WIJNHANDEL J. A. SGHOTERMAN Zn. NIKKELEN WEKKERS f®| TEHHISPANTALIHS AMERSFOORTSCH DAGBLAD „de eemlander" 15 5""-1923 Eigen gemaakte Kinderkleeding. Gewas 1920 Raymond Macau F 1.F 40.— Gewas 1917 St. Emilion F 1.60 F 65.- TWEEPE BLAD. BINNENLAND. Magaz. De Dom" Maison de Coiffure f Willem Groenhuizen GOUD- !IM1 li IIOIHG O vanaf f 2.25 g FEUILLETON. ZELFBEDROG. Katoenen en Flanellen. JOH. VAN DIJK 22e Jaargang No. 65 DIB. STRAAT 17 TELEFOON 145 Per fleach Per Anker Zalgeliogenzori. Na eenlg aarzelen ben ik thans wel ge dwongen, de zuigelingen-verzorging alhier ook eens van andere zijde te belichten in het Amersf. Dagblad. Het was mij persoonlijk liever geweest, dat er in de pers niet over geschreven was, voordat alles goed geregeld was geworden nu er echter éénmaal be gonnen is geworden de zuigelingen-ver zorging te Amersfoort te annexeeren in het domein van de Koningin der aarde, n.l. van de pers is het absoluut noodzakelijk, het standpunt dat de afd. Amersfoort en Om streken v. d. Ned. Bond voor Zuigelingen- Bescherming inneemt, te verdedigen en toe te lichten. T.ot voor kort gebeurde er in Amersfoort op het gebied der zuigelingen-verzorging niets. Wel bestond hier een afdeeling van dep Bond voor Dierenbescherming, maar op het gebied der zuigelingen-verzorging in te genstelling met andere kleinere plaatsen (Winschoten, Baarn, Bergen-op-Zoom, om van Apeldoorn en Hilversum niet eens te spreken), geschiedde hier niets. Ja, toch wel iets, Sedert 1913 had het Groene Kruis plannen. (We schrijven thans 1923). Bui tendien had het Groene Kruis nog iets bij zonders gedaan op het gebied der Zuigelin gen-Verzorging nl. voor ±4a5 jaren stel de het een zuigelingen-zuster aan, met ge meente subsidie van f 600. Deze zuster vertrok weldra bij gebrek aan werk(!) ze was alleen voor de zuigelin gen van de leden van het Groene Kruis had dus niet genoeg te doen, en het salaris dezer zuster werd met goedvinden van B. en W. verdeeld over de 2 andere Groene Kruis zusters(lü) Wij geven gaarne toe dat een salarisverhooging voor deze laatsten hoog noodig was, maar er mag toch ge vraagd worden of de Amersfoorfsche zui gelingen deze verhooging moesten betalen en of het Groene Kruis-bestuur nu wel zoo bijzonder energiek was op het gebied der zuigelingen-verzorging. En weer bleven de plannen de plannen. Steeds werd gevraagd om een doelmatige zuigelingen-verzorging, vooral de sociaal democratische partij, het groote belang hiervan inziende, heeft zich hierbij verdien stelijk gemaakt, ofschoon zuigelingen-ver zorging geen onderwerp van een politiek de bat gemaakt moet worden. Tenslotte iedereen wachtte o pde uitvoe ring der Groene Kruisplannen ben ik be gonnen, op verzoek der soc. democrat, vrou wenclub, met moedercursussen te houden, onder het motto: Wilt ge een goede zuige lingen-verzorging, begint dan met de moe ders. De gemeente stelde welwillend een lo caal disponibel, het eerste jaar begonnen we met over de honderd jonge moeders. Het begin was er. Na eenigc jaren heb ik het voorrecht gehad, ook aan de Volksuniversi teit 'n dergelijken cursus te geven, eveneens onder groote belangstelling. In die dagen wist het Groene Kruis niet beter te doen, dan ook een moedercursus te organiseeren, die eveneens onder leiding van Zr. Hulst, een groote schare moeders tot zich trok. Amersfoort werd wakker op het gebied der zuigelingen-verzorging, en onze zuige lingen, zoowat de eenige categorie der be volking, die nog geen vak-vereeniging heb ben opgericht, lachten af en toe tevreden in hun wiegjes. Af en toe want meer gebeur de er niet het Groene Kruis had nog steeds plannen, grootsche plannen, die dui zenden guldens kosten, en voordat alles ge bouwd, geregeld en uitbetaald was, zou