PRIJSVERLAGING UREENS 1 CTSPER POND VOEDZAAM - HEERLUK - VOQRQEELIfi. Nieuwe uitgaven, Officieel Gedenkboek, uitgeg. na mens de HuldlglngsCoramlssio 1923. Uitg. v. Holkema en Warendorf, 'Amsterdam. Het derde etuk van dit prachtwerk bevat weer tal van belangwekkende artikelen, dit maal op het gebiod van Kunst en Weten schap. Do volgende bijdragen zijn in dit deel opgenomen: Overzicht onzer hodendaagsche schilderkunst door Just Havelaar; Het mu ziekleven in Nederland door S. v. Milllgen; Do Ncdcrlandscho Bouwkunst door Jan Welch; Geestelijko stroomingen en weten schappen door H. G. van Wijngaarden; Na tuurwetenschappen door J. D. v. d. Waals Jr.; Technische wetenschappen door .T. Nele mans. Uit deze opsomming blijkt nogmaals duidelijk, dat dit Gedenkboek een cultuur geschiedenis. geeft der laatste kwarteeuw, welke op hooge waarde moet geschat wor den. Jennifer Dzjin, door Ethel Furner, Uitg. A. W. Bruna en Zn.'s Uitg. Mij. Utrecht. Jennifer is in de keuze harer familie niet gelukkig geweest Mama, die voor het huis houden niet deugt, gaat naar Oxford hare studies voortzetten en papa, broers en zus ters gaan op in de journalistiek, ,,'t Is in onze familie mets ongewoons, om zich aller lei gekke dingen in het hoofd te halen," al dus typeert Jennifer haar huisgenooten. Ge lukkig dat Jennifer's aspiraties ook niot den inkt weg gaan, want dan zou het scheep stellig zijn omgeslagen en met man en mi vergaan. Zij is de zorgzame voor allen, tl maakt dat het huisgezin intakt blijft Gecu wonder dan ook, dat Phil haar een echte Dzjin noemt, een Mohamedaansche engel. De wel vaak amusante geschiedenis van dit gezin is door Ethel Turner heerlijk be schreven, zoodat het een boek is geworden waarvan niet alleen onze oudere meisjes zul len genieten. Boek en Knnst, onder redactie van Wilhelm Loeb en F. M. Huebner. Uitg. N. V. Uitg. Mij. Prometheus 'den Haag. oud-strijders te verzachten, helaas steeds to vergeefs. Qe oud-strijders van het Ned. Ind. ieger, de minimaal gepensionneerden, de mannen die een groot doel van hun leven den Lande op onberispelijke wijzo hobben gediend, die altijd gaven alles wat zij beza ten, hun lichaam, bun kracht, hun energie zijn thans geworden „eon hongerende hel denschaar"; die mannen zijn thans met hun gezinnen overgeleverd aan de liefdadigheid. Daarvan te getuigen is de bedoeling van dit boekje dat in zijn soberheid oen brok ellen de vertolkt waarvan menigeen het bestaan zelfs niet vermoedt. Vlootwet of geen Vlootwet, door Bud. Bossinade Hzn. te Huizum bij Leeuwarden. Eén goed geschreven brochure, waarin de schrijver de vlootpolitiek onzer regeering be stempelt als eon exempel van militairistische politiek en als een exempel van een z.g. bui- tenlandsche politiek, die door geen interna tionale geest wordt geïnspireerd, maar vijan dig staat tegenover den geest van verbroede ring der volkeren. De Nieuwe Kerk te Delft, mauso leum van het Huis van Oranje door H. v. d. Kloot Meijburg. Uitg. W. L. en J. Brusse's Uitg. Mij., Rotterdam. Een beschrijving van de Nieuwe Kerk te Delft, door den schrijver terecht onder onze belangrijkste monumenten van Geschiedenis en Kunst gerangschikt. Verder geeft hij be langwekkende inzichten omtrent de restau ratic. Tal van fraaie kieken verluchten de tekst. Wat is nu Liefde? door D. Lim burger. Uitg. N. V. Gebr. Graauw's Uitg. Mij., Amsterdam. Vooraf wordt gezegd, dat dit boek wil aan geven in hoevorre „liefde" mag worden go- zocht in het vele, dat „liefde" wordt ge noemd. Het wil zoo tot de