AMERSFOORTSCH DAGBLAD FOTOGRAAF LEOPOLD ABOKüEMENISPRIJS „DE EEMLANDER" mus DER AOVERTENTIEN met inbegrip van een BUITENLAND. „L' HSRO^DELLE" MANTELS - HOEDEN TRUIEH-DIRECT01RS KOUSEN BINNENLAND. 't LAANTJE 3 FEUILLETON. ZELFBEDROG. 22e Jaargang No. 64 per mzindcD voor Amcrs» toorf f 2 10. idem tranco post 1 3.—. per week 'met eratis verzekering tCgas ongelukken) f C.176. atxonderiijke nummers C.05. Vrijdrq 14 September 1923 -4 regels f LOS per DIRECTEUR-UITGEVER: J. VALKHOFF. 8UREAU: ARNHEMSCHE POORTWAL 2 A. POSTREKENING M*. 47910. TEL INT 513. bewijsnummer, elke regel meer 0.25, dtenstaanbie» dingen en Liefdadisjheids-adveitentiën voor de helft der prijs- Voor handel en bedrijf bestaan zeer voordcelige bepalingen voor het adverleeren. bene circulaire, bevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. DUITSCHLAND. DE BEZETTING VAN HET ROERGEBIED. Dreigt Stresemann eventueel af te treden Volgens 'de Quotidien zou de Duitsche afge vaardigde in de commissie van herstel uit Ber- lijn gekomen zijn met een persoonlijke bood schap aan Poincaré, inhoudende, dat mocht Frankrijk onverzettelijk blijven, Stresemann zich genoopt zou zien ontslag te vragen, al moest dan ook Duitschland ineenstorten door een coalitie van pan-Germanisten en commu nisten. Je verbanningen. Dusseldorp, 13 Sept. (W. B.) Een ge vangenispredikant alhier is door de Franschen uitgezet. Een veroordeeling. Aken, 13 Sept. (W. B.) De burgemeester van Montjoie verscheen vandaag voor den Bel gischen krijgsraad, ervan beschuldigd, dat hij lijsten, tot het bijhouden waarvan hij verplicht was volgens verordening 64 van de Rijnland- commissie, niet behoorlijk had bijgehouden. Het O. M. vroeg 2 maanden gevangenisstraf. Het vonnis luidde: 5 millioen boete en betalen van de kosten van het geding. Inbeslagnemingen. Coblenz, 13 Sept. (W. B.) Alhier zijn 75 milliard aan spoor weggelden in beslag genomen en twee hooggeplaatste spoorweg-ambtenaren gearresteerd. De aanslag op een Franschen post. D u s s e 1 d o r p, 1 3 Sept. (B. T. A.) Wegens den aanslag, onlangs gepleegd op een Fran schen post van de Lippe-brug nabij Bork, heb ben Fransche troepen een raid op deze stad in het niet-bezette gebied uitgevoerd en uit de gemeentekas 35 milliard mark weggeno men. Geen bijcenroeping van den Rijksdag. Het seniorenconvent van den rijksdag heeft zich gisteren tegen onmiddellijke bijeenroeping van den rijksdag verklaard, nadat de regee ring had laten weten, dat de buitcnlandsche politieke onderhandelingen en de financiecl- politieke onderhandelingen in het eigen land nog niet zijn afgeloopen, zoodat eene defini tieve mededeeling nog niet kan worden ge daan. Het goud-ogio. Wolff seint uit Berlijn d.<L 13 dezer: Van 15 tot en met 19 dezer bedraagt het goud- agio bij de betaling vein douanerechten 169,999,900 procent- HET SEPARATISME. Du ss el dorp, 13 Sept. (B. T. A.) Te Duisburg is een separatistische betooging ge houden, waaraan 4000 personen deelnamen. Staking te Leipzig. Xt Leipzig is het bankpersoneel een stoking begonnen. FRANKRIJK. De staking der gaswerkers geëindigd. P a r ij s, 15 Sept. (B. T. A.) De gaswerkers hebben met algemeene stemmen besloten mor genochtend den arbeid te hervatten. ENGELAND. De beurs te Londen. Londen, 13 Sept (V. D.). Er heerschte heden geen vertrouwen op de buitcnlandsche wisselmarkt tengevolge van den politieken toe stand en de koersen waren onvast. De Fransche en Belgische francs waren beide zwakker en de tlalieansche lire was iets ongunstiger. De Duitsche marken gingen buitengewoon op en neer en sloten op 440 millioen in het pond. De Britsche rijkstentoonstelling. Uit Londen d.d. 13 Sept.: De organisatie der Britsche