WIJNHANDEL J. A. SCHOTERMAN Zn. LEVERT RU RIOD ANTHRAGIET in verschillende soorten en prijzen KOLONIËN. BINNENLAND. Gewas 1920 Raymond Macau Gewas 1917 St. Emilion F 1. F 1.60 F 40.- F 65. FIRMA L. VAN ACHTERBERGH BRANDSTOFFENHANDEL GEGARANDEERD GRUIS EN STEENVRIJ Londen, 10 Oct. (R.) óp de bijeenkomst van de economische rijksconferentie heeft heden Neville Chamberlain, de kanselier van de schat kist, de behandeling van de voorkeur bij pu blieke aanbestedingen ingeleid. Hij deelde mee, dat de rege'ering onlangs een onderzoek heeft ingesteld naar het gebruik dienaangaande bij de verschillende departementen en aandrong op een uniforme politiek ten deze. De uitslag van dit onderzoek toonde aan, dat het onwensche- lijk was een bepaald percentage van voorkeur vast te stellen. Graham (Canada) zei, dat er een buigzaam voorkeurrechi moest zijn, dat er van een percentage geen sprake mocht zijn, doch dat de voorkeur diende te worden gegeven ean de inschrijvingen, die vermoedelijk de uit breiding van den handel binnen het rijk ten goede zouden komen. Hij is voorstander van het stelsel, dat elk deel des rijks voorkeur geeft aan elk ander deel. Ook Burton verklaarde zich tegen een onbuigzaam percentage. DE KWESTIE VAN TANGER. Reuter verneemt, dat de Britsche, Fransche en Spaansche deskundigen, die over de Tan gerkwestie hebben beraadslaagd, het thans eens rijn zijn geworden over een formule, die, of schoon volledige vrijheid van handelen aan de betrokken regeeringen lotend, als grondslag van beraadslaging zal dienen bij de toekomstige conferentie van gevolmachtigden. ONTSNAPTE GEVANGENEN- Londen, TO Oct (R.) Drie gevangenen, die te Londen hun berechting wegens inbraak afwachtten, zijn heden op sensationeele wijze ontsnapt Met een zoog, die zij blijkbaar ergens verborgen hadden, zaagden zij de tralies van de cel door, waarin zij alle drie zaten, klommen vervolgens op het dak en wisten te ontkomen, voor er alarm gemaakt werd. ROEMENIE. EEN POLTHEK COMPLOT. Vele arrestaties. Boekarest, TO Oct (B. T. A.) De politie ontdekte een complot tegen het leven van ver scheidene ministers, financiers en journalisten. Er hebben reeds verscheidene arrestaties plaats gehad, o. a. van twee studenten, die volledige bekentenissen hebben afgelegd. JAPAN. DE AARDBEVINGEN. De toestand te Toldo. Volgens berichten uit Japan, aldus wordt draadloos uit Parijs gemeld, keeren de vluchte lingen meer en meer naar Tokio terug. Het aan tal inwoners bedraagt thans 252.000; er zijn 50000 noodwoningen gebouwd. CHINA. DE VERWARRING IN CHINA. Shanghai, 10 Oct (V. D.) Sun Tat Sen, de éonstitutioneele leider van Zuid-China, heeft een openlijke oorlogsverklaring gezonden aan Tsa Koen, den nieuwen president van China. VEREENIGDE STATEN. DE AMERKAANSCHE LUCHTVLOOT. Lakehurst (New Yersey), TO Oct. (R.) Bij den doop van het luchtschip Z. R. 1 heeft Denby, de minister van marine, den verderen aanbouw van luchtschepen aanbevolen. De Ver. Staten, zei hij, moeten op dezelfde hoogte blij ven bij de luchtvaartontwikkeling als andere landen. EEN BEROOVING. New-7ork, TO Oct (R.) Er heeft heden een brutale berooving plaats gehad in het hartje van de stad in een drukke winkelbuurt Vier roovers schoten den bewaker neer van een win kelbediende, die met een bedrag van 12,500 dollars op weg was naar de bank. Daarop schoot een van de roovers één van zijn makkers neer, waarop het overblijvend drietal aan den haal ging en ontsnapte. VERSPREIDE BERICHTEN. AARDBEVING GEREGISTREERD. Een B. T. A.