AMERSFOORTSCH DAGBLAD «■BmnC.'TSTt: DE EEMLANDER BUITENLAND. FEUILLETON. ZELFBEDROG. Tennis-en Gymnastiek Kieeding JOH. vm DIJK 22* Jaargang No. 81 per post f 3.—% per week (met gratis verzekering lepai ongelukken) f 0.17s, afzonderlijke nummers ■f CD5. ff ff DIRECTEUR-UITGEVER: J. VALKHOFF. ARNHEMSCBHUER^okTWAL 2A. POSTREKENING N°. 47910. TEL. INT. 513. Donderdag 4 October 1923 PRIIS DER ADVERIENTIEN met inbegrip van een bewijsnummer, elke regel meer 0.25, dienstaanbior dingen en Licfdadigheids-adveitentiên voor de helft der prijs. Voor handel en bedrijf bestaan zeer voordecligc bepalingen voor het advertccren. Ecne circulaire, bevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Nabetrachting over den gemeenteraad. Wij moeten al weer over ons onderwijs schrijven, want de raadsvergadering van Dinsdag was in hoofdzaak aan een onder wijskwestie gewijd. Men meene niet, dat wij dat met bijzonder genoegen doen, integen deel het zou ons wel zoo lief zijn, als we eens in geen tijden een dergelijk onderwerp behoefden te bespreken, daar dat vermoe delijk een bewijs zou zijn, dat er eindelijk eens rust op dat zebied was gekomen en dat ongestoord aan de belangen van het onderwijs zelf gearbeid werd. Het omver holen van ons onderwijs in de laatste jaren, het gesol met de heiligste belangen van het kind heeft al zooveel kwaad gesticht, dat ieder rechtgeaard burger moet verlangen, dat er nu toch eindelijk weer eens aan het belang van het onderwijs zelf wordt ge dacht Nu is het wel heel gemakkelijk de oorzaak van al de misère op de onderwijs-, wet-De Visser te schuiven en wij willen niet ontkennen, dat deze wet in niet geringe mate de verbrokkeling van ons onderwijs in de hand heeft gewerkt, maar als hier ter zake kundige personen met de uitvoering er van belast waren geweest, dan zou het niet zoo'n huispot zijn geworden. En daar nog steeds elk inzicht in een behoorlijke regeling en indeeling der scholen blijkt te ontbreken, kunnen we veilig aannemen, daf wo nog niet het eind der ellende hébben bereikt. De Burgemeester heeft al weer een „regeling" aangekondigd, die spoedig zal behandeld worden en voortgaande in het oude sop, zal het komende wel net zoo .als de rest zijn. Ook heeft de warwinkel van thans slechts indirect te maken met de gelijkstelling van het bijzonder met het openbaar onderwijs. Wij zijn steeds voor een royale uitvoering van de onderwijswet op dit gebied geweest, maar waar wij steeds tegen opkomen, dat is tegen het in slechtere conditie brengen van de openbare school, met als noodzakelijk gevolg daarvan een indirecte bevoordééling van de bijzondere school. Dit heeft tot ge volg gehad, dat thans veel kinderen de bij zondere school bezoeken, die daar krach tens het beginsel hunner ouders niet hoo- ren. Dit achten wij ook voor de bijzondere school geen gezonden toestand en in de kringen van dat onderwijs, waar men toch wel niet alleen den materieelen kant zal zien, moet men dat volkomen toestemmen. Het opheffen van de school aan de Olden- barneveltlaan was zoo'n maatregel, straks als de oude stad grootendeels van het open baar onderwijs gespeend is, zal weer vee ouders niet anders overschieten dan maar de bijzondere school voor hun kinderen te' kiezen. En ook het afstaan in dertijd van eenige lokalen van de school in de Anemoonstraat was een buiging voor het bijzonder onderwijs, welke de openbare school op het verlies van leerlingen is komen te staan. Dat thans het Schoolbe stuur zegt, we zijn er en je krijgt ons er niet meer uit, wie zal dat het bestuur kwalijk nemen. De bijzondere school bloeit daar in hoofdzaak door het ontbreken in