rijkstcntoonsitelling, welke het volgende jaar van April tot October zal worden gehouden in het Wembley Park bij Londen, maakt bevredigende vorderingen. Door de be sluiten der overzeesche dominions, koloniën en protectoraten is het zeker geworden, dat nagenoeg elk déeJ van het rijk zal zijn ver tegenwoordigd. In vele gevallen is men met het bouwen der paviljoenen reeds aangevangen, terwijl de plannen voor de meeste andere zijn vastgesteld en terstond in werking zullen tre den. De tentoonstelling zal een oppervlakte be slaan von 216 acres en zal zoowel wat hare pedagogische kenmerken als hare vermaken be treft, de meest uitgebreide zijn, die ooit op touw werd gezet. Wanneer in April a.s. haar poorten worden geopend, zal er de som van minstens TO millioen pond dan besteed ziin. Door de commissie wordt er op gewezen, dat het een menschenleeftijd geleden is, dat er eene groote tentoonstelling is geweest om de zegepralen der mcnschen op het gebied van kunst en we tenschappen te demonstreeren. Het zal geen wereldtentoonstelling zijn, maar desniettemin eene rijkstentoonstelling in den vols ten zin von het woord, die de wereld omvat, zoodot alle takken van wetenschap, kunst en industrie zul len zijn vertegenwoordigd. SPANJE. DE STAATSGREEP. De Spaansche regeering zal slechts voor geweld wijken. Madrid, 13 Sept. (B. T. A.) De minister raad heeft den gehcelcn nacht de beraadslagin gen voortgezet De volgende verklaring is be kend gemaakt: De kapitein-generaal van Barcelona heeft op eigen houtje in den afgeloopen nacht den staat van beleg afgekondigd in die streek. Hij heeft zich meester gemaakt van de verbindingsmidde len en zich gewend tot de kapiteins van andere provincies om hen uit te neodigen zijn houding te steunen. Hij heeft een manifest tot het land gericht, waarin hij meedeelt, dat het leger den kening gevraagd heeft het land te redden en zich van zijn tegenwoordige ministers cn van alle politici in dc regcering en den stoat tc scheiden. De militaire macht in sommige dis tricten zou geneigd zijn dcnzelfden weg van oproer in te slaan. De regcering, in kabinets raad vcreenigd, blijft op hoor post en zal dien slechts verlaten door geweld. De koning zal heden te Madrid aankomen. De toestand ernstig geacht. Madrid, T5 Sept. (B. T. A.) De ministers zijn hedenmiddag bijeengekomen. De minister van binr.enlandsche zaken heeft tegenover jour nalisten verklaard, dat de regcering onder de gegeven omstandigheden geen enkele mededee ling kon doen. De bladen erkennen eenstemmig, dot de toestond ernstig is. Te Madrid is het olkomcn kahn. Er is geen enkel incident voor gevallen. Een eskader naar Barcelona? Par ij S, 13 Sept. (B. T. A.) Uit Madrid wordt aan de Temps gemeld, dot de Spaansche ministerraad besloten zou hebben een eskader naar Barcelona te zenden. Niet tegen den koning, maar tegen de regeering. Barcelona, 13 Aug. (B. T. A.) De cen suur is ingesteld door de militaire autoriteiten. Verscheiden garnizoenen zouden zich bij de be weging hebben aangesloten, die niet tegen den koning, maar tegen de regeering is gericht. Er zou een proces zijn begonnen tegen den eersten minister cn den minister van bujtenlandschc zaken. Ook andere garnizoenen in opstand. Madrid, 13 Sept. (B. T. A.) Het gar nizoen te Barcelona cn verscheidene andere steden is in opstand gekomen tegen de regee ring. Dc militairen meester in Cata- lonie. Barcelona, 13 Sept. (B. T. A.) De staat van beleg is afgekondigdde stad be waart haar normale uitzien. Generaal Lozzade heeft op bevel van den kapitein-generaal het bevel over de provincie Barcelona op zich ge nomen en dc gouverneurs afgezet. In undere provincies van Catalonie hebben dc