Confectis-aanbisding Wij helibea geen hondsni Mantels Denderden verschillende soorten. FIRMA P. E. RINTEL, Japonnen, Blouses, Rokken&Kinderjurken. P?fisïï[$$ons Maison Martel raosxxxxxxxxxxxxxxxxxg x Gedurende oeoip {lagen B. MICH ELS iegarneerde Hoeden en Shapelierie Varkensmarkt 13-15. Prijzen Damesmantels f38.75, 130.50, f 26.50,f2l.50, 116.-, 12.75, f 1.50, f 6.50. Prijzen Kindermantels f 12.15, f 9.15,18.75, f 1.15, f 6.15, f 5.15, f 4.50. a. s. Te flour gevraagd Dansclub „EMYRE PIOUS" SEIZOEN 1023-1924, Ingenienr- en ArcMtectenlmreaii VAN SCHAIK VERWIJS. SPECIALISTEN Prima KWUTEITEH tt uur lags PBIIZEH fa M. B. van Afd. Witte Goederen Voiksbëjeenkomsfen tegen de Kermis. van één soort doch wei Onze firmanaam staaf U borg voor prima kwaliteit stof. Neemt U eens een kijkje bi] ons en U zult verbaasd staan hoe voordeeiig U terecht kunt bij Tevens groote keuze Blouses, Japonnen en Kinderjurken. hadden genesteld, cn dat zij de vervoermiddelen etc. zoodanig hadden gereorganiseerd, dat er geen sprake van zou kunnen zijn, hen te dwin gen, het Ruhr-avontuur op te geven. Onder die omstandigheden bood voortzetting van het lij delijk verzet derhalve alleen dan nog eenige kans op resultaten, indien de Duftsche regee ring in staat zuu zijn geweest, dit verzet nog voor onbepaalden tijd te blijven financieren. Men had b.v. kunnen afwachten, of bij de ver kiezingen voor de Fransche Kamer, die in het volgend jaar Mei zullen plaats vinden, de stem ming daar te lande misschien zou zijn gekeerd door het vooruitzicht, dat men met de bezetting niet verder kwam voor zoover het verkrijgen van directe materiëele voordeelen betrof. Het moet ecliter voor de Duitsche regeering reeds lang duidelijk zijn geweest, dat het onmogelijk was, voort te gaan met het beschikbaar stellen van onbeperkte bedragen voor de Ruhractie, omdat hierdoor de financiëelc toestand van Duitschland volkomen werd ondermijnd. Dit had wellicht niet zoo behoeven te zijn, wanneer men zich van den aanvang af had be paald tot een uiterst sobere ondersteuning, waardoor aan de Ruhrbevolking harde beproe vingen waren opgelegd, maar tevens het be wijs had kunnen worden gegeven, dat zij deze opofferingen terwille van het beginsel wilde dragen. Het is echter geheel anders toegegaan. Men is er toe gekomen, eenvoudig de geheele Ruhrbevolking op kosten der Duitsche schat kist te onderhouden, en boovendien de Ruhr- industriëelen uit deze zelfde schatkist aan wins ten te helpen, minstens even groot en misschien nog grooter dan die, welke zij bij een normale voortzetting der bedrijven zouden hebben be haald. Men doet niets af aan de vaderlandslief de der bewoners van het Rijn- en Ruhrgebied, indien men constateert, dat zij gedurende dé laatste maanden die vaderlandsliefde op een koopje hebben kunnen ten toon spreiden. Be halve degenen, die van huis en haard zijn ver dreven of in de gevangenis zijn geraakt, en voor wie het derhalve bittere ernst is geworden, heeft j men allerwegen goede sier gemaakt op kosten van de schatkist. Hierdoor zijn echter niet al leen de Rijksfinanciën ondergraven, maar ook de bron van het lijdelijk verzet zelf, die natuurlijk had moeten worden gevonden in de gezindheid der bevolking, om groote opofferingen te onder gaan. Nu hierop geen beroep is gedaan, was het voor de Franschen heel gemakkelijk, om op de uitputting van het Duitsche budget te spe- culeeren en die speculatie is thans volkomen geslaagd. In Frankrijk heerscht thans groote blijdschap over dezen gaijig van zaken. Poincaré is nu de groote man, die den toestand juist heeft inge zien en door zijn onverbiddelijkheid Duitschland heeft gedwongen, het hoofd in de schoot te leg gen. Af te wachten blijft echter, of deze stem ming zal blijven voortduren, wanneer men ein delijk aan de liquidatie van het Ruhravontuur toekomt. Afgezien van de mogelijkheid, dat het toch nog tot moeilijkheden tusschen Engeland en Frankrijk komt, wanneer laatstgenoemd land zich blijvend aan de Ruhr wil gaan nestelen, nu het voorwendsel van het Duitsche lijdelijk