AMERSFOORTSOH DAGBLAD I JOH. VAM 'DUK I DE EEMLANDER" BUITENLAND. DAMES-MA KIELTJE BINNENLAND, FEUILLETON. ZELFBEDROG. Tennis- en GprólKleeÉg 22e Jaargang No. 79 JIBONREMENTSPRUS rl T" *mcIV ioort T 2.10. Idem Iranco per poet f I—per week (met gratis verzekering ttpca ooge lukken) f 0.17s, afzonderlijke nummers f C.OJ. ff DIRECTEUR-UITGEVER: J. VALKHOFF. BUREAU: ARNHEMSCHE POORTWAL 2A. POSTREKENING N°. 47910. TEL INT 513. Dinsdag 2 October 1923 PRDS DER ADVERTENTIE)) met inbegrip van eea bewijsnummer, elke regel meer f 0.25, dienstaanbi©» dingen en Lieldadigheids-advcitentiën voor de helft der prijs. Voor handel en bedrijf bestaan zeer voordeelige bepalingen toot het adverleeren. Eene circulaire, bevattendo de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. j DUITSCHLAND. DE BEZETTING VAN HET ROERGEBIED. De liquidatie van het lijdelijk verzet. Berlijn, 1 Oct. (W. B.) Naar de bladen melden is op het rijksministerie van fi nanciën een bijeenkomst gehouden, welke zich o.a. bezig heeft gehouden met het staken van de credictcn voor. den steun in het Roergebied. Berlijn, I OcL (W. B.) Naar de avond bladenmelden, vertoeft minister Fuchs op het oogenblik te Wetzlar, waar. besprekingen wor den gehouden in verband met den overgangs toestand in het bezette gebied. Werkhervatting in den mijnbouw. B e r 1 ij n, T Oct. (W. B.) Volgens een dag- bladbericht zou morgen het werk jn de mijnen in het Roergebied algemeen hervat worden. De Fransch-Bclgische spoor wegregie. Essen, I Oct. (W.-B.). Op de spoorwegen onder Fransch-Belgisch beheer moet de vracht prijs van nu af in Fransche of Belgische fran ken worden betaald, wat door het koersverschil tusschen beide munten heel wat verwarring bij de berekening tengevolge heeft. Mijnen bezet. Essen, I Oct (W. B.). De Franschen heb ben gisteren de mijnen Hcinrich, Fritz en Emil In Alten-Essen bezet. Het personeel is aan het werk gebleven. Vanochtend hebben de Fran schen de mijn Karl bezet. Ook de cokesoven van de mijn Emscher hebben zjj gisteren bezt Inbeslagnemingen. Essen, I'Oct. (W.-B). De Franschen heb ben een deel van het paleis van justitie te Essen in beslag genomen. Het gemeentebestuur heeft last gekregen de Duitsche gevangenen te Wer den naar de gevangeais Heimanshof te Essen over te brengen. Mocht het daartoe op Maan dagmiddag 12 uur niet in staat zijn, dan drei gen de Franschen de gevangenen eenvoudig te laten loopen. Bochum, I Oct. (W.-B.). De Franschen hebben de locomoüefloods van den Bochumer Verein bezet en vier locomotieven weggehaald. DE BINNLNLANDSCIIE MOEILIJKHEDEN De Beiersche soc.-dem. „Schutzorganisationen". B e r 1 ij n, I. O c t. (W. B.) Het Berliner Tage- blatt meldt, aat minister Gessler besprekingen heeft gevoerd met de uit München naar Berlijn gekomen vertegenwoordigers van de Beiersche sociaal-democraten over het verbod van de sociaal-democratische weerbaarheidscorpsen in Beieren. De houding van Wurtcmbcrg. Stuttgart, 1 Oct. (W. B.) De Wurtein- bergsche staatsregeering heeft opnieuw uiting gegeven aan den wil van het Wurtcmbcrgsche volk om de rijkscenheid te handhaven Zij ver klaart zich bereid alle haar ten dienste staande middelen met kracht te gebruiken teneinde re volutionaire elementen te beletten van den tegenwoordigen moeilijken politieken toestand partij te trekken. De mislukte rcchts-rodicalo Putsch te Küstrin. Berlijn, I Oct (W. B.) Naar het minis terie van rijksweerbanrheid meedeelt, werd de bevelhebber van Küstrin door onmiddellijk krachtig optreden spoedig meester van den toestand. Het garnizoen drong de stad binnen en zette de onruststokers gevangen. Verschei dene leiders werden gearresteerd. De