-telegrarn uit Brussel meldt, dat het observatorium van Ukkel gistermorgen om streeks kwart over zevenen een aardschok heeft geregistreerd, waarvan het centrum zich ten Noorden van IJsland moet bevinden. Te West-Bromwich registreerde de seismo graaf gistermorgen om kwart over negen, blij kens bericht van den Britschen draadloozen dienst, een hevige aardbeving; de schok duurde enkele seconden. De afstand was ongeveer 1500 mijl, vermoedelijk nabij de Azoren. Volgens een bericht uit Dublin werd de schok om half acht gevoeld op een afstand van 1500 mijlen, vermoedelijk in Italië of de Azoren. OOST-INDIE. DE VLOOTWET. Het anti-Vlootwet-comité heeft telegrafisch ean de Tweede Kamer verzocht, de Vlootwet thans niet aan te nemen wegens de moeilijke financieele omstandigheden van Indië- GESCHORST. Naar de Matoram meldt, is de directeur van gewestelijke werken te Djokja geschorst, omdat hem niet langer het administratief beheer kon worden toevertrouwd. Het onderzoek is in vol len gang. met ingang van 1 Nov. 1925 <fc bouwkundig ambtenaar le klasse bij dc Onderwijs gebou wen T. H. Slinger te Leidenidem der 2o klasse P. de Wilde te Leidende bouwkundig ambtenaar der Ie klasse bij do Londsgebouwen in het le district H. L. Schwartz te Amster dam de districts bouwkundige bij de Onder wijsgebouwen P. M. J. v. Ocrle te Leiden de adj. rijksbouwmeester voor de Onderwijs- gouwen H. H. A. van Eykelen te den Hang de bouwkundig ambtenaar der lo klasse bij de Londsgebouwen in het le district H. J. v. Öort te Amsterdamde architect bij de Londsge bouwen in het 2e district J. R. Prent te 's-Gto- venhagedo districts-bouwkundige bij de Londsgebouwen in het 2e district te Middel burg C. v. d. Linden nldaarde districts- bouwkundige bij de Onderwijsgebouwen J. do Quack te den Heagde bouwkundig ambte naar der le klasse bij de Justitiegebouwen A. Zwanenburg Mzn. te den Boschde adj. rijks bouwmeester bij de Justitiegebouwen G. de Zwart te den Haag de architect bij de Londs gebouwen in het le district J. M. Luthmann te den Haag. Met ingang van I Dec. 1925 de ingenieur bij de Londsgebouwen in hot 2e district A. v. Netscher, te den Haag met 1 Jan. 1924 de bouwkundig ambtenaar der le klasse bij de Londsgebbouwcn in het le district H. H. Koop to Wogeningcn de bouw kundig ambtenaar der 2e klasse bij de Londs gebouwen in het le district D. Bart te Woge ningcn de bouwkundig ambtenaar der Te klasse bij de Landsgebcbuwen in het 2e district H. v. d. Water te den Haag. aan de heeren F. W. C. H. baron van Tuvll van Serooskerken, kamerheer in buitengewonen dienst van Hare Majesteit de Koningin, wo nende te Vogelenzang, en L. Speelman, hono rair consul van Urugay te Rotterdam, verlof verleend tot het aannemen onderscheidenlijk van het grootofficierskruis der Kroonorde van België en van het commandeurskruis der orde van Isabella la Catolica van Spanje. aan mr. A. J. A. baron van Westerholt, op zijn verzoek, met ingang van 10 October 1925, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van plaatsvervangend voorzitter van den Raad van Beroep (Ongevallenverzekering) te Groningen. aan den heer G. Baas Kz., te Amsterdam, op zijn verzoek eervol ontslag verleend als plaatsvervangend lid van den Hoogen Raad van Arbeid, onder dankbetuiging voor de door hem in die functie bewezen diensten, en is voor het tijdvak van 2 October 1925 tot en met 25 No vember 1924, benoemd tot plaatsvervangend lid van genoemden raad de heer C. Smcenk, te Arnhem, onder bepaling, dat deze zal optreden ter vervanging van het lid van den Hoogen Raad van Arbeid K. Kruithof, te Rotterdam. CTR. STRAAT 17 TELEFOON 145 Per flesch Per Anker van het invoerrecht op beide genoemde artike len reeds bij dit wetsontwerp voor te stellen, en dus afgescheiden van het wetsontwerp tot technische herziening van het tarief van in voerrechten dat hij eerlang hoopt in te dienen. Aannemende, dat de gemiddelde dichtheid van het wort, waaruit het bier hier te lande wordt bereid 1.045 bedraagt, dan beloopt de accijns van