AMERSFOORÏSCH DAGBLAD „DE eemlander" «9*-.»»» DERDE BLAD. BINNENLAND. 22e Jaargang No. 77 HET REGEERINGSJUBILEUM. Uit Columbia. Ook te Baarranguilla (Columbia) is het jubi leum van de Koningfin opgewekt gevierd. Do consul, de heer Samuel de Sola, gaf te zijnen huize een feest, waar bijna de geheele Neder landsche kolonie aanwezig was, benevens de gouverneur van het district en diens secretaris, d» militaire bevelhebber en diens staf, de Al calde, de consuls van andere mogendheden en tal van andere autoriteiten en particulieren. Do consul sprak een redevoering uit, waarna het muziekkorps het Wien Neerlandsch Bloed -peelde. DE AMBTENAARSSALARISSEN. Vermoedelijk slechts 10 korting. Naar de Res.bode verneemt heeft de regee ring besloten het advies van de centrale com missie voor georganiseerd overleg niet op te volgen en met ingang van 1 Jan. a.s. een alge- heele loonsverlaging van 10 in te voeren. Het betreffende K. B. is reeds in bewerking en zal dezer dagen afkomen. Tevens verneemt het blad dot er zeer groote kans bestaat dot de 2e salarisverlaging van 10 welke tegen 1925 was aangekondigd niet zal doorgaan wijl er ge gronde hoop is dat langs anderen weg het res- teerende tekort zal kunnen worden gedekt. Ook hieromtrent zullen binnenkort mededee- lingen worden gedaan. AFSCHAFFING DER STAATSLOTERIJ Een andere verklaring. De Middelburgsche Courant heeft met verwondering kennis genomen van het be richt der M s b., dot de regeering zou overwegen om tot afschaffing der Staatsloterij over te gaan en schrijft Deze mededeeling is zeker zeer verrassend in een tijd waarin de regeering zoekt naar een foe- sparing van 106 en meer millioenen. Ten eerste trekt de Staat nu jaarlijks een 6% ton van de Staatsloterij, zuivere winst, daar de collecteurs hun bezoldiging ontvangen uit het geen het publiek voor de loten betaalt. Ten tweede kan de Staat toch zeker niet de door hem aangestelde collecteurs en collectrices (ruim 150 in getal) maar zoo aan den dijk zetten. Dat zou een wachtgeld na zich slepen dat voor het heele korps toch zeker wel op een kleine 3 ton zou komen. Dus 6K ton verlies, en 3 ton nieuwe uit gaven, dat is samen bijna écn millioen. Het is niet aan te nemen, dat de regeering thans zoo gemakkelijk een millioen méér van de schatkist vorderen zal, We vragen ons echter af of dat bericht van de „MaasL" niet een onjuiste conclusie is uit het feit, dat in eenige vacatures van collecteurs in den laatsten tijd niet is voorzien. Near ons ter oore kwam, is een andere ver klaring mogelijk van die niet-vervulling. Er zijn collectes, waar de malaise en de con currentie van andere loterijen, tengevolge heb ben dat de loten niet grif en niet alle verkocht worden. Wanneer in een dergelijke collectie een nieuweling of nieuwelinge werd benoemd, die nog geen ervaring heeft van loterij-zaken, don zou zoo'n nieuw-benoemde voor een groot risico komen te staan, daar de collecteurs de loten van het Rijk koopen, en dan maar moeten zien ze kwijt te worden. En nu zouden enkele vacatures voorloopig nog niet zijn vervuld, juist met het oog op die risico's voor den nieuw benoemde in dergelijke zwakke collectes. Die verklaring lijkt ons aannemelijker don de bewering, dot de niet-benoeming zou vijzen „in de richting van een geleidelijke opheffing." Want we kunnen ons niet voorstellen we erin zoo'n „geleidelijke" opheffing der Staatsloterij zou Kanaalmaatschappij. De secretaris van het co mité, prof. mr. D. Josephus Jitta, hield daarbij een rede. Wij zijn hier vcreenigd aldus spreker om op de historische plek, de nagedachtenis te eeren van