AMERSFOORTSCH DAGBLAD K0STEL00ZE OVERSGHRiJVIHG KiHOER ARTIKELEN ABONNEMENTSPRIJS 3 7?'" ,7* DE EEMLANDER BUITENLAND. N.V. MIDDENSTANDS CREDIETBAHK HIROÜDELLE FEUILLETON. ZELFBEDROG. 22e Jaargang No. 78 toort f 2.10, idem Iran co per post 1 3.—, per week (met gratis verzekering legen ongelukken) f 0.17s, afzonderlijke nummers 0.05. 99 99 DIRECTEUR-UITGEVER: J. VALKHOFF. BUREAU: ARNHEMSCHE POORTWAL 2 A. POSTREKENING M°. 479t0. TEL. IKT.613. Maandag 1 October 1923 PRIJS OER ADVERTEHTIEN met inbegrip van een bewijsnummer, elke regel meer f 0 25, dienstaanbie» dingen en Licfdadigheids-adveitentiën voor de helft der prijs- Voor handel en bedrijf bestaan zee^ voordechge bepalingen voor het adverteeren. Ecno circulaire, bevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. DUrrSCHLAND. DE BEZETTING VAN HET ROERGEBIED. Onderhandelingen over de werk hervatting. Parijs, T Oct (V. D.) De Petit Parisien meldt uit Berlijn, dat de Duitsche regeering Frankrijk heeft uitgenoodigd tot het voeren van besprekingen over de hervatting van den f.rbeid ïA het Roergebied. De leveringen in natura. Berlijn, 2 9 Sept. (W. B.) De rijksminister voor wederopbouw heeft op 28 dezer de ver ordeningen van 13 Jan. betreffende de staking der levensmiddelen in natura in het vrije ver keer aan Frankrijk en België opgeheven. Troepenversterkingen. EIberfeld, 2 9 5ept..(\V. B.) Te Hoch- thal en Erkrath werden groote Fransche troe- penafdeelingen ondergebracht en wel te Erk rath (stad) 1000, te Hochthal 500. Wat hier achter zit, weet men niet Inbeslagnemingen. Coblenz, 29 Sept. (W. B.) Donderdag is op een drukkerij te CoblenzLuetzel weer voor 3.1 billioen noodgeld door de Franschen in beslag genomen. Er was hierbij waarschijn lijk verraad in het spel, aangezien het geld op een kor, die niet aan de firma toebehoorde, werd weggebracht De Franschen en de werkhervatting van 't spoorwegpersoneel. EIberfeld, 29 Sept. (W. B.) De Fran schen verdubbelen hun inspanning onder de te genwoordige omstandigheden om het perso neel der rijksspoorwegen te bewegen in dienst te treden bij de regie. Evenals in het Roerdis trict worden ook in den Palts biljetten aange plakt, waarin van de spoorwegmannen wordt gevraagd het werk te hervatten. In het gebied van Trier wordt het personeel door agenten en overloopers bewerkt om den dienst zonder de instructies der Duitsche autoriteiten over te nemen. Treïncontrólc. EIberfeld, 29 Sept. (W. B.) Op de con trole-plaatsen wordt het onderzoek der treinen zeer streng gehandhaafd. Oponthouden van 3 tot 4 uur worden gemeld uit DortmundBrake], Ründeroth en Vohwinkel. Mislukte onderhandelingen. Essen, 29 Sept. (W.B.). Op de mijn Dort- feld, die zooals men weet in Fransch be heer is genomen, hebben de vertegenwoordigers der Fransche ingenieurs-commissie de onder handelingen met de werkgevers en arbeiders leiders hervat De onderhandelingen zijn in ver band met de Fransche voorwaarden mislukt Er werd n.1. gevraagd, dat de posten der be drijfsleiders door andere personen en wel met Fransche ingenieurs-officieren moesten worden bezet Een verbod der Rijnland-commissie. Coblenz, 29 Sept. (B. T. A.) De hooge intergeallieerde Rijnlandcommissie heeft den ambtenaren van de verschillende administratie ve diensten in het bezette gebied verboden in Voor Amersfoort ea Omstrefaea. Langegracht 4 - Telefoon 304 AMERSFOORT. voor rekeninghouders naar een ieder en naar ^11« plaatsen in Nederland. Vraagt inlichtingen en giroboekje. vraagt contact te treden of instructies in ontvangst te nemen van militaire autoriteiten