er niets gebeuren. De zuigelingen-sterfte was, en is nog steeds hier 10% van de bevol king, de zuigelingend ansen hier nog steeds deze noodlottige doodendans. Toen op veler aandrang heb ik, welwillend bijgestaan door de dames Reigersberg Ver- sluysVerheij en Hardenbroek van Ammer- stol, heel in het klein een consultatie-bureau opgericht, (Militair Tehuis, Lange Beek straat). Het leek ons beter, om in het klein te beginnen, en later naar behoefte uit te breiden, dan met allerlei grootscheepsche plannen de zaak jaren lang uit te stellen. Wij konden dan meteen zien, of de Amers- foortsche moeders rijp waren voor een der gelijke instelling. Het eerste jaar brachten 53 moeders ons hun kind voor onderzoek en controle, w.ij smaakten de voldoening, ze allen gezond en zwaarder te zien opgroeien. En tot op den huidigen dag, nu wij 161 zuigelingen hebben ingeschreven, hebben wij nog niet ééntje, zegge niet ééntje in Amers foort met zijn 10% kindermortaliteit, door den dood verloren. En het deed ons bijzonder genoegen, dat een hoogstaande vrouw als mevrouw Schiedges in de Amersfoorter een zeer enthousiast artikel schreef, na een on verwacht bezoek aan ons consultatie-bu reau. Intusschen, in den loop van het vorige jaar, kwam tot stand de afd. Amersfoort en Omstr. van den Ned. Bond tot zuigelingen verzorging, die met zijn ruim 150 leden, waaronder verschillende doctoren in en bui ten de stad-wethouders en raadsleden, krachtig de zuigelingen-verzorging ter hand zal nemen. De jongst gehouden bakercur sus, waar bijna 25 bakers een theoretische en praktische opleiding ontvingen is, behalve voor dc kraamvrouwen, één der allereerste daden dezer jonge vereeniging geweest op het gebied der zuigelingen-verzorging. Te vens zullen, te beginnen in Dec. weer koste- looze cursussen door zuigelingen-verpleeg sters hier te stede, gegeven worden. Thans komt de kwestie, waarover het hoofdartikel 18 Oct. 1923 Amersf. Courant gaat, of althans tracht te gaan, want het is er vlak naast. Het Groene Kruis, thans ook geprikkeld om zijn plannen uit te voeren, misschien vrcezende, het lijdelijk te moeten aanzien, dat de zuigelingen-verzorging on danks de grootsche plannen van het Groene Kruis toch zijn weg vond in Amersfoort, kwam in actie. Eenige artikels in het Amers- foortsche Dagblad zijn hiervan de stille ge tuigen. Tenslotte, om kort te gaan, werden in overeenstemming met B. en W., de volgende gemeenschappelijke besluiten genomen, (eind 1922). I. Er zal volledige samenwerking zijn tusschen de beide vereenigingen. II. Een van de bestuursleden der eene vereeniging zal zitting nemen in de andere. III. Het Groene Kruis zal met de verbou wing beginnen, en zal daarin een consulta tie-bureau met melk-keuken openen. Er zal in Amersfoort slechts één consultatie-bureau zijn. Totdat dc verbouwing klaar is, zal het thans bestaande consultatie-bureau. Lange Beekstraat voortgaqn, en dan overgaan naar het Groene Kruis. IV. Tot het Groene Kruis klaar is met zijn verbouwing, zal de zuigelingen-zuster (en niet de Groene Kruis-zuster!!!), de zui gelingen in bestaande consultatie-bureau verzorgen. V. De leiding van het consultatie-bureau van het Groene Kruis zal komen onder de leiding van een uitsluitend kinderats, die geen huispraktijk doet bij die gezinnen, waar van de zuigelingen het consultatie-bureau bezoeken, bijvoorbeeld een kinderarts uit Utrecht. VI. Van de 2000 gemeentesubsidie kreeg het Groene Kruis f 1800, de Bond van Zuigelingen-Bescherm, f 200. Zie hier, geachte belangstellende lezer, de regeling, welke het bestuur der afd. Amersf. en O. v. d. Ned. Bond v. Zuigelingen-ver zorging trof met het Groene Kruis. Doch wat gebeurde, nadat alles zoo prach tig geregeld werd? Als een