WIJNHANDEL J. A. SGHOTERMAN Zn. DEZE MAAND Bil OHS UW 8RANDSTIFFEK. I HEBT UI u WINTER EERSTE KLAS WAAR IN HUIS EN KOOPT THANS HOG VOOR ZSIRPRIIZEH. KOK's BRANOSTOFFENHARDEL Eigen gemaakte Kinderkleeding. HUTSSPAARBANK JESÏÏLT KOLENPARK, SOESTERWEG, TELEFOON No. 863 Bestelhuizen PUFTENBURGERLAAN 6 Utrechtscheweg 71 iel. 539 (Depot Ververij Palthe) Sumatrasiraat 20 MA1SON DE JAGER EN Zn. Groote Sorteering BONBONS en DESSERT „DE MAGNEET" Utreclitsctelt. 12 SVIagaz. „De Dom" 1 I Waarborg der lemeente Amersfoort H. ELZENAAR BINNENLAND. Cis. STRAAT 17 TELEFOON 143 P*r flesch Per Anker Sewas 1920 Raymond Macau F 1,— F 40.— Gewas 1917 St. Emilion F 1.60 F 65.— LUNCHROOM - CONFISERIE O TELEF. 115 - - - - LANGESTRAAT 56 O ooooooooooooooooooooooooooooooü trekt D aan door prU» «n kwaMtelt W ZIET DE ÉTALAGES -W Aanbevelend: 6EBHS. DE VRIES Varkensmarkt - Amersfoort- Speciale afdeellng Maison de Coiffure WIJERSSTRAAT 14. Tel. 205 Speciale behandeling lezen nil - vallen en albreken Tan hel haar. Haarzalt Haarzeep voorkomt de roos en bel vet trorden van hel baar. UTRECHTSCHEWEG 9 Pensioengerechtigden ontvanzen bun pen sioen zeer gemakkelijk door bemiddeling der Spaarbank Traag! inlichtingen ten kantore der Spaarbank. UE1TE 3.60 Voor de Fijnproevers De geuriesie sigaar die alles overtreft, is het merk ..WOOl GOOI'' in prijzen van 6 tot 25 cent H. BOKKING ZOON. - - LANGESTRAAT 80. - Lacgesr. S4 Tel. 528 Amersfoort Kantoorboekhandel Kantoormeubelen Advertentie-Bureau Een foto-album voor de Koningin. Het hoofd-comité op Java is ophet idee geko- komen een album samen te stellen, waarin fo to's worden opgenomen van de feestelijkheden en de plechtigheden van de feestelijkheid van het regeerings-juhileum door geheel Indië ge houden. Ook ter Oostkust is reeds met de ver zameling der foto's begonnener werden reeds zeer fraaie inzendingen ontvangen van beroeps fotografen. Het algemeen Indisch hulde blijk. Omtrent de aanleiding hiervan meldt het Bat. Nbl. Gistermiddag om half zes werden het hoofd comité, zoomede de vertegenwoordigers der pers door den gouverneur- generaol in de zoo genaamde troonzaal ten paleize Rijswijk ont vangen ter aanbieding van het algemeen Indisch huldeblijk. De gouverneur-generaal, in gezelschap van den hertog, de Vorstenlondsche prinsen en den al gemeen secretaris stelde zich aan den voet van den troon op, geflankeerd door zijn adjudanten. De voorzitter van het hoofdcomité sprak daar na een rede uit, waarmede hij het huldeblijk* (zooals men weet een som gelds, die op de door de Koningin zelve aangegeven wijze zal worden aangewend om de herinnerig aan haar 25-jarig jubileum levendig te houden) aanbood. O. a. zei- de spr. De regelen, waarnaar de „Koningin Wlihcl- mino-Jubilcumstichling" zal worden beheerd, zijn omschreven in de ontwerpakte van stich ting, die we ons veroorloven U. E. bij deze aan te bieden met verzoek om uwe tusschenkomst om dit stuk ter beoordeeling aan Hare Majesteit voor te leggen. Zoodra ons Harer Majesteits in stemming gebleken zal zijn, zullen wij tot do oprichting overgaan. Alle kringen van de Nedcrlandsch-Indische bevolking, alle rossen, alle stonden, hebben tot de vorming van dit huldeblijk bijgedragen. Moge ook dit een zinnebeeld gelden van de goede samenwerking, die gedurende dit eerste tijdperk der regeering van Koningin V/ilhelmina tusschen alle groepen van haar onderdanen in Nederlandsch-Indië betracht is, als een goed voorteeken tevens voor het nog volgende, naar wij hopen zeer langdurige tijdperk dat het hoogste staatsgezag in hare handen zal berus ten. Op deze rede antwoordde de landvoogd met een welsprekende rede. Het huldebetoon