WIJNHANDEL J. A. SCHOTERMAN Zn. Gewas 1920 Raymond Macau F 1.F 40.— Gewas 1917 St. Emllion F 1.60 F 65.— Pruimen UIT DEN OMTREK. In dien voor ons land zoo benarden tijd beeft Uwe Majesteit, voorgelicht door Hare raads leden, Hare uiterst zware taak vervuld op een wijze, die eerbied en bewondering heeft afge dwongen van alle weldenken in den lande en oolr daarbuiten. Het besef dat Uwe Majesteit en Hare raads lieden in de moeilijkste oogonblikken bezield ble ven met den vosten wil om het vaderland te be hoeden voor het oorlogsgevaar en tevens met het ernstig en onverpoosd streven om dat volks deel, hetwelk door de economische ontwrichting het zwaarst getroffen dreigde te worden, zooveel doenlijk te steunen en tc helpen, heeft in hooge mate er toe bijgedragen, dat het Nederlandsche volk onder de dreigende gevaren het onmisbaie vertrouwen in 's lands leiding behield en gedul dig en met waardigheid de onafwendbare ont beringen heeft gedragen. Ook onze provincie en hare ingezetenen heb ben ruimschoots gedeeld in d?n vooruitgang cp opbloei, die sedert het jaar 1898 op schier elk gebied in ons land vielen waar te nemen. Maar ons gewest heeft ook zeker niet het minst ge leden en doet dit nog ond*T de naweeën van den verschrikkelijkan wercldstrijd- De overtalrijke en ondubbelzinnige blijken van Uwer Mojesteits innig medegevoel met en daad werkelijke belangstelling in het harde lot van diegenen onzer gewestgenocten, die zich door de algerneene inzinking in hunne bestaansmiddelen bedreigd zagen, hebben de harten onzer inge zetenen met grootc dankbaarheid vervuld en daarin een onuitwischbaren indruk achtergelaten. De Provinciale Staten van Drenthe veroorloven zich bij de aanbieding van hunne eerbiedige ge- lukwenschcn op den herdenkingsdag van Uwer Mojesteits 25-jarige regeering, de bede uit te spreken, dat God Haar de kracht moge schenken om tot in lengte van dagen het land te blijven bestieren tot heil van het gcheele Nederlandsche volk en tot meerderen roem van het Doorluchtig Huis van Oranje. Bizondere audiënties. H. M. de Koningin heeft gister namiddag, tot het aanbieden van gelukwcnschen met Haar regeeringsjubileum, ontvangen, in de eerste plaats Hunne Doorluchtige Hoogwaardigheden: mgr. H van de Wetering, aartsbisschop van Utrechtmgr A. J. Callier, bisschop van Haar lem mgr. A. F. Diepen, bisschop van 's Her togenbosch mgr. A. P. W. Hopmans, bis schop van Breda mgr. L. J. H. A. Schrijnen, bisschop van Roermond, en mgr. Vuylsteke, bisschop van Curacao, met verlof hier te lande verblijvende. Toespraak van mgr. Van de Wetering tot H. M. dc Ko ningin. Mgr. H. van de Wetering, aartsbisschop van Utrecht, heeft gistermiddag de volgende toe spraak tot de Koningin gehouden: Mede in naam van de hoogwaardige bisschop pen en van den hoogwaardiger» apostolischen dignitaris van Curasao moge ik Uwer Majesteit eerbiedig dankbare gelukwenschen aanbieden bij gelegenheid van de herdenking van haar 25- jarig zegenrijk bestuur van ons dierbaar vader land. Uit millioenen harten zijn de vorige week dank- en smeekbeden opgestegen voor het heii van Uwe Majesteit en voor het vaderland. Mo gen die gebeden door God verhoord worden en het Uwe Majesteit gegeven zijn, nog tal van jaren ons vaderland te besturen met dc kalme vastberadenheid en olgeheele toewijding, welke