oplossing leiden van het probleem: Wat is nu liefde? Naar onze meening is de schrijver daarin niet ge slaagd. Zijn beschouwingen en voorbeelden roeren tal van vraagstukken aan, die in het „liefdeleven" een rol spelen, maar het zijn op zich zelf staande verhaaltjes, die het onder- Dat deze factor van niet geringd beteekenis is. blijkt wel hieruit, fiat te Chicago, op zich zelf reeds een stapelplaats waar het graan eerst aankomt, nadat belangrijke kosten zijn gemaakt, dc noteering van wintertarwe thans beneden een dollar per bushel Is. Dit Is dus ongeveer het maximum, dat de Amerikaansche landbou wer thans voor zijn product maakt. En nu is het merkwaardigste, dat die prijs overeenkomt met de no.teeringen van vóór den oorlog, terwijl het gemiddelde prijsniveau in Amerika zich nog altijd 60 tot 70 pet. boven het niveau van vóór den oorlog beweegt. De landbouwer ontvangt dus veel minder dan andere producenten, maar moet natuurlijk voor alle grondstoffen en fabri katen, die hij zelf in zijü bedrijf aanwendt, de volle prijzen betalen. Dientengevolge laat een noteering, die vóór den oorlog een behoorlijke marge bood, thans over het algemeen niet langer winst. Dit alles dreigt nog erger te worden, indien, zooals men verwacht, Rusland weldra weder in grooter omvang als graanleverancier aan de markt komt. Immers zal dit noodzakelijkerwijze tot een achteruitgang moeten leiden in de mono polistische positie, die de overzeesche landen op de graanmarkt hebben gekregen, sinds dc uit schakeling van Rusland als groot-leverancier. Voor de kosten van het levensonderhoud in Europa kan dit eventueel een factor ten goede worden. Ook voor een herstel van het bedrijfsleven in Rusland kan een hervatting der Russische graan- levcringen gunstigè gevolgen hebben, doordien het land dan de beschikking zal verkrijgen over valuta's voor het invoeren van goederen uit het buitenland en van grondstoffen tot herstel van zijn industriëele productie. Voor de Amerikaansche landbouwers is het daarentegen een noodlottig vooruitzicht, dat de naar verhouding reeds zoo lage prijs van het graan in de Unie op den duur nog verder dreigt te dalen. Men heeft reeds van alles bedacht, om hier aan te ontkomen. Er worden „pools" ge vormd van landbouwers tot het opkoopen van graan, een soort van valorisatie dus naar Bra- ziliaansch voorbeeld. Dit zal echter slechts voorbijgaand kunnen helpen, nl. totdat het Russische graan in groo ter omvang op de wereldmarkt zal verschijnen. tijd werkt de Trust echter nog met flinke winst, zoodat de zwakkere stemming alleen kan worden verklaard door de vrees, dat bij een verdere bedrijfsinkrimping de marge verlo ren zou kunnen gaan. Die mogelijkheid bestaat natuurlijk altijd, maar nergens zoo sterk als in de Vereenigde Staten, waar hausse en malaise elkaar in zeer korten tijd kunnen afwisselen. Aanvankelijk heeft men gevreesd, dat ook het plotseling overlijden van President Harding nog belangrijke gevolgen op economisch gebied zou "kunnen hebben, indien nl. zijn opvolger een an der program ten aanzien van invoerrechten etc. zou willen gaan volgen. Inmiddels is echter gebleken, dat hiervan geen sprake is, en dat de heer Coolidge geheel de voetsporen van zijn voorganger wil gaan druk ken. Echter moet men bedenken, dat reeds in het volgend jaar in Amerika-nieuwe presidents verkiezingen zullen plaats vinden, zoodat toch spoedig weder een periode van onzekerheid zal gaan intreden, verband houdende met de ver schillende verkiezingsprogramma's, en de kan sen, die