JURGENS' PLANTA AAN DE VERBRUIKERS VAN DE FIJNSTE PLANTENBOTER PRIJS 60 CENTS PER POND ANT.*JURGENS' MARGARINEFABRIEKEN sul-generaal van Duitschland Prinz von Hatz- feldt in tegen wordighcid van het bestuur dor Noord- en Zuid-Hoilandsche Reddingmaat schappij en andere belangstellenden de onder scheidingen welke de Duitsche regeering voor de leden der bemanning van de reddingsboot had bestemd. Deze bestonden uit een gouden horloge voor den schipper en zilveren horloges voor de leden der bemanning, alle met inscriptie. De overhandiging geschiedde te De Cocks- dorp na eene hartelijke toespraak van Prinz von Hatzfeldt, waarna schipper M. Boon zijn dank uitsprak mede namens de bemanning. De heer M. Braat, secretaris van het comité ter behartiging van de belangen der N. Z.-Holl. Red ding-Maatschappij in Nederl. Oost-Indië gaf uiting aan de bewondering welke velen in Indië gevoelen voor de daden van de Heldegt der zee in het vaderland. Met een woord van dank van den voorzitter der N. Z.-Holl. Redding-Maat schappij, den heer P. E. Tegelberg tot Prins v0n Hatzfeld, werd deze plechtighid besloten. ONZE JUBILEUMZEGELS. De 2 ets. zegets. De jubileumzegels van 2 cent worden nog deze week aan de kantoren der posterijen toe gezonden WAARSCHUWING VOOR PLUIMVEE HOUDERS. In verschillende vak- en weekbladen van Augustus 1922 waarschuwde de Rijkspluim- veeconsulent voor Limburg en N.-Brabant reeds tegen den aankoop van de zoogenaamde Italiaansche hoenders, die in Juli van dat jaar in verschillende plaatsen van Limburg, Noord- Brabant, Gelderland, Overijsel en Groningen wel in verband met de verklaringen van den beklaagde, dat hij zou hebben gehandeld onder invloed van den architect Van der Wijk. De rechtbank besliste, dat een nieuw on derzoek zou worden ingesteld. EEN SCHEEPSRAMP IN DE NOORDZEE. Een Nederlandsch zeilschip gezonken. Drie dooden. Reuter seint uit Londen, dat de stoomtrci- ler „Lord A llenby" gistermorgen te Lowe stoft aanbracht drie overlevenden van de be manning van zes personen van het Nederland- sche zeilschip „Uberto Cornelia" van Scheve- ningen, dat dertig mijl van IJmuiden door zware zeeën getroffen is, waarbij drie man overboord sloegen. Het schip zonk later. Financieel Overzicht. De verwachting, dat het staken van het lij delijk verzet aan de Ruhr tot een ontspan ning van den politieken toestand aanleiding zou geven en dat in verband hiermede ook de fondsenmarkt een opgewekter aanzien zou verkrijgen, is tot nu toe niet bewaarheid. Men is in Frankrijk ook na het staken van het verzet onverzoenlijk gebleven. Er is niet de minste concessie gedaan aan de Duitsche gevoeligheid. President Poincaré wenscht blijkbaar zijn overwinning zoo volledig mo gelijk te maken. Materieel is hem dat on getwijfeld mogelijk, omdat de Duitsche weer standskracht vrijwel geheel gebroken is Echter schept deze nederlaag hetzelfde gc vaar. hetwelk uit de nederlaag van Duitsch land op het slagveld in 1918 is \oortgevlocid, n.l. dat het tot ernstige binnenlandschc on geregeldheden in Duitschland zal komen. De middelpunt vliedende krachten in de Duit- Die geweldige nieuwe reactie in den Mar- kenkoers vindt ten deele haar grond in de teleurstelling over de houding der Fransche regeering en in de vrees voor binnenland- scho twisten, waarvan wij in Dusseldorp en elders reeds eenigc voorproefjes hebben ge zien. Voor een ander deel is de nieuwe ster ke inzinking echter te wijten aan het talmen met het doorvoeren der financieele hervor ming. Het Ministerie Stresemann, waarin het reeds lang sterk „krisclte", heeft het na een paar maanden aan het bewind te zijn geweest, niet meer kunnen houden. Het was aan het roer gekomen op een oogenblik van volkomen ineenstorting van den Marken- koers en had zich als eerste doel gesteld een onmiddellijkè oplossing té vinden voor de déb&cle, die als gevolg hiervan dreigde. Men herinnert