Haar bestuur tot hiertoe hebben gekenmerkt. Wij danken Uwe Majesteit eerbiedig, dat zij ons wel de gelegenheid heeft willen geven, deze gelukwenschen persoonlijk Haer aan te bieden en geven opnieuw Uwe Majesteit de ver zekering van onze onwankelbare trouw aan Uwe geëerbiedigde persoon en aan Uw Vorsten huis. Daarna verleende H. M. audiënties voor dit doel aan den hooggeplaatsten geestelijke Ja mes Carvnoon, vertegenwoordigendeIe. de "éderal Council of the Churches of Christ in Amerika2e de Hugenot Walloon New Ne- therland Commission te New-York. Vervolgens werden in gehoor ontvangen Re- verend Henry Evertson Cobb en Mevrouw Cobb vertegenwoordigende de Collegiate reformed Dutch Church of New-York. Bij de ontvangst dezer drie Arnerikaansche delegaties was aanwezig de Arnerikaansche ge zant bij Hr Ms. Hof, de heer Richard Tobin. Ten slotte werden in gehoor ontvangen de heer en mevrouw Andriessen, die Hare Ma jesteit de stichtingsoorkonde kwamen over handigen van het Koningin Wilhelmina Jubi leumfonds. De heer Andriessen is, naar men weet, voor zitter der Vcreeniging van Weldadigheid te Brussel. Na al deze bijzondere audiënties, waarbij Z. K. H. de Prins tegenwoordig was, hield de Koningin, in tegenwoordigheid van den Prins, een cour van gelukwensching voor een groot aantal vertegenwoordigers van particuliere com missies en voor particuliere personen. Na de reeds door ons vermelde bijzondere audiënties, waarbij Z. K. H. de Prins tegen woordig was, hield de Koningin, in tegenwoor digheid van den Prins een cour van gelukwen sching voor een groot aantal vertegenwoordi gers van porticuliere commissies pn voor parti culiere personen. Tot deze particuliere commissies behoorden: het Comité voor de luisterrijke viering van de 25-jarige regeering van H. M. de Koningin; het dagclijksch bestuur van dc Ned. Verecni- ging het Roode Kruis; de afd. 's Gravenhage van het Ncd. Roode Kruis; de Kon. Ncd. Vcr eeniging „Onze Vloot"; de Vcreeniging het Nederlandsche Zeewezen; het Convent der Commanderij Nederland van de Johanniter Orde, waarvan de vertegenwoordigers het be kende prachtige gewaad droegen; het Schilder kundig Genootschap „Pulchri Studio"; het Kon. Instituut van Ingenieurs; de Kon Ned. Verecniging voor Luchtvaart; de Kon. Ncd. Mij. tot Exploitatie van Petroleumbronnen in Ned--Indic:; de Vereeniging Nederlandsche Scheepvaart Maatschappij; de commissie voor den Nederl. Zuid-Afrikaanschen Handel; het departement 's Gxavenhage van de Mij. tot Nut van 't Algemeen; de Kon. Verecniging van Gep. Officieren van het Ned. Leger; de Algem. R K Officierenvereeniging; de Ver eeniging „die Haghe"; de Haagsche Burger wacht; de Nederl. Tuinbouwroed; de Katholieke Bond van Ziekenverplegers; het Rijkstoezicht op het Nijverheids- en Handelsonderwijs; de afd. 's Gravenhage van het Algemeen Nederl. Verbond; het Stamboek voor het Nederland sche Trekpaard; het Kon. Ned. Landbouwco- mité; de Vereeniging van Notarissen; de Vcr eeniging Zcelendia; de Nederl. Oudheidkundige Bond; de Zweedsch-Nederlandsche Verecni ging; de Diaconesseninrichting te 's Gravem hnge; de Nederl. Vrouwenbond tot verhooging van het zedelijk bewustzijn; de R. K. Reclas- seeringsvereeniging; de Vereeniging van Amb tenaren bij het binnenlandsch bestuur in Ned.