STADSNIEUWS Branden» Woensdagavond is doordat een petroleum lamp op zolder omviel het perceel van de we duwe Brek te Lunteren tot den grond toe afge brand. Do bewoners waren afwezig. Te Sprang-Capelle is 's nachts het huis van den landbouwer Smits geheel afgebrand. Met .veel moeite wist men de kinderen uit het brandende huis te halen, waarbij Smits zelf vxij ernstige brandwonden opliep. Enkele varkens en ecnige kippen kwamen in de vlammen om. De oorzaak van den brand is onbekend. Brand. Gistermiddag brandde te Enter bij Rijssen (Ov.) de molen van Ga J. Ditzel tot den grond toe af. Een wagonlading rogge, gisteren ontvan gen, ging gehèel verloren. Dc oorzaak is onbekend. Verzekering dekt de schade. Het vreemdelingenverkeer op Marken» Het vreemdelingenverkeer te Voicndam en Marken neemt nu sterk af. Deze week voer er al een boot minder. Het aantal bezoekers was niet slecht, doch dc neringdoenden klagen: er zijn weinig zaken met buitenlanders gedaan. Kale boomen. In Friesland ziet men al tal van boomen bla derloos. Vooral in de laatste week vallen de bloderen snel. Meer dan een maand vroeger dan gewoonlijk zullen dit jaar daar de boomen kaal zijn. Een verschijnsel dat ook elders wordt waargenomen. Het geboomte is, naar onzen in druk, dit jaar vroeger aan het verkleuren cn ontbladeren dan anders. Zakkenrollers op de boot. In den nacht van Zoterdag op Zondag j.l. is van een passagier van dc Holland—Friesland Groningen-lijn een som geld gerold. De majoor der rijksvcldwacht te Lemmer heeft den ver* moedelijken dader opgespoord. Opperman gedood. Donderdagavond is de opperman Thomas B., werkzaam bij den bouw der R.-Kath. kerk can het Mariaplein, gegrepen door een der haken van de kalkmachine, waardoor hij met het hoofd op een ijzeren bak terecht kwam en op slag gedood. De man was 63 jaar en gehuwd. Ongeluk bij volksspelen. Bij dc volksspelen te Hendrik Ido Ambacht, na afloop van het zoogenaamde tusschenge- vecht, wilde een 14-jarige jongen J. B. onder den mand die afgeworpen zou worden doorloo- pen, toen deze neerviel en hem het achterhoofd verbrijzelde. Dc jongen was op slag dood. De spelen werden natuurlijk gestaakt. Branden. Te Enter is Donderdagmiddag de molen van den heer J. Dissel afgebrand. De oorzaak is onbekend. Ongeveer 70 zak graan ging mede verloren. Verzekering dekt de schade. Gisternacht is een groote landbouwschuur afgebrand van den heer Desmet te Aardenburg. Bij den brand zijn vijf varkens omgekomen. Paarden en koeien zijn gered. Tijdens de jubileumfeesten ontstond Donderdag avond aan den Hoogeweg te Dreumel brand in de boerderij van Francis Verhegen. Ook de niet verzekerde boerderij van F. van den Bos brandde, met 50,000 pond hooi, geheel af, daar de spuit wegens watergebrek geen dienst kon doen. Het vee is gered. PADDENSTOELENVERGIFTIGING. Het geval te Vogelenzang. De toestand van den timmerman Bohl (niet Van Balen zooals eerst gemeld) te Vogelenzang die naar het dioconessenhuis in Haarlem is overgebracht met paddestoelenvergiftiging, is gunstiger. Latere Berichten. HET REGEERINGSJUBILEUM. Cour van gelukwenschcn. Men meldt ons uit Den Haagf Gistermiddag hebben de nog altoos zeer ve len, die, sedert de cour van gelukwenschen ten Hove zijn aangevangen, eiken middag voor het Kon. paleis in het Noordeinde post vatten, van een schitterend militair schouwspel kunnen ge nieten. Ten drie uur ving namelijk de cour van ge lukwenschen aan uitsluitend voor militairen en van ongeveer 2J4 tot circa ha if vijf wa^het een va et vient, deelt in automobielen of rij tuigen, maar ook zeer vaak te voet van hon derden officieren van land- en zeemacht, van de hooggeplaatsten tot de minsten in rang of graad, allen in gala- en groot tenue. Niet minder dan 550 vertegenwoordigers on zer weermacht hebben van de gelegenheid om op deze cour tc verschijnen gebruik gemaakt. Vooraf heeft echter H. M. in bijzonder gehoor on.vangen den hoogbejaarden vice-admiraal jhr. J. A. Röell, gewezen minister van marine en adjudant in buitengewonen dienst der Koningin, ten einde dezen in de gelegenheid te cteilen haar geluk te wenschen. Ter cour werden in de eerste plaats ecnige deputatien ontvangen, zoo verschenen als af vaardiging van het Hoog Militair Gerechtshof: de piesident mr. Van Sandick, de leden vicc- admiraal tit. De Booy, luit-gcn. Quack, luit.