zich, dat de thans afgetreden Minister van Financiën, de bekwame theore ticus Hilferding, dadelijk het ontslag van den President der Rijksbank heeft geëischt, maar dat deze maatregel niet kon worden door gezet I hangen van het tempo, waarin de Rijksdag werkt bij de behandeling der desbetreffende wetsvoorstellen. Er is echter bij den tegenwoordigen toe stand in Duitschland en speciaal in verband met de nieuwe kabinetswisseling weinig aanleiding, hieromtrent optimistisch tc zijn. Het is eerder aan te nemen, dat de tijd zal tegen-, dan dat hij zal meevallen. Onder die omstandigheden is het wel zonderling, dat de regeering eerst een zeker bedrag meende noodig te hebben en vervolgens met minder dan de helft van het aanvankelijk genoem de cijfer meende te kunnen toekomen. Dit zal wel beteekencn, dat men onder den druk van industrieelc en agrarische kringen ten slotte genoegen heeft genomen met een min der zware belasting der „Sachwerte", doch op grond hiervan dan tevens het bedrag der uit te goven biljetten lager heeft moeten stellen. Natuurlijk zal de werkelijkheid zich niet aan dergelijke ficties storen. Nu men van te voren reeds zoodanig met de „Ncumark" solt, en als gevolg hiervan het doorvoeren der hervorming hoe langer hoe meer wordt vertraagd, is de kans op een welslagen der operatic weder veel geringer geworden. Maar daarmede neemt ook het gevaar voor een chaos in Duitschland hoe langer hoe meer toe. Het is niet te verwonderen, dat onder deze omstandigheden ook elders de stemming zeer terughoudend is geweest. In Frankrijk juicht men weliswaar President Poincaré toe, nu het hem gelukt is, het lijdelijk' ver zet, althans officieel, te breken. Men staat echter voor het gevaar, wat er thans in de plaats voor moet komen, nu de beambten in het bezette gebied, althans aanvankelijk, Ten einde het verbruik van Jurgens' Ptanta, waarvan de prijs thans is verlaagd op 60 cents per pond, In het huishouden ean te moedigen waartoe overigens de hoog- e kwaliteit alle aanleiding geeft stellen wij do volgende prijzen disponibel voor hen, die gedurende de maanden OCTOBER en NOVEMBER van dit Jaar blijk geven do grootste verbruikers van Jurgens' PLANTA Plantenferoter te zijn geweest. Als bewijs hiervoor kunnen alle verbruikers In het geheele land uiterlijk 1 DECEMBER a.s. hunne ledige Plantacartons Inzenden aan ANT. JURGENS' MARGARINEFABRIEKEN TE OSS (Reclame-afdeellng). Aan de verbruikers, die het grootste aantal ledige Planta-cartons Inzenden, zullen de volgende prijzonworden uitgereikt: 1 prijs van f 1QOO.— 2 prijzen van f 500.— 5 prijzen van f 200.- HO prijzen van f ÏOO.— io prijzen van f 50.- 20 prijzen van f 25.— 500 prijzen van ÏO.— ÏOOO prijzen van 1 5.- Indien eenlge prljswlnners een even groot aantal ledige Planta cartons hebben Ingezonden, zal hun verzocht worden een eenvoudig gedichtje te maken van niet meer dan vier regels, betrekking hebbende op Jurgens' Planta. Het mooiste gedichtje ter beoordeeling van een onpartijdig persoon bepaalt dan de onderlinge rangorde. Het elgendoms- en publicatierecht dier gedichtjes komt dan aan Ant. Jurgens' Margarlnefabrleken. leder verbruiker van Jurgens' Planta verklaart stilzwijgend, door Inzending der ledige cartons, zich te onderwerpen aan en accoord te gaan met bovenstaande regeling. de zoo zeer gevreesde vogelcholera hebben ge. bracht. Thans verneemt deze pluimveeconsulent, naar „De Klein-veeteelt" meldt, dat de invoer en verkoop vun dergelijke jonge hoenders weer in vollen gang zijn, voornamelijk in de buurt van Venlo, Horst, Baarle Nassau, Ulicoten, Bel gische grens enz. Bij vele afnemers is al weer do meergenoemde ziekte uitgebroken en er val len dagelijks slachtoffers. De consulent waar schuwt ook voor enkele kwekzalversprectijken, waarbij dan beweerd wordt, dat de dieren te gen bovenvermelde ziekte zijn ingeënt cn dnt men beschikt over medicamenten, waarmede