bliksemstraal uit den helderen hemel werd ons per adverten tie in het Amersfoortsch Dagblad bericht, dat, ofschoon de verbouwing nog niet klaar was (en nog niet is) er door het Groene Kruis een 2e consultatie-bureau geopend was. Wat 10 jaar niet heeft gekund door de grootsche plannen, kan nu, geheel tegen de afspraak in, wel. één kamer in het Groene Kruis wordt ingericht voor consultatie-bu reau. En aangezien men bij het Groene Kruis bekend mag veronderstellen, dat 1 -f 1 2 is, heeft het Groene Kruis dus thans 2, naast elkaar werkende consultatie-bureaux in Amersfoort nuttig en noodig geacht. Men zegt, dat het consultatie-bureau van het Groene Kruis het al aardig druk heeft, wij hebben het thans drukker dan ooit, dank zij dus het wijs beleid van het Groene Kruis en derzelver eigenaardige opvatting inzake het zich houden aan een afspraak, is gebleken, dat in Amersfoort ruimschoots plaats is voor 2 consultatie-bureaux. In plaats van een uitsluitend kinderarts, die geen huispraktijk doet bij de zuigelingen van het consultatie-bureau, werd een militair arts benoemd, die daags soldaten en mili taire gezinnen behandelt. Wat ook alweer lijnrecht is tegen de afspraak in. Erger en ergerlijk is. dat-de thans reeds lang in functie zijnde zuigelingen-zuster, ge heel betaald met gemeentesalaris, en aange wezen voor de Amersfoorfsche Zuigelingen, zich niet op het consultatie-bureau, Lange Beekstraat heeft vertoond, de 161 zuigelin gen niet bezoekt, ofschoon meerdere haar hulp dringend noodig hebben. Een antwoord op de onderlinge besfuursruiling werd bij onze Vereeniging nooit ontvangen. Zoo staan thans de zaken van de zuige lingen-verzorging te Amersfoort. Het is jammer, dat het hoofdartikel ons heeft ge dwongen, in onze tent te komen. Wij meen den en meenen nog, dat hij of haar, die uw Redactie uw eenzijdige gegevens heeft ver strekt, beter had gedaan niet de groote trom te roeren, de mantel der liefde was hier een beter kleed geweest voor het Groene Kruis. Temeer, daar er blijkbaar stemmingmakerij beoogd werd, nu binnenkort het oordeel van B. enW. en in laatste instantie van den Raad gevraagd wordt, is zwijgen hier niet meer geoorloofd. Zoo licht geldt het immers: Wie zwijgt, stemt toe! Het vaste besluit onzer vereeniging is thans, om ons nuttig zuigelingenwerk voort te zetten, het lijkt ons niet noodig en niet dienstig, de zaak verder in de dagbladen te bespreken, de vaststelling en de uitstippe- iïng der lijnen van den strijd der zuigelingen sterfte zullen op een andere plaats geschie den. Tot zoolang zullen wij het Arabische spreekwoord moeten betrachten: De honden blaffen, de Karavaan gaat voort. In elk geval, wat jaren heeft ontbroken, de belangstelling voor onze Zuigelingen, ze is er G. A. PRINS, nuisarts en kinderarts. Voorzitter afd. Amersfoort en O. Ned. Bond v. Zuigelingen Besch. Amersfoort 13 Septr-1923. tyERKTIJDVERLENGING GEVRAAGD. Door dc K. v. K. te Tilburg. Een uitvoerig1 adres heeft de Kamer van Koophandel te Tilburg gericht tot den minister van arbeid ten betooge, hoe de nijverheid door de verkorting van werktijd is benadeeld en hoe, vooral in de tegenwoordige tijden, het dringend gewenscht is, dat haar productiekosten niet te zwaar worden gedrukt. Het adres vermeldt als voorbeeld enkele ge gevens omtrent de Tilburgsche wollcnstoffen- industrie Een groep van 31 fabrieken van wollen en halfwollen manufacturen produceerde in 1913 met 3516 arbeiders 3,802,881 Kg. In 1921 pro duceerden deze zelfde 51 fabrieken 2,292,563 Kg., in 1922 2,772,650 Kg. Maar voor deze gedeelde productie bleef het aontal arbeiders rondom 3500. Terwijl in 1913 voor een productie van 3,800,000 Kg. 1,750,000 arbeidsloon betaald werd, werd in 1921 en 1922 voor een productie