Meijburg (hij restaureert op het oogenblik ker ken in Goes, Alkmaar, Poortugaal, cn twee te Delft), is begonnen met het wegbreken van de foei-leelijke bekapping-schijngewelf in het koor en met het afpellen van de muren die het koor begrenzen, in welke muren ettelijke ramen bij de bepleisteringswoede waren verdonkeremaand, dichtgemetseld. Toen het schijngewelf werd weggenomen, bleek het, dot het oorspronkelijke gewelf indertijd bij den bouw van de kerk, niet was voltooid, er was alleen een geraamte dat ge vormd werd door gordelbogen. Bij de restau- rntio door v. d. Kloot Meijburg uitgevoerd, is nu in da eerste plaats het oorspronkelijke kooi- gewelf beschoten met oud-eikenhout, waar men zoo gelukkig was de hand op te kunnen leggen; want het moest hout zijn van bepaalde kleur en op bepaalde dikte to zagen. Het eiken-be schot is met koperen spijkers bevestigd en daamo met de hand beschilderd, nadat de ar tiest, met dit ondereel belast, in krijt zijn lijnen voor deze décoratie had uitgestippeld. De man die dit schilderwerk heeft uitgevoerd, is Jacob Por, die vier jaar geleden als Hollender uit Duitschland kwamhij heeft toen medege werkt aan de Kerk-restauratie te Rijswijk (even eens gewelf-beschildering), welk werk aanlei ding werd hem óók de beschildering in de Delf t- sche kerk op te dragen. Do methode die Por hier heeft toegepast geeft zoogenaamd ruig schilderwerk te aanschouwen, het zelfde karak ter van ruigheid, dat men ontwaart in de mid- deleeuwsche kunst, toen ook alles zuiver handwerk was. Men heeft er ook bij deze ge welf-beschildering (in kleuren rood, groen, bruin en wit) naar gestreefd, om volkomen het karakter der middeleeuwen te behouden, door alles handwerk tc doen zijn en niets machi naal te laten bearbeiden. Hetzelfde stre%'en (alles handwerk) heeft ook vóórgezeten bij het steenwerk dezer restauratie, wel opvallend verschillend met het hedendaagsche systeem, om schier alle uitvoering machinaal te be werkstelligen. Bij het afpellen der muren ont dekte men ernstige beschadigingen in het voegwerkop tal van plaatsen was de steen emield en stond men voor de noodzekelijk- heid om vele vierkante meters geheel nieuw op te trekken; dit nu kon natuurlijk niet ge schieden met nieuwen steen, het materiaal dat verwerkt behoorde te worden, moest oud zijn, opdat de kleur zou harmonïeeren met de entourage. Daartoe zijn steenen gebruikt die vrij kwamen bij doorbraken in den Haag voor den aanleg van nieuwe verkeerswegen, óók wel steenen die disponibel kwamen door den kerk brand te Berg Ambachtallemaal steenen die hier juist speciaal werden gezocht, zoogenaam de Rijswijksche steen, deels rood, deels geel van kleur. De steensoort van elders aangevoerd, bleek zóó goed bij te passen, dat men de nieuw ingevoegde muurvakken absoluut niet onder kennen kan van de oude muren. De pilaren in het koor waren al even ernstig beschadigd als de murenin het bijzonder bleken de steunpunten stuk gestooten, en om die' gehavende plekken aan het oog te onttrekken, heeft men in vroe gere eeuwen die beschadigde pilaren dood kalm met ijzeren ankers omketend en er maar weer kalk over heen gestreken, wit pleister werk, zoo als men immers de gonsche. kerk in wit gepleisterd had I De basementen moesten voor het meerendeel geheel vernieuwd worden bij deze restauratiedrie vierde van allen na tuursteen in het Koor der kerk toch was be schadigd II Met de Kapiteelen was het al niet beter gesteld, het voornaamste moest ver nieuwd worden. Het viel dikwerf moeilijk nauwkeurig te constatceren welke stijl bij het ornamenteeringswerk in het koor destijds ge volgd was in al die gevallen waarin twijfel bleef bestaan, heeft men bij de restauratie eigen vormen toegepast, en zich onthouden van 't phantaseeren op oude stijlen. Het toe passen van éigen vormen in geval van onze kerheid aangaande het oorspronkelijke, ligt trouwens in de lijn van de moderne wijze van restaureeren. Boven