JURGENS' PLANTA AAM DE VERBRUIKERS VAN DE FIJNSTE PLANTENBOTER PRIJS ©O CENTS PER POND ANT. JURGENS* MARGARINEFABRIEKEN landstorm. Beide heeren kregen een plaats naast H.M. Een lange rij auto's van de officieren en minderen van den landstorm reed voorbij ge volgd door alle vrachtauto's en motorrijwielen. Het aantal auto's bedroeg ongeveer 180, het aantal motoren 150, enkele met zijspan. Na het défilé vertoefden de manschappen eenige oogenblikken in hotel „De Nieuwe Kroon", bij de Naald. Ze vertrokken om over tien weer voor het houden van oefeningen. Dezelfde troepen zullen morgen deelnemen een den landdag van den vrijwilligen landstorm in het park. De Jubileum-tentoonstelling in het Koloniaal Instituut. ïn aansluiting met een vorig bericht kan thans worden medegedeeld, dat de Jubileum tentoonstelling in het Koloniaal Instituut bij de Muiderpoort te Amsterdam tot en met 31 Oc tober wordt verlengd. De tentoonstelling voor letterkunde. De tentoonstelling werd te 's-Gravenhago door ruim 5000 betalende bezoekers bezocht Zij wordt 30 Sept. a.s. te 5 uur gesloten. Te Amsterdam zal de tentoonstelling 15 October a.s. in het Stedelijk Museurd worden geopend. AFSCHEIDSMAALTIJD MR. L J. A. TRIP. Ter gelegenheid van zijn vertrek naar Indië. Ter gelegenheid van zijn aanstaand vertrek naar Nederlandsch Indië is aan den afgetreden thesaurier-generaal mr. L. J. A. Trip dezer dagen in hotel De Tweede Steden te Den Haag een afscheidsmaal aangeboden. Onder de aan- e,nc,e het verbruik van Jurgens' Planta, waarvan de prijs thans Is verlaagd op 60 cents per pond, In het jinL. 1/ huishouden aan te moedigen waartoe overigens de hoog- fljne kwaliteit alle aanleiding geeft stellen wij de volgende prijzen disponibel voor hen, die gedurende da maanden OCTOBER en NOVEMBER van dit Jaar bl^k geven de grootste verbruikers van Jurgens' PLANTA Plantenboter te zijn geweest. Als bewijs hiervoor kunnen alle verbruikers in het gehaelo land uiterlijk 1 DECEMBER a.s. hunne ledige Flantacartons Inzenden aan ANT. JURGENS' MARGARINEFABRIEKEN TE OSS (Reclame-afdeeüng). Aan de verbruikers, die het grootste aantal ledige Planta-cartons Inzenden, zullen de volgende prljzenworden uitgereikt: f lOOO. f 500. f 200. f ÏOO. f 50. f 25. f ÏO. 1 prijs 2 prijzen 5 prijzen ÏO prijzen ÏO prijzen 20 prijzen 50Q prijzen ÏOOO prijzen van van van van van van Indien eenige prljswlnners een even groot aantal ledige Planta- cartons hebben Ingezonden, zal hun verzocht worden een eenvoudig gedichtje te maken van niet meer dan vier regels, betrekking hebbende op Jurgens' Planta. Het mooiste gedichtje ter beoordeeling van een onpartijdig persoon bepaalt dan de onderlinge rangorde. Het elgendoms- en publicatierecht dier aedlchtles komt aan aan Ant. Jurgens' Margarlnefabrieken. leder verbruiker van Jurgens' Planta verklaart stilzwijgend, door Inzending der ledige cartons, zich te onderwerpen aan en.accoord te gaan met bovenstaande regeling. wezigen waren de minister Colijn, de oud-n\i- nisters Treub, Van Gijn en De Geer, (mr. Kolk man was wegens ongesteldheid verhinderd), mr. R. J. H. Patijn, mr. G. Vissering, dr. F. G. Waller, dr. A. G. Kröller, mr. W. M. Wester man, de heer C. E. ter Meulen, de secretaris sen-generaal jhr. de Jonge en jhr. mr. Snouck Hurgronje, prof. Bruins, de muntmeester dr. Hoitsema en eenige hoofdambtenaren, die in nauwe relatie tot de thesaurie staan. Als her innering werd aan mr. Trip een voor de ge legenheid geslagen „gave gulden" geschonken, op de keerzijde waarvan het wapen der familie Trip is aangebracht cn voorts in den vorm van valuta-noteeringen is herinnerd aan de zorg van den scheidenden thesaurier-generaal voor de Nederlandsche financiën. Het ontwerp daar voor was van mej Wdchers Wierdsma. HET TWEEDE KAMERLID TER