SPORTNIEUWS STADSNIEUWS „DE MAEHEET" IMlstliestr.12 aan het ontzet van Brielle gesticht als wees huis voor kinderen van omgekomen visschers en zeelieden. Hedenmiddag werd in de Geref. kerk van Brielle een plechtige herdenkingsso- menkomst gehouden, onder leiding van ds. M. H. K. Mol van Zwarte waal. Ds. G. Verry van Hardenbcrg (O.), secreta ris van het college van Regenten, hield een ge dachtenisrede, naar aanleiding van Ps. 10 T4: rfGij zijt geweest een Helper van den wees". Spr. bepaalde zijn gehoor, na een breede be schouwing ovex het ontstaan der stichting bij: Ie. hoe deze waarheid uit den tekst krachtig is bevestigd, om 2e. de vraag te beantwoorden, waartoe dit in deze feestelijke herdeirkingsure leiden moet. De rede werd afgewisseld door het zingen van Ps. 146 47 en 8. De rede zal ten bate der stichting in druk verschijnen. Na afloop der samenkomst recipieerde het bestuur in een der stichtingsvcrtrekken. Vrijdag 13 Oct. zal het weeshuis dat de stichting te UtTecht heeft, ju- bileeren. BURGEMEESTERSBEMOEIïNGEN BIJ CER TIFICATEN VOOR UITVOER. In een der bladen is er over geklaagd, dat de taak der burgemeesters opnieuw is be zwaard met werkzaamheden in verband met den uitvoer van aard^peien, tomateir, e.d. naar België. Dienaangaande vernemen wij het volgende De opdracht aan de burgemeesters is ge schied onj het den handel gemakkelijk te maken en den uitvoer te bespoedigen. Indien toch de burgemeesters de verklaringen rechtstreeks af geven, behoeft de Wageningsche Plantenziekte- kundige Dienst er niet in te worden gemoeid, hetgeen, zooals van zelf spreekt, oponthoud zou geven. Opgemerkt wordt hierbij dat, indien de Wageningsche Dienst zelf de certificaten zou afgeven, zij dit niet zou kunnen doen zonder een verklaring van de burgemeesters. Ten slotte wordt nog medegedeeld, dat wat betreft de heffing van de kosten van de certifi caten, het toch rdet meer dan billijk en juist is, dot de handel deze uiterst geringe kosten be taalt, en er is geen aanleiding om deze kosten, welke reglementair ten bate van den Planten- ziektekundigen Dienst komen, ten voordeele Van de gemeenten te laten. DE DROOGLEGGING DER ZUIDERZEE. Malaise in het Zuiderzeebedrijf. In verband met de geringe uitkomsten van het botbedrijf en meer nog door de geringe koop kracht van dat deel van het publiek, waaronder het Zuiderzeeproduct geplaatst werd in de goede jaren, hebben reeds eenige bedrijfseige naren besloten in October hunne vaartuigen op te leggen. De malaise in het geheele Zuiderzee bedrijf en de nevenvakken wordt steeds erger. Rookerijen, in 1918 nog op 25,000 getaxeerd, gaan nu onder den hamer voor50001 Het verschijnsel van achteruitgang der vis- schersvloot doet zich aan den W.wal nog ster ker gevoelen: Volendam, de grootste haven, zo' dit jaar 10 botters minder in de vaart hebben. HAAGSCH GEMEENTEPERSONEEL Bezuiniging op de salarissen. Naar de Tel. verneemt, zal het college van B. en W. van 's-Gravenhage reeds spoedig met belangrijke voorstellen voor den Raad komen. In de eerste plaats met de vervanging van de 45-urige werkweek door de 48-urige en voorts met de bezuiniging op de salarissen van het gomeentepersoneeL DE INVALIDITEITSWET EN DE OUDERDOMSWET 1919. Overzicht der toegestane rente. Op 1 September 1923 werden 2530 wedu- wenrenten en 4587 weozenrenten krachtens de Invaliditeitswet genoten, terwijl op genoemden datum krachtens art. 373 dier wet 29,782 per sonen