WIJNHANDEL J. A. SCHOTERMAN Zn. u. BERICHT AAN HET PUBLIEK KOK's BRANDSTOFFENHANDEL KOL ER PARK, SQESTERWEG Telephoon No. Eigen gemaakte Kinderkleding. Bestelhuizen: Utrechtscheweg 71 Tel. 539 PUNTENBURGERLAAN 6 (Depot Ververij Palthe) Sumatrastraat 20 MAISON DE JAGER EN Zn. K. ELZENAAR .,DE MABNEET" Utrechtschestr. 12 I I ftfagaz. De Dom" De tijd voor opdoen van brandstoffen raakt voorbij; wij hebben thans een vluggen besteldienst ingericht ten gerieve van onze verbruikers metkleineop- slagruimte. Alle dagelijksche bestellingen zullen ten spoedigste per vrachtauto worden bezorgd. Steeds zullen wij zorgen voor eerste kwaliteit Anthraciet, gruis- en steenvrij en voor zoo laag mogelijke prijzen. Beleefd Aanbevelend w w w O LUNCHROOM CONFISERIE t I K. SIBAiT 17 Gewas 1920 Raymond Macau Gewas 1917 St. Emilion Telefoon hs Per flesch Per Anker F 1.F 4Q.- F 1.60 F 65.- JLaneoar. S4 Tel. 538 Amersfoort Kantoorboekhandel Kantoormeubelen Advertentie-Bureau trekt IJ aan door pry$ en kwaliteit »- ZIET DE ÉTALAGES -»c Aanbevelend: GEBRS. DE VRIES Maison de Coiffure 1VUEKSSTKAAT 11. Te!. 203 Speciale behandeling legen uit rallen en afbreken ran het haar. IZaarzalt Haarzeep roorkoinl de roos en bet vel werden van het haar. To be or not to be Zoo zucht het U. M. 0. pad, Kom geef U op als lid. Zeer zeker helpt dat wat. Lidmaatschap 1.50. Secretariaat, 16 Blankenheimstraat. Varkensmarkt - Amersfoort. Speciale afdeeling Voor de Fijnproevers!! De geuriesle sigaar die alles overtreft, is het merk ..ffOOI GOOI" in prijzen van O lot 25 cent H. BOKKING 8t ZOON. - - LANGESTRAAT 80. - DE VLOOTWET. Dc luchtverdediging van Ned.-Indic. Voor de Haegsche afdeeling van den Vrij heidsbond heeft de heer W. J. C. Schuurman, majoor van den gencralen staf. Donderdagavond een discussie ingeleid over de vraag, welke rol de luchtverdediging kan spelen bij de ver dediging van Nederlandsch-Indic. Na een algemeene inleiding overgaande tot een beschouwing van het militaiT gebruik van vliegtuigen, wees spreker er op, hoe sedert 1914 dit gebruik met reuzenschreden is voor uitgegaan, hoe Engeland een eigen ministerie van luchtvaart invoerde, hoe, de mogendheden die door de overeenkomst van Washington eenigszins (lang niet geheel) gebonden zijn in de ontwikkeling der vloot, thans met volle kracht arbeiden aan de uitbreiding der lucht- strijdmachtcn cn ten slotte vooral op de merk waardige houding van Engeland in het Roer conflict, welke z.i. voor een zeer groot deel is toe te schrijven aan het feit dat Frankrijk thans over een zeer overmachtige luchtvloot beschikt, terwijl vroeger Engeland met zijn overmach tige zeevloot de wet kon voorschrijven. Daarom is de vraag gerezen of in Indië niet nog veel meer dan in Europa met zijn klei ne afstanden voor den verdediger het be zit ecner krachtige luchtvloot niet zal zijn het meest afdoende middel ter verzekering van neutraliteit en onafhankelijkheid. Immers een aanvaller zal zeer ver van de eigen vliegbasis verwijderd niet dan met zeer greote moeite, wellicht in het geheel niet, het overwicht in de lucht kunnen verkrijgen. En kan Nederland dot overwicht behouden dan is naar sprekers mecning Indié met zulk een luchtstrijdmacht veilig te noemen. Daarom moet worden nagegaan of de groot te en vorm van ons Indische rijk, het klimaat, de aard zijner bevolking cn vooral ook de aan zulk oen strijdmacht verbonden uitgaven het scheppen der bovenbedoelde luchtvloot moge lijk maken, waerbij er aan moet worden