uit de om geving oprukkende versterkingen van verschil lende garnizoenen zullen vermoedelijk niet be hoeven in te grijpen. HET RIJNLANDSCHE SEPARATISME. Dc botsingen te Dusseldorp. Dusseldorp, T Oct. (W. B.) In verband met de gebeurtenissen van gisteren hebben de Franschen den inspecteur Wollcnberg van de recherche en alle officieren van de Schupo in hechtenis genomen. Dusseldorp, 1 Oct (B. T. A.) Een door de bezettingsautoriteiten ingesteld on derzoek zou met zekerheid hebben uitgewezen, dat de Duitsche politie van agents-provoca teurs gebruik zou hebben gemaakt om het in cident, dat gisteren plaats had, uit te lokken. Het aantal dooden bedraagt thans tien, waar onder twee Schupo's en een lid der blauwe politie, het aantal gewonden* 200, waaronder zeven Schupo's en één lid der blauwe politie De botsingen te Dusseldorp. Het bericht van de Daily Chronicle uit Dus seldorp, dat bij de ongeregeldheden van Zon dag twee Duitsche politieagenten onder de oogen van de Fransche troepen door de sepa ratisten doodgeslagen werden, zonder dat de Franschen pogingen deden om de beide mannen te redden, wordt volgens een Bcrlijnsch bericht bevestigd. B c r 1 ij n, I Oct. (V. D.) Naar men te Parijs uit Dusseldorp verneemt, heeft de Fransche commandant van Dusseldorp wegens de inci denten van 30 Sept. den staat van beleg over dc stad afgekondigd. Dusseldorp, I Oct. (W. B.) Volgens tal- looze verklaringen onder eede van ooggetuigen heeft het voorval bij het gedenkteeken van Bis marck op den Hindenburg wal, dat tot het ingrij pen van de Schupo leidde, zich als volgt afge speeld: Een separatistische troep viel onverhoeds en zonder reden een post van vier blauwe agenten aan, die rustig toekeek en doodde een politie agent door een schot in het hoofd. De politie had tot dat oogenblik nog geen schot gelost. De post trok zich vervolgens, met verschillende daar eveneens geposteerde rechercheurs, terug naar het hoofdbureau, waarbij de separatisten het hun benawd maakten. Dezen trachtte de poort van het hoofdbureau in te slaan. Daarop maakt de daar geposteerde Schupo zich gereed tot een uitval. Ook deze afdeeling gaf pas vuur, nadat zij door een kogelregen van den separa- tistisohen troep ontvangen was. waardoor zij gewonden gekregen had. De Schupo heeft bo vendien eerst nog in de lucht geschoten. Berlijn, T Oct (W. B.) Omtrent de ge beurtenissen te Dusseldorp berichten de bladen nog, dat het grootste gedeelte der efscheidings- gezinden uit Aken naar Dusseldorp was geko men. Zij brachten vele vrouwen en zelfs kin deren mee. Na het vertrek der meeste separa tisten, liepen de Dusseldorpsche Sonderbündler voor het raadhuis te hoop. Deze laatsten ver spreidden zich weer, zonder dat er iets bijzon ders gebeurde. Dusseldorp, I Oct. (B. T. A.) Bij de incidenten van Zondag zijn 17 Duitschers, o. w. 12 burgers, 3 Schupo's en 2 van de blauwe politie gedood; de 91 Duitschers liggen ge kwetst in de ziekenhuizen; 310 Duitschers wor den, na te zijn verbonden, thuis verpleegd. Het goud-ogio der douanerechten. Berlijn, I Oct. (W. B.) Voor den tijd van 3 tot en met 5 Jezer is het goudadogio bij be taling van d. janerechten vastgesteld op 3,599,999,900 pet. Een goudmark wordt aldus voor de douane gelijk gesteld met 36 millioen papiermark. ENGELAND SINGAPORE. Singapore, I Oct. (R.) Singapore is thons verbonden met het vasteland door een dam van 34G5 voet lengte, waarover een spoor weg loopt. Bij de kust van Johore is een kleine doorvaart gelaten voor kustvaartuigen. De dam vergemakkelijkt den aanleg van de nieuwe ma rinehaven, daar de doorvaart naar het Westen thans afgesneden is. SPANJE. ONDER HET NIEUWE