do graftombe, in het tri- forium, ziet men vier beeldjes aangebracht, moderne beelden, werk van Van Lunteren, voorstellendede geboorte, de levenskracht (jonge man met hamer), de ouderdom (met zandlooper) en de dood. Het is de bedoeling van Van der Kloot Me;j- burg in het triforium van het koor, de hoogc gang in den ronden muur van het koor, een décoratieve bekroning aan te brengendit voornemen is reeds over enkele meters uitge voerd, maar nog niet verder voortgezet, om dat de ledder van de restauratie eerst nog eens vil zien welk effect do door hem ontwerpen triforium-bekroning maakt op den duur, alvo rens een definitieve keuze te doen. In de mu ren, die het koor omsluiten terzijde en achter de graftombe, is in de hoogte glas in lood (ten deele gekleurd en ten deele gebrand glos) aan gebracht, in de ateliers van Schouten te Delft vervaardigd haar teekening van Por. Men koes tert de hoop, weldra èlle ramen in het koor van gekleurd glas te kunnen voorzien voors hands lieten de geldmiddelen voor de restau ratie ingekomen, dit niet toe, maar men leeft in de stille verwachting, dat de restauratie toch in die richting zal kunnen worden uitgebreid. Want gekleurde kerkramen in het gehecle rond van het koor, zijn onmisbaarvoorloopig be helpt men zich met ramen waarin noodglas is gezet, maar bijzonder fraai is dat geenszins te noemen. Integendeelhet lichteffect wordt er hinderlijk door gestoord. Het is nog wel als een interessante bijzonderheid te vermelden, dat bij den aanvang der restauratie verschillen de gewelfribben bleken doorgezakt te zijn; men heeft die doorgebogen ribben èpgevijzeld, wat eerst als een volstrekt onmogelijke manoeuvre was aangezien en waor om gelachen werd als er over gesproken werd, maar later toch heel goed uitvoerbaar bleek. Intusschen heeft deze koor-restauratie ook 'tot gevolg gehad, dot de Koninklijke grafkelder in do kerk een andere ingang zal krijgen, een monumentale trap die naar een ondergrondsche vestibule leidt, van waaruit men toegang heeft tot den kelder. De tegenwoordige ingang komt daardoor geheel tc vervallen. Wie thans de Nieuwe Kerk van Delft be zoekt en het gerestaureerde koor aanschouwt in zijn oorspronkelijken baksteen en fraaie pi laren in lichten tint (beige zandsteen), betreurt het in hooge mate dat het transept (dwars- schip) der kerk zoo leelijk bij het gerestau- i eerde deel afsteekt. En niet enkel dat transept, maar óók en niet minder, zelfs nog véél scher per, het ruim der kerk, vóór en terzijde van den predikstoel. In het kerk-ruim is alles grijs-wit gepleisterd, het schijn-plafond een houten be timmering in blauwige kleur. Het vloekt in vorm cn kleur gansch en al met het koor dat thans gerestaureerd is. Het verluidt, dat Hol landcis in Amerika geld willen bijeenzamelen, om de restauratie van het dwarsschip der kerk mogelijk te maken het is hartelijk te hopen dat het lukken zal. Komt er inmiddels niet een voorstel, om nu maar in-eêns de geheele Nieu we Kerk van Delft op to knappen Of moet er een schreeuwend controst blijven bestaan tus- schen kerk en koor I Er is door Van der Kloot Meijburg en zijn honderd man personeel in vijf maanden tijds verwerkt, waar men in normale gevallen vier b vijf jaren over doet. Er is gerestaureerd in een wonderlijk snel tempo. Klaar is men nog niet. Inwendig is men wel zoo ongeveer ge reed, het koor moet nu nog aan de buiten zijde der kerk worden bijgewerkt Mocht het transept nog aan de beurt komen, dan zal de restaurotie tot 1925 moeten worden voortge zet. Maar daar staat nog niets van vast En de restauratie der geheele kerk dat zal voorloopig wel een vrome wensch b 1 ij v e n. De kerk bood een schitterenden aanblik; zij was geheel bezet met hoogwaardigheidsbeklee- ders van hooge staatscolleges, allen gekleed in ambtsgewaad. De hoogleeraren, die aanwezig waren, droegen hun toga. Kamerleden en burge meesters het uniform hunner betrekking, de