Justus Dirks, die als ingenieur een overgroot aandeel heeft gehad in het tech nische werk van het Noordzeekanaal. Het geheele leven van dezen ingenieur spreekt van moed en volharding. In T8Q4, ingenieur der Ie klasse, ontving hij een verlof om zich te wijden aan het Amsterdamsche Noordzeeka naal. Het was niet een gering werk dat hij aan vaardde, in dienst der Amsterdamsche Kanaal- Maatschappij, een particuliere onderneming. Hij bracht het kanaal tot stand cn bleef in dienst der Maatschappij tot T883, toen het Rijk het geheele werk overnam. Het kanaal is daarna door den Staat verbreed en verdiept. Amster dam heeft haveninrichtingen gemaakt. Dirks zou misschien zijn kanaal niet herkennen, maar Amsterdam kent hem nog en blijft hem eeren. Ik zou veel te wéinig van Dirks zeggen, ging spr. voort, indien ik niet in het bijzonder mel ding maakte van datgeno wat hij in het buiten- lond heeft verricht. Spanje, België, Denemarken, Centraal- en Zuid-Amerika en de Suez-kanaal maatschappij deden beroep op zijn kennis. Reeds in 1879 riep de Lesseps Dirks te Parijs om hem met anderen te raadplegen over een kanaal door de landengte van Panama. Dirks gaf geen licht vaardig oordeel, maar ondernam met de Les seps een reis naar en door de landengte. Van December 1879 tot Maart 1880. Van Maart tot December T993 verbleef hij in Chili, op uitnoodiging der regeering van die republiek, om groote havenwerken te ontwerpen, en nau welijks was hij terug of hij moest op verzoek van de Lesseps deelnemen aan een onderzoek betreffende de verbreeding en de uitbreiding van het Suez-kanaal. Zoo heeft Justus Dirks den naam van den Nederlandschen ingenieur over de geheele we reld hoog gehouden. Hij stierf op 26 December 1886 te Sch'eve- ningen. Prof. Jitta verzocht daarna mej. Lucia Moes, de eenige in ons land wonende kleindochter van Justus Dirks, het gedenkteeken te onthullen door het doek te verwijderen, dat de bronzen plaat bedekt. Daarna droeg spreker het gedenkteeken aan den vertegenwoordiger van den minister van waterstaat over met verzoek het voor den Staat te willen nonvaarden. VERGADERING VAN DE UNION DER VOLKENBONDSVEREENIGINGEN. Te Den Haag. Gelijk reeds vroeger is gemeld, zal, op des betreffende uitnoodiging van het. hoofdbestuur van de Vereeniging voor Volkenbond en Vrede, de Internationale Raad van'de Union des As sociations pour la Société des Nations ditmaal zijn jaarlijksche najaarsvergadering in Den Haeg houden. Deze heeft van 8 tot 10 October plGats. Do vergaderingen worden gehouden in een der zalen van het Vredespaleis, waartoe van de zijde der Carnegie-stichting medewerking is verleend. De secretaris-generaal van de Union, de heer Ruyssen, zal daar ook te berei ken zijn. Op den eersten dog van de vergaderingen, Maandag 8 October, biedt het hoofdbestuur van de Vereeniging voor Volkenbond cn Vrede den Raad ter begroeting een noenmaal aan. In den avond van den 8sten October is de Raad de gast van de Nederlandsche regeering; na mens deze heeft minister Van Karncbeek zich bereid verklaard, de heeren te ontvangen. Op Dinsdagavond 9 October vindt een ont vangst door het gemeentebestuur van Den Hnaj_ plaats, in het gebouw van den gemeenteraad in de Javastraat. Op Woensdag TO October in den middag is de Raad de gast vsn het Rotterdamsch gemeen tebestuur; hij wordt dan ten raadhuize door kunnen bestaan. Een loterij is er of is er niet. I burgemeester mr. Wvtema ontvangen. Vervol- \Tij i i i Van een geleidelijke opheffing hebben we geen begrip. DE RAMP IN JAPAN. Het lot der Nederlanders. Het Ministerie van Buitenlandsche Zaken heeft van