- Indië; de Liuinavereeniging; de Vereeniging Bijbel en Oranje in Nederland; de Kon. Oranje- bond; de Middenstandsbond; de Orde van Vrij metselaren; de Verecniging van Directeuren van Electricitcitsbedrijven; de Kon. Ned. Auto mobiele] ub; de Vereeniging Oost en West; de Nederl. Vereeniging van Huisvrouwen; de Ver ecniging Boeatan; het Residentie Orkest; de afd. 's Gravenhage der Mij. tot bevordering der Toonkunst; de afd. 's Gravenhage van het Nederl. Werkliedenverbond Patrimonium; de Vereeniging van Hoofdredacteuren; da Nederl. Journalistenkringde Haagsche Journalisten^- vcreeniging de Verecniging „Tiks" de R. K. Orotoriumverccniginghet College van hoofd inspecteurs bij het lager onderwijsde Bond van Christ. Zangvereenigingen in Nederland de Vereeniging strijkorkest Euterpedo Or- kestverecniging „Musica" de Vereeniging van gnsfabrikanaten in Nederland de directie der Haagsche Tramweg Mij„Pro Rege" de Kies- verecniging Nederland cn Oranjede Nieuwe of Litteraire Sociëteitde Sociëteit ^Besogne kamer" de R. K. Wijkverpleging St. Rafael de 's-Gravenhaagsche Politie Brigadiersveree- niging „Recht en Plicht" het Comité voor de Tentoonstelling van Letterkundehet bestuur der Oranje Nassau Tentoonstellingeen com missie uit de broederschap van candidaat nota rissen de Christ Zongverecniging Oefening na Arbeid de Vereeniging het Groene Kruis de Anti-Trekhondenbond de Bond van Aard appelhandelaren. Tot de talrijke particulieren, die daarna de cour bezochten, behoorden o. m. dr. Hofstede de Groot, oud leeraar der Koningin de oud- hoofdcommissnris van politie de heer Versteeg jhr. Witsen Elias, secretaris der Koningin- Moeder verschillende hoofdcommiezen van departementende gezantschapsecretaris mr. Carsten de kamerjonkers mr. baron Baud en W. graaf van Limburg Stirvrm de Hoogeerw. heer deken H. A. Th. van Dam dc directeur deT Rotterdamsche Bankvcrccniging, de heer Van Hacrsma Bumade oud-burgemeester Zublide heer W. Martens, directeur van het Museum Mesdagde gezantschapsattaché's jhr. A. F. Baud jhr. mr. Van Rcenen en Lou don pater v. d. Hoeven pater Bergé, rector van het R- K. gymnasium pater dr. Doniëls, directeur van de R. K. H. B. S. pater dr. Duurlens, redacteur van het tijdschrift „Stu diën" C. van Lennep, oud-directeur van de Neder. Uitvoer Mijmr P. W. J. H. Cort van der Linden, secretaris van de Vereeniging van Nederl. Werkgevers; de kunstschilders Van Soest, Van Waning, Van Wely de kunstschil der en beeldhouwer, de heer Vrind; dc directeur van de Nieuwe Courant, de heer Wolfson en de hoofdredacteur van dat blad, de heer Bothe- nius Brouwer de heer Frederiks, van het In dische Persbureau Anetade heer Voorstad, rekcnplichtig secretaris van de intendance der Kon. paleizende heer Kramer, commissaris van politie, enz. DE INDISCHE PRINSEN. Bezoek aan Twente. Gistermiddag bezichtigden de Indische prin sen met hun gevolg de Koninklijke Weefgoedc- renfobriek te Hengelo. Na afloop bood de directie hen een outo- tochr aan naar Twickcl. Op Carclshaven werd thee gedronken. *s Avonds werd in het hotel Lansink de maal tijd gebruikt. SLUITING STATEN-GENERAAL. Op 15 September. Bij Koninklijk besluit is bepaald dat de te genwoordige zitting dor Staten-Gencraal op Zaterdag 15 September 1923, des namiddags te drie uur, zol worden gesloten. Dc minister van Binncnlandsche Zaken en Landbouw is gemachtigd zich op het hiervoren vermelde tijdstip te begeven naar de vergade ring der Stoten-Generaal teneinde in een ver- eenigde vergadering der beide Kamers dc zitting in naam der Koningin te sluiten. DE OPENING DER STATEN-GENERAAL. Het programma. De St.