men aan de verschillende candidaten zal meenen te mogen toekennen. Het is onder die omstandigheden te begrijpen, dat ook de New-Yorksche beurs meer terughoudendheid aan den dag begint te leggen, hoewel men in de Unie niet voor zulke moeilijke problemen staat als in Europa, noch op economisch, noch op politiek gebied. Wat dit laatste betreft, was de horizon we der eenigszins opgeklaard, toen tegen veler ver wachting in Italië en Griekenland het ten slotte eens schenen te zullen worden omtrent een aan staande ontruiming van Korfoe. Hierop zjjn echter al dadelijk weder verwikkelingen ge volgd, die den toestand weder minder gunstig hebben gemaakt. Daarentegen schijnt 't conflict'tusschen Grie kenland en Joego-Slavië, ten aanzien van 't netelige Fiume-vraagstuk op bevredigende wijze te worden opgelost. Ook de omwenteling In Spanje geeft aap leiding tot terughoudendheid, vooral te Parijs, omdat men het de vraag acht, of aan een mili taire junta, die een nieuw groot-scheepsch Marokko-avontuur wil ondernemen, hoewel" het oude bij de bevolking reeds buitengewoon im populair was, een langdurig leven kan zijn be schoren. Wel zal de Rijksbank gedurende de over gangsperiode goud-biljetten uitgeven; deze zul len echter geen wettig betaalmiddel zijn, doch alleen gebruikt worden voor het disconteeren van goudwissels van de grootc banken, en wel op deze wijze, dat de Rijksbank de tegenwaarde in den vorm van goudbiljetten uitbetaalt en de goudbiljetten bij betaling der wissels weder in trekt De tegenwoordige papiermarken zullen voor taan* slechts als pasmunt tot een maximum grens in betaling behoeven te worden aange nomen. Zij zullen ten opzichte van 't „Sachwert- geld" aan een koers onderhevig zijn en zullen te allen tijde hiertegen kunnen worden inge wisseld. Indien de plannen ten uitvoer worden ge bracht, zullen dus in Duitschland drie ver schillende soorten ruilmiddelen naast elkaar staan: Ten eerste de goudbiljetten der tegen woordige Rijksbank (die echter voorloopig niet het karakter van wettig betaalmiddel zullen heb ben), de „Sachwertnoten", die dan wel voor ecu groot deel de tegenwoordige papjermar- ken zullen gaan vervangen, en ten slotte nog de tegenwoordige papiermarken, welke echter alleen nog als pasmunt dienst zullen doen. Wel een ingewikkeld systeem dus, en, waar bij het de vraag is, of het aan de inflatie een eind zal maken. De Minister van Financiën heeft weliswaar geraamd, dat hij tot het in evenwicht brengen der begrooting een milliard Mark zal noodig hebben, doch het zal nog moeten blijken, of het inderdaad gelukken zal, liet budget in evenwicht te brengen. De tegenwoordige desolate toestand van de Duitsche valuta toch is juist veroorzaakt, door dien het nog geen regeering in Duitschland ge lukt is, de ontvangsten in overeenstemming met de ontzaglijk gestegen uitgaven te brengen. En bovendien is het zeer de vraag, of men in het buitenland aan de nieuwe „Sachwertnoten" de goudwaarde zal toekenen, nu het lang niet vast staat, of bij een grootere geldbehoefte van het Rijk maar met weder tot in het oneindige deze nieuwe biljetten geproduceerd zullen worden, waarmede het inflatie-proces opnieuw zou be ginnen. Dit is nu echter weder een kwestie van later zorg. De mogelijkheid, dat de tegenwoor-' dige papiermarken tot een naar verhouding Onder dezen titel Is het eerste nummer verschenen van een internationaal maand schrift voor litteratuur, kunst en theater. In het voorwoord zegt de redactie: Wij wen- schen in kort bestek, in verzorgden