AMERSFOORTSCK DAGBLAD MEUR WEKKERS MANTELCOSTUMES. I» MIK II liniilll ABONNEMENTSPRIJS 73 7""" DE EEMLANDER" BUITENLAND. „L' HIRONDELLE" MANiELS - JAPONNEN FEUILLETON. ZELFBEDROG. 22e Jaargang No. 62 toort f 2.10, idem uanco per post f 3.per week (met gratis verzekering leges ongelukken) f 0.176, afzonderlijke nummers f 0.05. Woensdag !2 September 8023 99 DIRECTEUR-UITGEVER: J. VALKHOFF. BUREAU: ARNHEMSCHE POORTWAL 2A. POSTREKENING N°. 47910. TEL INT 513. PRIJS DER ADÏERTEHTIÉH Z - bewijsnummer, elke regel meer 0 25, cbenstaanb'C» dingen en Liefdadigheids-adve.tcntiën voor de helft der prijs. Voor handel en bèdrijt bestaan zeer vooidccligc bepalingen voor het advcrtcercn licne circulaire, bevaltcnde de voorwaarden wordt op aanvraag toegezonden. Znigelingenzorg. Bij de begrootingsdebatten 1921 sneed de heer Noordewier eenige onderwerpen op het gebied der volksgezondheid aan en brak hij o.a. ook een lens voor zuigelingen zorg van overheidswege. Hij zegde toe een en ander in voorstellen te zullen belichamen en in de Raadsvergadering van 8 Maart 1921 kwamen dan ook een drietal voorstel len van hem in behandeling, waarvan er een beoogde het inrichten* van een consul tatiebureau voor zuigelingen. De heeren Noordewier en Hofland verde digden de voorstellen op zeer sympathieke wijze, zoodat zij een uitstekende propaganda maakten voor de idee, in hun voorstellen tot uiting gekomen. Maar tot een besluit kwam het niet en algemeen bleek het gevoelen, dat het vraagpunten van zoo ingrijpend be lang waren, dat een behoorlijke voorberei ding als eerste eisch moest worden gesteld. Waar wij nu te dezer stede een vereeni- ging bezitten als „Het Groene Kruis", die op het gebied der volksgezondheid onschat bare diensten aan de gemeente heeft be wezen, lag hei voor de hand, dat het ge meentebestuur zich tot het bestuur daarvan wendde om te trachten in de richting van de voorstellen-Noordewier werkzaam te zijn. Te meer sprak dat van zelf, omdat het Groene Kruis al eerder de zuigelingenzorg had ter hand genomen, maar door het uit blijven van steun van de gemeente kon de dienst niet worden voortgezet Het gc- meentebes!\n;v vond dan ook bij het Groens Kruis een willig oor. 'een consul tatiebureau vcor zuigelingen zou worden in gericht, mits subsidie verhoog ing niet uit bleef. Op de begreoring voor 1922 werd den ook 4500 uitgetrokken als subsidie voor het Groene Kruis, welke onder algemeene instemming werd verleend. De noodige plannen werden nu ontworpen en was het geld ontvangen, dan zou het consultatie bureau in dat jaar in werking zijn getreden. Die 4500 zijn echter niet uitgekeerd, zoo dat het bestuur van het Groene Kruis niets kon uitriohten. Wat de oorzaak van een en ander is geweest, behoeven we hier niet na te gaan. Eerst dit jaar ontving genoemd be stuur voldoende zekerheid, dat de noodige gelden door de gemeente beschikbaar zou den worden gesteld. Aanstonds is toen een begin gemaakt om het bureau zoo goed mo gelijk in te richten. Besloten werd een derde Zuster te benoemen en dan Zuster Voigt speciaal met de zuigelingenzorg te belastert Een aan de vereeniging behoorena pakhuis in de Valkestraat werd afgebroken om daar ter plaatse een nieuw gebouw te zetten, dat als consultatiebureau geheel naar de eischen zal worden ingericht. De bouw, waarvoor de vereeniging zich groote offers moet getroos ten, schiet goed op, zoodat te verwachten is, dat het gebouw spoedig in gebruik kan wor* den genomen. Inmiddels heeft het bestuur van het Groene Kruis eohter reeds het con sultatiebureau geopend en als leider daar aan benoemd de officier van gezondheid Helfrich, tevens speciaal kinderarts, terwijl Zuster Voigt uit den