die wijk van een openbare school Wel heeft men daar een school in wording, maar echt in den Amersfoortschen geest heeft men die school de gelegenheid benomen zich te ont plooien. Slechts drie klassen waren er en nu ligt het toch voor dè hand, dat ouders die meerdere kinderen hébben, deze ook 't liefst naar één school sturen. De bijzondere school kon in dat zelfde gébouw wel volle dig werken, maar de openbare school niet. Wanneer nu de bijzondere school naar Pun tenburg wordt verplaatst is de kans groot, dat vele ouders hun kinderen blijven zen den naar de Anemoonstraat, zoodat deze verplaatsing het bijzonder onderwijs op vei lles van leerlingen komt te staan en wij ge- looven niet zoo ver mis te zijn, als dit de gewichtige redenen zijn, die het Christ. Schoolbestuur heeft, niet met de oplossing van B. en W. genoegen te nemen. En wij voorzien, dat het Schoolbestuur aan het langste eind zal trekken. De heer Stadig idealiseerde het een beetje, door te ver kondigen dat het Schoolbestuur staat aan de zijde van het recht. Hij zal wel bedoeld hebben aan de zijde van de rechters irt den Haag, wat nog niet precies hetzelfde is. Intusschen is het Dinsdag niet tot een oplossing gekomen. Het verzoek van het Schoolbestuur om lokalen bij te bouwen, werd afgewezen met 12 tegen elf stemmen. De communist Schrijver wil van het bijzon der onderwijs niets weten en stemde dus voor het voorstel. Maar het tweede voorstel om de school aan de Puntenburglaan op te heffen, kon zijn goedkeuring ook niet weg dragen. En aangezien rechts minus wethou der Jorissen tegenstemde, besliste de heer Schrijver, dat school No. 6 niet zal worden opgeheven, zoodat vanzelf het voorstel om die school aan het Schoolbestuur aan te bieden, verviel. Daarmee werd een moeilijk heid geschapen, die niet was voorzien en de toekomst zal moeten leeren, wat er nu zal gebeuren. De heer Stadig was nog al scherp in ziin optreden tegen wethouder Jorissen en was zoo ontactisch hem min of meer als man van rechts op te eischen voor het standpunt ven het schoolbestuur, waarop deze antwoord de met de hoop uit te spreken, dat later van hem gezegd zal kunnen worden, dat hij als eerlijk man voor zijn zaak gestaan heeft. De conclusie liet hij aan de hoorders over. Tot welk een gekke dingen sommige raadsleden kunnen komen, als ze een zaak niet objectief beoord.eelen, bleek bij den heer de Lange. De heer Noordewier had gesproken van het opkomen voor de open bare school, hetgeen de verontwaardiging van den heer de Lange gaande maakte, want de openbare en de bijzondere school zijn voor B. en W."gelijk. En even later zei hij, B. en W. besturen de openbare school, terwijl de heer Stadig nadrukkelijk had ge constateerd, dat B. en W. niets te maken hadden met hetgeen het Schoolbestuur deed. Volgens de redeneering van den heer de Lange, gaat dat echter niet op. Handig heid is toch maar alles, zal mr.» Stadig ge dacht hebben. Enfin, hij zal er den heer de Lange wel niet leelijk om aankijken. Overigens bevatte de agenda weinig bij zonders. De rondvraag bracht nog al wat naar voren. Zwembassins, vaargeulen en palingvijvers op den openbaren weg, met het vriendelijk verzoek verbetering aan te brengen, niet in den. vischstand, maar in de wegen. De heer Schrijver wilde adressesren tegen de Vlootwet, maar de meerderheid moest daar niets van hebben. DUJTSCHLAND. DE POLITIEKE CRISIS. De soc.