BEWIND. Ontbinding van gemeenteraden. Madrid, I Oct. (B. T. A.) Het staatsblad bevat een koninklijk bssluit, waarbij in heel Spanje de gemeenteraden ontbonden worden. Vertegenwoordigers van nijverheid en handel zullen de gemeenteraden vervangen en naar vrije keuze in elke gemeente een burgemeester aanwijzen. ITALIË. Dc toostend van prinses Giovanni. Rome, I Oct. (B. T. A.) De gezondheids toestand van prinses Giovanni is plotseling verergerd. De kroonprins, die naar Napels ge gaan was, is naar Racconigi teruggeroepen. Volgens de Giornale dltalia lijdt de prinses aan typhus met complicaties. Hetzelfde blad weet te melden, dat er vanochtend om 10 uur eenige verbetering in haar toestand viel te con- stateeren. Dc crisis in de fascistische partij. Rome, 1 Oct (B. T. A.) Het dagelijksch bestuur van de fascistische partij- heeft Mus solini zijn ontslag aangeboden, die het voor kennisgeving aangenomen heeft. OOSTENRIJK. Botsingen in Wccnen. B c r 1 ij n, 1 Oct. (V. D.) Bij Wccnen kwam het Zaterdag tot bloedige botsingen tusschen nationaal-social. en soc^-dem., waarbij een der laatsten gedood en anderen zwaar gewond wer den. JAPAN. DE AARDBEVING. De brandverzekeringsmoatschappijen zuilen de schade vergoeden. Tokio, 1 Oct. (R.) De Japansche brand- assurantiemaatschappijen hebben, na het hou den van een algemeene conferentie, waarin vijf tig binnenlandsche verzekeringsmaatschappijen vertegenwoordigd waren, bekend gemaakt, dat zij bereid zijn vrijwillig het offer te brengen ven betaling der schade, mits het voortzetten van de bedrijven als verzekerd ken worden be schouwd. De omvang van hun bctalingscapa- citeit zal worden vastgesteld na overleg met de regeering, waaraan verzocht zal worden om de maatschappijen bijstand te verlcenen voor het voldoen van de vorderingen. Met herver- ztkeringscontracten, bij welke binnenlandsche m atschappijen zijn betrokken, zal, nadat even eens overleg met de regeering zal zijn gepleegd, op gelijke wijze worden gehandeld. ,,L' H5RO^DELL£" I6(is Langestraat, Amersfoort. Ken aardig kort B1E0EH Wil REEDS M VDOR 14 75 IS Vi'LOt'K I>F. B.41.YK BETZE.FCE 18 ÏEODY DEAR Y02R 19.50 Een Amcrikannschc schatting vend en omvang der catas trophe. Tokio, 2 Oct (V. D.). Het Amerikeonsche Roode Kruis schat het aantal dooden tengevolge van de aardbeving op 225,000, dat der gewon den op 45,000, terwijl ongeveer 2 millioen per sonen geheel ofg gedeeltelijk hulpeloos zijn geworden. Zsterdag hebben nieuwe schokken pleats ge- 1 - ia de omgeving van Taito Men vreest i het verlies van vele menschenlevens ook in de omgeving van Shizuko, t-n zuiden van Tokio, hebben aardschokken plaats gehad. Bijzcnderhedcnen meegedeeld door een ooggetuige. Majoor Breckley, een Engelsch officier, die als adviseur bij den Japanschen luchtvaartdienst gechargeerd is, en ten tijde van de aardbeving te Tokio vertoefde, is een der eerste ooggetui gen, die in Engeland na de ramp zijn aangeko men. Aan een vertegenwoordiger van de Press Association heeft hij het volgende verteld „Ik was op mijn kantoor in gesprek met eenige Japansche ofiicieren, toen de eerste schokken plaats vonden. We snelden naar bui ten en bereikten een punt, vanwaar we de eerstvolgende uren de verwoestingen konden aanschouwen, welke de aardbeving aanrichtte. Wtoordcn kunnen u daarvan geen denkbpeid geven, maar het was alsof een onzichtbare reus zijn mokerslagen met helsche kracht op alle groote gebouwen deed neerkomen, terwijl de kleine, aardige Japansche woonhuizen eenvou- dig opgeslurpt werden als in een afgrond. De stof, die opdwarrelde van de ingevallen hui zen, bedekte de stad als het ware achter een grootsch rookscherm, waardoor