wijkdienst is overge gaan om zich geheel aan de zuigelingen zorg te kunnen wijden. Tot zoover marcheert dus alles goed en te verwachten was, dat het partioulier initiatief, gesteund door de gemeentelijke overheid, hier een werk van groot sociaal belang zou kunnen behartigen. Er dreigt echter gevaar, een gevaar, dat wij a. h. w. voorzien hebben. In Amersf. Dagblad van 18 Nov. '22 schreven wij er in 't algemeen over, onder den titel „Een ziekteverschijnsel". Wij veroorloven ons, den aanhef van dat artikel hier te herhalen. „Een eigenaardigheid van ons volk",, al dus schreven wij, en van ons Amers- foorters misschien wel in 't bijzonder is het streven naar een eigen parochie, waar voor men zijn weldaden of zijn vermeende weldaden kan tentoonspreiden. Op elk ter rein vindt men die weldoeners der mensoh- heid. Niet zoo gauw is de een of andere zaak tot bloei gekomen of deze of gene vindt, dat het toch eigenlijk niet goed gaat en dat hij of zij het daarom eens beter op moet knappen. Althans zoo wordt voorge geven en het gebeurt ook wel eens een en kele maal, dat gemeenschapszin tot een dus danige gedragslijn aanspoort. Dan is natuur lijk dat streven niet absoluut verwerpelijk, ofschoon het heel dikwijls te betreuren is, dat naast het bestaande, en gemeenlijk goed werkende, iets nieuws moet komen, waardoor veelal verslechtering in plaats van verbetering intreedt. Maar meestal zijn de motieven van heel wat minder gehalte en spreekt hooveardig het hoogste woord en is het meer persoonlijke eerzucht en bemoei zucht, dan het dienen van de gemeenschap. En immer zijn er wel eenige personen te vinden, die dan een dergelijk streven steu nen. Rekenschap van hetgeen zij doen, ge ven zij zich gewoonlijk niet. Het staat wel gekleed, zich op een of ander gebied voor een bepaalde zaak te interesseeren en dus doen zij mee." Wat is nu het geval? Tijdens de onder handelingen tusschen gemeente en Groene Kruis 'is een medicus te dezer stade :-en consultatiebureau voor zuigelingen begon nen, Wat 'natuurlijk zijn volte reent is. Als hij meent z vin patiënten daarmee van dienst te zijn, is her zclis ioz te juichen, er. blijft het een zeek binnen zijn praktijk als medicus liggende. Nu is op zijn initiatief hier opgericht een afd. Amersfoort van den Ned. Bond tot bescherming van zuigelin gen, wat ook al weer zeer sympathiek is. Wat doet nu echter die afdeeling? Zij heeft, d.d. 25 Aug. 1923, een adres aan den Raad gezonden, houdende verzoek een subsidie van 750 te mogen ontvangen voor het jaar 1924, voor het Consultatiebureau, moeder- en bakercursussen, verspreiding van lectuur enz. en het verleenen van een subsidie voor de zuigelingenzorg aan. het Groene Kruis uitdrukkelijk afhankelijk te stellen van de voorwaarde, dat de door het Groene Kruis aangestelde zuigelingenzuster ook haar diensten verleent aan het consul tatiebureau van den Bond en voor het huis bezoek aan die zuigelingen, waarvoor de leider zulks noodig oordeelt. Daarmee blijft het niet langer de zaak van bedoelden medicus en genoemde afdeeling, waarvan hij voorzitter is, maar komen we op publiek terrein, zooals door ons in „Een ziekteverschijnsel" is aangegeven. Er bestaat contact tusschen de gemeente en het Groene Kruis, een contact waaraan ook de directeur van den gemeentelijken geneeskundigen dienst ongetwijfeld zijn volle instemming heeft gegeven. Alle medici te dezer stede, op één na dan misschien, hebben met groefce sympathie het Groene Kruis als semi-offici-eel orgaan voor de zui gelingenzorg zien aangewezen- En vóór nu nog de dienst geheel in werking kan treden, korftt reeds de verbrokkeling. Nu kan men zeggen, hoe meer zuigelingenzorg hoe be ter, maar