-Crt bevat het volgende programma voor de opening van de zitting der Staten-Gc- neroal op Dinsdag 18 September a.s. Des middags te twaalf uur zullen de leden der Staten-Geneiaal zich begeven naar de Rid derzaal op het Binnenhof, en in verecnigde ver gadering te zamen komen, onder leiding van den door de Koningin benoemden voorzitter van de Eerste Kamer. De Ministers, hoofden van Ministerieele De partementen en de leden van den Raad van State zullen zich te één uur mede in die zaal vcrecnigen. Te kwart vóór één uur zullen in het gebouw aanwezig zijnde Grootmeesteressen van de Koningin en de Konirtgin-Moeder en de dienst doende Dame du Palais van de Koningin, de Grootofficieren der Kroon, dc Kamerheer-Cere moniemeester en acht Kamerheeren, alsook de door den Soesoehoenan van Soerakorla cn den Sultan van Djokjakarta afgevaardigde Prinsen cn de Sultan van Boeloengan, teneinde de Ko ningin bij het binnentreden der zaal Voorof te gaan of te volgen. De stoet zal rijden door de Hculstraat, het Lange Voorhout (Schelppad), over den Korten Vijverberg, naar het Binnenhof. Na de opening gaat de stoet denzdfdcn weg weer terug naar het paleis. Minuutschoten uit het geschut zullen het af rijden van de Koningin van hot paleis en het oogenblik, waarop zij het gebouw verlaat, aan kondigen. VERTREK VAN SCHOUT BIJ NACHT GOOSZEN. Onder vee! belangstelling. Men meldt ons uit 's Gravenhage: De schout-bij-nacht A. F. Gooszcn, laatstelijk chef van den Marinestef, thans benoemd tot commandant van de zecmecht in Nederlandsch- Indië, is gisterenavond met zijne echtgenoote per Holl. Spoortrein van 7.26 naar Amsterdam vertrokken, om vandoor a.s. Zaterdag met het stoomschip „Johan de Witt" de reis naar Indië te aanvaarden. Een zeer groot aantal autoriteiten, o. a. de minister van Marine, met diens echtgenoote, hebben den vertrekkenden vlootvoogd uitgeleide gedaan in het station. CTB. STRAAT 17 TELEFOON 145 Por flesch Per Anker Van de landmacht waren onder meer tegen woordig de Gouverneur der Residentie, generaa-1 majoor Benteijn; generaal-majoor Tuinen, com mandant van de vesting Holland; generaal-ma joor Huizer, sous-chef van den Generalen Staf; do kolonel Laatsmon, plaatselijk commandant to s Gravenhage. j De meeste dezer autoriteiten waren door Kun ne dam^ vergezeld. Mevrouw Gooszcn kreeg van een harer mooie bloemen. Van ieder in het bijzonder nam de nieuwe vlootvoogd een bijzonder hartelijk afscheid. FLOTTttJE NAAR INDIË, VertTekt Dinsdag a. s. De sous-chef van den Marinestaf, kapitein-lui tenant ter zeo H. P. Prillcvitz, zal a. s. Dinsdag den Minister van Marine vertegenwoordigen bij het vertrek naar Indië van Hr. Ms. onderzce- depótschap Pelikaon cn de onderzeebooten K II, K VII cn K VIII, onder bovcl van den kapitein luitenant ter zee E. W. Wiessman, commandant van de Pelikaan. AMBTENAREN-SALARISSEN. Geen dgemeene verlaging met éénzelfde percentage NeaT het Centr. verneemt, ligt het niet in de bedoeling, al de salarissen van rijksambtenaren met eenzelfde percentage te verminderen, maar zou het totaal der vermindering