op I September. Naar wij vernetnen zegt het Bat N.bld. heeft men in regeerfngskringen met buitenge woon genoegen waargenomen het groote aan tal deelnemers non de huldebetuiging ten Pa leize op T Septemer j.l. en wel inzonderheid omdat bij de plechtigheid, welke anderhalf uur duurde, aanwezig waren vertegenwoordigers van uitcenloopende geestesrichtingen en politie ke stroomingen, die allen waren opgekomen om in welsprekende bewoordingen hun hulde te be tuigen. Van inlandsche zijde verscheen het hoofdbestuur van Bocdi Octomo, vertegenwoor digd door Raden Soetomo, de vereeniging Soekalilah Djamiatoel Hasonuh, vertegenwoor digd door Mos Kendoeroen Portadiredja. Laatst genoemde besloot zijn toespraak met dc reci- tcering van de eerste soera uit den Choran. Een gelukkige omstandigheid was, dat de Hertog van Mecklenburg de plechtigheid bij woonde. Z .H. is daardoor in de gelegenheid om Hore Majesteit persoonlijk mededeeling te doen van de Haar gebrachte hulde. WEST-INDIE. HET REGEERINGSJUBILEUM TE CURACAO De Cur. Ct. schrijft Onmiddellijk na het vallen van het schot om 12 v.m., sloten alle handelshuizen en winkels hunne deuren, van schier elke woning werd de nationale driekleur geheschen en deze twee be tuigingen van geestdrift en gehechtheid aan hét vorstelijk huis van Oranje, gaven aan de stad een feestelijk aanzien, dat verhoogd werd door de vreugdekrreten der bevolking langs straten en wegen. Verschillen geöbouwen en particuliere wo ningen o.a. het Gouvernementshuis, Club De Gezelligheid, St. Martinusgcsticht, Hotel Ame ricano, en de Koningin Emma brug waren smaakvol versierd en 's avonds buitengewoon prachtig geïllumineerd met electrisch licht, vooral de brug muntte uit. 's Avonds om 8 uur gaf de militaire kapel versterkt met burgers op het Brion-plein een welgeslaagde muziekuitvoering. De slag bij Waterloo, die dagen van te voren flink inge studeerd werd, was een groot succes. Na de uitvoering ging de menigte voldaan naar huis om flink uit te rusten en krachten te sparen voor de twee volgende feestdagen. De volksspelen liepen naat dc voorafgaande programma's zonder ecnïge stoornis afwaren er algemeene blijkschap en vreugde overal merkbaar, de rust en orde werden geen oogen- blik gestoord. Overal klcnk het „Leve dc Ko ningin I" Audiëntie, feestcantate door de leerlingen der scholen, allegorische optocht, opening van het Jubileum Sportpork, receptie ten Gouverne mentshuize, danspartij op de Club Curasao, feest op de Club „De Gezelligheid", Godsdienst oefeningen, getuigen alle van de groote vreugde V8n Curasao. Het laatste nummer van het feestprogramma, groot vuurwerk, was een waardig slot van dc feestvieringen. Is het regeerings-jubileum von H. M. de Ko ningin een gebeurtenis van buitengewoon groote beteekenis, buitengewoon groot zijn de betui gingen geweest van liefde en verknochtheid ann Oranje en Nederland door Curasao bij die ge legenheid gegeven. Uil de Per*. S DE AMBTENAARSSALARISSEN, Prof. dr. N. J. Polak schrijft in „Econ. Stoti Berichten": Het tekort op den staatsdienst is niet, gelijk het verlies der onderneming, het verschil tusschen productiekosten en op brengst van het verkochte product, maar het Is ontstaan doordat wat talrijke indi viduen voor hun gemeenschappelijke bc- hoeftenbevrediging hebben bijeengebracht, niet dekte de uitgaven, die voor de plaats gevonden behoeftenbevrediging zijn ge daan. Het lijkt dus meer op het tekort van den particulier bij te groote vertering. Laat ons met dien particulier een ver gelijking trekken. Indien dezen bleek, dat hij meer dan zijn inkomen verteerde, zou hij dan den slager zeggen, dat deze hem voortaan het vleesch