of anderen, die in het onbezette gedeelte van Duitschland, in het bijzonder in Beieren, krachtens den staat van j beleg met macht bekleed werden. De communistische agitatie mislukt. Dusseldorp, 2 9 Sept. (B. T. A.) De poging der communisten, om een actie in het bezette gebied te beginnen, is overal mislukt. DE BINNENLANDSCHE MOEILIJKHEDEN. De strijd tegen rechts en links. B e r 1 ij n, 2 9 Sept. (\V. B.) De bevelheb ber in Wehrkreis III maakt bekend, dat dn de pers en onder het publiek van de rijkshoofd stad de geruchten omtrent samenscholingen in de omgeving van Berlijn een aanmerkelijke on rust in 't leven hebben geroepen. Deze be zorgdheid is ongemotiveerd. Tegen alle pogin gen, waarvan het doel is het staatsgezag te schokken of de orde te verstoren, van welken kant zij ook mogen komen, zal worden opge treden met onverbiddelijke toepassing van de middelen, die den bevelhebber ter beschikking staan. Minister Gessier over de uitzonderingstoestand B e r 1 ij n, 29 Sept. (W.B.) In een onder houd met een medewerker van het Berl. Tagebl. heeft dr. Gessier, de minister van rijksweer baarheid, de hoop geuit dat de afkondiging van den uitzondeiingtoestand de onrustige ele menten van rechts en links van revolutionaire pogingen zal afhouden. Indien dit niet het ge val blijkt te zijn, zal hij al zijn machtsmiddelen tegen eiken rustverstoorder zonder aanzien des persoons bezigen. De houding van Beieren. München, 30 Sept (W. B.) Zoogenaam de Schutzobteilungen van de S. D. A. P. zijn op bevel van den generaal-staatscommissaris verboden. Naar bekend wordt, zijn door het staatscommissariaat de uitvoerende verordenin gen van de wet tot bescherming der republiek voor Beieren buiten werking gesteld München, 2 9 Sept. (W. B.) De Koryes- pondenz Hoffmann meldt officieel: Alle berich ten, dat de rijksregeering heeft gepoogd de Beiersche regeering te bewegen tot intrekking van haar afkondiging vanden uitzonderings toestand in Beieren, zijn onjuist De toestand in Saksen. Berlijn, 2 9 Sept. (\V. B.) De bond'van Saksische industrieelen te Dresden heeft een telegram gezonden aan den rijkskanselier, waar in hij verklaart, dat hij den 'politieleen toestand in Saksen als zeer ernstig beschouwt. De be richten, die de laatste dagen zijn ontvangen, be wijzen, dat de veiligheid van productie alsmede van vooraanstaande persoonlijkheden nog steeds gevaar loopt De bond verzocht den kanselier op te komen tegen alle pogingen, die er op aansturen den uitzonderingstoestand weer op geheven te krijgen. Freiberg (Saksen), 2 9 Sept. (W. B.) Gisteren trokken jonge werkloozen door de stad. 's Avonds werden weer levensmiddelen winkels geplunderd. Aideelingen der rijksweer baarheid hebben de straten schoongeveegd. Velen werden gearresteerd. Een manifest van de Duitsch- riulionale volkspartij. Berlijn, 2 9 Sep t (W. B.) Naar de avond bladen melden, heeft de parlementaire verte genwoordiging der Duitsche nationale volks partij het volgende manifest uitgevaardigd: In dezen zeer emstigen tijd wachten wij van de openbare meening een uitspraak over de vraag, wien de schuld van deze crisis treft. W eer heeft het marxisme den Duitschen weerstond onder mijnd en het economische leven ontwricht Weer leidt de socialistisch-burgeriijke coalitie, meer vertrouwend op den vijand dan op eigen kracht, het Duitsche volk naar ellende en nieu we capitulatie. Voor al het onheil, dat nu pas terdege over ons zal komen, treft haar de schuld. Wij roepen het Duitsche volk toe, steu nend op de instemming van breede volkskrin-. gen: houdt u