, waarschijnlijk voor den Bond aannemelijk ge weest zou zijn. De gezanten, de hoffelijkheid van den Raad van den Volkenbond, die het pro ces-verbaal naar Parijs heeft opgezonden, be antwoordend, hebben nu den tekst van boven staande nota aan den Bond meegedeeld. Ir. do medédeêUhg wij'rdiigczcgd, dat de con ferentie te Parijs mot c- grootste zorg 'kennis genomen, heeft vaa de mé'..hingen van de leden van dén Raad, van den Volkenbond en zij caixkt den Raad, omdat hij haar belangrijke elemen ten voor. de Wóordeeling^vcn 'hét conflict ver strekt heeft. De kwestie van de bevoegdheid van den Bond om zich bezig te houden met den door d© be zetting van Korfoe in bet leven geroepen toe- DAMES MODE MAGAZIJN I6|is Langestraat, Amersfoort. DIVERSE - WOL - ARTIKELEN ALS: URSEYS - JDMPÜRS - TRUIEN DIRECTOIRS - PIJAMAS - EN KOUSEN IN RUIME KEUZE VOORRADIG. stond, wordt hier niet betwijfeld cn men merkt op, dat de correspondenten te Genève mede- deelen, dat Italië waarschijnlijk alleen zal staan, els deze kwestie vandaag in den Raad in be handeling zóu komen. Eenige onzekerheid was ontstaan oveir de meening van den Braziliaanschen gedelegeerde in den Raad, maar nu wordt medegedeeld, dat hij definitief zijn steun toegezegd heeft aan de opvatting, dat de Bond in deze kwestie bevoegd zou zijn. Bijzondere voldoening voelt men hier er over, dat de rechtbank, die door de gezanten conferentie gekozen is om het bedrag van de schadeloosstelling, welke Griekenland betalen moet vast te stellen, het Permanente Hof van internationale rechtspraak in Den Haag is, het welk een schepping van den Volkenbond is. De eisch von de conferentie betreffende een storting van 50 millioen lire bij de Zwitsersche Bank zal geen moeilijkheden opleveren, daar Griekenland reeds uit eigen initiatief op zich genomen heeft dat te doen. Italië aanvaardt de nota von den gezantenraad aan Griekenland. Rome, 8 SepL (Stefani). Mussolini heeft aan den Italiaanschen gezant te Porijs het vol gend telegram gezonden, met verzoek dit aan den gezantenraad mee te deelen: „Ik verzoek u aan de conferentie mee te deelen, dat de konink lijke regeering acte heeft genomen van de nota, die de gezantenraad aan Griekenland richtte en haar heeft aanvaardt, terwijl zij opnieuw beves tigt haar bedoeling om Korfoe en de andere be zette eilanden te ontruimen, zoodra Griekenland volledig en definitief uitvoering zal hebben ge geven aan alle geëischte schadevergoedingen. Griekenland aanvaardt de eischen van den gezantenraad. Athene, 9 SepL (R.) Griekenland heeft in antwoord op de nota van den gezantenraad ge antwoord, dat het bereid is de besluiten van den gezantenraad te aanvaarden. Het onderzoek naar den moord op de Italiaansche missie. P a r ij s8 SepL (B. T. A.) De Japansche militaire attaché te Parijs, een kolonel, is door den raad van gezanten aangewezen als voorzitter van de commissie van toezicht op de enquête van de Grieksche regeering inzake het Ita lia ansch-Grieksche geschiL Het Italiaansche consulaat to Patras in brand gestoken door Grieken. Rome, 8 SepL (B. T. A.) Volgens een bericht van het Giornale dltalia hebben Grieken het Italiaansche consulaatsgebouw te Patras in brand gestoken. De Italiaansche kolonie zou hier. tegen zich hebben verzet en er zouden slacht offers gevallen zijm Een ultimatum van Griekenland aan Albanië Rome, 8 SepL (B. T. A.) Volgens de dag bladen heeft Griekenland aan Albanië een ulti matum gezonden om binnen vijf dagen degenen uit te leveren, die verar.lv;ooideliik 'in voor den 'moord te Janina. (Uit Athene wordt blijkens een B. T. A_-bc richt het bovenstaande tegengesproken). De Fransche pers over het gt-schü. De Temps zegt: De gezantenraad heeft ae verwachtingen in één dog gerechtvaardigd, die in hem gesteld waren. Hij heeft het Grieksch- Itab'aansch geschil geregeld of ten minste een regeling uitgewerkt, die Engeland en Italië aanvaarden, aan welke Frankrijk en zelfs Japan deelnemen en die de Grieksche regeering alle reden heeft uit te voeren. Het blad besluit: Als men de gisteren tot ontknooping gebrachte crisis in zijn gedachten voorbij laat gaan, dan hebben de Franschen het gevoel, dat Poincaré de politiek van