-dcm. willen niet non 't principe van den achturigen werkdag zien getornd. Ber 1 ijn, 3 Oct. (W. B.) De Vorwarts meldt, dat de socialistische rijksdaggroep zich heden, na de zaak door en door te hebben overwogen, tegen de door den rijkskanselier voorgestelde uit breiding van de machtigingswet op sociaal-poli tiek gebied heeft verklaard. Zij kon het niet eens zijn met de door den kanselier in zijn verkla ring mee te dcelcn oogmerken betreffende de arbeidswet- Zij is echter bereid om over deze kwestie met de andere coalitiepartijen nader in onderhandeling te treden. Het standpunt der D. V. P. B e r 1 ij n, 3 Oct. (W. B.) De rijksdagfractie der Duitsche volkspartij heeft in verband met den politieken toestand do volgende besluiten genomen(I) de besluiten, die het kabinet" in zijn zitting van gisteren: over den arbeidsduur heeft genomen, goed te keuren(2) zich bereid te verklaren voor de machtigingswet te stem men, maar uit zakelijke overwegingen een an dere bezetting van het rijksministerie van finan ciën noodzakelijk te achten. De houding der Duitsch- nationalen. Berlijn, 3 Oct. (W. B.) Volgens de Kreuz- zeitung bestond er noch bij de fractie en orga nisaties der Duitsch-nationale partij, noch daar buiten eenigen twijfel er over, noch kon daar omtrent bestaan, dat de Duitsch-nationalen niet van zins zijn toe te treden tot een regeering. waarin de soc.-dcm. zitting hebben. Een bemiddelingspoging der democraten. B er 1 ijn, 3 Oct. (W. B.) Naar uit parle mentaire kringen verluidt, werd de algemeene vergade ting van den rijksdag ook heden afge last. Op dit oogenblik (zeven uur 's avonds) vergadr-;t het kabinet. De democraten hebben een bemiddelings voorstel gedaan; strekkende om het ontwerp op den arbeidsduur tegelijk met de machti gingswet te behandelen, in dier voege evenwel, dat het vraagstuk van den achturigen werk dag niet in de machtigingswet behoeft te wor den aangeroerd. De socialistische rijksdag- groep zal daarover vanavond om acht uur be- raadslogcn. Het kabinet ofgetTeden. Stresfe- mann opnieuw kabinetsforma teur. B c r 1 ij n, 4 Oct. (V. B.) Het kabinet is af- gctre'den. Slrcscmann kreeg opdracht een nieuw kabinet te vormen. Bijzonderheden over -het aflre- den van Strcsemann. Aan de Tel. wordt d.d. gisteren gemeldNa dat in den laten avond nog een kabinetsraad was gehouden, begaf Stresemann zich om half twaalf naar den rijkspresident, om hem de ont slagneming van het kabinet aan te bieden. De rijkspresident behield zich zijn beslissing om trent het aanvaarden hiervan voor. No een dag lang heen en weer praten, her haalde onderhandelingen, compromisvoorstellen en afwijzingen duarvan, is het ministerie laat in den avond eindelijk bijeengekomen in de ver gadering, die de beslissing moest brengen of Strcsemonn ai dan niet uit naam van het ge- hcele kabinet den rijks president zijn ontslag zou aanbieden. Inderdaad lijkt het zeer waarschijn lijk, dat dit zal geschieden, nadat toch de so ciaal-democraten alle onderhandelingen hebben afgebroken en op het punt staan hun minis ters uit het kabinet terug te roepen. Wat daur- na komt, is nog geheel onzeker. Men meent, dat de rijkspresident opnieuw aan Stresemann de vorming van een kabinet zal opdragen en dat Stresemann dan zal trachten een burgerlijk kabinet te vormen. Een burgerlijk kabinet echter moet er een zijn óf van de z.g. „Aibeitsgemeinschaft", be staande uit centrum, democraten, Duitsche er Beiersche Volkspartij, óf een kabinet, waarin ook de Duitsch-nationalen vertegenwoordigd zijn, maar hoewel men in Duitsch-nationale kringen zijn overwinningsstemming niet onder stoelen of banken steekt, moet het toch onmo gelijk geacht worden, dat centrum en Duitsch nationalen en democraten een kabinet vor men. Ook is het uitgesloten, dat de rijkskanselier van een kabinet, waarin Duitsch-nationalen zitting hebben, Stresemann heet. Intusschen