ver zet, dat deze maatregelen noodig zal maken, niet langer bestaat, blijft af te wachten, wat Frankrijk nu eigenlijk verder heeft gewonnen dan het opgeven van den openlijken Duitschen tegenstand. INSTITUUT VOOR MONDELINGE EN SCHRIFTELIJKE LEERGANGEN IN SOCIALE WETENSCHAPPEN, onder leiding van R. KUYPER, Harmonie- hof 56, Amsierd. met medewerking van Mr. J. Valkhoff voor het rechtskundige gedeelte. Opleiding o.a. voor de Acten M. O. Staatsin richting en Staathuishoudkunde, voor het Accountantsexamen in economie en voor Ontwikkelingsdoeleinden. Flinke werkers kunnen de acte M. O. Staatsinrichting in één jaar en de acte M. O. Staathuishoudkunde in twee jaren behalen. Verzend-bibliotheek in voorbereiding. De nieuwe cursussen be ginnen thans. Prospectus met aanbeveling van deskundigen en schriftelijke proefles op aanvraag. Die tegenstand immers was niet doel, doch slechts middel. Zij beoogde, om te voorkomen, dat aan Duitschland eischen zouden worden ge steld, die men te Berlijn onvervulbaar achtte. Men mag wel aannemen, dat Duitschland op het gebied van de oorlogsschatting heel wat meer had kunnen presteeren dan het heeft voorgege ven. Met onwillige honden is het nu eenmaal slecht hazen vangen. Maar het is toch ook een feit, dat door de gebeurtenissen der laatste maanden de Duitsche betalingscapaciteit ernstig moet hebben geleden. De .fabrieken en mijnen van het Ruhrgebied kunnen maar niet dadelijk het bedrijf ten volle hervatten en evenmin de spoorwegen, waarvan allerlei lijnen geblokkeerd of beschadigd zijn. De stemming bij de arbei ders, die maanden iang met vol loon hebben ge lanterfant, zal er evenmin naar zijn, om zich dadelijk weder sterk in te spannen. De vraag blijft derhalve of Duitschland de betalingen, waartoe het zich thans zal gaan verbinden, in derdaad zal kunnen presteeren. Zoo niet, dan kan het lieve leven van voren af aan gaan be ginnen, of wel men zal tenslotte voor een ge heele ineenstorting der Duitsche rijkseenheid komen te staan. Voor dit laatste wordt ook door de moeilijk heden bij de voedselvoorziening en door het waardeloos worden van het ruilmiddel ernstig gevreesd. Die vrees heeft aanleiding tot groote terughoudendheid ter beurze, vooral in ons land, waar men eventueel zoo dicht zou zitten bij de haard van revolutionaire woelingen bij onze Oostelijke buren. Nietteminn is het opmerkelijk, dat de mar- kenkoers in de laatste week belangrijk is geste gen. Dit vindt wel zijn verklaring in de hoop, dat het in verband met de plannen tot het in voeren van een nieuw ruilmiddel spoedig gedaan zal zijn met de verdere uitgifte van Mark-biljet ten en dat wellicht een naar verhouding gunsti ge koers voor de omwisseling in het nieuwe geld zal worden vastgesteld. Dit alles zijn ech ter voorloopig slechts speculaties, zonder vasten grondslag. Daarentegen heeft de belangrijke verbetering in de stemming van dc Fransche franc natuurlijk een (meer reëelen grond in de overwinning der Fransche politiek, zoowel op Duitschland als op Engeland, al blijft het, zoo als gezegd, af te wachten, of Frankrijk hieruit tenslotte ook de economische voordeelen zal be halen, waarop men te Parijs heeft gerekend. Op allerlei wijzen wordt trouwens stemming gemaakt voor den franc, met behulp van handige statistieken, die echter, op den keper beschouwd, niet altijd even overtuigend zijn. Zoo heeft de Fransche Minister van Financiën in een enkele dagen geleden gehouden redevoering een aantal cijfers aangehaald omtrent de ontwikkeling van het bedrijfsleven in Frankrijk. Er zijn hierbij on getwijfeld cijfers van opmerkelijke beteekenis, b.v. de vermeerdering van de havenbedrijvigheid in de eerste zeven maanden van 1923 3met 37109 schepen en 7.126.000 ton in vergelijking met het vorige jaar, alsook de verdere vermindering in de werkloosheidscijfers van 64.000 in 1921 tot slechts 1.575 op 1 Augustus j.l. Wel moet hierbij in het oog worden gehouden, dat het herstel der verwoeste gebieden nog altijd aan vele handen werk geeft, zoodat de proble men, waarvoor men elders is komen