van resp. 2,292,000 Kg. en 2,772,000 Kg. 3,729,000 en 4,584,000 arbeidsloon be taald. De enorme druk der algemeene onkosten (belostingen, verzekeringen, afschrijving, rente van kapitaal, vast kantoor- en leidend personeel enz. enz.) op een zoo sterk gedoolde productie is een verder noodlottig gevolg der arbeidswet. Aanvankelijk hebben de arbeiders de nood- lo'tige gevolgen van deze van overheidswege geforceerde wijziging in de producticverhou- dingen niet ondervonden. Door papieren wetten worden de economische wetten echter niet buiten werking gesteld, met het gevolg, dat het aantal werkloozen steeg tot de ongekende hoogte van 100,000, cn reeds maandenlang op dit cijfer bleef staan. Waar men aanvankelijk meende de werkloosheid te bestrijden door den arbeidsduur te limitecren tot 8 uur per dag (immers voor het werk, dat vroeger geschiedde door vier arbeiders, die elk. 10 uur werkten, waren nu noodig vijf arbeiders, die elk 8 uur werkten), creëerde men zelf de werkloosheid, doordat men de productiekosten opdreef tot een peil, waarop concurrentie met het buitenland in vele gevallen niet meer moge lijk was, en dat het in koopkracht achteruit gaande publiek van nieuwe aankoopen, herstel lingen enz. weerhield. De Kamer is overtuigd, dot-de groote meer derheid der arbeiders, die de verantwoordelijk heid dragen voor het onderhoud van een gezin, er de voorkeur aan geven om eenige uren langer te werken met behoud van hun weekinkomen, don dit weekinkomen verder te zien dalen met behoud der 48-urenweek. Is het niet pijnlijk voor onze industrieelen, zegt het adres o.a., te moeten ervaren, dat Tilburgsche wevers, die met de 48-urige ar beidsweek in onze industrie geen werk kunnen vinden, maar wollenstoffenfobrieken in Noord- Frankrijk gaon werken 60 uur per week tegen een eindloon van 150 francs? En zulks terwijl de Tilburgsche industrie ern stige concurrentie van de Fransche industrie ondervindtl Met overwerkvergunningen is dit niet te verhelpen. Noodig is een langere arbeidsweek als nieuwe basis der kostprijsberekening. Het is voor den industrieel ondoenlijk zijn prijzen te berekenen op de basis van een voor eenige maanden verleende overwerkvergunning, die bovendien elk oogenblik kon worden ingetrok ken, er. wier verlenging afhankelijk is van het inzicht van buiten de verantwoordelijke be drijfsleiding staande ambtenaren. En wat zal het gevolg zijn, indien het buiten land eveneens den door ons bepleiten weg van een longeren werktijd inslaat? In herinnering brengende, dat nog vele landen, o.a. het groote industrieland der Vereen. Staten van Noord- Amerika, Japan enz., den achturendog nog in het geheel niet kennen, ontkent de Kamer ten sterkste, dat wij hier geen voordeel van werk tijdverlenging zouden hebben, ol mocht ook het buitenland tot een langoren werktijd beslui te:.. Het is hier niet op de eerste plaats een kwestie van concurrentie, van achterstand bij het buitenland. De langere arbeidsweek zal in staat stellen goodkooper te produceeren en daadoor de hoofdoorzaak der huidige maleise, de onder-consumptie door gebrek oan koop kracht, te vernietigen. Onze artikelen zijn te duur, het publiek kan ze niet koopen, vandaar de groote malaise in het geheele land. Dit geldt niet alleen voor de prijzen der goe deren, evenzeer voor de prijzen der diensten. Door de steeds verdere opdrijving der tarieven van spoor- en tramwegen, van post, telegraaf en telefoon, is het gebruik dezer middelen van verkeer voor het publiek steeds bezwaarlijker geworden. In plaats von een reis naar een zaken- of familierelatie schrijft men een brief. Men of fert terwille der kosten de snelheid op. en ziet af van telegram of interlocaal gesprek. In de plaats zijner inwoning laat