UIT DEN OMTREK. STADSNIEUWS. .,0E MAGNEET" ütrechtsche^tr. 12 hoorlijke functioneering der centralisatie voor te bereiden 7. Meent de minister niet, dat de gecentrali seerde dienst niet moet worden heropend vóór en aleer een behoorlijke functioneering gewaar borgd is; dat het te vreezen staat, dat het ver trouwen in dien dienst geheel verloren zal zijn gegaan, wanneer men zoowel de uitbetaling van saldi als de reconstructie van den gecentreli- seerden dienst noodeloos vertraagt door deze beide zaken vëreenigd te houden, en dot het ver lies voor het Rijk zal kunnen ten gevolge heb ben LEEUWARDER GEMEENTERAAD. Geen wethoudersvermindering. De gemeenteraad van Leeuwarden verwierp met 14 tegen 13 stemmen oen motie van do S.D.A.P., om het aantal wethouders van 4 te rug te brengen op 3. DE AMBTENAREN DER KAMERS VAN KOOPHANDEL 10 salarisverlaging. De Minister van Arbeid, Handel en Nijver heid heeft aan de Kameis vtan Koophandel een circulaire gezonden, waarin hij mede deelt, dat hij de begrooting dezer Kamers niet zal goedkeuren, tenzij aan het personeel der Kamers een salarisverlaging ven 10 werdt toegekend, met ingang van 1 Januuari 1924. De Minister motiveert dit, volgens de „Tel." door te wijzen op den zorgwekkenden toestand, waarin inzonderheid handel en nijverheid op het oogenblik verkesren, hetgeen hem voor de noodzakelijkheid stelt, uit te zien naar middelen die er toe kunnen leiden, bepaalde lijk op deze takken van volksbestaan van overheidswege gelegde geldelijke lasten zoo veel mogelijk te beperken. EEN TE HOOGE RANG. Een verijdelde baantjes-fokkerij. Bij K. B. is vernietigd het besluit van den Raad van Arbeid te Breda van 10 Maart j.l. tot wijziging van het reglement der verplich tingen en rechten voor de ambtenaren en be ambten, ondergeschikt aan dien Raad, voor zoover bij dat wijzigingsbesluit is ingesteld de rang van referendaris. Aan de overwegingen wordt ontleend, dat de taak der Reden van Arbeid medebrengt, dat de werkzaamheden veelal van gelijksoorti- gtn en over het algemeen van betrekkelijk een- voudigen aard zijn. Aan den leider van die werk zaamheden behoort, tenzij de omvang van een R. v. Arbeid daartoe aanleiding mocht geven, geen hoogere rang dan die van hoofdcommies te worden toegekend. De omvang van den Raad van Arbeid te Breda vordert geen ambtenaar in een hoogeren rang dan dien van hoofdcom mies Het geven van uitzicht aan de ambte naren van den Raad van Arbeid te Breda op den rang van referendaris zou verwachtingen wekken, waarvan de vervulling van de fond sen, waaruit de kosten voor de uitvoering der arbeidersverzekering worden betaald, zwaardere lasten zou medebrengen, dan is te rijmen met de eischen van een zuinig beheer. DE TRAM NAAR DELFT. De tram niet over het Oude Delft. De gemeenteraad van Delft heeft gisteren met 21 tegen 7 stemmen besloten dat de tram van het Oude Delft zal worden verlegd naar de route Wateringschevest-Voorstraat-West- vest-Zuidwal. DE EENMANSWAGEN TE ARNHEM. 'Verdere doorvoering van het systeem. B. en W. van Arnhem stellen, in overeen stemming met het advies van den directeur van het trambedrijf, den raad voor, thans over te gaan tot verdere doorvoering van het éénmans- wagen-systeem. Het is toch gebleken dat ook in het seizoen waarin het vreemdelingenver keer het grootst is, het systeem kon worden toegepast. Het publiek heeft zich reeds geheel aangepast aan het nieuwe systeem en groote overwegende bezwaren zijn er niet aan ver bonden. B. en W. stellen dan ook voor de nog be staande tweemanswagens {twee groote motor wagens .zijn intusschen ook reeds verbouwd, waarvoor een bedrag van 7000 is besteed) eveneens te verbouwen tot