bier thans ruim 0.02 y3 per liter, welk bedrag bij aanneming van het ontwerp, zal klimmen tot bijna 7 cent per liter, een verhooging, die den bierprijs in koffiehuizen niet belangrijk omhoog behoeft te jagen, te minder waar deze op dit oogenl>blik toch reeds door de belanghebbenden met moeite op het bestaande hooge peil wordt gehouden. Toch zal, ook indien de toeneming van het bier- verbruik, die sedert 1918 geleidelijk plaats heeft, door de verhooging mocht tot staan komen of zelfs eenige daling /daarin mocht ontstaan, de maatregel een bate afwerpen van plm. 6.000.000, of indien ook de voorge stelde verhooging van het invoerrecht op bier tot stand komt, van plm. 6.075.000 's jaars. Door den voorgcstelden maatregel zal de groote ongelijkheid in belasting tusschen het gedistilleerd en het bier, althans eenigermate worden verminderd. Art 2 van het ontwerp heeft ten doel te voorkomen, dat bij uitvoer van bier dat naar het oude tarief van 0.60 is veraccijnsd 1.50 per heotolitergraad zou moeten worden terug gegeven. Art. 5 beoogt te voorkomen, dat vóór het in wetrking treden der wet groote hoeveel heden bier gebrouwen worden met het bepaal de doel voor die brouwsels aan de accijns- verhooging te ontkomen. Het invoerrecht op bier ad 7 per H.L is te splitsen in een deel dat tegen den accijns opweegt cn in een ander deel dat is te be schouwen als compensatie voor den druk der accijnswetgeving. Het deel dat tegen den ac cijns. opweegt is volgens berekening 5.30 en de compensatie 3.70. Hierbij is uitgegaan ven bier waarvan het soort een dichtheid had van 1.055 graden. Na de accijnsverhooging zou de berekening van den eigenlijken accijns gemeene stemmen de volgende motie aange nomen: De openbare vergadering enz., dringt bij de Tweede Kamer aan op verwerping van het ont- werp-vlootwet, omdat het voorstel voor de verdediging van Nederl. Indië ondoelmatig is en niettemin aan de Indische gemeenschap zware lasten oplegt ten koste van den zorg voor volksontwikkeling en volkswelvaart; omdat de aanneming de onmisbare medewerking van ge heel het volk aan het dringend noodige herstel van onzen financieelen toestand dreigt onmo gelijk te maken; omdat het indruischt tegen de pogingen tot beperking van de bewapening en van het oorlogsgevaar in het algemeen; protesteert tegen het voornemen der regee ring, naar jegens het op 1 Juli 1922 in dienst zijnde overheidspersoneel bij ort. 40 van het Bezoldigingsbesluit aangegane verbintenis een zijdig te verbreken. Een adres van de R.-K. Volks partij. Het Bestuur van de R.-K. Volkspartij heeft aan de Tweede Kamer een adres gezonden, waarin het volgende gezegd wordt Geven met verschuldigden eerbied te ken nen enz., „dat zij met verbazing kennis hebben geno men van het feit, dat door de regeering aan Uwe vergadering ter behandeling zal worden voor gelegd het wetsontwerp, bekend onder den naam van „Vlootwet", ondanks de omstandigheid, dat het aanschaffen zoowel als het onderhouden en tijdig vernieuwen van een vloot van eenigszins behoorlijke samenstelling volgens algemeen ge voelen en steunende op gegevens, verzameld door de z.g. „Commissie Patijn" verre uitgaat boven de financieele draagkracht van de Ne- derlandsche natie, dat zij, in aanmerking nemende de plechtige garantie's, welke op het congres van Washing ton aan het Nederlandsche volk werden ver strekt door de doorvoor in aanmerking komen de mogendheden, van oordeel zijn, dat het aan bouwen van een vloot tot het handhaven der neutraliteit geenszins urgent is te achten, dat zij daarentegen in het bezit van een goed geoutileerdc vloot, veeleer zich een vergrooting van het gevaar van in een toekomstige oorlog te worden meegesleept, vermits practisch deze r gj== KANTOOR en MAGAZIJNEN KOESTEEG 5-7 