men zijn correspon dentie door eigen personeel bezorgen. En ter wijl de gemeenschap aan bovengenoemde ver keersmiddelen steeds meer gelden ten koste legt, wordt het gerief derzelve voor het publick steeds geringer. Het is op grond von het bovenaangevoerde, dat de Kamer den minister met den meesten aandrang in overweging geeft, om tot herstel der geschokte Nederlondsche welvaart het ini tiatief te nemen tot een zoodanige herziening der arbeidswet, dat deze niet langer een hinder paal is om tot de noodzakelijke verlaging der productiekosten in het bedrijfsleven hier te lande te geraken. VEREENIGING VAN NEDERLANDSCHE WERKGEVERS. Jaarvergadering te Delft De Vereeniging van Nederlondsche Werk gevers heeft Dinsdag in het gebouw De Tent in het Agnetapcrk te Delft haar jaarlijksche olgemeeno ledenvergadering gehouden. De ver- Varkensmarkt Amersfoort- Speciale aideellng: d WIJERSSTRAAT 14. Tel. 205 Speciale behandeling tegen alt vallen en albreken van het haar. Haarzalf - JBaarzeep voorkomt de roos en liet vet vrorden van het baar. gadering, welke door een 150 leden werd bij gewoond, werd door den voorzitter, den heer C. F. Stork, directeur der Naaml. Venn. Maohinefabriek Gebrs. Stork Co. te^Hengelo, geopend met een rede, waarin hij allereerst eer biedige hulde bracht aan H. M. de Koningin. Daarna wees hij er op, dat deze bijeenkomst door de leden der Vereeniging over het alge meen in nog minder gunstige omstandigheden wordt bijgewoond dan ten vorigen jare ver wacht mocht worden. In bijna alle industrieën van ons land heerscht een malaise als bij menschen-heugenis niet is voorgekomen en wat nog erger is, de vooruitzichten voor de toe komst zijn ongunstiger dan wij deze ooit te voren hebben gekend. Na er aan herinnerd te hebben, dot de ver eeniging nu bijna 25 jaar geleden werd op gericht met het doel door bestudeering en be spreking van sociale maatregelen en wets-ont- werpen invloed op de wetgeving uit te oefenen, wees hij er op, dat helaas bij ons te lande de ontwikkeling der politieke denkbeelden vooral geleid heeft tot groote overdrijving in, reeds bij oprichting der Vereeniging, gevreesden zin. Sedert eenige jaren heeft de Vereeniging het exclusief vrijhendelsstandpunt verlaten in dien zin, dat de leden door het feit van hun lidmaat schap niet geacht mogen worden dc beginselen van den vrijhandel te aanvaarden. Toch gelooft spreker, dat de groote meerderheid der leden overtuigd is, dat onze industrie* de moeilijke omstandigheden, waarin zij thans verkeert, moet te boven weten te komen zonder be schermende rechten. Daartegenover mogen wij dar. echter den eisch stellen, dat ons niet ter wille \*an poli tieke leuzen nieuwe lasten worden opgelegd. Spreker wijst op de ontwikkeling van onze arbeidstoestanden, die door de vakverenigin gen in banen is geleid, welke een vingerwijzing geven. Ondanks de verbrokkeling der orgoni- soties wegens de indeeling naar golooven en verschillende politieke inzichten, die mot het eigenlijke vakverenigingsleven niets te maken hebben, zijn deze toch in eenige krachtige na tionale bonden verenigd geworden, die dik wijls samenwerken. Ook oen werkgeverszijde bestaat een derge lijke verbrokkeling en deze is nog te grooter omdat werkgevers, behalve met de sociale en politieke inzichten der leden, ook met hun com- mcrcieele en handels-politieke inzichten hebben rekening te houden. De splitsing is dus wel hohst verbijsterend! Een zeer verblijdend verschijnsel is het zeker, dat thans in den zoogenaamden Kring van Werkgeversccntralen door voorzitter en secre tarissen der aangesloten vereenigingen regel matig en vruchtbaar overleg wordt gepleegd, terwijl de besprekingen in den Kring steeds van den vriendschappelijksten aard