- gen. Colette, schout-bij-necht tit. Van Rijn vnn Alkemade en mr. Boekhoudt; de waarn. griffier de luit. Spruyt en de adv. fiscaal jhr. mr. Van Snsse van IJsselt. Van het veldleger bestond de deputatie uit den commandant van het veldleger, luit.-gcn. Muller Mossis, dch oudstem daarbij dienenden piesenten generaal-majoor Benteyn en den oud- ster vnarbij dienenden kolonel Doorman, van de artillerie. De afvaardiging van den generolen staf be stond uit: luit.-gcn. Forbes Wels, chef van dien staf; gen.-maj. Huizer, sous-chef; kolonel For- tanier, chef van den staf van het hoofdkwartier van het veldleger; res.-kolonel Merens; kapt. Lambooy, leeroor aan de hoogere krijgsschool en reserve-kapt. Kooiman. Het korpt rijdende artillerie was vertegen woordigd door den commandant majoor Ram- bonnet; le luit. Schoute, adwj.; res. Ie luit. Van Hcmert en Ie luit. baron van Boetzclaer. Voorts was vertegenwoordigd het bestuur der Alg. Vereen, von verlofsofficieren van de Ned. Land- cn Zeemacht, afd. 's Gravenhage. De volgende actief dienende of gepensïon- neerde vlag- en opperofficieren waren op deze cour aanweziggep. generaal Snijders, gep. luit.-gen. N. I. L. Rost van Tonningen,, adj. in b. d. der Koningin; gep. luit.-gcn. N. I. L. Drijber, id. id.; vice-adm. Zeeman, gep. vice- adm. Wentholt en Naudin ten Cate, oud-minis ters van marine gep. vice-adm. Tydenum, en Van Hecking Colenbrander, vice-adm. De Booy, gepens. vice-adm. Smit en Soutendam, luit.-gen. Muller Massis en van Tuinen, gep. luit.-gen. Bosboom, CampbeJ, von Stein Callenfels, van Tcrwisga, Burger, van Delft, Stoten, Van Oordt, De Block, gep. luit.-gen. i. h. Indische leger Van Daalcn, id. tit. Ten Seldam, de gep. vice-adm. tit Mouton, de gep. luit.-gen. tit. De Bas, de gen.-maj. b, d. jhr. Boud, adj. i. b. d. der Ko ningin, de gep. schout-bij-nacht tit. Zegers Ryser, id. id.; de gep. gen.-maj. tit Frogcr, id. id,, de gen.-maj. jhr. Witters, id. id. lie divisie,1 schout bij nacht Rnmbonnct, de insp. van den gcncesk. dienst der zeemacht Vastenou, de gen.-maj. Tonnet, Van Panthalcon baron van Eek, Kalff, Ten Bosch, Huizer, Ten Hove, Door man, gep. gen.-majr. Berkhout, baron Roëll van Haserswouac, Gey van Pittius cn Boellaard, de gep. gen.-maj. Ind. leger Doorman, de gep. schout bij nachts tit. Surie en baron van Dcdem, de gep. gcn.-majoors tit. baron van Hogendorp en Van Leeuwen. Verder een honderdtal actief dienende of ge- pensionneerde hoofdofficieren von leger en vloot; voorts brigaden- en regimentscomman danten, commandanten der marine, chef cn sous-chef van den marinestaf, officieren van den marinestaf; plaatselijke commandanten; chefs van staven bij de landmacht; inspecteurs van wapens; dc hoofdaalmoezenier van leger en vloot; de leger- en vlootpredikant in algemee- ncn dienst; de directeur der Hoogere Krijgs school; hoofden van afdeelingcn aan het depar tement van oorlog; garnizoenscommandanten; de directeur der rijschool; de legerpredikant; de commandant van do luchtvnartofdeeling; de di recteur van het remontewezen cn nog zoovele anderen. Verder een 150-tal subalterne officieren; ka piteins, Ie cn 2e luitenants, waaronder ook de directeur der Kon. Mil. Kapel. Ten slotte 2C0 militairen beneden den rang van officier van zee- cn loncïmacht van alle va- pens en dienstvakken, waaronder 50 muzikan ten van de Kon. Mil. Kapel, met den onderko- pclmecster. Ook op de cour voor die militairen beneden den officiersrang gehouden verschenen cenige deputaties en welde plaatselijke afdeeling van Pro Rege. het bestuur van de afd. 