militairen zich van de regeering meester gemaakt. De beweging schijnt geen verzet ontmoet te heb ben, maar hoe het in het overige deel van Spanje gegaan is, weet men niet. Dc politie en de burgerwacht cn andere openbare machts-or- ganen schijnen den nieuwen staat van zaken aanvaard te hebben. Allerlei geruchten. Madrid, 13 Sept. (B. T. A.) De ministers hebben zich te tien uur bij markies Alhucemas vcreenigd. Er loopen daaromtrent ta^ van ge ruchten. De liberale bladen voor de regcering. Madrid, 13 Sept. (B. T. A.) De liberale bladen keuren dc houding van de regcering om zich op haar post te handheven goed. De regeering op de rebellie voorbereid Madrid, 13 S e p L (B. T. A.) Er was een document in de garnizoenen verspreid, waarin gezegd wordt, dat dc toestand in Spanje hoogst ernstig is tengevolge van de immoraliteit der regeering, de rampzalige kwestie van Marokko en het gemis aan gezag von de overheid. Dc ministers hebben om vier uur in den morgen met dca kapitein-generaol van Madrid een be spreking gehouden. Volgens de bladen was de. beweging voorbe reid voor Vrijdag, maar de regcering, die daar van kennis gekregen had, had voorzorgsmaat regelen genomen en daarop hebben de muiters het oogenblik, waarop de opstand moest uit breken, vervroegd. Zal de regeering aftreden Uit Medrid d.d. T4 Sept.: De militaire revolu tie, die in Barcelona is uitgebroken, neemt voortdurend grooter afmetingen aan. Gister avond laat werd gemeld, dat de regeering zeer waarschijnlijk zal aftreden en dat de koning met de militaire autoriteiten overleg zal plegen over de vorming van een nieuw kabinet De leiders der revolutionaire beweging, generaal DAMES MODE - MAGAZIJN I6|i3 Langestraat, Amersfoort. Primero de Rivera, gouverneur van Barcelona en de vroegere minister van oorlog, verzekerde de koning, dat de beweging uitsluitend gericht is tegen dc regeering, wegens het vasthouden aan de campagne in Marokko. Tegenover het be richt, dat de minister van buitenlandsche zaken, .tegen wien de beweging voornamelijk is gericht, te San Sebastian is gearresteerd, wordt van an dere zijde gemeld, dat hij over de Fransche grens is gevlucht. Uit Barcelona d.d. heden: De toestand tc Bar celona is rustig. Ondanks de ernstige gebeur tenissen is de groote meubeltenioonsteliing ge opend. ITALIË. HET CONFLICT MET GRIEKENLAND. Een regeling die beide partijen bevredigt P a r ij s, 13 Sept. (Havas). De gezanten- raad heeft de oplossing aangenomen, die men van dien aard acht, dat zij den toestand tus- schen Italië en Griekenland kan liquideeren. Zij heeft haar onmiddellijk naar Athene en Genève geseind De geallieerden zijn het volkomen eens geworden over de opstelling van de lastgevin gen, aan de commissie van onderzoek te ver strekken over de voorwaerden voor de ontrui ming van Korfoe. Men verzekert, dat de kwestie geregeld is op voor Italië en Griekenland be vredigende wijze. De kwestie van de ontruiming van Korfoe. Londen, 13 Sept. (N. 1\ A. Draadloos.) In twee bijeenkomsten, die bijna vijf uur ge duurd hebben, is gisteren door den gezanten- raad beraadslaagd over de kwestie van Korfoe, met het doel een volkomen overeenstemming te bereiken, die voor allen aannemelijk is. Het was echter noodig voor heden opnieuw een vergadering te beleggen. Intusschen leggen de Londensche bladen groote terughouding aan den dag. Men is er zich van bewust, dat krach tige pogingen worden gedaap om een oplos sing te vinden en er is geen verlangen om hen, die thans bezig zijn met hetgeen klaarblijkelijk geen gemakkelijke taak is, moeilijkheden in den weg te leggen. Intusschen maken enkele bladen een passage openbaar uit de nota, die de gèzantenraad verleden week Vrijdag