hier en daar al vlammen opsloegen, die een afgrijselijke il luminatie gaven. Wij deden wat wij konden om onze naaste omgeving hulp te bieden, maar onze hersens werkten niet geregeld en onze be zinning schokte bij deze plotselinge bezoeking van helsche mochten. Honderden of duizenden menschen lagen eensklaps bewusteloos of dood in de straten, velen liepen rond als brandende fakkels en ver teerden voor onze oogen tot asch, en zij, die aan de eerste schokken ontsnapt waren, ken den nog slechts een krankzinnigen wensch vluchten tot eiken prijs. Wij besloten den weg naar Yokohama in te slaan, zonder te vermoeden welk onheil ook daar was aangericht. Terwijl wij, honderden met ons, 'dien tocht aanvingen, werden we opnieuw geteisterd door de ontploffing van de vele olie tanks, die zich in die buurten bevinden, en moesten wc soms weer terug, om te vluchten voor de brandende olie, lie ons van de heuvelen af tegemoet stroomde. Yokohama bleek nog erger geteisterd dan Tokio, maar er was meer hulp en er waren meer schepen. De Empress of Australia en de Ponjola werden tot barstens toe volgeladen met vluchtelingen van elk ras en nationaliteit en zet ten koers naar Kobe. Den zesden dag van ons verblijf aldaar kwamen de eerste hulpschepen met voedsel, maar de dorst, welken we leden, eri het warme weer wos veel ondragelijker dan de honger De Japansche bevolking droeg haar lat met groote gelatenheid er ontstond geen paniek en ieder schikte zich spoed'g in het onvermijdelijke. Wat zijn eig endienst betrof, deelde de ma joor nog mee, dat alle vliegtuigen en water vliegtuigen van zijn kamp totaal vernield zijn, maar door het ontbreken van alle telefonische gemeenschap kon hij omtrent de andere vlieg kampen geen juiste berichten geven. Aan de Staatscourant van gister ontlec- nen wij nog de volgende kon. besluiten benoemd tot ridder in den Oranje-Nassau orde P. J. Fehmers, directeur der inrichting voor doofstommenonderwijs te Rotterdam tot commandeur in den Oranje-Nassau orde A. R. P. Collette, hoofdingenieur-directeur der telegrafie te 's-Gravcnhage tot officier in die orde Dr. J. G. de Man te Ierseke tot rid der M. J. van Bevercn, oud-wethouder te Veere cn J. J. F. van Zeijl, redacteur van het Roomsch Katholieke, anderdaags verschijnende blad voor Zeeuwsch Vlaanderen „Zeelondia" te Hulst. toegekend in de Oranje-Nassau-orde de zil veren medaille aan A. Kloppert, Iste voorman ter zetterij der landsdrukkerij; J. J. van Aalst, amanuensis 2e klasse bij de Rijksuniversiteit te Leiden; G. Jeursen, magazijnchef bij de fa. Spanjaard, fabrikanten te Borne; C. v. Gende- ren en P. v. d. Berg, respectievelijk baas in de koperslogerij en hulpopzichter bij de fabricage op de suikerfabriek „Hollandia" te Gorinchem; mej. C. de Korte, huishoudster bij J. B. Hollen, te Middelhnrnis; de bronzen eere-medaille aan J. L. van Hees, kleermaker-thuiswerker te Amsterdam; G. Wcijgcrtze, in dienst der familie D. v. d. Kuaij, te Rossum; op verzoek eervol ontslagen wegens veren- dering van dienstvak S. Wijn, rijksbouwmees ter bij de justitie-gebouwen te 's Gravenhoge; op verzoek eervol ontslagen uit den zeedienst wegens langdurigen dienst met levenslang pen sioen cn dankbetuiging de vice-admiraal W. J. G. Umbgrove; bevorderd tot schout bij nacht de kapitein ter zee J. H. C. graaf van den Bosch er. tot kapitein-luitenant ter zee de luitenant ter zee Iste klasse J. de Graaff; ontslagen uit den Zeedienst krachtens de be- vorderingswet de offic;er van administratie 2e klasse A» J. G. Stadhouders; benoemd tot tijdelijk bezoldigingsinspecteur bij het departement van finahcien mr. H. F. de Boer, oud-wethouder van Deventer; Benoemd tot directeur van het Telegraafkan toor te Arnhem W. P. Hartshalt thans adj.