burgemeesters getooid met hun ambtsketen. On der deze laatsten merkten wij ook op den bur gemeester van Utrecht, dr. Fockema Andreae. Van het Utrcchtsche comité waren verder aan wezig de heeren Royaards, oud-lid van Ged. Staten; Nahuisen, voorzitter van den Chr. Nat. Werkmonsbond, en Van Vliet, voorzitter van Patrimonium, benevens jhr. Rademecher Scho- rer, secretaris van het Utrechtsche comité. De Dclftsche politie had met haar bereden ogen- ten en motorbrigade het ruime plein tusschen kerk en stadhuis geheel afgezet, zoodat de ge- noodigden, die uit de stad kwamen, alle ge legenheid hadden om het kerkgebouw te berei ken. In de kerk zelve deden als orde-commis sarissen dienst officieren, waartoe van ieder dienstvak een officier was aangewezen, zoodat allo wapens der landmacht vertegenwoordigd waren. Het spreekt vanzelf, dat alle officieren gekleed waren in groot tenue. Dr. Wagenaar begon te kwart voor twee het orgel te bespe len met een fantasie over de Nederlandsche volksliederen. Toen de Koninklijke familie bin nentrad, rezen alle aanwezigen op. Er bevon den zich in de kerk een groot aontal fotografen, die gedurende de plechtigheid voortdurend op namen maakten, terwijl Willy Mullens ervoor zorgde, dat de samenkomst op de film ver eeuwigd werd. De heer v. dL Voort van Zijp sprak vanaf een kleine katheder, welke noost het praalgraf stond opgesteld. Er hing in het eerste Kolf uur in de kerk een triestige stem ming, doordat zware regenwolken over Delft dreven, docK het was wel zeer toevallig, dot cp het oogenblik, waarop de Koningin haar rede aanving, plotseling het zonnelicht in overvloe dige volheid door de gekleurde boogramen binnenviel en aan het somenzijn een ongemeen feestelijk cachet gaf. Men hoorde de toespraak van de Koningin staande aan, en nauwelijks had zij uitgesproken of men gaf in do voorsto rijen het sein tot den aanhef van „Leve de Ko ningin", welke jubeluitroep tot drie mooi toe door de stampvolle kerk herhaald werd. Onmiddellijk hierop viel men onverwacht in met de zegenbede uit den 154ston Psalm: „Dat 's Heeren Zegen op U daal'De organist, die op den inzet van dit koraal niet gerekend had, moest de menigte eenige tellen zonder orgel begeleiding laten zingen, doch bij den aanhef van den tweeden regel viel dr. Wagenaar met volle begeleiding in. Dit oogenblik verwekte in de kerk algemeene ontroering. Toen het koraa! was uitgezongen, onthulde de Koningin den ge denksteen in een der zijmuren; gedurende de uitvoering van deze eenvoudige handeling speelde Ket orgel een koraalfantasie ven Joh. Wagenaar op: „Komt, dankt nu allen God", welke fantasie gespeeld.werd door orgel, 2 trompetten en 3 bazuinen, musici die alle. leer ling zijn van dr. Wogenaar in den Hnog. No de onthulling maakte dé Koningin met de leden van haar Huis en gevolg een omwande ling door het gerestaureerde koorgcdeelte, waar bij de heer v. d. Voort van Zijp en de rchitect v. <L Kloot Meyburg de leden von het vorsten huis de noodige inlichtingen verstrekte. Daarna zette men zich in het koor weder neer en zong de Madriganlvcreeniging uit Valerius' Gedenck- klank „Gelukkig Vaderland" cn O Heer die daar des hemels tenten spreidt". Ten slotte liet de heer Wagenaar van het orgel het Halleluja van Handel, hooren, welke compositie wederom met koper begeleid werd. De plechtigheid in de kerk was hieimcde ten einde. Terwijl Wagenaar het Halleluja ten gehoore bracht, in de langwerpige Delftsche kerk maakt dit een ongewoon plechti- gen indruk verliet de Koninklijke stoet het bedehuis, iritgeleido gedoon door dezelfde autoriteiten, die bij de ontvongst waren tegen woordig geweest. Buiten op het marktplein stonden in gTOOt carré nagenoeg alle Dclftsche verecnigingcn opgesteld met hun banieren, organisaties op allerlei gebied, waaromtrent speciaal vermeld moeten worden de 7 sportvereenigingen van jongens en meisjes, gekleed in hun fleurige tumcostuums. Tot deze vereenigingen, die