's-Gra- venhoge van de Vereeniging van Onder-officie ren van de landmacht „Ons Belang", het be stuur van de R.-K. Militaire Vereen.; het be stuur van de Nationale Christen Ondcroff.-vcr. het bestuur van de Rotterd. transportcolonne van het Nedcrl. Roode Kruis. Bij alle audiënties cn cours was, evenals de vorige dagen, de Prins tegenwoordig. Hulde van Hongaarschc kinderen. Door de Hongoarsche kinderen, die Donder dagmiddag tc Oldenzaal met den trein aankwa men, is aan Hare Mojesteit de Koningin het volgende telegram verzonden „Zes honderd arme Hongoarsche kinderen, die zoo juist den gastvrijen Hollandschcn bo dem betreden, en hier vinden hun tweede va derland bij Uwe edelmoedige onderdanen, be groeten en huldigen Uwe Majesteit met allo warmte van hun dankbare kinderharten en deelcn de blijdschap van Uw zilveren feest getij". (w. g.) Monseigneur MAD ARA SZ, Aartsbisschoppelijk secretaris van Budapest DE INDISCHE PRINSEN IN TWENTE. Te Hengelo. De Indisch prinsen hebben gistermiddag de machinefabriek te Hengelo bezichtigd, waar zo werden rondgeleid door de directie cn de hccren Beets en Kroeze. DIPLOMATIEKE VERTEGENWOORDIGING. Ontslagaanvrage Mcxicaanschc gezant. Naar wij vernemen heeft de Mexicaansche gezant, de heer Orci, aan zijne regeering den wcnsch te kennen gegeven van zijn post te worden ontheven en zal hij eerlang naar Mexico terugkeeren. Tot opvolger van den heer Orci is bestemd dc heer Gilbeito Valenzucln, die in Mexico se ders eenigen tijd nd. int. belast is met de porte feuille van binncnlnndsche zaken. DE TRACTEMENTEN DER KAMER LEDEN. Vrijwiligc verlaging Naar de Msb. mededeelt, bestaat bij den voorzitter der Tweede Kamer het voornemen, om als de regeering zal komen met voorstel len tot verlaging der ambtenaarssalarissen, aan de Kamerleden een voorstel te doen vrij willig hun salaris met een zeker percentage tc verlagen. De bedoeling van dit voorstel is, om een grondwetsherziening te voorkomen. INDISCHE SALARISVOORSTELLEN. Conferenties met minister dc Graoff. Naar het Hoogsche Aneta-kantoor verneemt, keert de heer H. M. Damme, voorzitter der In dische Salariscommissie, Dinsdag 18 September per Rindjani via Marseille naar Indië terug. Zijn taaknamens de Indische" regeering met den Minister van Koloniën \an gedachten te wisselen over de beide nota's, door de commis sie ingediend, was dezer dagen afgeloopcn. De heer G. J. Nauta, Ie redacteur van dc Pieangerbode met verlof hier te lande, had oen onderhoud met zijn stadgenoot (men wee* dat do salariscommissie te Bandoeng is gevestigd) die, ten einde cventucele onrust onder de be trokkenen weg te nemen, gaarne bereid was, een cn ander mede te deelen over het verloop der samensprekingen, met den Minister gehou den. Er hadden vijftien conferenties met Minister Do Graaff planls, waarbij de Minister de groot ste belangstelling aan den dog legde voor een definitieve regeling van het solarisvraagstuk. Het bleek al dadelijk, dat de indertijd naar Indie geseinde bezwaren tegen de eerste nota der commissie, door den Minister belichaamd in een lang telegram, niet zoo ernstig waren als aanvankelijk werd ondersteld Veel misverstond kon uit den weg worden geruimd. Met den Minister is, wat de hoofdzaken be treft, overeenstemming bereikt oangaande de beide nota's, dus zoowel in zake de in te voeren salariSregeling als betreffende de verlofs- en pensioenregeling. Alleen kon worden vermeld, dat de Minister de voorgestelde pensioenbedra gen belangrijk lager wenscht dan die, welke door