AMERSFOORTSCH DAGBLAD „DE EEMlander"zaierda^22Sep<-1923 TEUTlLGIfS DERDE BLAD. BINNENLAND, FEUILLETON. ZELFBEDROG. 1- Katoenen en Flanellen. JOH. VAK DIJK 22e Jaargang No. 71 APRIL 1918 Dag met onthullingen. De ster-correspondent van de N R Ct schrijft „Hei was na het mislukken van de poging, om bij Amiens door het front der geallieerden heen te breken. Zooals juist in deze dagen een zoo gezaghebbend beoordeelaar als generaal Hoffman (de generaal) van den beweerden vuistslag in Brest-Litofskl betoogd heeft, was het oogcnblik gekomen, waarop 't Duitsche le gerbestuur zijn regeering had moeten adviseg- ren, vrede te sluiten. De verlegenheid in* het hoofdkwartier was groot, vooral door het nij pend geworden gebrek aan transportmiddelen. Bijzondere moeilijkheid leverde de verdediging van het fel bestookte, Vloamsche front op. Ludendorf zocht naar middelen, om den toe voer naar dot front te verbeteren. Toen viel zijn oog op den spoorweg Glad- bach. Roermond, Homont, die, als hij weer in werking werd gesteld, een nieuwe en uiterst korte verbinding zou vormen tusschen het West-Duitsche Nijverheidsgebied en West- Vlaanderen. Aan het feit, dat wij ons het in be slag nemen onzer schepen door de geassocieerde mogendheden hadden moeten laten welgeval len, meende de kort aangebonden generaal 't recht te kunnen ontleenen, om van zijn kant krasse eischcn te stellen. Een in het hoofd kwartier te Spa opgestelde nota verlangde van ons concessies voor transporten van militairen aaTd over Roermond, die ons zonder den ge- ringsten twijfel onmiddellijk in den oorlog zou den hebben meegesleept. De Wilhelmstrasse aïe zich al veel van het hoofdkwartier had moeten laten welgevallen, vond dit te kras. Zij meende, dat één Belgische kwestie ten laste van Duitschland reeds genoeg was en verzette zich tegen een kleine, maar politiek niet zeer verschillende herhaling. Ludcndorff kreeg zijn nota terug. Nu kwam er een tweede, die niet meer zoo onmiddellijk aan Augustus 1914 herinnerde, en dan ook door het departement van buitenlandsche zaken naar den Hoog werd doorgezonden. Zij was toch nog zoo kras, dot do toenmalige Duitsche gezant weigerde, haar te overhandigen. Wilde men Nederland den oorlog verklaren, dan moest men een onder op zijn post zetten om dat te doen, zoo meende Dr. Rosen. Zijn tegenstand vertraagde de cri sis cenige weken, en heeft veel tot de ont* spanning er van bijgedragen, Toen een derde redactie onze rcgcering be reikte, werd de crisis acuut. Want ook deze overschreed nog, wat men van een neutralen staat mag verlangen. Het heeft er een week zeer hevig gespannen, zoozeer zelfs, dat men ook nu nog mag betwijfelen of ons departe ment van buitenlandsche zaken niet onverant woordelijk handelde, door de bekendheid met alle bijzonderheden van het geval al te zeei binnen eigen muren te houden. Het bovenstaande is de lezing van het geval, die schrijver dezes uit de verhalen der, voorna melijk Duitsche, betrokkenen heeft kunnen vor men. Wat hij echter zelf van meer nabij, zij het ook van één der twee Duitsche kanten, heeft kunnen waarnemen was het feit, dat de eigen lijke bittere strijd niet gevoerd werd tusschen Berlijn en den Haag, maar tusschen Berlijn en het hoofdkwartier te Spa. Dagelijks kwam hij in de kritieke week, tusschen 21 en 28 April 19T8 in de Wilhelmstrasse, waar men wel het gevuarlijke, maar niet het felle van den strijd trachtte te verbergen. Eindelijk. Zaterdagavond 27 ApriJ, kwam