gereed I De dog is niet ver meer, dat alle passivistische en op internationale toenadering gerichte droombeelden voor de macht der feiten zullen vervliegen. Dan is het uur geslagen voor een nationale regeering, die met sterken wil den weg der redding zal gaan, er moge van komen wat wil. De plannen der Duitsche communisten. Berljjn, 29 Sept. (W. B.) Het Berliner Tageblatt verneemt uit Dresden, dat de com munistische partij de vrije vakvereenigingen heeft uitgenoodigd met haar samen te werken om een proletarische reddingsactie te organi- seeren, ten einde de aanvallen van de fascisten tegen het Duitsche proletariaat af te weren. De besturen van de vrije vakvereenigingen hebben afwijzend geantwoord en verwachten van de ar beiders en beambten, dat zij zich niet door de bedricgelijke woorden van de communistische partij tot onberaden daden zullen laten mee- sleepcn. Communistische relletjes. Halberstadt, 29 Sept. (W. B.) In ver band met de verboden communistische verga deringen liep hier gisteravond laat het volk te hoop. Het wilde een café bestormen, doch de politie slaagde erin de rust te herstellen. Ver scheidene agenten werden door het gooien met steenen gekwetst. HET RDNLANDSCHE SEPARATISME. Botsingen te Hambom. B e r 1 ij n, 3 0 Sept. (W. B.) Uit het Roer gebied wordt gemeld, dat in Hambom een ver gadering eindigde met de nederlaag der sepa ratisten. Voor de vergaderzaal liep veel volk te hoop. Er werd in de menigte geschoten. Gevechten te Dusseldorp. Dusseldorp, 30 Sept. (B. T. A.) Heden- denmiddag defileerden I20Q0 separatisten langs de vlaggen der „Rijnland-republiek" op den Hindenburgwall, ondei groote belangstel ling van een zeer talrijk publiek. Na de parade echter, toen de redevoeringen begonnen, kwam het tot eenige kleine botsingen, die volgens zeggen vón separatistische zijde door man schappen der groene politie werden uitgelokt. Deze schermutselingen leidden weldra tot ern stige botsingen, vooral toen van achter het tralievenster van een v/inkel schoten op de 99 I8|I8 Langestraat. Amersfoort lEOEREM KOOF VAN DHTVAHGT II EED PtiJMlSE BALLÖü EREKGT ODE SIHOEREH MEDE. menigte gelost werden. Spoedig was er een geregeld vuurgevecht aan den gang en kwam het tot een onbeschrijfelijke paniek. Er zouden hierbij veie personen gewond zijn. Om 4 uur 30 was de Hindenburgall absoluut rustig en zoo goed als verlaten. In de buurt van het station heerschïe echter nog groote wanorde. De menigte bestormde de vertrek kende tremen. Uit Dusseldorp d.d. 30 Sept. aan de Cour. De ois „vreedzame demonstratie" aangekondig de vergadering van separatisten heeft toch tot gewelddaden geleid. -C Hedenmiddag arriveerden aan het station on geveer 1000 man de z.g. „Schutztruppen" der Rijnrepubliek. In optocht begaf men zich naar het gedenkteeken van de „Bergische Löwe", alwaar toespraken werden gehouden onder het motto „Heden zai slechts een vreedzame de monstratie plaats hebben, doch denkt aan uw eedDe „Schutztruppen" hielden daarna een parade. Men begaf zich vervolgens naar het politie bureau, waar men de „blauwe" politie ont wapende. Na deze gebeurtenis greep de Schupo in. Het kwam weer tot een heftige schietpartij, waarbij verscheidene dooden en gewonden vie len. De binnenplaats van het hoofdbureau van politie werd ten slotte door de Fransche troe pen bezet. Naar nader door het B. T. A. gemeld wordt zijn bij de tusschen se paratisten en communisten plaats gehad hebbende botsingen verschillende personen gewond. De gewonden werden door de Fran sche militaire ambulances weggebracht. In de