Hr. Ms. Gezant te Tokio telegrafisch de volgende volledige opgave ontvangen omtrent het lot der Nederlanders die zich voor zoover bekend tijdens de aardbeving le Tokio en Yoko hama bevonden. Gered zijnHr. Ms. gezant, alsmede het ge heele Legatie-personeel met hun dames en kin deren; de heer Monis, kapitein Carst, Mej. Carst, de familie Scheuten, de heer Albert Sdheutcn, de heer L. Stomebrink met gezin, Helena Stomebrink, Johanna Stomebrink, de heer van Praag en cchtgenoote, weduwe Plate, geboren Fujishima, de heer Willem Holst en echtgenoote, de heer Bode, de heer M. S. Wier- sum cn echtgenoote, de heer K. F. Wiersum en echtgenoote en kinderen, de heer Klingen en echtgenoote, weduwe Geerts, mevr. Caperus, weduwe Donker Curtius, geb. Koyoma, Herman Donker Curtius, Elisabeth Donker Curtius, Marie Donker Curtius, Catharine van Be ver, de heer Kievenaar en gezin, Marie Vlendre, de heer van Doorn met twee kinderen, de heer Dusscldorp en echtgenoote, de heer van der Beyden (vermoedelijk van der Heijden) cn echtgenoote, de heer Westendorp, de heer Gosille, mevrouw Hielkema, geboren Nomokunal, de heer Elias van Cos tri cum, de heer ter Poorten, de heer P. A. Nieboer en ge zin, de heer van West de heer Westender. Zooals reeds werd medegedeeld, zijn de heer en mevrouw van de Polder om het leven ge komen, terwijl de oude mevrouw Stomebrink, de heer Hielkema, mevrouw van Doorn en haar zoon cn mevrouw Gasille nog zijn gemist, zoo dat gevreesd moet worden, det deze allen zijn omgekomen. Aangezien van den vice-consul W. D. Visser, die zich op den dag van de ramp op zijn post te Yokohama bevond, niets meer is vernomen, moet thans wel als vaststaand worden aange nomen, dat ook deze veelbelovende jonge amb tenaar bij dc romp het leven heeft gelaten. EEN MONUMENT VOOR J. DIRKS. In leven ingcnic-ur van den Rijkswaterstaat. Te LJmuiden is gistermiddag het monument onthuld, dat is opgericht voor den heer Justus Dirks, in leven ingenieur van den Rijkswater staat en hoofdingenieur van de Amsterdamsche gens zullen per boet de hever.s worden bezich tigd. NED. UITGEVERSBOND. Vergaderde te 's-Gravcnhage. Woensdag had in het Hotel Wittebrug te 's-Gravcnhage de jaarlijksche algemeene ver gadering van den „Nederlandschen Uitgevers bond" plaats, onder voorzitterschap van den heer W. J. Scltillemans (Zutphen). In zijn openingswoord zeide hij o. a.: „Wan neer ik U in deze vergadering welkom heet en daarop niet laat volgen een klaaglied over de slechte tijden, dan is dit niet omdat ik meen, dat de grootste moeilijkheden al zijn overwonnen, maar omdat in het klagen zelf een bocze kern is gelegen, die in zich draagt eene vererging van het kwaad, cn ook omdat ik meen, dat er inder daad kleine stukjes blauw aan de lucht verschij nen, die ze mogen don nog uiterst gering zijn toch de hoop op de toekomst levendig houden en aansporen tot verhooging van energie en steun geven aan arbeidslust. Een troost is het zeker, dat van hoogerhand dc moeilijkheden onder dc oogen gezien worden en dat met de struisvogel-politiek schijnt te zullen worden ge broken. „Onze Bond heeft dit jaar belangrijke beslui- belangen des Boekhandels" treden in T924 op de heeren A. B. Holkema (Amsterdam), J. E. Belinfante en J. C. Te.dema (Haarlem). De vergadering stelde eene nieuwe commissie in, welker took zal zijn dc belangen van de leden te behartigen bij faillissementen in den bookhandel en ten opzichte van andere gelde lijke aangelegenheden van hunne schuldenaren de leden voor te lichten, en van advies te die nen. Als leden van deze commissie verkoos de vergadering dc heeren