aan Griekenland gezonden heeft. Daarin wordt ge zegd, dat de gezantenraad nota neemt van het feit, dat de Italiaansche regeering bevestigt, dat dc bezetting van Korfoe en naburige eilan den geen ander doel heeft dan voldoening te erlangen inzake de eischen, die die regeering aan Griekenland heeft gesteld en van het feit dat deze eischen gedekt worden door de voor waarden, door den gezantenraad opgesteld. Griekenland wordt uitgenoodigd onverwijld te gelijk en afzonderlijk aan de vertegenwoordi gers der mogendheden te Athene te doen we ten, dat het de voorgaande voorwaarden in hun geheel aanvaardt. In een hoofdartikel brengt de Times de his torische incidenten in herinnering uit het ver leden tot staving van de stelling, dat de be doeling en de geest van de Engelsche politiek nog zijn wat zij waren, toen Wellington <-r Castlereagh zicA verzetten tegen de ontwrich ting van Frankrijk, die Pruisen en de Duitsche staten vroegen. Een keer te meer voelen wij, zegt het blad, dat onze zaak geen verzamelen van trofeeën is, diplomatieke of andere, maar het herstel van de vreedzame gewoonten in de wereld. De manier kan ons onverschillig laten, waarop dit doel bereikt en verzekerd wordt, zoolang zij slechts niet eenige breuk meebrengt ten aan zien van onze verplichtingen, voortspruitend uit het door ons aangegane verdrag of eenige schending van de openbare wet in Europa of eenige verzaking van de principes, waaraan wij gehecht zijn. Van dezen geest bezield heb ben wij niet geprotesteerd, dat afgeweken is van de interventie van den Volkenbond in de zaak van den moord te Janina, hetgeen Mus solini waardeert, zooals hij gisteren in zijn ver klaring tegenover het Italiaansche kabinet zei. Het doel van de Engelsche diplomatie was een vreedzame regeling, voltooid door een inter nationaal lichaam en langs wettige wijze. 27 Sept. als datum der ontruiming van Korfoe genoemd. P a r ij s, 14 Sept. (Havas). In de door den gezantenraad aanvaarde oplossing van het ge schil tusschen Italië en Griekenland, die beide partijen bevredigt en die door middel van een nota aan Athene en Genève is medegedeeld, zou bepaald zijn, dat Korfoe tegen 27 dezer ontruimd zal worden. Als op dien datum echter in het rapport der internationale enquête-com missie mocht worden geconstateerd, dat Grie kenland niet al het mogelijke heeft gedaan om de moordenaars uit te vinden en te straften, zal Italië als schadevergoeding het door Grieken land gedeponeerde bedrag van 50 millioen lire ontvangen. ZUID-SLA V:E. Dc toestond in den Balkan ernstig Berlijn,13 Sept. (V. D.) De toestond op den Balkan is volgens de opvatting te Londen zoodanig, dat het gevaar voor een botsing steeds toeneemt. Amcrikaansche telegrammen uit Ge nève berichten zelfs, dat, als de Volkenbond niet terstond ingrijpt, binnenkort een oorlog zal uit breken tusschen Italië, Griekenland, Servië, Bul garije en Hongarije. Voortdurend komen verdere berichten in aangaande militeire voorbereidin gen aon Servische en Italiaansche zijde. (Men vergelijke echter ook de tegenspraak in dit nummer van Stgfani. Red.) BULGARIJE. ARRESTATIE VAN COMMUNISTEN. Sofia, 13 Sept. (B. T. A.) Wegens revo lutionaire agitatie van de communistische partij, die een actie van het leger tegen de veiligheid van den staat voorbereidde, heeft de politie vanochtend een zeker aantal leiders van die partij gearresteerd en de sluiting van het com munistische vereenigingsgebouw gelast We e n c n I 3 S e p t. (V. D.) De regeering te Sofia heeft het gebouw der communisten bezet en 40 partijleiders gearresteerd, mcerendeels af gevaardigden, daar de communisten de uitroe ping der arbeiders- en boerendictatuur voorbe