goedkooper moet leveren omdat hij met zijn inkomen niet uitkwam? Het antwoord zou zeker luiden, dat hij don maar geen vleesch moest eten. Maar als dezelfde particulier, zelfs terwijl hij nog duizenden per jaar overspaart, ont dekt, dat een andere slager hem hetzelfde vleesch goedkooper kan leveren, don recla meert hij met succes bij zijn leverancier, öf hij gaat naar den ander. Zoo zal ook de overheid, onafhankelijk van de begrooting, hebben te onderzoeken, of het peil der traktementen ligt boven dat, waarop verwacht kan worden, dat het noodige aantal tot den te verrichten arbeid bekwame personen juist kan worden ver kregen en behouden. Is dat het geval, dan is zulks een motief voor verlaging der be zoldiging, niet slechts voor die publieke lichamen die met de handen in het haar zit. ter, maar óók voor die, welke nog geen te korten hebben of ze nog op andere wijze weten te dekken. Blijkt het salarispeil niet te hoog, dan zal de overheid de opheffing van het deficit moeten zoeken door be perking harer behoeftenbevrediging, door vermindering van de overheidszorg. Wat ook het resultaat van dit onderzoek zij, de regeering fcoude de beide verschijnselen gescheiden en vroge rich dus ten aanzien der ambtenaarssalarissen alleen af, of zij al den niet boven den marktprijs noteert, waarbij zij, gezien het stroeve van iedere overheidsregeling, meer dan anderen met de merktprognosc rekening houdc. HET RAPPORT DER BEZUINIGINGS- COM MISSIE. De strijd met dc departe menten. De bezuinigingscommissie heeft nu reeds bijna drie jaar haar onderzoek naar be zuiniging op de departementale organisatie voortgezet en gedurende dien tijd talrijke algemeene en bijzondere Voorstellen tot be perking der kosten ingediend. Wat is nu de oorzoak, vraagt het Handelsblad, dat deze commisse zóó bitter weinig effect van haar arbeid heeft mogen zien, dat ze nu nog in haar laatste rapport moet constateeren, dat het beambtenpersoneel nog talrijker is dan bij het begin van haar onderzoek cn dat eveneens ook nu nog de ambtenaren zonder schade voor den dienst bij tientollen kunnen worden gemist In de slotsom van haar jongste verslag schrijft de commissie dat ze in het alge meen tot dezelfde conclusie komt als in haar vorig verslag. En doarin stelde zij op den voorgrond dc klacht, dat zij bij haar onderzoek „niet steeds die medewerking heeft ondervonden, waarop zij meende te mogen rekenen." Wie met de officieele taal in conclusies van staatscommissie-rapporten vertrouwd is, weet dot de gebezigde uit drukking een cuphcmisme is voor de meer openhartige, maar voor een officieel stuk te krasse verklaring„we worden zoo goed als overal en voortdurend door de depar tementen tegengewerkt" Soms openlijke, meestal latente tegen werking van de zijde der departementen zeiven, dit is ook de indruk, waaraan de lezer van het jongste ropoprt zich moeilijk zal kunnen onttrekken. Kenschetsend voor deze tegenwerking rijn de telkens terugkeerende zinsneden in het verslag aan het slot der beschouwingen over mogelijke bezuiniging op eenigerlei onderwerp. Herhaaldelijk stuit de lezer dan op slotzinnen als „Bij de vastclling van dit verslag was het antwoord nog niet door de commissie ontvangen" of „aon de commis sie is niet bekend of haar opmerkingen der Regeering aanleiding hebben gegeven of alsnog zullen geven tot beperking van vo renbedoelde uitgovcn of „tot dusver mocht de Commissie nog niet vernemen of en in hoever aan hare voorstellen uitvoe ring zal worden gegevenSoms deelt de commissie als resultaat van haar werk eenvoudig mede„Op dezen brief heeft de commissie geen antwoord ontvangen en „de commissie heeft van den