WIJNHANDEL J. A. SCHOTERMAN Zn. Per flesch Per Anker Gewas 1920 Raymond Macau F 1.F 40.— Gewas 1917 St. Emilion F 1.60 F 65.— YOGHÜRT AMERSFORT8A Hebt U een Taxi of Auto noodag? Bel de^op^Q.42 KMCHTOVERBRENSJKG \U .B.SCHOOLEMAN FRANKRIJK. BINNENLAND. DTK. STRAAT 17 TELEFOON 145 Dagelijks versch verkrijgbaar LIJ de Melkinrichting Lageweg 2 - Te!. 202 HORTED ARBEIDSTIJD WEER ARBÏIDSPRÏSTATIC \ï*- CLCCTRO-TCCHNIiCH BUPCAU AMtRSrOORT - [j^SVAlie cw.012 TCLef 423 De graanoogst. Uit Perijs wordt draadloos gemeld, dat een mededeeling aan de pers van Chéron, den Fran- schen minister van landbouw, bevestigt, dat de graanoogst voldoende zal zijn. Er zijn maatrege len genomen om de meelproductie zoo hoog mogelijk op te voeren. Door spaarzaamheid, gaat de minister vort, moeten wij het volgende seizoen het zonder buitenlandschen import doen. ENGELAND. Toenemende werkloosheid. Het ministerie van arbeid meldt, dat het aan tal volkomen werkloozen in Groot-Britannië begin September 1,233,300 was, d. i. 5130 meer dan de voorafgaande week. Het aantal der genen, die slechts eer. deel der week werkten cn uitkeering kregen voor perioden van werkloos heid, was 72,800 tegenover 67,993 in de voor afgaande week. Het testament van burggraaf Farquhar. Burggraaf Farquhar, die jarenlang verbon den was aan de hofhouding van den koning en die 30 Augustus j.l. is overleden, heeft het grootste deel van zijn vermogen van 400,000 pond, blijkens een draadloos Engelsch bericht, aan de koninklijke familie vermaakt De helft van zijn vermogen zal na aftrek van verschil lende legaten in eigendom komen van de doch ter van den hertog van Fife, prinses Arthur van Connaught, terwijl de andere helft gedurende haar leven door trustees voor haar zal worden beheerd en aan haar zoon, den earl of Macduff, zal komen, wanneer hij in 1935 meerderjarig jwordt. DENEMARKEN. DE BUITENLANDSCHE HANDEL. js, Nadeclig saldo. Kopenhagen, 11 Sept. (N. T. A. Draad loos). In Juli heeft de import in Denemarken Kr. 167 millioen bedrogen, de export, inclusief herexport ad Kr. 6 millioen, Kr. 127 millioen, zoodat he import-surpius Kr. 40 millioen be draagt. In Juni j.l. was de import Kr. 141, de export Kr. 136 millioen. In de eerste zeven maanden von dit jaar bedroeg de import in to taal Kr. 8794 millioen, de export Kr. 8574 millioen, zoodat het nodeelig saldo voor de eerste zeven maanden tot Kr. 220 millioen ge stegen is. ZWITSERLAND. Het proces tegen de moordenaars van Worowski. Lausanne, II Sept. (W. B.) Het proces tegen Konradi, die indertijd den aanslag op de Russische delegatie op de vredesconferentie te Lausanne heeft gepleegd, begint 5 November. De gezworenen, die het vonnis moeten vellen, zijn verleden Zondag door de districtsrechtbank gekozen* ITALIË. HET CONFLICT MET GRIEKENLAND. De rnad van gezanten en het geschil. Par ij's, 11 Sept (B. T. A.) De bijeenkomst van den gezentenraad, die vanmiddag zou plaats hebben, is tot morgen uitgesteld. Bezorgdheid in Engeland over de bezetting van Korfoc. Londen, 11 Sept. (N. T. A. Draedloos). Terwijl men zich te Londen zich er natuurlijk eenigszins bezorgd over maakt, dot de ontrui ming van Korfoe wordt vertraagd zulks we gens het gevaar van mogelijke incidenten bestaat hier geenerlei twijfel, dot Mussolini de verplichting, die hij in dit opzicht aanvaard heeft, zal nakomen. Men gelooft, dat de juiste datum door bemiddeling van den gezantenraad kenbaar zal worden gemaakt. Deze raad, die hedenavond bijeen zou komen, heelt zijn zitting tot morgen verdaagd om den Italiaanschen ge zant meer tijd te geven tot het ontvangen van instructies zijner regeering. De Daily Graphic over de plannen van Italic. De Daily Graphic verneemt, volgens een be richt uit Londen, dat Italië, in strijd met de