het land goed bestuurd en een dienst aan Europa bewezen heeft. De Débats legt er nadruk op, dat de gezanten raad zich heeft laten leiden door de aanbeve lingen van den Raad van den Volkenbond. Het blad meent, dat dit den Volkenbond veroorlo ven zal acte te nemen van de schikking, zonder op directe wijze de kwestie van haar bevoegd heid in het geding te brengen. De houding van Denemarken. De voorzitter van de Deensche delegatie bij den Volkenbondsraad heeft aan den Griekschen correspondent van een Deensch blad medege deeld, dat het bericht, als zou de Deensche delegatie waarschijnlijk Genève verlaten, als de Grieksch-Italiaansche kwestie niet werd behan deld, geheel onjuist was. NOODLOTTIG SCHEEPSONGEVAL. Zes personen omgekomen. Fiume, 9 Sept (B. T. A.) Een bark, die zeven personen van de Kroatische kust over zette naar het eiland Peglia, is door een golf omvergeworpen, waarbij zes der opvarenden om het leven zijn gekomen. POLEN. Danzig als handelsbasis voor de Wcstcrsche landen Danzig, 9 Sept (Orient). Te Danzig is aangekomen de Engelsche afgevaardigde en groot-mdustrieel Kenworthy om de plaatselijke economische kwesties te bestudeeren met het doel om Danzig te gebruiken als handelsbasis der westelijke landen met Rusland. Een reis van den PooJschen president. Warschau, 7 SepL (Orient). De presi dent der republiek en de minister van binnen- landsche zaken zijn naar Lublin vertrokken. De afwezigheid uit de hoofdstad zal enkele weken auren. Tegen half September zullen zij Hoculs en Oost-Galicië bezoeken op speciaal verzoek van de Oekrainische bevolking om deze distric ten en de feesten van de Oostersche jaarmark ten te Lemberg bij te wonen. 7^ RUSLAND. MUITERIJ IN HET ROODE LEGER? Driehonderd roode gar disten terechtgesteld? Parijs, 9 Sept. (B. T. A.) Het te Helsing- fors verschijnende Russische blad Roeskaja ver neemt, dat te Petrograd 2000 roode gardisten, die wegens desertie waren gevangen gezet, aan het muiten sloegen, hun bewakers doodden en zich in de straten der stad verspreidden. Troe pen van do Tsjeka slaagden erin het grootste gedeelte der muiters te arresteeren; 300 hunner zouden zijn gefusilleerd. JAPAN. DE AARDBEVING. Tokio, 6 Sept. (R.) Bij de instorting von het Grand Hotel in Yokohama heeft de Britsche consul zijn linkerhand verloren. Osaka, 10 SepL (R.) Gemold wordt, dat de bank van Japan financieele hulp zal bieden aan alle banken in het geheele land bij het ten uitvoer leggen van het moratorium, daar Tokio door de ontwrichting van de financieele ope raties tot Osaka en elders slechts in beperkte mate steun kan verleenen. Het filiaal der Japansche bank to Osaka be sloot reeds alle mogelijke hulp te verleenen aan de particuliere bonken om aldus handel en in dustrie weer op de been te brengen. Geméld wordt, det de regfcering reeds 6,900,000 yen uitgaf voor steunactie.' De minister van financiën verklaarde in een interview, dat het mogelijk was, dat Japan zoo ncodig in het buitenland zou pogen een lecning aan te gaan voor do reconstructie. VEREENIGDE STATEN* f VE MIJNWERKERSSTAKING. Overeenstemming bereikt. Harrisburg, 9 Sept. (R.) De vertegen woordigers der arbeiders in de anthracietmij- nen en der mijneigenaars hebben een overeen komst geteekend, waarin aan do arbeiders een loonsvermeerdering van 10 en de 8-uren- werkdag wordt toegestaan. Het contract, dat over een periode van 2 joar loopt, zal ter goedkeuring worden voorgelegd aan de vergadering der mijnwerkers, die op 17 SepL bijeenkomt. De leiders der werklieden ver trouwen, dat het werk dan zal worden hervaL STOOMSCHIP VERGAAN. San Francisco, 9 SepL (R.). Draadlooz© berichten melden, dat do Pacific Mail Liner Cuba ten zuiden van San Pedro in moeilijkheden verkeert. De Amerikaansche torpedojager Reno kruist in de omgeving van San Miguel, ten einde de overlevenden op te nemen. Los Angelos, 9 SepL (R.) De Reno seint draadloos, dat zij 't grootste deel der bemanning en passagiers heeft gered van de Cube. Acht passagiers, die zich in een open boot bevonden, worden echter nog vermisL De Cuba, die bij het eiland San Miguel aan den grond is gevaren, was het vroegere Duitsche stoomschip Coblenz. TORPEDOJAGERS OP DE KUST