is het nog steeds niet duidelijk, waarom deze crisis is ontstaan, of, .zoo men wil, welke krachten achter den plotselingen aan val van den rechtervleugel der Duitsche Volks partij hebben gestaan. De crisis ruikt echter sterk naar Duitsch-nationale catastrophen-po- litiek. Het verloop van de crisis kan thans als volgt worden aangegevenNadat de kabinets raad vannacht tot 3 uur had vergaderd, kwam men hedenmorgen opnieuw bijeen om een gis teren voorgesteld compromis aan de fracties voor te stellen. In de Duitsche Volkspartij be pleitte de rijkskanselier zelf de aanneming daar van. In den nomiddag echter, terwijl in de an dere fracties de meest belangrijke beraadsla gingen werden gehouden, gingen de leden der fractie van de Duitsche Volkspartij plotseling naar Potsdam. De democraten speelden bij de onderhandelingen de hoofdrol. De kwestie van den arbeidstijd. Ber 1 ijn, 3 Oct. (W. B.) De Germonia meent te weten, dat het rijkskabinet inzake de kwestie van den arbeidstijd omtrent de volgen de formule, voor het tot stand komen waarvan minister Braun zich voornamelijk moeite heeft gegeven, het eens is geworden: De uiterste nood van ons volk en de zware worsteling om het economisch en politiek be staan dwingen ons voorloopig ten opzichte van de grondproductie den arbeidstijd in die mate aan te vulfén als uit een gezondheidsoogpunt te dragen is. In vitale bedrijven moet de ge legenheid worden gegeven den ochturendag te overschrijden. Voor gevaarlijke cn voor do ge zondheid schadelijke bedrijven zal de achturen- dag worden gehandhaafd. DE BINNENLANDSCHE MOEILIJKHEDEN. De houding tegenover rechts en links. Wolff meldt uit Berlijn, dat het „Saksische Staatsblad" in zijn uitgave van I October be weerde, dat de beide sociaal-democratische af gevaardigden Aver en Unterleitner zich in aon- sluiting met de inbeslagneming van wapenen bij de Münchener Post naar generaal von Lossow hadden begeven om hun beklag te deen over het feit, dat de „Ari>eitersicherheitsabteilungen" worden ontbonden, terwijl de stormtroepen van Hitler ongestoord mogen blijven bestaan. De generaal heeft beiden afgevaardigden doen we ten ,dat hij geen sociaal-democraten ontvangt. De verontwaardiging in sociaal-democratische kringen hierover is ontzaglijk. Dc bewering is echter, naar van welingelichto kringen «ordt medegedeeld, uit den duim ge zogen. Generaal von Lossow heeft de beide sociaal-democratische leiders niet slechts ont vangen, moar zich geruimen tijd met hen on derhouden. De verhouding tusschen soc.-dem. en communisten in Saksen. B e r 1 ij n, 3 Oct. (W. B.) Een Berlijnsch blad verneemt uit Dresden, in verband met on juiste berichten over besluiten der Saksische sociaal-democraten, dat de Saksische soc.-dem. partij in een Maandag gehouden vergadering besloten heeft voorloopig geen onderhandelin gen met de communisten te openen. Integen deel werd een commissie ingesteld, die een tegenontwerp tegenover de eischen der com munisten zal -uitwerken, dat aan de landdag- fractie en het partijbestuur zal worden voorge legd. Pas daarna zal met de communisten over een eventueel toetreden tot dc regeering onder handeld worden. DE BEZETTING VAN HET ROERGEBIED. Ontbinding der Schupo. Het Hbld. verneemtNaar verluidt, hebben de bezettingsautoriteiten besloten tot ontwape ning en ontbinding van de veiligheidspolitio in het Roergebied. De kwestie van den diensteec. Berlijn, 3 Qct. (W.