zijn. Met nadruk vestigde de spreker er de aan dacht op, dat de Vereeniging in alle acties uit sluitend de belangen van de industrie in het algemeen op het oog heeft en de zaken niet alleen van den enghartigen werkgeverskant be ziet. Hij wees op de verschillende acties, ook in de laatste jaren gevoerd. Gebleken is o.a., dat de oppositie tegen den achturigen arbeidsdog volkomen gemotiveerd is geweest. De 45-urige werkweek is verlaten, Een goed humeur is het halve werk. lu;Mlr. 43. Tel. 852. Po.lr. 75821 naar het Noorsch van JOHAN BOJER door D. Logemanvan der Willigen. En terwijl de trein voortdolde, zag hij ook zijn lievelingsdenkbeeld voor oogen om het lot van het werkvolk te verbeteren, name lijk hun te geven den werkdag van acht uren. Dai had zeker meegeholpen aan zijn ruïne. Met goedhartige denkbeelden kwam je er niet, hier in de wereld. Maar met denkbeelden, die je geen ongeluk brachten, en je hielpen hier had je er nu weer een voorbeeld van. Er welde een doffe woede tegenover zichzelf in hem op. Hij zwoer, dat hij geen rust zou hebben voor hij iedereen terug betaald had van wien bij geld had afgetroggeld. Hij zwoer geen sterke drank meer te drinken. En loch was het hem vol komen duidelijk, dat dit nog niet genoeg was. Het verdriet-, dat. hij zooveel monschen had aangedaan dat kon hij nooit, neen nooit betalen. En zijn vrouw, die hein zoo ten volle vertrouwde? De lust bekroop hem zichzelf bij de keel te grijpen en voor schurk uit te schelden. En nu wandelde hij naar huis, na van den consul dit „nieuwtje" gehoord te heb ben. En het wonderlijke was, dat zijn ge moed meer tot rust gekomen was. Hij liet het hoofd niet langer hangen Het gaan v iel hem gemakkelijker. Hij begreep zelf niet hoe het kwam. Hij was ook lang zoo bang niet meer om thuis te komen en ziin vrouw de waarheid te bekennen. Toen hij zijn huis in het oog kreeg, dat een weinig links van de donkere gebouwen massa van de steenbakkerij gelegen was, zag hij slechts licht aan éen venster. Hij dacht aan den toestand van zijn vrouw en het bezoek van den commissaris. „Arme jij," dacht hij. „Misschien was zij wel alleen thuis." En een sombere woede kwam er in hem op, ditmaal niet tegen zich zelf maar tegen Norby. „Is de vent gek? Wat meent hij toch?" En het was hem bepaald een verlichting op iemand anders dan op zich zelf zijn woede te kunnen luchten. Hij kwam de eetkamer binnen waar hij licht gezien had en vond daar zijn vrouw bij een klein lampje zitten. Zij stond ma chinaal op. In éen oogwenk zag hij, dat de kinderen in bed waren en de gedekte tafel op hem wachtte. Wat was het hier kalm en rustig. En te midden van dien vrede stond zijn vrouw hem bleek en angstig aan te staren als wilde zij zeggen: „Haast je en zeg me of 't waar is!" Zij was een lange, statige vrouw van nog geen dertig jaar en gekleed in een grijs, los kleed, terwijl het dikke, blonde haar als een kroon op haar hoofd zat. De oogharen waren lang en gaven haar oogen een eigen aardige uitdrukking. Zooals zij daar nu tegen den rug van den stoel leunde, lag haar gezicht half in de schaduw van de lampekap cn zij bleef onbewegelijk staan, maar tevens ongeduldig cn in gespannen verwachting. „Ik weet alles," zeidc hij kort af, terwijl hij zijn valies neerzette. En nog voordat hij zich oprichtte, hoorde hij haar weer in den stoel neerzinken en in tranen uitbarsten. „Ik dacht dat ik gek zou worden," snikte zij. Hij bleef staan en zag haar aan. Zij kwam niet naar hem toe om hem om den hals te vallen. Zou zij toch eenig wantrouwen heb ben? En de aandoening cn het verdriet hier- vanaf f 3.90. Langestraat 116 Tel. 70 over scheen hem weer een verlichting. Want hier was hij toch werkelijk onschul dig. Hier kan hij zich met ccn rein