b|d. VARKENSMARKT U De Staatscourant van gister, 10 Octo ber bevat o.m. de volgende kon. besluiten benoemd tot directeur der strafgevangenis te Rotterdam J. Haitsma, thans idem te Breda verleend de titulaire rang van officier bij den morinestoomvaartdienst 2c kl. aan den gepen- Sionneerd hoofdmachinist 1ste kl. J. C. A. Gijzen op verzoek eervol ontslagen W. P. Smit als hoogleeraar a*kn de Technische Hoogeschool te Delft, Mr. A. G Visser van IJzendoom 2e Ka merlid, als hoogleeraar aan de Rijksuniversi teit te Leiden met dank. benoemd tot leeTaar aan de R-. H. B. S. te Alkmaar R. Wiarda, met toekenning van eer vol ontslag als idem te Purmerend. ■wegens verandering in de inrichting van hun dienstvak waardoor hun werkzaamheden over bodig geworden zijn eervol ontslagen met in gang van 1 Jan. 1924 de^rijksbouwmeesier over de londsgebouwen Ie district H. Th Jeeuwisso te 's-Gravenhage met dank DE INDISCHE PRINSEN TE DORDRECHT. Het gezelschap der Indische prinsen met hun gevolg heeft zich Maandagmiddag na het be zoek aan de biscuitfabriek „Victoria" verdee'd twee groepen en zich daarna ingescheept op oen der booten van den veerdienst der gemeen te. Voor het gezelschap was n.l. de motoiboot „Lilly" ter beschikking gesteld. Na het verlaten van de Dordtsche Kil werd naar de, Moerdijksche brug gevaren. Om holfzes werd gemeerd aan het schuiten huis der Dordtsche Roei- en Zeilvereeniging, waar dr. Rodjimen, vergezeld van den gemeen tesecretaris mr. K. J. PoU, zich weder bij het gezelschap aansloot. Dr. Rndjirr.cn had er de voorkeur aan gegeven een kijkje te nemen in enkele ziekeninrichtingen. De heer Oudemans dankte namens de Indi sche vorsten en zijn medeleider den heer Zieck voor de hartelijke ontvangst DE INTERNATIONALE ARBEID S- CONFERENTIE De Nederlandsche afgevaardigden. Bij Kon. besluit is bepaald dat een afvaardi ging van Nederland zal worden uitgezonden, teneinde deel te nemen aan dc 5e zitting van de Internationale Arbeidsconfcrentie op 22 Octo ber 1923 te Genève. In deze afvaardiging zijn benoemd tot afgevaardigden van de Nederland sche regeering dr. W. H. Nolens, minister van Staat, voorzitter; C. J. P. Zaalberg, directeur- generaal van den arbeid, tot afgevaardigden van de werkgevers Ir. C. F. Stork, directeur der machinefabriek van Gebroeders Stork en Co. te Hengelo; tot idem van de arbeiders J. Nauta„ 2e secretaris van het G N. V. tot secretaris, met den titel van technisch raadsman dr. A. N. Jockes, administrateur ven het departement van Arbeid, Handel en Nijverheid. VERHOOGING VAN ACCIJNS EN INVOER RECHT OP BIER. Invoering op 1 Jonuarie 1924. Ingediend is een wetsontwerp tot verhoo ging ven den accijns op bier en van het in voerrecht op bier en thee. In de Memorie van Toelichting wordt opge merkt, dat reeds te onder er plaatse is uit eengezet, dat de toestand der schatkist ver sterking der inkomsten noodzakelijk maakt. De keuze van middelen om tot .die versterking te geraken is echter niet groot, indien men let op de vele en soms vitale belangen van ons volk, die door nieuwe belastingen worden geschaad. De Minister heeft onder die om standigheden gemeend, als het minst aan bc~ bezwaren onderhevig, o.m. ook een verhooging van den bier-accijns en in verband daarmede tevens van het invoerrecht op bier en op thee te moeten voorstellen. Door tegelijkertijd een hoogere belasting te vorderen zoowel van bier als van thee, stelt de Minister zich voor te bevorderen, dat de nieuw op te leggen lasten gelijkmatiger zullen drukken op de be volking der verschillende deelen van het land, don het geval 7.ou zijn indien slechts een dier artikelen v/erd belast. Om deze reden acht de Minister het dan ook raadzaam de verhooging 8.25 opleveren, waarbij don nog de compen satie ad 3.70 