men kan niet zeggen, de gemeente moet alle persoonlijke pogingen in die rich- ring steunen- Dat gaat niet, èn niet in het belang van de zuigelingenzorg, èn niet in het belang van de gemeente- Afgezien nu ven de aanmatigende beschikking, welke men van de gemeente vraagt, over de in dienst van een ander (hier het Groene Kruis), zijnde Zuster, kan en mag het ver zoek niet werden ingewilligd, omdat de ge meente hiermee eigen werk zou afbreken en bovendien een voor de gemeentekas ge vaarlijk preoedent zou scheppen. Wat men den een geeft, zal men den 'ander toch niet kunnen weigeren. En, we citeeren weer uit ons artikel van 18 Nov. '22, „waar een maal een vorganisatie een bepaalde zaak entameert wij bedoelen natuurlijk een zaak van algemeen nut daar moest het uitgesloten zijn, dat een andere vereeniging voor dezelfde zaak steun kan verkrijgen. Wij schakelen natuurlijk al datgene uit, waarbij werkelijk consciëntiebezwaren kunnen gel den. Maar dart blijft er toch nog gelukkig een breed terrein over, waar alle menschen elkaar als samenwerkende krachten kunnen vinden. En daar willen we eenheid en geen verbrokkeling. Wie zijn krachten aan die eenheid niet wü geven, houde zijn handen thuis, daar het maatschappelijk leven thans meer dan ooit sleohts gediend kan worden door een eendrachtig streven naar het goe de. En door besparing van energie, èn door versobering van uitgaven kan de maat- sohappij zelve ex slechts wel bij varen." VOLKENBOND. HET HERSTEL VAN OOSTENRIJK GenvoTT Sept. (B. T. A.) In de verga dering van den Volkenbond gaf Ador een over zicht van het herstel van Oostenrijk. Dir is z. i. de eerste .groole poging, door den Volkenbc-.d gedaan »cn behoeve von hoi -EuTopfesch hfer- Hij kgdc er den nadruk op. 8nt dit finan- ciee. herstel hot merkwaardigste vork wfiS> door den Volkenbond ir. het a feci oppen jaar. verricht. Een nader bericht uit Genève d.d. gisteren deelt nog mede, dat Ador verklaarde, det de actie van den Bond in Oostenrijk een practische oplossing heeft gegeven aan een probleem, dat voor den wereldvrede van groot belang was en de redding heeft verzekerd van een werkzame bevolking en aan een staat de welvaart heeft DAMES MODE - MAGAZIJN I6|i8 Langestraat, Amersloort. hergeven. Het werk van dofl Volkenbond is het schoonste voorbeeld van belangelooze interna tionale solidariteit. Het getuigt ook van de vol maakte werkwijze ven den Volkenbond. De vergadering besloot tot het volk en de regee ring van Oostenrijk gelukwenschen te richten voor de energie, aan den dag gelegd bij de uit voering der hervormingen en het brengen van de noodige offers. Ook wenschtte de vergade ring Zimmerman, den elgemeenen commissaris van den Volkenbond te Weenen, geluk en be tuigde hem dank. De Oostenrijker Mensdorf dankte voor den lof, aan het volk en de regee ring van Oostenrijk toegebracht en sprak de gevoelens van dank van Oostenrijk voor Zim merman uit. DUITSCHLAND. DE BEZETTING VAN HET ROERGEBIED. Het contact-zoeken met België en Frankrijk. Brussel, IT Sept. (B. T. A.) Ir. goedinge- üchte kringen wordt gezegd, dat Stresemann reeds verscheiden dagen „praat" met den Bel gischen gezant te Berlijn. B e r i ij n, II SepL (W. B.) Naar aanleiding van de buitcnlandsche persberichten over Fransch-Duitsche onderhandelingen, met name over de besprekingen, die tusschen den Fron- schen gezant te Berlijn, de Margerie, en den In rust is hernieuwing. Wille,ti Groenhuizen r,angesir. 