ongeveer 20 procent moeten bedragen. HET SCHOENENWETJE. Benadeelt de coöperaties. Nadat de Twentsche Coöperatio „Tot steun in den strijd" de weigering van schoenfabrikanten om schoenen te leveren aan coöperaties, aan den Centralen Bond van Nederlandsche Verbruiks coöperaties had bericht, heef. deze Bond zich tot de Regeering gewend. In een adres zegt hij o.n.. „dot volgens rnededeelingen in de dagbladpers de commissie van overleg voor de schoen- en lederindustrie er bij Uw regeering op aange drongen heeft, dc z.g. schoenenwet tot I Juli 1925 tc verlengen, welk vet zoek ondersteund met Maizcnavla Is een heer lijk en gezond nagerecht op eenvoudige wijze te bereiden met Honig's Maïzena; het zuivere product voorhal van toespijzen. Let op de stuitzegels ah bewijs van echtheid. zou worden door den Bond van Schoenwinke liers dat deze verlenging, verondersteld, dat zij in gevoerd wordt, den verkoop van biotenlandsch schoenwerk practisch onmogelijk zal «naken, waardoor ook dhze verbruikscoöperaties, voor zocver zij zich met den handel in schoenwerk bezighouden, vrijwel aangewezen zijn op den verkoop van uitsluitend binnenlandsch schoen werk dot in den laatsten tijd bij de schoenfabrikan ten en schoenwinkeliers een streven merkbaar is, hetwelk wijst op een boycotten van de verbruiks coöperaties, zoodat b.v. reeds Brabantscha schoenfabrikanten geweigerd hebben, orders van Twentche verbruikscoöperaties uit te voeren dat wanneer, wot niet mogelijk is, dit streven om de verbruiscoöperatics ven den verkoop van binnenlandsch schoenwerk uit te sluiten, olge- meencr mocht worden, een verlenging van de z.g. schoenenwet voor de verbruikscoöperaties wel eens kon beteekencn het sluiten harer schoenwinkels." De Bond verzoekt daarom maatregelen te wil len treffen, dat niet door een samenspannen van schoenfabrikanten cn schoenwinkeliers aan de verbruikscoöperaties de mogelijkheid zou wor den ontnomen nog langer haren prijsregelcndcn invloed ten gunste van dc verbruikers uit tc oefenen. HET KAMERLID GEREETSON. Is ernstig ongesteld. Naar wij vernemen is het Tweede Kamerlid, de heer B. J. Gerretson tc Rotterdam, ernstig ongesteld. (De Nederlander meldt els oorzaak dormvcrbloeding). Dc toestand die gistermor gen zeer critiek was, was gistermiddag iets beter, maar het gevaar is nog niet geweken. JOURNALISTIEK. Hoofdredacteur Prcongerbode. Naar wij vernemen is de heer Corn. A. Crayé, chef der redactie binnenland van „Het Algem. Handelsblad", benoemd tot hoofdredacteur van de „Preangerbode". De heer Crayé is bestuurslid ven den „Jour nalistenkring" en tevens redacteur van het Kringergaan. BEZOEK VAN NEDERLANDSCHE JOURNA LISTEN AAN HET VOORMALIGE YSERFRONT. Op 24, 25 en 26 Sept. Het bezoek van Nederlandsche journalisten aan het voormalige Yserfront is, naar de Brus- selsche correspondent der N. R. Ct meldt, thans definitief op 24, 25 en 26 September gesteld. Een vijftig journalisten, onder leiding van den heer Hans, voorzitter van den NederlandscKen Journalistenkring, zullen den 24 sten dezer te Antwerpen aankomen en aldaar door de Ant- werpsche journalisten en door het college ven Burgemeester en Wethouders ten stadhuize wor den ontvangen. Het vertrek uit Antwerpen naar Kortrijk zal den volgenden ochtend plaats heb ben. Van Kortrijk uit gaat de reis per auto over