ver- woehtingen, die men in Downingstreet koester de, besloten heeft op Korfoe to blijven, totdat het gerechtshof te Den Haag het bedrog der schadeloosstellingen definitief heeft vastgesteld, welke taak verscheidene maanden in beslag zal nemen. Intusschen neemt Italië militaire maat- egelen om Korfoe eventueel te kunnen gebrui ken als operatiebasis tegen Zuid-Slavië in het Fiume-conflict De raad van den volkenbond zal, overeen komstig het sterk verlangen der Britsche gede legeerden, het Korfoe-probleem ter hand ne men en aldus aan de kleine staten de gelegen heid verschaffen te protesteeren tegen de poli tiek van Italië. Een Itnliaansch postkantoor op Korfoe? Volgens een draadloos V. D.-bericht wordt uit Rome .gemeld, dat de Italianen op Korfoe een postkantoor hebben ingericht met Italioansch personeel. T'~ RUSLAND. De erkenning der sovjetrepublieken door Estland. Reval, 11 Sept (W.-B.). De" Estlandsche regeering heeft besloten den bond van sovjet republieken te erkennen onder voorwaarde, dat de bond alle verdragen, die Estland met de Rus sische sovjet-republieken afzonderlijk heeft af gesloten, als bindend zal erkennen. Naar aan leiding daarvan zal Stark, de sovjet-vertegen woordiger, morgen den staatspresident zijn ge loofsbrieven overhandigen. Het uitbreken van opstanden tegengesproken. B e r 1 ij n, 11 Sept. (W. B.) Het Russische gezantschop deelde mede, det het in de bieden anoniem verspreide bericht over een revolutie, die in Moskou zou zijn uitgebroken en over de vermoording van Trotzki, niets anders is dan een gewoon, periodiek terugkecrend, ophit send bericht uit onzuivere bron. JAPAN. DE AARDBEVING. Verschillende bizonderheden. Een particulier Reuter-telegrem uit Londen houdt in Uit Osaka wordt gemeld, dat het Imperial Hotel te Tokio, dat bijna het eenige gebouw in die stad was, waar de buitenlanders nog een onderdak konden vinden, door de militairen is opgeeischt Vele buitenlanders, die aan boord waren genomen van een Amerikaanschen torpe- dobooijager te Yokohama, zijn van daar over gegaan in de Empress of Australia, die naar Kobe is vertrekken. In Tokio zijn maar heel weinig buitenlanders achtergebleven. De markten worden snel weer op den ouden voet gebracht Er komen groote zendingen rijst en ander voedsel in de stad non. Ook de bladen in Tokio beginnen weer te ver schijnen zij geven uiting aan de dankbaarheid van Japon voor de sympathie, door heel de wereld betoond. In Hongkong zijn aan boord van de Empress of Canada 150 vluchtelingen aangekomen, die in de verschillende hotels zijn ondergebracht. Tokio, II Sept. (R.). De Japanschc ver zekeringsmaatschappijen hebben besloten de verzekerde bedrogen onverminderd uit te beta- ln, niettegenstaande de clausule over aardbeving in de polissen. De banken hebben aan de regee ring verzocht 18C0 millioen yen voor te schie ten, teneinde den financieelen toestand te stabili- Een correspondent te Tokio van de United Press maakt een vergelijking tusschen do ver nielde streken in Japan met die in Frankrijk. Hij verzekert, dat er jaren noodig zullen zijn voor het reconstructie-werk in Japon zal zijn voltooid. HET REGEERINGSJUBILEUM. Cour van gelukwensching. Gisternamiddog tusschen drie en half vijf uur had ten koninklijken palcizc te 's-Gravcn- hage de cour van gelukwensching plaats voor dames, ter gelegenheid van het koninklijk rc- geeringsjubileum. Een 130-tal dames van allen rang en stand verschenen op deze cour, o.a. de echtgenoote van den .voorzitter der Eerste Kamer, baronesse Van Voorst tot Voorst—Cremcr met twee doch ters; mevr. Kooien, echtgenoote von den pre sident der Tweede Kamer; de dames van mi nister Ruys de Beerenbrouck, Heemskerk, Wes- terveld, Colijn, Van Swaay, Aalberse en De Granff; de echtgenoote von minister