J. W. van Kampen, Mr. J. G. Robbers Jr. en den rechtsgeleerden raads man Mr. K. Jansma (allen te Amsterdam). Om zitting te nemen namens den Uitgevers bond in de „Commissie voor dc normalisatie van formaten en keuringsvoorschriften van papier", wees de vergadering den heer H. E. Stcnfcrt Kroese (Leiden) aan. Als proef zal het volgend jaar de vacantietijd welken een aantal uitgevers tegenwoordig de gewoonte hebben aan hun personeel te geven, zooveel mogelijk worden vastgesteld binnen eenzelfde tijdvak. Eenige wijzigingen in de statuten keurt de vergadering goed, daarop za! de Koninklijke goedkeuring worden aangevraagd. Verder behandelt de vergadering eenige onder werpen van huishoudelijken aard. Na afloop van de vergadering hebben de leden zich vereenigd aan een gemeenschappelijken maaltijd. DE TABAKSWET. Een adres der sigaretten- fabrikanten. De bestuursleden der vereeniging von Neder landsche Sigarettenfabrikanten hebben tot den minister van financiën een uitvoerig adres ge richt Zij schrijven daarin o.m. dat zij met leedwezen kennis genomen heb ben van de bedoeling van den minister, een wot aanhangig te maken tot wijziging van de Tabakswet, in dier voege, dat de bestaande tabaksaccijns zal worden verhoogd dat het naar hun meening niet juist geacht moet worden, dat in de commissie van des kundigen, ingesteld bij art. 53 van bedoelde wet, geen der in Nederland gevestigde sigaret tenfabrikanten is benoemd; dot een vernietiging van het overgroote deel der sigarettenindustrie medebrengt, dat zeer vele arbeiders, die thans in deze industrie werk zaam zijn, ontslagen zullen moeten worden, zoo dat, tengevolge van een regeeringsmaatregel de bestaande werkloosheid uitgebreid zal worden; dat door een malaise in dc sigarettenindustrie middellijk en onmiddellijk vele andere indus trieën getroffen zullen worden; dat de reeds nu gecontracteerde belangrijke bedragen aan reclame, door de sigarettenfa brikanten afgesloten, door een malaise in de sigarettenindustrie, voor haar verloren geld zouden beteekenen; dat het hun bij het invoeren van de Tabaks- wot 1921 reeds als een onrechtvaardigheid is voorgekomen, dat sigaren werden belast met 10 en sigaretten met 15 dat volgens hun overtuiging alleen dan de eenige juiste, afdoende en voor alle belangheb benden minst kostbare heffing op de artikelen sigaren cn sigaretten zou worden verkregen, indien de bestaande tabaksaccijns zou worden vervangen door een verhooging van het invoer recht op ruwe tabak. BROEDERSCHAP VAN NOTARISSEN. (Vervolg). Over dit praeadvies werd een zeer geani meerd en technisch debat gevoerd. Aan het einde daarvan werden enkele vrageij aan de vergadering onderworpen. Deze antwoordde ontkennend op de vraag of 90k bij onderhond- schen verkoop of andere vervreemding zuive ring moet worden toegelaten. Bevestigend wer den beantwoord de volgende vragen: Behoort bij faillissement van den eigenaar van het bezwaarde goed: a. afzonderlijke rangregeling buiten het fail lissement onmogelijk te zijn? b. uitbetaling ook aan de tweede en verdere hypotheekhouders buiten den curator om te kunnen geschieden? Behoort bij verkoop krachtens art. 1223 B W. en bij executie'en faillissement den koo- per van een bezwaard goed het recht gegeven te worden het goéd 'door' storting van den koopprijs dadelijk "va'n 'alle hyj)o£heken en be slagen te zuiveren? Behoort deze'storting te géschieden in de consignatiekas? Behoort de bestaande wijze van rangregeling vereenvoudigd te worden? Na afloop der vergadering ging men naar het stadhuis, waar het hoofdbestuur cn leden door het gemeentebestuur