-B.). Het bericht, dat de Engelsche vertegenwoordiger von de Rijn landcommissie te Keulen verklaard zou hebben dat de commissie niet een eisch van het afleg gen van een diensteed voor het spoorwegper soneel van de Frarische regie heeft gesteld, dient in zooverre herzien te worden, dat de vertegenwoordiger slechts gezegd heeft, dat hem van een dergelijkqji eisch der commissie niets bekend is. De werkhervatting. Dusseldorp, 3 Oct (B. T. A.). De her vatting van het werk in de mijnen teekent zich steeds duidelijker af. Verschillende mijn-eige naars er. ook de directeur van de Pruisisehe staatsmijnen hebcn zich met de commissie van herstel in verbinding hersteld voor de hervatting /an de leveringen in natura. Verschalende cokes ovens zijn weer in bedrijf gesteld. Dusseldorp, 3 Oct. (B. T. A.) De tee kenen van het staken van den lijdel ijken tegen stond in 't bezette gebied vermeerderen zich. Dusseldorp, Essen, Dortmund, Witten, Hoerde en Bochum hebben hun voornemen te kennen gegeven om hun aandeel in de bezettingskos- ten te betalen. De werklieden uit de streek van Hottingen hebben algemeen besloten het werk te hervatten. Op de mijn Amolia hebben de werklieden besloten het werk in den cokesoven te hervatten onder Fransch toezicht. Dc spoorwegarbeiders in den Pfolz. Het gerucht loopt, aldus seint het B. T. A. uit Main* d.d. gisteren, dat de Duitsche spoor wegbeambten in den Pfalz er in zouden zijn geslaogd zich den Ien October een voorschot van drie maanden te doen uitbetalen, dat voor eiken beambte al naar gelang van de categorie, waartoe hij behoort, tusschen de 30 en 100 milliard maik zou beloopcn. Dit zou volgens het B. T. A. een zonderling licht op de hou ding van zekere Duitsche autoriteiten werpen. De kwestie von den diensteed. Uit Essen wordt blijkens een Berlijnsch be richt gemeld, dat de bonden van spoorwegar beiders en spoorwegambtenaren besloten heb ben den dienst niet te hervatten, wanneer de Franschen niet afzien van hun eisch inzake het afleggen van den eed van trouw. Voorts eischen zij, dat aan alle uitgewekenen zal worden toe gestaan naar hun woonplaats terug te keeren. BEIEREN EN HET RIJK. De Beiersche Volkspartij *spreekt haar vertrouwen in von Kahr uit. Berlijn, 3 Oct. (W. B.) Vo'gens de avond bladen heeft de Beiersche Volkspartij in een gisteren gehouden fractiezitting haar vertrou wen in den algemeencn staotscommissaris von Kahr uitgegsproken. Dc AANSLAG OP KÜSTRIN. De naam „nationaaJ-communisten". De aanslag op Küstrin heeft het aanzijn ge geven aan een nieuw woerd nation aal-oommu- nisten. Het werd gebruikt in de officieuse Wolf- tclegiommen ter aanduiding van de aanvallers, die tot de organisatie Stahlhelm behoorden en heeft aanleiding gegeven tot het misverstand, dat nationalistische en communistische benden de handen in een hadden geslagen. De Frankf. Ztg. merkt nu op, dot de woord-combinatie ten cenen male onjuist is. De plegers van den oonslog zijn het tegendeel van communisten, d. w. z. dat zij aanhangers von de uiterste re actie zijn. L V. V.-LEDEN TE BERLIJN. B e r 1 ij n, 3 Oct. (W. B-) De leden van net bestuur van het I. V. V., waaronder verschei dene Engclschcn en de voormalige minister president Branting, hebben hedenmiddag in het Rijksdaggebouw besprekingen met de Duitsche sociaal-democratische leiders gehouden. BELGIE. DE DIAMANTBEWERKJERSSTAKING TE ANTWERPEN. Het werk hervat. Een B. T. A.