Meenen, Wervik, Komen, Waasten, Meerven, Wulvergem, Kemmel, Ieperen (waar het middag maal wordt gebruikt), Boesinge, Zuidschoote, Reninge, Oostvleteren, Hoogstede, Veume, naar de Panne. De tocht zal den 26sten gaan naar Nieuwpoort, langs dc kust en verder naar Ramscapelle, Pervyse, Caeskerke, Diksmiriden, Clerken, het woud van Houthulst, Poelcaj>elle, Westroosebeke, Passchendole, Moorslede, Roe- selare, het Praatbosch, Beer-st, Slype, Middel- kerke, Oostende en Blankenberge, waar een feestmaaltijd wordt aangeboden door de veree niging van hotelhouders. Na den nacht te Blan kenberge te hebben doorgebracht, zullen do Nederlandsche journalisten don 27sten per boot via Zeebrugge naar Vlissingen terugkeeren. In verscheidene plaatsen zullen de auto's ge- ruimen tijd stilhouden ten einde de journalisten in de gelegenheid te stellen, zich een beeld to vormen van het groote herstellingswerk in West- Vloonderen. HONGAARSCHE KINDERTRANSPORTEN NAAR NEDERLAND. Dc 54ste trein. Men seint ons uit Boedapest, d.d. T2 Sept De Hongaarsche Liga tot het verleenen van steun aan kinderen liet gisteren den 54sten trein met 528 kinderen naar Nederland vertrekken. Nadat de verschillende groepen door den di recteur van de Liga waren ingedeeld, richtte de pauselijke vertegenwoordiger, prelaat Mes- zoros een toespraak tot de kinderen. Het trans port staat onder leiding van den arts Dr. Micsky en van de kloosteroverste, mevr. Stel ler. In iedere wagon reizen tweo zusters mede, die ter bescheiming van de kinderen meegaan. De trein komt Donderdag vroeg in Nederland aan. Met dien trein wordt ook het glasschilderij medegevoerd, dat de Hongaarsche Nederlan ders ter gelegenheid van het 25-jarig regee ringsjubileum van Koningin Wilhelmina, Haar geschonken hebben. Het schilderij wordt na de plechtige overhandiging in de „Beeldenzaal" van het Koninklijk Paleis ondergebracht. SPOORWEG GOUDA—ALPHEN a ld. RIJN. Opschorting verzocht, i B. en W. van Waddinxveen hebben beslo ten bij de regcering en de betrokken autoritei ten er op aan te dringen de uitvoering der plannen voor den spoorweg GoudaAlphen a. d. Rijn op te schorten, daar toch met dit werk, waarmede millioenen zijn gemoeid slechts twee gemeenten van een gelijk zielental, Wad dinxveen en Boskoop, aan den spoorweg ko- j men te liggen. STOPZETTING VAN STOOMTRAM DIENSTEN. Alkmaar—Beverwijk cn Alkmaar- Haarlem. Naar wij vernemen zal de tramdienst Alk maarBeverwijk van den stoomtramdienst Haarlem—Alkmaar 6 Oct. worden opgeheven. INKRIMPING VAN DE STATISTIEK VAN DE BOUWBEDRIJVIGHEID. Een gevolg van inkrimping van personeel. De directeur van het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft een circulaire gericht tot de gemeentebesturen, waarin hun wordt medege deeld, dat in het vervolg geen opgaven meer gevraagd zullen worden van de bouwsommen en dc aantallen arbeiders bij de bouwwerken. Voortaan zullen dus alleen opgaven verstrekt behoeven te worden omtrent de verleende ver gunningen, het aantal woningen in aanbouw en gereedgekomen woningen. Een en ander is een gevolg van de inkrim ping ven het personeel van het Centraal Bu reau voor de Statistiek, waardoor bewerking van bovenbedoelde gegevens niet meer mogelijk is- UIT DE TEXTIELINDUSTRIE. ,D© Eendracht" wijst de werk- geversvoorstellep af. Het hoofdbestuur van den algemeenen Ned. Bond van Textielarbeiders „De Eendracht" heeft op de vraag der Twentsche fabrikantenvereni gingen, om zijn medewerking tc verleenen, ten einde te komen tot den 53-urigen werktijd, ge paard gaande met een evenredige loonsverlaging, in volkomen eenstemmigheid met de leden af wijzend beschikt. Eveneens verklaarde het hoofdbestuur zich te gen de teger.