kazerne der „Schupo" zouden eveneens nog talrijke gewonden zijn, welke niet worden vrijgelaten. Ook zouden er dooden zijn. De politie weigerde aan den last der Fran sche autoriteiten te voldoen en de revolvers op te bergen. Door communisttische groepen werd eveneens op de betoogers geschoten. Fransche miliatire afdeelingen en gendar merie werden naar de plaatsen der botsingen gezonden, met de opdracht de leden der groene politie te arresteeren. De kazerne der „Schupo" is voorts door Fransche jagers bezet, tenvijl de reserve-manschappen der „Schupo" werden weggevoerd. De opwinding onder de bevolging over het optreden der groene politie is zeer groot. De Fransche troepen werden overal toegejuicht. Nader meldt men d.d. gisteren aan de Cour. uit Dusseldorp Heden zal door de separatisten de Rijnland- republiek worden uitgeroepen. De Dusseldorper coalitiepartijen widen tegen de separatistische plannen demonstreeren door een z.g. dooden Zondag. Deze doode Zondag is intusschen levendig genoeg verloopcn. Bloed is in stoomen vergoten, terwijl hon derden gewonden en een nog niet vastgesteld aantal dooden het slachtoffer van dezen dag werden. De coalitiepartijen hadden besloten niet door vergaderingen op straat te demon streeren, doch alle cafés bioscopen en theaters te sluiten. Tevens werd verboden, dat iemand zich op straat zou bevinden. Tegen 1 uur in den mid dag zag men niemand op straat dan demon stranten, waarbij de communisten zich niet haddenaangesloten, daar zij actief wenschten te demonstreeren. Voorts zag men de separa tisten zelf, die in extra-treinen uit het gan- sche Rijnland waren samengevloeid en f011 slotte een aantal nieuwsgierigen. De oorspron kelijke bedoeling om drie vergaderingen te houden hadden de separatisten opgegeven. In plaats daarvan zou van half drie af in de Hin- denburgallee en de Köningfcstrasse worden ge demonstreerd. Het aantal der separatisten dat aan de demonstranten deelnam, wordt geschat op pl.m. 30.000. Zij hadden een Selbstschutz-orgonisatis me degebracht, benevens enkele stormtroepen. Om 4 uur weren op de Hindenburgallee drommen separatisten en toeschouwers samen gepakt. Toen begonnen de bloedige gebeurte nissen, n.l. bij het gedenkteeken van Bismarck. Men had den grondvester ven het Rijk om- plant met grocn-wit-roode banieren, hetgeen de vroolijkheid van het publiek gaande maak te. Een stedelijk politiebeambte, die in de me nigte verdwaalde, weid geslagen, ontwapend en getrapt, terwijl men zijn sabel naast een der banieren plantte. Een handgemeen ontstond tusschen separatisten, burgers en Selbstschutz- politie. Op dot oogenblik viel plotseling een schot en een stedelijk politiebeamte, die zich tusschen de menigte begeven had, viel dood neer. Op dot oogenbük stormde de stedelijke politie, die de Molengasse had afgezet, op de menigte in en viel aan. Een salvo weerklonk, daarna nog een, gevolgd door een geknetter uls van talrijke machinegeweren. De reusachtige menschenmenigte begon te vluchten, terwijl ook de Selbstschutz allen de revolvers trok. De stedelijke politie slaagde er in het terrein om het Bismarck-gedenkteekert te zuiveren, waarna de separatisten el vurende hals over kop vluchten in de nabijgelegen stra ten. Bij het keizer Wilhelm-standbeeld kwam Het tusschen separatisten en politie tot een hevige botsing. Do auto van den chef van den gene- ralen staf der separatisten werd door de politie' buitgemaakt Hiermede eindigden de gevechten voorloo- pigde politie slaagde erin het geheele demon- strótieterreln te zuiveren van separatisten, van