van staat mr. Cort van der Linden en van den vice-presi dent van den Raad van State, mr. Van Leeuwen; de echtgenooten van de Nedcrlondsche gezan ten graaf Van Limburg Stirum en De Graeff; de echtgenooten van enkele commissarissen der Koningin; de dame ven den gouverneur der residentie; de - dames van verschillende hofdig- nitarissen; dames van leden van den Road van State; de Indische prinses Roden Adjeng Mirjam (dochter van den Pahoe Al am 111), die een schitterend Indisch costuum droeg; dames van leden van Eerste en Tweede Kamer; echt genooten van hooggeplaatste ambtenaren; echt genooten van enkele oud-ministers en verder nog een groot aantal dames uit de aanzienlijke kringen en uit de burgerklasse. De R.-K. Vrou wenbond, afd. 's-Gravenhage, was vertegen woordigd door de presidente mevr. Groencwc- gen'Srneele en de Vereen, von Vrouwelijke Studenten te Leiden door mej. De Meyere, prae- j Huldc-adres der Staten L van Friesland. Door den commissaris der Koningin in Fries land is aan H. M. de Koningin het volgende adres von hulde aangeboden namens de Prov. Staten dier provincie De Staten der provincie Friesland hebben be sloten Uwe Mojesteit bij haar 25-jarig regee- ringsjubileum de betuiging van hunne hulde en verknochtheid te doen toekomen en hebben ons verzocht hunne tolken te zijn bij de kenbaar- making van hunne gevoelens. Niet slechts ter voldoening aan die opdracht, maar ook uit vol len aandrang des harten wenschen wij, hunne gedeputeerden, Uwe Majesteit oprechtelijk ge luk met het heuglijk feit dat aan u, en met u aan Nederland, vergund wordt te vieren. Met onze landgenooten herdenken wij, bij den terug blik op het afgeloopen tijdvak, het vele goede, dat ons land onder uwe regcering werd ge schonken, de groote en veelvuldige zegeningen, die ons in voor- en tegenspoed te beurt vielen, en wij gedenken tevens de moeilijke en sombere dagen, die wij hebben moeten doormaken, en waarin wij dubbel den zegen hebben gevoeld, dat Uwe Majesteit aan het hoofd van 's lands regeering de leiding van.'slands zaken in han den hadt. Wij gedenken dit alles met grooten dank aan God, maar daarnaast aan Uwe Ma jesteit, tot wie een gevoel van innige erkente lijkheid en aanhankelijkheid, inzonderheid in deze dagen, uitgaat. En al voelen wij als Neder landers met onze landgenooten ons één in de aanhankelijkheid en trouw aan het oude Stam huis, hoe kan het anders dan dat wij, ook als bewoners van het gewest dat met uw stamhuis, door historie en traditie wel met zeer nauwe banden is verbonden, zeer teedere gevoelens koesteren voor uw geslacht en voor Uwe Ma jesteit en haar gezin, en dat wij, ook als Frie zen, de bede slaken dat God Uwe Majesteit moge sparen cn zegenen en u moge vergunnen nog lang de hooge en verantwoordelijke taak te vervullen die Hij u te vervullen gaf, en de dankbare liefde en trouwe aanhankelijkheid van uw volk te blijven ondervinden. Audiënties. H. M. de Koningin heeft Maandogmiddag de tegenwoordige en vroegere dames der Hofhou dingen zoowel van Haar zelve als van de Ko ningin-Moeder ten Poleize in het Noordeinde in de gelegenheid gesteld Haar geluk te wenschen met het 25-jarige Rcgeeringsjubileum, en aan Hare Majesteit een geschenk aan te bieden, be staande in een fauteuill in den Louis-Quinze- stijl. Do Koningin heeft Maandagmiddag in ver band met haar jubileum audiëntie verleend aan mejuffrouw De Graeff, die vergezeld werd door zes kinderen, te weten een kind uit elk der on derstaande instellingen: het Nederlandsch Her vormd Weeshuis, de Kindertoevlucht, Kinder- zorg. Huis van Barmhartigheid, het Waalsche Wee:, uis en de Christinostichting, allen te 's Gravenhagc gevestigd. Hierna ontving de Koningin in gehoor een comité uit het R.