eenmanswagens. In totaal is daarvoor (voor elf groote motorwagens en twee bijwagens) noodig 20,525. Aan bedieningskosten zal per jaar 25,000 bespaard worden. VAN ESCH en Co. FAILLIET VERKLAARD. Door de rechtbank te Zwolle. Naar aanleiding van de gehouden vergadering van crediteuren der firma Van Esch en Co. te Zwolle op Zaterdag 6 Oct. j.l. heeft de recht bank van Zwolle in de gister gehouden zitting, van 10 uur uitspraak gedaan als volgt Naar aanleiding van de gehouden vergade ring waarin 355 cediteuren aanwezig waren met een vertegenwoordigd kapitaal van 878.006.en 17 der schuldeischers hun stemmen uitbrachten voor verleening van de finitieve surceance \ran betaling met een kapi taal van ruim 30.000 heeft het O M. de fail lietverklaring aangevraagd der firma Van Esch en Co. (firmanten deeren L. J. Vos de Wael cn P. K. W. Vos de Wael, beiden te Zwolle). De rechtbank verklaarde daarop genoemde firma in staat van faillissement. In de curateele heeft zitting de rechter-commissaris M. de Muinck, terwijl tot curatoren zijn benoemd Dr. J. Stenfert Kroese en L. H. Poortier. v DE MOORDAANSLAG TE VALKENS- WAARD. Kersscmakcrs berust in zijn vonnis. Naar de Tel. verneemt zal de beklaagde Kerssemakers geen gebruik maken van de ge legenheid om in cassatie te gaan. Hij zal in het vonnis, waarbij hij tot acht jaar gevangenis straf werd veroordeeld, berusten. INTERNATIONALE ZAKKENROLLERS. Voor de rechtbank te Amsterdam. Twee vreemdelingen, een Peruaan en een Griek, hebben voor de Amsterdamsche recht bank terechtgestaan wegens zakkenrollerij. Zij zouden n.l. den 9en Juni in het Grand Theatre den heer J. N. v. d. Horst uit Utiecht, een portefeuille met 5000 hebben ontrold. In den schouwburg zouden zij plaatsen hebben ge nomen en daarop zou in de vestiaire de Peru aan tegen den heer Van der Horst zijn opge drongen. Deze miste kort daarop zijn porte feuille met hief geld (dat nooit terecht gekomen is). Een inspecteur van politie arresteerde den Peruaan, nadat do heer Van der Horst hem als den vermoedelijken dader had aangewezen. De Griek was toen reeds verdwenen, maar werd later te Rotterdam in hechtenis genomen. Beide beklaagden bevonden zich op 26 Mei volgens een getuige ook in een derde klasse coupé van den Parijschen trein. Do Griek zat in gebukte houding bij den ingang, terwijl de Peruaan in den corridor stond. „Schiet wat op I" zei de getuige die zich den doorgang versperd zag. Op datzelfde oogenblik stak de Peruaan de hand uit naar de portefeuille, die hij in den zak had. De reiziger gaf den man een slag op de hand en volgde hem een poos, toen hij wegging. Daar hij echter met den trein moest vertrekken, kon hij de vervolging niet voortzetten. Toen hij in den trein was terug gekeerd, bleek de Griek ook verdwenen te zijn. Dit feit was niet ten laste gelegd. Het O. M., waargenomen door mr. Van Lier, be schouwde het evenwel als een aanwijzing voor het ten laste gelegde. Bovendien is de eerste beklaagde herhaaldelijk wegens zakkenrollen; veroordeeld: in Frankrijk, in België, in Duitsch- land. Hij eischte tegen ieder der beklaagden wegens diefstal in vereeniging twee jaar ge vangenisstraf. Do verdedigers, mrs. Cardozo en Koldewijn, concludeerden tot vrijspraak. De rechtbank zal op 23 dezer vonnis wijzen. FRAUDE BIJ DE HAAGSCHE BELASTINGEN Door belasting deurwaarders. Bij de administratie der gemeentebelastingen te 's-Gravenhage is men naar de Tel. meldt, sedert eenigen tijd tto vreemde ontdekkingen gekomen. Nu en dan worden er door den ge meente-ontvanger steekproeven genomen in de oninbaar opgegeven belastingposten, waarbij bleek, dat op sommige dier posten we, kwitan ties waren afgegeven, chter