met hun vaandels het Koninklijk Huis hun hulde brachten, behoorden ook de onderscheidene Delftsche studenten-corporaties met het Dclft sche studentencorps voorop, waarnaast ook dc meisjesstudenten-vereenigingen een plaats had den gevonden. Vele vereenigingen hadden hun vrouwelijke leden getooid met oranjeslingers afgezet met sparregroen, wat een feestelijk ca chet opleverde. Er stond een ccrewacht ge reed ven een 40-tal studenten en burger-inge zetenen als escorte voor den Koninklijken Stoet, die door de gemeente Delft in open calèches reed. Do trein bewoog zich langzaam door een hoie van kleurige banierenhet rij tuig van H. M. de Koningin moest binnen Delft 24 maal stilhouden voor de ontvangst van bloemen, die schier in elke straat werden oangeboden. H. M.'s rijtuig log ten slotte hoog opgestapeld met bloemstukken, witte en paarse en gele en bruine chrysanten, dahlia's en ro zen. Het Delftscho stadhuis, gelegen tegen over de Nieuwe Kerk was gedrapeerd met oranje doek, dat uit de vensters afhing, terwijl de ramen en hun omlijstingen electrisch waren verlicht met donkerroode ballonnetjes, wat op dezen donkeren middag de zon was weder om schuil gegaan, en er dreigde voortdurend regen een ongemeen effect sorteerde. Tot aan de Delftsche grens reeds de Kon. Fomilio in rijtuigen, op do grensscheiding van Delft cn Rijswijk werd overgestapt in automobielen, dio via den Haag napr den Ruigenhoek terugkeer* den. Men was in Delft buitengewoon enthou- siast cn de Koningin moet wel zeer getroffen zijn geweest door de warme ontvangst, Haai bereid. In het kleine stadje trokken de bewo ners uit de verschillende provincies in hun ori- gineele kleederdracht, die de plechtigheid in de kerk hadden bijgewoond als vertegenwoordi gers van de provinciale commissies van het Nationaal Huldigingscomité zeer de aandacht. Het gevolg dat de Koninklijke personen naar Delft vergezelde, bestond uit de volgende dames en heerenMevrouw van Tets van Goudriaan, geb. Barones Schim mei penninck van der Oye, Dame du PalaisBarones Sloet van Morxveld, le Hofdame, belast met de opvoding van Prinses Julianade Hofdames Baronesse van Heeckeren van Keil en Jonkvrouwe van Swinde renMejuf frouw Oosterlee, Gouvernente der Prinsesden Chef von Hr. Ms. Militaire Huis, Vice-Admiraal Bauduinden Grootmeester van, hel Huis der Koningin, Graal du Monceauden Opper kamerheer, Graaf van Lynden van Sandenburg; den Kamerheer-ceremoniemeester Baron van Hardenbroek van LockhorstBaron van Geen, Kamerheer en Particulier Secretarisden Isten Stalmeester Baron Bentinckden Adjudant ke- piteinGey van Pittiusden Adjudant van den Prins, kapitein tIz. Von Mühlenden Ordon- nance-offirier le luitenant Jhr. de Sovornin Lohman. Het gevolg van H. M. de Koningin-Moeder bestond uitMevrouw de douairière de Beau fort, geboren Barones van Dedem, Grootmees teres de Hofdames Barones van Ittersum en Jonkvrouwo van de PollJhr. A. G. Schimmc-l- penninek, Groot-officicr der Kroon, ter beschik king van de Koningin-MoederJhr. Mr. Köell, Hofmaarschalk, en den Kamerheer Mr. Sj. B. W. Graaf van Limburg Stirum. De Staatscourant von 21 Septem ber bevat o.m. de volgende Kon. beslui ten benoemd tot officier in de Oranje-Nassou orde M. P S. Popta, controleur bij de waar borg en de belasting op gouden en zilveren werken te Rotterdam. HJVÏ. DE KONINGIN-MOEDER NAAR VALKENBURG. H.M. de Koningin-Moeder, die zich 25 dezer met Haar gevolg naor Volkenburg zal begeven, zal aldaar haar intrek nemen in het totel „Oran je Nassau" van den heer J. M. E. Ubaghs, aan den Houthermerweg, hetwelk in zijn geheel ter Harer beschikking wordt gesteld. Het verblijf van H. M. te Valkenburg zal waarschijnlijk 8 dogen duren. Her ADRES VAN ANTWOORD OP DE TROONREDE De aanbieding aan H. M. de Koningin. Do commissie uit de Eerste Kamer der Sta- tcn-Gencraol, belast met het aanbieden aan H M. de Koningin van het Adres van Ant woord dier Kamer op de