HALL. Moet gedurende eenigen tijd rust nemen. Naar wij vernemen moet het Tweede Kamer lid de heer Ter Hall op odvies van zijn ge neesheer gedurende eenigen tijd rost nemen. EDO FIMMEN EN HET L V. V. Fimmen is niet ontslagen doch gaat weg uit eigen beweging. Het Secretariaat van het Internationaal Ver bond van Vakvereenigingcn schrijft ons: „Naar aanleiding van de velerlei berichten, welke de laatste dagen in de buitenlandsche pers verschijnen en die geheel of gedeeltelijk door Hollandsche bladen werden overgenomen, achten wij het noodig mede te deelen, dat hpt absoluut onwaar is, dat onze secretaris, dc heer Edo Fimmen, is ontslagen. In de laatste volledige bestuursvergadering, De vjoorzitter Mr. P. J. van Wijngaarden opende de bijeenkomst met een rede. Allereerst herinnerde spr. aan het Regce- rmgsjubileum van H. M., de Koningin en sprak hij grootc dankbaarheid uit voor datgene, wot Koningin Wilhelmina voor ons land heeft ver richt. Op voorstel van spr. werd een telegram van hulde verzonden aan Hare Majesteit. Daarna herinnerde spr. aan het verscheiden van den voorzitter der Broederschap, den heer Charlos Niseroy en sprak hij woorden van eer biedige hulde ter nagedachtenis en het overlij den van notoris Houwing te Gorredijk. Vervolgens wees spr. erop, dat de gedaante der Maatschappij geheel veranderd is. Hij ver geleek haar met een maaltijd waarin ieder wil aanzitten, maar niemand wii bedienen. Iedere groep strijdt nic-t meer om zijn bestaan, maar om een „gemakkelijk" beslaan. De strijd om het bestaan wordt, ook voor ons zei spr., steeds moeilijker Driewerf ongelukkig hij die de teekenen des tijds niet heeft verstaan, die gemeend heeft dat elke groote onderneming wónsten moest opleveren, die zijn wijze van leven, ingericht heeft op een veel te ruimen voet. Zij allen doen nu bittere ervaringen op. Met alle middelen, die ter onzer beschikking zijn rollen wij moeten strijden voor ons be staan cn daarvoor is krachtige en eenvoudige samenwerking een eerste veicischte. Komende tot een overzicht der afgeloopen tien jaar herinnerde spr. aan het invoeren van het testamentenregister, wat echter nog te jong is om naar billijkheid beoordeeld te worden. Het vanwege de Broederschap met eenigen geldelijken steun vanwege de Regeering ver strekt protocollenregister kwom gereed cn be wijst groote diensten. schappelijke onderwerpen, welke in de afgeloo pen 10 jaar in behandeling kwamen cn stond speciaal stil bij „het erfrecht van den langst levenden echtgenoot", en „de afschaffing van het strijkgeld" dat niet doorging. Hebben wij dus alle reden tot tevredenheid over hetgeen in en door de Broederschap is ver richt in dit 8ste decennium, toch mogen wij niet vergeten, zei spr., dat de omstandigheden ons dwingen nog meer onze aandacht er op te ves tigen, dat wij ook ten deele als vakverceniging moeten optreden. Spr. uit daarbij den wensch, dat een der leden, bij voorkeur een bekwaam jong cn krachtig embtgenoot zonder politiek verleden, als vertegenwoordiger zou verkozen worden in de Tweede Kamer. Deze zou door directe aanraking met de regeering en zijn medeL-dcn in staat zijn dwaalbegrippen weg te nemen. Aan het einde van rijn rede bracht spr. nog eenige wenschen naar voren, o. m. afschaffing der zaakwoarnemorij, die niet vermindert, doch erger wordt en opende de bijeenkomst met een heil op de Broederschap. Na de openingsrede stelde de voorzitter eon de orde de reeds gepubliceerde verslagen. Zij werden goedgekeurd. Naar aanleiding van de rekening en verant woording betreffende het ondersteuningsfonds wekte de heer Smits (Amsterdam) op tot ver sterking van dit fonds. Elke gelegenheid moet daartoe worden aangegrepen. Misschien, vraagt spr., is dit 80-jarig be staan een van die gelegenheden. Spr. weet, dat reeds