in het genot verkeerden van een als vrucht hunner verzekering verkregen ouder domsrente van 3 gulden per week voorts ge noten 3252 personen een involiditeitsrente, als bedoeld in art. 71 dier wet. Krachtens de vrijwillige verzekering, geregeld in de Ouderdomswet 1919, waren op vorenge noemden datum 67,038 personen in het genot van een als vrucht hunner verzekering verkre gen ouderdomsrente van 3 gulden per week. DE ZAANDIJKSCHE INDUSTRIEELEN EN DE 7.UCELIJKE BEDRIJFSBELASTING. Voortgezette executoriale verkooping. Gistermorgen was voor den exccutorialen verkoop de lirma Corn. Vis en Zoon, houthan del te Zaandijk, aan de beurt. De publieke be langstelling taande nog niet. Vrienden der fir ma hebben opgekocht een pendule, een tafel, een stoel, een leuningstoel en een kolenbak, waarmede het bedrag voor den aanslag noodig, was bereikt. Gistermorgen was het de chocoladefabriek der firma van der Woude en Dekker, die on der den hamer kwam. Toen de afslager een bod vroeg op een kistje, inhoudende 100 Sun Maid-recpen, gingen er uit het publick stemmen op: me moeten eerst proe ven of ze goed zijn, voor welken vriendelijken aandrang de firma bezweek en een 100-tal lecpen onder het publiek liet uitdeelen. Dit bleek een gunstige maatregel, wot in den be steden prijs het best tot uiting kwam. Zes nieuwe fietsen vonden een eigenaar tegen prijzen van 36 h 40. Dat de winter met lange avonden en koart- rondjes voor de deur stoot, bleek uit de groote animo voor luxe bussen cacao van 1 K.G. in houd. Men verdrong zich om een bus voor 60 cent machtig te worden, terwijl alle gegadig den niet met zoo'n koopje konden worden te vreden gesteld. De firma van der Woude en Dekker is de eerste firma, die de verschuldigde belasting- penningen, 382, voldoet, zonder zelf van de verkooping iets te hebben teruggekocht. ZEDENSCHANDAAL. Art 25Ibis W. v. S. De vierde kamer der rechtbank te Amster dam heeft met gesloten deuren behandeld de zaak tegen Ca. W., beklaagd dat zij in een per ceel aan de Sarphatistraat zich schuldig ge maakt heeft aan het misdrijf, strafbaar gesteld bij art. 251 bis Wetboek van Strafrecht (het in behandeling nemen van vrouwen, daarbij op wekkende de verwachting dat zwangerschap kan worden verstoord). Het O. M., eischte I jaar en 6 maanden gevangexusstraf. Dc man, met wien deze beklaagde leefde, d. L. werd in dertijd tot gelijke straf veroordeeld ter zake van hetzelfde misdrijf. ERNSTIGE WEDERSPANNIGHEID. Een gevaarlijke dronkaard. In den avond van den 12den Augustus j.l. maakten een tweetal mannen herrie in een café aan de Lindengracht te Amsterdam. De eige naar trachtte tevergeefs de oproerlingen buiten de deur te zetten en hij belde het politiebureau Westerstraat op, waar hij assistentie vroeg. Da delijk werd een agent naar het café gezonden. Het dronken tweetal had ondertusschen vrij willig het café verlaten en ging de Jordaan in. De een, een visscher, had een bijl onder zijn jas verborgen, „om een wapen te hebben als ze hem op straat iets deden", zooals hij aan de bezoekers van het café vertelde. Een tweetal agenten had de menschcnoploop voor het café bemerkt en vroeg wat er gaande was. Spoedig had men hen ingelicht en tevens medegedeeld, dat de een een bijl bij zich had en een zeer gevaarlijk persoon is. De agenten, en de agent van het bureau Westerstraat voegde zich bij hen, besloten het tweetal te arresteeren we- gei\s openbare dronkenschap. Een agent