Troonrede, heeft zich gister en 12 K ure ten Koninklijken Polcize van die taak gekweten. De commissie betond uit den voorzitter, generaal Baron van Voorst tot Voorst, die dc uniform droeg en uit de leden, de heeren Van der Hoeven, Idenburg, Slingcnberg, Wittert van Hoogland cn Dobbelmann, die öf het ambts- costuum droegen von Eerste Kamer-lid öf het costuum verbonden aan een vroegere of een andere functie door hen uitgeoefend. In dc vestibule van het 'Paleis werden de militaiie eerbewijzen gegeven door een deta chement huzaren, onder commando van den le luitenant jhr. von Heijden. De hoornbla zer van het detachement blies zoowel bij aan komst als bij vertrek der commissie den eere- marsch. INGEDIENDE WETSONTWERPEN. Kwijtschelding van een vordering. Ingediend is een wetsontwerp tot kwijtschel ding aan J. A. Kattenbusch van een aan den Lande aankomende vordering van 11,435, zijnde het restant van een vergoeding van 17.000 aan Kattanbusch. Dit bedrag van 17.000 maakte het tekort uit in het door hem gedurende het 4e kwartaal 1918 als hoofd der 2e sectie Telokbetong, zijnde ven den aan leg van spoorwegen in Zuid-Sumatra gevoerde beheer over de hem ten laste der Indische be grooting van dat jaar te goeder rekening ver strekte gelden. Het tekort is ontstaan doordat door het sec tiehoofd 2 ordonnantiën ter gezamenlijke waar de van 20.000 aan een klerk zijn ter hand gesteld, om deze te gelde te maken. Deze klerk maakte zich met het geld uit de voeten, doch werd achterhaald. Von het bedrag werd./ 3000 gered, terwijl door den ingenieur Kattenbusch in totaal 5565 is terugbetaald. HERZIENING DER UKWET. De el-kwestie. De Minister von Arbeid, Handel en Nijver heid heeft ter inwinning van advies aan de Kamers van Koophandel toegezonden do tekst van een concept voor een ontwerp van wet be treffende de herziening van de IJkwet. In de toelichting tot dit concept wordt opgemerkt, dot, hoecl ook door dc bestaande Wet betref fende de maten, gewichten en weegwerktuigen, het decimaal stelsel voor Nederland van over heidswege tot grondslag voor maten en gewich ten werd genomen, tot op den huidigen dag nog steeds het gebruik van oude benamingen voor maten en gewichten ols b.v. el, pond, enz. in niet onbelangrijke mate wordt gehar.dhaofd. Ten deele is dit gebruik van oude benomingen naast die van het decimaal systeem aan sleur to wijten. Daarbij komt echter, en dat is in deze het belangrijkste, dat daarin een middel zit tot oneerlijke concurrentie. Voornamelijk is dit het geval bij het gebruik van het woord „el", doordat manufacturen b.v. jn élalages ven een prijs worden voorzien, die bij het publiek den indruk wekt ols te zijn bedoeld per meter, doch die tenslotte blijkt inderdaad slechts bedoeld te zijn voor een lengtemaat vnn circa 69 c.M„ die winkelier een ol noemt. Naar hot den Minister voorkomt, kan hot genoemde euvel bestreden worden, door in de bestaande Uk wet do oude bonemingen voortaan niet meer te noemen en hierdoor zal het ge bruik van deze maten of gewichten of hunne benomingen bij handelstransacties zonder meer strafbaar worden, UITVOERING LANDARBEIDERSWET. Een circulaire van den minister von Financiën. De Minister van Financiën heeft in een uit voerige circulaire o.m. het volgende onder de aandacht der gemeentebesturen gobracht Herhaaldelijk is gebleken, dat bij de toeken ning, van voorscho'tten ingevolge de Landar- beiderswet voor de verkrijging van plaatsjes het standpunt wordt ingenomen, dot de be trokken landarbeider niet meer dan T/TO van den kostprijs von het door hem bestemde plaatsje uit eigen middelen behoeft bij te dra gen. Deze opvotting is naar de meening van den minister in strijd met de aitt. 13 en 14 der wet Deze stellen z. i boven allen twijfel, dat een landarbeider een zoo groot mogelijk be drag in rijn plaatsje behoort te steken. Het volgen van een tegenovergestelde ge dragslijn brengt trouwens ongewenschte ge volgen mede. Het