-Kath. Wees- en Oudemannen huis te 's Gravenhage, bestaande uit Moeder Melitia en Zuster Fronds ca, vergezeld door dc weesmeisjes Hcndrica Kuypers en Her.drica Kuhn. Ten 3 ure begon de cour van gelukwensching voor een groot aantal dames. Dc Prins naar Rijswijk. Z. K. H. de Prins is voornemens as. Donder dag te Rijswijk de aubade bij te wonen, welke te half elf 's morgens plaats heeft en deel uit maakt van de feestelijkheden, welke daar ter plaatse ter gelegenheid van het Regeringsjubi leum der Koningin gehouden worden. Een hulde-odrcs van het Haog- sche gemeentebestuur. Op de Maandag te den Haag gehouden cour van gelukwensching heeft de burgemeester dier gemeente, mr. J. A. N. Patijn, een adres van het Haagsche gemeentebestuur aan de Koningin aangeboden. In het adres brengt het gemeentebestuur de Koningin eerbiedige hulde. Het voegt daaraon voorts toe den vurigen wensch, dat het de Ko ningin gegeven zij nog vele jaren te midden van de burgerij der stad, waar zij is geboren, en het grootste gedeelte van hare regeering heeft doorgebracht, haar hooge roeping tot ze gen van het vaderland te blijven vervullen. De Belgische gclukwenschen. Minister Jaspar heeft gister jhr. Van Vreden- burch, den Nederlonaschen gezant tc Brussel, ontvangen, die hem kwem bedanken voor zijn, gelukwcnschen bij het 25-jarige regeeringsjubi- leum van Koningin Wilhelmina. Het was naar de correspondent der N. R. Ct. weet te vertel len een hartelijk onderhoud. Te Rome. De Nederlondsche gezant te Rome en zijn echtgenoote hebben den 7den dezer de te Rome aanwezige leden van de Nederlandsche kolonie aldaar mei hun dames verecnigd aan c-en feest maaltijd ter eere van het jubileum van de Ko ningin. De heer Van Royen herinnerde in een rede aan het vele, dat de Koningin voor Nederland heeft gedeon. Hij sprak den wensch uit, dat ons lend nog lang in het bezit moge blijven van zijn geëerbiedigde cn beminde Landsvrouwe, en dat geluk en gezondheid bij voortduring mogen worden geschonken aan het Koninklijk gezin. De Staatscourant van II Sept. bevat o.a. de volgende Kon. besluiten: toegekend de eere-medaille der Oranje-Nas- sauorde in zilver aan F. Tra, meesterknecht op de linnenweverij der N. V. Stoomweverijen Bc- souw te Goirle; benoemd tot burgemeester van Maasdam B. Groeneveld de Kater; benoemd tot registratie-ontvanger tevens be waarder der hypotheken, het kadaster en de scheepsbewijzcn te Gorinchem N. G. van Has selt, thans registratie-ontvanger te 's-Hertogen- bosch, kantoor no. 2; tot registratie-ontvanger te Hoogeveen G. W. Robaard, thans surnu merair der registratie en domeinen; benoemd tot directeur van het post- en tele graafkantoor te Delfzijl M. Buurke, thans com mies P. en T.; tc Meppel J. H. Belgraver, thans idem te Lisse; te Ommen C. von Andel, thans idem te St. Oedenrode; te Leek J. Andriessen Rzn., thans commies P. en T.; te Velp J. D. Mul der, thans idem te Bameveld; te Hilversum N. H. Degens, thans directeur van het telegraaf kantoor te Middelburg; te Bergen (N.-H.) A. van Weel, thans te IJsselmonde; te Geldrop >S. P. de Temps, commies P. en T. 1 succes volkomen. "'j DE AMBTENAARSSALARISSEN. Een afzonderlijk wetsontwerp <t-! voor Rechterlijke Mocht en Hooge Colleges van Staat. Naar het Hbld. verneemt, heeft in de vergade ring der Commissie voor Georganiseerd Over leg, de voorzitter, de oud-minister van Financiën mr. S. de Vries Cz., zich zonder voorbehoud geschaard aan de zijde van hen, die de pionnen der Regeering niet goedkeurden. In verband met de omstandigheid dat de Rech terlijke Mocht en de leden der Hooge Colleges van Staat niet vallen onder het Bezoldigingsbe sluit, overweegt de minister van Financiën de indiening van een wetsontwerp, waarbij ook voor deze ambtenaren salarisvcrmindcring mogelijk wordt Het Chr. personeel