vorm en met gevoel voor het gewicht onzer taak elke maand uit het artistiek gebeuren bin nen en rondom onze landgrenzen het be langrijkste naar voren to brengen. Wij wil len hen, dio in litteratuur, kunst, tooncel wezenlijke waardeD zoeken, het vinden ge makkelijker maken door uit den chaos van publicaties en gebeurtenissen U van wat wij het meest waardevolle meenen to zijn ter overdenking voor te zetten." Een program, dat veel belooft en voor vrienden van „boek en kunst" dit maand schrift van hooge waarde kan doen zijn. Dit eerste nummer maakt een degelijken indruk. Godonkboek 1898—1923. Uitg. G. J. v. Amerongen en Co., Amersfoort. Ter herinnering aan het 25-Jarig regee- ringsjubileum van H. M. de Koningin zendt de firma van Amcrongeu ons een gedenk boek dat tevens practisch handboek bedoelt te zijn voor het huisgezin. Als allo werk dezer drukkerij ziet ook dit boek er keurig uit; als drukwerk kan hot zeer £ekcr de toets der critiek doorstaan. Behalve tal van fraaie platen bevat het een verjaardagka lender, een overzicht voor de verzorging van bloemen en planten, titels en praedicaten, posttarieven, wenken en raadgevingen voor het huisgezin en een maaltijd-kalender, voor eiken dag een ander menu. Vooraf gaat oen artikel over „Stad en Land in feesttooi" en een chronologisch overzicht van de geschie denis der laatsto kwarteeuw. Bede om hulp, uitg. van hot Ver bond van Ver. van oud-onderofficie ren van het Ncd. Ind. leger. Uitg. N. V. Indonesische drukke rij Weltevreden. Bovengenoemd verbond voert strijd voor gelijkstelling der gagementen en pensioenen \an dc vóór 1 Jan. 1920 gegageerde en ge- pensionneerde rnilltairon van het Ned. Indi sche leger, mot die van op of na 1 Jan. 1920 geponsionneorde militairen. Het hooft verzoe ken en smeekbeden geregend om het lot dor werp in kwestie vaak zeer oppervlakkig be lichten. Letterkundige beteekenis, waarop het trou wens geen aanspraak maakt, heeft het boek in geen enkel opzicht. Finantieel Overzicht. Onder de vele factoren van onzekerheid, die In den laatsten tijd hun invloed op dc fondsen- markt doen gevoelen, en die er toe bijdragen, dat de effectenkoersen eerder een dalende rich ting vertoonen, behooren naast de politieke ver wikkelingen wel in de eerste plaats de vraagt- 6tukken aangaande den vermoedelijken verderen prijsloop. Wat de Vereenigde Staten betreft, heeft meii daarbij voornamelijk het oog gericht op de landbouwproducten, meer speciaal op den tarweprijs. Het opmerkelijke feit doet zich n. 1. voor, dat er een groot onderscheid bestaat in de prijs beweging van het graan eener- en van de in dustriëele producten anderzijds. Over de ge- heele linie is natuurlijk in de beide laatste jaren een belangrijke daling ingetreden, al heeft die In de Vereenigde Staten in verband met den nieuwen opbloei daar te lande sindsdien weder plaats gemaakt voor een gedeeltelijk her stel. Voor graan is de daling echter veel ster ker geweest dan voor fabrikaten, en in het loo iende jaar heeft tegenover de verbetering in prijzen der industriëele voortbrengselen een teruggang in de graanprijzen gestaan. Van welk een grooten omvang deze Is, kan wel het best blijken uit enkele cijfers, die het verlorp vap de graanmarkt te New-York aan geven. Half April noteerde wintertarwe èr nog 143 cents per bushel. Op 21 Augustus was dc no teering teruggegaan tot 116 cents. Sindsdien is zelfs nog een verdere achteruitgang ingetreden Op het oogenblik Is de noteering 113 tot 115 cents, en het ziet er uit, alsof dc prijs nog