ge dacht dat iA een eilandenrijk ook de zeevloot niet beneden een zekere sterkte zal mogen da len- Spreker ging nu achtereenvolgens deze ver schillende factoren na zonder (omdat hij geen deskundige is op het gebied van Indische toe standen dn van de Marine- en luchtvaartdienst) ter zake met een eigen welomlijnde meening te komen maar meer met het oogmerk om als in leider tot het debat, te trachten de vraagpun ten die zich hierbij voordoen eenvoudig en scherp te formuleeren, in de hoop dat straks in het debat de verschillende aanwezige des kundigen ter zake hun licht zouden kunnen doen schijnen, opdat na afloop daarvan een zij het voorloopige meening daaromtrent zou kunnen worden gevormd. Het debat werd geopend door den heer van Hengel, die zich in hoofdzaak wilde beperken tot de waarde van het luchtwapen voor de ver dediging van Indië. Men moet hiermede wat voorzichtig zijn, aangezien het nog het fasci- neerende van het nieuwe bezit- In Amerika ge nomen proeven hebben uitgewezen, dat het vliegtuig de schepen niet kan vervangen. Als, eerste bezwaar is de beperkte werkingsfeer te noemen. Een met bommen geladen vliegtuig vliegt niet verder dan ICO mijl. Een tweede bezwaar is de afhankelijkheid van het weer. Spr. meende voorts, dat het absoluut niet ze ker is, dat wij in Indië het meesterschap in de lucht zullen kunnen verwerven. Richten wij ons verdedigingssysteem hieröf» in en het lukt ons niet het meesterschap in de lucht te venver- In dië aan 15 vliegkampen heeft gedacht. Daar bij komt dan nog de verdediging dezer kampen. Men loope dus niet te licht over de kostenberekening Keen. Sprekers conclusie was dan ook, dat men zich bij de verdediging yan Indië niet bijna uitsluitend op het vliegtuig mag inrichten. De Vlootwet ruimt z.i. aan het vliegtuig de plaats in, die het toekomt. Als hulpmiddel kan het vliegtuig niet worden ge mist. Doch men hoede zich voor overdreven verwachtingen. De heer N i e u w e n h u i s, die als marine officier in Indië groote vliegtochen heef ge- maak't, deelde mede, dat voor de tegenwoordi ge vliegtuigen het vliegen in Indië geen bezwa ren oplevert. De inlander zal waarschijnlijk geen goede vliegenier worden, doch wel een bruikbaar mechanicien. De Japanner is ook geen goed vliegenier, in tegenstelling met den Chinees. De heer van Hengel wees op de be perkte radius, doch vergat, dat in Indië bijna uitsluitend gebruik zal worden gemaakt van watervliegtuigen, die zonder benzine-verbruik op het water kunnen blijven wachten totdat zij moet optreden. Het weder in Indië is bijna altijd goed. Mist komt nagenoeg niet voor. Bo vendien zou een luchtmacht een bijzonder goed politiewapen zijn tegen den binnenlondschen vijand. Het vliegtuig maakt namelijk op de in- landsche bevolking een grooten indruk- Spr. bepleitte voorts de instelling van een gecom- bineerden land- en watervliegdienst, hetgeen zeer zeker tot bezuiniging zou leiden. Op het oogenblik worden verschillende dubbele diciv- sen onderhouden. In Engeland heeft men dan ook sinds eenige jaren de luchtvaartdiensten gecombineerd. De hec-r Koster betwijfelde of het wel gemakkelijk zou vallen om een uitgebreiden In- dischen vlicgdienst van personeel te voorzien. Reeds thans kan men niet voldoende menschen krijgen voor de 20 vliegtuigen, die wij in Indië hebben. Hoe zou men dan een luchtvloot van 540 vliegtuigen kunnen bemannen De animo is nu eenmaal niet groot genoeg om in dienst van den staat der Nederlanden gevaar te loo' pen