-di- recteur der Telegrafie tot directeur van het spoorwegpostkantoor nr. 2 te Rotterdam B. ten Cate, adjunct-direc teur der Posterijen tot adj.-directeur der Posterijen %J. Branden Bravo, thans hoofdcommies der Posterijen tot directeur van het postkantoor te Dord recht H. J. M. A. Janssen, thans directeur van het post- en telegraafkantoor te Heerenveen tot directeur van het post- en telegraafkan toor te Hoom Ph. v. Zuiden, thans idem te Dokkum tot directeur van het post- en telegraafkan toor te Assen A. Smit idem te Zandvoort tot directeur van het Telegraafkantoor te Groningen J. V. Gnodde thans directeur van het telegraafkantoor te Zwolle. aan J. dc Goeijcn, te Arnhem, verlof verleend tot het aannemen van het vreemde ordeteeken, ridder in de orde van Leopold II van België is aan A. Bos Pzn., aannemer, te Dordrecht, verlof verleend tot het aannemen van het on- derschcidingstecken van ridder der 2e klasse van de orde van maritieme verdiensten van Spanje en aan B. H. M. Lips, industrieel te Dor drecht, tot het aannemen van het onderschei- dingsteeken van ridder in de orde van de Kroon van België. aan dr. L. W. R. van Deventer, te 's-Graven- hege, te rekenen van 1 September 1923, we gens verandering van de inrichting van den dienst der Visscherij-inspectie, waardoor zijn werkzaamheden overbodig zijn geworden, eer vol ontslag verleend als administratief ambte naar der 1ste klasse bij de Visscherij-inspectie. tijdelijk benoemd tot leeraar aan de Rijks Hoogere Burgerschool te Appingedam J. Pe tersen, aldaar. JAN VAN RIEMSDIJK OP HET LOO. Men deelt aan de Msb. mede Woensdag heeft onze Veluwsche boerendich- ter-zanger een toepasselijk liedje gezongen bij zijn harmonika op het bordes van het paleis voor de Koningin, den Prins en de Prinses. Hare Majesteit onderhield zich met Jan van Riemsdijk en gaf blijk van haar ingenomenheid. De aardige klcederdracht en het welluidende Veluwsch dialect trokken haar bijzonder aan. De Prins vroeg daarna aan den zanger om den tekst van het liedje, welke natuurJk gaarne door den dichter werd overhandigd. AUDIËNTIES. De gewone audiëntie van den Minister van Oorlog zal op Donderdag 4 October e. k. niet plaats hebben. DE DER SCHADELOOSSTELLIT KAMERLEDEN. De Christ.-HisL leden verzoeken 10 korting. De Tel. meldt uit Den Haag: Naar wij vernemen heeft de Chr.-Hist. Ka merfractie aan de andere politieke partijen mededeeling gedaan, dat zij zich heeft gewend tot den minister van Financiën met het ver zoek om met ingang van 1 Jan. a.s. en gedu rende 1924 de schadeloosstelling van de Chr.- Hist. Kamerleden bij de gebruikelijke betaal baarstelling bij het einde van iedere maand met 10 te verlagen, zulk in verband met den toestand van 's lands financiën. DE AMBTENAARSSALARISSEN. Regcering contra centrale commissie. De regecring schrijft aan de centrale com missie voor georganiseerd overleg in ambte naarszaken, in verband met het door haar uit gebracht advies inzake de intrekking van arti kel 40 van het Bezoldigingsbesluit, naar de Ct. meldt o.m. het volgende Wat de juridische zijde betreft, acht de re geering het niet voor betwisting vatbaar, dat zij de bevoegdheid zou hebben aitikel 40 op dezelfde wijze, waarop het is tot stand ge komen, weder in te •trekken. Overigens kan zij dc meening van uwe commissie, dat de ambte naar, in dienst getreden of bevorderd op eene bepaalde wedde mqt vastgestelde weddevoor- uitzichten, zelfs afgezien van artikel 40, recht heeft op deze wedde en deze vooruitzichten en dat deze hem niet eenzijdig kunnen worden Op onvast fundament kan niemand vast bou wen. Comphuijsen. naar het Noorsch van JOHAN BOJER door D. Logeman—van der Willigen. 