Minister van Justitie geen antwoord op haar op merkingen ontvangen „Praat maar toe" zoo schijnt men aan de departementen te denken „wij be perken ons toch niet I Na dit meteen sprekend voorbeeld te hebben geïllustreerd, gaat het blad voort Deze tegenwerking moet worden gebro ken. Het is te dwaas, dat door een onpartij dige commissie na nauwgezet onderzoek mogelijk geachte, belangrijke bezuinigingen in de organisatie der departementen in de zen tijd achterwege zouden blijven, omdat de departementsambtenaren van deze be zuinigingen niet gediend blijken en de voorstellen der commissie negeer ml Hoe die tegenwerking kan worden ge broken? Er zijn omtrent de inwendige organisa tie van den dienst der departementen meer molen ingrijpende voorstellen gedeon, o/m. door prof. Van Gijn in de Ec. Stat. Berich ten, waarbij de departementale dienst op een geheel nieuwe leest zou worden ge schoeid en de invloed van het ministerie van financiën op den dienst der ondere de partementen, naar Engelsch voorbeeld, aanmerkelijk zou worden verruimd. We kunnen deze voorstellen thans laten rusten, aangezien ze op hot oogenblik toch geen effect kunnen hebben. En juist op het oogenb'ik moet worden gehandeld. In dezen tijd mag zeker niet opnieuw een begrooting worden goedge keurd, waarop talrijke jaarwedden voor de partementale ambtenaren cn beambten zijn uitgetrokken, die naar het oordcel der be zuinigingscommissie kunnen vervallen. Daarom is thans de eenige oplossing van deze onverkwikkelijke zaak een radicaal in grijpen van het parlement bij de behande ling der begrooting. Vroeger heeft men van sommige zijden in de Kamer zoo nu en dan wel eens ge poogd om een ambtenaarspost op de be grooting te schrappen of te verminderen. Meestal mislukten dergelijke pogingen, hoe loffelijk de bedoelin'g ook was, omdat de Kamer niet met kennis van zaken kon oor- declen over de al- dan niet overbodigheid von een ambtenaar of van diens promotie, cn afortiori het niet beter kon weten, dan de minister „nourri dans le sérail" als deze is. Nu is dit anders. Nu heeft de Kamer in de drie verslagen der commissie een be trouwbare bron, om zich over de wantoe standen in de departementale diensten een oordeel te vormen en kon zij, aan de hand dezer verslagen, met kennis van zaken in grijpen telkens bij eiken post, die, naar de meening der commissie, voor schrapping of bezuiniging vatbaar is. Maar dan moet de finanrieole toestand eischt dit onafwijsbaar de Ka*mer deze gelegenheid tot bezuiniging ook volledig be nutten. Zij mag geen post op de begrooting zelfs den geringsten niet, die naar het oor deel der commissie overbodig of te hoog is, laten passeeren, zonder dat ze den mi nister daarover ter verantwoording heeft geroepen. En indien de verdediging van den post dooT den leider van het departe ment niet op bijzondere, der commissie nog onbekende gronden, volkomen overtuigend is, dan zij de Kamer onverbiddelijk in haar onthouding van goedkeuringl DE BALDADIGHEID VAN DE JEUGD. Aon wie de schuld Er wordt beweerd, zegt de Nieuwe Arn- hemsche Courant, dat de tegenwoordi- ge jeugd veel slechter is dan vroeger. Het is mogelijk, doch men zij voorzichtig .met een dergelijke uitspraak. Want ook een twintig, dertig jaar terug kon de toenmalige spes partriae zich al aardig doen gelden en als wij eerlijk wil len blijden, dan zullen wij moeten erken nen, dat de zucht tot vernielen, de trek naar kattekwaad toen ten minste even erg was. Het feit dat men eenige maanden geleden in den Haag kleine rooverbenden had, die villo's leegplunderden, moge ons doen opschrikken, doch waarschijnlijk is er toch slechts sprake van een gradueel