heden op audiëntie. De Minister van Financiën zal heden het Per manent Comité van Chr. Organisaties van Per soneel in Publieken Dienst audiëntie verleenen. LEGERMUTAT1ES. Inspecteur inf. en commandant File divisie. Kolonels W. S. A. A. H. M. van Rijswijk de Jong, commandent der VHIe infanterie-brigade, en R. B. A. N. de Quay, commandant der Vo infanterie-brigade, worden 10 Oct. a.s. resp. be noemd tot inspecteur der infanterie cn tot com mandant der Ule divisie te Breda. (N. R. Ct.) DE POSTCHèQUE- EN GIRODIENST. Vragen van het Kamerlid Boon. De heer Boon heeft aan denzelfden Minis ter de volgende vragen gesteld: 1. Is het den Minister bekend, dat de post cheque- en girodienst zoodonig is gedesorga niseerd, dat postchèques, waarvan de adviezen den 27sten Augustus naar D'cn Haag zijn ge zonden, op 5 September nog op uitbetaling wachtten, zoodat verschillende rekeninghou ders daardoor in moeilijkheden komen en bui ten hun schuld derden in groote ongelegenheid brengen? 2. Zoo ja, acht de Minister het dan niet on verantwoordelijk, dat de reorganisatie zoo slecht is voorbereid, dat de dienst geruimen tijd geheel is ontwricht, waardoor de populari teit, die de postcheque- en girodienst zich met groote moeite en reclamekosten bij een deel van het publiek had verworven, verloren zal aan? 3. Is het courantenbericht juist, dat het nieu we stelsel reeds thans ongeveer 700 ambtena ren vordert, dat slechts een klein deel van het overcompleet wordende personeel van den postdienst, waaronder geen enkele overcom plete ambtenares, is overgenomen, waardoor dc post met een groot aantal overbodige amb tenaren blijft zitten, terwijl verschillende tijde lijke ambtenaren bij den girodienst, die voor drie maanden in dienst waren genomen, in vas ten dienst zijn gekomen, hetgeen bezwaarlijk een bezuiniging zou kunnen worden genoemd? 4. Kan de Minister ook mededeclcn, hoe veel dagen er zullen verloopen wanneer uit eindelijk de gereorganiseerde dienst geregeld zal werken tusschen aanvrage en ontvangst van gelden door rekeninghouders in ver van het centrale kantoor gelegen gemeenten, b.v. in Zeeuwsch-Vloanderen en Ameland? 5. Is de Minister niet van oordeel, dat het wenschelijk ware geweest met grooteren na druk dan door de simpele vermelding in de gids, de aandacht van het publiek te vestigen op de mogelijkheid om een z.g. locale rekening te openen en is dc Minister bereid alsnog meer olgemecne bekendheid hieraan te geven? DE RAMP IN JAPAN. Dc samenstelling van het Centr. Ned. Comité „Ramp Japan". Het Centraal Nederlandsch Comité „Ramp Japon 1925" is thans als volgt samengesteld: Eere-voorzitter Z.E. jhr. mr. A. C. D. do Graeff; eere-lid H. P. van Vliet, consul van Ja pon, Rotterdam. Dagelijksch bestuur van het Comité: Dr. C. J. K. van Aalst, voorzitter; mr. G. Vissering, vicc- voorzitter; E. D. van Walree, penningmeester, dir. Twentsche Bank, Giro 6269; H. C. Buur man, secretaris. Voor Rotterdam: A. J. M. Goudriaan, Phs. van Ommeren Jr. Voor Den Haag: J. B. van der Houvcn van Oordt, mr. P. J. de Kanter. Leden: Mr. J. H. Abendanon, jhr. H. J. von den Bosch, W. H. Croockewit, A. Ed. Dinger, S. P. von Ecghen, P. Eschauzier, dr. M. dc Hartogh, A. Heldring. E. Heldring, H. F. van Engel, mr. P. Hofstede de Groot, J. H. Hum mel, J. E. F. de Kok, Ir. O. C. A. van Lid» de Jeude, mr. R. Mees, mr. Y. H. J. van der Meulen, H. Rud. du Mosch, N. Nijgh, mr. J. A. N. Parijn, dr. P. A. Roeper Bosch, T. B Rootde, Bernard Ruys, C. F. Stork, prof. dr. M. W. de .Visser, H. F. E. Visser, V Westermau. C. Woldringh, A. Tigler Wybrandi, mr. J. R. Thor- bccke, M. J. Quist SPOORWEGPERSONEEL De horclassificarie. Naar wij vernemen heeft het hoofdbestuur van de Ned. Ver. van Spoor- en Tramwegpersoneel zich met een bezwaarschrift