20 IV. Den dag voor het verhoor had Norby van *s morgens at reeds op het kantoor zijn pa pieren in orde gebracht, aanteekeningen opgeschreven en zich gereed gemaakt om de vragen te beantwoorden, die liem naar alle waarschijnlijkheid morgen- gedaan zouden worden. Ilij had niet langer het gevoel, dat hij Wangen aanklaagde, maar integendeel dat hij zich te verdedigen had. Een grauw sneeuwlicht viel over de tafel, over de papieren en over den ouden man zooals hij daar met dc bril op zijn neus zijn wapens stond te monsteren. Hij was het verzamelen van tegengetuigen en het zoeken van verklaringen moe. Maar nu was hij dan ook goed gewapend en begon hij ongeduldig te worden, nu moest 't maar beginnen. Plotseling verscheen er een fijne glimlach om den mond van den ouden man, terwijl hij voorzichtig, als gold het een kostbaar pand, met een papier in de hand bleef staan. En het was een kostbaar pand. Het was een verklaring van de te bed liggende weduwe van Jörgen Haarstad, die hetgeen Sörcn Kvikne zou getuigen volmaakt te mol zou doen. En dat was zoo heerlijk, om dat Herlulsen nu leel(jk op zijn neus zou kijken. Norby verheugde zich vreeselijk op het oogenblik, dat hij de verklaring voor het gerecht zou voorlezen, misschien wel terwijl Hprlufsen er zelf bij zat. Er viel niet aan te twijfelen of de arme werkman was gewoon omgekocht om tc getuigen dat hij 't van Jörgen Haarstad gehoord nad. Maar zulke middelen gebruikten die lui, dat was ge noeg bekend. Norby begon heen en weer te loopen. Af en toe zuchtte liij. Hij zag bleek en kon den laatsten tijd aan niets anders meer denken cian om tegen zijn vijanden op te kunnen. De eigenlijke kern van de zaak was iets waar hij als 't ware met den trein voorbij was gespoord, en lag in zulk een dikken mist achter hem, dat er nu veel gewichtiger dingen waren o.n aan te denken. Het was ook volkomen jluidelijk, dat het zijn vijan den volstrekt niet om het recht te doen was, maar alleen om hem aan te vallen cn om\ ei- te werpen. Eens stond het tooncel in het hotel hem zoo levendig voor oogen. Maar Wangen beweerde, dat het in het Grand Café was geweest en dit ontnam alle belee- kenis aan deze herinnering. „Goed," dacht I Norby „het was dus in het Grand Café mij wel. Misschien heeft hij wel gelijk. Maar dan is het ook des te zekerder een leugen. Ik heb nooit van mijn leven een stuk onderteekend in het Grand Café. Is er daar met mijn naam een papier onderteekend dan is het valsch!" En al voldeden die gedachten hem niet altijd er was toch een zekere verlichting in. En er was zooveel anders, dat aantoonde, hoe Wangen het meel vervalschte duizend andere dingen waren er om ovgr te denken en zich woedend over te maken. En nu had Norby er zich zoo dikwijls over uitgelaten, dat zich zijn beweringen herinneren op het laatst gelijk stond met zich de werkelijkheid herin neren. Hij was weer met zijn papieren aan den gang. toen dc deur openging en Mant bin nen kwam. „Ik meende, dat ik je hoorde telefonee- ren." zoide Norby over zijn bril. „Einar komt vandaag thuis," zeide zij. „Hij moet aan t station afgehaald worden. Norby legde onwillekeurig de handen op den rug, ging schrijlings op zijn stoel zitten en keek zijn vrouw over zijn bril aan. „F.inar Wat zeg je? Komt die nu thuis? Hij schijnt t'id te veel te hebben. Hij is zeker van plan eeuwig student te blijven." gr,rw -Tn-r ij VliOU SPECIAAL ADKJ S: Lasgestraat 116 Tel. 70 „Wat word je driftig," zeide Marit. „An ders was je altijd blij als dc jongen thuis kwam." Hij antwoordde niet, maar begon weer in