den nek te breken. In oorlogstijd ontwaakt het rasseninstinct, doch in vredestijd zal men zijn kracht moeten zoeken op minder gevaar lijk gebied. De inleider heeft don ook de volk: psyche le veel buiten beschouwing gelaten- Men durft onze eigen artillerie niet eens over de infanterie heen te laten schieten, ofschoon het gevaar toch zeer gering is. Voorts was spr. van oordeel, dat de inlei der hedenavond over de luchtvaart als weer middel niets had medegedeeld, wat niet ook in een provinciaal dagblad avond aan avond te lezen valt. Spr. betreurde het, dat de Vlootwet, die iets goeds had moeten brengen voer ons vaderland in het tegendeel verkeerd is door de hevige agitatie, die er tegen is gevoerd. Majoor Hardenbcrg wilde uit het korps luchtofficieien een woord van hulde brengen nan den inleider voor de wijze waarop hij de bfiteekenis van de luchtmacht voor de verdedi ging van Indië naar voren heeft gebracht. De defensie van Indië moet niet gezien worden in het „to be or not be" van de vloot, doch in de trilogielandmacht, zeemacht en lucht macht I Men dient ook rekening te houden met de groote verwachtingen, die omtrent de lucht vaart billijkerwijs mogen worden gekoesterd. Ook houde men in het oog, dat het burgerlijk luchtverkeer voor Indië van groote beteekenis ken worden, hetgeen mede van belang zou kun nen blijken voor de militaire luchtvaart. Ten slotte wees spr op het gewicht van een krach tige luchtvloot in Indië vcor een eventueclen militairen bondgenoot.- De inleider, majoor Schuurman, vond in de gehouden redevoeringen slechts aanleiding tot enkele brute opmerkingen. Dat een bom- menvliegtuig slechts honderd mijl zou kunnen afleggen kon spr. in geenen deele toegeven. Er is geen enkele reden om niet aan te nemen, dat binnen korten tijd .de hommenvliegtuigen geen 4C0 b 500 K-M. achtereen zullen kunnen afleggen. Wat dc beweerde overschatting van het vliegtuig betreft, stelde spr. de vraag of men in het licht der oorlogservaringen dan zoo vast overtuigd kan zijn, dat de duikboot in de toekomst het aangewezen wapen zal blijken. Voorts bleek spr. het pessimisme van den heer Koster niet te doelen. VOORZITTERSVERGADERING „ONS BELANG". Gister gehouden in het Gebouw voor K. en W. In een der zalen van het Gebouw voor Kun sten en Wetenschappen werd gister eene ver gadering gehouden door het Hoofdbestuur van de Onderoff. Vereeniging „Ons Belang met de voorzitters der afdeelingen. Deze vergadering werd uitgeschreven met het doel te bespreken, welke maatregelen genomen dienen te worden in verband met de aange kondigde salnrisvcrmindering van het Rijks personeel, in 't bijzonder het militair perso neel beneden den rang van officier. De vergodering wordt om half een geopend door den voorzitter, de heer W. Wijk met een algemeene inleiding. De heer Brandwijk geeft daama een histo- ring wel een weg om cr toe te geraken, doch moreel heeft zij het recht niet De zinspreuk „nood breekt wet" mag nooit gelden, want door niets mag de wet opzij ge schoven worden. Als de Regeering deze garantie niet absoluut gestand doet, zou twijfel kunnen rijzen aan de andere door de Staat gestelde gerantiën, zooals b.v. bij de Rijkspostspaarbank en de Vrijwil lige ouderdomsverzekering. Waar de geheele commissie voor georgani seerd overleg met oud-minister De Vries aan het hoofd tegen intrekking van artikel 40 is, mag, vooral nu de optimistische uitlating van minister Colijn over het in 1925 sluitend zijn van het budget, twijfel besteen