ver der zal dalen, nu weldra in toenemende mate het product uit den nieuwen oogst aan de markt zal komen. Men dient hierbij wel in het oog te houden, dat de Amerikaansche landbouwer zelfs bij lan ge na niet de bovengenoemde prijzen ontvangt Immers zijn hierin nog de hooge transportkos ten van dc binnenlandsche landbouwcentra naar dc afscheephavens inbegrepen, alsmede de win sten van den tusschenhandel. Het is dus een gevaarlijke onderneming. Dit ziet men ook in de Unie zelf wel in, zoodat het animo voor zulke „pools" in sommige streken niet al te groot is. De landbouwers trachten voorts invloed uit te oefenen op het Congres en op de bankwereld, ter verkrijging van voorschotten voor het finan cieren van den graanoogst. Ook dit kan slechts tijdelijke opluchting geven. Het is dan ook de vraag, of aan den nieuwen opbloei in de Unie niet door een nieuwe landbouwcrisis tenslotte een einde zal worden gemaakt. De vrees, dat het zoo zal loopen. leidt in de Vereenigd Staten tot terughoudendheid op de effectenbeurs. Ook in de afgcloopen week is dit weder het geval geweest, ondanks het feit, dat het vervoer op de spoorwegen nog altijd record cijfers aantoont. Bij de beoordeeling van die cijfers moet men overigens voorzichtig zijn, omdat men, nu het graanvervoer is begonnen', als buitenstaander niet meer kan uitmaken, in hoever men bij dit vervoer te doen heeft met industriëele produc ten dan wel met graan. De spoorwegen publicee- ren daarover geen gedetailleerde cijfers. Zoo veel staat echter wel vast, dat het spoorweg bedrijf zelf na de beproevingen der laatste jaren weder loonend is geworden. Voor spoor wegwaarden is de stemming in Wallstrcet dan ook meerendeels vast gebleven. Daarentegen is de tendenz voor industriëele waarden zeer uiteenloopend, al naar gelang van de berichten uit de desbetreffende industriëele centra. Staalwaarden ondervinden den ongunstigen invloed van de voortdurende vermindering in dc openstaande orders der Steel Corporation iRechtcr" Gary, de eeuwig optimistische voor zitter der Trust, heeft dezer dagen verklaard, dat men aan die vermindering geen beteekenis behoeft te hechten, omdat de voorafgegane sterke uitbreiding der orders in het licht moet worden beschouwd van de exceptioneele bedrij vigheid, die eenigen tijd in de Unie heeft ge- heerscht. Dat verandert dan toch niets aan het feit, dat een vermindering der bedrijvigheid is ingetreden, terwijl de onkosten zijn gestegen door het invoeren van den tienurigen werkdag in de staalnijverhcid, inplaats van den tot nu toe geldenden twaalf-urendag. Ondanks dc inkrimping van den jongsten Ten slotte blijft dan natuurlijk nog de Roer kwestie over, die reeds zoo lang den gang van zaken op politiek cn economisch gebied in Europa bcheerscht. Het schijnt wel, dat het passieve verzet van Duitschland ten einde loopt, nu er wegens de totale ineenstorting van de Mark geen geld meer is, om de bevolking in het Roergebied te blijven onderhouden. De vraag blijft dan echter bestaan, of nu inderdaad een vreedzame regeling is te ver wachten, dan wel of het in Duitschland tot een uitbarsting zal komen. Waarschijnlijk zullen reeds de eerstvolgende weken hierop een af doend antwoord geven, aangezien de tegen woordige toestand, waarin men feitelijk niet meer over een behoorlijk ruilmiddel beschikt, en waarin de bevolking niet in staat is, voor den komenden winter aardappelen, kolen, etc. op te doen, stellig niet gedurende een cenigzins langen tijd zal kunnen voortduren. Nu de Mark haar rol