al le voorkomende hoenderziekten genezen kunnen worden. Dit is louter bedrog, schrijft hij. eD Regeering was hc-t vorig jaar niet te be wegen de gTenzen te sluiten voor die gevaarlijke hoenders en evenmin om een strenge controle of quarantaine bij den Invoer te stellen. Ander maal waarschuwt de schrijver ernstig tegen den aankoop der meergenoemde hoenders, daar nu bij herhaling blijkt, hoe groot het gevaar voor besmetting is, ook voor onzen eigen hoender- stapel. DE MALVERSATIES TE MAASDAM. Uitspraak van de Dordtsche rechtbank. De rechtbank tc Dordrecht heeft gister ult- sproak gedaan in de zaak tegen den heer L. M. F. Klaar, den gewezen burgemeester van Maas dam, beschuldigd van het plegen van malver saties in zijn gemeente. De rechtbank overwoog dht het onderzoek dezer zaok niet volledig is geweest, en sche republiek worden hoe langer hoe ster ker. Verschillende bondsstaten zijn vrijwel openlijk in opstand tegen het Centrale Go- zag. In Beieren is men nog slechts -een uiterst kleine schrede verwijderd van een uitroepen van het Koninkrijk. De Rijkswet ten worden er openlijk genegeerd en door de Beiersche regeering eenvoudig buiten werking gesteld. Terwijl Beieren uiterst rechts is georiënteerd, is het naburige Sak sen uiterst links, doch even ver verwijderd van gehoorzaamheid nan^de Centrale Regee ring. Onder zulke omstandigheden ls het de vraag, of wij niet op weg zijn naar een bur geroorlog in Duitschland, die de kans op een herstel van normale verhoudingen op handelsgebied in Midden-Europa nog veel geringer zou maken. Deze ongünstige voor uitzichten weerspiegelen zich in den loop der wisselkoersen. Terwijl aanvankelijk de Duitsche Mark tot 2ó gulden per milliard (d. w. z. 1000 millioen) was opgeloopen, fn verband met het vooruitzicht op het staken van het lijdelijk verzet en van de daaruit voortvloeiende geweldige vermeerdering der vlottende schuld, alsook wegens de plannen tot het oprichten van een nieuwe circulatie bank, is het in de afgeloopcn week weder even sterk bergafwaarts gegaan. J.l. Woens dag was de Mark reeds weder gedaald tot ƒ5 per milliard, d. w. z. tot een halve cent per millioen, d. i. de laagste prijs, die bij de voorgaande daling bereikt was. Sinds dien heeft de daling nog verderen voortgang gemaakt. Het geeft wel een zonderling denkbeeld van de wijze, waarop ministerwisselingen in Duitschland in de laatste jaren tot stand komen en van de stille krachten, die voor en achter de coulissen werken, dat zulk een eisch gesteld moest worden, nadat het nieu we Ministerie reeds was gevormd-, inplaats dat het als een conditio sine qua non is ge steld voor het toetreden tot het Ministerie. Zooals de zaak thans is geloopen, zijn eerst een paar kostbare weken vermorst. Daarna moest men eerst beginnen met het opzetten van plannen ovor een munthervorming, in samenwerking met den onwilligen Rijks bank-president. Het gevolg is geweest, dat thans na zooveel weken de zaak nog niet haar beslag heeft gekregen, en dat nog voortdurend wijzigingen in den opzet van het hervormingsplan worden aangcbrachL Zoo had men aanvankelijk bepaald, dat van de nieuw uit te geven „Neumark" een bedrag van vier milliard in omloop zou wor den gebracht Later is dit teruggebracht tot 2y* milliard^ vervolgens tot 1.2 milliard. In het oorspronkelijke ontwerp werd aan de eigenaars van grondstukken een belasting opgelegd in den vorm van een hypothecaire inschrijving, ten bedrage van 5 van do waarde van hun bezit In aansluiting aan de lagere cijfers van den omloop der „Neu mark" is ook dit bedrag voortdurend terug gebracht Nu is het natuurlijk moeilijk, bij voorbaat tc zeggen, welk bedrag aan nieuw geld men noodig zal hebben, om de over gangsperiode tc overbruggen van een her vorming dor Rijksfinanciën. Dit zal mede af weigeren, om den eed van trouw aan de be zettingsautoriteiten af te leggen en nu Frankrijk