43. Tel. 832. Fof.tr. 73821 ÜJ vanaf f 2.25 £3 naar het Noorsch van JOHAN BOJEP door D. Logemanvan der Willigen. Maar toen hij eindelijk beneden en op de hoeve kwam. zeide een van zijn boerenar beiders met een leuk gezicht: „Is het lieuseh waar dat Wangen een valsche handiceke- ning geschreven heeft?" „Hei zou me niet verbazen," zeide Nórby en keek eens naar de lucht of het goed weer voor het bosch zou worden. De boe renknecht bleef even doorschoffclen maar zeide toen op zijn schoffel steunend: „En nu hooren we, dat het nog wel uw eigen naam is!' en wierp ondeitusschen een schuin oogje naar Norby. „Hij heeft er op gepocht, dat Norby zelfs voor hem borg heeft gesproken, maar wij hooren hier op de hoeve dat 't een leugen is!" „Die gek heeft cr tenminste geen zier mee te maken," dacht Norby en liep zon der antwoorden door. Maar toen hij later naar de schuren ging, waar arbeiders en boeren aan het dorschen waren, werd hem dezelfde vraag gedaan. En daar Norby nu evenmin antwoordde, maar het graan achter de machine door zijn hand liet gaan. zeide een oude boer op zijn hoofd krabbend: „Ik heb 't altijd wel gezegd, dat die man in het tuchthuis torecht zou komen." Maar nu werd Norby nadenkend. „Als het aan den dag komt. dat je zulk een ge rucht verstrooid hebt," dacht hij, „dan kan hij je in het nauw brengen en dan zullen ze zich eerst goed vermaken." Hij wilde juist het gerucht bij dc geboorte gaan smoren en de zaak verklaren, toen hij door de schuurdeur de smid den weg zag opgaan met een zak op den rug. „Was de smid zooeven hier?" vroeg hij. ,.Ja," ant woordden verscheidene stemmen, die in het halfdonker door de halmen trilden. „Dan weet hij het dus ook,' dacht Norby, „en van avond is 't in de heele buurt bekend. Je moet do smid tegenhouden!" „Hij moest de nieuwe sleden beslaan, dat is waar ook!" zeide Norby als verontschul diging, dat hij nu den smid achterna ging. De sneeuwploeg was nog niet over de 's nachts gevallen sneeuw heengegaan zoo dat het moeilijk loopen, maar hard loopen nog moeilijker was. En hpe vermoeider Norby werd, des tc woedender werd hij ook. „Je loopt hier voor gek rond," siste het in hem, „en dat alleen omdat je een schurk geholpen hebt. 01e ole!" riep hij en wenkte met de hand. Maar de zak op den ru;g van den smid kon zien noch hooren en Norby moest blij- vou draven. Het gerucht moest tegengehou den worden, anders zou het er raar voor hem uitzien. Eindelijk blijft de smid staan, omdat hij iemand op „ski" tegenkomt. Maar voor Norby hem ingehaald heeft, gleed de skilooper verder den berg af. „Neen, wat hoor ik daar!" zeide de smid, die een paar stappen naar Norby toekwam. „Je zou zeggen, die Wangen weet altijd even mooi te praten. Mij heeft hij er ook in laten loopen. Hij zond me een rekening voor een zak roggemeel, die ik contant betaald heb." „Het is een leugen!" zeide Norby. Hij dacht aan de valsche handteekening en bleef staan hijgen na zijn harde loopen. „Een leugen? Het is waarachtig zoo waar als ik hier sta!" zeide de smid. die aan het meel dacht. Maar nu herinnerde Norby zich de ski looper. „Heb je hem van Wangen verteld?" vroeg hij. „Of ik," zeide de smid. „Het zijn slechte tijden waarin we leven." Norby keerde zich om en droogde het zweet van zijn gezicht, nam zijn muts af en veegde zijn kale kruin af en keek den ski looper na. die nu met een heerlijke vaart aan de fjord gekomen was, zoodat de sneeuw om hem heen vloog. En met dezelfde vaart verspreidde zich het ge rucht. Knut Norby stond hem hulpeloos na te kijken. „Nu komt het er niet meer op aan of de smid en het werkvolk je al uitlachen," dacht hij, „want nu is de duivel zelf er riiet het verhaal van door en ben je er bij Norby." „Ik dacht dat u riep?" zeide de smid. „Was er iets?" „Of er iets was," zeide Norby en keerde zich woedend naar den smid toe. „Je bent een vervloekte zanik, je hebt sinds jaar en dag beloofd mijn nieuwe sleden te komen beslaan, maar je bent een schurk, die me geld schuldig is en niet betaald. Maar nu zal ik dc politie eens op je af zenden." En Norby ging naar huis. De smid bleef hem met den zak op den rug staan nakij ken. „Ik geloof dat die valsche handleeke- Duitschen rijkskanselier Stresemann hebb..