de commissie waren voorgesteld. Dc Minister kon mede occoord gaan met het voorstel, om het Europeesch en het Inlandsch pcnsioenreglemcnt samen te smelten, opdat ook hierbij bestaande onbillijkheid kan worden weg genomen. Dc verwachting van den heer Damme was, dat dc eindvoorstellen in Januari bij den Volks raad kunnen worden ingediend, ten einde de kosten op de suppletoire begrooting voor 1924 tc brengen. Het zou waarlijk een tegenvaller be- teekenen, zei dc heer Damme, zoo tot het Indi sche budget van 1925 zou moeten worden ge wacht. In afwachting van de invoering der door de Snlariscommissie voor te stellen regelingen zal het noodig zijn opnieuw, ditmaal met I Januari 1924, een beslissing te nemen aangaan de dc verdere handhaving von den duurtcbij- slag. De heer Damme is voornemens, na afloop zijner werkzaamheden als voorzitter van de Sa lariscommissie met pensioen te gaan cn zich in Nederland te vestigen. DE HUREN DER ARBEIDERSWONINGEN. Een adres von het Haarlemsche gemeentebestuur aan de regeering. Hei gemeontebestuur van Haarlem heeft een adres tot dc regcering gericht, waarin het de aandacht vestigt op de veel tc hoogc huren von de in de laatste jaren met voorschot inge volge de Woningwet gebouwde arbeiderswo ningen. Het gevolg von dezen toestand is, dat de on- invorderbarc huur sterk toeneemt. Zij, die nog zoolang mogelijk hunne verplichting nis huur der willen nakomen, gaan tot het gedeeltelijk onderverhuren over, ook al is de inrichting der woning daartoe minder geschikt. En de bestu ren der woningbouwvereenigingen zijn hoe noode ook wel gedwongen om in dien toe stond tc berusten, omdat zij overtuigd zijn, dot dit nog het ccnigo middel is voor de huurders om de te hooge huren te kunnen betalen. Dot uh een zedelijk en maotschnppelijk oog punt in een dergelijken toestond niet mag wor den. berust, spreekt vnn zelf. Allereerst is echter noodig aanbouw van een voldoend oantal woningen, waarvan de huur prijs niet hoogcr znl mogen zijn dan 4 5 per week. Bij de tegenwoordige bouwprijzen is dit resultaat niet te bereiken zonder steun van overheidswege, een steun die zich niet tot 10 van de exploitatie-uitgaven zal kunnen beperken. Bovendien zal de huur der bestaande wonin gen in het algemeen belangrijk moeten wor den verlaagd. Afschrijving van een gedeelte der bouwkos ten komt alleszins juist voor. Mocht echter naar de meening van den mi nister de tijd voor zoodanige alschrijving nog niet zijn gekomen, dan zou het gemeentebe stuur met kracht willen aandringen op een herziening der bijdrage in dien zin, dat de huurprijzen kunnen worden bepaald, meer in overeenstemming met de tegenwoordige waar de der woningen. Luchtvaart. ERNSTIG VLIEGONGELUK. Vijf dooden. Londen, 14 Sept. (R.) Vijf menschen zijn omgel'.omcn, onder wie de bestuurder en de mcc jr :ien, bij het te pletter vallen van het postvliegtuig van Manchester naar Londen in de Londcnsche buitenwijken. Ons Belang. Op 2S en 29 Sept. zal te dezer stede het 25 jarig bestaan van de Ver. Ons Belang ieestc- lijk worden herdacht. Het programma luidt als volgt: 28 September: 1. voormiddags tusschen 11 en 11.30 v.m aan komst en ontvangst van alle reünisten aan het station door Je feestcommissie (elke afdeeling zal officieel vertegenwoordigd zijn door een aantal leden, ten hoogste zes, afhankelijk van de sterkte der afdeeling); 2. optocht naar het vereenigingsgebouw; 0. aanbieding van een huldeblijk door de le den van „Ons Belang" voor het vereenigings gebouw met zang van kinderen van leden en van een zangverecniging; 4. om 2 uur n.ni. bijeenkomst in „Amicitia". Herdenkingsrede door den algemeenen voorzit ter. de lieer W. Wijk. oud-lid der Tweede Ka mer. daarnA receptie, en matiné in den tuin: 5. om 6 uur n.m. gemeenschappelijke feest-, maaltijd; 6. om S.30 n.m. concert in den a la giorno verlichten tuin van Amicitia, gevolgd door vuur werk. terwijl in de zalen verschillende attracties gegeven zu.'len worden door de afdeeling Amers foort van „Ons Belang". 