komt. Men verkrijgt dan een totaalrecht van 11.95, dat naar boven af gerond op 12 per H.L. ware te stellen. Wat het invoerrecht op thee aangaat, het welk thans 25 per 100 kilogram bedraagt, dit zou naar de mcening van den Minister zonder overwegend bezwaar tot 100 per 100 kilogram kunnen worden opgevoerd. De handel in dit artikel geschiedt met het oog op het tegenwoordige bedrag van het invoerrecht toch reeds nagenoeg uitsluitend met gebruik making van het entrepótstelsel en zal dus des wege door de voorgestelde verhoogingen geen groote moeilijkheden ondervinden, terwijl overigens het meerdere bedrag niet van dien aard schijnt, dat daarvan een belangrijke ver mindering van het gebruik van thee is te duch ten. Van <ïo voorgestelde verhooging van het in voerrecht op thee is vcor de schatkist een hoogere bate van 7.000.000 's jaars te ver wachten. In totaal is dus een hoogere inkomst te ©er- wachten von 13.075.000 's jaars. Als datum van inwerkingtreding van het ontwerp wordt voorgesteld I Januari 1924. DE VLOOTWET. De mcening van den gouver neur-generaal. Op de dezer dogen vermelde vraag van het Kamerlid Dresselhuys heeft de minister van Ko loniën els volgt geantwoord: In antwoord op de bij uw schrijven van 6 October j.l. no. 57 ontvangen vragen van het lid der Tweede Kamer den heer Dresselhuys, heb ik de eer U Hoogedelgestrenge mede te deelen, dgt, waar de verantwoordelijkheid voor de indiening van wetsontwerpen, ook voor zoo veel Nederlandsch-Indië betreft, bij de regee ring berust, de ter zake betrekkelijke adviezen van den Gouverneur-Generaal beschouwd moe ten worden als uitsluitend voor haar bestemd. Wat betreft openbaarmaking van dergelijke adviezen kan mijns inziens geen andere ge dragslijn worden aanvaard dan die, welke no pens openbaarmaking van correspondentie tus schen minister en Landvoogd in het algemeen geldt. Tegenover zoodanige publicatie sta ik prin cipieel afwijzend, in de eerste plaats wel, omdat zij mijns inziens moet leiden tot ondermijning van de voor een vruchtbaar beheer van de ko lonie onmisbare vertrouwelijke samenwerking tusschen minister en Landvoogd Ik zie geen termen om in zake het aanhangig ontwerp Vlootwet van de algemeene gedragslijn af te wijken en kan daarom tot mijn leedwezen geen gevolg geven aan het verzoek om het oor deel van den Gouverneur-Generaal nopens die aangelegenheid aan de Kamer kenbaar te ma ken. In een gisteravond gehouden vergedering van de Vrijz. Dem. Kiesvereeniging te den Haeg, hebben de Tweede Kamerleden Merchant en Ketelaar redevoeringen gehouden tegen de Vlootwet en de salaris-vermindering. De druk bezochte vergadering heeft met al- vlooi in dienst zal moeten worden gesteld van een der oorlogvoerende partijen, dat de neutraliteitspolitiek, welke het Neder landsche volk om meerdere redenen verplicht is te volgen, het ondoenlijk maakt van tevoren te bepalen in dienst von welke der oorlogvoe rende mogendheden het onderwerpelijke verde digingsapparaat zal moeten worden aangewend, waaruit de mogelijkheid wordt geboren, dot aan een grootmacht met begeerten tot blijvende be zetting van overzeesche deelen van het Rijk, steun zal moeten worden verleend, louter door de toevallige omstandigheid, dat haar tegen partij het eerst de onzijdigheid ten onzen op zichte zal hebben geschonden, dat zij van meening zijn, dat reeds op grond van deze voorafgaande materieele redenen, doch meer nog dc idieele motieven het aanbeveling verdient tot het handhaven der neutraliteit te steunen op de verbreiding en de toepassing van de regelen van het Internationale Recht, redenen waarom zij er bij Uwe vergadering met klem op aandringen de onmiskenbare ge voelens van de overgroote meerderheid van het Nederlandsche volk in zijn groeiende afkeer tegen verzwaring van militaire en maritieme las ten, niet teleur tc stellen en het ontwerp-Vloot- wet niet aan te nemen." Een motie der R.