geheel blijkt te hebben uitgespeeld, tracht de Duitsche regeering op een andere wijze in de behoefte aan ruilmiddelen te voorzien. Een gecompliceerd systeem is uitgedacht, ten einde aan de thans in omloop zijnde Marken niet alle waarde te ontnemen, cn toch een nieuwe waardevaste munt hiernevens te stellen. Deze nieuwe munt zal worden uitgegeven door een speciaal voor dit doel op te richten bankinstelling. Zij zal gedekt worden door goud- obligatien, welke op hun beurt verkregen zullen worden uit een vermogensheffing van handel en industrie. Deze vermogensafgifte zal 5 procent bedra gen. Met het op deze wijze te creëeren z. g. ,Sachwert"-geld zullen dan de financiëele be hoeften van het Duitsche Rijk gedekt worden, zoolang hierin nog niet door belastingen en leeningen kan worden voorzien. Inmiddels zal de regeering een systeem tot het in evenwicht brengen der begrooting uitwerken. Is men eenmaal zoo ver, dan zal de nieuwe bankinstelling verdwijnen, en de tegenwoordige Rijksbank zal weder de eenigc circulatie-bank in Duitschland worden. Tot zoolang wordt de Rijksbank van haar verplichting tot het discon teeren van schatkistbiljetten en het uitgeven van bankpapier bevrijd. hoogere waarde dan de thans geldende In de nieuwe „Sachwertnoten" zullen kunnen worden ingewisseld, heeft tot een stijging in den koers der papiermarken geleid. Nadat deze reeds tot ruim een halve cent per millioen waren terug gegaan, is een „herstel" ingetreden tot bijna 2 cent per millioen. Ook Fransche en Belgische francs konden krachtig verbeteren, in verband met de steeds grooter wordende waarschijnlijk heid van een algeheele capitulatie van Duitsch land, en de berichten betreffende een verbete- ring in de verstandhouding tusschen Frankrijk en Engeland. Op de fondsenbeurs heeft de verbetering der wisselkoersen een gunstigen invloed uitgeoefend. Wel is de handel tot het laatst toe van beperk ten omvang gebleven, maar in de laatste dagen der week is de stemming vaster, geworden. De publicatie der Millioenen-Nota heeft slechts eenigen invloed uitgeoefend op den koers van staatsfondsen, die aan den fiauwen kant waren. Over het algemeen trok men zich echter van de ongunstige cijfers weinig aan, nu de regee ring blijk geeft, krachtig naar bezuiniging te willen streven. De budget-cijfers bewijzen wel, hoe noodig dit is. De regeering raamt op den gewonen dienst een tekort van f 116 millioen, en meent dat dit door onvermijdelijke stijging van sommige uitgaven en een te verwachten verdere daling der inkomsten nog verder zal stijgen tot f 140 millioen, wel te verstaan al leen op den gewonen dienst. Zij wil hiervan f 50 millioen dekken door reorganisatie der staatsdiensten, f 30 millioen door nieuwe in directe belastingen, ca. f 35 millioen door ver laging der salarissen en de rest door een even- tueele reorganisatie der sociale verzekering, wat echter alles een werk zal 2ijn van langen adem, zoodat dc regeering zelfs in het gunstigste ge val eerst in 1925 een sluitend budget verwacht. Dc afzonderlijke afdeelingen der Amster- damsche beurs geven geen aanleiding tot een speciale bespreking. Wij volstaan derhalve met onderstaande koerslljst, waaruit het verloop der beurs genoegzaam blijkt. Culturen ondervonden den gunstigen invloed van een stijging op de suikermarkt in New- York, terwijl de rijzing in petroleumwaarden werd tegengehouden door een daling in de nö- teerirg van het ruwe product in de Ver. Staten.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1923 | | pagina 11