pakte den man met de bijl bij zijn linkerschouder beet. Maar deze haalde het wapen onder zijn jas vandaan, zwaaide er mede in de lucht en hij zou den schedel van den agent verbrijzeld hebben, als de man niet juist op tijd opzij ge sprongen zou zijn. Nogmaals hief de woeste ling de bijl op en hij raakte ditmaal de hand van den tweeden ogent, die hem nu had beet gepakt. De agenten .zagen zich genoodzaakt hun sabels te gebruiken en zij brachten den woeste ling eenige bloedige houwen too. Met hun drieën brachten zij daarop de dronkaards naar het bureau, waar bleek dat de man met de bijl door de sabels der agenten gevoelig geraakt was. •Dinsdag stond de woesteling wegens weder- spannigheid subs, poging tot zware mishande ling voor do Tweede Kamer der rechtbank. Bekl. verklaarde dat de agenten zijn broer den man die bij hem was geslagen hadden met hun sabels. Daarna had hij eerst den bijl voor den dag gehaald. Hij had het wapen niet bij zich gestoken omdat hij het voornemen had gehad te vechten, alleen om in staat van zelf verdediging te zijn. De agenten verklaarden dat cr geen sprake van is, dat zij eerst den broer geslagen hadden. De officier van justitie merkte op, dat beid. een gevaarlijk mensch is. Hij heeft al 17 ver oordeelingen achter den rug wegens diefstal en mishandeling. Spr. vroeg wegens zeer ernstige wcdersponnighcid 6 maanden gevangenisstraf. ERNSTIGE VECHTPARTIJ. Eén zwaar gewond. Dinsdagavond, meldt de „Asser Crt.", heeft er te Fochteloo een ernstige vechtpartij plaats ge had, die vermoedelijk reeds een slachtoffer gemaakt heeft. Een paar arbeiders uit de om geving, zekere L.'s, hadden op de markt te Oos- terwolde varkens verkocht Van het daarvoor ontvangen geld maakten zij met hun schoon vader H. de J. aldaar goede zwier. Verschillen de cafés werden bezocht en toen men zich ein delijk huiswaarts begaf, waren alle drie mannen geducht onder den invloed. De veldwachter M. wilde hen toen wegens openbare dronkenschap verbalisecren. Doch dat zette zulk kwaad bloed bij dc mannen, dat een hunner een dolk greep en daermee den veldwachter te lijf wilde gaan. Woest sloeg hij om zich heen. Doch in de for- meele vechtpartij, die inipiddels ontstaan was, wist noch zag hij meer wat hij deed, met 't ontzettende gevolg, dat de woesteling, in plaats van den veldwachter, op wien hij het gemunt had, zijn schoonvader met het dolkmes dwars door een der longen stak. De manufacturier A. S., te Smilde, die van de vechtpartij getuige was, had ondertusschen de politie en den geneesheer gewaarschuwd. Weldra waren deze ter plaatse. De beide dron ken kerels werden gearresteerd en opgebracht, terwijl .de schoonvader per ziekenauto in allerijl naar het ziekenhuis te Groningen werd over gebracht' Zijn toestand was zoo ernstig, dat men vreesde, dat hij tijdens het vervoer den geest zou geven. DE NACHTELIJKE OVERVAL IN DF „CINEMA ROYAL". Een der verdachten bekent. Naar men ons uit Amsterdam meldt, zijn alle drie de mannen, verdocht van de inbraak met geweldpleging in de „Cinema Royal" m handen der politie. Twee hunner zijn resp. controleur en noodhulp in de „Cinema Royal" en de derde is een vriend van beide employees. Een gedeelte van het ontvreemde zilvergeld is in het bezit der verdachten gevonden. De controleur heeft bekend. Waarschijnlijk Vrij dag worden de verdachten ter beschikking der Justitie gesteld ONDER DEN TREIN. Een ingenieur der spoor wegen gedood. Bij het