WIJNHANDEL J. A. SCHOTERMAN Zn. KOLONIËN. BINNENLAND. Gewas 1920 Raymond Macau F 1. Gewas 1917 St. Emilion F 1.60 F 40.- F 65.- K3E FIRMA L. VAN AGHTERBERGH BRANDSTOFFENHANDEL LEVERT NU NOG ANTHRAGIET in vsrschillende soorten en prijzen GEGARANDEERD GRUIS EN STEENVRIJ -jm&êL ■w FRANKRIJK. "KW*? Ruig weer aen de Fransche kust "l**37" Le Havre, 3 Oct. (B. T. A.) Een geweldige rukwind uit het Noordwesten, gepaard met re genvlagen, heeft groote schade aangericht. De zee js zeer onstuimig. ENGELAND. rast; DE RIJKSCONFERENTIE. Londen, 3 Oct. (R.). Reuter verneemt, dat de tweede bijeenkomst van de rijksconfe rentie twee en een half uur geduurd heeft en in hoofdzaak werd ingenomen door een uitvoe rig verslag van den minister van koloniën in zake de ontwikkeling van verschillende kroon koloniën en mandaatgebieden. Vervolgens had een algemeene bespreking plaats, waaraan de verschillende eerste ministers deelnamen. Men heeft besloten de volgende bijeenkomst Vrijdag te houden. Dan zal Curzon een verklaring af leggen over de buitenlandsche politiek. Men zegt, dat deze verklaring niet openbaar gemaakt zal worden. Voorts besloot men op voorstel van den minister van Indië, wien de leden van de Indische afvaardiging bijvielen, een bijeenkomst te vrijden aan de positie van Indië in het Brit- sche Rijk. Men besloot de meest mogelijke openbaarheid te geven aan de verrichtingen van de conferentie, De minister van koloniën aan 't woord. Londen, 3 Oct. (N. T. A. Draadloos). Op de bijeenkomst van de rijksconferentie van heden heeft dc hertog van Devonshire, de mi nister van koloniën, een overzicht gegeven van de jongste politieke en industrieele gebeurtenis sen. Hij zeide dot, hoewel dc koloniën nog altijd onder de algemeene malaise lijden, die op de kunstmatige welvaart van de oorlogsperiode is gevolgd, zij er zich over het algemeen door heen sloegen. Echter moet nog veel gedaan worden, voordat men van hun handel en nijver heid kan zeggen, dat zij in een bevredigenden toestand verkeeren en zij moeten vooral het oog gericht houden op den handel tusschen de ver schillende deelen des rijks onderling om ten minste een deel van het terrein te herwinnen, dat in de laatste jaren verloren is gegaan. Voor stellen zullen daarom worden ingediend op de rijksconferentie voor economische aangelegen heden met het doel om den handel tusschen de verschillende deelen des rijks en met de Engcl- sche koloniale bezittingen te bevorderen en de ontwikkeling daarvan aan te moedigen. De her tog van Devonshire legde er den nadruk op, dot de regeeringsactie geholpen en gesteund moet worden door het particulier kapitaal en den par ticulieren ondernemingsgeest en deelde mede, dat deze zeer belangrijke zijde van het vraag stuk bestudeerd wordt door een commissie V8n deskundigenonder voorzitterschap van Lord Ronald Shay, oud-gouverneur van Bengalen Hij verwachtte dat de a. s. tentoonstelling van het Engelsche rijk de oogen van de wereld za! vestigen op de ontzaggelijke hulpbronnen, die zich in het Engelsche rijk bevinden. Met betrek king tot het gebied van Tanganyika, dat door Engeland volgens het mandaat van den Volken bond wordt bestuurd en dat grooter is dan dat van eenige Engelsche kolonie, zeide de minis ter, dat dc gedwongen heerendiensten, wat het zelfde is als slavernij, afgeschaft zijn, zonder dat zich eenige stoornis heeft voorgedaan, waarvoor men in sommige kringen bevreesd was. Dit is een step geweest, dien de Dirit- schers, de vorige beziters, nooit hadden dur ven wagen. DENEMARKEN. Een surplus op dc Decnsche begrooting. Kopenhagen, 5 Oct. (W. B.) De minis ter van financiën Neergaordt heeft heden in het Folketing de staatsbegrooting voor 1924/ 1925 