spreekt wel vanzelf, dat de landarbeider zal trachten, zoo weinig mogelijk in do koopsom van zijn plaatsje bij te dragen en zooveel mogelijk voorschot te krijgen, daar de rente slechts 4 pCt bedraagt. Al kan iedere landarbeider in zekeren zin aan do wet een recht op steun bij het verkrijgen van een plaatsje ontleenen, hieruit volgt nog niet, dnt hij in alle gevallen een recht kan doen gelden op het toekennen von het maximum-bedrag van 9/10 van den prijs. Hierbij komt, dat gebleken is, dat de ge meentebesturen goed zullen doen, bij de toe kenning von voorschotten nauwkeurig toe te zien, of do aan te koopen plaatsjes wel een behoorlijk onderpand vormen. Worden de plaatsjes tegen te hoogen prijs gekocht, dan is de mogelijkheid niet uitgesloten, dat ten ge volge van do waardedaling bij eventucelen verkoop een groot verlies zal worden geleden. Ook met het oog hierop is een grootero bij- diage van T/TO zeer gewcnscht. Uit het bovenstaande volgt natuurlijk niet dat de landarbeider zijn geheele bezit zou moe ten aanwenden bij den aankoop von een plaatsje. Het is duidelijk dat hij een gedeelte mag reserveeren voor de inrichting zijner wo ning en van zijn bedrijfje en voor het aan brengen zoo noodig, van eenige verbeteringen. Het gaat echter niet aan, de bepaling van het bedrag, dot voor de betaling van een gedeelte van de koopsom zal worden besteed, geheel aan het believen van den landarbeider over te laten. In elk bepaald geval zal bij onderling overleg moeten worden vastgesteld, welk ge deelte van den koopprijs door den landarbei der zo! worden gedragen cn welk gedeelte zal worden gedekt door een voorschot van het rijk. Slechts indien met bovenstaande wordt reke ning gehouden, zullen in den vervolge aanvra gen om voorschotten in overweging worden genomen. KRANKZINNIGENVERPLEGING. De directeur van Veldwijk. Dr. vén Dale, Geneesheer Directeur van de Stichting Veldwijk der Christelijke Verecnï- giug voor Krankzinnigenverpleging te ErmeJo, een bekende figuur op het gebied d«t krank zinnigenverpleging en de vader der tg „Ge zinsverpleging" in Nederland zal binnenkort om gezondheidsredenen zijn ambt neerleggen en zich als rustest geneesheer te Zeist vestigen. DE AMBTENAARSSALARISSEN. Jhr. Mr. A. F. dc Sovornin Lohman verzoekt pensioenkorting. Naar wij vernemen heeft de minister van Stoat jhr. mr, A. F. de Savornin Lohman zich per brief tot den minister von Financiën ge wend met het verzoek op zijn pensioen een ge lijke korting toe tc passen, als zal worden toe gepast op dc wedden der landsdienaren in aciie- ven dienst. De actie der Federatie. Woensdag 19 September kwam het bestuur van den Ned. Fed. Bond van Personeel in Openb. Dienst in vergadering bijeen, ter be spreking in de actie tegen do plannen der regeering tot verlaging van de loonen cn sala rissen van het rijkspersoneel en het stopzetten van de periodieke verhoogingen. Betreurd werd, dat het niet tot een samen werking tusschen de verschillende Bonden van Overheidspersoneel gekomen is, waardoor de actie niet kan worden gevoerd, zooals dit vol gens de meening van het bestuur noodzakelijk is om loonsverlaging te voorkomen. Scherp protest werd uitgesproken tegen de moderne leiders, die de oorzook zijn, dat niet gezamenlijk gedemonstreerd wordt, waardoor de agitatie, welke aan den noodzakelijk ge- achten strijd vooraf moet gaan, wordt bemoei lijkt Besloten werd evenwel voort te gaan met eigen actie, waartoe een manifest in duizenden exemplaren onder het rijkspersoneel verspreid zal worden, terwijl in Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht openbare vergaderingen gehouden zullen worden. Besloten werd verdei, alsnog een schrijven te richten aan het z ff- comité van gezamenlijke adresseerendo vereenigingen, tot uitbreiding van zijn program van actie en toelating van de Federatie, om daardoor te bevorderen, daj de grootst mogelijke somenwerking von het gan- sche personeel