betreffende de ner- ciassificatie der gemeenten voor de loonrege ling van het spoorwegpersoneel gewend tot den Minister van Waterstaat en een onderhoud aan gevraagd bij den voorzitter van den Mivrister- road, teneinde dnar zijne bezweren tegen loens-, verlaging van het in dienst zijnde personeel voor te drogen. Voor het spoorwegpersoneel geldt n.l. een ge heel overeenkomstig artikel als het ongewijzigdo artikel 40 van het Rijksbezoldigingsbesluit. DE ACHTURENDAG. Hoofdbcsturcnvergadering van het N. V. V. Rede van Stenhuis. In Parkzicht t^ Amsterdam werd gister een buitengewone hoofdbesturen-vergadering houden ter bespreking von het vraagstuk van den 8-urendag in ons land. De vergadering werd geleid door den heer J. Bruens. Behalve de hoofdbesturen waren' aanwezig afgevaardigden van de Bestuurders- bonden, leden von het hoofdbestuur van S. D. A. P. en I. V. V. De vergadering werd gehouden naar aanlei ding van de overwerkvergunning door de Re geering aan de firma Wilton. De eerste spreker de heer R. Stenhuis sprak' pver „De Regceringspolitiek inzake den 8-urcrv- Êog" Deze spreker zette uiteen, dat de achturen- dag het hoogste goed is, dat de arbeiders klasse heeft. Het leven in de fabrieken is geen leven. De industrie-arbeiders leven niet bij hun werk. Zij doen het machinaal. De industrienrbeiders leven dus feitelijk buiten hun fabriek. De economische noodzakelijkheid, dat do werktijd moet worden verlengd, bestaat njet, want overal is de industrie niet in volle wer king. Dat beteekent, zegt spr., een voortduren de en vermeerderende werkloosheid. Verlen ging van een arbeidsdag brengt daarin geen verbetering, maar verslechtering. Spr. ontkent met alle stelligheid, dat er bij de werkgevers verantwoordelijkheidsgevoel bestaat voor den cconomischen toestand. Spr. zet vervolgens uiteen, dat het een strijd is van burgerlijk intellcctueelen tegen de vakvereenigingen. Met alle middelen moet wor den gestreden tegen de verlenging van de ar beidsweek. De 48-urige werkweek moet met alle middelen verdedigd worden, het is het heiligste goed. De groote strijd moet aanvaard worden. Spr. kwam nu tot de houding die minister Aalberse heeft aangenomen. Heel trotsch is hij begonnen. Hij wilde de 8-urenwet snel in voeren. In 1922 zag hij daar reeds vanaf en blijft er van de maatregelen en besluiten niets meer over. De naleving van de wet is niet an ders don buigen van minister Aalberse voor de werkgevers. Het toppunt van saboteeren van de wet is de vergunning gegeven aan dc firma Wilton. Deze vergunning v ordt gegeven om dat de concurrentie met het buitenland niet mogelijk zou zijn. Dit is een speculatie, want er is gezegd door Wilton, dat de Engelsche ar beiders niet zullen toegeven in arbeidstijdver lenging. Men meent dus dat de Nederlandsche arbeider de permanente onderkruiper zal zijn. Het is noodzakelijk dat alle arbeiders zich zul len verzetten en daarom is samenwerking von olie arbeiderscentro'es noodzakelijk. Er moet komen een algemcene actie en een strijd van de vakbonden daar waar aan de arbeidstijd ge tornd wordt. Verder zet spr. uiteen, dat men niet moet streven naar een algemcene staking; daardoor bereikt men niets. Dat hebben andere landen bewezen. Men heeft het N V. V. wel eens verweten, dat zij zien naar de R. K. en A. R. arbeidersbonden. Spr. zegt dot dat ook arbeiders zijn en dat, indien de confessioneele arbeiders in dezen tijd van malaise en depres sie niet meedoen, een groote actie niet te win nen is. Wat de confessioneele arbeiders doen, is beslissend voor de 48-urige werkweek. Wanneer er echter eenheid is, zal geen regee- n'ng in staat zijn de wet voor den achturendag te saboteeren. De hooge bestuurders van de confcssioneelcn beweren, dat minister Aalberse zijn