ingediend. De ontvangsten worden ge raamd op kr. 411,198.906 en de uitgaven op kr. 358.505.011. SPANJE. ONDER HET NIEUWE BEWIND.. Herziening van processen. Madrid, 5 Oc t (B. T. A.) Het staatsblad bevat een koninklijk besluit, dat de magistra tuur opdraagt alle processen te herzien van de laatste vijf jaar, voordat de bevoegdheid bestond tot afzetting van leden van de rechterlijke macht, die zich schuldig gemaakt hebben aan onwettige handelingen tijdens de instructie. De arbeidsvoorwaarden in dc mijnen. Madrid, 3 Oct (B. T. A.) Naar aanleiding van een onderhoud met Laveza, den voorzitter van het mijnwerkersverbond, heeft Primo de Rivera besloten een gemengde commissie van onderzoek te belasten met een onderzoek naar de arbeidsvoorwaarden in de mijnen. PORTUGAL. oe nieuwe president van Portugal. Lissabon, 3 Oct. (B. T. A.) President Gomez is hier aangekomen. Complot ontdekt tegen den nieuwen president der republiek. Lissabon, 5 Oct. (V. D.) Alhier is een complot ontdekt tegen Gomez. De politie neemt hedenavond buitengewone voorzorgs- maatregelcn. Gomez is voornemens morgen aan land te komen. ITALIË. ITALIAANSCHE OFFICIEREN VERMOORD IN TRIPOLIS. Rome, 3 O c t. (B. T. A.) De Giornale d'ftalio verneemt uit Tripolis, dat een auto met vijf officieren en twee inlandsche soldaten door roovers is aangevallen, die den wogen in brand hebben gestoken. Men heeft twee afschuwelijk verminkte lijken gevonden; de onderen zijn verdwenen. TURKIJE. De militaire bezetting van Constantincpel door de Turken. Uit Turkije wordt blijkens een draadloos be richt uit Parijs gemeld, dat er groote voorbe reidingen worden getroffen voor den intocht der Turksche troepen in Constantinopel, die Zaterdag a.s. zal plaats vinden. GRIEKENLAND. Een leening ten behoeve van vluchtelingen. Athene, 3 Oct (B. T. A.) Naar de bladen molden, heeft de ministerraad de bepalingen voor de leening ten behoeve van de vluchtelin gen onder patrionoat van den Volkenbond goed gekeurd en besloten land voor de vestiging der vluchtelingen beschikbaar te stellen. VEREENIGDE STATEN. 1 De finoncieele toestand, Washington, 3 Oct. (R.) Het saldo van de schatkist bedroeg op I Oct. $4,350,877,000. De staatsschuld is met 74,414,000 vermin derd. De handhaving van de wet in Amerika. Washington, 3 Oct. (R.) Het Witte Huis heeft uitnoodigingen gezonden aan de gouver neurs van alle staten voor een bijeenkomst met Cooüdge op 20 dezer ter bespreking van het vraogstuk van de handhaving van de wet, met name in verband met de beperking van de im migratie en de anti-drankwetgeving. OOST-INDIE. HET POLITIESCHANDAAL TE BATAVIA. Uit Weltevreden wordt geseind: Dc boten van den faillieten boedel van Van Rossen vallen niet mee. Zijn indertijd voor 19,000 gekocht meubilair is ten hoogste 8000 en zijn auto 2000 waard. De waarde van de villa te Rijswijk is niet geschat De bankdeposito's bedragen 30,000. De vorde ring van de regeering wordt geschat op maxi maal drie ton. VERDUISTERING DOOR EEN POLITIE AMBTENAAR. Een commies bij de politie te Djokja heeft 10,000 verduisterd. Hij is in voorloopige hechtenis gesteld. De Staatscourant van gister bcyat nog de volgende Kon. besluiten benoemd tot ridder in de Oranje-Nassauorde, dr. A. J. Jorritsma, voorzitter van de vcreeni- ging der H. Vincentius Paulo, te Zwolle; op verzoek eervol ontslagen als burgemeester van Havelte P. A. Loos; benoemd tot commissaris van Rijks-politie F. van 't Sant tevens hoofdcommissaris van poli tie te 's Grovenhage, en J. M. van der Hout, tevens commissaries van politie te Vlaardingen; benoemd tot ridder in den Nederlandschen Leeuw dr. C. W. Janssen, directeur van de Se- ncmbah-maatschappij te Amsterdam; benoemd tot wederopzegging