aan de noodza kelijkheid. Vervolgens besprak de heer Brandwijk nog de onrechtmatige salarisvermindering met 5 die het militair personeel reeds heeft ondergaan De heer Spaans bespreekt daama de econo mische zijde van de salarisverlaging. Do militairen hebben reeds tal van offers ge bracht, 5 salarisvermindering, &y3 pen sioenstorting, zoodat zij met de vermindering op I Januari 1924 in salaris zouden zijn ach teruit gegaan 33 V3 Bovendien zijn bij de vaststelling der salaris schalen in 1920 de bedragen ruim 10 geble ven beneden hetgeen door de Staatscommissie noodig werd geacht, zoodat dc militairen hun offer reeds ruimschoots hebben gebracht. De daling van het levenspeil motiveert bo vendien absoluut niet een zoodanige verlaging. Hij geeft tal van voorbeelden aan, waarop bezuinigd kan worden alvorens het sluitend maken van het budget uitsluitend wordt ver haald op het rijkspersoneel. Vervolgens krijgt de heer Klooster het woord over de bezuiniging van de salaris-regeling van het rijkspersoneel. Bij de vaststelling der salarisschalen inge volge het voorstel der commissie-Idenburg en ook bij die volgens het rapport der commis sie van Oorschot, bleven do salarissen der onderofficieren beneden het peil, wat door die commissie werd noodig geachf in verband met het peil van beschaving en ontwikkeling, waar aan do onderofficieren moeten voldoen. Ruim 10 werd door den toenmaligen mi nister van oorlog afgenomen van hetgeen door de commissie van Oorschot als het uiterste minimum noodzakelijk werd geacht. Van die bedragen werd in 1922 reeds we der 5 afgenomen, zoodat de militairen thans reeds 15 achter staan bij de rijksburger- ambtenoren Daarbij gevoegd de verschillende inkrimpingen en afschaffingen van bijslagen enz staan de onderofficieren thans beneden het bedrag, dat noodig zou zijn, om hun positie in verhouding te brengen met hetgeen waarop zij rechtmatig aanspraken zouden kunnen ma ken. Zij kunnen don ook geen verdere verla ging van hun levenspeil aanvaarden, daar dit hen terug zou dringen naar den treurigen toe stond van vóór 1914. Na het vaststellen van een program van ac tio tot verweer, zooals die door het hoofdbe stuur en door de afdeelingen zal worden ge- voer^, werd dc vergadering gesloten. ven, don zijn wij reddeloos verloren Dit is niet risch overzjc[„ van het totstandkoming ven het gevel met de duikboot, die heer weerde orliheI 40 van het BezoldiginsbesluiL altijd behoudt. Wat nu de kosten betreft, wees spr. op de hooge exploitatiekosten, die 50 pCt. van de oonschoffingskosten bedragen. De ver voerkosten zijn voor het vliegtuig' tientallen mhlen hoogcr dan voor schepen. Een andere kwestie is d'c perscnecl-organisatie. Buitenge woon zuinig berekend komt men per vliegtuig toe met 12 menschen, Daarbij komt de aan leg en de verdediging van vliegkampen. Met den aanleg vun een vliegkamp .is alleen reeds 500.000 gemoeid, terwijl do inleider voor Hij memoreert de interpellaties van het Ka merlid Ketelaar op II Mei 1922 en die van het kamerlid TroelstTa op 16 November 1922 en de duorop door minister de Geer gedane posi tieve toezegging dat nooit geraakt kon worden aan de salarissen van de ambtenoren die voor of op I Juli 1922 benoemd zijn. Volgens alge meen geldende begrippen heeft de regeering niet het recht artikel 40 in te trekken met te rugwerkende krocht. Formeel is er zegt men, dus voor de Regee- VERBOD VAN SCHOENINVOER. 