-tclcgrom uit Brussel d.d. 3 Oct. meldt De Libre Belgique deelt mede, dat de sta kende diamantbewerkers te Antwerpen beslo ten hebben het werk Donderdagmorgen te her vatten. Het geschil omtrent de loonen zal aan een gemengde commissie worden onderworpen. De jeugd is de tijd om wijsheid op te doen, de ouderdom de tijd om het toe te passen. Rousseau. naar het Noorsch van JOHAN BOJER door D. Logeman—van der Willigen. Op het kantoor keerde vader zich bij de schrijftafel om, hield de handen op den rug, zette de beenen uit elkaar en zeide: „Ik wil je alleen maar even zeggen, dat je moeder niets van je brief weet." Einar boog het hoofd. Norby ging door: „En als het daarom is, dat je thuis komt dan moet je doen als ik." „Ja vader." „Daarom kom je dus?" „Ja, vader!" zeide Einar zacht. Norby trok zijn lippen samen. „Nu gaan wc eerst wat eten," zeide hij en ging reeds naar de deur. Einar volgde hem, tot zekcro hoogte beschaamd als een ondeugende schooljongen. Hij was groot genoeg om zijn vaders gebreken te zien, maar hij had bi zonder veel respect voor hem. „Moeder weet dus niets," dacht hij, toen allen aan tafel zaten. „En daar vader bang is, dat zij 't te weten zal komenverder durfde hij niet denken. Zijn vader was kalm, bijna opgewekt on der tafel. Maar Einar merkte op hoe bleek hij zag. Zijn moeder scheen den laatsten tijd ook veel grijzer te zijn geworden en onwille keurig voelde hij zich genoodzaakt haar, die zoo volkomen ter goeder trouw was, te ont zien. Het behagelijke gevoel van thuis zijn werd al sterker en sterker. Hij vroeg om nieuws en moest zelf nieuws van de stad vertellen. Hij zat op zijn oude plaats aan tafel cn allcji toonden den thuisgekomen zoon hun vriendelijkste gezicht. Kleine Knut kroop voortdurend onder de tafel tusschen zijn beenen. Alles werkte er toe mee om hem in een aangename, teedere stemming te brengen waaraan hij zich gaarne overgaf. Maar den geheelen tijd was het alsof een goede geest in hem riep: „Pas op, pas op, dat je teedere gevoelens je geen poets spelen." „Neen, Knut, schatje, nu moet je oom met rust laten," zeide de moeder van het ventje. Soms zien wij plotseling iemand in een geheel andere gedaante voor ons, alsof hij op eens van uiterlijk veranderde. Einar had tot nu too in zijn vader den rnan gezien, die onrechtvaardig Wangen aanklaagde en tegen wien hij befeid was op te staan. Maar voor hij het zelf wist, werd diezelfde vader plotseling de man, die den vorigen winter zulke hevige zenuwkoortsen had gehad en die deze ziekte misschien nog niet geheel te boven was. Ingeborg had hem onderweg alle leugens verteld, die men tegen zijn vader uitbracht. Einar voelde zijn woede opkomen en gelijk hiermee dc drang om zich aan den kant van zijn vader te scharen. En naarmate hij onder den invloed kwam van de gezellige huiselijke stemming schaamde hij er zich meer en meer over, dat hij zijn vader, zijn eigen familie verraden wilde. Zij paten hier allen om hem heen zonder de ware reden van zijn komst zelfs maar te vermoeden. Hij voelde zich als een tyran, die gebruik van zijn macht wilde maken en met een woord hen allen in het ongeluk kon storten. Na tafel had hij" het meeste lust om ge zellig met zijn moeder en kleinen Knut te blijven praten, maar zijn vader zeide: „Kom je Einar?-' en ging naar dc deur. „God helpe mij," dacht Einar. „Nu komt 't er op aan." Maar zijn plan was nu reeds zóó verslapt, dat hij zich van ganschcr harte naar dc stad terugwenschte. De kleine Knut wilde meegaan, maar Einar maakte ziin handjes van zijn knieën los en zeide: „Ik kom gauw terug, lief kereltje." Op het kantoor ging zijn vader op zijn gewone plaats zitten voor de schrijftafel en Einar moest den ouden man bewonderen, die zooveel gemoedsrust had, dat hij kalm een pijp kon gaan stoppen. VOOR SPECIAAL ADRES: Langestraat 116 Tel. 70 „Ga je niet zitten?"