zonder dat deze verantwoord waren. Een der belastingambte naren stelde buiten medeweten der betrokken DE BRAND TE AMSTERDAM. In de gebouwen van do Eerste Ned. Coöp. Inkoop Vereeniging. Dinsdagavond, het zal omstreeks half tien geweest zijn, zagen bewoners van de Nieuwe Looierstraat te Amsterdam een vlammetje op de tweede verdieping van de gebouwen van de Eerste Nederlandsche Coöperatieve Inkoop vereeniging, gevestigd in die straat. Zij waarschuwden de brandweer, die aanvan kelijk met weinig materiaal aanrukte. Zij dacht met een weinig om het lijf hebbende brand te doen te hebben. Met een straal op den motprspuit werd het vuur van buiten af gedoofd. Echter zij kon in het gebouw, dat uit drie pcrceelen No. 29, 31 en 33 be staat, niet dringen en de rook hield niet op. Deze werd erger. Het vuur zat in groote Cocosrollcn en tapijten, want ook in dit ge bouw is gevestigd een filiaal van de Kon. Ver. Tapijtenfahrieken. De benedenverdieping is geheel in ge bruik bij de. Coöperatie, de eerste verdieping dient uitsluitend voor kantoren van de beide firma's. Do tweede en derde verdieping die nen als opslagplaats van tapijten en cocos- matten. Zij waren geheel gevuld. Tegen half twaalf liet do brandwecrcom- candant, omdat de rook steeds sterker werd, meer materiaal aanrukken. Nu werd ook van de achterzijde het vuur aangetast. Door het verbreken der ramen, want niemand woont in het gebouw, werd lucht toege voerd. Tegen 12 uur werd uit acht slangen water gegeven, desondanks was er van min der worden van den brand geen sprake. De brandweercommandant geloofde echter het vuur wel onder den knie te hebben. Echter uit alle vensters, 15 in getal, gulpte rook, toen plotseling omstreeks half een van binnen een rosse gloed werd waargenomen en nauwelijks enkele minuten later sloeg een vlam naar buiten uit No. 33 en in min der dan geen tijd was het geheele complex, ongeveer 30 Meter breed, een vuurzee. Van alle zijden rukte brandweermateriaal aan. Van twee hooge magyrusladders werd het vuur in de N. Looierstraat bestreden ter wijl aan den achterkant door de perceclen in de Noorderstraat een aantal slangen werd gelegd. Er scheen echter weinig water te zijn want het was aanvankelijk bedroevend te zien, hoe weinig kracht achter de stralen zat. Van vermindoren van het vuur was dan ook geen sprake. In den feilen gloed zag men de rollen tapijt en cocos als gloeiende cylinders Zoo nu en dan viel er een met donderend geweld naar buiten en spatte daar uiteen. Om kwart over een arriveerde de drij vende stoomspuit Jan v. d. Heydcn, die in de Prinsengracht ligplaats koos. Langs de Noorderdwarsstraat voerde zij het water met een achttal slangen aan. Tegen twee uur verminderde het vuur zienderoogen. Van alle zijden werden nu krachtige stralen op het stervende vuur gericht. De beide boven ste verdiepingen waren uitgebrand, de beide ondersten zijn onbruikbaar door het vele bluschwater, dat als beken van de trappen bruischte. De aangrenzende perceelen hebben wei nig te lijden gehad. Alleen de kelders in de straat hebben zwaar geleden, omdat de rio- lecring verstopt raakte en het bluschwater niet kon wegloopen. Omstreeks drie uur be gon de brandweer ecnigc stralen in te ne men, maar hier en daar was nog vuur te zien. Laat in den morgen was het vuur pas gedoofd. Met het opruimingswerk zal wel den geheelen dag gemoeid zijn. De schade is niet te schatten, want nie mand der firma's was aanwezig. Om zes uur gisterenmiddag had het laat ste personeel de gebouwen verlaten, zonder iets te bespeuren. De porzaak van dezen zwaren brand is dan-ook onbekend. pf DE VERGANE BAGGERMOLEN. Het aantal omgekomen Holi i landers. Blijkens een