-K. Kiesver eeniging te Zwolle. In een vergadering van de R.-K. Kiesvereeni ging te Zwolle werd de volgende motie aange nomen: De R.-K. Kiesvereeniging van Zwolle en omstreken betreurt, dat de regeering niet de noodige inlichtingen heeft verschaft, over de noodzakelijkheid van het indienen en aannemen der Vlootwet, keurt ten strengste af, dat bij doorvoering ei. aanneming der Vlootwet, dit ten koste zal gaan van onderwijs, salarissen cn so ciale wetgeving. werden slechts II stemmen tegen deze moti_ uitgebracht. De doodsklok van Goor. Gelijk bekend is, zal heden in het Óvcrijs- sclsche dorp Goor, krachtens besluit van den gemeenteraad tusschen 12 en 1 uur, do doods klok worden geluid tor gelegenheid van de in- behandelingncming van de Vlootwet. In verbond hiermede zal het Verbond van Actuolisten heden tc Goor het volgende strooi biljet verspreiden GOOR! Gij doet uw naam eer aan, want Goor is de daad von uw gemeentebestuur om de doods klok te luiden ove^ de nationale veerkracht. Gij Goorlingen wilt Nederland beletten zijn plaats te behouden onder de volkeren. Gij wilt het nationaal belang offeren aan kortzichtig eigenbelang. Gij manifesteert het inzicht von Nederland op zijn smalst, gij belichaamt de slapste, goorste strooming van ons volk. Gij maakt met uw gore dood Nederland be lachelijk in de oogen der geheele wereld. Gij wilt ons cn onze koloniën maken tot de weerlooze prooi van vreemde overweldigers. Gij doet de klokken luiden over de graven van velen, die in het roemrijk verleden bij dezelfde gewijde klank op waardige wijze ten grave ge leid werden. Zij roepen uit hun graven een pro test tegen dit schandelijke denkbeeld, dat alleen in bekrompen, laffe geesten kan opkomen. Gij moot weten, dat als Indië verloren is, de doodsklok over Nederland zal luiden. Gij zijt de sohonde van Nederlond. Hulde aan uw ééne raadslid, dat heeft tegen gestemd I Leve de Vlootwet I Leve het Vaderland f Het Verbond van Actualisten. VLISSINGEN ALS MARINE-STATION. Een vergadering in het land met de oangekondig- do verplaatsing. Maandagavond heeft de vereeniging Vlissin- gen Vooruit te Vlissingen een vergadering gehouden, waarin besproken werd de aange kondigde verplaatsing van de marine uit Vlis singen. Aangenomen werd dc volgende motie: De vergadering enz., gezien de dagbladbe- richten, dat het in de bedoeling der regeering zou liggen, de marine uit Vlissingen terug te tiekkenoverwegende, dat Vlissingen is het belangrijkste strategische punt von Nederland, wat betreft de handhaving van de neutraliteit, zooals ook weer ten duidelijkste is gebleken in den laatsten wereldoorlog, toen een zeer groot deel Van do Nederlandsche vloot te Vlis singen werd samengetrokkendat de haven van Vlissingen volop gelegenheid geeft voor het stationneeren van oorlogsschepen; dat de zeegaten, die naar die haven leiden, in allo oprichten veilig in- en uitloopen van schepen verzekeren en bij uitstek geschikt zijn voor het houden van oefeningendat, ten dienste van de marine, te Vlissingen voor vele duizenden guldens is verbouwddat dc aanwezigheid van de werf en machinefabriek der Kon. Maatschap pij de Schelde oen spoedig herstel van aan de oorlogsschepen voorkomende mankementen verzekerd dat in Vlissingen ruimschoots plaats is voor goede woningen voor officieren en min deren dat uit de statistiek blijkt, dat Vlissin gen een der gezondste plaatsen van Nederland is, waardoor de gezondheidstoestand van het marinepersoneel in hooge mate wordt gewaar borgd spreekt als haar meening uit, dat Vlis singen behoort te worden behouden als een belangrijk marinestation, en dat eerder ver meerdering