de ontknooping. Dien avond werd schrijver dezes officieus medegedeeld„Gij kunt aan uw blad seinen dat alles in orde is." „Goddank", was mijn antwoord „Zegt u dat wel", zei mijn zegsman daarop. En aanvullend kwam over zijn lippen een hartgrondig„O, die ver- dammten Militërs". Het telegram stond Zondagochtend in de krant Het werd den volgenden avond in een meestal goed ingelicht Haagsch blad gecriti- seerd. De correspondent van de N. R. Crt. had zich door de Duitschers wat wijs laten maken, zoo heette het. Het was nog heelemaal niet in orde. De criticus had slechts formeel gelijk. Het was nog niet in OTde tusschen den Haug en Berlijn, maar, waar het op aan kwam, tus schen Berlijn, en Spa. Daarmede was het ge vaar geweken..Do rest kwam van zelf. Luden- dorff was eindelijk voor een vreedzame politiek gevonden, vond nu nües go'ed. De zaak Hop met een sisser of. Het schijnbaar voorbarige bericht was een wenk van de Wilhelmstrasse aan ons departement van binnenlandsche zo- ken geweest, dat het gevaar voorbij was. Lk heb reden te geloovcn dat de toenmalige hoofd persoon in dat departement der. wenk niet ver keerd heeft begrepen. Dit is een schets, waaraan wellicht nog te retouchceren valt, maar die alle kans heeft, in hoofdlijnen de gebeurtenissen juist weer te ge ven. Er blijkt uit, waarom dr. Rosen, de toen malige Duitsche gezant in den Haag, later zijn trots er in vond, den vrede tusschen beide lan den te hebben gered. Wat verder het dreigend opeenhoopen van tronen aan onze grenzen betreft, een derge lijke, of daarmede verwante maatregel is her haaldelijk getroffen als men in het hoofdkwar tier, ten gevolge van een der talrijke loozc a 1 armherichten, zenuwachtig werd ten opzichte van ons land, of ten opzichte van de plannen van anderen m£t ons land. Soms vereenigde men het nuttige met het aangename. Een be paald leger rf legercorps had na een bijzonder inspannen don veldtocht rust nocdig, en was op dat oogenblik niet onmisbaar aan het front. Men liet het dan wat op verhaal komen in kampementen aan onze (of aan de Deensche) grens. Daardoor kregen de troepen hun rust, en werd op den buurman tegelijkertijd een klei nen druk uitgeoefend. Zoo is b.v. geschied met een gedeelte der troepen die Roemenië hadden onderworpen, in het tijdperk, toen men niet wist, hoe wij den duikbootoorlog zouden opnemen. Dergelijke maatregelen mag men echter niet aanvoeren als berwijs van een werkelijk bestaan hebbend gevaar. De looze geruchten, die het Duitsche hoofdkwartier (en waarschijnlijk ook de andere hoofdkwartieren) noodeloos in beweging heb ben gebracht zijn zooals gezegd, legio ge weest. DE NAT. BOEREN-ONDERLINGE. Antwoord op vragen van den heer Hiemstra. Op de vragen van den heer Hiemstra betref fende de bepaling in de statuten van de Be- drijfsvereeniging de „Nat. Bóeren-Onderlinge", dat het bestuur uit de werkgevers-leden een voorzitter kiest, antwoordde de minister van Arbeid, dat naar zijn oordeel een bepaling, als vervat in art. 10 van de statuten van de Bedrijfsvereeniging, niet geacht kan worden een beperking in te houden van de rechten der werknemers-bestuursleden, waardoor in strijd zou worden gekomen met de bepaling van art. 14 der Land- en Tuinbouwonge vallen wet 1922. De voorzitter heeft immers geen beslissende stem. HET HANDELSVERDRAG MET TSJECHO-SLOWAKIJE. Een adres van de K. v. K. te Tilburg. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Tilburg heeft een adres gericht tot den ministei van Arbeid, Handel en Nijverheid. Daarin zegt de Kamer o.m. met belangstelling kennis te hebben genomen van het handelsverdrag voor Frankrijk met Tsjecho-Slowakije gesloten op 17 Aug. j.l. In dit verdrag is o. a. bepaald, dat Frank rijk voor den invoer vnn veischeidene artike len zeer belangrijke reducties op het alge meen tarief krijgt, o.a. voor wollen manufac turen, van 50 respectievelijk 00 Adressanten zouden gaarne vernemen of ook bij den invoer van Nederlandsche produc ten dezelfde reducties worden toegestaan. Bij het adres zijn nog gevoegd afschriften van een tweetal adressen door de K. v. K. ge richt tot de Tweede Kamer der Staten-Gcne- raal betreffende het Handelsverdrag met Tsje cho-Slowakije. In bedoelde adressen verzoek de K. v. K. o; a. aan de Tweede Kamer haar goedkeuring té onthouden aan bedoeld handelsverdrag, om daardoor te voorkomen, dat de weg tot het nemen van handelspolitieke maatregelen ook tegenover genoemd land zal zijn afgesneden, als de toestand van onze industrie en van on zen land- en tuinbouw daartoe te eeniger tijd mocht dropen. ALG. NED. VAKVERBOND. Vergadering te 's-Gravenhagc. In den Dierentuin te 's-Gravcnhage is gister morgen te ruim elf uur dtf twee-daagsche jaar- lijksche nlgemcene vergadering van het Alge meen Nederlandsch Vakverbond onder voorzit terschap van den heër J. Dekker aangevan- gen. De Voorzitter opent dc vergadering mr-t een welkomstwoord en ren opwekking om zich tegen de neerslachtigheid, waarin de kwade tijden ons brengen, le weren met het wapen levensmoed. De vakbeweging, die het opneemt voor de gemeenschap, is .juist daarom het zwarte schaap in de maatschappij. Tegen het „ieder voor zichzelf" dient de vakbeweging het krachtig op te nemen, want zij is ondanks haar verzwakking neg steeds h c t middel tegen onbe redeneerd optreden van werkgevers en overheid. Spr. maokl enkele algemeene opmerkingen, alloreerst betreffende den algemeenen toestand, de droevige verkwijning van het zakenleven en dc enorme boteekenis van het vraagstuk der werkloosheid. De werkloosheidsverzkering schiet tekort. Nu wordt overwogen om de verzeker den, voor «ie de verzekering ontoereikend is, te brengen onder de armenwet. Daartegenover dienen de bcstuurdersbonden krachtig stelling te nemen, nu het Rijk de werkloozenzorg aan de gemeenten wil overlaten. De Regeering wil vier wegen om uit dc misère te komen inkrimping van den staatsdienst, wat vergrooting van de werkloosheid ten gevolge zal hebben bezuini ging op dc sociale maatregelen, wat miskenning van de Staatstaak beleekent; zonder tekoit te doen aan de verzekerden, kan dit haast niet salarisverlaging met 20 is de derde maat regel, en vooral tegen doze derde van de drie aan te vallen Regeeringsmethodes dient krach tig verzet te worden gepleegd. Voorts bespreekt spr. de verzwakte positie der vakbeweging tegen de gewelddaden der werk gevers. Het ledental is gedaald en daalt nog steedshet N. A. S. is gesplitstthans zijn er zes centrales en een zevende is op komst. Wat de stormen in het Verbond betreft, spr. noemt daarvan de houdjpg van Mcrcurius, die in 1912 het initiatief nam tot stichting van het verbond. Mercurius verwacht meer van een hoofdorbeidcrscentrale, een middenstnndsvak- verbond. Spr. hoopt, dat Mercurius zal zien, dat het op den verkeerden weg is. Mercurius is gedesillusioneerd over het aantal handarbei ders, waarmede het A. N. V. contact heeft. Dat zou men wel het laatst verwacht