berricht uit Parijs aan de Tel. is 'het aanvankelijk geuite vermoeden dat alle slachtoffers van de vergane baggermolen „Normandië" Nederlanders zouden zijn, onjuist gebleken. Wel was in de eerste berichten ge meld, dat de bemanning hoofdzakelijk uit 15 koppen bestaan kon hebben, doch men vreesde, zooals men weet, dat er vele vrouwen en kin deren aan boord gekomen waren om de thuis reis mee te maken. Thans blijken alleen aan boord te zijn geko men de vrouw van den baggermeester en do vrouw van een der machinisten benevens twee kinderen. Het totaal aantal slachtoffers is 17, onder wie 7 Franschen, 3 Belgen en 3 Neder landers benevens genoemde vrouwen en kin deren van Nederlandsche afkomst. In de buurt van Villiers sur Mer, waar do „Notmandië" vergaan moet zijn, zijn 2 ledige reddingsbooten van don baggermolen gevon den. EEN GEZONKEN BAGGERMOLEN. Een arbeider ernstig gewond. Bij de dempingswerken der gemeentelijke werkverschaffing aan den Ouden IJssel is gistermorgen te Doetinchem de baggermolen van 't waterschap „De Oude IJssel" gezonken. Het ongeluk werd veroorzaakt door het kante len van een modderschuit, waarop zich vier ar beiders bevonden. Drie hunner wisten bijtijds te ontkomen, maar de vierde arbeider raakte met zijn beenen tusschen schuit en molen be klemd en bekwam vrij ernstige kneuzingen. Men heeft thans de sluis te Kemnade geslo ten en die te Laag Keppel geopend, ten einde het rivierpad tusschen beide sluizen zoover to laten lecgloopen tot het dek der machine weer zichtbaar wordt. Door leegpompen hoopt men dan den molen weer drijvende te krijgen. 1 KORTE BERICHTEN. Ernstige vechtpartij. Dinsdagnacht is te Brunssum zeker G. K. bij een vechtpartij levensgevaarlijk met een mes gewond. De man is na voorzien te zijn van de laatste H.H. Sacramenten naar het hospitaal te Heerlen overgebracht. Oneerlijke concurrentie. De Vierde Kamer der Rechtbank te Amster dam heeft Dinsdag den firmant, die in zijn win kel „een verbeterd Velo-waschmachine" uit stalde en zich deswege ter zake van oneerlijke concurrentie te verantwoorden hod, vrijgespro ken. Do „Sch. 60". De Koningin heeft aan den burgemeester van 'sGravenhoge een telegram doen zenden met verzoek haar deelneming te betuigen aan de nagelaten betrekkingen van de slachtoffers van de „Sch. 60", die in de Noordzee door het stormweer zonk. De Mare-kerk te Leiden. Men meldt ons rut Leiden, dat aldaar een comité uit leden der Ned. Herv. Gem. druk bezig is, gelden te verzamelen voor de hoognoodige in wendige restauratie van de Mare-Kerk. Voor dit doel had gisteren in de Hooglandsche kerk een bijzondere samenkomst plaats. Stuking aan de Ned. Scheepsbouw Mij. De nageljongens werkzaam op het nieuwe werfterrein aan den overkant van het IJ van de Nederlandsche Scheepsbouw Maatschappij, heb ben gistermorgen circa tien uur het werk neer gelegd. De directie van de Maatschappij had hen twee achtereenvolgende loonsverlagingen aangezegd van ongeveer 5 de eerste ingaande 26 Oc tober, de tweede 4 Januari a.s. T)e nageljon gens namen met dit besluit geen genoegen, zoodat ze hedenmorgen om kwart voor elf bij groepjes de poort van do werf uitwandelden. De staking omvat ongeveer 80 h 90 man. Blinde passagiers. Aan boord van het stoomschip „Brielle" van de Koninklijke Nederlandsche Stoombootmaat schappij, dat Maandagavond van Hamburg te Amsterdam arriveerde,- bevonden zich twee Duitsche „blinde passagiers", die zich tijdens de reis in een kolenbunker verborgen hadden, doch zeer tot hun misnoegen ontdekt werden. Vermoedelijk zullen zij op transport naar Duitschland gesteld worden. School- en Kerknieuws. DE ONDERWIJSINKRIMPING. De kinderen eerst met 6 