tot Rijks-keur meester in' bijzonderen dienst G. P. G. Dinke- laor van Bgmond, keurings-veearts aan het ge meente-slachthuis in Amsterdam; bevorderd tot officier in de Oranj-Nassau- orde met de zwaarden de kapitein ter zee C. L. van Buuren; eervol ontslagen wegens verandering van de inrichting van hun dienstvak de adjunct-com- ÜTB. STRAAT 17 Per flesch over te gaan, aan de Tweede Kamer in comité- generaal mededeeling zal doen van de motie ven, die haar op een onverwijlde behandeling van de Vlootwet doen prijsstellen. Een rede van mr. Merchant. Voor de Vrijzinnig-Democratische Verecni- ging te Amsterdam, heeft gisteravond in de veilingszaal van de Koopmansbeurs het Tweede Kamerlid mr. H. P. Merchant een rede gehou den, welke getiteld was: „Een politiek© vloot". De zaal was te klein om het aantal belangstel lenden te bevatten. Prof. mr. Kranenburg constateerde in zijn openingswoord, dat de belangstelling voor eenig politiek onderwerp in den lande nooit zoo groot is geweest als thans voor de Vlootwet Ook deze vergodering getuigt daarvan. Spr. verzekerde mr. Merchant, dat de gTOote groep der vrijzinnig-democraten achter hem staat in den zwaren strijd, welke hem in" de Kamer staat te wachten. (Applaus.) Mr. Merchant begon aldus het ver slag in de Tel. met uiteen te zetten, waar om hij zijn rede noemde „een politieke vloot". Het is inderdaad uitsluitend de politiek, welke leidde tot het opnieuw aan de orde stel len van de Vlootwet. Van alles wat er ge zegd is omtrent buitenlandsche pressie, enz., is niets waar, verzekerde spr. Ware dat wel zoo, men zou het in Den Haag weten. Doch van geen enkele zijde is ook maar in één enkel op zicht bewaarheid hetgeen bedoelde geruchten bewcetden. 't Was alles bangmakerij en pro paganda. Voorts is de tegenstelling noar voren geschoven öf de Vlootwet óf afschaffing van de marine. Doch spr. meent dat door de Vloot wet over de marine niets beslist wordt. Ook die stellingVlootwet öf géén marine, is pro paganda in de richting van dc Vlootwet. Waarvoor dient eigenlijk de Vlootwet is de vraug, welke spr. hierna aan de orde stelt. Er is geen denken aan, dot met de Vlootwet het verschil in opvattingen omtrent de wijze, waarop onze marine moet zijn samengesteld, zal veidwijnen. Er zullen nieuwe marine- bewindsmannen komen, die zullen zeggen eerst de Vlootwet weg, want dat systeem deugt niet. Ook zonder de Vlootwet kan men elk jaar bepaalde schepen bijbouwen, doch het verschil is, dot men na aanneming van de Vlootwet de vaste steunpunten in Indië zal gaan bouwen. Tal van autoriteiten in Indië zijn evenwel tegenstanders van die voste steun en thans met do huidige toestanden rekening houden. We moeten ons thans in den geest terug roepen Huyg de Groot. Ook Huyg de Groot was een Nederlander I Spr. heeft de overtuiging dot Loder met zijn Internationaal Hof van Justitie in Den Haag méér waard is dan de Dezen worden daartoe verdeeld in tweo groe pen Groep A zijn die ambtenaressen, die reeds een minumum pensioen hebben bereikt. TFrvE-nnw .jr' worden zonder meer ontslagen. Dit zijn zij, j die 7 of meer dienstjaren hebben. Tot groep B Per Anker 1 behooren Z'L n°£ ^et voor pens'0661* in aanmerking komen. Zij zullen op wochtgeld worden gesteld en zullen evenveel maanden wachtgeld krijgen als zij dienstjaren tellen. Er zullen geen gehuwde ombtenaressen meer in rijksdienst worden genomen en aan ambtena ressen, die in het huwelijk treden, zal eervol ontslag worden verleend. DE CHAOS BIJ DEN POSTCHEQUE- EN GIRODIENST. Een vorm van curateele. Naar de Tel. verneemt heeft mr. Delprat, ii i naai uc i c i. vuiitauu uacii lui. uaiyiai. butter,.en, tvelke ons departement van Oorlog dircctclIr_s!,cr(.tnris Tan de