reidden. RUSLAND. Onderzoek naar de veroordeelden in do Moskousche gevangenis. Moskou, 12 Sept. (W. B.) Het Russische T. A. meldt, dat de bij beschikking van het centrale uitvoerende comité ingestelde com missie van onderzoek-naar de veroordeelden in de Moskousche gevangenissen klaar is geko men met haar werkzaamheden. De -commissie heeft de geva.'len van 3708 personen onder zocht; 2522 van hen zijn vrijgelaten en 824 uit Moskou verbannen. Aan elk van dc laatsten werd een spoorkaartje en geld voor leverson- derheud verstrekt. JAPAN. DE AAPDBEVING. De omvang van de ramp. Berlijn, 13 Sept. (V. D.) Volgens mede deeling van het Japansche consulaat te Marseille zijn bij de aardbeving 500.000 personen ge wond. Van 50C0 buitenlanders in Yokohama zijn, naar do Japansche minister van buitenland sche zaken opgeeft, 100 personen omgekomen, waaronder 50 Engebehen en 20 Amerikanen- Hulp uit Indo-China. Par ij s, 13 Sept. (N. T. A. Draadloos). Uit Fransch Indo-China wordt gemeld, dat het s.s. Cordillerière uit Saigon is vertrokken met een Fransche medische missie voor Japan aan boord. Het schip brengt 69,000 doses van verschillen de sera en vaccins over, benevens operatie-in strumenten, verbandmiddelen en groote voorre den rijst. Op de begrooting van Fransch Indo- China is een eerste crediet voor de slachtoffers in Japan uitgetrokken, groot 100,000 piaster of bijna een millioen frs. Ook op de plaatselijke begTOoringen zullen kredieten voor Japan worden gebracht, terwijl overal inschrijvingen worden geopend voor de slachtoffers. Da Staatscourant van 13 Sept. bevat o.m. de volgende Kon. besluiten erkend en toegelaten als consul van Peru te Amsterdam M. A. Velarde op verzoek eervol ontslagen als burgemees ter van Doniewerstal mr. H. L. Sixma baron van Heemstra benoemd tot voorzitter der Eerste Kamer ge durende de zitting aanvangende den derden Dinsdag in September J. J. G. baron van Voorst tot Voorst, lid dier Kamer. HET REGEERINGSJUBILF.UM. Adres van de Staten van Drenthe. De Provinciale Staten van Drenthe hebben aan de Koningin het volgende adres aangeboden Mevrouw I De Staten der provincie Drenthe gevoelen zich gedrongen bij het 25-jarig regeeringsjubileum van Uwe Majesteit, Hoogstdezelve hunne eer biedige hulde te brengen en daarbij uiting te geven aan hunne oprechte blijdschap over deze voor Uwe Majesteit en Haar Huis, alsook voor het gonsche Nederlandsche volk zoo gewichtige en beteekenisvolle gebeurtenis. Zij zijn ei van verzekerd, dat zij, dit doende, de tolk zijn v*jj de cvergroote meerderheid van de ingezetenen van Drenthe, wier vertegenwoordigers zij zijn. Het tijdperk der 25 jaren van Uwe Majfsteits regeering is rijk geweest aan voorspoed en zegen voor land en volk en wij zijn er van overtuigd, dat dit Uwe Majesteit de grootste voldoening zal schenken op den dag van Haar jubileum. Doch ook moeite_ en zorgen zijn in die 25 jaren Uwe Majesteit en het Nederlandsche volk, helaas niet bespaard gebleven Hierbij gaan onze edachten wel in dc eerste plaats terug naar d« kommervolle jaren, gedurende welke ons vader land aan alle zijden door met elkander in oorlog zijnde volken was omringd. Gelukkig is hij, die zich gelukkig voelt. naar het Noorsch van JOHAN BOJER door D. Logeman—van der Willigen. 