te staan, door de economische crisis, in Frankrijk eerst later aan de orde zullen komen. Maar boven dien heeft de Minister andere cijfers genoemd, die allerminst overtuigend werken. Hij wees b.v. op het feit, dat de inkomsten der Fransche spoorwegen in de eerste 30 weken van 1921 slechts 2394 millioen francs hebben bedragen, daarentegen in dezelfde periode van 1923 3929 millioen. Wanneer men voor ons land de over eenkomstige cijfers zou aanhalen, dan komt men eveneens schijnbaar tot zeer fraaie resultaten. Aan de inkomsten ligt het niet. vooral daar de tarieven inmiddels overal aanzienlijk zijn ver hoogd. Het kwaad schuilt echter daarin, dat de uitgaven bijna allerwegen nog sterker stijgen dan de inkomsten. Hieromtrent nu heeft de Fransche Minister geenerlei cijfers verstrekt. In- tusschen valt het niet te ontkennen, dat in het algemeen Frankrijk er in economisch opzicht veel beter aan toe is dan de meeste andere Éuropecsche landen, dank zij de orders voor het herstel, de geleidelijke uitbreiding der pro ductie in de tijdens den oorlog verwoeste ge bieden, de inlijving van EIzas-Lotharingen etc. Een en ander heeft tot gevolg, dat de buiten- landsche handel van Frankrijk zich krachtig heeft kunnen herstellen, niet alleen wat dc waar de der in- en uitgevoerde bedragen betreft, waarbij de stijging in vergelijking met het vo rig jaar zou kunnen worden toegeschreven aan de inmiddels plaats gevonden waarde-vermin- dering van den franc, doch ook wat de hoeveel heden der goederen betreft. In de eerste acht maanden van dit jaar voerde Frankrijk voor een waarde van Fr. 19.938 millioen in. De totale hoeveelheid bedroeg 35 millioen ton. Tegenover dezelfde periode van het vorig jaar is de in voer met Fr. 5.332 millioen en 2 millioen ton vermeerderd. De uitvoer bedroeg in de genoem de periode Fr. 19.128 millioen of 15 millioen ton, zijnde een vermeerdering van Fr. 5.682 millioen of 500.000 ton in vergelijking met de eerste acht maanden van 1922. De handelsbalans toonde in 1920 nog een nadeelig saldo van Pr. 23.160 millioen aan hetwelk in 1922 reeds tot Fr. 5.300 millioen was teruggegaan. In de eerste acht maanden van 1923 is het invoer- oveischot nog verder verminderd tot Fr. 810 millioen. Wat den buitenlandschen handel van ons land betreft is na de ongunstige cijfers, die dc maand Juli te zien had gegeven, in Augustus een verbe tering ingetreden. De invoer heeft in laatstge noemde maand 1.708 millioen K.G. bedragen, ter waarde van F.. 151 millioen, tegen 1.847 mil lioen K.G. ter waarde van F. .178 millioen in Augustus 1922. Tegenover deze daling van den invoer, welke ongetwijfeld voor een deel moet worden toegeschreven aan de vermindering der valuta-concurrentie, staat een vrij aanzienlijke vermeerdering van den uitvoer, die, wat het ge wicht betreft, thans 702 millioen K.G. bedraagt, tegen 5561 millioen K.G. in Augustus 1922, en een waarde heeft gehad van F. 110 millioen, tegen F. 99 millioen v. j. Nu kunnen weliswaar uit deze cijfers nog geen al te optimistische conclusies worden ge trokken ten aanzien van den toestand van het bedrijfsleven hier te lande. Men dient nl. in het oog te houden, dat percentsgewijze de uitvoer meer in gewicht dan in waarde is toegenomen, waaruit wel blijkt, dat de exporteurs, om een uitbreiding van den buitenlandschen afzet te verkrijgen, zich opofferingen ten aanzien van de prijzen hebben moeten getroosten. De winst Het bestuur van de melk- veehoudersbond is mot dó slijtersvereeniging overeen gekomen, met ingang van de melkprijs met één CENT per liter te VERHOOGEN. Het bestuur van de melkveehoudersbond. Conversation, pondence etc., Amersfoort houses. LEWIS F. RING, Corrcs- gives in at pupils Hilversum, Koekkoekstraat 49. Korte Gracht Q Onze Na ja ars en Wintermantels zijn schit ter end, zoo ook <!o t'OSTCÜMS Pakhuis niet drogen zolder te huur. Centx'um der stad, direct te aanvaarden. Brieven onder No. 6704 bur. Amersf. Dagblad. tegen 1 November door gezin zonder kinderen een Woning, Huurprijs 650 h 750.