wie velen in hechtenis werden genomen. Het Wolff-Bureou geeft de volgende lezing: De Rijnlandsche separatistendag nam een drai matisch einde. Het volk versperde de straten. Alle verkeer was stopgezet. De bioscopen, de theaters en cafés waren allen gesloten. De auto's en de electrische trams reden ook niet Eenige treinen van de regie kwamen aan met separatisten. Tienduizend separatisten trokken door de straten in militaire orde met zware pistolen bewapend; zij omsingelden cn ontwar penden de blauwe politiebeambten. Bij het Bismarck-gedenkteeken werd een poli tiepost beschoten. Daarop greep de Schupo in om de blauwe politie te ontzetten, waarop stormtroepen der separatisten het vuur open den, dat werd beantwoord. Na het vuurgevecht gelukte het aan de Schupo ondanks de over dacht der stormtroepen deze uiteen te doen stuiven, waarna de separatisten in wilde vlucht door de Hauptgarten en de Bahnhofstrassc stormden. Op dit oogenblik grijpt de Fransche cavale rie met tanks in, omsingelt en ontwapent de Schupo's en de separatisten verzamelen zich weder, storten zich op de ontwapende politie beambten, die zij vreeselijk mishandelen en voor een gedeelte neerschieten. De separatisten hielden daarop een korte ver gadering voor den schouwburg, waarin een gees telijke een woeste opruiende rede hield. On derwijl hadden de Franschen de rest van de Schupo's in het hoofdbureau van politie omsin- j geld en ontwapend. Wegens deze gebeurtenissen werd de politicpresident door de Franschen ge- arresteert!. Sterke patrouilles doorkruisen de 2 stad. Nadere bizonderheden uit Fransche bron. Dusseldorp, 30 Sept. (B. T. A.) De separatisten, ten getale van 4000, konden in optocht het stationsplein (bereiken, waar de katholieke priester dr. Kramers schande sprak van de Pruisische methode. De Rijnlanders toonden zich tot nog toe vreedzaam en traden niet offensief op, maar het vergoten bloed nep om wraak. De separatisten, die van buiten de stad waren gekomen, verlieten deze gedu rende den avond weer in alle kalmte per trein. In de stad is de rust weergekeerd, maar er heerscht een verbitterde stemming tegen de groene politie. Er is een allerstrengst onder zoek gaande om uit te vorschen, wie aan de Schupo's het bevel gaf tusschenbeide te komen. Dusseldorp, 30 Sept. (B. T. A.) Men spreekt op hel oogenblik van een 60-tal ernstig gewonden, van wie er 25 in de Fransche mili taire hospitalen worden verpleegd. Een Fransch soldaat en een Fransch burger zijn licht ge wond. Er zijn een aantal Duitschers, van wio 3 Schupo's gedood. Het arresteeren der Schu po's duurt voort. Een honderdtal Rijnlanders, door de Schupo's gevangen genomen, zijn door de Franschen weer bevrijd. De kazerne der Schupo's wordt nog steeds door de Fronschen bezet. Tijdens de manifestaties waren er twee groe pen, e!k van ongeveer 2000 convnunisten, in de nabijheid, maar deze bemoeiden zich niet met de zaak. De Fransche generaal heeft ge durende den nacht alle verkeer verboden. Leef, zoools gc bij uw sterven wenschen zoudt geleefd te hebben. Gellerti naar het Noorsch 1 van JOHAN BOJER door D. Logemanvan der Willigen. 