Ned. Bank, dia op wtide boawen m den mond van de Schevemng- uitnoodiging van den ministar van Waterslaat SCp®. V1SSCje5S fn' (Applaus). een onderroek naar de toestanden bi] den post- B.J het debat, dat op de rede van den heer chè girodianst de lcidinB van he, Merchant volgde, voerde géén voorstanders van bedrijf „jjwe, handcn an, de TQootwet het woord De heer Van Dom- I p0 directaur y(m den mden dicnst is 200 burg kwam o a. op tegen het gepubheaerde plan d ak onder an geen tot het houden van oen com,te-gencraal van baIangrijka beslissingen mogen meer genomen de Kamer vóór de openbare behandeling van de Vlootwet zal plaats hebben. Alle debatten moeten in het openbaar plaats hebben! (Ap plaus). i In zijn antwoord zeide de heer Marchant, dat 't van de omstandigheden zal afhangen of hij zich tegen een comité-generaal zal verzet ten. Want de kans bestaat dat de regecring dan later zegt, dat ze haar sterkste argumenten alleen in comité-generaal had willen geven. Spr. was er van overtuigd, dot er in comité- generaal niets bizonders valt mede te deelen: 't is aanstellerij en komedie I De voorzitter sloot daarop de vergadering met een woord van dank tot mr. Marchant. Anti-vlootwct-actie postkantoor. Door den heer Kersten is aan den minister von Waterstaat het volgende gevraagd Is het Uwe Excellentie bekend, dat een amb tenaar ten postkantore te Ierseke bezoekers van dit kantoor aan het loket het anti-Vlootwet- adres ter teekening aanbood Acht Uw Excellentie dergelijk optreden van een ambtenaor in Rijksdienst toelaatbaar. Een protcsteerende dominé. To Beilen heeft een der jongste Zondagen ds. op worden zonder goedkeuring van mr. DelpraL Van het hoofdbestuur der Posterijen zijn een zestal ambtenaren naar den giro-dienst gediri geerd, om naast de chefs der afdcelingen toe te zien op het werk en het personeel. De dienst tijdelijk gesloten. De directeur van den postchèque- en giro dienst heeft, na overleg met de regeering, be sloten den postchèque- en girodienst met in gang van gistermiddag 5 u. 30 tijdelijk te sluiten. Een groot aantal fouten in de administratie van voormelden dienst is de reden, die tot dezen maatregel noopt. Het is noodzakelijk, dat die fouten eerst worden opgespoord, het geen thans ajleen mogelijk blijkt bij sluiting van den dienst, om te voorkomen, dat he( aan tal fouten nog grooter wordt. Een contróle- bureau is reeds in werking, om te trachten met spoed de gemaakte fouten te achterhalen en te verbeteren. Zoodra dit bureau mot zijn ar beid gereed is, kan heropening van den dienst eerst in overweging genomen worden. De regeering overweegt, welke maatregelen zij zal kunnen nemen ten behoeve van die re keninghouders, die door de sluiting van den postchèque- en girodienst in ernstige ongele- H. een preek gehouden, waarin scherpe uitdruk- genheid zouden geraken. Voor de behandeling longen tegen de Vlootwet voorkwamen, die van 1 van daarop betrekking hebbende zaken zijn dien aard waren, dat de burgemeester tijdens do voorloopig aangewezen de thesaurier-generaal godsdienstoefening als piotest het kerkgebouw i van het departement van financiën, de alge- heeft verlaten. (Stand.) Een verdediging der vlootwet Naar het Vad. verneemt zullen vanwege de A.