verschil. In ieder geval is het onbillijk de jeugd de schuld te geven, de jeugd is altijd de- zelfde en de Hollandsche jongen, die Hil- debrand met zooveel enthousiasme schil derde, is nog steeds de oude en dus als vroeger erfelijk belast met de onweer staanbare neiging om streken uit te voe ren. Wij durven het nog altijd voor hem opnemen, ondanks zijn gebreken, en als wij hem thans veel kwaadaardiger stre ken zien uitvoeren, don zien wij in hem nog, den jongen van het oude kernach tige ras. Aan zijn glundere guitige oogen kennen wij hem terug, en zelfs als hij ons ergert door zijn grenzelooze brutaliteit, dnn beseffen wij dat deze ondeugd toch niet zoo heel ver staat van een deugd ferme vrijmoedigheid. Doch de vrijmoedigheid gaat te ver. ook in onze gemeente. Leegstaande huizen en loodsen worden kalmweg afgebroken, en zelfs in de nieu we gebouwen worden de ruiten bij tien- tollen ingesmeten. Aan het nieuwe tele graafkantoor, dat toch stoot in het mid den van de stad, weraen reeds een 40-tal ruiten vernield. Zelfs de meisjes blijven niet achter. Zoo stonden op klaarlichten dog ecni- gen tijd geleden een drietal kinderen rustig bloemen te plukken midden in onze gemeentelijke bloemperken. Nu moge men klagen over gebiek aan politietoezicht, doch daarmede is geen voldoende verklaring voor het drieste op treden van de jeugd gegeven. Neen de groote tout ligt bij de oude ren die zijn de wire schuldigen. De rekel, rlie op den openbaren weg boevenstreken uithaalt, kon bij votprbaat verzekerd zijn van de neutraliteit van het publiek. Hij weet dat er geen goed© burgers zijn die hem „mores" zullen leeren, hij is ook bij voorbaat overtuigd van de welwillende bescherming van het publiek, op het oogenblik, dat hij in de knel raakt en de bestraffende hand hem bij „de kluu- den neemt." En dit is nu wel zeer vreemd in dezen tijd. Wont juist het kenmerkendst voor de tegenwoordige opvattingen over het maatschappelijk leven, ligt in het feit, dot alle heil verwacht wordt van den ge- mee nschapsrin. Geen betoog wordt er meer gehouden, waarin niet direct of indirect een beroep wordt gedoon op de plichten der gemeen schap. Maar hetzelfde publiek dat zich zoo gevoelig toont, wanneer het dezo klan ken hoort, ziet onberoerd toe, dat bijv. de goederen van de gemeenschap, het bezit van allen dus, worden vernield en het steekt geen hand uit om dat te be letten. Als de straatjeugd weet, dat de eigen dommen van de gemeenschap elk bur ger dierbaar zijn, dan zou zij niet zoo vrijpostig haar vandnlenwerk doen onder ieders oogen. Laat het publiek toch toonen, dat al die vurige betoogen over den gemeen schapszin meer waarde hebben dan een verkiezingscry. Want waarlijk de boldedigheid van de jeugd is in de eerste plaats een symptoom van het gebrek aon maatschappelijken zin van het publiek. De jeugd voelt dat bij intuïtie, en zij gedraagt zich er naar. Berichte*. HET 25 JARIG BESTAAN VAN ONS BELANG. Een kranslcgging. Ter gelegenheid van het 25 jarig bestaan van de Onderofficiersvereeniging „Ons Be* lang" werd Donderdag door den heer W. Wijk, algemeen voorzitter van dien Bond, in tegenwoordigheid van de hoofdbestuursleden, de heeren W. Klooster en W. J. Vaalstra en vrijwel alle leden van de afdce- ling Amsterdam, eene krans gelegd op de laatste rustplaats van den oud-voorzit ter van dien Bond, wijlen den heer S. Sinnema, op do Oosterbegraafplaats te Amsterdam. De heer Wijk huldigde den reeds in T906 ontslapen oud-voorzitter als den man, die de grondlegger is geweest van de organisatie „Ons Belang" en zeer veel heeft gewerkt en gestreden in het belong van het onderoffi cierscorps. llit hulde en dankbaarheid