19 Henrik Wangen had van zijn vroegste jeugd af veel belang gesteld in allerlei maat schappelijke vraagstukken en ideeën. Het waren altijd ideeën over wat anderen moes ten doen en hoe anderen geholpen konden worden. En toen eindelijk een ontzettende verantwoordelijkheid het mos op zijn eigen keel zette, maakte het hem wanhopend, dat hij alleen stond. De plicht om goed te ma ken cn boete te doen, drukte hem als een bovenmcnschelijken last en onwillekeurig beproefde hij ook nu die tot een maatschap pelijk vraagstuk te maken. Eerst had hij daarom, half onbewust, ge- wenscht en gehoopt, dat de aanklacht van die valschc handteekening slechts de uiting was van een samenzwering togen zijn fa briek. Maar nu was hij er van overtuigd, en iedermaal, dat hij nog weer een ander ver denken kon van met de rijke hansen in betrekking te staan, werd hij in deze aan gename overtuiging nog versterkt Als hij er goed over nadacht dan had hij wel meenen te merken, dat er buiten de gemeente ook iets gaande was. R'jkelui wa ren rijkelui, of zij zich nu heereboeren of kooplui noemden. Zij waren allen boos op hcui vanwege dien achtuurswerkdag. En zij waren er niet mee tevreden, dat hij failliet gegaan was en zij konden zeggen: „Zoo gaat het met dien korten werkdag," neen, zij wilden zich wreken ook. Zij wilden hem in de gevangenis hebben. Zij wilden hem. zoo erg onteeren, dat hij voor goed on schadelijk was. Nu begreep hij het. Zooals zoovclcn was hij slecht^ het slachtoffer ge worden van de demonische gemeenheid, die rijkdom en kapitaal in het leven roepen. Maar daarom juist begonnen de werklie den hem zoo onuitsprekelijk lief te worden. Hij vreesde hen niet langer, omdat hij hun voor den mal gehouden had. Het waren zijn broeders en Jotgenooten geworden. Het was per slot ter wille van hen, dat hij nu ver volgd werd. Zoodoende dacht hij al minder en minder aan zijn' berouw en zijn plannen in den donkeren spoorwegwaggon. Zijn woede richtte zich in plaats daarvan tot de maat schappelijke machten, die er de ware schuld van wareu. J2n het drukkend gevoel van den plicht om zichzelf te verbeteren en het gedane goed te maken het bezwaarde hem ook niet langer. Hier kon hij evenzoo alles van zich afschuiven en er de maat schappij de schuld van geven. Nu verliet hii het venster en liep een paar passen de kamer door. „0, zoo," dacht hij „de predi kant was dus ook al bereid om zich to laten gebruiken." Hoe meer hij er aan dacht, hoe meer het hem hinderde. „Stel je voor, die luie predikant, die mis schien tot 10 uur in zijn bed ligt hij gunt de werklieden ook al geen greintje rust." Hij heet op zijn lippen. Alle drommels dat zou hij zijn werklieden eens vertellen. En 't zou niet kwaad zijn als het overal bekend werd. Predikanten waren overal gelijk. In den een of anderen vorm zou het fn de krant komen. En Norby? Hij kon zooveel predikanten uitzenden als hij maar wilde. Nu zou hij toch in de gevangenis. Wacht maar tot over morgen! III. Den laatstr-n tijd las Ingeborg Norby iedc- ren avond in het kleine kamertje uit den bijbel voor de gepensionneerde werklieden. Het waren er vier. Het oude melkmeisje en twee werklieden, die allen tusschen de zeventig en tachtig waren en meer dan vijf tig jaar op de hoeve gediend hadden en de blinde arbeider, die Norbv zich aangetrok ken had opdat de armenkas hein niet te pakken zou krijgen. De melkmeid lag steeds te bed in het éene kleine vertrekje, en de twee grijze werklieden van de hoeve zaten samen in het andere cr naast over wind cn weer te filo- sofecrcn. Zij rookten tabak, gingen van den eenen stoel op den anderen verzitten en spraken meest samen over hun verschil lende ziekten. De blinde lag ook meestal te bed. Op de groote hoeve werden vier menschen meer of minder niet opgemerkt. Norby zelf w as zei don bij hen, maar hij zorgde voor kleercn en tabak, hoewel alien geld in do bank hadden. Heden avond knetterde het berkenhout in de kachel en liet de lamp haar licht schijnen over de lange