hebben van Mercuriusl Het grootste aantal handarbei ders in de 7 jaren dat Mercurius dc leiding hal, bedroeg 1558; sinds de omvorming steeg het tot 6000 en met hen die in overheids- of semi-overheidsdienst zijn, 20,000. Niettegen staande dien groei maakt Mercurius dit feit tot reden van afscheiding, wat spr. moeilijk noemt. Hij vreest dat de desillusie straks in de hoofd- arbcïderscentralc nog grooter zal worden voor Mercurius. Deze splitsing, in een tijd dot juist eendracht het redmiddel moet zijn, betreurt spr. buitengewoon, hij eindigt met epn krach tige opwekking tot eendrachtig, moedig voor waarts streven naar het schoone doel der vak beweging de erkenning der menschenwaorde van 'c werkers zoowel door overheid ais werk gever. (Applaus). De notulen van het buitengewoon congres van 13 Januari 1923 worden vastgesteld; een notulencommissie wordt, benoemd. De voorzitter doet enkele huishoudelijke me- dedeelingcn. «Het ledental bedroeg in Januari 1923 45,759, op 1 April 45,210, op 1 Juli 44,827; het ledenverlies is vrijwel tot stilstand gekomen. Op 24 September zal met het N. V. V. een bespreking plaats hebben over den achturendag, zulks op uitnoodiging van het N. V. V.-bestuur. De voorziftcr deelt verder mede, dot er geen aanleiding was tot uitnoodiging van buitenlund- sche afgevaardigden in verband met den aard van den beschrijvingsbrief. Spr. herdenkt voor al de Duitsche kameraden, die zulke donkere dagen doormaken; hij stelt voor, een collecte te houden tot steun van de Duitsche kameraden. Aan de orde is de bespreking van punt 5 der agenda Bespreking van het beleid van het Bestuur aan de hand van het jaarverslag von den Secretaris en het financieel verslag van den penningmeester. Uit de vergadering wordt de mogelijkheid van voorloopige aansluiting van organisaties bij de centrale gecritiseerd, in verband met de ver houding van C. B. P. T. T. Ook wordt gewraakt do afzijdige houding van Mercurius bij de de monstratie vnn morgen, waardoor 1/5 van het ledental builen de actie zal blijven. Het beleid van het bestuur ten opzichte von dc afscheiding wordt algemeen goedgekeurd. Alleen, wordt een uitspraak van het congres noodig geacht be treffende de schuld van Mercuriusdeze or ganisatie moet voor het ofgeloopcn vereeni- gingsjoer nog het ledental van Mercurius maal 0.50 betalen, en dit bedrog moet van haar worden gcëischt. Voorts achten leden het ge- wenscht,' dat de enti-vlootwetactic niet in het teeken der bezuiniging zal staan, evenmin dat het bestuur met de kosten zal blijven zitten deze dienen over de aangesloten organisaties te worden omgeslagen, opdat de octie met volle kracht kon worden gevoerd. De bespreking vnn den financieelen toe stand wordt uitgesteld tot de huishoudelijke vergadering, waarin eveneens zullen worden behandeld de voorstellen betreffende contribu tie-bepaling, de vaststelling van de begrooting 1924, en het verslag van dc kascommissies over 1922 en 1923. DE NED. STUKADOORSPATROONSBOND. De jaarvergadering te Alkmaar. De Nederlandsche Stukadoorspatroonsbond heeft te Amsterdam zijn 21e jaarlijksche alge- meene vergadering gehouden, te Alkmaar, on der presidium van den bondsvoorzitter, den heer J. Moedt. Vooraf zijn de deelnemers, circa een 144-tal, officieel op het stadhuis ontvangen, waar zij door den burgemeester van Alkmaar, den heer W. C. Wendelaar werder^ toegesproken. Op de vergadering in de „Harmonie" werd' o.m. besloten om het volgend jaar te