en als een belofte om in den geest van den ontsla pene voort te arbeiden werd een krans, waar aan een lint in de kleuren van „Ons Belang" gehecht was, op do laatste rustplaats gelegd. Een broeder en eene zuster van wijlen den heer Sinnema woonden deze plechtigheid bij. RIJKSAMBTENAREN. Een uiting van ontevredenheid. Door de Vereeniging tot Ondersteuning van Burgerlijke Ambtenaren en Beambten in 's Rijks dienst (H. O. R. A.) is een Herstellingsoord op gericht te Ede. De ofiicieele opening door den Minister-Pre sident zal plaats hebben op Zaterdag 6 Octo ber a.s. In de kringen van de Rijksambtenaren valt groote ontstemming waar te nemen, dat het H. O. R. A.-bestuur den minister-president voor de officieele opening heeft uitgenoodigd. Voor al na het bekend worden van de plannen der Regeering tot verlaging der ambtenaren-salaris sen, heeft dit verzet zich op velerlei wijze geuit Het bestuur van den Ccntralen Bond van Ne derlandsch Post-, Telegraaf- en Telefoonperso neel (C. B. P. T. T.) wendde rich tot het H. O. R. A.-bestuur met verzoek aan de Regeering te berichten, dat op de aanwezigheid van den mir nister-president onder de huidige omstandighe den geen prijs meer wordt gesteld. Het bestuur von H. O. R. A. deelde mede, dat, waar bereids in alle groote bladen cn in de Organen van Rijkspersoneel de opening door den minister-president is aangekondigd en de noodige maatregelen daarvoor reeds zijn geno men, het tot zijn spijt niet oan het verzoek kan voldoen. De C. B. P. T. T. heeft daarop besloten zich bij de opening niet te doen vertegenwoordigen en zijn leden opgewekt eveneens dien dag niet bij de opening a onv/erig te willen zijn. DE ZUIDERZEEVISSCHERIJ. Een naspel der distributiejaren. De commissie benoemd uit en door de cre diteuren in het foillissement der Vereeniging van Belanghebbenden bii de Zuiderzie-vissche- rij heeft een adres ge/orden aan den minister van binncnlandsche zaken en tevens oan olie leden der Staten-Gcneraal. In dit adres wordt er op gewezen^ dat in 1918 door de bemoeie nis van de ambtenaren der Vischvoorziening en distributie een vereeniging van handelaren is opgericht, die de haringvangst der Zuider zee voor de regcering zou verwerken en den naam droeg van Vereeniging van Belangheb benden bij de- Zuiderzee-Visscherij. In een voor alle vischrookers belegde verga dering, zeide de heer Snijders, directeur van het Vischbureau te IJmuiden, dat men geen angst behoefde te hebben voor de gelden. Ieder ging nu aan het werk in de mecning voor de Nederlondsche regeering to werken. De haring werd namens de regeering voor vasten prijs van den visscher overgenomen* ponds-pondsgewijze verdeeld, oon rookers cn zouters in bewerking gegeven en deze laatsten ontvingen een vast rookers- of zoutersloon. Deze regeling liep bij een krappe haring vangst goed, doch bij een groote vangst min der. Vele hoeveelheden moesten afgekeurd wor den. Deze afgekeurde hoeveelheden, die reeds door de regeering waren gekocht, werden toen afgetrokken van het tegoed der rekeningen, die de vereeniging voor hore leden van het Centraal Bureau had te innen. Door een cn an der werd de vereeniging achterstallig in het betalen en kon een faillissement niet uitblij ven. Na advies van een commissie luidde do conclusie aan den minister, dot wel niet juri disch, maar wel moreel de regeering aanspra kelijk was voor de geleden verliezen. De commissie verzoekt den minister nog maals een commissie te benoemen om een onderzoek in te stellen, opdat de arbeidsloo- nen en voorschotten alsnog door de regeering worden uitbetaald.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1923 | | pagina 6