43 zaken voor de Maastrichtsche rechtbank. Voor de rechtbank te Maastricht zijn niet minder dan 43 zaken behandeld, alle betrek king hebbende op den verboden invoer van schoenen. Hc-t O. M-, waargenomen door mr. Kneepkens, cischte in al deze zaken een geldboete wisse lend tusschen I tot 5 gulden, plus verbeurd verklaring der ingevoerde schoenen. Men was dus niet alleen zijn schoenen kwijt, doch moest nog boete betalen bovendien. Alle beklaagden zeiden niet geweten te heb ben dat de invoer van schoenen verboden was. DE RAMP VAN SAINT SAUVEUR. Begrafenis mevr. Jacot. Het stoffelijk overschot van mevr. J. A. E. Jacot—Van Koolbergen, een der slachtoffers an St. Sauveur, is gisteren op Rustoord I te Diemerbrug ter aarde besteld. Er was veel belangstelling. Gesproken werd door den heer Benier na mens de familie, door een afgevaardigde van het bestuur der Roisvereeniging, terwijl een schoonzoon dankte namens de familie. DE VERONGELUKTE BAGGERMOLEN. Twee lijken aangespoeld. Uit Parijs wordt aan de Msb. geseind Op het strand te Villersville, dus vrijwel- tegenover de plek, waar het eerste lijk is drij vende gevonden zijn de lijken aangespoeld van een ongeveer 40-jarige schippersvrouw en van ccn ongeveer 6-jorig meisje, die beiden, naar vermoed wordt, tot de opvarenden van de Nor mandie hebben behoord. De beide lijken zijn te Deauville voorloopig geborgen. De naspo ringen om den gezonken baggermolen terug te vinden, hebben nog steeds geen resultaat ge had. EEN DÉRAILLEMENT OP T KANTJE AF. Een restauratiewagen van den D- trcin VlissingenBerlijn even uit 't spoor. Men meldt aan dc Geld., dat dc reizigers in den Mittel-Europaische Express van Vlissin genBerlijn te Oss aan een groot gevaar ont snapt zijn. Het moet Woensdagavond gebeurd zijn op den laatsten wissel, welke uitgaat van Oss naar Nijmegen. In bliksemsnelle vaart stoof de lange harmo- nicatrein over den wissel en ging er ook rats over, tot plots de restauratiewagen uit de rails vloog. De passagiers schrokken, werden tegen elkander opgeworpen, de kopjes en schoteltjes met koffie, thee en melk vlogen links en rechts van de tafeltjes. Er heerschte oogenblikkelijk een ontstellende angst onder de talrijke passagiers, die zich ter stond de ellendigste gevolgen van vroegere dé raillementen herinnerden. Het was ook slechts een moment van angstig wachten op wat gebeuren zou. Weldra keerde de rust terug, toen men ze kerheid had, dat alles zonder verdere ongeluk ken zou afloopen. De volgende wagens hadden door de groote snelheid den even gederailleeT- den restauratiewagen weer in de spoorlijn ge duwd en in razende vaart joeg de van het onge val onkundige machinist zijn trein noar Nijhte- gen. De Duitsche kellners ruimden ijlings de uiter lijke kenteekenen van het kortstondige deraü- leeren op; vernielde kopjes "en vaasjes waren vlug weggeborgen, de vloer werd gereinigd alle omgevallen stoelen werden weer gauw overeind gezet. De sneltrein ijlde in den avond voort, alsof er niets gebeurd was. De passagiers, weldra weer onder den angst uit, wenschten elkander geluk. Een Nijmeegsche passagiers, die in verbouwereerdheid even zijn valiesje met horloges had laten staan, attra peerde een Erigelsche reisgenoot, die juist bezig was dat valiesje wederrechtelijk open te breken. In internationale treinen kan men nog steeds de zonderlingste typen ontmoeten, die het on derscheid tusschen mijn en dijn zoo nauw niet nemen. Men veronderstelt, dat het even-uit-de-rails- vliegen van den restauratiewagen zijn oorzaak kan vinden in het even-onklaar zijn van den wissel als gevolg van de vele regens. Het is maar een veronderstelling even goed als men beweert, dat de machinist met te groote snelheid over den wissel zou zijn ge gaan. Hoofdzaak is, dat het déraillement geen ern stige gevolgen gehad heeft voor de vele passa giers. KORTE BERICHTEN. OVERTREDING DER OPIUMWET. Door een ass.