20 September: 1. van 911 uur v.m. zal gelegenheid bestaan tot het bezichtigen van de verschillende gebou wen en instellingen van ,,0ns Belang" en van liet vliegkamp te Soéstërbcrg, waartoe bereids toestemming werd v^ .^.nd, terwijl in den tuin van het vereenigingsgebouw een strijkconcert zal worden gegeven. 2. om 1 uur n.m. zal van het stationsplein in optocht worden gemarcheerd naar Amicitir, waar door den heer-Dr. P. H. Ritter, journalist te Utrecht, een rede zal worden uitgesproken. Voor den aanvang en na afloop zal een kin derzangkoor zich doen hooren, terwijl na afloop daarvan door den algemeenen voorzitter de her denking zal worden gesloten. Nationale Bedevaart. Woensdagavond kwamen de pelgrims van de Nationale Bedevaart, welke in 3 expressetreincn via Roosendaal vertrokken was, in Lourdes aan. Onder de bedevaartgangers bevindt zich ook dc Hoog Ecrw. Heer Deken FoFck. Finantieel Overzicht. Na de schokkende berichten van de vorige week zijn wij in de laatste acht dagen geluk kig in een kalmer vaarwater geraakt. Wat Ja pan betreft, blijkt weliswaar ook uit de nadere berichten, dat dit land door een ernstige ramp i is getroffen, maar toch zijn de mededeelingen, voor zoover de vermoedelijke economische ge volgen der catastrophe betreft, niet meer zoo ernstig als dc aanvankelijke berichten, zoodat de hoop mag worden gekoesterd, dat de nadee- Hge invloed op de wereldmarkt binnen enger grenzen zal blijven beperkt dan aanvankelijk aan genomen scheen te moeten worden. Directe ern stige moeilijkheden in het zakenleven zijn voor komen, doordien de Japansche regeering voor het getroffen gebied een moratorium heeft af gekondigd, voorloopig voor den tijd van vier weken. De groote banken zetten, ondanks dit moratorium, hun betalingen, zij het ook aan vankelijk slechts tot kleine bedragen, voort, het geen hun wordt vergemakkelijkt door het feit, dat de schade aan de bankgebouwen minder ernstig is gebleken dan verwacht was. De ge bouwen van dc Bank of Japan en van de Yo kohama Specie Bank, de twee grootste bankin stellingen van Japan, zijn zelfs zoo goed als geheel onbeschadigd gebleven en ook de groote goudvoorraad der circulatiebank is geheel ge red. De Japansche assurantie-maatschappijen heb ben zich bereid verklaard, de geleden schaden uit te betalen. Waarschijnlijk zullen zij hiertoe slechts bij machte zijn, als de regeering hier voor belangrijke voorschotten uit de schatkist v erleent. Deze zal hiertoe echter wel bereid worden gevonden, daar het hier natuurlijk een groot algemeen belang betreft. Uit de schatkist is reeds een bedrag van 50 millioen Pond Ster ling beschikbaar gesteld. Vermoedelijk zal het hierbij wel niet blijven. De Japansche Staats schuld zal derhalve tengevolge van deze ramp vermoedelijk een belangrijke vermeerdering on dergaan. Het land kan dit echter wel dragen, daar het sinds de oorlogsjaren een aanmerke lijk bedrag aan sëhuld beeft afgelost, en bo vendien het Staatsbudget een vermindering be looft te ondergaan door een besparing op het Vlootprogram, waartoe Japan zich krachtens de overeenkomst van Washington bereid heeft ver klaard. Waarschijnlijk zal dus op dit gebied al les nog wel in orde komen, behalve natuurlijk het onherstelbare verlies aan menschenlevens, dat op zich zelf natuurlijk ernstig genoeg is. Een andere gebeurtenis, waarmede men zich in den Iaatsten tijd sterk onledig heeft gehou den, schijnt eveneens op weg te zijn naar een bevredigende regeling, n.l. het geschil tusschen Italië en Griekenland, dat zich aanvankelijk zoo ernstig liet aanzien, doordien Engeland, dat ge heime