'A-jarigen leeftijd tot de school toegelaten Naar Het Volk nader verneemt, zal de regee ring den leeftijd, waarop het kind tot de lagere school kan worden toegelaten, van 554 op 654 jaar worden gebracht. Deze maatregel zou dit jaar nog ingaan. Vermoedelijk zal in 1924 reeds de toeloop van jonge kinderen tot de school zoodanig zijn verminderd, dat reeds eenige be zuiniging kon worden verkregen. Voorts heeft de maatregel ook een paedagogische bedoeling, omdat men den minimum-leeftijd van 5 54 jaar van thans te jong voor het kind acht belastingdeurwaarders een onderzoek in en toon kwam 't uft, dat tal von gevallen ten onrechte als niet-invorderboar waren opgegeven. Enkele deurwaarders waren eenigen tijd geleden reeds ontslagen, naar aanleiding van gepleegde frau de. Ook dezer dagen heeft weer een deurwaar der, een ambtenaar, die reeds 25 jaar in functie was, hiervoor ontslag gekregen. HET 100-JARIG BESTAAN DER S/NAGOGE TE DEN BOSCH. Driedoagsche feestviering. Te 's-Hertogenbosch wordt heden. Vrijdag, Zaterdag en Zondag a.s. het honderdjarig be staan van de synagoge herdacht. De feestvie ring wordt hedenavond ingezet met een bijeen komst van Kerkc'raad, feestcommissie en bestu ren der vereenigingen met hunnè dames in huize Weyl, in welke bijeenkomst de geschen ken zullen worden aangeboden. Na ontvangst van autoriteiten zal Vrijdag middag een buitengewone godsdienstoefening plaats hebben, waarin de heer S. Heertjes op- perrobijn van de ressorten Noord-Brabant en Limburg, als feestredenaar optreedtde heer A. J. Lewinski, oppervoorzanger te Den Haag, zal den dienst leiden. De vereeniging Sjoloum Wereinoes (Vrede en Vriendschap) zal Zaterdagavond in den schouwburg Casino een fecstuitvoering geven. De kinderen hebben Zondag een feest in het schoolgebouw. In den middag- en avonddienst van dien dag zal de heer Lewinski weer als voorzanger fun- geeren. Kunst en Wetenschap. TOONEEUUBILEUM MEVR.~DE BOER- VAN RIJK Te Lelden. Mevr. Do Boer—v. Rijk heeft gisteren te Leiden gejubeld. Prof. Meyer heeft haar in den op de hooge rangen na geheel gevulde schouwburg toege sproken namens Schowburg-commissie en burgerij en haar met een bloemenmand een portefeuille met inhoud aaingeboden. De heer Carp hood namens het Studenten corps ook een bloemenmand aan. Mevrouw I de Boer was zóó ontroerd, dat ze zich met beide henden aan de canapé, waar op ze zat, moest vasthouden en geen woord kon uitbrengen. PROV. STATEN. 5.Vi Bijeengeroepen in buitengewone zitting. De Commissaris der Koningin heeft thans, daartoe gemachtigd bij Harer Majesteits besluit van 4 October 1923, de Staten dezer provin cie in een buitengewone zitting bijeengeroepen op Dinsdag 16 October a.s., des voormiddags te 10 uur. In die zitting zal aan de orde worden gesteld het voorstel van Gedeputeerde Staten tot be noeming van een Griffier der Staten. Bericht. Wegens het buiten werking stellen van den postchèque- en girodienst zal over de verschuldigde abonnementsgelden, die an ders automatisch van de diverse rekeningen werden afgeschreven, beschikt wordan. DIRECTIE AMERSF. DAGBLAD. Garnizoen. Kapitein F. G. B. de Wijs, van het bataljon wielrijders, is tijdelijk alhier gedetacheerd. De le luitenants H. van der Zanden van het 5e regiment veld-artillerie en H. C. Klop penburg van het 21e regiment infanterie zijn aangewezen tot het volgen van de op 16 No vember a.s. aanvangende opleiding tot officier- waarnemer bij de Luchtvaartafdeeling. De 2e luitenant der artillerie C. Tonnet wordt op 16 November a.s. overgeplaatst bij hat 5e regiment veld-artillerie alhier in garni zoen. Opening Volksuniversiteit. De openingsavond van do Volksuniversiteit, a.s. Vrijdag