GELOOPEN. Vijf cn twintig dooden. San Fronsisco, 10 SepL (R^) Een flottille van zeven Amerikaansche torpedojegers, die Zaterdag van hier naar Santiago vertrok ken, is tengevolge van mist op de kust ge- loopen bij Kaap Hondda, ten Noorden van Santa Barbara; 22 man worden vermist; 13 anderen zijn aan land gekomen en naar het hospitaal gebracht. Alle schepen zijn ernstig beschadigd, sommigen vermoedelijk geheel verloren. Santa Barbara, 10 SepL (R.) Vijf en twintig zeelieden zijn omgekomen bij het stran den der torpedojagers, die allen totaal verloren zijn. Zevenhonderd man zijn gered. naar het Noorsch van JOHAN BOJER door D. Logeman—van der Willigen. 2 ,,'tWas toch maar beter dat je bij den koster was aangegaan," dacht hij, toen hij zag, dat hij nog ccn heel stuk van land af was. „Ideeën en zoo al meer is allemaal heel goed, maar tis niet gezegd dat het voldoende is als we Onzen Lieven Heer zelf ontmoeten." Maar het was nog tijd ge noeg om een boodschap naar den koster to zenden als hij maar eerst goed en wel aan land was. Eindelijk was hij op den veiligen, liard- bevroren landweg. Hij slaakte een zucht van verlichting en liet het paard in stap gaan, daar het naar zweet rook. Maar de zwarte wilde naar den stal thuis en begon weldra weer te draven. Helder en luid klonken de bellen door het bosch. De denneboomen strekten hun zwaar rnet sneeuw bedekte takken over zijn hoofd uit en hier en daar kreeg hij een glimpje van den met sterren bezaaiden hemel te Zien. Nu kwam hij voorbij hoeven waar licht door de vensters scheen. En de grootste hoe ve, daar boven op den berg, dat was Rud, die volgens zijn vijanden grooter was dan Norby. Daar woonde zijn groote tegenstan der, de machtige' Mads Herlufsen. Thuis kon Norby uit zijn huiskamer die hoeve zien. En na verloop van tijd kon hij nooit aan -Herlufsen denken of hij zag te gelijkertijd de verschillende gebouwen van zijn hoeve, het bosch er om heen, den berg er achterHet igeheel scheen hem een trold met het hoofd omhoog en dat was voor hem Mads Herlufsen, die daar huisde en een oogje op Norby en zijn bewoners hield. „En als hij dit nu hoort? Nou, dan zal hij zich in de handen wrijven!" De ergernissen, die verdwenen waren, toen er mogelijkheid voor levensgevaar was op het ijs, kwamen nu weer terug en hij herinnerde zich Wangen verscheidene ma len beschonken in de stad gezien te hebben. „En dien man heb je geholpen!" Eindelijk draait hij een laan in aan het einde waarvan de donkere gebouwenmassa van Norby tegen de dennehelling zichtbaar wordt. Er waren slechts een paar vensters van het woonhuis verlicht Een groote, zwarte, hond sprong hem onder blij geblaf tegemoet, en ging op zijn achterpooten voor het paard staan, dat naar hem keek. De stalknecht kwam met een lantaarn en nam het paard bij het gebit terwijl Norby, stijf van het lang stil zitten zich uit de ai- werkte. Het groote plein, dat aan drie kanten was ingesloten door koe-, vee- en paardenstal len, vertoonde allerlei lichtschichten op de sneeuw door het geloop met lantaarns in en buitenshuis. Aan den linkerkant van de schuren lag er een afzonderlijke, kleine woning. Hier woonden de gepensionneei> den, oud en afgedankt dienstpersoneel, dat Norby niet in de parochie verspreid wilde hebben. „Je moet een dek over den zwarte leggen en hem niet dadelijk water geven!" zeide Norby tegen den stalknecht, waarop hij met de zweep in de hand de trap opklotste, door den hond gevolgd. II- Marft Norby was trotsch. Tegenover de boerenvrouwen omdat zij op hen neerzag. en tegenover de vrouwen van de notabelen van het dorp omdat zij bang was, dat die het op haar zouden doen. „Wij die buiten wonen begrijpen natuur lijk nooit iets," placht zij te zeggen en glim lachte dan op haar manier. „Het is laat geworden," zeide zij, toen Knut binnen was. Zij zat te breien in het kleine kamertje tusschen de keuken en de groote kamers. Zij had een klein mutsje over hot zilver grijze haar Puist als de vrouw van den predikant en het fijne, mooie gezicht ver toonde een strakken mond en vooruitsprin- tgende kin. „De vergadering van de schoolcommissie duurde lang," zeide Knut en bleef voor den haard zijn handen staan