tractaten met Griekenland schijnt te heb ben, openlijk partij tegen Italië had gekozen. Italië heeft zich thans, wel een beetje tegen de algemeene verwachting in, tevreden gesteld ver klaard door de eischcn van den Gezantenraad, die trouwens niet heel sterk afweken van die, welke het zelve aan Griekenland had gesteld. Men nam aan, dat hiermede de zaak feitelijk uit de wereld was Het schijnt echter, dat dit wel eenigszins te optimistisch is geweest en dat Italië feitelijk de zaak op de lange baan wil schuiven, doordien het de bezette eilanden eerst wil ontruimen na de uitspraak van het Inter nationale Hof van Justitie omtrent de schuld van Griekenland aan het gebeurde. Bij den tragen gang van zaken bij dit Insti tuut kan zulk een uitspraak lang op zich laten wachten. In dat geval zou Italië derhalve toch de bezetting kunnen handhaven, en zou de moeilijkheid slechts zijn verschoven. Of deze opvatting juist is. en of hieruit weder nieuwe complicaties zullen voortvloeien, zal nog nader moeten blijken. Voorloopig heeft het echter een gunstigen indruk gemaakt, dat Italië zich al thans in principe bereid heeft verklaard, Korfoe te ontruimen, nadat Griekenland aan den eisch \an den Raad van Gezanten zal hebben vol daan. Nog in een derde opzicht heeft de afgeloopcn week eveneens goed nieuws gebracht. Het schijnt n 1., dat de rechtstrceksche onderhande lingen tusschen Duitschland en Frankrijk over een regeling der Ruhrkwestie, zij het ook voor loopig nog achter de schermen, weder zijn her vat Het was in den Iaatsten tijd maar al te dui delijk geworden, dat het lijdelijk verzet niet heel lang meer zou zijn vol te houden. De Ruhrbe- volking zelf toont nog niet de minste neiging, om met de Franschen samen te werken. Wat dit betreft, is het verzet derhalve nog volkomen on gebroken. Dc regeering in Berlijn, die het de bevolking mogelijk heeft gemaakt, met groote wcrkloosheidsuitkeeringen alle pogingen der Franschen tot hervatting van het economisch leven te verijdelen, ziet zich daarentegen niet langer in staat met deze politiek voort te gaan. Eigenlijk is zij er geen oogenblik toe in staat geweest. Baten in.de schatkist voor het financieren van het verzet aan de Ruhr waren niet voorhanden De belastingen dekten slechts een gering ge deelte van de Staatsuitgaven, zoodat hieruit al evenmin middelen ter beschikking konden wor den gesteld. Het invoeren van nieuwe heffin gen, hetzij in het algemeen voor het sluitend maken der begrooting, hetzij speciaal voor de Ruhr, is achterwege gebleven. Men heeft der halve uitsluitend gebruik gemaakt van de bil- jettenpers, met (het gevolg, dat de Mark geheel ineen is gestort. Wij leven zoo snel, dat mis schien wel een enkel cijfer interessant is, om dit nog eens nader in het licht te stellen. Wij herinneren er daarom aan, dat onmid dellijk voor het begin van de Ruhraclie de Dol lar te Berlijn 10.0G0 Mark noteerde, dat was in Februari j l Thans, ruim een. half jaar laterr is de noteering er 112 millioen Alark. Dat wil zeggen, dat in niet heel veel meer dan een half jaar dc Mark gedaald is tot de minder dan een tienduizendste van zijn toenmalige waarde. En die daling gaat nog eiken dag voort. Thans noteert de Mark al niet nicer dan circa twee Hollandsche centen per millioen. Nog een kleine sclirede, en een millioen Mark zal niet meer dan een fractie van een halve cent zijn, dat wil zeg gen even weinig als de Russische Sovjetroebels, waarop men zoolang smalend heeft neergezien. In de kringen van handel en 'nijverheid in Duitschland heeft men dan ook volledig met dc Mark gebroken en rekent men nog slechts in buitenlandsche valuta. In den kleinhandel be gint deze gewoonte eveneens hoe langer hoe meer door te dringen. Dit beteekent, dat het met de Mark op een einde loopt, en dat zij