station 'Papenburg (vlak bij Belling- wolde) is Dinsdagavond de ingenieur der spoor wegen, de heer Würdemenn, door den trein aangereden en gedood. ONGELUKKEN BIJ AFGRAVINGEN. Aan den St. Pietersberg. Men meldt ons uit Maastricht Aan de mergel-exploitatie van den St. Pieters berg is hedenmorgen een drietal werklieden ern stig gewond. Zekere Groothuizen, die de mergel onder een balk uitgroef, kreeg een vallende balk in zijn lenden en heeft inwendige kneuzingen. De gebr. Ruyters, belast met hét schieten met dynomietpatronen, zijn van de bovenste helling afgevallen en werden onder het neerstortende puin bedolven. Gr. en J. Ruyters zijn in Calvariënberg op genomen en nog altijd buiten kennis. DOOR EEN WOEDENDE STIER AANGEVALLEN, i Een burgemeester het slachtoffer. De heer H. J. van der Waes, burgemeester van Westdorpe, die de vorige week Woensdag in de weide door een woedenden stier werd aan gevallen, is gisteren aan de gevolgen van de bekomen verwondingen overledeiv Hij was sinds tien jaar burgemeester en had den leeftijd van 50 jaar bereikt KORTE BERICHTEN. Inbraak. Bij de stucadoorsfirma Götz te Assen is, ter wijl de familie afwezig was, ingebroken. Men voronderstelt dat de inbraak Zondagavond of Zondagnacht geschied is. Een ijzeren kistje pl. m. f 250 bevattende, is meegenomen, openge broken en ledig teruggevonden in den tuin gren zende aan de ambachtsschool. Vermoedelijk is men door inklimming door een kelderraam binnengekomen. Van dader(s) is tot heden geen spoor. Motor-ongelukken. Bij den LoosduinscKen weg heeft gistermid dag een I8-jarig motorrijder op de Laan van Eik-en-Duinen een 70-jarigen man aangereden. De laatste Jiep slechts lichte schrammen op; de motorrijder kwam te vallen, en kreeg een hersenschudding. De geneeskundige Dienst heeft hem naar het Gemeente-Ziekenhuis ver voerd. Gistermiddag kwamen op den Rijswijkschen weg een motorrijder en een wielrijder met elkaar in botsing. De laatste, een 19-jarige monteurs- leerling, liep en hersenschudding en een wonde aan het achterhoofd op en moest door den Ge neeskundigen Dienst naar het Ziekenhuis wor den vervoerd. Kunst en Wetenschap. HEIJERMANS" NEUWSTE TOONEELSPEL. „Van ouds de Morgenster". Naar de Tel. verneemt, heeft Herman Heijer- mans het tooneelstuk, dat hij voor het jubi leum van mevr. de Boer—van Rijk zou schrij ven, voltooid. Het heet Van ouds de Morgen ster, tooneelspel in drie bedrijvcm De première van dit stuk zal plaats hebben op Woensdag 7 November in den Grooten Schouwburg te Rotterdam. UIT DEN OMTREK. DE COMMISSARIS DER KONINGIN. Zal binnenkort dit ambt neder- leggen. In verband met de omstandigheid dat gravin Van Lynden van Sandenburg geb. Van Nagel!' is benoemd tot grootmecsteresse van H. M. de Koningin zal de familie Van Lynden van San denburg zich metterwoon te 'sGiovenhage vestigen, aangezien de grootmeesteresse in 's Gravenhage moet woonachtig zijn. Daaruit volgt noodwendig, dat bij den Commissaris der Komngin het voornemen bestaat zijn ambt in ons gewest neer te leggen. Het a.s. aftreden van graaf Van Lynden van Sandenburg zal in breeden kring met groot leedwezen worden vernomen. Hoogland. Gisteren werd in tegenwoor- digheid van den Inspecteur van het lager onder wijs in de inspectie Hilversum een nieuwe R.