-apotheker,. Een apothekers-assistent had zich Donderdag voor de Vierde Kamer der rechtbank te Am sterdam te verantwoorden wegens het afleve ren van een derivaat van opium binnen 't Ko ninkrijk der Nederlanden, gepleegd op verschil lende tijdstippen in 1922 en 1923 Uit do behandeling van deze zaak bleek, dat beklaagde aan een dame herhaaldelijk tablet ten morphine en ook wel cocaïne afleverde. Hij deed dit volgens zijn zeggen onder pressie van de dame en haar echtgenoot, die goeda klonten van de apotheek waren, aanvankelijk op een Duitsch recept. De dame verklaarde, dat zij nooit een recept voor morphine in haar bezit had gehad. Volgens haar is de beklaagde oorzaak, dat zij morphiniste is geworden. Het O. M. eischte veertien degen hechtenis tegen den beklaagde. Uitspraak 25 October. DIEFSTALLEN IN EEN HOTEL Tc Amsterdam, Men meldt ons uit Amsterdam, dat daar tot driemaal toe diefstallen zijn gepleegd in het „De Oude Graaf" in de Kalverstraat. hotel Terwijl de logeergast slaapt, klimt iemand de kamer binneX en snuffelt de kleeren na. Het laatste geval heeft zich voorgedaan in den nacht van Woensdag op Donderdag- Uit de jas van een der logeergasten is toen weg genomen een portefeuille met 100 coupons van de Nederlandsche Staatsleeningen 1918 en 1919. Bovendien zijn in deze portefeuille ge borgen 400 gulden in bankpapier, een chèque, een spoor-abonnement en nog enkele andere stukken van waarde. Uit de broekzak is de portemonnaie verdwe nen.. Daarin was o.a. een gouden tiendollar- stuk. De politie heeft thans een zeer uitgebreid onderzoek ingesteld. Zij heeft nagegaan of wel licht op de tijdstippen von de diefstallen de zelfde logeergasten aanwezig waren. Het hotelpersoneel is aan een verhoor onder worpen, maar dit onderzoek heeft geen resultaat opgeleverd. De nummers van de coupons zijn bekend. Deze luiden: Van de Staalsleening 1918 de Juni- coupons no. 180483/4, van de Staatsleening 1919 de Oct.-coupons 350635/6, 100241/5, 258219/27, 258183'203, 350309, 350341, 61669/77, 61789/95, 100226/8, 350310/2 en 618003/7 Hoog water. Door den regenval is het water in Friesland zoo hoog geworden dat het Provinciaal stoom gemaal te Tacozijl gister weer in werking ge steld is. Dag en nacht werkt het gemaal. Staking. Donderdag is onder de losse arbeiders aan de N. V. Aardappelmeelfabriek De Toekomst te Nieuwcompagnie, gem. Hoogczand, een werk staking uitgebroken om betere arbeidsvoor waarden te bedingen. Een oneerlijk architect. Een architect, die dezen zomer gelden van Eindhovenscho aannemers aannam, om daar voor bouwmaterialen te leveren, week naar Duitschland uit, zonder aan de opdrachten te voldoen. Hij is thans tijdens een kort verblijf te Vaals aangehouden en naar 's-Bosch over gebracht. Ontduiking der Oorlogswinst belasting? Het gerechtshof te Leeuwarden heeft behan deld de zaak tegen een koopman te Groningen, dien de rechtbank aldaar in verband met be weerde ontduiking der Oorlogswinstbelasting had vrijgesproken. Blijkens de dagvaarding heeft hij: a. op 10 LNov. aan den adjunct-inspecteur der directe

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1923 | | pagina 10