weldra haar rol in het betalingsverkeer zal hebben uitgespeeld. De regeering werkt dan ook plannen uit tot het invoeren van goudmark- biljelten, waarmede men weder tot een waar devast ruilmiddel hoopt te komen. Dat zal ech ter niet mogelijk zijn, zoolang men nog niet weet, of en op welke wijze het budget in even wicht zal kunnen worden gebracht en hoe in de eischen der Entente kan worden voorzien. Ge- Jukt dit niet, dan zal men van de nieuwe „goud marken" al evenzeer als van dc oude „papier- marken" groote ongedekte bedragen moeten gaan uitgeven cn zou het spel slechts van voren af aan beginnen. Het tegenwoordige Kabinet zal in elk geval in de eerstkomende tijden eeft zware dobber hebben, niet alleen om dc financiën'te'regelen, maar ook oyi de politieke partijen en de bevol king er toe te krijgen, zich neder te leggen bij de drastische voorwaarden, die ongetwijfeld van Fransche zijde zullen worden gesteld ten aanzien van een controle op dc Duitsche Staats financiën etc. Het is dan ook zeer de vraag, of Duitschland, dat al krijgt het het Ruhrgebied weer terug, genoeg economische vrijheid van beweging zal behouden, om een spoedig herstel van het economisch leven mogelijk te maken, waarnaar van zoovele zijden, ook hier te lande, reikhalzend wordt uitgezien. Hand aan hand met de verdere daling in de waarde van het Duitsche geld zijn niet alleen dc buitenlandsche wisselkoersen, maar ook de effectenkoersen in Berlijn op fabelachtige wijze gestegen, omdat men in deze fondsen de dra gers der „Sachwerte" ziet, welke in dc hoe langer hoe meer depreciéerende papiermarken valuta natuurlijk een steeds grooter waarde verkrijgen. Beschouwde men het enkele weken geleden als iets heel bijzonders, dat in Berlijn koersstijgingen van 100.000 percent op een en kelen dag voorkwamen, spoedig daarna waren rijzingen van een millioen percent al geen zeld zaamheid meer. In de afgeloopen week hebben wij echter toch weer iets nieuws onder de zon gehad, n.l. koersverheffingen van een milliard percent, cn zelfs van twee milliard percent, in een enkelen beursdag. Dit beteekent, intusschen, in constante valuta omgezet, nog niet zooveel als op het eerste duizelingwekkende gezicht lijkt. Een aandeel van 1000 papiermark verte genwoordigt op het oogenblik nog slechts een waarde van een duizendste gedeelte van twee Hollandsche centen Een koers van een millioen percent geeft aan Duitsche fondsen nog eerst een waarde van twintig cent, zegge de kapitale som van twee dubbeltjes. Bij een koers van een milliard percent wordt de prijs duizend maal zoo hoog, dat is dus 200 gulden. Er zijn thans in Duitschland zelfs fondsen, die 3 a 4 milliard percent noteeren. In Hollandsch geld komt dit dus uit op 600 a 800, dat wil zeggen 100 a 120 in goudmarken van vóór den oorlog. Zelfs deze fondsen, die zulk een fabelachtige rijzing achter den rug hebben, staan dus thans op zijn best even hoog als vóór den krijg, waar schijnlijk zelfs nog belangrijk lager. Men be hoeft dan nauwelijks te vragen, welke ontzet tende verliezen geleden zijn op minder hoog ge noteerde effecten. En toch vormen deze alle tezamen nog het neusje van dc zalm, daar b.v. de rijzing in dc prijzen van land, huizen, aller lei handelsartikelen etc. duizenden malen klei ner is geweest dah die van effecten. Ondanks de schijnbaar fabelachtige rijzing zijn derhalve in werkelijkheid ontzaglijke vermogens vernie tigd. Het is dan ook een bekend feit, dat de Duitsche middenstand, de renteniers etc. tot den bedelstaf zijn gebracht en dat alleen kapi- taalmagnaten als Stinnes e.d die een groot deel van hun fortuin tijdig naar het buitenland heb ben weten over te brengen, aan den dans ont sprongen cn hoe langer hoe rijker zijn gewor den. De fondsenbeurs trekt zich van de verdere daling van de Mark al heel