wordt verkregen, daar een ge separeerde actie geen resultaat oplevert. DE FORENSENBELASTING. Vragen van den heer Vnn Lanschot. De heer Van Lanschot heeft aan de ministers van binnenlandsche zaken en van financiën de volgende vragen gericht Is het aan de r'ege^ring bekend, dat velerlei bezworen uit de huidige regeling der forensen belasting voortvloeien? Is het juist, dat een wetsontwerp tot wijzi ging dier regeling in voorbereiding is? Is jecr spoedige indiening van dit wetsont werp *te verwachten, opdat nog bij aanvang von het nieuwe bel ast In gjo ar (I Mei 1924) een nieu we. betere regeling in werking kan treden? Luchtvaart. DE VLIEGTOCHT NEDERLAND—IND1E. Bijzonderheden over toestel en uitrusting. Wij hebben onlangs melding gemaakt van de ontworpen plannen voor een vliegtocht van Nederland naar Indië, of meer in het bijzonder van Amsterdam naar Batavia. Het comité dat zich tot dit doel vormde en waarvan wij de samenstelling hebben gemeld, heeft te den Haag de vertegenwoordigers der Nederlandsche pers uitgenoodigd kennis to komen nemen van de voorbereiding tot den tocht en den stand van zaken op hot oogen blik. Deze bijeenkomst werd gepresideerd door den oud-opperbevelhebber genoroal b. d. C. J. Snijders, die in een inleiding de pionnen nog eens reveloerde en wees op het belang voor ons land van dc tot standkonting van dezer, tocht, waarvan hij tevens een groeten invloed verwachtte op de ontwikkeling van het lucht verkeer in Neder).-Indië, dat op het oogenblik nog zoo goed als nihil is. De belangstelling in Indië zelf is voor den tocht zoo, dot zich ook door een comité heeft gevormd om dc plannen tc steunen. Van de Nederlandsche Regeering heeft het comité een zeer warme betuiging van sym pathie ontvangen, maar een positieve toezeg ging voor financieclcn steun tot heden nog niet Wil men in April a.s. den tocht onde:- nemen, dan is het noodig, dat men binnen een maand weet' op welke fondsen men kan rekenen. Ook voor de politieke voorbereiding - d.1. de aanvragen voor medewerking der landen wae; men doortrekt is veel tijd noodig en spoedige hulp is dus gewenscht. Het lid van het comité, de heer A. P 1 o s m a n, administrateur der K. L. M., heeft hierna me; enkele cijfers nog aangetoond de snelle en krachtige ontwikkeling van het luchtverkee en do positie van Nederland, die hij in dit verband een zeer goede noemde. Do tocht naai Indië zal z.i. een buitengewonen invloed op de verdere ontwikkeling uitoefenen. Het zal een soort betroirwbaarheidsrit worden, zooals de auto- en rijwielbonden die kennen en de heer Plesman had er groote verwachtingen van. De totale kosten zullen niet gering zijn en worden na nauwkeurige berekening geschat op 150.000, als volgt te verdoelen Aanschaffing toestel enz47.000 Voorbereiding, proefvlucht enz. 45.000 Kosten gedurende de vlucht 15.000 Kosten na de vlucht voor terug reis enz. t 37,000 Onvoorziene uitgaven 47.000 Do Kon. Nedcrl. Vereeniging voor Lucht vaart had in 1913 een bedrag bijeen von 11.000 voor den driestroomen tocht, dit geld is er nog cn is ter beschikking gesteld van dezen tocht Drie scheepvaartmaatschappijen hebben belangrijke bedragen geschonken, als- medo andere groote handelsondernemingen hier en in Indië, benevens tol van particulieren. In toteaJ is nu bijeen 70.000. De Regeering heeft men gevraagd 1/3 der kosten te willen bij dragen. Het is een nationaal belang en dus js het de plicht van ons landsbestuur doze on derneming to steunen. Ten slotte heeft de heer A. N. Thomassen b Thuessink van der Hoop, vlie ger bij de K L. M., die als leider van dezen tocht zal optreden, nog eenige gegevens ver strekt Allcrec-rst gaf hij en overzicht van do groote rondvluchten en tochten door bekende buitenlendsche vliegers ondernomen en do door hen bereikte resultaten. Met ddto resultaten en ondervindingen doet men bij dezen tocht natuurlijk zijn voordeel. Het toestel is, zooals van zelf spreekt, één