als gevolg daarvan de hervatting van het bedrijfsleven eerder tegenwerkt dan bevordert. Men begint zich in Frankrijk af te vragen, of men eigenlijk nu wel zoo heel veel verder is gekomen, althans wat het bin nenkomen der gedroomde milliarden betreft. In een ander opzicht is men stellig wel ge vorderd, n.l. wat aangaat de kans op het los scheuren van het Ruhrgebied van Duitsch land. De onzekerheid, di© het geheelo pro bleem thans kenmerkt, heeft echter tot ge volg, dat de Fransche franc zijn vorbetering niet heeft kunnen handhaven. Na reeds tot bijna 17 cent te zijn gestegen, is hij thans weder teruggegaan tot beneden 15 cent, wel ke beweging ook door de Belgische franc getrouw is gevolgd. Dit verleent aan de ef- fectenmarkten in Parijs en Londen een mat aanzien. Een opmerkelijke tegenstelling met den gang van zaken op de groote Europeesche beurzen blijft nog altijd de New-Yorksche markt vormen, hoewel men ook daar in ver schillende opzichten wel redenen zou heb ben tot omzichtigheid. Dit laatste geldt b.v. voor den katocnoogst, die er hoe langer hoe slechter gaat voorstaan, naarmate het sei zoen vordert De vorige maand was de stand van het gewas nog 56.8, thans ls hij terug gegaan tot 49.5. N tuurlijk heeft de voort durende verlaging van het standcijfer en do daarmede gespaard gaande vermindering In de raming van de opbrengst van dit gewas tot gevolg, dat de prijzen voor ruwe katoen vast blijven, hetgeen voor de landbouwers tot op zekere hoogte een compensatio aan biedt tegen het kleinere volume van den oogst Maar toch zou men in de Vereenigde Sta ten meer gebaat zijn geweest met een ruime productie, temeer omdat do wereldvoorra den van katoen zoodanig zijn gedaald, dat ook een ruime katoenoogst stellig behoor lijke prijzen had kunnen opbrengen, terwijl dit tevens had kunnen medewerken tot ver laging der kosten van het levensonderhoud in de Unie, die nog altijd een onrustbare stijging vertooncn. Thans zijn weder de spoorwegarbeiders aangekomen met een nieuwen eisch tot een belangrijke loonsver- hooging, nadat het den mijnwerkers gelukt is, een verhooging van 10 to bedingen. Op den duur moet het de Unie hoe langer hoe moeilijker worden, onder zulke omstan digheden de concurrentie vol te houden met de Europeesche landen, waar het levens peil een verlaging aantoont, en dat zal op den omvang van den buitenlandschen han del der Ver. Staten en op de bedrijvigheid in handel en industrie zijn uitwerking niet kunnen missen. Zoolang dit nog niet naar buiten blijkt, doordien de groote binnenland- sche markt door de verdere verhooging der invoerrechten voor een zeer belangrijk deel gereserveerd is voor de Amerikaanschc pro ducenten, blijft de stemming in Wallstreet meerendeels gunstig, met uitzondering van petroleumwaarden, die nog altijd den in vloed ondervinden van de buitengewone vermeerdering der olicproductie. Weliswaar is van deskundige zijde de mee- ning uitgesproken, dat het hoogste punt der productie bereikt en overschreden is en dat, nu verschillende kleinere maatschappijen het bedrijf hebben moeten stopzetten, aan gezien de marktprijs de productie-kosten in vele gevallen niet meer dekt, de opbrengst weldra een vermindering zal aantoonen. In derdaad is in de twee eerste weken van Sep tember (latere cijfers zijn niet gepubliceerd) een kleine teruggang te constateeren ge weest. Deze is percentsgewijze nog zeer ge ring (n.l. per week circa 5000 vaten, bij een totale productie van circa 2.2SO.OOO vaten), doch wekt niettemin hoop op, dat de boven bedoelde verwachting van experts zal wor den bewaarheid. De productie zal echter nog heel wat moeten afnemen, wil zij in overeen stemming komen met do aanzienlijk vermin derde vraag naar petroleumproducten voor de industrie, in verband met de alom heer- schende depressie. Nu wordt echter de laat ste dagen gewag gemaakt van een opleving der vraag, en