-voorstellen, gedaan door de Chris telijke en Katholieke organisaties, om een zeker aantal men per jaar te willen ovenverken, mits met handhaving der tegenwoordige uur- en stuk- loonen, omdat volgens het hoofdbestuur dit voor stel langs de vraag der fabrikanten heenglijdt en min of meer toch in de richting van een an deren werktijd gaat, waartoe het in geen enkel opzicht wil medewerken. Van het hoofdbestuur der federatie van tex tielarbeiders, aangesloten bij de nieuwe vakcen trale, was het verzoek ingekomen, om in zake de actie tegen de plannen der werkgevers samen tc werken. Op dit voorstel werd door „De Een dracht" niet ingegaan, omdat het nog niet valt te zeggen, welke plannen de werkgevers nu hebben. Het hoofdbestuur von „De Eendracht" meent, dat dc werkgevers de voorstellen van de christe lijke organisaties niet zullen aanvaarden. Het zol don wellicht mogelijk zijn, dat alle werknemers organisaties zich caneensluitcn, om gezamenlijk de actie te voeren. De actie verkeert bovendien nog in haar eerste stadium, zoodat het hoofdbe stuur niet weet, wat het verloop zal zijn. T' UIT HET GRAFISCH BEDRIJF. Samenwerking van patroonsgroepen. In de jj. Woensdag te Amsterdam gehouden buitengewone algerneene ledenvergadering der »»Ver. v. Onafh. Drukkerspatroons in Neder land", werd in beginsel besloten samen te wer ken met de Ver. van Patroons in het Grafisch Bedrijf (groep Kalis). EEN WEGZINKEND HOTEL Het strandhotcl te Schier monnikoog. Het strandhotel te Schiermonnikoog is red deloos verloren. De Noord-Westhoek hangt reeds over het duin heen en de vol van dit gedeelte kan ook het andere in zee doen stor ten. Dc inventaris wordt thans geborgen en te Delfzijl opgeslagen. Een combinatie is reeds bezig plannen te ontwerpen voor een groot Te kles-jsension met annex een 6-tal villa's voor families met kin deren. Het grootste gedeelte van het benoodigd kapitaal is reeds toegezegd. Dit nieuwe hotel zal komen bij den Jacobsweg" in de nabijheid der dennenbosschen en direct aan zee. HET PAPE-FONDS. Een betwist testament. Naar wij vernemen zijn de erfgenamen van mr. C. P. D. Pape in hooger beroep gegaan van da beslissing van de Haagsche rechtbank, waar bij hun is ontzegd de vordering tot nietigver klaring van dot gedeelte van het testament van mr. Pope, waarbij werd ingesteld het z.g.n. Pope-fonds, groot ongeveer 9 millioen gulden. POGING TOT DOODSLAG. Van zijn vroegere verloofde. Voor het gerechtshof te Den Haag heeft In hooger beroep terecht gestaan J. P., een 28- jarige metaalslijper, afkomstig uit Duitschland, wonende te Rotterdam, gedetineerd, die door de rechtbank te Rotterdam was veroordeeld tot 4 jaar gevangenisstraf wegens poging tot dood slag van zijn vroegere verloofde. Bekl. was te Schiedam naar de woning van het meisje, met wie hij vroeger verkcering had gehad, gegaan, gewapend met een revolver. In de gang richtte hij het wapen op het meisje, doch de revolver ketste. Hij gooide het