werden ontvangen. De dag werd besloten met een feestmaal in het Concertgebouw. MEDEZEGGENSCHAP VAN JOURNALISTEN. Samenstelling ccncr commissie. In de bestuursvergadering van den Neder landschen Journalisten-Kring is de opdracht bepaald ven de commissie inzake de medezeg genschap, welker instelling onlangs is gemeld. Aan de commissie wordt opgedragen te on derzoeken en daaromtrent rapport uit te bren- zal die hoop ik heden gen aan het Kringbestuur: ten genomen en nemen, die ir. de toekomst van groot belanj zullen blijken te zijn. De statuten ondergingen verschillende wijzigingen in verband met de ver houding, waarin wij komen te staan tot de „Ver eeniging ter bevordering van de belangen des Boekhandels", die zich dit jaar geheel heeft ge reorganiseerd. De waarde van onzen Bond is hierdoor zeer zeker toegenomen en het bestuur verbouwt in de leden, in de toekomst dien steun te mogen ondervinden, welke onmisbaar is, willen de belangen van die leden naar behooren worden behartigd." Ter vervanging van den heer Schil lemons, aan de beurt van aftreding, kiest de vergadering den heer Jan Tadema (Haarlem) tot bestuurslid, ter wijl zij als jjenningmeester voor 1924 den heer H. D. Tjeenk Willink (Haarlem) op nieuw aan wijst. Als vertegenwoordigers van den Uitgevers bond ia den „Centrale Raad van Vakbonden in het Grafisch- en Boekbedrijf" zullen in 1924 optreden de heeren Jan Tadema en W. J. Schil- lemons en als hunne plaatsvervangers de heeren J. E. Belinfante ('s-Gravenhage) en \V. K. Kluit man (Alkmaar). Als vertegenwordigers van den Uitgevers- bond in de Vereeniging ter bevordering van de 1. op welke wijze, bij voorgenomen verkoop van een dagblad, de medezeggenschap van de betrokken journalisten, of van de organisatie(s) waartoe zij behooren, het best ware te regelen en te verwezenlijken; 2. op welke wijze, voor genoemd geval, de motcrieele belangen der betrokken journalisten zoo goed mogelijk verzekerd kunnen worden; 3. of, ook buiten het geval in de vonge punten genoemd, medezeggenschap der journa listen in de leiding von het dagblad als onder neming wenschelijk cn mogelijk is, cn zoo ja, op welke wijze. De commissie is als volgt samengesteld: Prof. mr. D. van Blom, hoogleeraar in de Staathuishoudkunde cn de Statistiek te Leiden, voorzitter; mr. Gerbert Scholten, secretaris der hoofdredactie van het Algemeen Handelsblad, Amsterdam, vice-voorzitter; mr. Joh. J. Belin fante, directeur van het Nederlandsch Corres pondentiebureau, 's Grovcnhoge; S. Bruysten, hoofdredacteur van De Residentiebode, 's Gra- venhago; F. Th. Hojsboer, hoofdredacteur van het Deventer Dagblad, Deventer; W. N. von der Hout, secretaris van den Nederlandschen Journalisten-Kring, redacteur van Het Vadei- landj 's Gravenhoge; J, K, yan Loon, redacteur van De Standaard, Amsterdam; Ed. Polak, wet houder van Amsterdam, oud-redacteur van Het Volk, Amsterdam, en L. M. Wetcrings, hoofd redacteur van de Nieuwe Haorlemsche Cou rant, Haarlem. De heer Chr. A. Vieweg, te Nijmegen, voor zitter van de Vereeniging van Dagbladdirec teuren, wien mede een plaats in de commissie was aangeboden, heeft gemeend daarvoor te moeten bedanken, aangezien hij het beter ucht later tegenover het rapport der commissie ge heel vrij te staan. De commissie zal binnenkort door den voor zitter yan den Kring worden geïnstalleerd. TREINVERBINDINGEN. Een bloktrein Amsterdam—Brussel. Naar uit Brussel wordt gemeld, wordt er aan gedacht, de directe treinen Amsterdam—Bazel en BazelAmsterdam het heele jaar door da> gelijks te laten loopen. Ook is het plan geopperd, een bloktrein in