geweten verdedigen. Hij ging naar haar toe en legde de hand op haar schouder. „Karen!" zeide hij. „Zeg me of je het gelooft?" Er ontstond een pauze, waarin zijn span ning steeds steeg. Eindelijk hief zij de hand op en reikte hem die. Hij nam haar aan. Die hand was zoo fijn, zoo hulpeloos en ?oo warm. Het was of hij daarmede haar ge heele vertrouwen kreeg. Wel had zij hem de laatste dagen veel venveten, cn onbarm hartig van hem geëischt, dat hij haar eigen geld terug zou geven. Maar nu? Nu was er iets van huiten af gekomen dat al het vroe gere in het niet deed zinken en hin-g zij hem vol vertrouwen aan. Na een oogenblik wees zij naar de ge dekte tafel en fluisterde: „Moet je niet eten?" En zij stond met eenige inspanning op cn ging naar de kachel om den trekpot. „Wil je dat ik dc groote lamp aansteek?" vroeg zij zachtjes. „Neen, lieveHij ging aan tafel, meer om de brandewijn lucht weg te eten dan om zijn honger te stillen. En nu zag hij ccn liaive flesch bier op tafel staan, hetgeen hem bepaald aandeed. Zij hadden nu geen geld om bier te drinken, maar misschien had zij dit laatste fleschjc in een kist ge vonden cn niettegenstaande liet ongeluk om haar heen had zij toch niet vergeten het voor den dag te halen toen zij hem ver wachtte. „Heb je zelf gegeten?" vroeg hij, toen zij niet aan tafel ging zitten. „Dank je," zeido zij, „ik geloof niet, dat ik iets naar binnen kan krijgen." „Kom Karen, ga nu naast me zitten en probeer het eens. Sören heeft behoefte om s avonds wat te eten." Deze scherts scheen zoo wonderlijk nu in die donkere stemming. Want Sóren dat was de naam dien zij Jiet kindje, dat nog niet geboren was, schertsend gegeven had den. En toch toen de vader het zeidc was het alsof er een gouden brugje tusschen hen werd opgeslagen, en zij kon niet anders dan hem stralend aanzien en glimlachen. En die glimlach scheen de kamer te ver lichten en luchtte hen beiden op, zoodat zij kalm samen over het geval met Norby be gonnen te praten. „Begrijp je hoe hij zoo iets kan verzin nen?" zeidc zij, terwijl zij een kop thee voor zichzelf inschonk. Hij voelde liaar blik en nu kon hij het hoofd oprichten en dien ontmoeten. „Dat moet wel voor den dag komen. Het is óf een vergissing, of „Of......?" herhaalde zij. Terwijl hij nu naar waarschijnlijke oor zaken zocht, had hij tegelijk een heimelijken angst, dat het niet anders dan een vergis sing zou zijn. Het was namelijk of pr ergens in zijn bewustzijn een ster schitterde die Wenkte en hem toeriep: „Een verhoor, een vrijspraak en een verheffing." En hij had een vaag gevoel alsof hierin een redding voor hem lag, niet alleen voor deze aan klacht, maar voor alles. En hij antwoordde: „Norby hoort tot die menschen waaruit je niet wijs wordt. Het is ook mogelijk, dat die paar duizend kronen, waarvan hier kwestie is hem van zijn ver stand beroofd hebben." Zij sloeg de oogen op en haar blik zeide: „Twee duizend? Aan hem ook al?" En bijna onmerkbaar schudde zij het hoofd Maar onwillekeurig hang, dat zij op de geldkwestie zou doorgaan, vervolgde hij: „Maar hij is een groote ezel, want hij moet toch wel hegrijpen, dat er getuigen waren bij die onderteekening en dat het dus niet geeft of hij al ontkent." En hoe meer zij cr over spraken en hij haar van zijn onschuld in deze zaak over tuigde, des te grooter werd rijn gemoeds rust en des te lichter zag hij alles in. En zij eveneens. Tot nu toe had zij geheel vergeten hem te vragen, hoe het hem in dc stad ge gaan was en of hij haar geld had kunnen redden. Er was plotseling iets voorgevallen, dat al het andere od den achtergrond schoof. „En hoe ging het je nu eigenlijk in stad?." vroeg zij eindelijk. J (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1923 | | pagina 5