-K. school ingewijd. Een Christelijke Schoolver- eeniging wil trachten de overgebleven dertig kinderen der openbare school op een Christe lijke School te krijgen en daardoor zal de open bare school worden opgeheven. Socsterberg. De heer L. Meijer al hier slaagde te Den Haag voor het politie-exa- mcn. WEDSTRIJDPROGRAMMA U. P. V. B. ZONDAG 7 OCTOBER* le klasse A. AmersfoortA. P. W. C.—S. F. C le klasse B. Utrecht: Utrecht 2-H. V. C. 3. 2e klasse B. Amersfoort Amersf. Boys—'s Graveland. Naardent NaardenA. P. W. C. 2. 3e klasse C. Putten Puttensche Boys—H. V. C. 4. AmersfoortA. V. C.—A. P. W. C 3. 3e klasse E. DriebergenDriebergen 2Amersf. Boys 2. 3e klasse H. AmersfoortQuick 2Hilversum 4. Hinderwet B. en W. van Amersfoort brengen ter open bare kennis, dat bij hun besluit van 2 October 1923, aan G. Floor en zijrve rechtverkrijgenden voorwaardelijk vergunning is vcrleei>d tot het uitbreiden van zijn bakkerij, door daarin te plaatsen een electromotor van 2 P.K. tot het oandrijven van eene kneedmachine, in het per ceel alhier gelegen aan den Soesterweg no. 270, kadastraal bekend gemeente Amersfoort, sectie D, no. 3511. Amersfoort 3 October 1923. B. en W. voornoemd. De Secretaris, De Burgemeester, K. KAAN Jz.v. RAiNDWUCK. Garnizoen. Luiteirant-koloncl W. A. F. G. Bolken is overgeplaatst van .Harderwijk naar hier als commandant van het 16de regiment infanterie. Dc rantsoenprijs is gedurende het 4e kwar taal 1923 vastgesteld op een bedrag van 0.52 voor het garnizoen Amersfoort. De kostprijs von het rantsoen levensmiddelen is gedurende dit kwartaal vastgesteld op een be drag van 0.60 per rantsoen, terwijl de ver goeding wegens gemis van levensmiddelen 0.50 per rantsoen bedraagt. Voetbal. E x o m c n s. Voor «et examen vrije- en ordeoefeningen slaagden onze stadgenooten J. S. Comelisse, C. J. von Slooten en J. H. Renes. Voor het examen apothekers-assistent slaagde de heer J. J. Donath, alhier. Montessori Onderwijs. Naar wij vernemen zal mej. Van Dorp, leidster van een Montessori-school, Zaterdag 6 Octo ber a. s., 'savonds 8 uur, in het Logegebouw, Van Persijnstraat, een lezing houden over het Montessori Onderwijs. De lezing zal speciaal de werkwijze en de bedoeling van de voorbe reidende Montessori-school toelichten. Duitscho Godsdienstoefening. Phnrrer Knopf uit Hilversum, hoopt Zondag avond 14 Oct. ten 8 ure, in de Romonstrant. sche keirk een „Gottesdienst" voor Duitsche vrouwen en mannen te leiden. Nationale Opera. De Directie der Nationale Opera (dir. G. H. Koopman) te Amsterdam deelt ons mede, dat zij in het komend© seizoen ook te Utrecht oen aantal voorstellingen zal geven en wel in d:n Stadsschouwburg op 26 October, 15 en 29 November, 28 December, 10 Januari, 21 Febru ari en 6 Maart. In verband hiermede is de directie voorne mens couponboekjes uit te geven tegen gere duceerde prijzen. Inlichtingen hieromtrent zul len onzen lezers nader 'geworden. A m a t e u r-f o t o g ra f e n. Dinsdagavond hielden de Amersfoortsche Amateurfotografen in het gezellige zaaltje van „Monopol©" hun eerste bijeenkomst in dit sei- soen. De hoofdschotel was wel de onderlinge foto wedstrijd en als even zoovele schilderrijtjes hin gen daar aan de wanden der zaal schitterend mooie foto's van onze stad en hare omstreken. Heusch, velen weten nog niet op welk een schoon plekje van God's aardbodem wij leven. Zij hadden daar in „Monopole" eens een kijkje moeten kunnen nemen om tot die overtuiging to geraken. Blijkbaar was ook het Bestuur dezer wakkere jonge vereeniging die meening toegedaan, en werd althans besloten in December eene ten toonstelling