—. Aanbiedingen onder No. 1127 aan NAUTA'S Boekhan del te Velsen. Plaatsing gezocht voor net burgermeisje, circa 17 jaar, voor dc morgenuren. Kun nende naaien en stoppen. Br. onder No. 666Q bureau Amersf. Dagblad. Rog plaats voor enkele Dames en Beeren. Voor- looplge aanmelding Woensdag 26 dezer van 8—9 Dansschool Klaassen of schriftelijk onder letter v.N. Bureau Amersfoortsch Dagblad. Schimmelp.straat 29 Amersfoort. voor Fahrieks- en gewapend Betonbouw ADY1ESBDBEAU 70or W0N1NGBQDWYEREEN1GIXGEH. van «nzen laatste voorraad' ZAND 13 UITSLUITEND Expositie der laatst uit gekomen Fransche modellen marge is dan ook meestentijds aanmerkelijk klei ner geworden en in sommige gevallen zelfs ge heel verdwenen. Op de Amsterdamsche beurs blijft de stem ming voor industriëele waarden dan ook nog uiterst lusteloos. Slechts in de laatste dagen is voor margarincaandeelen eenig herstel ingetre den, op de mededeeling. dat de N.V. Van den Bergh's Fabrieken op grond van de tot nu toe behaalde resultaten op de gewone aandeelen A, een interim-dividend uitkeert van 7^ Voorts valt melding te maken van een willige stemming voor de binnenlandsche suikerwaarden. Vooral Centrale Suiker werden tot hoogere koersen levendig verhandeld. Deze verbetering houdt verband met de krachtige verdere stijging van Cuba-suiker te New York. In de afgeloopen week is de prijs verder gestegen van 5.30 tot 5.85 dollarcents per lb. tegen nog geen 4 cents een maand geleden. De op de suikermarkt ingetreden wijziging is natuurlijk eveneens niet zonder invloed ge bleven op de stemming voor cultuurwaarden, doch de koersstijging heeft hier geen grooten omvang aangenomen, wat wel daaraan toe te schrijven is, dat de Java Suikertrust nog geen verdere afdoeningen uit den nieuwen oogst 1924 tot stand heeft gebracht. Olie-aandeelen zijn in hoers afgebrokkeld, in verband met dc verdere prijsverlaging voor pe troleum en benzine. Ook rubbers en tabakken hebben een lusteloos aanzien gehad. Van scheepvaartwaarden konden alleen de Indische lijnen eenig avans boeken. Een vast verloop heb ben daarentegen aanvankelijk thee-aandeelen gehad, dank zij de goede stemming der thee- markt. Tegen het eind der week hebben de be schouwingen in de pers. betreffende een nieuwe slag, die voor de Ned. Indische thee-cultuur dreigt, tot winstnemingen aanleiding gegeven. Zooals men weet, heeft de Minister van Finan ciën tot dekking van een deel van het deficit der begrooting een verhooging van verschiilende verbruiksbelastingen, nl. op tabak, bier en thee, aangekondigd. Het schijnt in de bedoeling te liggen, de belasting op thee van 25 cent tot circa 1 per kilogram te verhoogen. De door dezen zwaren belastingdruk veroorzaakte prijs- verhooging zou, naar te verwachten is, tot een inkrimping van het verbruik in Nederland lei den, speciaal van de goedkoopere thee-soorten, die naar verhouding het zwaarst belast zouden worden. In de kringen van den thee-handel wordt dan ook tegen dc desbetreffende plannen van den Minister heftig geopponeerd. Wellicht zal deze oppositie in zooverre succes hebben, dat de basis van berekening der belasting ge wijzigd wordt. Dat geheel van de nieuwe hef fing zal worden afgezien, is met het oog op de positie der schatkist nauwelijks te verwachten. ZONDAG 30 SEPT. en 7 OCT. in de Luthersche Kerk, ver schillende sprekers. MAANDAG 1 tot ZATERDAG 6 OCT. in „de Valk" iederen avond afwisselend programma. Aanvang 8 uur. Toegang gratis. Gerosorveerdo plaatsen 20 cent. Kinderen boneden 13 jaar GEEN TOEGANG. In het gebouw der C. J. V., Stoovestraat 14, TENTOON STELLING van alle platen, die in de tijdschriften ver schenen zijn na" het zilveren Jubileum van H. M. de Koningin. De meest volledige tentoonstelling, ooit in Amersfoort gehou den. Ieder neme het er van af, daar even tc gaan kijken. Toegang 10 cent. Geopend van 1012, van 2-5 en van 7-10 unr. Iedere 100ste bezoeker (bezoekster) ontvangt een doos siga retten (colocade) en iedere 500ste en 1000ste bezoeker een SOUVENIR. E2S

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1923 | | pagina 11