bedragen zijn ingekomen. De fondsen zijn in de laatste jaren gestegen. Ongeveer 99,000 is op het oogenblik belegd. Een van de leden heeft dit bedrag thans gebracht op f 100,000. Tot leden van het hoofdbestuur werden in de zenden van bloemstukken aan haor gevoelens op dezen dag uiting hebben gegeven, alsmede aan de afdeelingen Amsterdam en Aalsmeer, die voor de zaal versiering hebben gezorgd. Daarna heeft de voorzitter een feestrede uit gesproken. Baron Dc Grancy, de oud-voorzitter, bracht namens allen een woord van hulde en donk aan den voorzitter, jhr. Tets, aan wien vervol gens baron van Pallandt van Roscndael het eeielidmantschap van de Maatschappij heeft aangeboden. Tevens droeg deze aan het hoofd bestuur het Jubileumfonds over. Dit fonds, be vattend 1700, bijeengebracht door afdeelingen cn particulieren, zal dienen tot behartiging van de belangen van den tuinbouw. Op voorstel van het bestuur ziin dearna tot eere-lcden benoemd de heeren C. H. Drcssel- huys, A. C. Ide, Ernst H. Krelage en P. B. Lohnis. Ingekomen waren gelukvvenschen vpn het ge meentebestuur van Amsterdam, de zusterver- ceriging te Praag, het Kon. Zoöl. Genootschap Nature Artis Magistre, de Amsterd. Vereeni ging voor School- en Werktuinen, de Porno- logische Vereeniging, die gisteren haar zilveren jubileum vierde, verschillende afdeelingen enz. Daarna is de vergadering gesloten. Velen maakten vervolgens gebruik van de gelegen heid, het hoofdbestuur geluk te wenschen. s Avonds had een feestmaaltijd plaats. HET ST A ATSMIJNBEDRIJF ALS LEVERANCIER. Een excursie van het Kon. Instituut van Ingenieurs. Op den 25sien September vergaderde de ofdceling voor Electro-techniek van het Ko ninklijk Instituut .van Ingenieurs te Maastricht. Het doel was om een indruk te krijgen van de inrichtingen voor het vooitleidcn van den elcc- trischen stroom onder hooge sponning vanaf de Staatsmijnen in Zuid-Limburg rthar de ver schillende distributiecentra, zijnde bijna alle steden en dorpen, bezuiden Roermond cn in Westelijke richting tot Weert en Horst. Vcnlo heeft nog een plaatselijke stroomcentrale, die door kabels verbonden is met het net van Zuid- Limburg, en die ook de dorpen in den omtrek yan stroom voorziet. De Maatschappij tot Verkoop van den Electrischen Stroom der Staatsmijnen in Limburg de Stroomverkoop- mdotschoppij koopt den stroom, opgewekt aan de Staatsmijnen Wilhelmina en Emma en aan de centrale te Venlo en verkoopt dien 'ian de gemeenten soms ook direct aan groot industriëlen. Zij treedt ingevolge een contract voor de provincie Limburg op. De Stroomverkoopmaalschappij, op welker uitnoodiging de leden van do afdeeling naar Limburg waren gekomen, had de noodige maat regelen genomen om het hun zoo aangenaam mogelijk te maken. In den namiddag opende de voorzitter, ir. A. J. Roelofsz de vergadering hij dankte de Stroomverkoopmoatschappij voor haar bereid willigheid en heette den Handelsattaché van het Fransche Gezantschap in Den Haag, M. Glaser, en den Franschen consul to Maas tricht, den heer Houben, benevens een tiental leden van de Union des Syndicats de l'Electri- cité en France welkom. Deze heeren waren met hun voorzitter, M. Legouez, en hun secre taris, M. Tribot Laspière, uit Parijs overgeko men, om in gezelschap van de Instituuts-leden de inrichtingen te bezichtigen. Ook voor hun land, dat zich toelegt om waterkrochten cn stoomcentralen door tusschenkomst van maat schappijen dienstbaar te maken voor de stroomvoorziening van het land, waren de „up to date" inrichtingen in deze stteken van het hoogste belang. Na enkele mededeelingen, de afdeeling be treffende, gaf de voorzitter het woord aan den directeur der Stroomverkoopmaatschoppij, den heer Bellaar Spniyt, die in de Fransche taal een korte inleiding gaf voor de