kind niet worgt, maar in verschillende arbeidersorganen van Christelijke huize wordt geschreven, dnt de wet niet meer wordt gehandhaafd. Uitvoerig zet spr. den uiteen, dat de ecol nomische crisis niet wordt opgelost door in voering van een 10-urendag. Wonneer de confcssioneelen weigeren mee te doen, zal de strijd veel1* moeilijker worden, moer dan zullen onze arbeiders, aldus spr., moeten beproeven, die confessioneele arbeiders ontrouw te maken. Het woord was daarna aan den heer G. J. A. Smit Jr. die sprak over: Uitbreiding van de Arbeidswet tot allen, djo in loondienst werkzaam zijn. Spr. liet al die groepen de revuo passeeren, die nog buiten dc toepessing der arbeidswet vollen. Spr. concludeerde det dit alle groepen zijn, waar de moderne organisatie nog zwak is. Spr. meende, dat zeer sterk moet geagiteerd worden ook voor deze groepen. Spr. wekte op dat men schouder aan schouder moet staan, tot doorvoering van den 8-urendag. Voorgesteld werd daarna de volgende reso lutie: De Buitengewone Algemeene Vergadering van het Nederlandsch Verbond van Vakver eenigingen, overwegende, dat de 48-urige werkweek do waardevolste sociale hervorming, welke, dank zij de macht dor arbeidersbeweging, de laatste jaren tot stand is gekomen, en een voorwaarde is voor de kulturecle en intellectueele stijging der arbeidersklasse; met verontrusting kennis genomen hebbende an het schrijven van den Directeur-Generaal van den Arbeid oon den Algemcencn Neder- landschen Metaalbewerkcrsbond, inzake do overwerkvergunning aan dc firma Wilton; overwegende, d.at in genoemd schrijven do vergunning niet wordt verleend op grond van opccnhooping van werk, of, omdat zich in die onderneming bijzondere omstandigheden voor deden, doch op grond van mogelijk te verkrij gen arbeid, en in de verwachting, dat in ande re landen de 43-urcnweek blijft gehandhaafd, ook al wordt deze in ons land practisch opge heven; overwegende, dot zulks een principieele wij ziging is der Regeeringspolitick, die het gevaar schept van volledige opheffing van de 48-uren- week; overwegende, dot daarnevens de Regeering nolatig blijft, om dc toepassing der wet uit te breiden tot alle groepen van loontrekkenden, welke in de wet zijn opgenomen; overwegende, dnt de arbeidersbeweging steeds de wettelijke regeling van den arbeidstijd heeft geëischt, mede om te voorkomen, dat in tijden van economische depressie de ondernemers klasse de arbeiders noodzaakt wederom in een longeren arbeidstijd toe te stemmen; constoteerende, dat de huidige minister van Arbeid in gebreke blijft, de plicht van den wet gever, om de arbeiders in tijden von depressie te beschermen tegen dc nonvallcn der onderne mers, te vervullen, doch in plaats daarvan be reidwillig meewerkt aan de verlenging van den werktijd van duizenden arbeiders; spreekt als hare meaning uit, dat het thans meer don ooit tot de tank der vakbeweging be hoort, de 48-urenweek te handhaven en hare toepassing uit te breiden tot die groepen, waar- voor nog langeren arbeidstijd bestaat; wijst de Nederlandsche arbeiders er op, dat deze took slechts vervuld kan worden, wanneer nevens de noodzakelijke versterking der vak beweging, de verschillende richtingen voorzoo ver z>i beteekenis hebben gesloten optreden; verklaart zich uit dien hoofde bereid tot eene samenwerking met andere vakcentralcn, öp den grondslag van het volgende program: 1. de vakbeweging zal in de bedrijven, waar een overwerkvergunning wordt gegeven, op de zelfde of soortgelijke gronden a'.s waarop zij oon de firma Wilton is verleend, indien eenigs zins mogelijk, dc staking proclameercn; 2. in de bedrijven, waar de 48-urenweck nog niet is ingevoerd, zal door de betrokken vak-

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1923 | | pagina 2