te leggen tusschen Brussel en Amsterdam, zooals er sedert eenige maanden een rijdt tusschen Brussel en Parijs. De administratie van dc Bel gische Spoorwegen meent evenwel, dat eerst de resultaten van deze proefneming dienen te wor den afgewacht. TENTOONSTELLING VAN DE ONTWIKKE LING DER BOEKDRUKKUNST IN NEDERLAND. In November te Haarlem. Belangstellenden in de graphische, de sier en de nijverheidskunst hebben het voornemen opgevat, een tentoonstelling te organiseeren van de ontwikkeling van de boekdrukkunst in Nederland en wel te Haarlem, in de maand No vember in het Museum van Kunstnijverheid, dat hare expositiezalen ter beschikking stelde. Waar in den loop der laatste eeuwen even eens tentoonstellingen te Haarlem zijn gehou den in verband met het feit, dat Lourens Jonsz. Koster in 1423 als toenmaals werd aangeno men de boekdrukkunst had uitgevonden, meenen zij, dat de inzichten omtrent deze kwestie zoo danig zijn gewijzigd, dat de tentoonstelling met al hetgeen het Uitvoerend Comité zich voor stelt, daaraan te verbinden, al zal een belang rijke plaats worden ingeruimd aan Koster, niet als een Koster-feest in den waren zin des woords kan worden georganiseerd. Het Comité bedoelt met deze tentoonstelling niet slechts de ontwikkeling der boekdrukkunst in Nederland te demonstreeren, doch ook cn niet het allerminst de belangsteling leven dig te houden en aan te kweeken in het nog steeds niet tot oplossing gebrachte vraagstuk betreffende de uitvinding. De tentoonsteling zal allereerst de oudste voortbrengselen van den Nederlandschen blok druk en van de Nederlandsche boekdruk bijeen brengen, voorzoover dit mogelijk is. In aansluiting daaraan zal een keus wit onze oude incunabelen en uit de boeken van het vol gende tijdvak vertoond worden. Men zal een blik kunnen werpen in de zich geleidelijk wij zigenden boekdruk en de boekverluchting van de zestiende eeuw, den bijbeldruk in de eeuw der Hervorming tot aan de verschijning van den Statenbijbel, den druk van landkaarten cn ste de-afbeeldingen, de uitgaaf van onze reisbe schrijvingen in den tijd van do ontwikkeling der groote zeevaart met hun aardige afbeeldingen van overzeesche volken. Van den grooten tijd, de zeventiende eeuw, zullen enkele hoofdwerken worden tentoonge steld. Van den druk van Hebreeuwsche cn andere Ooslersche werken zal iets worden geloond. Een volgende afdeeling zal den beschouwer een beeld trachten te geven van de Holland- sche uitvindingen op drukgebicd in de zeven tiende en achttiende eeuw, van mannen als Bloemaert, Blooteling, Lutmo, Le Bleu en Ploos van Amstel, die als uitvinders op het gebied van den plaatdruk een hooge plaats innemen. Voorts zal de aandacht worden gevestigd op de uitvinding der stereotypie in het begin van de achttiende eeuw, long voor dc nieuwe vin ding, zooals die sedert den aanvang der negen tiende eeuw wordt toegepast. Na deze afdeelingen, die eer. historisch beeld van de oudere boek- en prentkunst trachten te geven, zal een ruime plaats worden inge ruimd voor den nieuwen tijd, den boekdruk van de negentiende en twintigste eeuw. Naast den boekdruk komen de nieuwe pro- cédé's, de diepdruk: staalgravure, kopergra vure, enz., en de nog jonge rotogravure, en de vlakdruk: steendruk, chromo-litographie cn de nieuwe kleur- cn lichtdrukken, photo-lito- graphie, photogravure, enz. Daarbij ook bijzondere onderwerpen als druk van geldswaardig papier en van muziek. Een afzonderlijke afdeeling bevatten litera tuur, penningen en medailles en herinneringen aan in vroegere tijden te Haarlem gevierde her denkingen van de Coster-uitvinding. Een