tafel, terwijl Inge borg bij de deur tusschen de twee kamertjes zat zoodat allen haar hooren konden. Toen zij gereed was, bad zij het Onze Vader en zong een psalm en de twee oudjes op de bank zongen mee. Maar toen zij heen zou gaan zeide de eene arbeider: „Hoe gaat het met de zaak?" „Overmorgen is het verhoor." „Zoo, zoo," zeide de blinde in bed en krabde eens onder zijn hemd. „Heeft die Wangen nog niet bekend?" mompelde de andere arbeider, terwijl hij modelijdend het hoofd schudde. „Neen," zuchtte Ingeborg. „God doe hem buigen." „Was hij tenminste maar zoo slim ge weest dadelijk te bekennen, dan was de straf lichter geworden," zeide dc blinde steeds krabbend. „Misschien heeft hij het Onzen Lieven Heer wel bekend," zeide Ingeborg. „Hoewel er geschreven staat dat ais iemand Gods wil zal doen, hij zich -eerst verzoene met zijn broeder. Als Wangen hier gekomen was en vader om vergiffenis gevraagd had, ben ik zeker dat vader hem die gege ven zou hebben." „Ja, God zegen hem," zeide dc oude vrouw uit de andere kamer. Ingeborg wcnschte goeiennacht en ver trok. De twee oudjes op de bank begonnen zich uit te kleeden onder menteen zucht over jicht en pijn in de gewrichten. De een ging in zijn onderbroek op den kant van zijn bed een pijp aansteken en trok toen zijn kousen uit. De ander liep ook in zijn onder broek, op zijn klotsende pantoflels voor zichtig naar de ahdere kamer en ging op het bed van de oude vrouw zitten. „Heb je 't warm genoeg 's nachts?" zeide hij, tenvijl hij een lucifer op zijn broek af streek cn met bevende hand zijn pijp aan stak. „Jawel," was het antwoord met ver moeide stem. Die twee waren verloofd geweest, hadden hun verloving verbroken en weer vernieuwd steeds weer een menschenleven lang. Een paar jaar waren zij vijanden, en ieder zoo half en half met een ander verloofd, en dari ver7.oenden zij zich weer met elkaar en ver loofden zich weer samen, totdat het misliep en weer aankwam. Maar sinds zij gepen- sionneerd waren hadden zij vrede -gesloten en waren zij goede vrienden. „Anders zou je gerust een deken van mij >mogen leenenl" zeide hij, terwijl hij naar den pijpekop keek en zijn best deed om te rooken. „Kom, dan zou jij 't maar koud moeten hebben?" zeido zij. „Neen hoor, als het koud wordt behoeven we 't maar aan do huisvrouw te zeggen." „Dat is waar," zeide de oude man, terwijl hij opstond en haar wat instopte. lederen avond voor hij ging slapen ging hij naar haar toe om te vragen of zij niets noodig had. Dat was een soort nachtgroet. Den laatsten tijd had hij haar tabak loe ren rooken, alleen maar voor het plezier haar kleine diensten te kunnen bewijzen, want dan maakte hij de pijp voor haar schoon en kerfde de tabak voor haar. Maar zonder goeien nacht te zeggen slofte hij nu naar binnen en naar bed. „Je vergeet de laihp uit te doen," zeide de blinde. Hij kon het niet zien, maar voelde het. De blinde pruimde vreeselijk en daar hij het spuwbakje niet kon zien was de grond in zijn nabijheid met sterren bezaaid. Toen de lamp uit was'lagen de drie oud jes een tijd lang luid te hijgen. Toen klonk er ook van het kamertje er naast zulk een luide ademhaling, dat de drie anderen het hoorden. Zoo zeiden zij elkander goeden nacht. „Er komt vannacht zeker een storm van land," zeide do blinde en trok de deken over zich heen. „Dan zullen ze morgen ook wel met de" sneeuwploeg uit mogen," zeide even later de ander. Toen hijgden zij nog wat en daarop werd het stil in het kleine huisje. (Wordt vervolgt)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1923 | | pagina 1