wel voor rekening van Japan, waar tengevolge van de ramp aanzienlijke voorraden vernietigd zijn. Reeds moeten cenige belangrijke contracten voor do leve ring van Amerikaansche petroleum zijn af gesloten. Op de Amsterdamsche beurs hebben pe- troleumaandeelen na aanvankelijk in koers te zijn gedaald, zich later cenigszins kunnen herstellen. Ook in de cultuurafdeeling is eenige opleving ingetreden, in aansluiting aan de voortdurend vaste stemming der sui kermarkt Voor het eerst sinds langen tijd is de prijs van Cubasuiker te New-York boven de 5 cents per 1b. gestegen. Ook de Vereenig de Indische Suiker Producenten, die sinds maanden geen verkoopen tot stand hadden kunnen brengen zijn er thans in geslaagd, flinke partijen uit den nieuwen oogst 1924 van de hand te doen. Zooals men weet, is oogst 1923 reeds geheel verkocht tot een prijs van ruim ƒ14 voor superieur. Van oogst 1924 was in het voorjaar op omstreoks dezelf de basis ongeveer een vierde gedeelte op le- verjng verkocht De tegenwoordige verkoo pen bewegen zich op ongeveer hetzelfde prijspeil, dat voor de goed beheerde onder nemingen een behoorlijke winstmarge laat In aansluiting aan de algemeene lustelooze houding der beurs was ook voor culturen in het midden der week eenige reactio in getreden, welke echter weder door een ver betering gevolgd is. Voor rubberaandeelen was de stemming in den aanvang der week ongeanimeerd, in verband met de lagere prijzen voor het pro duct en berichten betreffende een vermeer dering der rubbervoorraden te Londen. De vraag van Amerikaansche zijde blijkt niet zoo groot te zijn als verwacht was, wat ver band houdt met de in de Vereenigde Sta ten ingetreden vermindering der bedrijvig heid in de automobielfabrieken. Tegen het eind der week is op de Londensche rubber- markt eenig herstel ingetreden, wat hier ter stede beantwoord is met een verbetering in de koersen der rubberwaarden. Een goede tendenz viel waar te nomen voor thee-aandeelen onder den invloed van het gunstige verloop van een thee-veiling te Londen, waar voor Java- en Sumatra-soor- ten hooge prijzen werden gemaakt. Ook voor de binnenkort te Amsterdam te houden thee veilingen verwacht men goede prijzen, in verband met de in de Millioenen-Nota aange kondigde verhooging der belasting op thee. Vóór de invoering dezer verhoogde heffing zal de handel zich nog zoo veel mogelijk van voorraden trachten te voorzien. Scheepvaartaandeelen zijn slechts weinig in koers veranderd. Daarentegen blijft de stemming in de industrieel© afdeeling ge drukt; aandeelen Jurgens zijn opnieuw in koers teruggegaan cn ook enkele andere fondsen moesten een koersverlies boeken. In een dezer dagen gehouden rede voor de Ka mer van Koophandel te Amsterdam heeft de heer Heldring, de voorzitter van dit lichaam, nog eens de aandacht gevestigd op de ongun stige „haast overmachtige omstandigheden", waartegen de Nederlandsche industrie heeft te worstelen. Terwijl deze in Duitschland haar belangrijksten afnemer grootendeels heeft verloren, wordt de kostenrekening ten gevolge der arbeidswetten verhoogd, terwijl het netto-inkomen door de drukkende belas tingen sterk verminderd wordt- Ora hun pro ductie-vermogen te handhaven, werken dan ook vele bedrijven met verlies. Wel is blij kens de officieole statistiek in de eerste acht maanden van 1923 in vergelijking met de cij fers van 1922 een kleine vermeerdering van den export waar te nemen, doch deze ls hoofdzakelijk toe te schrijven aan den groo- ten uitvoer van steenkolen en cokes cn de prijsstijging van katoenen goederen en sui ker, terwijl tal van andere ultvoerposten, zooals vee, vleesch, kaas en voedergewassen een aanzienlijken teruggang aantoonen. Qp de beleggingsmarkt waren staatsfond sen goed prijshoudend. Ook voor gemeente- leeningen ls de vraag Iets toegenomen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1923 | | pagina 10