van fotowerken, uitsluitend van amateurs, te houden. Wij komen op deze, voor onze stad belang rijke gebeurtenis, zeker terug. Vegetarische Tentoonstelling. Evenals reeds op verscheidene plaatsen in ge schied, zal nu ook te dezer stede eene vegeta- iische tentoonstelling worden gehouden, op ini tiatief van de afdeéling Soest van den Neder- landschen Vegetaricrsbond. De tentoonstelling zal worden gehouden in „Ons Huis" aan de Kortegracht Zaterdag en Zondag a.s. van 10 uur v.m. tot 9 uur n.m., terwijl met welwillen de medewerking van de directie der Huishoud school Maandagmiddag een kookdemonstratie zal plaats vinden. Paddestoelententoonstelling. Evenals verleden jaar zal er a.s. Zondag in de R. H. B. S. weder een paddestoelententoon- stelling worden gehouden. Velen zullen zien de tentoonstelling van vorig jaar nog wel herin neren en daarvan den goeden indruk bewaard hebben. Ook Zondag zal er wel een mooie collectie bijeengebracht zijn. Het weer toch is er buitengewoon gunstig voor en de leerlingen, die zich er voor beijveren, zullen wel alle moeite doen om een groote verscheidenheid bijeen te brengen. De tentoonstelling wordt des morgens 10 uur geopend. trekt ean floor prU* en kwaliteit OW ZIEX »E ÉTALAGES" Aanbevelend: GEBRS. DE TRIES Protestvergadering. Gisteravond had de Algemeene Centrale van Overheidspersoneel uit den Centralen Neder- landschcn Ambtcnaarsbond, den Bond van Ne- derlandsche Onderwijzers en den Bond van Werklieden in Overheidsdienst, in „de Arend een protestvergadering belegd tegen de regee- ringsplannen in verband met de salrisverminde- ring. De voorzitter der vergadering, de heer Muil wijk, heette de talrijke aanwezigen welkom en sprak een kort inleidend woord. De staatsbe- grooting sluit niet, zwaardere belastingen mo gen niet worden opgelegd, dus moeten het de salarissen ontgelden. Wij dienen ons nu schou der aan schouder te stellen achter de banieren der organisaties om hiervoor te waken. Het woord werd hierna gegeven aan den heer F. L. Ossendorp, lid van de Tweede Ka mer. Spreker wijst er op, dat het ambtenaars korps niet het meest geliefde is in Nederland. Wie heeft met de ambtenaren eigenlijk op? En als daar bij komt, dat de regeering niet aarzelt het publiek tégen de ambtenaren op te zetten, dan is het duidelijk, dat zij niet veel met de ambtenaren ophebben. Het is dan ook niets geen wonder, dat de regeering nu een aanslag pleegt op de positie van den ambtenaar. Want hoe dikwijls is niet door verschillende ministers gezegd, dat de ambtenaren veel te groote sala rissen genoten en veel te weinig werkuren had den. Zoo is er inderdaad gesproken. Is het dan wel noodig, dat de positie van de ambtenaren verbeterd wordt? Men ziet toch dat, wanneer de salarissen niet genoeg zijn, het aantal gega digden gering is. Toch kan de overheid altijd ambtenaren krijgen. Dat komt in de eerste plaats door de standvastigheid van hun positie. Het gToote schrikbeeld van de werkloosheid kent de ambtenaar over 't algemeen niet. Wan neer het loon dan ook niet royaal is, wordt ter stond gezegd„ja, maar je betrekking is ook vast". Dat zijn de redenen, weerom de overheid al tijd nog ambtenaren kon krijgen. Doch aan die vastheid van betrekking gaat de Staat nu tor nen en meer speciaal aan de salarissen, waarop de ambtenaren zijn aangesteld. Bij salarisrcge- lingen is altijd vastgesteld, dat in functie zijnde ambtenaren geen schade van de nieuwe rege