-R. Partij 3 millioen strooibiljetten in het land worden verspreid waarin de Vlootwet wordt verdedigd. H= KANTOOR en MAGAZIJNEN KOESTEEG 5-7 b|d. VARKENSMARKT miezen bij het departement van Financiè'p, W. Leder en J. W. Bosboom; toegekend de zilveren eere-medaille in dc Oranjc-NassaU-orde aan P. Baleman, ploegbaas op de suikerfabriek „Wittoucq", te Prinsenha gen. Aan de Commiezen bij het Departement van Oorlog A. J. Schorrs, j. H. Geerling, H. P. Ro senberg en L. van Vliet eervol ontslag verleend uit hun voormelde betrekking, zulks wegens verandering in dc inrichting van het dienstvak waarbij zij werkzaam zijn, waardoor hunne werkzaamheden overbodig zijn geworden; aan den Kapitein op nonactiviteit G. Heshuy- sen van het Wapen der Genie, op het daartoe door hem gedaan verzoek, een eervol ontslag als zoodanig verleend uit den militairen dienst en is hij benoemd tot Reserve-Kapitein bij het Regiment Genietroepen; a. op hunne aanvrage een eervol ontslag uit den militairen dienst verleend aan den Majoor E. Cool, van het 7e Regiment Infanterie en aan Ben» Kapitein op nonactiviteit J. E. Schneiders van het Wapen der Infanterie; b. benoemd bij het reserve-personeel der land macht. bij het Wapen der Infanterie en wel on derscheidenlijk bij het 7e en het 4e Regiment, tot Reserve-Majoor, de Majoor Cool, voornoemd en tot Reserve-Kapitein de Kapitein Schneiders voornoemd; a. bij het Wapen der Infanterie, bij het 9e Regiment tot Majoor, de Kapitein H. W. J Dutry van Haeften, van het 14e Regiment; b. bij het reserve-personeel der landmacht: lo. bij den Generalen Staf tot Reserve-Majoor, de Reserve-Kapitein J. W. van Oorschot, van dien Staf; 2o. bij het Wapen der Infanterie, bij hun te genwoordig korps, tot Reserve-Majoor, de Re- sen*e-Kapitein W. Dozy en Jonkheer J. A. van Hoogenhouck Tulleken, respectievelijk van het 19e en het 6c Regiment. HET BEZOEK DER KONINGIN AAN ALKMAAR. De bevolking verlangt ook naar de prinses. Te Alkmaar is een spontane beweging ont staan om te trachten dat Prinses Juliana haar moeder en vader bij het voorgenomen bezoek aan Alkmaar zal vergezellen. Bij de burgerij circuleeren voor dat doel on derling lijsten, waarop reeds vele honderden ge- teekend hebben, om van hun instemming met het denkbeeld te doen blijken. AUDIËNTIES. De gewone audiëntie van den minister van justitie zal Zaterdag 6 October met plaats heb ben. DE VLOOTWET. De regecring zal haar motieven in comité-generaal mededeclen. Naar de Tel. verneemt, doet in parlementaire kringen het gerucht de ronde, dat de regeering, alvorens tot de behandeling van de Vlootwet punten, gouverneur-generaal Fock vindt ze bovendien te duur (honderd millioen 0- Het Departement van Koloniën is tegen de Vloot wet, met haar verwerping zal men „Koloniën" een dienst bewijzen. Onderzeeërs en zoo kan „M-jrine" ook zonder Vlootwet elk jaar gaan bijbouwen, ook kan zonder Vlootwet bijv. geld voor veste steunpunten in Indië aengevraagd woi den- Spr. gaf hiema een overzicht van den in houd van het ontwerp-Vlootwet en van hetgeen de voorstanders tegenover de tegenstanders betoogen. Van bezuiniging zal bij de marine geen sprake meer kunnen zijn als de Vlootwet is aangenomen, zeide spreker, want de schepen zullen bemand moeten worden, de bemanningen opgeleid, enz. De begrootingen, voor de Vloot wet opgemaakt, zijn alle van zeer voorloopi- gen aard, de ramingen kunnen op geenerle nauwkeurigheid aanspraak maken. En over zes jaar zullen we bijvoorbeeld voor de verken ningen ten dienste van de verdediging van het centrum van West-Java nog niet eens het „uiterste minimum" aan schepen, enz. hebben, doch een scheepsmacht ter waarde van abso luut nul I Met verschillende citaten uit het Vlootwet-rapport der Interdepartementale Com- imissic staafde Spr. zijn meening, dat er geen sprake kan zijn van een „bezuiniging" tenge volge van de Vloo'twet, gelijk Colijn het liet voorkomen. Integendeel: de tenuitvoerlegging van de Vlootwet opent wijde perspectieven voor voortgczettèn vlootbouw. Ook aan dc hond van uitsproken uit marine- kringen concludeerde spreker: er is in 't geheel geen Vlootwet noodig, de steunpunten in Indië zijn schadelijk en duur. Waarom