catalogus is in bewerking, die, voorzoo- ver het den niet ruimen tijd van voorbereiding toelaat, door korte, maar heldere inleiding, door volledige beschrijving van het tentoongestelde met afbeeldingen cn door toegevoegde opstel len over verschillende onderwerpen, die met de ontwikkeling van boek- en prentdruk samen hangen, het bijeengebrachte voor den be schouwer vruchtbaarder zal trachten tc maken. In het eere-comité, waarvan dc minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, Z. Ex cellentie dr. J. Th. de Visser, het voorzitter schap heeft willen beklecden, hebben mede zit ting genomen de Commissaris der'Koningin in de provincie Noord-Holland, Z. Excellentie jhr. mr. dr. A. RöeH, en de buigemeester vtn Haarlem, de heer C. Maarschalk. In het bestuur hebben zitting genomen jhr. mr. dr. E. A. van Bcresteyn, voorzitter; P. L. M. Ketting, algemeen secretaris; mr. A. J. En schedé, penningmeester; mevr. P. de Josselin do Jong, dr. G P. Burger Jr. en J. C Peere boom. In het uitvoerend comité ^bekleedt dr. C. P. Burger Jr. het voorzitterschap en heeft de heer J. W. Enschedé zich met het secretariaat be last. Het algemeen comité wordt gevormd door de reeds genoemde bestuursleden benevens de heeren P. Bausch, mr. A. Bruch, H. Diemer, C. A. J. van Dishoek, R. H. Driessen, mr. M. I. Duparc, mr. H. J. D. D. Enschedé, A. W. Frentzen, C. J. Gonnet, dr. H. E. Grave, F. H. M. v. d. Griendt, J. H. Hessels, dr. N. G. van Huffel, A. D. Huijsman, Corn. Imming Jr., S. Jessurun de Mesquitat S. S. Korthuis, Pater B. Kruitwagen, O. F. M. L. Levisson, H. v. 3. Masch Spakler, B. Modderman, dr. P. C. Mol- huijsen, S. Mouton, M. Mouton, W. Penaat, mr. dr. A. A. v. Rhijn, mr. J. G. Robbers Jr., S. H. de Roos, mr. J. F. v; Roijen, J. D. Rutgers v. d. Loeff, mr. A. E. von Soher, dr. J. F. M. Sterck, J. L. Tadema, wier namen een waar borg zijn voor het welslagen van deze buiten gewone en hoogst interessante tentoonstelling. Het ligt in de bedoeling van het bestuur on der nadere goedkeuring van den minister de tentoonstelling op 10 November toegankelijk le stellen. DE CHAOS BIJ DEN POSTCHèQUE- GIRODIENST. Verzoek aan dc rekeninghouders om opgave van hun saldo op 24 Augustus. Ter bespoediging ven het opsporen van de fouten, welke in de administratie van den post cheque- cn girodienst zijn ontstaan, zal deze dienst aan rekeninghouders per circulaire het verzoek doen, daarbij behulpzaam te zijn. Aan alle rekeninghouders zal verzocht worden, per keerende post aan den postchèque- en giro dienst te 's Gravenhoge opgave te doen van hun saldo per 24 Augustus 1923, volgens de laatste, rechtstreeks van het postkantoor (dus niet van het centraal kontoor te 's Gravcn- hage),ontvangen opgave. De postchèque- en girodienst hoopt op deze wijze binnen enkele dagen in het bezit te zijn van belangrijk controle-materiaal, ter vergelij king met zijn administratie. Een nieuw controle-bureau voor het venver ken van dit binnenkomend controle-materiaal wordt ingericht. Dc postchèque- en girodienst zal sneller dan voorheen zich met rekeninghouders in verbin ding kunnen stellen, omdat gisteren een nieuw telegraafkantoor in het gebouw van den post chèque- en girodienst aan het Spaarneplein in Den Haag in werking is getreden. Een sterk staaltje. Hoe noodig het is, dat spoedig verandering komt, bewijst het volgende door het Tibld. ver melde staaltje van slordigheid. Een groote instelling, wier tegoed bij den Postchèque- en Girodienst zich gewoonlijk tus schen 25,000 en 50,000 beweegt, en laatst genoemd cijfer nooit aanmerkelijk overtreft, had de vorige