wrijven. „Hoe ging het?" vroeg zij en bedoelde de zaak van de schoolcommissie, die Knut er dien dag door had willen krijgen zooals zij wisL „Het ging natuurlijk van kwaad tot erger," zeide hij en draaide zijn ruig naar het vuur. Maar toen hij een sarcastisch trekje op het gezicht van zijn vrouw meende te bespuren kwam er een doffe woede in hem op. Het was al meer dan genoeg dat vreemden hem vandaag geplaagd hadden, zijn huisgenooten behoefden nu werkelijk ook niet te beginnen. Zijn vrouw vond hem natuurlijk in haar hart een stakkert. En als zij dat van Wangen nu ook nog hoorde? „Het komt me voor dat jij steeds maar weer verliest," zeide zij, terwijl zij een brei naald in het haar stak. „Steeds weer? Neen, dat doe Ik toch waarachtig niet!" Zij kende zijn toon en verdraaide handig haar woorden. „Zeker," zeide zij en nam de breinaald uit het haar om weer te «aan breien, „je bent steeds veel te goed. Maar anderen, die geen cent bezitten en geen halve cent belasting betalen, die regeeren en bevelen ons maar, terwijl wij niet anders doen kunnen dan bedanken en betalen." Dat was tot zekere hoogte een pleister op zijn wond, omdat zij juist dezelfde frase gebruikte die Norby zelf voortdurend aan voerde. „Je hebt zeker wel gehoord hoe 't met Wangen gegaan is?" zeide zü met getrok ken mond glimlachend en op haar breikous neerziend. „Wel verduiveld, zij weet het dus!" dacht Norby. Hij stond voor het vuur met de han den op den rug hij had een zwarten baard en een kaal hoofd en zijn blauw che viot jasje sloot strak over zijn brcede borst en zijn vooruitstekenden buik. Het groote hoofd was moe op de borst gezonken. Hij voelde zich namelijk niet in staat om de zaak dien avond tot een verklaring te bren gen. Hij was uren lang in de kou geweest en het was binnen warm, zoodat hij zich hoe langer hoe matter en slaperiger begon te voelen. „Ja, zeker!" gaapte hij, „wie zou gedacht hebben dat 't zoo zou afloope Zij lachte spottend en zen „Het komt me voor dat je 't den laatsten tijd anders dikwijls genoeg voorspeld hebt. Maar je mag waarachtig wel blij zijn. dat jij niets met hem te maken hebt gehad." „Zij weet het niet," dacht Norby met een zekere verlichting. „Tja-a," bromde hij op onzekeren toon en zijn oogleden begonnen weer to zinken. Hij was werkelijk heden avond niet in staat om het over het avondmaal, of over Wangen te hebben. Op hetzelfde oogenblik hoort hij een be kende stem in de kamer er naast hartelijk lachen en hierin vond hij een welkome aan leiding de kamer te verlaten. Toen hij binnen kwam in het aangrenzend vertrek zat zijn schoondochter midden op den grond bij het dampende bad haar twee jarig zoontje uit te kleeden, dat gebaad moest worden. Norby bleef bij de deur staan en zijn ver moeid gezicht klaarde plotseling met een geheimzinnige uitdrukking op. „Wie is dat?" vroeg de jonge, blonde moeder, ter wijl zij het kleintje aankeek. Het ventje zag zijn grootvader met zijn groote, ronde oogen aan en lachte verlegen. Maar zoodra zijn hemdje over zijn hoofd was uitgetrokken spartelde hij van den schoot van zijn moeder af en liep naar Norby toe. Nauwelijks op vrije voeten ont dekte hij echter dat hij spiernaakt was en dit vond hij interressanter dan grootvader. Toen begon het lieve, kleine lichaampje de kamer door te trippelen, en sloeg het ventje op zijn buikje en lachte. Toen kreeg hij dc kleine bruine plekjes van zijn borstje in het oog drukte er met zijn wijsvingertje op, liep toen weer onder moeder's handen weg, die hem had opgevangen en gierde het uit van de pret, trotsch dat hij weer ontsnapte. De oude man moest ook gaan zitten van het lachen. „Nu ga ik bij grootvader iets lekkers ha len!" zeide dc moeder. En toen draalde de jongen niet langer. In een wip zat hij op grootvaders knie en werden alle zakken onderzocht totdat er een zakje lekkers voor den dag kwam. De kleine jongen heette natuurlijk Knut Zijn vader, Norby's oudste zoon. was nog voor de geboorte van den kleinen jongen op den terugweg van de kermis te Lilleham- mer overreden. Sinds dat oogenblik had Norby een afschuw voor brandewijn. CQZcsdl uervokrdl.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1923 | | pagina 1