dan toch de Vlootwet doorgezet Spr. noemde zijn rede: een politiek» vloot. Na de verkiezingen is plotseling de heer Westerveld als Vlootwet-minister verschenen. Eigenlijk was hij bezuinigings-minister. Hij heeft natuurlijk als eisch gesteld: de Vlootwet moet doorgaan. Maar men heeft toen uitstel verkre gen en de commissie-Patijn ingesteld. Spr. heeft nooit begrepen wat eigenlijk de taak was von deze commissie en, gelukkig, ook de commissie heeft dat niet begrepen. Het rapport dier commissie bracht de regee ring in moeilijke positie: de vloot was noodig, maar er was geen geld voor. De Vlootwet werd niettemin op dc Kamer-agenda geplaatst vóór de marine-begrooting. Minister De Geer ging heen. Wat zal er kunnen gebeuren als de Vlootwet wordt verworpen Dan kon minister Ruys weer de departementen van Oorlóg en Marine vereenigen, bij minister Ruys is er onder alle omstandigheden continuïteit De doelstelling over de marine aldus Spr. behoort te zijn: niet wat boven ons be reik ligt, maar een politiezaak in den archipel, ook tegenover een buitenlandschen vijand. Den kleinen volken is slechts de strijd om het Recht gebleven, men breke met elke militaire illusie. Is dat laf, is dat de geest van Jan Salie? 't Is laf en misdadig het oog voor de werkelijkheid te sluiten I Breken we don met onze glorierijke historie? We moesten echter De Ruijter zien in de lijst van den tijd, waarin hij geleefd hoeft DE AMBTENAARSSALARISSEN. Een onderhoud met Minister Colijn. Het Vad. meldt De Minister van Financiën heeft de vrien delijkheid gehad ons in te lichten omtrent zijn meening in zake de salarisverlaging. Volgens Z. E. heeft de ambtenaar minder van den alge- meencn finanrieelen druk te lijden dan welke andere salaris- en inkomentrekker ook. Immers het nationale inkomen daalde tusschen 1922 en 1923 met 1 milliard twee honderd millioen. De ambtenaarsstand maakt ongeveer I/I2 van de bevolking uit Hij zou dus, gelijk omgesla gen, 100 millioen minder inkomen moeten heb ben. In werkelijkheid deelt de ambtenaar maar voor 35 tot 40 millioen in den nationalen ach teruitgang. Verder vernamen wij, dat do Minister bij de tweede tien percentsverlaging wel degelijk van plan is individueel te werk te gaan en den last naar draagkracht, en dus ongelijk te verdeden. Te laot is, volgens Z. E., ingegTepen en daar om moest nu dadelijk krachtig worden gehan deld. De tijd ontbrak voor hef opmaken van een verdeeling als Z. E. voor de toekomst over weegt Periodieke-, extra- en auto matische verhoogingen. meen secretaris der posterijen en telegrafie en de beheerder van de schatkistpostrekening. Voor rekeninghouders die in moeilijkheden verkeeren. Het Ned. Corr.-buTeau te 's Gravenhoge ver neemt nog, dat rekeninghouders bij den post chèque- en girodienst, die in ernstige moei lijkheden komen tengevolge van dc beslissing, dat voorlotopig over het tegoed bij voornoem den dienst niet kan worden beschikt, zich tot de daarvoor aangewezen commissie kunnen wenden met verzoek om uitkeering van een zoodanig gedeelte van hun saldo, als ter vermijding dier moeilijkheden noodzakelijk is. Zij zullen daartoe gebruik moeten maken van met ingang van Zaterdag 6 October a.s. op de postkantoren verkrijgbare formulieren. Slechts verzoeken, waarvoor van de hierbedoelde for mulieren wordt gebruik gemaakt, worden in overweging genomen. Den rekeninghouders wordt in het belang van een spoedige afwikkeling van zaken, dus in hun eigen belang, dringend verzocht van het voren staande niet af te wijken. HET KAMPER GARNIZOEN. Het begin van het einde Uit Kampen wordt gemeld Het taaie verweer der Kamper burgerij heeft niet kunnen beletten, dot de Hoofdcursus naar Breda verplaatst werd. En toen