in „de Valk", zal niet zooals wij abusievelijk vermeldden aanvangen om 7)4 uur, doch om 8 uur. -KLEIIIBETOn OI1S riATERIAAL Opticiens-examen. Het Technisch Optisch Genootschap zal 31 Oct. a,s. in de openbare school aan de Wijer> straat alhier, het opticiens-diploma-examen af nemen. Do examen-commissie zal bestaan uit de heerendr. F. Kuipers, AmsterdamA. van der Woerd, lecraar aan de M. T. S., Amster dam J. Spaander, dir. der S. O. S. fabriek te Amersfoort en H. W. Zegel, ged. opticien te Helder. Over de rijpere jeugd. Op aanzoek van het bestuur der afd. Amers foort der Ned. Vereeniging van Huisvrouwen, zal prof. Gunning een cursus in 4 5 lezingen geven over Psychologie en Paedogogiek van de rijpere jeugd. Moedercursussen. Belanghebbenden wijzen wij op de in dit num mer voorkomende advertentie betreffende moe- dercursussen. Nederlandsche Tooneelverboni Het bestuur van de afdeeling Amersfoort van !het Nederlandsch Tooneelverbond deelt ons mede, dat de drie abonnementsvoorstel lingen, wegens gebrek aan onvoldoende in- teekening, niet kunnen doorgaan. Op de 400 verzonden circulaires waren slechts 70 abon nementen genomen. Jammer dat Amersfoort dit seizoen van goede tooneelvcorstellingen verstoken zal blijven. Kamer van Koophandel. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Geldersche Vallei zal in openbare vergade ring bijeenkomen op Woensdag 17 October a.s., 's namiddags onv> 3 uur, in het gebouw Arnhemsche weg 23. De agenda vermeldt: 1. Opening en Notulen. 2. Ingekomen berichten van bedanken als lid van de heeren mr. A. M. Bos en G. Sloff. 3. hfededeeling van het Dag. Bestuur. 4. Voorstel van het Dag". Bestuur om te in- formeeren naar de redenen van het uitblijven der constitueering van de Vereen, v. K. en K. en F. 5. Verkiezing von een alg. voorzitter in de vacature Bos. 6. Opmaken van een voordracht voor weger- meter der gemeente Amersfoort. 7. Nadere mededeelingen van den secretaris omtrent een bo^gtochtregister. 8. Benoeming afgevaardigde naar Midden standscongres te Breda. 9. Ingekomen stukken. 10. Rondvraag. 11. Comité-generaal. 12. Sluiting. V r ij z. Dem. Bon d. Gisterenavond hield de afd. Amersfoort von den Vrijz. Dem. Bond een vrij druk bezochte vergadering in hotel „Nationaal" aan de Korte- gracht. Besloten werd mej.. E. v. d. Hoeven candidaat te stellen voor het 'Hoofdbestuur. Tot afgevaardigden naar de algemeene vergadering werden benoemd mej. E. v. d. Hoeven en de heeren W, C Oosterman, Ant Hofkamp en, J. Wijk. Verder werd besloten dezen winter eenig^ praatavonden te organiseeren waarin een der leden een korte inleiding zal houden, waarna ruime gelegenheid zal zijn voor gedachtenwis- seling. Ook ligt het in de bedoeling vragen, welke leden wenschen te stellen op dergelijke praatavonden te beantwoorden. SCHAKEN. "Wedstrijdpartij gespeeld te Amersfoort. Tweepaardenspel in de Naliand. Wit: Rintel. Zwart: J. v. d. Hoove* 1. ei e5 2. PfS Pcó 3. Lc4 PfÓ 4. dl Lc5 Nu is de partij een Italiaansohe geworden"en wol eetf iustige variant die langdurige voorbe reiding noodig maakt. 5. Pc3 dó 6. Lg5 Lg4 Gebruikelijker 'zijn Re6 en hó, maar de tekst zet is niet slecht. 7. Pd5 hó? Dit is direct sleoht daar de zwarte stelling nu verschillende zwakke punten krijgtwaar voor de open g-lijn geen voldoende compen satie biedt. 8. LX16 gXtt 9. h3 LeÓ 10. De2 Veel storker is c3 dat Pa5 verhindert, b.v.: 10. c3 Pa5? 11. DaAt có 12. PX16f DXW 1$. LXeö en Wit wint na DXa5 een pion of mis schien is nog storker: 10. c3 Paó? 11. bi! PXc4 12. bXe5 Pa5 13. Da4f Pe6 14. Tbl met voordeel voor Wit 10aó 11. c3 Pao 12. Pa2? Hierdoor wordt de witte pion stelling beslis send verzwakt Boter is dA waarna Wit zeer goed staat. 