dan vermindering van do vloot te Vlissingen wenscheb'jk isverzoekt aan de re geering eerbiedig, van de voorgenomen ver plaatsing of te zden. DE BEZUINIGING. Opheffing van het Centraal Kleedingmogazijn. Naar de Tel. verneemt, zal het Centraal ma gazijn vejn militaire kleeding te Delft worden opgeheven. Het aldaar werkzaam zijnde personeel zal te werk worden gesteld bij het Centraal magazijn te Utrecht NIEUWE UNIFORM. Gala voor officieren. Naar het Vad. verneemt, zal binnenkort een gala-uniform voor de officieren worden vastge steld. Deze zal bestaan uit een zwarte jas met één rij knoopen cn een zwarte pantalon. De aanschaffing is voorloopig facultatief, maar zal na drie jaar verplichtend worden ge steld. Blijkbaar merkt het blad schamper op verwacht men van hoogerhand van de opge legde salariskortingcn een steeds voortgaande versobering bij de officieren, zoodat dezen, wan neer zij er geslaagd zullen zijn om hun jaar- lijksche uitgaven tweemaal achtereen 10 pet omlaag te brengen, in het derde jaar gemakke lijk een luxe uniform kunnen aanschaffen, DE GIRO-DÉBfiCLE. De regeling der voorwaardelijke uitbetaling. Het bureau der Kamer von Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwsche eilanden te Mid delburg heeft aan den minister van waterstaat geseind, dat de getroffen regeling ter voorwaar delijke uitbetaling van een gedeelte van het te goed op een postgirorekening bij den handel, vooral bij den detailhandel, groote bezwaren ontmoet. Verzocht werd, onverwijld maatrege len te treffen, waardoor het mogelijk wordt over het saldo te beschikken, zonder dat overlegging van bewijstukken, zooals facturen enz. noodig is. Een Interpellatie-Oud. Naar de Tel. verneemt, is het Kamerlid mr. P. J. Oud voornemens in de Kamerzitting van morgen verlof te vragen over den toestand bij den Postchèque- en Girodienst aan den Minister van Waterstaat eenige vragen te stellen. Vragen von het Kamerlid Mej. Mr. Van Dorp. Mej. Van Dorp, lid von de Tweede Kamer, heeft aan den minister von Waterstaat de vol gende vragen gesteld: 1. Kan de minister mededeelen of het juist is, dat de mogelijkheid bestaat van een sluiting van den postchèque- en girodienst gedurende zes maanden, of hoelang die sluiting anders uiterlijk duren zal 2. Is het den minister bekend, dat een reke ninghouder bij dien dienst een rechtsactie tot opvordering van een gedeelte van zijn saldo heeft ingeleid 3. Is de minister niet van meening, dat dc sluiting van dien dienst onrechtmatig is en der halve, afgezien van de' rechtskosten, waarop zij het Rijk te staan zou kunnen komen, wanneer meerdere rekeninghouders het bovengenoemde voorbeeld volgden, moet worden opgeheven 4. Is de minister niet van meening, dat in Ieder geval het onttrekken van meerdere mil- lioenen kasgelden aan de beschikking van dui zenden ingezetenen gedurende meerdere maon- den een onhoudbaren toestand schept 5. Is de minister niet van meening, dat het onderzoek van de vele aanvragen, die waar schijnlijk zullen inkomen tot het uitbetalen van saldi, een naar verhouding onevenredig groote hooveelheid werkkracht in beslag zal nemen, en de getroffen maatregelen eensdeels maar zeer onvolledig de bezwaren zullen ondervangen, an- dersdeels tot onoverzienbare consequenties lei den 6. Is de minister niet van mcening, dat thans de hoofdzaak is de vrjje beschikking der reke ninghouders over de saldi zoo spoedig mogelijk te herstellen en dat dit binnen enkele dagen zou kunnen geschieden, wanneer olie rekeningen met de bijbehoorende stukken naar de postkantoren, waar zij vandaan zijn gekomen, werden terug- gezonden, terwijl alsdan de gelegenheid zou be- f staan om door de noodige oefening een be-

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1923 | | pagina 2