1' Als Wangen er nu eens schuld aan had, dat zijn zoon bij hel naar-huis njtien om kwam Maar hoewel deze mogelijkheid Norby ziek van woede maakte, liep hij toch op heete kolen. De getuige die bij het ondertec- kencn tegenwoordig was geweest. Joegen Haarstad, was wel is waar dood. Maar Knut Norby wilde die onderteekening met ont kennen. Hij moest een achterdeurtje zien te ontdekken. - IV. Hendrik Wangen stapte uit den met sneeuw bedekten Christiania-terin en met zijn valies in de hand haastte hij zich de menigte voorbij en naar huis. Hij groette niemand. Zijn faillietgaan rui- ncerde de halve streek en hij wist dat dc menschen hem nakeken als een schurk dien zij graag eens een pak ransel zouden geven. Hij was een man van een vijf en dertig jaar, lang en mager met een rossen baard en een fijn, jeugdig gczichL Maar hij liep als een grijsaard. Zun ootmoedige gang van den eenen koopman naar den anderen in de hoofdstad was vergeefs geweest. En hij zag er tegenop thuis te komen, omdat zijn vrouw nu eindelijk de waarheid zou moeten weten. Hendrik Wangen was de zoon van een ontvanger, die een tc kort in de kas had gehad. Hij* had van allerlei beproefd, rnaar was agronoom toen hij met de dochter van den rijken heereboer trouwde. Haar vader, die lang tegen het huwelijk was geweest, zette het ten laatste door dat zij niet in ge meenschap van goederen trouwden. Maar toen Wangen de steenbakkerij begon, kreeg hii niet alleen de toestemming en het geld van zijn vrouw, maar zijn enthousiasme en welsprekendheid maakten dat haar vader, broer en vele anderen hem ook hun geld toevertrouwden. En nu? Toen hu bij het eind van de brug kwam, waar een hoop werkmanshuisjes tegen den heuvel aan liggen, ontmoette hij een gebo gen gedaante met een verschoten overjas, bonten muts, ingevallen mond en een gou den bril on een rooden, vooruitstekenden neus. Wangen bleei siaan, opende zijn valies en haalde cr een flesch in een papier uit. Dat was een boodschap, die hij in de stad ge daan had. De man met den bril lachte tegen de flesch als tegen iets heel kostbaars en nam die onder zijn arm. „Hoor eens," zeide hij en glimlachte, „nu heb ik je een nieuwtje te vertellen." Maar Wangen liep reeds door. ITij dacht aan zijn vrouw, die haar vierde kind verwachtte. Zou zij hetgeen hij haar nu te vertellen had kunnen verdragen? Maar de ander liep met hem mee en igreep hem bij den arm. „Je moet heusch even wachten om het nieuwtje te hooren,' zeide hij en lachte een beetje venijnig. „Kom een oogenblikje binnen cn proef eens uit mijn llesch." „Neen, een ander maal heel graag," zeide Wangen die zich verder haastte. Die 'aan den drank verslaafde consul uit de hoofd stad, die de familie hier buiten en pension gedaan had, had Wangen helaas meer dan eens overgehaald. Maar nu had hij zich voorgenomen volmaakt nuchter te zijn als hij thuis kwam. Maar de ander bleef aan zijn arm hangen en vleide hem zoo, dat hij zich ten slotte mee liet nemen. Toen zij het lage kamertje binnen kwa men, waar het onaangenaam rook naar toddy en tabak, zat een magere spillebeen hij het raam patience te spelen Dat was hun derde man bij preties en drinkpartijtjes, een oude, aan jichtlijdende ex-advocaat. Men noemde hem „de vroegere aanstaande minister van staat." „Ga zitten, zeide de consul. Maar Wan gen bleef met de valies in de hand staan. „Een borrel?" zeide de man bij het raam terwijl hij in zijn witten, vollen baard grin nikte. „Houd je mond," zeide de consul, die in de weer was een paar glazen om te spoe len, „nu zullen we eerst eens een glaasje van deze drie sterretjes proeven." „Neen, ik wil niets hebben," zeide Wan gen, „maar wat moest ik absoluut weten?" „Ga maar zitten, jongen," zeide de consul glimlachend terwijl hij bet glas tegen het licht hield. „Ik mag waarachtig wel zeggen, dat de wereld slechter is dan ik dacht" En die zei veel, want de consul placht zijnmede- menschen nu juist niet zacht te beoordee- len. „Wat is er?" zeide Wangen. „Is er thuis iets met mijn vrouw gebeurd?" - Dc consul zelte nu dé glazen op de tafel en vestigde zijn kleine, venijnige oogen op