bezichtiging van verschillende werken zijner maatschappij. Spr. noemde enkele cijfers en deelde o.a. mede, dat van de 460.000 zielen in Limburg rond 200.000 of 43 gebruik maken van electriciteit. Hij vestigde er de aandacht op, dat men een dergelijke verhouding vrijwel over het geheele land vindt en dot dat cijfer aan wijst, hoe zeer onze electriciteitsvoorziening reeds gevorderd is cn hoe gunstig zij afsteekt tegen die in de meeste omringende landen. Wel is het verbruikscijfer per hoofd der bevolking ven rond T25 kilowattuur per jaar betrekkelijk gering, doch dit is niet toe te schrijven aan een onvoldoende electriciteitsvoorziening, maar daaraan, dat ons land industrieel nog niet zeer sterk ontwikkeld is, terwijl het betrekkelijk weinig industrieën heeft, die groote vermo gens gebruiken. Vervolgens deed het lid Kortlandt nog en kele mededeelingen omtrent de werken der Stroomverkoopmaatschappij. Na afloop der vergadering bezichtigden de aanwezigen het schakelstotion ten Oosten van Maastricht, wat door zijn ruime opstel ling aller bewondering wekte en vereenigden zich daarna aon een gemeenscheppelijken maaltijd, waaraan ook de burgemeester van Maastricht, mr. v. Oppen en enkele andere heeren, belanghebbende bij de Stroomverkoop maatschappij, deelnamen. Voor den volgenden dag stond een met auto's te ondernemen tocht langs de leiding en de verschillende genoemde werken op het programma een 70-tal perso nen nomen aan deze interessante excursie deel VERKORTING VAN DEN WERKTIJD. Door den Minister van Arbeid. Mr. P. W. J. H. Cort van der Linden, secre taris der Vereeniging van Nederlandsche Werk gevers, schrijft non de bladen Zoo gaat dan de Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid in deze voor onze Nederlandsche industrie zoo bij uitstek moeilijke tijden, den werktijd verder verkorten. Het klinkt werkelijk ongelooflijk, maar het is waar. Het bestuur der Vereeniging van Nederland sche Werkgevers hod aan den Minister voor noemd een schrijven gericht, waarvan ik de co- pio hieronder doe volgen „Het bestuur der Vereeniging van Neder landsche Werkgevers zou het op prijs stellen, indien Uwe Excellentie aon dit bestuur zou wil len mededeelen, of het in het voornemen van Uwe Excellentie ligt, om te bevorderen, dat het Overgangsbesluit met een jaar wordt verlengd. Hoewel het bestuur begrijpt, dat Uwe Excel lentie in deze zoo buitengewoon moeilijke tijden voor onze industrie niet het voornemen kan hebben, om tot een verkorting van den be- staanden werktijd te willen overgaan, zou het bestuur tcch gaarne dit nog eens uitdrukkelijk van Uwe Excellentie willen vernemen, om zijne leden op dit punt nog eens uitdrukkelijk ge rust te kunnen stellen. Tot antworod komt het volgende bij het be stuur binnen „In antwoord op nevenvermeld schrijven deel ik U mede, dat ik voornemens ben, de navol gende wijzigingen in het Overgangsbesluit 1922 te bevorderen De aan de bloemenbinderijcn, dc slagerijen en de stikstofbindingsfobrieken, verleende facili teiten worden voor een jaar verlengd. Voor de steenbakkerijen wordt de werktijd teruggebracht op 9 uren per dag cn 50 uren per week. De sterkerijen zullen aan het normale maximum van 8y3 uur per dag en 48 uur per week ge- bonden zijn. Ook voor de kalkzandsteenfabrie ken zou, naar ik oanvankelijk meende, met het normale maximum volstaan kunnen worden intusschen wordt dit punt nog nader overwo gen." Men ziet daaruit, dat de Minister het voor nemen heeft, om voor verschillende bedrijven, aan welke tot nu toe een langere werktijd werd toegestaan, die toestemming in te trekken. fk heb gemeend goed te doen, onmiddellijk het bovenstaande bekend te maken ik wensch daartegen met kracht te protesteeren.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1923 | | pagina 6