lingen zouden hebben. Maar. wat gebeurt er nu? Artikel 40 van het bezoldigingsbesluit, dat het tractement of loon van 1 Juli 1922 fisceerde, wordt ingetrokken. Aan de hand van enkele voorbeelden verklaart spreker de bedoeling van artikel 40 nader, waarbij hij tot de conclusie komt, dot hoofdzakelijk gc .d zal worden aan de periodieke verhoogingen. Toen er echter sprake van was dat artikel 40 zou worden ingetrokken, is er een nieuw artikel 40 in Juni 1922 verschenen, dat eenige waar borg, gaf voor het behoud van het salaris. Doch- nu wordt ook dit artikel 40 ingetrokken, het geen een algemeene ontstemming tengevolge heeft gehad. Zelfs organen, die wel voor een salarisvfermindering zijn, steken hun ontstem ming over deze woordbreuk niet onder stoelen of banken. Doch wat zegt baron Van Wijnber gen in de „Maasbode"? Woordbreuk is in strijd met de zedelijkheid, doch wanneer er beloften gedaan zijn, die niet gehandhaafd kunnen wor den, dan is het aandringen op handhaving daar van ook in strijd met de zedelijkheid. Toch krijgt *ij hiermede de ambtenaren niet zoo moar achter zich. Wanneer de ambtcnoren gevoelen, dat de regeering a. h. w. maling aan hen heeft en zonder slag of stoot contractbreuk pleegt, dan gaat ook de toewijding en de liefde voor hun werk grootendeels verloren. En wat bereikt de regeering dan?! Er moet bezuinigd worden. Goed, mits dit geschiedt op de goede wijze. Minister Colijn bezuinigt op alles, maar niet op oorlog en marine. Uitvoerig staat spreker stil bij het onderwijs, dat volgens de regeering veel te weelderig is ingericht en dat daarom beknib beld moet worden, waarover spreker zijn ver ontwaardiging uit Aon do hand van enkele cijfers toont de heer Ossendorp vervolgens aan, dat, wonneer de belastingsfactor verhoogd werd met 1.6 men hetzelfde resultaat zou verkrijgen als men nu van de ambtenaren wil hebben, door op hun salarissen te korten. In verband hiermede wijst spreker op de groote sommen, ^ie men nu met de nieuwe Vlootwet wil gaan uitgeven voor „oud roest". Er moet bezuinigd worden, maar don op de goede manier, desnoods door dc bovengenoem de 1.6 belastingverhooging. Op de ambte naarssalarissen mag echter en kan ook niet be zuinigd worden. Wij willen niet oorlog en ma rine belusten en de ambtenaren belasten. Laten de ambtenaren dan ook zorgen dat hun vak bond krachtig en sterk worde. Dan eerst kun nen wij sterk staan tegen de gevaren dio het ambtenaarskorps bedreigen. De heer G. Noordhof f, hierna het woord nemende, memoreert allereerst, op hoevele ma nleren in handel en industrie geld verknoeid en weggesmeten wordt. Spreker geeft vervol gens zijn afkeuring te kennen over de wijze, waarop de regeering pers-communiqué's ver strekt van bijeenkomsten, waar gesproken is over de salarissen van de ambtenaren. Ook dc heer Noordhoff bespreekt verder uit voerig de intrekking van artikel 40 van het bezoldigingsbesluit. Er is eens gezegd, dat er noch in Nederland, noch in Nederlandsch-Indië geld is voor een vloot. Een mensch met eenig gezond verstand zou nu zeggendan komt er geen vloot. Doch militairen hebben -meestal weinig verstand en daarom is er gezegdeen vloot moet er komen; dan moet er maar op al het andere bezuinigd worden, ook op de sa larissen van de ambtenaren. Daarom wordt art. 40 ingetrokken. Spreker wil hierop niet verder ingaan, omdat de vorige spreker reeds hier over uitvoerig heeft uitgewijd. Alleen wil de heer Noordhoff