-. plaats gevonden, merkt het Berliner Tageblatt op, dat ook gedurende de regeering van Cuno meermalen besprekingen zijn gehouden tus schen den toenmoligen minister van buitenland- sche zaken von Rosenberg, den staatssecretaris von Maltzahn en den Franschen gezant over den politieken toestand. Wanneer nu gedurende het bezoek, dat de Margerie vorigen Zaterdag aan het ministerie van buitenlandsche zaken bracht, in den loop der besprekingen ook de kwestie van het herstel is aangeroerd, mag daaruit nog niet geconcludeerd worden, dat thans reeds sprake is van werkelijke, tot in bij zonderheden afdalende, besprekingen Men kan ze dan ook niet als „onderhandelin gen" beschouwen en of uit zulke onofficieele ge sprekken de mogelijkheid tot officicele bespre kingen kan voortvloeien, dient te worden afge wacht. Ook is de bewering onjuist, dot de Duitsche regeering van plan is een nota te zenden aan de Fransche en Belgische regeering. P a r ij s, II Sept. (N. T. A. Draadloos). De Margerie, Fronsch gezant te Berlijn, heeft de laatste dagen verscheidene malen een onder houd met rijkskanselier Stresemann gehad. Gepreciseerd wordt, dat bij de besprekingen geen enkel aanbod door het rijk gedaan is of kon gedaan worden, daar het lijdelijk verzet in het Roergebied nog niet opgehouden heeft en de Fransche regeering het standpunt handhaaft, dat het opgeven van den tegenstand alle be sprekingen moet voorafgaan. Nochtans'schijnt het begrip van de noodzakelijkheid om het lijdelijk verzet op te geven in Duitschland ter rein te winnen. De kwestie van het wederbczcttcn dor auvbassadeurspwslen te Br»/- cn Parijs. B c r i ij n i: IS e p t. (\V. B.| Naar aftnki- ding Var. de' wedcr-bczetiing van dc-n post va Duiisch ambassadeur ie Panjs en Duitsch ge zant te Brussel, sfchrijft de Zeit, dat deze weder- bezetting reeds tijdens de regeering-Cuno is overwogen. Zij zal te gelegener tijd plaats vin den. Een Duitsch-nationaal voorstel tot bijeenrceping van den rijksdag. B e r 1 ij n, II Sept. (W. B.) Naar de bladen vernemen, zal het senioren-convent van den rijksdag Donderdag over het voorstel der Duitsch-nationaien tot bijeenroeping van den rijksdag beraadslagen. In de kringen der coa litiepartijen beslaa?, volgens de bladen, niet al te veel geneigdheid om aan het voorstel ge volg te geven. De arbeiders en hel lijdelijk verzet. Neuss, II Sept. (W. B.) De Belgen heb ben de arbeiders en het personeel van de loco motieven alhier verzocht het werk te hervatten en beloofden het tot dusver genoten loon uit te betalen. De spoorwegmannen zijn er echter niet op ingegaan DE ECONOMISCHE CRISIS. Het opvorderen van edele metalen. Berlijn, II Sept. (W. B.) In een onder houd met een medewerker van het Berliner Ta geblatt verlaarde de rijksminister voor de inle vering van buitenlandsche betaalmiddelen, Fel- linger, dat men nog heden de verordening betref- lende de afgifte van edele metalen hoopte in te dienen. Sieraden, aldus Fellinger, zullen niet on der de verordening vallen; wij beperken ons tot gemunt goud en zilver, edele metalen in stoof- en in bladvor.m of in welken anderen onbewerkten vorm ook. Wanneer de eerste opvordering geen volledig resultaat heeft, zullen scherpere maat regelen niet achterwege blijven. Een noodtoestand der financiën. Men krijgt te Berlijn vooral een indruk vnn grocte radeloosheid, aldus meldt de witte ster-correspondent der