Nijmegen de algemeene vergadering te houden. De periodiek aftredende bestuursleden, de heeren H. G. Vermeer Jr., Rotterdam, Victor Otten, Nijmegen en H. Metz, Leeuwarden en dc redacteur van „Ons Belang", de heer D. N. Verdoes, werden herkozen. Op voorstel van het bondsbestuur weid be sloten voor het voeren van onderhandelingen en het vaststellen van verschillende bepalin gen enz. in verband met het afsluiten van een landelijk collectief contract met de gezellen- bonden, het hoofdbestuur volledige machtiging daarvoor te verlecnen. Aangenomen werd een voorstel van het bondsbestuur om het te machtigen een con tract aan te gaan met den Ned. R. K. bond van Stukadoorspatroons „St. Anthonius" te 's-Gra- venhage, bij welk contract vastgelegd zal wor den, dat beide bonden garant blijven voor de nakoming van de verplichtingen hunner leden ten opzichte van de centrale vakbelangen. BENZ1NE-RIJTUIGEN VOOR DE NED. SPOORWEGEN. Voor het baanvak Zwolle— Kampen. De A.E.G. te Heerlen meldt, dat zij een ben zinerijtuig heeft geleverd, het eerste van het drietal dat bestemd is voor de Nederlandsche Spoorwegen, die deze „zichzelf voortbewegen de spoorwegrijtuigen" denkt te gebruiken op het baanvak ZwolleKampen. Bedoeld rijtuig heeft 64 zit- en 20 staan plaatsen. Het is ingericht als éénmanswagen". Het heeft gistermorgen een proeftocht gemaakt van Heerlen naar Utrecht, afstond0176 K.M., en is, volgens de A.E.G., precies op tijd 2 uur 13 te Utrecht aangekomen. DE CHAOS BIJ DEN POSTCHEQUE- EN GIRODIENST. Uitschakeling van den dienste Het gemeentebestuur van Den Haag ver zoekt, totdat dc Postcheque- en Girodienst weer normaal werkt, geen gelden over te ma ken op de rekeningen van den gemeente-ont vanger van 's-Gravenhoge bij den Postcheque- en Girodienst. De gemeente-ontvanger zal voorloopig geen betolingen door middel van dezen dienst doen. Doekjes voor het bloeden. In verbond met de mcdcdeelingen van het bestuur van den Postchèque- en Girodienst over den stand van zaken bij dien dienst en de daardoor uitgelokte tegenspraken, hebben wij zoo meldt een correspondent der N. R. Ct. te den Haag, ons opnieuw op het Centrale Gi rokontoor te 's-Gravenhage om inlichtingen vervoegd. Daar werd ons de in het bovenbe doelde communiqué gedane mededeeling be vestigd, dot dc afrekeningen van 10, 11 en 12 dezer zijn verzonden en aan de verzending van dc afrekeningen van 13, 14 cn 15 dezer wordt gewerkt. Uitzondering hierop maken die afre keningen, welke blijkens aangifte van de re keninghouders zeiven of de controle van het Centraie "Girokontoor foutief zijn (en deze zijn talloos. Red. U. D.); de afrekeningen hier over zullen pos worden verzonden nadat dc fouten zijn opgespoord en verbeterd. Onze zegsman erkende, dat er een aantal af rekeningen is verzonden zonder dat deze bij de daarop voorkomende posten behoorende bijlogen (girostrookjes enz.) compleet waren- Bij het sorteeren van deze bijlagen zijn grove fouten gemaakt, die veel tot de verwarring hebben bijgedragen, al is het onjuist, dot er gehcele pakken bijlogen zoek zijn. De ontbre kende bijlagen zullen nog nogezonden worden Om den achterstand in do verzending do afrekeningen in te halen heeft men tot en mei 15 dezer telkens de posten van ecnige dagen gecombineerd dat is het laatst over 13, 14 er 15 dezer gebeurd; thans is men zoover, dat de afrekeningen telkens over één dag verzon den kunnen worden. Heden, 20 September, zijn de chèquc-advic- zen, die gisteren, 