er nog de aandacht op vestigen, dat wanneer artikel 40 wordt ingetrokken, de ambtenaren in 1924 tien en in 1925 nogmaals tien procent der tegenwoordige jaarwedden zul len moeten offeren om den Staat te redden. De regeering weet heel goed, dat de ambte naren en onderwijzers één groote gToep vor men. Het is nu de bedoeling van de regeering die groote organisatie ten gronde te richten, omdat het gemakkelijker is vele kleine groep jes „af te slachten" dan een groote organisatie. En daar moeten wij voor waken. Artikel 40 is het eenige stukje rechtszekerheid dat de amb tenaren hebben. En dat eene kleine stukje rechtszekerheid zal nu nog worden ingetrok- kenl Wanneer deze regeering het voorbeeld geeft van contractbreuk, wat zal dan eens een socialistische r°geering zich houden aan staats schulden enz. Uitvoerig behandelt spreker vervolgens ver schillende handelingen van het ministerie van finantiën, waarbij hij meerdere molen aantoont dat er nog op heel veel andere dingen bezui nigd kan worden dan op de salarissen van de ambtenaren. Spreker is echter van meening, dat de tijden zullen veranderen en dat er een tijd zal komen dat „de groote heeren" zullen moe ten boeten voor hetgeen zij nu de ambtenaren aandoen. Met de woorden „Wij hebben de toe komst in handen" besluit spreker zijn rede. Op voorstel van den voorzitter wordt daarna met algemeene stemmen onderstaande motie aangenomen -KLEaneETorr OHS riATERBML De vergadering, uitgeschreven door het ,Comité ter behartiging van de algemeen© belangen van overheidspersoneel (A. C. O P.), gehouden te Amersfoort, op 3 October 1923; gehoord de inleidingen kennis genomen hebbende van de plan nen der Regeering tot 1. intrckkiitg van artikel 40 van het be zoldigingsbesluit 2. verlaging der salarissen en loonen der ambtenaren en werklieden met 10 3. herziening van het bezoldigingsbesluit, welke herziening opnieuw een vermindering van 10 van het totaal der salarissen zal moeten brengen 4. verlagir\g van de loonen der werkliedgh en die van het overige lagere personeel tot het peil van den plaatselijkcn loonstandaard; overwegende, dat door de Regeering den ambtenaren al aanzienlijke offers zijn op gelegd, doordat zij dc pensioenbijdrage ad 8kj hief, het aanvangssalaris voor gehuw de ambtenaren met 300 verlaagde, den jeugdaftrek van 50 per jaar op 100.— stelde, voor -het tijdelijk en hulppersoneel de loonen aanzienlijk verminderde en de kindertoelof d introk, etc. etc. en verder den wekelijkschen arbeidstijd tot 51 uur verlengde van oordeel, dat bij het sluitend maken van de begroeting niet eenzijdig de daar uit voortvloeiende lasten op de ambtenaren mogen worden gelegd, waardoor het totaal der salarissen tot sluitpost der begrooting wordt gemaakt erkende, dat de toestand van 's lands financiën het noodig kan maken, dat de Regeering vèr-strekkende maatregelen moet nemcit, teneinde daarin verbetering te brengen; van meening zijnde, dat deze maatregelen dan echter de gansche burgerij en ieder burger naar draagkracht dienen te treffen coirstateerende, dat door de huidige Re geering, bij monde van minister De Geer, herhauldelijk cn met nadruk is verklaard, dat de Regeering zoowel op moreele als juridische gronden verplicht was de sala rissen van het in dienst zijnde personeel t© handhaven, welke verklaring daarna in art 40, zooals dit thans luidt, is vastgc-

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1923 | | pagina 3