week een afrekening ontvangen met een creditsaldo van 21,573.12, zegge een goede twintig mille. Dit saldo kan ongeveer juist zijn geweest, behoudens betrekkelijk on dergeschikte verschillen, die bij den tegenwoor- digen toestand von den Girodienst nu eenmaal op den koop toe moeten worden genomen. Zonder dat er noemenswaardige bij- of afschrij vingen op de rekening kunnen hebben plaats gehad, aangezien bedoelde instelling, evenals zoovelen, het gebruik van den Girodienst thans zooveel mogelijk vermijdt, is in het begin dezer week een nieuwe afrekening ontvangen, welke opent met een creditsaldo vorige rekening van6,846,833.51, oftewel een kleine zeven millioen gulden. Dc directie van de bedoelde instelling behoort gelukkig niet tot degenen, die misbruik zullen maken von een dergelijke ongehoorde vrijgevigheid. Van de fout is dadelijk kennis gegeven aan de directie van den Postchèque- en Girodienst. De reclame zal wel, als zoovele tienduizenden an dere, niet de moeite van behandeling waard worden geacht. Immers thans, een week later, is van een correctie nog geen sprake. Wanneer de leiders dezer instelling het in hun hoofd hadden gekregen om van deze gracieus aan geboden 7 millioen één of meer millioenen te accepteeren en hiermede een genoeglijke reis om de wereld te ondernemen, dan had de Staat der Nederlanden naar het geld kunnen fluiten. Wie waarborgt ons echter, dat er onder de meer dan 100.000 aangeslotenen bij den Post chèque- en Girodienst geen enkele voorkomt, wien dc verleiding, om zich door den Staat der Nederlanden plotseling tot millionair te zien gepromoveerd, niet te machtig zou kunnen wor den? DE AMBTENAARSSALARISSEN. V rijz.-D emocra tisch e-motïe. De gisteravond gehouden huishoudelijke ver gadering van de Vrijzinnig-democratisch Ver eeniging te Amsterdam heeft de volgende motie aangenomen „De Algemeene Vergadering gezien het voornemen der Regeermg om, ïn verband met het tekort op de Staotsbegroo- ting, de salarissen der Rijksambtenaren en der onderwijzers te verlogen en art. 40 van het Bezoldigingsbesluit 1920 in te trekken van oordeel Ie. dat de lasten, die de dekking van dit te kort veroorzaakt, naar draagkracht over het geheele Nederlandsche volk moeten worden verdeeld, doch niet onevenredig zwaar op eene enkele categorie mogen drukken 2e. dof de Regcering, door zich te onttrek ken aan de verplichting tot nakoming der ga rantie, neergelegd in genoemd art. 40, woord breuk zou plegen en haar prestige ernstig zou schaden noodigt het Hoofdbestuur en de Kamerfractie uit, alles^ te doen wat mogelijk is om deze on rechtvaardige maatregelen te verijdelen, en gaat over tot do orde van den dag." DENEMARKEN EN NED. OOST INDIË. Stichting ccner Dcensche export- maatschappii. Men seint ons uit Kopenhagen. Onder bestuur van den Deenschcn Industrieelen Raad hebben zeven groote Dcensche industrieele maatschappijen een fusie gesloten, teneinde een exportmaatschappij op te richten in verband met den toenemenden Dcenschen handel met Nederlandsch Oost-Indië. Dc Compagnie zal haar zetel in Kopenhagen hebben en zal vooral Deensche technische producten uitvoeren. STAND VAN DE LANDBOUWGEWASSEN. Op 24 September. Het hieronder volgende overzicht betreffende de nog te velde staande gewassen en de oogst- uitkomsten van die, welke reeds geoogst zijn, is, onder medewerking der rijkslandbouwconsulen- ten, samengesteld naar gegevens, verstrekt door de correspondenten der directie van den land bouw en door het Kon. Nederlandsch Metrolo- gisch Instituut.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1923 | | pagina 9