19 dezer, bij het Centrale Girokantoor zijn ingekomen, verzonden, zoodat de bij deze adviezen behoorende cheques mor- gen, 21 dezer, bc-taalbnar zullen zijn. Ook hici- op maken de rekeningen, welke niet accoord zijn, een uitzondering. Een zeer sterke afdeeling is thans bezig met het uitzoeken van de gemaakte foutenmet de behandeling van het groot aantal ingeko men klachten is men gisteren begonnen. Onze zegsman erkende ook, dat er nog steeds nieuwe fouten worden gemaakt, zoo wel bij de machinale bewerking van het cijfer materiaal als bij de controle, het aantal daar van wordt echter merkbaar minder. Als een bewijs van beterschap vermeldde hij, dat het giroverkcer zich langzamerhand herstelt. Woensdag was het weer bijna normaalhet chèque-verkecr is echter nog belangrijk min der dan vroeger. Voorts wees hij er op, dat er ook bij de vroegere organisatie, die toch tot algemeen^ tevredenheid werkte, een zeer aanmerkelijk aantal fouten voorkwam, het publiek kon toen echter meer van den dienst velen en daardooi werd er over fouten geen ophef gemaakt. Bij de gedecentraliseerde organisatie was een do- gelijks aantal van 1000 fouten, waarmee de centrale controle in Den Haag te doen had, »e- ker niet abnormaal. Verdeeld over de 360 postkantoren van het gehecle land, die in de vroegere organisatie betrokken waren, betee- kende zulks gemiddeld nog geen drie fouten per kantoor per dag. In werkelijkheid werden er nog veel meer fouten gemaakt, die echter rechtstreeksch lus- schen den rekeninghouder en het kontoor, waaronder hij ressorteerde, werden afgedaan en waarmee de centrale controle dus niets te maken had. Als een bewijs, dot fouten niet alleen bij onzen Postchèque- en Girodienst voorkomen, moge het Check-Amt te Berlijn gelden, waar bij ongeveer evenveel rekeninghouders, d.w.z. co. 110.000, zijn aangesloten en dot een af deeling heeft van 100 ambtenaren, die uitslui tend is belast met het opsporen van fouten en het afdoen van klachten. De werktijd van de ambtenaren is thans weer tot het normale peil van 8 uur per dag teruggebrachter wordt geregeld jnet een nochtploeg gewerkt, doch dit is bij de reorga nisatie voorzien en houdt geen verband met den achterstond. DE KANALISATIE DER MAAS Aanbesteding van de sluis bij Grave. Door de directie van den rijkswaterstaat te Maastricht werd aanbesteed de bouw van een sluis in de Maas bij Grave met bijkomende werken, tot kanalisatie der Maas. Raming 2-20,000. Ingekomen 17 inschrijvingen, waar van 4 voorwaardelijk (2 ongeldig). Hoogste inschrijver firma Th. en J. Smcets te Luik (Belgic) voor 253,000. Laagste inschrijf ster (voorwaardelijk) N. V. Internationale gewapend betonbouw „Breda" voor ƒ172,000. Laagste inschjqjfster (niet voorw.) N. V. Aannemings- Mij. v„den Bosch" voor f 177,946. UIT DE TEXTIELNIJVERHEID. Opnieuw bezuiniging op de werkloozcnuitkeeringen. Naar de Textielarbeider meldt, is de finan- cieele toestond van de werkloozcn kas van den Nederl. Bond van Textielarbeiders De Een dracht van dien aard, dat, na de reeds op 1 Mei ingevoerde bezuinigingsmaatregelen, Aans opnieuw op de uitkeeringen zal moeten worden bezuinigd. Den laatstcn tijd is n.l. het aantal werkloozcn steeds gestegen, waardoor de uitkeerinöjbe- dragen ver boven die der inkomsten blijven^ Het dogelijksch bestuu»- is van meeding, lat geen andere maatregelen kunnen wor len ge troffen Jan het aantal dogen van uitkeering be- Verdenking is een der meest vernietingende machten in de wereld. Willem Groenhuizen Lanseslr. 