N. R. C. te Berlijn, die vervolgt De financieele kotastroof is ook politiek, reeds lang van kwantiteit tot kwaliteit gewor den. De vlottende schuld neemt dagelijks toe met een bedrag van ongeveer 120 biljoen, wat in de laatste dagen gelijk staat met ongeveer 6 millioen gulden. Daarvan gaat ongeveer 1/3 weg aan de financiering van het lijdelijk ver zet in het Roergebied, dan nog 1.3 aan het tekort der spoorwegen, terwijl de rest het ge regeld deficit van het budget is. Drie maan den voortzetten van dezen toestand zul, naar het tegenwoordige tekort gerekend, de Hot tende schuld met 540 millioen gulden of ruim 900 millioen goud mark verhoogen. Bij deze berekening is nog niet eens meegeteld, wat voor kolen aan Engeland moet worden be taald Dit komt echter voor een groot deel uit het particuliere bedrijf, dat daarvoor nog de middelen bezit. Dat men onder deze omstandigheden iels moet deen om door het uitvoeren van een of andere beweging zijn machteloosheid niet al te zeer ten toon te spreiden, is duidelijk. Tot do den van dien aard kan men het besluit reke nen van een bonk, die bankbiljetten tot goud- waarde moet uitgeven. Het besluit lijkt zeer gevaarlijk. In Oostenrijk heeft men dezen maatregel, die daar herhaaldelijk cn vnn ver schillende kanten aanbevolen is, om afdoende redenen verworpen. Men venvachtte er geen baat van, doch slecht ongeluk. De Duitsche regeering moest door dit voorbeeld weten, WASCHOL1NE ZEEPPOEDER een genot voor elke huismoeder. Wij geven GRATTS bij olke 3 pakjes "SVASCHOLINE een PRACHTIG THEELEPELTJE dat oen waarde heeft van 2 PAKJES. WASCH0L1HE FABRIEK. AMERSFOORT. wat zij begon. In werkelijkheid wekt dan ook de naam, die de nieuwe bank voorloopig ge geven is, een overdreven voorstelling van dat- V'ine wt.j.: het om gaat. De bcdoimng is niet, hc bank zal als volgt zijn De Rijksbank neemt cr aan deel met TOO millioen goud. Door de rijksbank kan de re- gecring dus zekeren invloed uitoefenen op de nieuwe slichting, die overigens onafhankelijk is. Tachtig millioen goud mark moeten in devie zen door de andere aandeelhouders worden geleverd. Op dit bezit van 180 millioen goud- waarde zal voor 360 millioen, dus voor het dubbele bedrag, aan bankbiljetten worden uit gegeven. Deze bankbiljetten zullen uitsluitend dienen voor het opkoopen van het noodige graan in Duitschland zelf voor de volksvoe ding. Met papieren marken krijgt men dit graan niet meer los. Zoolang de bankbiljetten binnen de rijks grenzen blijven, acht men het mogelijk ze door bepalingen op pari te houden. Het ge- vaar bestaat echter, dat ze voor betaling naar het buitenland worden gebruikt waar zij stel lig niet als volwaardig zouden worden aange nomen. Als een nieuwe oplage van de papie ren mark zou zij aan depreciatie bloot staan en in deze depreciatie zou de nieuwe mark dan zonder twijfel in Duitschland 'zelf even eens worden meegesleept. Men tracht dit te voorkomen, door de ontvangers van dit geld zooveel mogelijk te nopen, het in den vorm ven belasting terug te geven. Het vrij beperkte bedrag, waar het om gaat, zou dan bestemd zijn in een kringetje te loopen langs de ele menten landbouwers, fiscus, cmissiebank, land bouwers, fiscus enz. Het lijkt tc veel ver-, wacht, om op het lukken von dit plan tc re kenen maar zooals gezegd, de heele stich ting is een voortvloeisel uit een gemoedstoe- stond, die met den naam „verlegenheid" niet sterk en vooral niet tragisch genoeg geken merkt is. Men moet iets doen en iets werke lijk afdoende is niet te vinden, tenzij men tot een maatregel overgaat, waarop vooral het gesprek dat gehouden is tusschen Stresemann en den Franschen gezant te Berlijn de aan dacht heeft gevestigd. Men