zijn papieren te scharrelen. Zou dc jongen zich ernstig in de zaak willen mengen? Het was of een vijand hem plotseling een stoot in den rug gaf. En Einar! Laat hij 't maar eens probeeren! „Als hij er nu maar niet eerst met zijn moeder over gaat praten," dacht Norby. „Ofschoon zoo is hij niet." En toch bleef hij als tware de wacht houden om de eerste te zijn die Einar op de hoeve ontmoeten zou. Toen Einar aan het station uitstapte, wachtte Ingcbox'g hem met de ar op. De spottende, inwendige stem had Einar ten slotte moed gegeven en toen hij eindelijk besloot naar hui, te gaan was het alsof zijn schepen achter hem in brand gestoken wer den. Nu zou hij dat zaakje wel eens in orde brengen cn eerst en vooral eens verstandig mot zijn \adcr spreken. Maar hij had don gehcelen tijd het gevoel alsof hij een ernstig karakter-examen moest afleggen. Toen hij het oude, bruine paard zag, de bekende slee cn deken, sloeg hem dadelijk een warm gevoel van thuiskomen tegemoet En toen hij naast zijn zuster zat en onder het gelui der paardenbellen naar huis reed, had hij hetzelfde kinderlijke vreuguegevoel van naar bekende oorden terug te keeren. Maar juist dat soort gevoelens had Einar moeten ovenvinnen voor hij zijn besluit nam, daarom zat hij er als 'tware voor op de wacht want in dat soort gevoelens lag nu ïuist zijn gevaar. Met hetzelfde paard had Ingeborg hem met Kerstmis gehaald en dit riep een menig te aangename herinneringen in hem wak ker. Hij zag het groote bal thuis weer voor zich en de dochter van den dokter, die dien avond zoo niooi wasvooral haar oogen. Zijn vader en moeder hadden dien avond alles gedaan om dc jeugd te laten gemeten. En nu? Nu had hij 't gevoel alsof hij al? een vermomde verrradcr thuis kwam. „Hoe kom je zoo plotseling naar huis?" vroeg Ingeborg. „Om het verhoor bij te wonen," zeide hij. „Ik wil zoo graag eens zien hoe het gaat." „Je kunt wel zeker zijn dat het goed voor vader zal afloopcn," zeide zij met warmo overtuiging. En Einar bemerkte, dat hij op dat oogen blik hetzelfde wensclite. Ilij moest zich be paald haasten om te denken: „Zorg, dat je goede gevoelens je plan nu niet verzwak ken." „Arme vader," zeide Ingeborg. „Er worden heel w-at leugens van hem verteld. Die Wangen moet een vrccselijke man zijn!" Haar oogen glinsterden van vertrouwen op hun vader cn Einar voelde, dat het aan stekelijk werkte. „Hoe gaat het thuis?" zeide hij om het gesprek af te leiden. Ingeborg antwoordde: „De kleine Knut is een beetje ziek geweest, maar is nu beter." En bij deze wooiden zag Einar den klei nen. vadcrloozen jongen voor zich en hoorde hii 'tkind vragen terwijl het hem aankeek: „Wil je heusch onaardig tegen grootvader zijn?" Na een oogenblik vertelde Ingeborg dat er gisterenmorgen een jong paard in den stal was dood gevonden. Einar voelde de schade, die dit zijn vader berokkende, had sympathie mot hem. zag den stal voor zich waar de paarden stonden te stampen die hem schenen toe te hmneken: „Wil je 't heusch doen?" Want hij hield zich den gcheelen tijd voor oogen, dat hij tot 'tlaast toe moest vol houden. En terwijl zij de allée opdraaiden en het huis naderden vroeg hij zichzelf weer af: „Wil je heusch?" Het begon hem te vervol gen. Toeu zij de hoeve opreden stonden vader en moeder op de trap zooals gewoonlijk wanneer hij thuis kwam. „Dag vader, dag moeder!" De woorden klonken hem heden als een Judaskus in de ooren. „Kom binnen, ik heb je wat te vertellen," zeide vader, toen Einar zijn goed in de gang had afgedaan. „Maar kom gauw wat eten," zeide moe der,Het staat te wachten." (Wordt vervolgt.)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1923 | | pagina 1