reeds werd de pessimistische voorspelling vernomen, dat deze amputatie het begin van het einde zou zijn voor het Kamper garnizoen. Die voorspelling begint al in vervulling te gaan. Zooals onlangs ge meld, zal dit najaar geen nieuwe lichting aan het L B. worden aangenomen, met het gevolg dat door het vertrek van het oudste jaar naar de regimenten de 2e compagnie vervallen is. Een vijftal officieren, overcompleet geworden, wordt dan verplaatstdo kapitein de Ridder naar Groningen en de eerste luitenants Van der Drift, Couvée, Duyne en Stolz respectieve lijk naar Maastricht, Delft, Harderwijk en Arn hem. ACTIE TEGEN DE TABAKSWET. Vergadering van het lan delijk comité. Te Alkmaar vergaderde het Landelijk Comité van. Actie tegen de Tabakswet, onder leiding De Res.fcode verneemt in aansluiting op, wat van den heer J. Noltrot uit Haarlem. bekend is, dat de periodieke verhoogingen voor 1924 vooralsnog wel zullen worden toegekend, dat de minister van financiën last gegeven heeft alle extra rangsverhoogingen, die gepaard zouden gaan met buitengewone tractements- verhooging te schrappen. Gebroken zal ook worden met het systeem der automatische promoties, zonder dat er een vacature is of verandering van werkkring een promotie wenschelijk maakt. Aon den toestand, die aan verschillende de partementen bestaat, dat hoofdcommiezen met salarissen van 5000 en meer den dog door brengen met eenvoudig ogendeeringswerk, een werk, dat zij als schrijver op jaarloon ook reeds deden, zal een eind worden gemaakt Geen salarisverlaging, doch een noodbelesting Naar de „Post- en Telegraafdienst", orgaan van de Vereen, van Hooger Personeel bij den post-, telegraaf- en telefoondienst, uit goede bron verneemt zal het voornemen der regecring om de salarissen von de rijksambtenaren in gaande 1 Januari 1924 a^. met 10 te ver minderen, niet worden ten uitvoer gebracht, doch zal door middel van een noodbclasting in het tekort op de Staatsbegrooting worden voor zien. ONTSLAG AAN GEHUWDE AMBTE NARESSEN. Met I Januari a-s. Naar de Res. bode verneemt, heeft de re geering besloten, met ingang van 1 Januari ont slag te geven aan alle gehuwde ambtenaressen. Sprekers waren de heeren W. Goubitz en S. van Kleef, beiden uit Amsterdam, die in felle bewoordingen protesteerden tegen het bestaan de banderolle-systeem voor de sigaren, tijdroo- vend als dit is voor de fabrikanten. Verder werd de tot 20 pCt. te verhoogen accijns aan heftige critiek onderworpen. De volgende motie werd staande dc verga dering aangenomen De openbare vergadering, gehouden door .het landelijk Comité van actie tegen de tabaks wet in het gebouw Het Gulden Vlies te Alkmaar op Maandag 1 October 1925 tot de overtuiging komende, dat de tabaks en sigareriindustrie zich in een zeer bedroeven- den toestand bevindt, wat in hoofdzaak te wij ten is aan de wijze van belastingheffing, welke een zoo grooten rompslomp van onproductie- ven arbeid den ondernemers oplegt is van meening, dat daarvoor in de plaats een stelsel gevonden kan worden waardoor de 18 millioen voor de schatkist verzekerd zijn, wat bestaat door een progressief vergunningsrecht en een heffing bij de bron (ruwe tabak); doet tevens een beroep op de regeering, het bedrijf geen nieuwe lasten op te leggen, omdat dit de industrie geheel zal ondermijnen; besluit, deze motie te zenden aan Z. E. .den minister van financiën, de Eerste en Tweede Kamerleden en te publiceeren in de pers HET GEUZEN-GESTICHT TE DEN BRIEL. Viert z'n gouden jubileum. De Geuzenslichting „Wilhelmus van Nassau- wc" te Brielle viert heden haar gouden jubileum. Ze werd 50 jaar geleden ^Js een herinnering

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1923 | | pagina 2