12có 13. Pe3 LXo3 14. fXe3 PXc4 15. dXoA DbÓ 16. Pfö TgS 17. 0-0-0 0-i )-0 18. Tfl Tg3 Zwart krijgt oen aanval op de g-lijn en houdt tevens Pf3 vast. 19. Df 2 Tdg8 20. Tgl Dc5 21. b3 f51 Hierdoor lost Zwart zijn dubbelpioü op Voor- deelde wyze op. Wit moet spelen. 22. eXf5 LXfö 2S. Kb2 LeÓ 24. Tdol ból Hierna krijgt Zwart een vrije a baan. 25. cXbó aXb5 20. Pd2 dó 27. Ptl Tg7 28. Ph2 e» 29 g4 Kd7 30. Pfl Ta8 31. Pg3 Tg7 g8 32. Tdl Ta7? 33. Td2?? Beide partijen overzagen dat 33 PXe5 oen pion wint terwijl de zwarte vKoning einstig be dreigd wordt. (De zet is niet overzien, maar de zwarte aanval na 83. Peó Da8f 34. Kbl Tga8 35. Td2 is oversohat). (83). Ia8. Nu is PXe5 niet meer mogelijk 34. Tal Hier verdiende Kbl de voorkeur; b v. 84. Kbl DXeS 35. P/(Db'. 36- PfóT waarna liet witte spol zeer goed te spelen is. Na de tekst zet komt Tal buiten spel en worden do zwart* contruropionnen sterk. (34), Da3f 35. Ko2 Op Kbl? volgt DXb3! en Zwart krijgt over wegend voordeel, daar de Dame niet genomen mag worden wegens mat in 2 zetten. (35;. Ddó 36. Kcl De5 37. Po2 b41 Beslissend, 33. To2 o5 89. Kd2 bXc3f 4<>. Kol Op PXo8 volgt d41 (40) fo 41. ftXfö LX15 42. Pf 4 d4 43. eXdA cXd4 44. T©2 o3 45. Df 3 'lg3 40. Kt 1 Le4! forceert Dame ruil. 47. PdS Df 5 48. Pc5t KcÓ 49. DXf5 LX15 Wit geeft op. tegen de drie verbonden vrij pionnen was niels meer uit te richten en bot paard is verloren wegens LXh3f. (Annotaties van C. M. Piccardt). trekt D aan door prijs sn kwaliteit w ZIET DE ÉTALAGES ianberelenil: 6EBRS. DE YRIES Aüjgemeene Nederlandsche Bond in het Bakkersbedrijf. Gisteravond vond hier in „de Keizerslcroon" op de Hof een buitengewone leden-s vergadering plaats van de afdeeling van bovenvermelden Bond Door een lid 'van het hoofdbestuur wordt den leden in het licht gesteld, wat zij aan het einde van dit jaar van de patroons hebben te verwachten. Het landelijk looncontroct is tot 31 December a.s. geldig en gelet op den reactionnaircn geest van de werkgevers, die zich reeds in den aan vang van dit jaar toonde, kan voor 1924 wei nig goeds worden verwacht. De Algemeone Bond heeft er finantiëel echter reeds op gere kend, zoo noodig een felle afweerstrijd tegen de patroons tc voeren. Op het stuk van de Arbeidswet wees spré* ker op de gestelde eischen, door het Congres van Mei d.j. Er zal krachtig geagiteerd, worden om alle vergunningen vóór 6 uur des morgens te doen vervallen en tot een gelijk aonvongs- uur voor alle bedrijven te komen, uitgezonderd de allergrootste bedrijven, wien één uur voor- arbeid kan worden toegestaan. Zeer sterk moest spreker zich richten tegen do vrijgevigheid van den Minister in het toe staan van uitzonderingen in verband met de feestdagen. Zoo is b.v. te verwachten, dat de banketbakkers gedurende de maanden Novem berDecember II uren per dag zullen mogen werken. En, wanneer weer toepassing onder vindt, wat verleden jaar voor de bakkersgezel len werd toegestaan, dan zullen de Kerstdagen en de Nieuwsjaarsdag grootendeels voor dezen vergald wonden Öp grond van een en ander spoorde Ket hoofdbestuurslid tot groote (activiteit bij do leden aan, in het belang der organisatie, ■Demonstratie. Velen zullen gisteren en ook vandaag 3oor onze straten een praalwagen hebben zien rij den, begeleid door een achttiental jongo dames in oud-Hollandsche kleederdracKt. Deze dames maakten reclame voor de „Rinso-zeep", een product van de „Levers-Zeepfabrieken" to Vlaardingen. Met kwistige hand werden proef- pakjes verstrekt, terwijl men tévens werd uit- genoodigd om tegenwoordig te zijn bij demon-i

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1923 | | pagina 3