43. Tel. 853. Poatr. 75821 Goud- Zilver en Uurwerken Gouden Trouw- en Verlovingsringen. Dc Jnlsle meetellen. naar het Noorsch van JOHAN BOJER door I) Logeman—van der Willigen. „Gek dat je bent!" dacht Norby en trok rnet zijn glaasje likeur en lijntje met hem. „Alsof lui ais Haarstnd hun naam niet op twaalf verschillende manieren zetten. Zeker, je bent eer genlel' Maar hardop zeide hij: „Heb je met Wangen gesproken?"' De commissaris lachte; „Zeker. Hij be weert da) de onderteekening in het Grand Café heeft plaat' gehad.' „Dat is eer lcugeDl' dacht Norby „het was in hel Hots) Cari Johan." De commissaris dron'r ziit likeur uit en ging door „Maar hat is vervelend voor hem, dat de getuige dood is en dat er geen an- flr-vr. rr|ii"rP'> 'Air <ti' Ie rbrii- ven. En het maakt ook een slechte indruk dat allerlei lui nu rekeningen van hem krijgen die al lang betaald zijn. Een lijn heer is hij in ieder geval niet." Toen de laatste paardenbcllen na midder nacht over het plein klonken, liep Norby zich in de verlaten kamers in de handen te wrijven. Want nu wist hij zeker, dat de menschen hem achten als Knut Norby van vroeger. „Maar in het Grand Café? Dat is gewoon een leugen. In dat café heb ik nooit van mijn leven een stuk onderteekend. Dat is een verduivelde leugen!" En het bewustzijn dat een stukje van de geheelc zaak in ieder geval leugen was, ver luchtte hem bizonder. Niemand ter wereld zou het uit hem krij gen dat hij in het Grand Café iets onder teekend had. „Wees maar zeker, dat je de hcele zaak wint." En even later: „Maar zal je winnen Norby?" Hij zonk neer bij een tafeltje in het kleine kamertje naast het groote salon, waarop een karaf met likeur stond. En toen Marit kwam om hem naar bed te roepen, was zij ten hoogste verbaasd hem' dronken te vin- den. En hij was niet mee te krijgen. Toen zij een uur later met een kaars in de hand de donkere kamers doorliep waar de tabaksrook nog in dichte wolkon hing. zag zij achter de portières licht en keek zij voorzichtig naar binnen. Nu was de oude man achterover op de sofa gezonken en in geslapen met hot glas in de hand. VII. Aan de fjord ligt een klein huisje van één verdieping, half verscholen door de groote hoornen van een tuin. Hier woont Mevrouw Thora Skard, do woduwe van den boscb- inspecteur. Na den dood van haar mansrok zij zich terug uit het gezelschapsleven, Winrann i| '"it J.-f-ffl- b achter haar bloemen in de kleine, lieve kamers. Een enkele maal ziet men haar eens met een boek en een mandje naar den een of anderen zieke of arme gaan. Hoewel zij over de veertig is. is zij nog jong van gemoed cn zij richtte bijvoorbeeld de jonge- lui-club in de streek op. En de jonge boeren meisjes, die lust hebben, kunnen bij haar gratis onderwijs ontvangen in naaien en weven. Zij heeft een kleinen jongen, Gunnar genaamd. En daar zij bizonder hield van al wat nationaal is, liet zij na den dood van haar man haar huisje verdoopep. en regi- strceron als „Lidarcnde" en sinds dien tijd is zij er op gesteld, dat men haar Thora van Lidarcnde noemt. vanaf f 3.90. Langestraat 116 Tel. 70 Toen zij het geval van Wangen hoorde, dacht zij: „Anne vrouw en arme kinderen!" Zij kende Mevrouw Wanden goed cn zij trok zich de zaak zóo aan, 'dat zij aan niets anders meer denken kon Hoewel zij maar een klein pensioen hnd en haar best deed om iet3 voor Gunnar op zij te leggen, zeide haar goqd* har. toch dadelijk: ,.Je moet