* zeide Norby, terwijl hij zorgvuldig de lange pijp aanstak. Daarop ging hij kalm op zijn chaise longue liggen. Einar ging een eindje van hem af zitten. „Heb je geld?" vroeg Norby en sloeg zijn oogleden zoo ver op, dat hij hem aan kon zien. Het irriteerde Einar een weinig dat deze vraag nu op het tapijt kwam en hij ant woordde haastig: „Ja, dank u." Maar de vader was zelf een weinig ver legen. Hij had in het geheim respect voor dien zoon ,dic zooveel wist cn tot zekere hoogte van een fijner metaal was dan hij. Hij zou hem zoo netjes mogelijk behandelen. „Wat schreef je daar voor onzin in je laatsten brief?" zeide hij eindelijk, terwij! hij zijn oogen weer opsloeg. Einar stond onwillekeurig op. „Wees nu moedig," zeide een goede stem in hem. En aarzelend begon hij: „Ja, ik meende het goed, vader. En ik her inner me voortdurend dien keer toen u op mijn kamer kwam en mij van de garantie vertelde." Norby glimlachte cn drukte met den wijs vinger de tabak vaster in den pijpekop. „Beste jongen,' zeide hij eindelijk en zette een paar guitige oogen op, „dat heb je lieusch gedroomd." „Neen, vader ik ben geen kind meer." Dc stem klonk een weinig beleedigd. „En ik ben vast overtuigd dat u zich in deze zaak ver gist. U kunt het immers gemakkelijk ver geten zijn. En daarom vraag ik u, trek uw aanklacht terug, het zal nog wel tijd zijn en ik weet immers, dat u niets doen zult dat onrechtvaardig is." „Maar ben je dan hce'iemaal gek, kerel?" Norby lachte weer, maar nam dc pijp uit den mond en keek zijn zoon verbaasd aan. Einar zeide met een lichte hoofdbeweging: „Ik meen het goed, vader." „Zeker, je meent het goed," zeide Norby en beproefde weer te lachen. „Maar weet je wel goed waarvan je me beschuldigt?" Ën toen keek hij hem met een nog ernstiger verbazing aan. Einar hield zijn haüden op den rug cn leunde tegen den muur. Hij werd steeds moediger. Hij hoorde den geheelen tijd de goede stem zeggen: „Pas op, pas nu op." „Herinnert u u in 't geheel niet pieer vader dien keer dat li bij me kwam en..." Dc vader viel hem met een nieuw gelach in de rede. „Neen Einar, je kunt niet ver langen, dat ik me herinner wat jij belieft te droomen!" Een oogenblik raakte Einar in dc war. Hij had verwacht dat zijn vader hem hoftig zou aanvallen; deze vriendelijke toon en die superieure zekerheid begonnen hem te ont wapenen. Hij streek met de hand over zijn voorhoofd cn staarde hulpeloos voor zich uit. Had hij het gedroomd? Was het werke lijk maar onzin? En hoewel Norby kalm lachte, dacht hij toch inwendig: „Zou de een of ander den jongen te pakken hebben gekregen? Het zou niet te verwonderen zijn." Maar nu richtte Einar het hoofd op en zeide: „Neen, vader ik vergis me niet. Want u heeft immers ook geen andere papieren voor Wangen onderteekend, vader?" „Ha, ha, ha! Neen, hoor, Goddank niet!" „Dan moet u uw aanklacht intrekken, want Wangen is onschuldig." Er ontstond een pauze. „Mijn klacht intrekken!" De oude man richtte zich op en streek met de hand over zijn hoofd. Hij bleef voor zich uit staren en beet op zijn baard. En eindelijk klonk het met steenharde vroolijkheid: „Neen, neen Einartjc! Heusch, jij praat onzin. Daarom stel ik je voor naar de stad terug te gaan en iets aan te pakken waar ie meer verstand van hebt dan van de zaken hier." En hij stond op en deed een paar passen naar de tafel Einar had een verandering in de stem van zijn vader opgemerkt, die onweer aankon digde. „Nou?" zeide Norby en keerde zich om. „Je staat daar als een dominee in den preek stoel, wat beteckent dat?" „Nog eens vader trek uw aanklacht terug. Ik smeek u er om!" „Je bent dus overtuigd, dat ]o vader een schurk is?" „U herinnert 't u alleen maar niet, vader!" „Eerlijk gezegd Einar, wat kom je hier eigenlijk doen?" j, (Wordt vervolgt)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1923 | | pagina 1