der voomaamsto factoren tot het welslagen. Er zal voor dezen tocht een geheel nieuw Fokker vliegtuig worden gebouwd, een ééndekker van het F^5 type, dat zal worden de F 7 en ver schillende verbeteringen van voorgaande typen zal bevatten. Zoo zullen er twee piloten naast elkaar kunnen zitten. Een deur zal verbinding geven tusschen hun zitplaatsen en de groote cabine, zoodat zoo noodig één piloot ook eens kan gaan uitrustenè Het draagvermogen' zeJ zeer worden opge voerd. Het grootste deel der leding zal uit benzine moeten bestaan, n-L 1000 Liter, we gende 700 K.G. Dan aan reservodeelen 250 KG., met een bemanning van 3 personen, wordt in totaal de belasting ongeveer 1300 K.G. De vleugdbreedte bedraagt 21 Meter, de lengte 17 M. de étappes worden zoo gToot mogelijk genomen cn men rekent op gemiddeld dagelijks 8 b 10 uur in de lucht te blijven. De bemanning zal bestaan uit 2 piloten en 1 me canicien, die met de verzorging van den motor zal worden belast. Er is geen sprake van dat er passagiers mede zouden kunnen. Want de be lasting moet zoo laag mogelijk gehouden wor den, o.ö. met het oog op de verminderde draag- capacrteit der machine in de tropen, door de Ijlere lucht Zal het toestel en de bemanning Hollandsch- zijn, de motor moet een Rolls Royce zijn. Dot is nu eenmaal het beste merk voor vliegma chine-motoren en een 300 P.K. Eagle Nine zal de drijfkracht zijn. Op de andore groote vluch ten bediende men zich steeds van deze motoren. Een kwestie van beraadslaging vormdo nog de keus van het vliegtuig. Moest het een water- of een landvliegtuig zijn, of een amphibie-toc- stel. Met watervliegtuigen kan men niet zooveel meenemen, bovendien is het neerstrijken bij nood-„landingen" op onbekende zeeën zeer ge vaarlijk. Met c-en land-vliegtuig kan men beter do Route kiezen, terwijl een amphibie-toestel voor land als water zijn bezwaren heeft De keus viel dus op* een landvliegtuig. Is het traject later ge prepareerd dan zou men natuurlijk afwisselend land- en watervliegtuigen kunnen gebruiken. Wat de route betreft vertelde de leider dat van Amsterdam tot Constantinopel zooveel mo gelijk de bergen vermeden zijn. Het gedeelte Aleppo-Basra, langs de Euphraat is bij noodlan ding niet zonder gevaren, omdat de bevolking een hartgrondigen afkeer van vliegmachines hec/t, ontstaan, doordot de Engelschen daar eens belastingen inden onder bedreiging van bommen te werpen uit vliegtuigen. Ook door Perriè vanaf Basra tot Beuden-Abbas is de bevolking niet te vertrouwen. De omweg door Voor-Indic- maakt men via Ambula om de woestijn tusschen Karachi en Calcutta te vermijden. Interessant is het gedeelte door Siam waar te Bangkok nu reeds vliegterreinen in do maak zijn. Een is danr reeds De Sinmeczcn zijn op vlieggebied bij. In het traject Bangkok—Batavia is nog een wijziging gekomen. Dit zou eerst over Medon en Podang gaan. Nu gaat de tocht over Seinkora cn Mun- tok wnt beter is. In totaal worden 16 etap pen afgelegd ieder van eon dag. De langste is 1300 K.M., de kortste 600 K*L In 16 dagen denkt do leider den tocht te volbrengen. Naar do verschillende landingsterreinen woe den de eigen bedrijfsstoffen vooruitgezonden, zoodat het vliegtuig bij aankomst steeds voor zien zal zijn van de benoodigdheden. April is meteorologisch het beste tijdstip voor een vlieg tocht. Dan heeft men in Indië nog geen last van de natte Moesson. Zestien dagen voor dozen tocht, waar een boot 3 weken van Amsterdam naar Batavia noodig heeft is nog vrij lang. Maar het geldt tliohs in de eerste plaats een proefvlucht, die betrouw baar moet zijn. Later Is de duur tot 10 dagen terug te brengen en ols er 's nachts gevlogen kon worden tot 6 dagen. Don zal het von groote bete kenis worden. Wil het ooit zoover komen, don moe: deze tocht het begin zijn en goed sla gen. Daarvoor is noodig de steun van regecring en particulieren.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1923 | | pagina 6