bijspringen en helpen. Drie kinderen, de ouders op straat en dan nog van een mis- aaac beschuldigd, j6 het niet laten." Er werd zeer verschillend over Wangens - v .1/ r-f,r- -v. Thora kende dc menschen goed genoeg om tc weten, dat de moesten Wangen voor schuldig hielden, omdat hij al aan lager wal geraakt was. Zij kreeg lust om zonder zich door iemand te laten influenceeren, zich een eigen meening over de zaak te vormen en begon tc denken en te peinzen in verband met hetgeen zij zelf van Wan gen, zoowel als van Norby wist. Een van beiden móest hier dc schuldige zijn. En heel toevallig ontdekte zij, dat Norby zoo goed paste bij de goede voornemens, die zij, met het oog óp heel iets anders, al lang koesterde. Zij vond in Norby altijd iets bi- zonders nationaals. Die breede, sterke hecicnboer, die daar op zi)n groote hoeve zijn werklieden regeerde, scheen een directe afstammeling van de oude koningen. Zii wist, dat er in de voorraadkamer op Norby een groote menigte oude paard etuigen lag, biervaten, sleden on gebroken meubelen en zij hoopte er op aal. al les eens voor een mu seum te bemachtigen. En zonder dat zij bet merkte of het kon verhinderen, legde dit ook gewicht in de schaal voor haar oordeel over Norby. Maar Wangen Hij was de zoon van een ontvanger, die bekend geweest was wegens ziin haat tegenover de boeren en die zelf niet zoo voornaam was, of er word een tekort in zijn kas ontdekt. En ieder maal, dat Thora nu aan den zoon dacht, scheen de geest van zijn vader hem te om geven. Norby en Wangen tegenover elkaar. Kan er twijfel bestaan? Op die wijze vormde Thora van Lidarcnde zich een opinie over dc zaak en toen zü eindelijk zoo ver was, voefde zij zóó zeker dat dit de ware was, dat zij niet verder naging hoe zij tot dio opinio gekomen was. Ondertussclien haatte noch verachtte zij Wangen om die nusdaad. Integendeel." Nu vooral had zij medelijden met hem. Juist nu had hij hulp noodig. lederen dag zeido haar goede hart: „Je hebt hei rechx niet je er buiten te houden." Er. zoodoende had zij en er heen gegaan was om één van de kin deren bij zich te nemen. Zij wilde bovendien het dorp een voor beeld geven. Men mocht hen, die voor de verleiding bezweken waren, niet al te streng vcroordeelen. En toen de dag daar was dat. zij, onder een sneeuwstorm, met moeite langs de fjord het huis van Wangen bereikte, was zij. niettegenstaande koude cn wind welgemoed, omdat zelfs deze droeve zaak haar aanleiding gaf een goede daad te verrichten. Toen zij bij Wangen in huis stond, hoorde zij van de meid, dat Mevrouw in bed lag. Maar daar het reeds de vijfde dag was, kreeg zij toch verlof oven binnen te gaan. Toen zij dc ongelukkige vrouw zag, die. zich zoo aan dien man vergooid had, kon zij nauwelijks haar tranen in houden. Zij boog over het bed heen, sloeg haar armen om Mevrouw Wangens hals en beiden barst ten in een hevig snikken uit. Zij spraken langen tijd samen, voor Me vrouw Thora met haar boodschap voor den dag kwam. Maar hoe voorzichtig zij haar woorden ook koos. Mevrouw Wangen voelde zich toch gekrenkt en zeide beslist „neen" en „wel bedankt." En toen Mevrouw Thora heenging, had zij het ongelukkig gevoel van iets glad verkeerds tc hebben gedaan. Toen zij weg was, kwam Wangen in de kamer van zijn vrouw en toen hij de bood schap van de weduwe hoorde, blee.f luj met een wonderlijke glimlach voor z.ich uit staren. (Wordt Vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1923 | | pagina 9