Wangen, terwijl bij zijn neus optrok tot een grijns. „Och ja, er gebeurt zooveel," zeide hij. „Wat denk jij bijvoorbeeld van dien machtigen heer van Norbv?" „Van hem? Dat weet ik niet Ik heb ge noeg met mij zelf te stellen. Maar nu moet [ik weg!" „Wacht even," zeide de consul. „Norby moet de een of andere geheime wrok tegen je voeden. Want om je de waarheid te zeg gen wil hij je in het tuchthuis hebben, om dat jij zijn hnndteekening ergens onder ge schreven hebt" De minister van staat keek van zijn pa tience spel op en wilde aan Wangens gezicht zien of hij lachen moest of niet Er ontstond een kleine pauze. De consul genoot van de situatie en bleef Wangen üoor zijn bril aanzien. Deze begon te lachen en greep onwille keurig naar hot gevulde glas. „Op je ge zondheid," zeide hij. „Die is goed, hoor!" „Je gelooft 't misschien niet? Of het waar is. kereltje. Vraag 't maar aan den minister. De vroegere aanstaande minister knikte. Wangen keek van den een naar den ander. „Maar vaar staan jullie eigenlijk over te leuteren?" zeide hij. Hij kon het nog niet geloovcn. „Zeker je kunt gerust zeggen, dat het een heerlijke wereld is waarin we tegenwoordig leven," zeide de consul met zijn venijnigen glimlach. „Is er iemand bij mijn vrouw geweest?" De stem van Wangen beefde, hij verbleekte plotseling en strekte de haud naar zijn va lies uit. „Ja. zij heeft bezoek gehad," zeide de con sul. terwijl hij zijn allervenijnigste oogen op hem vestigde. „Van de politie?" „Ja." „Omdatomdat ik een valsche hand- teckening gezet heb?" „Juisternent" De consul genoot zóo van dc situtatie dat hij vergat zijn glas toe te ste ken. Wangen had zijn glas geledigd en schoof het nu vooruit om meer. „Gezondheid," zeide hij toen. „Als het waar is wat je daar zegt, dan gaat, zoo waar als ik hier zit Norby naar de gevangenis en niet ik." En hij knoopte ziin jas too en vloaz naar de deur V. H«'t kan gebeuren dat er plotseling een hindernis komt in den kalmen stroom van het, dagelijksche. leven, die ons dwingt te blijven staan en eens even na te denken. Dit failliet was zulk een hindernis voor I-Ienrik Wangen. Toen hij op zijn terugreis van de stad in de coupóc zat met zijn onver- mijdelijké ruïne voor oogen, scheelde het niet veel of hij onderteekende zijn eigen doodvonnis. Hij zag heel goed in, dat dit failliet, dat zoovelen in het ongeluk stortte, door zijn eigen onkunde en lichtzinnigheid veroorzaakt was. Het was vreeselijk, maar waar. „Dit is nu het gevolg, dat je nooit eenige fatsoenlijke kennis hebt opgedaan." dacht hij. „En als je niet zoo dikwijls nachten lang bij den consul gezeten had cn gedronken, dan zou je den volgenden dag een beter oordeel hebben gehad." En ieder besluit vroeger op een lui, of op een. oogenblik van niet geheel wakker zijn genomen, stond hem nu voor zijn verbeelding als een ver twijfelde familie zonder brood. „Daar heb je 't nou al! Daar heb je 't nou al!" En gedurende deze oogenblikken van kalme eerlijkheid tegenover zich zelf, kwam hij tot inzien van iets wat hem dieper aan deed dan al het andere. En wel dat zijn goed hart au fond gevaarlijker was geweest dan dc brandewijn. Want hij had er zich, altijd mee getroost, dat hij het goed meende. Want waarachtig Jiij meende alles toch zoo goed. En door zijn goede bedoelingen gerust geworden had hij de lichtzinnigste hande lingen gepleegd en altijd met een volmaakt kalm geweten, want zijn goede trouw was steeds bereid de grootste leugens te veront schuldigen en ze.in een aureool van waar heid te verheerlijken. En nu? De werkelijk heid wilde met die goede trouw niets to maken hebben. Die eischte meer. (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1923 | | pagina 1