weinig meer aan. Daarentegen volgt men met belangstelling de verdere ontwikkeling van den francskoers, aan gezien deze in zekeren zin als graadmeter van den stand der Fransch-Duitsche onderhandelin gen inzake de schadevergoeding wordt be schouwd. Nadat zoowel de Fransche als de Bel gische franc in de eerste helft der week een krachtige verbetering konden boeken, is de koers later weder eenigszins afgebrokkeld. Blijkbaar begint men er reeds rekening mede te houden, dat Duitschland, welke beloften het onder den drang der omstandigheden ook zal afleggen, een daadwerkelijke belangrijke beta ling op rekening der oorlogsschatting zeker on der de tegenwoordige verhoudingen moeilijker dan ooit te voren zal kunnen bewerkstelligen, en dat de Fransche schatkist zich dan ook voor loopig wel met beloften tevreden zal moeten stellen, al zullen deze vergezeld moeten zijn van deugdelijke waarborgen. De Amstcrdamschc fondsenmarkt, di" in de eerste helft der week een gunstig v■sloop had gehad, heeft in aansluiting aan de flauwere wis selkoersen later een minder geanimeerd aan zien verkregen. Daarentegen heeft de beurs in New-York vrijwel tot het laatst toe een vaste stemming aan den dag geleged Vooral voor in- dustrieele waarden is de tendenz aldaar gunstig. Men verwacht in Amerika groote bestellingen voor den wederopbouw van de verwoeste stre ken in Japan en verdisconteert deze verwachting bij voorbaat in de koersen. Ook het einde van de staking in de anthracietmijnen heett tot de betere stemming het hare bijgedragen. In de afgeloopen week heeft te New-Yorlc een krachtig herstel plaats gevonden op de sui kermarkt. De termijnnoteermg voor Cuba-sui- ker is in enkele dagen tijds van 4.52 tot 4.94 dollarcents per lb. verbeterd. Ook op Java is een opleving van de vraag te constaieeren ge weest. Op de tweede-hands markt hebben we der verschillende afdoeningen plaats gevonden en de V.l.S P. heeft de restant-partijen uit oogst 1923 tot bevredigende prijzen van de hand ge daan. De verkoop van deze laatste, kleine hoe veelheden, kan natuurlijk slechts uiterst weinig invloed hebben op de financieele resultaten van den geheelen oogst, doch het feit, dat weder voor het eerst na zulk een langdurige onder breking transacties tot stand zijn gekomen, geeft stellig een aanwijzing van een bétere ten denz op de suikermarkt die het vooruitzicht opent op een hervatting der vóórverkoopen uit den nieuwen oogst. Op de Amsterdamsche beurs hebben cultures, die aanvankelijk scherp waren opgeloopen, later van winstnemingen te lijden gehad. Een krachtig herstel is in schcepvaartaandee- len ingetreden. Dit houdt verband met een lich te verbetering, die in den Iaatsten tijd op de vrachtenmarkt te constateeren is, en welke haar aanleiding vindt in de verwachting van grootere vraag naar scheepsruimte voor het vervoer van materialen etc. voor het herstel van de in Japan aangerichte verwoestingen. Hoewel aan het einde der week een reactie intrad, zijn de koersen toch nog aanmerkelijk hooger dan acht dagen geleden. De gunstige stemming voor obligatiën Kon. Hollandsche Lloyd is, toe te schrijven aan de verwachting, dat de Octobercoupon zou worden betaald. Een officieele bevestiging hiervan is echter tot dus verre niet gepubliceerd. Petrolcumwaarden konden hun aanvankelijk behaalde avans niet behouden, mede op berich ten uit New-York, volgens welke men aldaar een verdere verlaging in de prijzen van ruwe olie verwacht. Rubbers waren lusteloos, evenals tabakken Enkele Industrieele waarden konden een vrij krachtig herstel boeken, terwijl voorts Compania Mercantll Argentina ecnige percen ten stegen, naar het heet omdat de verwachte lage liquidatie gunstiger zou uitvallen daa ge* vreesd was.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1923 | | pagina 10