wapen weg, volgde het meisje, dat inmiddels in den tuin was gevlucht, en stak haar met een mes. Hierna ging hij het wapen weder halen en schoot nogmaaN op het meisje, dot thans geraakt werd. Da verschillende verwondingen waren evenwel niet doodelijk. Bekl. gaf de feiten toe, maar meende dat het meer aankwam op den toestand, waarin hij een en ander had gedaan. Da procureur-generaal was van meening, dat de rechtbank al zeer clement te werk is gegaan, gezien den ernst der feiten. Aanleiding tot een lichtere straf is er allerminst en spr. eischte dan ook bevestiging van het vonnis der Rot terdamsche rechtbank. Bekl.'s raadsman drong aan op instelling van een psychiatrisch onderzoek naar bekl.'s geest vermogens. Mocht blijken dat de feiten bekl. wel toegekend kunnen worden, dan beval spr. den bekl. in 's Hofs clementie aan. Het Hof deed, na raadkamer, onmiddellijk uitspraak in deze zaak cn overwoog dat er z. i. geen aanleiding was tot het instellen van een onderzoek als door den verdediger gaT «aagd. Het vonnis der rechtbank werd bevt^tigd. PADDESTOEL VERGIFITIGING. Een moeder en kind overleden. Men meldt ons uit Bennebroek Hier heeft zich een ernstig geval van paddestoelvergifti ging voorgedaan, waarbij 2 personen het le ven hebben verloren. Een Duitsehe familie, v. Balen genaamd, die zich kort geleden onder de gemeente Vogelenzang had gevestigd was na het gebruik van blijkbaar pos geplukte pad destoelen, ernstig ziek geworden. Toen een dokter kwam was de vrouw en het IO-jarig kindje reeds overleden. De toestand van den man is zeer ernstig en men vreest ook voor zijn leven. KORTE BERICHTEN. De waarde van gebouwen. De Oost er-Bioscoop te Rotterdam is publiek verkocht voor f 305,500. Dit gebouw heeft en kele joren geleden bij opbouw pl.m. 700,000 gekost Verdronken. Te Enschedé is het tweejarig dochtertje van den heer Goorhuis spelenderwijs in een zinkput gevallen cn verdronken. Woensdagmiddag is te 's-Hertogenbosch de 15-jarige J. Vos van een der pijlers der Vught- sche brug, waarop hij zat te visschen, in den Dommel gevallen. Reddingspogingen hadden geen resultaat. Eenigen tijd later werd het lijk vand en knaap opgehaald. Kunst en Wetenschap. LOUIS BOUWMEESTER. Een mooi aanbod von Royaards. Een vertegenwoordiger van de Tel. heeft een onderhoud met Louis Bouwmeester gehad. Deze vertelde o.a., dat de Stadsschouwburg te Am sterdam en het heele gezelschap von dr. Roy aards tot zijn beschikking staan, zoodra hij weer kon spelen. Dc huldebetooging van de Ne derlandsche weermacht. Bij de huldebetooging von de Nederlandsche weermacht op Maandag 17 dezer op de Leusder Heide voor de Koningin zullen van de Neder landsche marine son het défilé deelnemen een compagnie mariners uit Rotterdam met de be schikbare tambocis en pijpers, een compagnie bestaande uit een sectie adelborsten en drie secties matrozen en voorts de marine-stafmu- ziek uit den Helder Het défilé zol geopend worden door 35 vlieg- tu:gen V6n de landmacht cn 15 landvliegtuigen van '*e zeemacht, onder commando van den commandant der luchtvnortafdecling. Voorop gaat een jochteskodrille van 5 vliegtuigen en daarachter volgen 15 verkenningseskadrilles, elk van 3 vliegtuigen. Aon het défilé zullen ongeveer 12.000 man deelnemen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1923 | | pagina 2