is desperaat ver moeid te Berlijn en niemand hoopt meer op hulp, die snel genoeg zou komen. Botsingen te Dresden. B c r 1 ij n, II Sept. (V. D.) Te Dresden had den heden voor het raadhuis botsingen plaats tusschen werkloozen cn de veiligheidspolitie, waarbij dooden en gewonden zijn gevallen. ning hem nog gek zal maken. dacht hij en sjokte toen langzaam verder. III. Terwijl Knut naar huis klotste was hij te moede als iemand wiens hoed van zijn hoofd gewaaid js, zonder dat hij kan uit vinden waar die naar toe gevlogen was. Hij begreep niet hoe het gerucht over Wan- gen's valsche wissel in de wereld was ge komen, maar voelde tegelijkertijd dat hij cr de schuld \an was. De vrouwen hadden hem natuurlijk gisteren avond verkeerd be grepen, toen hij moe was en lust wilde hebben. En toen was het door de keuken het werkvolk ter oore gekomen. En heden avond zou de heele buurt het weten, want het zou een verhaal zijn, dat iedereen graag hoorde en verder vertelde. En Wangen? Die zou natuurlijk van de gelegenheid ge bruik maken om Norby een proces aan to doen Hij snakte bepaald naar een geweer om dien skilooper dood te schieten, die nu met die vervloekte geschiedenis voortgleed. Als "die er niet geweest was, had Norby toch zijn moeilijken gang naar het werkvolk doorgezet om te zeggen: „Die zaak met Wangen is een vergissing. Ik heb werkelijk borg gestaan. Hij heeft geen valsche. hand- teekening gezet." Maar nu zou hij immers de heele streek kunnen afloopen en die gedachte maakte hem gewoon razend. Hij wildet eerst bij de keukentrap blijven stil staan om de vrouwen een uitbrander to geven, maar keerde zich plotseling midden op het voorplein om en dacht: „Wat er ook van komt, jij krijgt het in ieder geval op ie brood en moet ie er dus maar uitredden. Jij bent in. ieder geval de heer des huizes. Er kwam dien dag met van een tocht naar het bosch. Daarentegen ging hij naai den stal, en dreigde een stalknecht de deur uit te zetten omdat een jong paard slecht geroskamd was. Toen verscheen hij op eens in dc schuur, terwijl het werkvolk zich juist even rust gunde cn kreeg dat zijn beurt. Eindelijk kwam hij op zijn kantoor en ging zitten om maanbrieven aan een menigte schuldenaars te schrijven. „Je wordt natuurlijk beboet, misschien zou je je woorden openlijk in een krant dienen terug te trekken," sprak het in zijn binnenste onder het schrijven. „Dat is de dank als je zulk zoodje helpt. Ruzie in huis, geldverlies cn daarentegen een gek figuur slaan tegenover je ondergeschikten en je eer verliezen..." De deur gaat open en tot zijn verbazing treedt Mant binnen. Als zij nü reeds het stilzwijgen verbreken wilde, moest er wel heel iets bijzonders gebeurd zijn. Het man keerde er nog maar aan, dat zij hem ook al aan zijn hoofd ging zeuren' Zij bleef stijf staan, met de beide armen recht omlaag en de kin vooruit, en begon toen met bevende stem: „Ik begin te begrijpen, dat je het voor mij verborgen wilt houden, maar ik zou nu wel eens willen weten of je hem niet bij de politie gaat aangeven!" Knut vloog van zijn stoel op cn bleef met de handen op den rug en de. bccnen uit elkaar staan. „Bij de politie?" zeide hij, terwijl hij haar eens over zijn bril monsterde, dien hij ge bruikte als hij schreef. „Ik ben waarachtig niet gek!" Maar Marit was reeds bcleedigd, dat hij niet naar den koster gegaan was en begon nu te vermoeden, dat er weer iets anders achter haar mg geschied was. Zij kwam een stap vooruit, c wilt misschien niet?" Haar stem trilde nog meer. Norby begon te hijgen. Nu hij kwaad was scheen liaar autoriteit hem komiek zoo wel als irritcerend. (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1923 | | pagina 1